Wardenier pakte eindzege Parijs-Nice Zieke Hoekstra miste in cijfers trofee in laatste rit C SP0R1WH® NEDERLANDER GESELDE PELOTON OP VENTOUX EDDY MERCKX op winst Kornelia Enden wereldrecord r Discusrecord Van Reenen Joegoslavië DDR en Japan KAN NIET MEER VERLIEZEN’’ „ZOETEMELK ER ZIJN HIER NOG VEEL MEER TELEURGESTELDE SPELERS” I BS 13 SPORT 1975 1 5 MAART door Peter Heerkens Niet alleen .4 W.K. ijshockey Duivels ■ZATERDAG t ’1 Afgevallen Gemakkelijk 1 r Joop Zoetemelk tijdens de beklimming van de Ventoux, met Raymond Delisle in zijn kielzog. - S KORNELIA ENDER: snel 55 (Van een sportredactie) i ■ncom- uppor- KIC r) een hillen- eld. Boys— Lssum- ;las B: i; res. paarn- Cenne- ker Entege nsen/- aarlem et een usel in noeten t team j kb aar bracht arillón kspel. Met zijn soepele pedaalslag had Joop Zoetemelk, die in St. Rémy getooid werd met de witte leiderstrui als dank voor zijn inspanningen, gezorgd voor een ruï neus koersverloop op de Ventoux (die beklommen werd tot Chalet Reynard), en Eddy Merdkx was een van de op vallende slachtoffers van geworden- In gezelschap van Raymond Delille de enige die zijn wiel kon houden, maar er in de finale zijn tol voor getaalde met een achterstand van ongeveer 8 minu ten, die hem op slag kansloos maakte joeg Zoetemelk het tempo zo op, dat de eens zo vlot door het gebergte vlinde rende Merckx als een onmachtige debu tant terugviel. Sikking heeft er wel een verklaring voor waarom hij tegen Nieuw-Zeeland geen beste beurt maakte. „Ik heb daar met Horst Wein, de coach van Spanje, Maarten Sikking voorkomt een doelpunt van Kampong. Het is zeer wel mogelyk dat de internationaal in het vervolg op die competitiewerdstrijden aangewezen zal zijn. Heineken A-rijders (Reuter), van miging tionele ieelne- kano- naar ht (10 ateren. ntocht km). Wijker ia 2-3; )e Ezel )rt 2— B 2 2- V.d. e klas SVB— oorn ier 1-1, as: SC L: SAC Car 5; eer- 2 1-13; to 2-6; toys 5- >ys 2— J, DSB strijd (deling ;slong- trijden Biggen innin gs. De ca 4-0; raDe s Nu hij door Tania gepasseerd is, wil Sikking niet de indruk wekken dat hij een rancuneuze, teleurgestelde topspor ter is. Daarom zegt hij: „Denk er wel om dat niet alleen Sikking teleurgesteld naar huis gaat. Er zijn zestien teleurge stelde spelers, ik heb de laatste vijf wedstrijden dan wel niet meegedaan, maar ik voel de afgang even erg als de anderen”. delftal iterdag ion te nemen speelt livisie- dstrijd Aan- natio- Jerry sr van klassement: 1. Keulen-Deelstra 80,7 pun ten, 2. Volmer 71,1, 3. Jaarsma 68,1, 4. Van den Hoorn 53, 5. Marjon van Veld- huijzen (Driemond) 31. Rijders: 1. Peter van der Kant (Soest), 2. Roel van Vliet (Amsterdam), 3. Boere van Vliet (Rijp- wetering). Veteranen: 1. Slagter (Hoog- karspel), 2. Borst (Krommenie), 3. Hof- stra (Hoorn). Dierickx (Bel) (Bel) 27.55,28, Vasseur l ST. REMY DE PROVENCE Op het traag omhooglopende asfalt van de in wielerkringen zo gevreesde Col de Mont Ventoux heeft Joop Zoetemelk zich helemaal hervon den. Het peloton, dat hij in de Ron de van Corsica al het ergste beloof de, weet weer dat hij er is. Hij sloeg zijn concurrenten in de wedstrijd ParijsNice zo hard om de oren met het tonen van zijn vorm, dat Eddy Merckx, toch nog steeds de belangrijkste spreekbuis van de groten, berustend opmerkte: „Het is gedaan. Joop kan niet meer verlie zen. Na wat hij vandaag liet zien, is er maar één uitgesproken favoriet: Zoetemelk”. gen al speciaal opdracht Zoetemelk zo te steunen met uit de wind zetten, dat hij fit aan de voet van de Ventoux zou komen. Dat kostte me zoveel inspanning, dat ik in het begin wat moeilijk de berg op ging, maar later kon ik die achter stand goedmaken”. Maarten Sikking voelt voor reservebank En zo verloor Joop Zoetemelk meer rivalen. Delille, Bitossi, Guimard en zijn ploeggenoot Raymond Poulidor, voor wie de achterstand in een duivelse finale was opgelopen tot vele minuten. Van degenen die enigszins in zijn buurt ble ven (zoals Maertens, Baronchelli, Merckx en Ocana) bleek niemand bij machte Zoetemelk ook maar even werkelijk te bedreigen. Hjj wiegde als vanouds naar boven. In het Nederlandse kamp valt enige kritiek te beluisteren op het feit, dat spelers in het kader van de zelfdiscipline veel vrijheid kregen. De Nederlandse ploeg was dan ook in het zwembad van het hotel regelmatig te signaleren. Sik king: „De ploegen van India, Pakistan en Maleisië heb ik hier één keer in het zwembad gezien. Bij hen is het een kwestie van eten, slapen, spelen. Dat is niet zo leuk, maar het leidt wel tot resultaten. Die zelfdiscipline wordt een moeilijke zaak als je een ploeg hebt met veel jonge spelers die in een voor hen volkomen vreemde wereld komen. Per soonlijk ben ik voorstander van een erg strakke leiding. In Brussel mochten we destijds noch roken noch drinken. Als anderen het liever wat losser zien, moe ten we een tussenweg zien te vinden". Die demarrage van Delille was aan de voet van de Ventoux gekomen en vanaf dat moment kende het peloton geen se conde rust meer. Op de flanken van deze bergreus, daarna in de lange afda ling en op het alsmaar zwaar golvende circuit naar St. Rémy werd er zo hard gekoerst, dat profs hun matige werk van de voorgaande dagen volledig deden vergeten. Daarbij maakten de Neder landse deelnemers een grootse indruk. Men moet jaren teruggaan om een zo indrukwekkendeprestatie van de Neder- lanse profs in het internationale werk te vinden. Joop Zoetemelks knechten en landgenoten Kees Bal en Gerrie Knete- mann liepen daarbij voorop. Ze bezetten respectievelijk de vierde en vijfde plaats in het algemeen klassement- Kees Bal onderscheidde zich in deze bergrit door zijn goede steun aan Zoetemelk en een sterke geslaagde achtervolging om de in de beklimming opgelopen achterstand goed te maken. Bal: „Ik kreeg vanmor- De afgang van het Nederlands elftal is voor Sikking niet als een complete ver rassing gekomen. „Tevoren zag ik het al niet zo erg zitten. In de voorbereiding verliepen sommige dingen stukken min der. Dit is een soort probeer-toernooi geworden. Van sommige jongens kunnen we straks nog veel plezier hebben, ande ren zullen moeten afvallen. We hebben nog nooit zo gemakkelijk in een halve finale kunnen komen, als je nagaat dat we twee maanden geleden met onze tweede keus van Maleisië wonnen. Maar van jongens als Lunter, Kan en Boelaars Winnaar van de laatste ontmoeting werd nu Gerrit Woudenberg de nationa le b-kampioen, voor Rien de Roon en Johan Wardenier. Deze laatste eindigde in het algemeen klassement hierdoor als eerste en werd daarmee winnaar van de Heineken trofee. De uitslag: 1. Gerrit Woudenberg (Alkmaar) 10,1 punten, 2. Rien de Roon (Oud Beyer- land) 9, 3. John Wardenier (Marknesse 8), 4. Marcel Renderings (Nieuw-Vennep) 7, 5. Op een halve ronde: Henk Porten uitslag vijfde etappe: 1. Eddy Merckx (Belg.) 4.25,47 (met bonificatie 4.25,42), 2. Fred Maertens (BEL) z.t. (met bonificatie 4.25,44), 3. Andrt Dierickx (BEL) 4.25,50 (met bonificatie 4.25,24),4. Ger Kneteman (NED) z.t., 5. Baronchelli (Ita) z.t., 6. Cees Bal (Ned) z.t. 7. Joop Zoetemelk (Ned) z.t 8. Thureau (WF) 4.25,56, 9. De Schoenmaec- ker (Bel) z.t. 10. Bracke (Bel) z.t. 11. Oliva (Spa) z.t., 12. Delcroix (Bel) z.t., 13. Bruye- re (Bel) z.t., 14. Vasseur (Fra) z.t., 15. De Witte (Bel) z.t., 16. Ocana (Spa) z.t., 17. Lazcana (Spa) z.t., IS. Hinault (Fra) z.t., 19. Van der Leeuw (Ned) z.t., 20. Schuiten (Ned) z.t., 32. Pronk 4.32,18., 44. Tabak z.t., 48. Koeken z.t. Dat hij in St. Rémy het sprintje helling-op won voor Freddy Maertens, was voor Merckx in feite pure noodzaak om zijn falen op de Ventoux (waarvoor hij als excuus de inwerking van medi cijnen tegen een bronchitis-aanval aan- voerde) enigszins aan de aandacht te onttrekken. Van de Belgische vedette valt in deze ParijsNice geen voor het algemeen klassement beslissende presta tie meer te verwachten. DRESDEN (AFP). De Oostduitse zwemster Kornelia Ender heeft in Dres den haar eigen wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 56.38 seconden. Het oude record stond sedert de Europese zwemkampioen- schappen in Wenen (19 augustus 1974) op 56 96 seconden. kun je niet verwachten dat ze binnen vier maanden een volwaardige internati onal zijn. Het zijn goede hockeyers en over twee jaar kunnen ze steunpilaren van het elftal zijn. We moeten nu een stap terug doen, maar in Montreal zal er weer duidelijk verbetering in zitten. De Duitsers staan er slechter voor, want zij gaan te lang door met een te oud elftal”. Aan de Aziatische overheersing op dit toernooi tilt Sikking niet zo zwaar. „Al leen Pakistan steekt er echt bovenuit. Ze spelen koel, bijna volmaakt hockey- In dia is echter nog geen stap vooruit gegaan. De Europese teatns werden hier te veel gedupeerd door het weer. Jongens als Ties Kruize en Patty Mundt en ook de meeste Duitsers hebben gewoon geen geschikte lichaamsbouw voor dit kli maat”. SAPPORO (AP). Behalve West- Duitsland (dat Nederland versloeg) heb ben Joegoslavië, de DDR en Japan hun eerste wedstrijden in de b-groep van het wereldkampioenschap ijshockey gewon nen. De p loegen speelden alle in het ijsstadion Makomanai, waar in 1972 de Olympische Winterspelen werden gehou den. Joegoslavië, dat vorig jaar in het toer nooi in Ljubljana als tweede van de b- groep eindigde, droogde Zwitserland met 5-0 (0-0, 4-0, 1-0) af en daarna maakten de Oost-Duitsers, vorig jaar winnaar, korte metten met Roemenië: 7-3 (1-0, 2- 3, 4-0.). Tenslotte drukten de Japanse gasthe ren het zwakke Italië met 7-1 (1-0, 5-1, 1-0) met de peus op de feiten. Twee nieuwe Europese records bij de estafettes werden eveneens in Dresden gevestigd. Het Oostduitse damesviertal Kornelia Ender, Babara Krause, Claudia Hempel en Angela Franke zwom op de 4 x 100 meter vrije slag estafette een tijd van 3.52,23, een verbetering van het oude record dat sinds 9 september 1973 reeds op naam stond van de DDR met 0,22 seconde. Bij de heren vestigde het Russische vrijeslag-kwartet, Boere, Krimzov, Rybakov en Smirnov met 3.28,89 eveneens een nieuwe -Europese toptijd. Stand in de wedstrijd. Sovjet unieDDR na de eerste dag: 55-65. over gesproken. Die vertelde me dat hij Carrera, die bekend staat als de beste keeper ter wereld, moest vervangen om dat hij traag werd in zijn reactie. Ook Mills en Rott, de Engelse en Duitse keepers, kregen moeilijkheden. De keep ers hebben hier de meeste last gehad van het klimaat. Je kunt niet bewegen, je staat maar stil in die hitte. Tegen Pakistan werd het een paar keer gewoon zwart voor mijn ogen- En dan te beden ken dat ik in een grandioze vorm hier naar toe bengekomen. Volgens onze dok ter heeft het klimaat in combnatie met een vorm van overconcentratie mijn spel nadelig beïnvloed”. Derk Doyer had het voordeel dat hij vrijwel alle wedstrijden in de wat koe lere ochtenduren kon spelen. Sikking: „Toch deed ook Derk in de eerste wed strijden dingen die je anders niet van hem ziet. Met zijn wedstrijd gisteren te gen Polen heeft hij echter alles goed gemaakt. Kijk, het is natuurlijk een feit dat er voor Sikking een redelijke ver vanger klaar staat. Tegen Nieuw-Zee land speelden sommige andere jongens evenmin goed, maar wie kan een Bol huis of een Kruize vervangen? Daarom neem ik Cees ook niets kwalijk. Ik begrijp wel dat het voor hem een heel moeilijke beslissing is geweest”. mets STELLENBOSCH (Reuter). De Zuidafrikaan John van Reenen heeft tijdens atletiekwedstrijden in het Coet- zenburg stadion in Stellenbosch het we reldrecord discuswerpen verbeterd en gebracht op 68,48 meter. Het oude we reldrecord stond op naam van twee atleten: de Amerikaan Jay Silvester, die de prestatie op 18 september 1968 in Reno leverde en de Zweed Ricky Bruch, die op 5 juli 1972 in Stockholm eveneens 68.40 meter wierp. <ejine- aandag m een inter- vere- I ig van en er in de rreden. I n par- Jok de :unnen elkaar Zoetemelk: „Ik voel me weer hele maal als voor dat ongeluk. Ik denk dat ik net ton goed seizoen kan gaan maken als vorig jaar, voor ik in het ziekenhuis terecht kwam. Voor mezelf heb ik uitge maakt, dat ik vandaag het grote bewijs moest leveren dat deze klim mij ligt. Niet al te steil en niet al te lang. Ideaal. Bovendien weet ik uit de Ronde van Corsica, dat Delille goed rijdt, zodat ik meteen zijn wiel pakte toen hij aanzet te”. kunnen ze dan beter een jonge vent nemen. Ik wil optimaal functioneel zijn binnen de ploeg. Ik ben nu 27 jaar en kan het fysiek nog wel een jaar of drie volhouden- Mijn werk is geen probleem. Ik ben tegenwoordig werkgever, ik heb een eigen assurantiekantoor en mijn personeel kan het voor mij behartigen als ik afwezig ben”. DEN HAAG (ANP). De schaatsmarathon heeft bij de een sensationele ontknoping gebracht in de laatste wedstrijd. Marten Hoekstra, de leider in het algemeen klassement, stapte een kwartier voor het einde van deze laatste ontmoeting op de Haagse kunstijsbaan De Uithof, waar ruim 200 mensen getuige waren van deze strijd, uit de baan. Een lichte griep had hem geveld zei hij na afloop. KOEALA LOEMPOER. De naam van Maarten Sikking is nog altijd een begrip in de Nederlandse sportwereld. Kort voor zijn vertrek naar Maleisië werd zelfs een volledig tv-programma besteed aan de man die als beste Neder landse hockeykeeper vanaf 1970 op tal van internationale toernooien een grote reputatie opbouwde. Anderhalf jaar gele den werd hij „de held van Amstelveen” toen hij met miraculeuze reddingen te gen Duitsland en India een belangrijk aandeel had in het wereldkampioen schap van Nederland. In Maleisië werd diezelfde Maarten Sikking echter meege sleurd in de val van het Nederlands hockeyteam. Sterker nog: Sikking ver dween volkomen op de achtergrond, doordat coach Cees Tania na twee wed strijden Derk Doyer verkoos. Sikking is nog altijd ambitieus genoeg om veel moeite te hebben met die ver wijdering uit de basis-opstelling. Voor het toernooi begon, zei hij: „Derk en ik zijn niet meer voor de bank te motive ren”. Gezien die uitspraak werd alge meen verwacht dat Sikking na Maleisië een punt zou zetten achter zijn interna tionale carrière. Zo’n ingrijpende beslissing wil hij op dit moment echter nog niet nemen. „Ik wacht liever nog even af. Ik ben vroeger wel eens te impulsief geweest met uit spraken over stoppen. Cees Tania heeft gezegd dat er nog zoveel mogelijkheden voor me zijn en dat hij daarover na het toernooi met me zal praten. Ik wil eerst zien wat daar uitkomt. Er kan nog zoveel gebeuren, de situatie is niet hope loos. Als ik lekker draai in de competi tie, kan er best een kentering komen in de toestand”. Wel laat Sikking opnieuw merken dat hij geen positie als vaste reserve-keeper ambieert. „Wachten tot je concurrent fouten maakt, dat is voor mij geen basis meer om topsport te bedrijven, daarvoor gen (Diemen), 6. Ben van der Weide (Heerenveen) 5, 7. Wout List (Amster dam) 4, 8. Egbert Vossevelt (Ermelo) 3, 9- Piet van der Zwaag (Borger) 2, 10. Bernard Gijzen (Balk) 1. Algemeen klas sement: 1. Wardenier 61,2 punten, 2. Woudenberg 60,3, 3. Marten Hoekstra (Heerenveen) 56, 4, 4. Jaap Jonkman (Bovenkarspel) 39, 5. Jos Raaymakers (Hoensbroek) 33. 6. Sjors Rotteveel (Ou de Wetering) 31, 7. Van der Weide en Wim Westerveld (Eemnes) 23, 9. Porten gen 23, 10, List 22. Bij de dames zegevierde Atje Keulen- Deelstra ook in de laatste wedstrijd. Van de negen ontmoetingen heeft zij er acht meegedaan en zevenmaal gewonnen. Ook de nummers twee en drie. resp. Gerda Volmer en Christa Jaarsma heb ben acht wedstrijden meegedaan. De uitslag van de laatste wedstrijd is: 1. Atje Keulen-Deelstra (Irsnsum) 10,1 punten, 2. Christa Jaarsma (Almelo) 9, 3. Gerda Volmer (Tien Hoeven) 9, 4. Hen- nie Ebbinge (Hooghalen) 7, 5. Lenie van den Hoorn-Langelaan (Ter Aar) 6- Eind- Trainer Ben Peeters van Excelsior zal zijn contract met deze club niet verlengen Udo Lattek, ex-trainer van Bayern München is een overeenkomst van een jaar aangegaan met Rot Weiss Essen. Margaret Court en Francoise Durr hebben zich als eerste geplaatst voor de halve finales van het Verginia Slims toernooi in Houston. De Belg Patrick Sercu heeft de derde etappe van Tirenno-Adriatico ge wonnen. De Italiaan Italo Ziliodi bleef algemeen leider. De Philippijnse bokser Ben Viilaflor heeft zijn wereldtitel in het junior- lichtgewicht met succes verdedigd tegen de Koreaan Kim Hyun Chi. Viilaflor won op punten. werd achtergehouden toen het lint brak en Thurau bij de eersten kwam. Een zelfde lot trof Bert Pronk (vorig jaar nog amateur) uit Scheveningen, die net als Tabak voortdurend in de eerste groep zat, maar op het beslissende mo ment dezelfde opdracht kreeg. In die groep (gefinisht met een ach terstand van tegen de zeven minuten) zat ook Roy Schuiten, die met Kees Bal een schitterende achtervolging had gere den na de Ventoux. Peter Post verweet hem verspilling van krachten („Wie gaat nou zo fanatiek op kop zitten rijden? Daar moet je wel een terugslag van krijgen!”), maar Schuiten zelf schreef zijn missen van de eerste groep toe aan het door Post opgedragen afstopwerk in Thurau’s belang. Het Nederlandse aandeel in de goede indruk op de zware klim van de Ven toux werd gecompleteerd door Ben Kooken, die moeiteloos van voren fietste na een paar dagen met een kou gesuk keld te hebben. Kooken: „Ik raakte achterop toen de waaiers gevormd wer den. Dat kon ik ineens niet meer vol gen”. De absolute uitblinker in het Neder landse kamp en daarmee tevens van de hele karavaan, was Joop Zoetemelk, wiens krachtsexplosie op de Ventoux zo opvallend was geweest, dat degenen die in St. Rémy slechts nog tientallen secon den achter hem stonden in het algemeen klassement wisten dat dit kleine verschil weinig te betekenen had tegenover de grote indruk die Zoetemelk maakte. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned) 27.54,41, 2. Maertens (Bel) 27.54,55, 3. Merckx (Bel) 27.54,59, 4. Knetemann (Ntd) 27.55,08, 5. Bal (Ned) 27.55,11, 6. Baronchelli (Ita) 27.55,14, 7. Thureau (WD) 27.55,17, 8. Hinault (Fra) 27.55,22, 9. 27.55,27, 10. De Witte (Bel) 27.55,28, 11. Ocana (Spa) 27.55,31, 12. Vasseur (Fra) 27.55,35, 13. Delcroix (Bel) 27.55.39, 14. Laz cana (Ita) 27.55,53, 15. Bruyere (Bel) 27.56,16, 16. Bracke (Bel) 27.56,52, 17. Oliva (Spa) 27.58,00, 18. Le Gouilloux (Fra) 27.58,39, 19. De Schoenmaecker (Btl) 27.59,23, 20. Delisle (Fra) 28.01,09, 26. Pronk (Ned) 28.01,42 Verder 23. Tabak op mln. 39 sec., 42. Roy Schuiten op 1 minuut 53 sec., 46. Van der Leeuw op 3.39, 51. Raas op 10.42, 53. Karstens op 10.44, 66. Koeken op 11.45. Gerrie Knetemann viel op door de makkelijke manier waarop hij meeging in de kopgroep achter Zoetemelk een gezelschap dat uit 18 man bestond) en daarna in een ontsnapping zat die de slissende fase inluidde. In de jacht op hem („Ik mocht in het ploegenbelang geen kopwerk doen; anders was het misschien nog anders gelopen”) Bruyère, Oliva, Hinault en Le Guilloux brak het eerste peloton door een actie van Luis Ocana en Ferdinand Bracke. De belangrijke Nederlandse rol werd voorts geaccentueerd door de rallye-rij- ders Teo van der Leeuw en Tino Tabak, die hun kopman Dietrich Thuirau zonder mankeren bijstonden in het eerste gelid. Vooral Theo van d. Leeuw leverde daar mee een opmerkelijke prestatie. „Van morgen” zei hij, „kwam Post bij me op de kamer om te klagen over mijn presta ties. Je maakt er weinig van, zei-ie. Dat maakte me zo geprikkeld, dat ik voluit tegen de Ventoux ben opgekniald. Ik wilde iedereen eens even laten zien dat ik nog steeds meetel”. In de eindstrijd bracht Van der Leeuw het verder dan Tabak, die in het belang van de ploegentactiek door Peter Pot Toch is hij openhartig genoeg om vraagtekens te zetten achter de beslis sing van Tania om hem voor de rest van het toernooi te passeren. „Tania zei in Singapore dat ik zijn eerste keus zou zijn. Mijn vrouw schreef me echter uit Nederland dat Tania gezegd had dat ik er meteen naast kwam te staan als ik fouten ging maken. Daardoor ben ik te gespannen aan dit toernooi begonnen. Als je een bepaald vertrouwen in ie mand hebt, moet je hem langer dan twee wedstrijden laten staan, tenzij hij grote fouten maakt. Ik heb voldoende zelfkritiek om te weten dat ik tegen Nieuw-Zeeland bij twee ballen niet vrij uit ging. Normaal waren die er bij mij niet ingegaan. Tegen Pakistan heb ik bij een doelpunt gewoon domme pech ge had. In de tweede helft voelde ik echter weer dat ik de opgaande lijn te pakken had”. F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13