op een brandende wolkenkrabber Dansen Wereldomroep maakte film Zwarte spiegel MUZIKALE ONJEGIN van Palloeter Frank Sinatra wv.konmenaedeb. naar Amsterdam n ijn van jubilerend Amsterdam „Towering inferno” spectaculaire ramp-film film z.z^ev^twee 7 zhe. p JAL Internationale bezetting bij Ned. Opera Stichting Knap Vlaams spel TV-documentaire in première ENE Nederlandse films naar Cannes JMa Spoor bezoekt met haar kriskraskaart heelwat familie. r^r^rVo V R IJ D A G 1 4 MAART 1975 13 ffli Jonge speeltjes wij espro if»; Niet zo vreemd. Ga zelf maar na.Zo'n*kriskraskaart kost Ma Spoor zegge en schrijve-f 52,-. Daarvoor mag ze acht dagen lang reizen. Door heel Nederland. Zoveel ze wil. En dan krijgt ze ook nog half geld op de interlokale .bus. Voor zo'n prijs kun je toch zeker nog es een bloemetje extra voor je familie meenemen? Kriskraskaart. Acht dagen reizen op’n koopje. in Amsterdam 7.77 w'j Filmmuseum MS lT- -IJS L». J! Br JU I :S - CHARLES BOOST in ia ur b w, en J. H. Moolenijzer (ADVERTENTIE) JAC HEYER i voor exclusieve herenmode !J - te' als Tu- >’n an ets Calypso brengt als première „Apas- sionata”, een lor van een pretentieuze Italiaanse film die daar terecht ver boden is en op die attractie nu hier vertoond wordt. „Jonge Speeltjes” is de Nederlandse titel die om een ver klaring smeekt, tenzij er een kleine zetfout is gemaakt. Het gaat als ik het goed begrepen heb, om een gefor- tneerde tandarts met een zwakzinni ge vrouw, een minderjarige dochter Nieuw is „The towering Inferno” die zijn sensationele intocht in Cineac Damrak en Rembrandtplein Theater doet en hierboven besproken wordt. daar /at een ik ssen ise ing ex 'un ;rie, P Zilver arlent 120431 'ast 'hg. Wolkenkrabber in brand. ARMTE* lart. er- jm. i, D u. .m. s H. 10U wil >en. ,50 IS. se (ADVERTENTIE) 'üsson- aan de AMSTERDAM. De wereldberoemde popzanger Frank Sinatra geeft op 2 juni in het Amsterdams Concertgebouw een concert. Impressario Lou van Rees is erin geslaagd het bejaarde idoool te strikken voor een optreden, waarvoor toegangsprijzen zullen gelden van 50 tot 250. Sinatra doet Amsterdam aan op een tournee langs de hoofdsteden van Europa. Regisseur Lindwer laat in de film tot uiting komen, dat Amsterdam een tole rante stad is geweest en nog steeds is en dat de hoofdstad altijd heeft openge staan voor minderheidsgroepen die el ders niet werden toegelaten of zelfs werden verstoten. Lindwer: „Als thema heb ik voor deze film gekozen het open karakter van Amsterdam, en vooral Amsterdam als burgerstad. Het is geen film over monu menten geworden, maar over het leven tussen monumenten van de Amsterdam mer, waarbij ik vier van zijn meest befaamde tegenwoordige nakomelingen aan het woord laat.” Zo zie* en hoort men Gustav Leon hardt thuis aan het klavecimbel en aan het orgel van de Oude Kerk, Christina Deutekom thuis, wandelend door de stad Lenus Carlson als Onjegin (links) Matti Salminen als de vorst. (Foto Bob van Dantzig) die haar vader tracht te verleiden, maar dat inleidend liefdesspel slechts schijnt te beginnen om de geplaagde man rijp te maken voor haar school vriendin die dan ook verschillende malen aangevallen wordt. In ieder geval geen film om zich lang met de diepere betekenis ervan te vermoeien. Uiteindelijk is het allemaal begonnen om twee mooie jonge meisjes in de situatie van heel of halfnaakt te manoeuvreren. Grote Houtstraat 59, Haarlem Tel. 023 - 321965 hebt rigneid Itsanal >t goed, .kelijka i teen al c stopt Hingen een we- blnatie ’.htende >n, kan nbeien- AMSTERDAM Het Vlaams Toneel- groepje Harlekijn Toneel, dat enkele maanden geleden het geruchtmakende stuk over Cyriel Verschaeve uitbracht, is in het Shaffytheater terug met „Palloe ter”. Dit levert minder directe kritiek op Vlaamse fascistoïde toestanden dan met „Verschaeve” het geval was. De strek king van „Palloeter” blijft anti-burger- lijk, maar de inhoud is niet precies doelgericht en de vorm is absurdistisch. De makers hebben zich bij dit ge geven laten inspireren door twee ro mans, Richard Sterns „The Tower” en Frank Robinson’s „The Glass Infer no” die veel overeenkomsten verto nen en oorspronkelijk ieder afzonder lijk verfilmd zouden worden. Dat zou pas een echte ramp hebben opgele verd, want een dergelijke onderlinge concurrentie zou voor beide films desastreuze gevolgen kunnen hebben NIET ALLEEN dat ,The to wering Inferno” op spectaculaire wijze meedoet aan de heersende Hollywoad-trend van „rampen films” de film van John Guiller- min en Irwin Allen is bovendien een van die mammoetprodukties, zoals ze vroeger met voorliefde gemaakt werden, maar in de tegenwoordige schrale tijd nau welijks meer voorkomen. Guil- lerman en Allen maakten des tijds „The Poseidon Adventure”, ook al niet bepaald een goedkope film over een rampzalig ongeluk dat toen een gekapseisd passa giersschip betrof. Met de helden moed van Gene Hackman en de hulp van de moderne techniek konden daarin nog enige over- Zandy’s bride DE BESTE PREMIÈRE vindt men tenslotte in Alhambra I, waar Jan Troel’s „Zandy s Bride” wordt ver toond, een niet-letterijk vervolg op diens „The Emigrants”. In die film vertrok het arme Zweedse boerenge zin Max von Sydow en Liv Ullman op het einde van de vorige eeuw naar het beloofde land Amerika. In „Zan- dy’s Bride” (hiqr ten onrechte in „Verboden voor vrouwen” herdoopt) krijgen we alleen te maken met Liv Ullman die ingeschreven heeft op een huwelijksadvertentie van Zandy (Ge ne Hackman) en in een eindeloze elektrische bedrading van het gebouw ondeugdelijk materiaal is gebruikt. Dat kan teruggevoerd worden op de rol, die de schoonzoon van de aanne mer in de bouw van de „Glass To wer” gespeeld heeft. Hij is niet van steekpenningen afkerig gebleken. Er doen zich in de machinekamer van het gebouw, die lijkt op een computercentrum, enkele kleine on regelmatigheden voor. Het alarmsys teem valt uit en in een schakeldoos is er kortsluiting. Dat alles is voor aan nemer Duncan echter geen aanleiding de openingsfestiviteiten af te gelasten. Maar de regisseurs hebben dem inci denten knap aangegrepen om bij het bioscooppubliek angstige gevoelens van naderend onheil op te roepen. Deze gevoelens worden versterkt als in een kleine rommelkamer op de zoveelste verdieping kortsluiting ont staat en enige vonken een klein bin nenbrandje veroorzaken dat, mits tij dig ontdekt, zonder gevolgen zou zijn geweest. Maar niemand passeert dit zijvertrek. De brand kan zich rustig ontwikkelen als alle aandacht geves tigd is op de eerste gasten voor het openingsfeest die op de uitgerolde rode lopen hun door tientallen came ra’s gevolgd entree maken. De feeste lijke opening en het daarop volgende samenzijn van de genodigden op het bijna aan de top gelegen Promenade Deck met fraaie buffetten, muziek en dans worden voor de kijker vergald door de wetenschap dat een afschu welijk drama bezig is zich te voltrek ken. Want op dat ogenblik is de brand ontdekt, heeft de brandweer groot alarm gekregen en wordt, ge heim gehouden voor de feestvieren den, enige etages lager, een verbitter de strijd tegen het vuur geleverd. Op het Promenade-dek wordt letterlijk op een vulkaan gedanst. Tenslotte is er zelfs geen uitweg meer voor de gasten en moeten via helikopters en verbindingslijnen met andere wolken krabbers wanhopige pogingen gedaan worden om te redden wat er nog te redden valt. Wagner. Net als in vroegere tijden toen de grootte van de film (kosten, omvang, hoeveelheden materialen) en het aantal be oemdheden dat mee deed beslissende publiciteitsargumen- ten waren. ZO GECOMPLICEERD als de uit werking van „The towering Inferno” geweest moet zijn, zo eenvoudig is de inhoud. Aannemer James Duncan (Wil liam Holden) heeft naar een mtwerp van zijn architect Doug Roberts (Paul Newman) een glazen wokenkrabber laten bouwen die met zijn 138 verdie pingen (80 voor kantoren, de bovenste 50 voor bewoning) ver uitsteekt bo ven de hoogbouw van San Francisco. Op de dag dat de burgemeester in aanwezigheid van de gouverneur van de staat en honderden genodigden het gebouw zal openen, komt architect Roberts die meer van de natuur dan van de onleefbare stad houdt, terug van vakantie en ontdekt bij een vluchtige inspectie dat o.a. bij de en tijdens een operavoorstelling in de Stadsschouwburg, Bernard Haitink voor het Concertgebouworkest en Karei Ap pel in het Van Goghmuseum met zijn onvervalst Amsterdams-Amerikaans ac cent. De film is bij vlagen zeer actueel. De metrobouw en de daarmee gepaard gaande afbraak van onder meer de Nieuwmarktbuurt worden niet onaange roerd gelaten. De filmmuziek werd gecomponeerd en gearrangeerd door Jurre Haanstra. Het uitgangspunt voor de groep was „Pallieter”, de beroemde roman uit 1916 over een onorthodoxe Vlaamse levensge nieter van Felix Timmermans. „Palloe ter” is echter geen bewerking van het boek, dat in het vaarwater van rechtse flaminganten terecht is gekomen, maar geeft er eerder een zwart spiegelbeeld van. De twee spelers, Dirk Celis en Ludo Leroy, zien eruit als twee griezelig uit gevallen wielrenners: zwarte schoenen, witte kousen, zwarte maillot, zwart he- renvest, een zwarte wielerhelm op het witgeschminkte maskerhoofd. Het is een soort tweeling, broeders in het kwaad, misschien wel eikaars altet ego. Met messen en stokken vechten zij, sluiten een kwaadaardig soort vriendschap, mel den de moord op een meisje en vernieti gen hele landstreken (Vlaamse?), om tenslotte de dood te ontmoeten. Michel Lafaille regisee de de scènes in gestileerde bewegingen en tekstbehan deling. De structuur is helder, ook al blijft de diepere betekenis kennelijk met opzet onbestemd. Een meisje, Mia Ver- beelen, vervreemdt telkens de handeling door requisieten aan te dragen en beide spelers indringende blikken toe te wer pen. Is zij Het Geweten? Wie weet. In ieder geval zorgt zij voor het wonder mooie slot: over een tafel' met wat glaswerk, vruchten en wijnranken blaast zij wolkjes stof uit haar hand. Met heel eenvoudige hulpmiddelen, een knappe belichting en intens spel is „Palloeter” een toneelwerk van poëtische soberheid geworden. Ook al is de strekking mij niet erg duidelijk geworden, het is een knap stuk werk. AMSTERDAM (ANP). —Van 9 tot 24 mei zal Nederland weer vertegenwoor digd zijn op de Internationale Film- markt in Cannes. Er zullen zes a acht recente Nederlandse speelfilms en een tiental korte films worden vertoond. In de werkgroep, die een en ander heeft voorbereid, zitten vertegenwoordigers van de Rijksvoorlichtingsdienst, Cine- centrum en de Nederlandse Bioscoop bond. Dit jaar zullen drie films voor het Internationale Filmfestival, dat in de zelfde periode wordt gehouden, ter se lectie worden aangeboden. Men hoopt dat ten minste een van deze films in het festival zal worden opgenomen. AMSTERDAM (ANP). Onder de ti tel „Amsterdam 700 years” ging donder dagmiddag in het Rijksmuseum in aan wezigheid van burgemeester Samkalden en een aantal wethouders een bijna een half uur durende TV-documentaire in première van de televisie-afdeling van Radio Nederland Wereldomroep. De film, het eerste grote werk van de 29-jarige producer-regisseur Willy Lind wer, wordt aangeboden aan TV-stations in Noord- en Zuid-Amerika, Australië, Indonesië en verschillende landen in Afrika. OP ZICHZELF LEVERT dit alles al een onheilsfilm van formaat op, maar de makers schijnen tegen het einde elkaar te hebben willen aftroe ven in het uitdenken van neven rampen die de eenmaal opgeroepen spanning als het ware nieuwe impul sen moet geven. Het aantal complica ties en de aanzet tot nieuwe rampen stijgen dan met ieder meter film en maken de toeschouwers tenslotte im muun voor de aanzienlijke ellende die zich op het doek als een kanker gezwel aan het uitzaaien is. Veel kans om een karakterrol neer te zetten hebben de acteurs uiteraard ■K Liv Ullman en Gene Hackman Zandy’s Bride. gehad. De betrokken filmmaatschap pijen Warner Bros en 20th Century Fox zijn echter zo verstandig geweest samen te gaan werken aan het pro ject. Deze voor Hollywood volstrekt nieuwe produktievorm maakte het mogelijk 14 miljoen dollar aan de film te besteden. De titel werd even eens uit een handige combinatie van beide boektitels samengesteld. Een voordeel van een dergelijke samenwerking was de mogelijkheid om op verschillende plaatsen 57 in totaai verdeeld over acht studioge- bouwen, te filmen. Hollywood ont wikkelde eindelijk weer eens een be drijvigheid, die herinnerde aan de dagen dat de stad omschreven werd als „film-metropool”. Daar herinnert trouwens ook de lijst van medespe lers aan, die op een compleet sterren beeld leek met namen als Steve Holden, Faye Dunaway, Jennifer Jo nes, Fred Astaire, Robert Vaughn, Richard Chamberlain en Robert met de oorspronkelijke opvatting van Tsjaikowsky, die immers om jonge en frisse stemmen vroeg toen hij zijn eerste opvoering in 1879 in elkaar zette. Daar heeft de Engelse regisseur Michael Geh ot natuurlijk ook een groot aandeel in gehad, die met Heinrich Wendel (de cors), en Jan Skalicky (prachtige costu mes) voor een bijzonder sfeervolle op voering heeft gezorgd. De choreografie van John Broome was goed van opzet, maar liep een enkele keer vast omdat het toneel in het Circustheater nu een maal veel te klein is. Verder zou ik kunnen volstaan met U te zeggen, dat de Nederlandse Opera stichting ande maal een uitstekende pres tatie heeft geleverd. Bepaalde schènes verdienen een extra vermelding, zoals de vrolijke rondedans aan het begin, waar de levensblijheid vanaf sprong. De twee- 1 WeV - SCHEVENINGEN. Gisteravond heeft de Nederlandse Operastichting de eerste van acht in het Russisch gezongen voorstellingen gegeven van de opera „Jevgeny Onjegin" van Pjotr Iljitsj Tsjaikowsky. Het Circustheater was zo als voorzien kon worden goed bezet en de verwachtingen waren hoog gespan nen, vooral onder de Tsjaikowsky-lief- hebbers. Enige maanden geleden, name lijk heeft de Bulgaarse Staatsopera in Amsterdam en Den Haag enige voorstel lingen gegeven van „Boris Godounov en van „Jevgeny Onjegin" en een vergelij king tussen de Bulgaren en de Neder landse Operastichting lag voor de hand. Nu moet ik U er dadelijk bij vertellen dat de bezetting van de Operastichting bestond uit een aantal sterren van inter nationale pluimage uit Engeland, Bulga rije, Finland, Roemenië, Amerika (titel rol) en Nederland met een Poolse diri gent zonder één enkele Rus. De Bulgaarse voorstelling in November werd gezongen door louter Bulgaren, maar de „Onjegin” is voor deze zangers dagelijks werk en de orkestleden spelen deze opera bij wijze van spreken al hun hele leven; een, vergelijking is dus ei genlijk niet na te maken. Het Utrechts Symfonie Orkest speelt de „Onjegin” een doodenkele keer, dus daar zouden wij ook niet te veel mogen verwachten. Laat ik U nu toch vertellen, dat ik de Neder landse opvoering „beter” en muzikaler vond dan de Bulgaarse. De Bulgaren letten meer op het zingen, maar dat doen ze eindeloos eentonig. De opvatting van „onze” Poolse diri gent Kazimierz Kord en vooral de ma nier van zingen en spelen van „onze” bezetting had meer overeenstemming niet. Paul Newman als een architect met schuldgevoelens en Steve McQueen als een gelaten en cynisch brandweercommandant verrichten nog bij de reddingspogingen staaltjes van heldenmoed, maar de rest van de spelers moet zich vergenoegen met een bescheiden aanwezigheid in de handeling, waarbij vooral Fred Astai re opvalt door een met veel zelfspot van oud dansfenomeen gespeeld rol letje. Het zit allemaal knap in elkaar, de spanning is er bijna voortdurend, maar de wijsheid dat zich in de beperking de meester toont hebben de filmers zich kennelijk nog niet eigen gemaakt. de scène (Tatjana’s slaapkamer) uitne mend gezongen door Engelse Elizabeth Tippet, waarin wij haar leerden kennen als een opmerkelijk goede actrice. De tweede scène van het tweede bedrijf (het duel tussen de vrienden Ljensky en Onjegin, die divalen werden) waar hevi ge dramatische spanning van uitging, gezongen door de Duitser Emil Gherman en Amerikaan Lenus Carlson. Tenslotte het gehele derde bedrijf met een prach tige aria van de Fin Matti Salminen in de rol van Vorst Gremin en het slottafe reel met Elizabeth Tippet en Lenus Carlson (Tatjana en Onjegin), dat naar het hoogtepunt van de opera voerde. De vier Nederlandse zangers, Sofia van Santé, Simon van der Geest, Jacques Willemsen en vooral Fons van Zijl wis ten zich heel goed staande te houden in dit internationale gezelschap. Als er één gezelschap is dat een eigen theater ver dient, dan is dat de Nederlandse Opera stichting. strijd met deze eenzelvige en harde pionier diens liefde wint. Een drama van twee onverzettelijke figuren, die onder moeilijke omstandigheden el kaar tenslotte leren waarderen. Hier en daar wat traag verlopend, maar prachtig van sfeer en spel is „Zandy’s Bride”, ongeacht zijn Nederlandse ti tel, een fascinerend en visueel bijzon der boeiend schouwspel. DE REEKS RKO-FILMS uit de veertiger jaren wordt op 17 maart onderbroken door een serie animatie films uit Canada, een reeks die zich uitstrekt van 1966 tot 1974. Op 18 maart volgt dan weer een RKO-film uit 1944, „Lady Luck” van Edward Marin met o.m. Robert Young, Babara Hale, Frank Morgan, een huwelijkskomedie die vooral ook door zijn bijrollen uitstekend amuse ment is geworden. „Step Lively” die de 19de wordt ingezet, is van Tim Whelan en heeft van het toneelblij- spel „Room Service (eerder door de Marx Brothers verfilmd) een musical gemaakt die vooral bedoeld is om de jonge „crooner” Frank Sinatra een kans te geven, een piep-jonge Sinatra, want de film is van 1944. Tenslotte op 20 maart de grote orologsfilm „Back to Bataan” van Ed ward Dmytryk met John Wayne en Anthony Quinn. Een dramatisch stuk Amerikaanse strijd in de Pacific dat in 1945, toen de strijd met Japan nog niet te einde was, de patriottische gevoelens van de Yankees sterk moet hebben aangesproken. MONIQUE VAN DE VEN Keetje blijft voorttippelen in schinski I, terwijl vlak bij, in Tu- schinski II, „Mariken van Nieume- ghen” haar moeilijke tocht door de verwarring der middeleeuwen blijft voortzetten. En ook een derde Neder landse film, „Kind van de Zon” van René van Nie houdt in twee theaters stand, nl. in Kriterion en Leidseplein Theater, waar de film zijn derde week ingaat. levenden gered worden. De ramp, die het tweetal experts op dit gebied in „The towering In ferno” laat plaats vinden, heeft als plaats van handeling een pas gebouwde wolkenkrabber, het hoogste gebouw van San Francis co en de trots van de stad, waar op de feestelijke openingsavond brand uitbreekt. T - -i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13