Tijdschrift in Joego-Slavië Nederlands bedrijfsleven vreest Arabieren verboden Problemen in eigen land veel te groot DA GBOEK KAN A UGUSTIN DUUR TE STAAN KOMEN oppositie buitenspel Surinaamse Democraten tegen steun Cambodja Burgemeester in Italië in arrest a Tw VNO ONDERZOEKT PRESSIE VAN BOYCOT VAN ISRAEL achtergrond I 2 DONDERDAG 1 3 3 MAART BINNEN» EN BUITENLAND 19 7 5 Triest (Van onze redacteur in Suriname, mr. dr. S. E. Werners) laurus ft blad en zijn de we- at hier reptiel, n jaar i dino- i opge- i meer damp ing in appers tan lag erd in roffen. idamp- mdo’s id zijn vorige len op Iriekse ast ge- zaarom it ver ren na erking ise am- eid. De bewa- in het e Sche- se am- ermist ooriiit en, dan goslavi- ht toen kilome- Lavische gen. De e repa- politie, en liet feptouw Wenen dag 21 lerland- Oosten- ing van zal bij houden idukten. ionage spiona- stalgie in deze j viert, Vereni- amelijk e eeuw Jouillon rs trek- g, Tur en 6200 lofoon derland zan een adat de voerbe- Krim- iedrecht kunnen e situa- streek- incieën, en) zijn lippen d is in i anti- ntwik- ?happij 'gelijke ganise- lg (1) Afzijdig ig (2)' leenten 'en he* mur Li erd i dopen ebrachtj bevrij- slager n ee 1 iomen luis in jsteren in een ■d ver- ael, die jij een PARAMARIBO - Deze week vertrekt minister-president Arron naar Den Haag om als leider van een Surinaamse delegatie besprekingen met de Nederlandse regering te voeren over de komende volkenrech telijke zelfstandigheid van Suriname. Ook de Nederlandse Antillen zulen aan deze conferentie deelnemen. Gedurende de afgelopen weken waren er van regeringszijde in Suriname enkele pogingen ondernomen om een gesprek met de partij van de Surinamers van Hindoestaanse afkomst (VHP) op gang te brengen over enkele onderwerpen die tot meningsverschillen aanleiding hebben gegeven. BÜCKEBURG (ANP en DPA) Het dagboek dat hij in de eerste we ken van zijn gevangenschap in West-Dnitsland schreef, kan de Nederlandse Baader-Meinhofver- dachte Ronald Augustin duur te staan komen. Op de tweede dag van de vierde procesweek in de zaak- TfW K. - IH Spanje wil De Spinola wel kwijt (Vervolg van pagina 1) Bij een controle in de D-trein naar LISSABON/MADRID De naar Spanje gevluchte leider van de mis lukte staatsgreep in Portugal, generaal De Spinola, heeft gisteren tegen enkele Spaanse officieren verklaard nooit meer naar zijn land te willen terugkeren. De generaal zei dat hij buiten Spanje asiel hoopt te krijgen, maar een bepaald land noemde hij niet. De generaal zou volgens zegslieden zeer terneergeslagen zijn. uit Den op 22 n over- lij reed Justang 1 onge- De bedoeling van het overleg bin nen de VNO is te inventariseren hoe- De vier officieren, die na de mislukte staatsgreep hun toevlucht hadden ge zocht in de Westduitse ambassade in Lissabon, zijn woensdag met hun toe stemming overgedragen aan de Portugese autoriteiten. Aan hun overgave zijn lan- Of het VNO ooit publiekelijk een oordeel zal geven over de acties van het Arabisch boycotbureau lijkt twij felachtig. Een onderzoekje naar de houding van vijftien Nederlandse on dernemingen, die te boek staan als belangrijke leveranciers van Israel, leerde dat men het liefst zwijgt. Op Het Spaanse establishment is zeker niet gelukkig met de nieuwe ruk naar links in Portugal. Het feit dat de radica le militairen tenslotte hun almachtige aanwezigheid in de Portugese politiek permanent hebben gemaakt en de op- Spanje heeft, af gezien van de twist met Marokko, veel te veel binnenlandse politieke problemen om zich ook nog moeilijkheden met Portugal op de hals te halen. Onze redacteuren in Madrid en Lissa bon melden dat inmiddels wel duideijk is gebleken dat de Spaanse regering hoopt op een zo spoedig mogelijk ver trek van De Spinola en diens getrouwen. Hij wees erop dat behalve de KLM geen enkele Nederlandse firma nog destijds als woordvoerders van hun politieke partij waren opgetreden. De oppositie vindt zichzelf echter buitenspel gezet indien haar de moge- Van Westering: „In Nederland is men geneigd om dit certificaat te beschou wen als een formaliteit, wat het na tuurlijk niet is.” RAF- wordt •zameld le Rus- 1 Prins meerde g hotel zal een inge- 2 tot 5 l. Voor enve- en. De en een Na deze mislukte poging ontstaat in Suriname hoe langer hoe meer de indruk dat de oppositie zich in de komende maanden afzijdig zal hou den van de activiteiten rond de ko mende soevereiniteitsoverdracht. Daar deze oppositie zeventien van de 39 zetels in de staten van Suriname bezet, kan zij bij de behandeling van de onderhavige wetsontwerpen voor moeilijkheden zorgen. een eigen vestiging heeft in Israel. De taak van deze vestigingen zou zijn overgenomen door plaatselijke agen ten. Van Westering noemde het ook een teken aan de wand, dat het Nederlandse bedrijfsleven niet bereid is om onder eigen naam deel te nemen aan de beurs „Technology 75”, die in mei in Tel Aviv wordt gehou den. Deze meningsverschillen waren in dertijd tot uitdrukking gebracht in het rapport van de koninkrijkscom- missie, die bestaat uit vertegenwoordi gers van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen. In verband hiermee nodigde de Surinaamse rege ring de leden van de oppositie die in de koninkrijkscommissie zitting had den, uit tot een gesprek over de minderheidsnota’s die zij hadden in gediend. De heer W. Westering, secretaris van de Kamer van Koophandel Ne- derland-Israel, vertelde de indruk te hebben, „dat in Nederland het kli maat was omgeslagen”. De angst voor de Arabieren zou er zo diep in zitten bij het bedrijfsleven, dat men Steeds meer geneigd is tot geheimzinnigheid waar het relaties met Israel betreft. de vraag: „Vindt u het moreel ver werpelijk, dat de Arabische landen chantage plegen op een groot aantal firma’s vanwege hun relaties met Is rael?” luidde het antwoord onveran derlijk: „Geen commentaar.” Sommi ge woordvoerders voegden daaraan toe, dat dit antwoord hun was inge geven door de wens om niet te wor den opgemerkt door de Arabieren. De leider van de VHP, de heer Lach man. de meerderheid niet haalt, geval zou met de wensen oppositie rekening kunnen gehouden en zou men de meerderheid laten vallen. Het ziet er echter naar uit dat deze verzoenings pogingen op niets zullen uitlopen. De oppositie probeert thans haar gelederen in het wetgevend college van Suriname te versterken, zodat de meerderheid van de coalitie verkleind wordt. Het statenlid Somohardjo, dat tot de coalitie behoort, heeft door zijn gedragingen van de laatste we ken duidelijk getoond dat hij naar de oppositie is overgelopen. Dit statenlid, dat dezer dagen van een bezoek aan Nederland in Paramaribo is, terugge keerd, wordt in Suriname niet serieus genomen. Vooral nadat hij in Neder land verschillende utispraken gedaan heeft die uit de verbeeldingswereld gehaald zijn. Berichten als zouden er in Surina me geheime trainingskampen bestaan om personen op te leiden voor een guerrillaoorlog, zijn door de politie onderzocht en bleken uit de Holland se lucht gegrepen te zijn. Het ziet er onder de huidige omstandigheden niet naar uit dat nog meer statenleden het voorbeeld van Somohardjo zullen volgen, hoe graag de oppositie dat ook zou willen. 9*1 de luchthaven Pochentomg bij de Cam bodjaanse hoofdstad Pnom Penh gisteren weer onder vuur genomen. De landings banen en het parkeerterrein voor vlieg tuigen werden volgens de berichten steeds doeltreffender bestookt. In totaal zijn er gisteren 43 raketten op het luchthaventerrein terechtgekomen. Ten minste een daarvan is terechtgekomen op de plaats waar vliegtuigen hun ladin gen rijst, brandstof en munitie lossen. leve I ;ns eei.’ ad zijn' lijk als lurland eschul- X>p uit aan het al hon- leer in lijkheid wordt onthouden de grond wet van Suriname zelfs op onderge schikte punten te wijzigen in het wetgevend college van Suriname, waarin zij 17 van de 39 zetels bezet houdt. In de subcommissie stemden vier le den voor hulp en drie tegen. De com missie vindt dat de hulp aan Cambodja op een van-maand-tot-maandbasis moet geschieden. Als voorwaarde stelde de Triest vond Van Westering de in schikkelijkheid van de bedrijven om te voldoen aan de eis van de Arabi sche staten inzake het „negative cer tificate of origin”. Hiermee verklaren zij, dat de aan Arabische landen gele verde goederen „niet het produkt zijn van Israëlisch kapitaal, Israëlische grondstoffen of Israëlische kennis”. ge onderhandelingen voorafgegaan. Toe gezegd is dat zij een eerlijk pioces krijgen voor een geregelde krijgsraad. In het uiterste geval zou Spanje zeker asiel verlenen aan de bevriende wapen makkers van weleer; uitlevering aan Portugal komt zelfs niet ter sprake. Maar voorlopig zou het de Spaanse rege ring zeker het beste uitkomen als De Spinola eerst eens op reis ging. Van verschillende zijden zijn er de laatste maanden pogingen gedaan om een zodanige toenadering tussen op positie en coalitie te bewerkstelligen dat. er geen vrees zou hoeven te bestaan dat de grondwet de tweeder- In dat van de worden gewone doelwit is geweest van de opstande lingen. Hij sprak er onder anderen met soldaten. richting van hun „Revolutionaire Raad” er door hebben gedrukt in de lange nacht na de putsch, jaagt heel wat Spanjaarden de stuipen op het lijf. Bij aankomst op het vliegveld van Talavera even over de Spaans-Portugese grens verlieten De Spinola en andere gevluchte Portugese militairen hun heli kopters met de handen omhoog. Zij leverden direct hun wapens in bij de Spaanse officieren, die hen opwachtten. proces was ver wacht. Men houdt er rekening mee dat de zaak nog niet afgehandeld zal zijn als op 21 mei in Stuttgart de Baader-Mein- hoftop terecht moet staan. De linkse Westduitse advocaat Klaus Croissant mag Andreas Baader niet ver dedigen. Het gerechtshof in Stuttgart besloot gisteren Croissant, die ook bij de verdediging van Augustin betrokken is te verbieden nog langer zijn cliënt Baader in de gevangenis te bezoeken. Croissant zou een rol hebben gespeeld bij het leggen van contacten tussen de gevangen anarchisten en de buitenwe reld. Omgeven door zeer strenge veilig heidsmaatregelen is gisteren in Hamburg een proces begonnen tegen vier vermoe delijke leden van de Baader-Meinhofbe- weging. De vier beklaagden, de 32-jarige Sigurd Debus, de 32-jarige Karl-Heinz Ludwig, de 23-jarige Wolfgang Stahl en de 32-jarige Gerd Jürgen Wieland, wor den vier bankovervallen in Hamburg en Osnabrück en een poging tot het plegen van een bomaanslag in Hamburg tenlas- te gelegd. De verdediger van Wieland. Bernd Niese. sprak de vrees uit dat rechter- voorzitter Ziegler misschien niet geheel onbevangen zou zijn omdat de bomaan slag tegen zijn huis was gericht. De verdedigers van de andere beklaagden sloten zich hierbij aan. Het Hof bepaalde na een beraad van ruim een uur dat de eis tot vervanging van Ziegler zou wor den afgewezen omdat de beklaagden niet bij de aanslag op diens huis betrokken zijn geweest. President Ford heeft het Congres om 222 mln. dollar voor Cambodja en 300 mln. dollar voor Zuid-Vietnam gevraagd. Omdat de democraten bij de beslissen de stemming in het Huis van Afgevaar digden nu nog maar 29 republikeinse medestanders nodig hebben om aan een absolute meerderheid van 218 stemmen te komen, lijkt het vrijwel zeker dat de door Ford aangevraagde hulp zal wor den geweigerd. De logische uitweg zou Brazilië zijn, waar de topmannen van het vorige Por tugese regiem toevlucht vonden maar gis teren verzekerde de Braziliaanse ambas sade in Madrid dat zij geen enkele instructie hieromtrent had ontvangen en dat er nog geen vaste grond was om aan te nemen dat De Spinola asiel in Brazilië zou krijgen. Als de innemende revolutie van de anjer tenslotte overschaduwd zou wor den door het spook van een nieuwe, zij het nu linkse, militaire dictatuur, zou de Spaanse democratische oppositie er heel wat meer moeite mee krijgen om brede lagen van het volk te overtuigen van haar goede bedoelingen. En dat het Spaanse establishment het „communisti sche spook” al op de drempel ziet staan, behoeft geen betoog. Veelbetekenend is het hoofdartikel van Madrids koningsge zinde krant ABC onder de titel „De droevige ervaring van Portugal” waarin o.a. wordt gezegd: „Men kan zich geen enkele illusie maken over de geboorte van een democratische staat als in de revolutie de communisten deelnemen: dat is de pijnlijke les voor de Portuge zen en voor de Spanjaarden. De Portugese president Costa Gomez (links) bezocht gisteren de kazerne van de lichte infanterie in Lissabon, die het De Praxis-filosofen, die zich als voor vechters van het systeem van arbeiders- zelfbestuur in Joego-Slavië hebben op geworpen, wordt verweten dat ze oppo sitie voeren tegen het partijbeleid van president Tito. Naar verluidt zou in de nieuwe uitga ve van „Filozofija” in positieve zin zijn gesproken over de acht professoren en wetenschappelijke assistenten, die in ja nuari van de universiteit van Belgrado werden verwijderd. commissie dat president Ford maande lijks nagaat of de VS stappen kan onder nemen om voor 30 juni een eind aan het conflict te maken. De dissidente leden van de konink rijkscommissie stellen zich op het standpunt dat de gehele oppositie door de Surinaamse regering voor een gesprek had moeten worden uit genodigd, en niet enkele personen die Ook het Israëlische Investeringsbu- reau, dat drie jaar geleden van Zürich naar Den Haag verhuisde, meende men dat de Nederlandse za kenmensen zich laten beïnvloeden door de Arabische dreigementen. Vooral de grote maatschappijen zou den daardoor aarzelen om investerin gen te doen in Israel. „En dat is precies wat de Arabieren willet»”, al dus de heer A. Gutt, directeur van het Investeringsbureau. Hij poemde de afwachtende houding van de grote maatschappijen niet erg verstandig Men zou zich meer moeten realiseren, dat Israel meer Nederlandse produk- ten koopt dan Saoedi-Arabië, Koe weit, Irak en Aboe Dhabi tezamen”. ROTTERDAM (ANP) Binnen het Verbond van Nederlandse Onder nemingen zal deze week gesproken worden over de druk, die het boycot bureau van de Arabische Liga uitoe fent op bedrijven, die zaken doen met Israel. „Een aantal bedrijven, dat worstelt met dit probleem, heeft ons verzocht het op de agenda te zetten”. Aldus een woordvoerder van het VNO. Dat de Arabische pressie ook in Nederland wordt gevoeld, werd verle den week al duidelijk, toen de KLM in Cairo de duimschroeven zijn aan gezet. Volgens het boycotbureau had de KLM, op straffe van een plaats op de „zwarte lijst”, onder andere moe ten beloven geen propaganda meer te zullen maken voor Israel. De leden van de oppositie gaven aan deze uitnodiging echter geen ge volg, daar zij zich op het standpunt stelden dat het mandaat van de ko ninkrijkscommissie thans als geëin digd moet worden beschouwd. Deze leden vonden het overigens wel merk waardig, dat, terwijl het rapport van de koninkrijkscommissie al in no vember was uitgebracht zij slechts enkele dagen voor het vertrek van de minister-president naaf Nederland voor een gedachtenwisseling hierover werden uitgenodigd. De Amerikaanse senator Henry Jack- son heeft president Ford gisteren voor gesteld de democratische leider in de Senaat, Mike Mansfield, naar China te sturen voor een ontmoeting met het af gezette Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek. Dit om er voor te zorgen dat het door strijd geteisterde Cambodja een nieuwe regering krijgt. Het Witte Huis heeft koel gereageerd op dit voorstel. Westerse diplomaten hebben gisteren in Saigon gezegd dat Zuid-Vietnam nog maanden van bloedige strijd tegemoet zal gaan. Duizenden Noord- en Zuidviet- namese troepen waren gisteren voor de derde achtereenvolgende dag in hevige gevechten gewikkeld in de straten van Ban me Thoeot. In de buurt van Pleikoe hebben Vietcongtroepen een vliegtuig van de Zuidvietnamese nationale lucht vaartmaatschappij neergehaald. Alle 26 inzittenden van het toestel zijn omgeko men. Onder hen bevonden zich 14 bui tenlanders. Sommige militaire deskundigen heb ben voorspeld dat de gevechten de ko mende tijd het peil kunnen bereiken van de gevechten van het voorjaar van 1972. De Zuidvietnamese luchtmacht heeft gisteren aanvallen met bommenwerpers uitgevoerd op Ban Me Thoeot. Gisteren is de districtshoofdstad Tri- Tam ook wel bekend als Dan Tieng 60 km ten noordwesten van Saigon, gevallen (de vijfde in vijf dagen). De val van die plaats is ingrijpend omdat de greep van de Noord-Vietnamese en Viet congtroepen op de provincies ten noord en van de hoofdstad daarmee is ver sterkt. Troepen van de Rode Khmer hebben genheid heeft de leider van de VHP verklaard dat hij ervan overtuigd is dat de democratie in Suriname geen geweld zal worden aangedaan in de grondwet die thans wordt samenge steld. De secretaris van de VHP maakt ook deel uit van de commissie die de nieuwe grondwet van Surina me voorbereidt, zodat het duidelijk is dat men van die zijde sympathiek staat egenover het werk dat thans verricht wordt. CHLASSA (AFP). Burgemeester Luigi Verzotto van San Giustina in Colle in Midden-Italië, is dinsdag in Chiasso aan de Italiaanse kant van de Italiaans- Zwitserse grens aangehouden, omdat hij een kapitaal van anderhalf miljard lire aan bankbiljetten en obligaties bij zich had. Het is in beslaggenomen. De burgemeester is bekeurd wegens- „illegale deviezenuitvoer”. Hij is een broer van de christen-democratische oud- senator Graziano Verzotto, die zelf is gecompromitteerd door de krach van de Siciliaanse financier Michele Sindona, die naar de Verenigde Staten is uitgewe ken. Augustin las rechtbankpresident Haack gisteren een deel van het dagboek voor, waarin Augustin meldt dat de Duitse douanebeamb te Claus Fabian zijn leven te dan ken heeft aan twee meisjes uit Bremen. WASHINGTON (AP/AFP). De sub commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het Congres gisteren de aan beveling gedaan 82,5 mln. dollar aan militaire hulp aan Cambodja ter be schikking te stellen. De aanbeveling kwam nadat de demo craten in het Huis van Afgevaardigden in eigen kring met 189 tegen 49 stem men hadden besloten zich op te stellen tegen het verstrekken van extra militai re hulp aan Cambodja en Zuid-Vietnam. Deze problemen worden echter tot een minimum gereduceerd, indien de ze wetten bij gewone meerderheid van stemmen kunnen worden aange- Vandaar dat Lachmon, de van de VHP, de eis blijft Berlijn, even over de Nederlands-Duitse grens zou Augustin Fabian zeker met zijn Browningpistool hebben neergescho ten als de twee meisjes niet in de coupé hadden gezeten, zo meldt de Amster damse graficus in zijn dagboek. Augustin werd op 25 juli 1973 door de Westduitse politie gearresteerd nadat hij in de trein plotseling zijn revolver op de douaneman richtte. Later meldde de po litie met de aanhouding een goede vangst te hebben gedaan ómdat uit het onderzoek was gebleken dat de aange houden man niet Johan Christof Zisch- ler was zoals in het vervalste paspoort van de arrestant stond, maar mogelijk een niet-ongevaarlijk lid van de Baader-Meinhofbeweging. Hoewel ook de verdediging er niet aan twijfelt dat het door Haack voorgelezen epistel uit Augustins dagboek afkomstig is, zal een grafoloog nog eens aan de hand van door Augustin geschreven brieven nagaan of het dagboek met de „bekentenis” inderdaad door Augustin is geschreven. Augustin kon gisteren zelf niet beves tigen of ontkennen dat het dagboek van zijn hand was, want hij mag, zoals gemeld het proces dat tegen hem wordt gevoerd gedurende de hele maand maart niet bijwonen. Het staat nu wel vast dat het veel langer gaat duren dan BELGRADO. (DPA) De nieuwste uitgave van het Joegoslavisch filosofisch tijdschrift „Filozofija” mag niet ver schijnen. In Belgrado werd gisteren be kend dat het tijdschrift van de filosofi sche vereniging van Servië maandag kort voor de verspreiding in Belgrado in beslag werd genomen. De redactie van „Filozofija” wordt gedomineerd door fi losofen uit de onafhankelijke marxisti sche Praxis-groep. Vorige maand was reeds een verschijningsverbod opgelegd aan het in vele landen bekende tijd schrift „Praxis” van de filosofen van Zagreb. nomen. leider stellen dat de grondwet van Surina me bij een gekwalificeerde meerder heid van tweederde moet worden aangenomen. Slechts in dat geval zou de oppositie volledige inspraak heb ben bij de komende staatkundige ver anderingen in Suriname. Het merkwaardige hierbij is, dat niet zozeer de angst voor een grond- wet-zonder-waarborgen de oppositie parten speelt. Bij meer dan één gele- veel Nederlandse bedrijven op eniger lei wijze moeilijkheden ondervinden en wat hun aanpak daarvan is. Daar na wil men bezien of het verstandig is als VNO in het openbaar een mening te geven over deze kwestie. Nederland is de op drie na belang rijkste handelspartner van Israel. De omvang van de handel tussen beide landen bedroeg in 1974 925 miljoen. De goederen, die Nederland naar Is rael exporteerde, vertegenwoordigden in dit jaar een waarde van 575 miljoen. sSs ^2

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3