Nieuwe campagne voor Gedragsregels voor bewakingsdiensten verstandig gasgebruik Mijnwerkers- fonds zou miljard in reserve hebben Nu wordt ingezien hoe gevaarlijk recessie kan worden: bedrijven tar c EEBEURS Hl i I „Politie dolgelukkig met ons” A WMH GELD I 1 Vat K W Eigen rechtertje spelen neemt steeds meer toe f I Van Doom gekapitteld over uitlatingen inzake IN BUITENLAND MEER GELD OP GIROBETAALKAART O fti kJ „Elseviers Weekblad” I ML Vegin en Gasunie: „zuinig met aardgas” een miljoen gulden aan prijzen i 10 ECONOMIE 1975 ZATERDAG MAART 1 5 Z 1 Niet van harte Delicaat Week van Shell Rijksgenoten le winnen in onze puzzelaktie Auto’s Kr (Van onze correspondent) H Met bewaken is goud te verdienen Monetaire autoriteiten overstag (Van een medewerker) i i (ADVERTENTIE) Pl ver centjes. Zo is het”. 4; J': Een gepensioneerde, die als nachtwa ker een noodzakelijk centje wil bijver dienen, kan maar beter thuisblijven. In een dure folder van de Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) wordt juichend mee gedeeld dat het beveiligen van bedrijven thans tot de zeer verantwoordelijke en uiterst gevarieerde werkzaamheden kan worden gerekend. Over de bewaking van Hoog-Catharij- ne wil topman G. de Koning van de Eerste Gecombineerde Nederlandse Vei ligheids Dienst alleen zeggen dat het anders is dan de bewaking van het ultracentrifugeproject. „Hoog-Catharijne is een delicaat onderwerp”, constateert hij. De bewakers zelf zeggen helemaal niets. En: „Dit geldt in nóg sterkere mate m.b.t. vertegenwoordigers van publici teitsmedia”. De Koning: „Wij hebben van het be waken een vak gemaakt zoals u dat nergens in Nederland vindt. Wij motive ren, stimuleren en enthousiasmeren onze mensen tot voortdurende verdere scho ling. Zij hebben strenge instructies, die voor een groot deel mede door de op drachtgever worden bepaald. Districtsin- specteurs onderwerpen het gedrag en werk van de bewakers aan een voortdu rende controle”. Dat bevalt kennelijk. Anders zou het bedrijf niet de bewaking worde" toever trouwd van NAVO-objecten De Koning (gedecideerd): „Ik geef het toe: we zijn duur. Maar we zijn het enige bedrijf dat z’n mensen een ver plichte opleiding geeft. Centjes tegeno- beerd aan te rijden om hem vervol gens met vier andere bewakers af te tuigen. ander z’n brood. Een knaap die wat meer wil regels voor bewakingsdiensten op te zetten, zodat er een landelijk toela tingsbeleid kan worden gevoerd. DEN HAAG (ANP). De Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en de N.V. Neder landse Gasunie gaan het publiek voor lichten over een zo doelmatig mogelijk gebruik van aardgas. Half maart begint een landelijke campagne, die zich over een reeks van jaren zal uitstrekken. Elsevier werd met een winst van 40 gulden weggekocht, en Mees-Hope volg de de grote banken met een winst van tien gulden. Ook de Chamotte Unie liep weer bijna tien gulden op. Het uit de rode cijfers raken van Kwatta ten slotte werd gehonoreerd met een koerstjjging van 20 tot 25 gulden. o o’ De voor advieskoersei buitenlands „Wij achten het ongebruikelijk dat dergelijke uitspraken in het openbaar geschieden, voordat het ons onlangs toe gezegde overleg heeft plaatsgehad. We dringen thans op onverwijld overleg aan”, aldus het NOTU-teiegram. De bewindsman zei op 12 maart onder andere dat hij Elseviers Weekblad voor alsnog niet rekent tot de groep opinie weekbladen. C ri N 9. zi t< si K V ir n E rr d; zi c< ei 1! rr v; r di Hun geslotenheid vloeit met uitslui tend voort uit het incident waarbij vijf bewakers zijn betrokken (aanklacht we gens poging tot doodslag, mishandeling en vrijheidsberoving). Punt 14 van hun instructies verschaft duidelijkheid: „Zo wel tijdens als ook na beëindiging van het dienstverband, verplicht de werkne mer zich tot geheimhouding omtrent alle op welke wijze dan ook te zijner kennis gekomen bijzonderheden en aangelegen heden van de opdrachtgever en- of de Eerste Gecombineerde Nederlandse Vei ligheidsdienst. Zonder uitdrukkelijke op dracht daartoe is het verboden inlichtin gen of gegevens over deze bedrijven te verstrekken aan derden”. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dolar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) De golf van rentedalingen is echter ook het gevolg van de toenemende over tuiging dat de recessie de inflatie dit jaar aanzienlijk zal afremmen. Op vrij wel alle grondstoffenmarkten zijn de prijzen nog steeds aan het dalen, nadat er in het afgelopen halfjaar al aanzien lijke verlagingen zijn opgetreden. Indien de lonen nu wat in de hand kunnen worden gehouden, zal deze prijsdalings- ontwikkeling, die zich nu ook tot de oliesector is gaan uitstrekken, de inflatie inderdaad krachtig kunnen remmen. Dit leidde ertoe dat het bankwezen, in tegenstelling tot de usance, de renteda ling van de Nederlandsche Bank niet in zijn geheel overnam en zijn debiteuren met een opslagverdubbeling op de aan gepaste tarieven verblijdde. Daartegeno ver werd echter wel de kredietrente verlaagd en zullen de spaarders rekening moeten houden met lagere rente-ont- vangsten op hun spaarrekening. De discontoverlaging van de Neder landsche Bank was op de beurs overi gens geen verrassing. Want al verschei dene weken werd deze verwacht. De teleurstelling over de trage doorvoering ervan had op de obligatiemarkt in fe bruari echter een behoorlijke druk ver oorzaakt, zodat nu eindelijk de verla ging een feit was de obligatiemarkt deze week op de beurs een belangrijke opleving vertoonde. Gestadig liepen de koersen omhoog, waardoor de staats fondsen een vriendelijk gezicht konden tonen. De nieuwe 8,5-percent-lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten kwam reeds boven de 100 percent. De bewakingsdiensten gaan meer en meer de kant van de politie op. Unifor men, rangonderscheidingstekens en sur veillancewagens lijken bedrieglijk veel op die van de politie. 2,32- 2,42 5,60- 5,90 6,65- 6,95 100,25-103,25 36,00- 39,50 8,70- 10,20 2,32- 2,42 54.50- 58,00 94.00- 97,00 58.75- 61,75 46.50- 49,50 41.75- 44,75 14,30- 14,60 4,09- 4,39 7,20- 8,70 66.25- 69,25 13.25- 16,25 De VEGIN en de Gasunie hervatten hiermede het propageren van een ver standig energiegebruik, dat tijdens de energiecrisis zijn intrede deed. De indruk bestaat dat vele van de adviezen, die niet aan tijd zijn gebonden, in het ver geetboek zijn geraakt. De grondgedachte van de actie is, dat het Nederlandse aardgas een waardevolle brandstof en grondstof is, (veel toepassingsmogelijk- AMSTERDAM (ANP). De Neder- 1 an else Organisatie van Tijdschrift-Uitge- vers (NOTU) heeft gisteren een telegram I gezonden aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, mr. I H. van Doorn, waarin grote bezorgdheid wordt uitgesproken ten aanzien van uit-1 latingen van de minister op 12 maart in de Tweede Kamer over Elseviers Week blad. DEN HAAG (ANP). In een groot aantal landen zijn de bedragen die daar worden uitbetaald op een girobetaal kaart, verhoogd en in vele gevallen zelfs verdubbeld. Bovendien kan in België, Duitsland (BRD) en Groot-Brittannië desgewenst nu ook een bedrag beneden het vastgestelde maximum worden opge nomen, aldus de PTT. Op vertoon van een paspoort (dat in België, Luxemburg en Oostenrijk 5 jaar verlopen mag zijn) of toeristenkaart-b (alleen Duitsland en Oostenrijk) worden thans per girobetaalkaart de volgende bedragen uitbetaald: België: bf 4000., Denemarken: dkr 400., Duitsland (BRD) dm 200., Frankrijk: ffrs 300., Groot-Brittannië: 30 pond sterling., Ierland: i pond sterling 30., Israel: il 300., Italië: lire 30.000., Luxemburg: Ifr 4000., Oostenrijk: ös 1000., Spanje: pts 4000., Zweden: skr 400., Zwitserland: fr s 200. Bij herdruk van de betaalkaarten zul len daarop alle landen met de daar opneembare bedragen worden aangege ven. Aangezien er nog veel „oude” kaar ten in omloop zijn, wordt binnenkort een „giro-overzicht” verspreid, onder an dere via de postkantoren, waarop de nieuwste informatie is vermeld. Dat moet voorkomen dat het bin nenkort in Nederland wemelt van particuliere politiemannetjes, die alle maal hun eigen opvatting hebben over recht en orde. En die, door de concurrentie gedwongen, naar steeds zwaardere middelen zullen zoeken om eigendommen te vrijwaren van vernielingen en diefstal. Desnoods ten koste van mensenlevens. De Koning: „Er zijn ontzettend veel drempels. De medische keuring. De li chamelijke conditie moet tiptop zijn. Recht van lijf en ledematen. Ten twee de: een bewijs van goed gedrag. Het verleden van de man wordt bekeken. Hij moet politiek schoon zijn. Heeft hij communistische neigingen, dan is hij dus fout. Rijksgenoten, jaDat is een wat delicate kwestie. Dat ligt wat moeilijk. Nou nee. We hebben ze liever niet, zult u begrijpen”. Oud-politiemensen en ma riniers worden doorgaans met open ar men ontvangen. steld. Een scherpe koerswinst boekte de ze week ook de ABN, plus 18 gulden, alsmede de Amro-Bank, die vijf gulden aantrok door de opslagverdubbeling op de rentetarieven. Het gros van de lokale markt was verdeeld. Beleggingsvraag deed Naarden vijf gulden oplopen en Norit tien gulden, terwijl Tilburgse Hy potheekbank ook tien gulden wist aan te trekken. De Koning: „In de hogere rangen zit het toch wel wat beter dan bij de politie. De salariëring van onze districts- inspecteurs ligt boven de norm van een hoofdagent. Maar hij heeft ruimere ta ken, ruimere opdrachten, meer zelfstan digheid, een eigen auto. Bij de politie is het toch meer de ene z’n dood is de Iets dergelijks had ook de Amerikaan se president enige tijd geleden al eens losgelaten, waarbij hij de visie van een bepaalde economische groep in Amerika napraatte. Volgens deze groep zal de economie zich dit jaar weliwaar wat kunnen herstellen, maar zal volgend jaar vroeg reeds een nieuwe en krachti ge inzinking volgen. Een situatie der halve zoals zich inderdaad in de dertiger jaren voordeed, en in feite ook in de tweede helft van Eisenhowers president schap, waarbij ups en downs in de eco nomie elkaar steeds sneller gingen aflos sen. Dat nu allerwegen wordt ingezien hoe gevaarlijk de recessie kan worden, blijkt wel uit het vrijwel overal overstag gaan UTRECHT. De directeur-gene- raal voor openbare orde en veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken maakt zich zorgen over het toenemend eigen rechtertje spelen van bewakingsdiensten. Zo kwam on langs de Eerste Gecombineerde in opspraak doordat een van haar bewa kers van Hoog-Catharijne ver buiten het hem toevertrouwde gebied een medewerker van het Jongeren Advies Centrum (JAC) zou hebben gepro- Zo is het prijspeil in ons land in februari met slechts 0,3 percent geste gen, en wordt er voor 1975 hooguit nog een stijging van acht percent verwacht. Bewakingsdiensten moeten zich be perken tot het waarschuwen van de politie, vindt het ministerie. En ze moeten vooral hun handen thuishou den. Een bewakingsdienst telt niet mee als ze niet werkt met de modernste elektronische apparatuur, met sur veillancewagens en met honden. De slag om de steeds grotere markt bete- Er is aan het bewaken goud te verdie nen. Vandaar de schriftelijke opleiding tot bewakingsbeambte. Van mensen in dienst bij de Eerste Gecombineerde Ne derlandse Veiligheidsdienst BV wordt geëist dat ze die cursus volgen. Elk nieuw diploma (er zijn er vier) betekent een stukje -hogere honorering. Andere bekwaamheden zoals de fijne kneepjes van het als verdedigingssport aange merkte teakwon-do betekent óók meer geld. Bekwamen in schieten levert (nog) niks op. (Van onze correspondent) UTRECHT Van 17 tot en met 21 maart wordt in de Utrechtse Jaarbeurs de Security ’75 gehouden. Tweehonderdvijftig firma’s expo seren de nieuwste snufjes op het gebied van beveiliging. De nadruk daarbij komt steeds meer te liggen op elektronische apparatur. In 1973, toen de veiligheidsbeurs ook in Utrecht werd gehouden, was het aantal deelnemers aanzienlijk min der. Parallel aan die toeneming is ook de groei van bewakingsdien sten, zowel in aantal als grootte. In de dagbladen gaat de gezamenlijke gasindustrie de verbruikers binnenkort vertellen dat het nodig blijft om ver standig met aardgas om te gaan. De advertenties zullen niet alleen in de wintermaanden worden gepubliceerd, maar het hele jaar door. Want behalve op verwarming kan er ook worden be spaard op andere vormen van gasver bruik, zoals koken en warmwatervoor ziening. In alle advertenties zijn dan ook aan het seizoen aangepaste praktische tips opgenomen. Vegin en Gasunie hopen dat door hun initiatief het zorgvuldigheidsbesef bij het publiek geleidelijk weer zal toenemen. van de monetaire autoriteiten. Vorige week vooral gingen al veel belangrijke centrale banken ertoe over het disconto te verlagen. Ten slotte gingen zelfs de Amerikaanse federale bank en de Ne derlandsche Bank door de knieën, en verlaagden hun tarieven. Voor Amerika wordt het al de tweede verlaging dit jaar, ondanks pertinente verzekeringen dat het bij één zou blij ven. Maar de nood begint te stijgen, waar nog bij komt dat uit de nu bekend zijnde investeringsplannen is gebleken dat het Amerikaanse bedrijfsleven dit jaar voornemens is de investeringen aan zienlijk te beperken- De Algemene Bond van Werknemers richt in de oproep een verwijt aan de industriebond NKV, die om politieke re denen de protestmars in Heerlen zou willen verhinderen. Wij willen duidelijk stellen, aldus de ABW, dat onze vakbond politiek onafhankelijk is. Toch heeft het volgens de Algemene Bond van Werkne mers zin de kwestie van de mijnwerkers- pensioenen in de Kamer of de regering uit te vechten. Met of zonder politiek, aldus de bond, als er maar een verbetering komt in onze lage pensioenen. De Koning: „Ach, die kleintjes. Straks walsen we er gewoon overheen. Mis schien dat we dan eindelijk eens van het imago van het nachtwakertje afkomen’’. De aandelenmarkt was daarentegen wat onzeker, nu de stroom van binnen komende jaarcijfers voortdurend groter wordt. De discontoverlaging, die ook voor de aandelen een verlichting bete kent was hier bovendien al volledig in het koerspeil verdisconteerd. Ditmaal was het de week van de Koninklijke Shell, die door alle recente olieconferen- ties nog eens extra onder de schijnwer pers was geplaatst. Uit de voorlopige jaarcijfers bleek dat het concern vorig jaar ruim anderhalf maal het aandelen kapitaal heeft verdiend, en ook in het vierde kwartaal van 1974 nog uitstekend voor de dag is gekomen- Vooruitlopende op deze cijfers kon deze week al een koerswinst worden geboekt van acht gulden, die daarna vrij goed behouden bleef, dank zij ook de flinke dividendverhoging die is voorge PEUGEOT BROMFIETS MODEL 102 MS 35 kg licht, met vóór- en achterwielvering Zoals bij alle Peugeot brommers heeft ook dit model een zowel in de hoogte als in de breedte verstelbaar stuur. Het kan in combinatie met het verstelbare zweefzadel aan iedere lichaams bouw worden aangepast. De laagstbetaalden krijgen volgens De Koning 1600 gulden bruto per maand. Maar de knaap die wat meer wil krijgt ook nog een Volkswagentje. En de knaap die nóg meer wil een Passat. De knapen die het meeste willen rijden in dure wagens. Er heerst een strikte hiër archie bij de Eerste Gecombineerde. De Koning: „Een sublieme samenwer king. Hoge Haagse politieautoriteiten, korpschefs van de marechaussee maken Sinds februari is een commissie onder leiding van het ministerie van Justitie bezig kwaliteits- ep gedrags- wij wegwijs wat betreft bewaking en beveiliging. De politie schuift hoe langer hoe meer aan ons af. Ze heeft een tekort aan mensen, een enorme taak. Dolgelukkig is de politie met ons”. De Koning: „De goeden natuurlijk niet te na gesproken. Maar daar lopen toch wel wat cowboys tussen. Wij zijn de enige particuliere organisatie die een vertegenwoordiger in die commissie van justitie heeft”. G zc V h\ oi 11 le SG m B B E dt sc hi AMSTERDAM. De beurzen begon nen deze week in een opgewekte stem ming, maar lieten al spoedig een toene mende aarzeling zien die deels politiek en deels economisch was gericht. Poli tiek, omdat de situatie in het Verre Oosten met de dag verslechtert, en mi nister Kissinger op grote moeilijkheden blijkt te stuiten de partijen in het Mid- den-Oosten dichter bij elkaar te bren gen. Economisch, door de topbespreking in Dublin, over nieuwe voorwaarden voor Engelands lidmaatschap van de EEG, waar de Duitse bondskanselier schrik en paniek zaaide met zijn sombe re waarschuwingen. De wereldeconomie zou thans op een beslissend moment zijn aangekomen, waarbij er tussen twee kanten gekozen zal worden: een herstel, of een snel verder afglijden naar een toestand als uit de beruchte jaren dertig bekend is. HBG: Keuze-slotdividend en hogere winst. Hollandsche Beton Groep NV (HBG) zal aan de jaarvergadering op 7 mei voorstellen over 1974 een divi dend uit te keren van ƒ4,20 (21 pet.) per gewoon aandeel van 20 (1973: eveneens 21 pet.). Er werd over 1974 reeds een onveranderd interimdivi dend van 1 (5 pet.) betaalbaar ge steld. Het slotdividend over 1974 zal daarom onveranderd 3,20 (16 pet.) in contanten bedragen. Hoger eerste interimdividend Dordtsche. De Dordtsche Petroleum-Industrie NV is van plan, na ontvangst van het slotdividend van Koninklijke Olie een eerste interimdividend' over 1975 van 6,36 per gewoon en preferent aan-1 deel van 20 betaalbaar te stellen. Over 1974 bedroeg het eerste interim dividend 5,28- Verlaging rentetarief. De Centrale Rabo bank heeft de Rabobanken het advies gegeven de spaarrentetarieven met in gang van 1 april over de gehele linie met een half percent te verlagen. Onveranderd dividend Riva. Het resul taat van Riva NV (automobielbedrij ven) over 1974 is fractioneel hoger geweest. Aan de in juni te houden jaarvergadering zal worden voorge- steld het dividend over 1974 te bepa len op onveranderd 20 pet., zo heeft de raad van bestuur medegedeeld. Hogere winst Eng.-Hollandsche Beleg ging. Het winstsaldo van NV En- gelsch-Hollandsche Beleggings Trust is in 1974 toegenomen van 1,06 mln tot 1,14 mln. De uitkering per bewijs van deelgerechtigheid zal worden ver hoogd van 4,75 tot 5,10, zo blijkt uit het jaarverslag. DSM wil MOSA overnemen. DSM NV en Thyssen-Bomemisza Group NV (TBG) voeren reeds enige tijd bespre kingen over de overneming van TBG’s dochteronderneming Mosa Porselein en Tegelfabrieken BV in Maastricht door DSM. De onderhandelingen zijn nu zo ver gevorderd dat er een reële mogelijkheid bestaat dat een positief resultaat zal worden bereikt, aldus een gezamenlijke mededeling. Bescheiden uitkering Hartogensis. Het Beleggingsfonds Hartogensis stelt over 1974-1975, gezien het beschikbare sal do op de uitkeringsrekening, een be scheiden uitkering voor van ƒ0,78 per participatie tegen 11,57 over 1973, zo blijkt uit het jaarverslag. Milanc Univers verkocht aan General Biscuit. Het Britse concern United Bi scuits heeft een principe-akkoord be reikt over de verkoop van de Neder landse NV Milanc Univers te Ossen- drecht aan het Belgische bedrijf Ge neral Biscuit Company of Belgium, zo is in België meegedeeld. „Paiembang” verhoogt dividend. NV In dustriële Maatschappij „Paiembang” zal over 1974 een dividend voorstellen van 12 pet. tegen 11 pct. over 1973 aldus de maatschappij- Finse maatregelen. De Finse regering heeft een algemene prijsstop aange- kondigd tot februari ’76. Tevens is een wetsvoorstel ingediend op grond waarvan een verplichte heffing van 30 pet. moet worden betaald over de gehele invoer. kent een moordende concurrentie. Wie in snelheid van reageren op alarm de politie benadert of over treft, maakt de meeste kans groot te worden. Maar ook kleintjes proberen hun graantje mee te pikken. Bewaker is namelijk geen erkend beroep. Cow boys, knokploegers en mensen die honden omvormen tot killers, kunnen een kansje wagen. MAASTRICHT (ANP). In een op roep aan de gepensioneerde mijnwerkers om op 25 maart in Heerlen deel te nemen aan een protestmars voor een menswaardig en een rechtvaardig pensi oen stelt de Algemene Bond van Mijn werkers dat stille reserves van het alge meen mijnwerkersfonds ongeveer een miljard gulden moet bedragen. Stille reserves kweken, aldus de bond, is niet oneerlijk en onoprecht, maar tegen de achtergrond van de lage mjjnwerkers- pensioenen uitermate bedenkeljjk. heden, milieuvriendelijk, onzichtbaar transport en de bronnen liggen dicht bij huis), die in de Nederlandse volkshuis houding een belangrijke plaats heeft. Op het ogenblik is onze energie-positie in vergelijking met andere Westeuropese landen gunstig, maar de voorraden zijn niet onuitputtelijk. Omdat het ontwikke len van nieuwe vormen van energie een zaak van lange termijn is, heeft het zin zo lang mogelijk te doen met het aard gas. De Koning (dempt zijn stem ietwat): „Er zijn er bij die tóp, tóp-secret zijn. Daar zijn de instructies zo strak. Daar staan zulke belangen op het spelU begrijpt dat wij op een nette, fatsoenlij ke, verantwoorde wijze onze taak ver richten. Wij hebben zonder meer een goede naam. Anders zouden wij niet zulke opdrachten krijgen. Niets laten wij aan het toeval over”. Ook in de andere landen zal de prijsstij ging dit jaar fors teruglopen. Zelfs in Amerika. Alleen in sociaal onrustige landen als Italië en Engeland blijft de inflatie een zwaar drukkende last, met mogelijke prijsstijgingen ook dit jaar van rond de 20 percent. Teneinde te voorkomen dat ons land op het Europese vasteland, met boven dien nog een internationaal gewilde va luta, als een hoge-renteëiland voor vluchtend beleggingskapitaal zal worden uitgekozen, is de Nederlandsche Bank de golf van rentedalingen in het buitenland gevolgd. Maar van harte ging het niet. En op het andere terrein van de geldpo litiek werd nog geen enkel teken van soepelheid betracht. Hier bleef de druk op de geldcreatie aanhouden, en werden de voorwaarden voor het bankwezen voor hun liquiditeitsnormen gehand haafd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10