Reëel inkomen slechts minimaal omhoog De Spinola naar Argentinië Man bekent miljoenen fraude ^etsooijlijke leningeri O nut/ w /paarbank I I® ALLEEN OOSTLIJN OVER IN VOORSTEL B. EN W. Goede stap naar vijfde miljoen Susan Hayward overleden Eigen omroep ONENIGHEID voor VVD? ISRAEL EN AMERIKA Arron wijst hulp door consortium van de hand Aantrekkelijk door onze concurrerende voorwaarden Wéér wonnen 100.000 deelnemers met het grootste gemak/ ALN 1 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Koerden op het spel AGENDA pagina 7 zie onze voordelige tarieven elders in dit blad Algemene Loterij Nederland Het woord is aan, "FINGERLICKING GOOD!" uua/t nadartand Werkgeversverbonden in adres aan Kamer VANDAAG IN POLSKA ADOPTIE dam I Plaatselijk regen 2 3 ZATERDAG 15 MAART 1975 65e jaargang nummer 111 BERENDSEN B.V. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Fa. HARTOG HANENGEVECHT Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden, postbus 18; tel. adm.: 15437 en 16450, tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709. Klachten bezorging 18.30 -19.00 uur: 10519 .postgiro: 273107; voor abonnementen adm. 3203571. 7 7 9 10 11 11 J/ Ir'Sè-fc. ie, schaki IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning f Uitgave Damiatë Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 11,80 p. mnd.; f 33,90 p. kwartaal (p. post f 40, p. jaar 133,10, (p. post f 155, Losse nummers 55_ct. !|1 Amsterdam wil metro kwijt ..r_ (Van onze redactie buitenland) iiiiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii ►r n door geheel Europa o.a. ook Engeland. Verwachting van het KNMI tot hedenavond: n. televisie Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s waarin opgenomen „Erbij” dacht: van Earthquake, nieuwe bios- coopramp Kinderen met hartafwijkin gen Brii De Amerikaanse filmster Susan Hay ward, die eens is onderscheiden met de „Academy Award”, is vandaag in haar woning in Beverly Hills overleden. Zij had twee jaar geleden aan een niet te opereren hersentumor, zo heeft haar fa milie meegedeeld. De 55-j. filmster kreeg in 1959 een Oscar voor de rol van de moordenares Barbara Graham in de film „Ik Wil Leven”. Susan Hayward, gebo ren Edyth Marriner, werd in de jaren 1940-50 een bekende filmster, nadat zij eerst fotomodel was geweest. (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) 7 Kijk gauw verder in deze krant. En stuur ook de bon op. Dirk R. Camphuijsen: Ach, waren alle mensen wijs en wilden daarbij wel! De aarde ware een paradijs, nu is ze meest een hel’ Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, is *n le van der Vooren’s Luxe Broodsoorten VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, H'lem, tel. 32 13 14 se fc’ Bezitten of bezeten zijn Ierse kinderen willen terug naar Nederland De revolutionaire raad van Portugal heeft besloten de banken vandaag open te stellen. De bevolking is aangeraden zich beperkingen op te leggen, maar er zijn geen limieten gesteld aan de bedra gen die men wil opnemen. ook al omdat het het bedrijfsleven was dat in 1974 de oliecrisis opving ten kosten van 2,5 miljard gulden. De werkgevers kanten zich overigens tegen verplichte melding van collectief ontslag, zoals de regering inmiddels in een wetsontwerp heeft voorgesteld. De overheid heeft voldoende tijd om haar werk als arbeidsbemiddelaar naar beho ren te kunnen vervullen, vinden zij. SCHIPHOL (ANP). Premier Henck Arron van Suriname, die gisteren op op Schiphol arriveerde voor overleg tussen Nederland en Suriname, heeft kort na zijn aankomst gezegd dat hij niets voelt voor ontwikkelingshulp die afkomstig is een groep landen. „Een consortium wijs ik van de hand”, zei hij. Zoals bekend is het idee van een consortium afkomstig van de Nationale Adviesraad voor Ont wikkelingshulp (NAR). besloten de samenwerking met de meer derheid van de fractie op te schorten tot een aantal tegenstellingen tussen deze meerderheid en het gewest zijn opgelost. Als bevestiging van deze tegenstellingen zien de fractieleden het standpunt van de meerderheid van de fractie met be trekking tot een eventuele benoeming van een vijfde PvdA-wethouder in Am sterdam. Hanengevechten zijn in België ver boden, maar buiten het bereik van de Belgische rijkswacht worden de wrede manifestaties op achteraf- plekjes gehouden. Voordat de ene haan dood neervalt is er heel wat geld vergokt. Hans Rombouts stond erbij en keek er naar. De omroepen zouden de sportiviteit moeten kunnen opbrengen, aldus mevr. Van Someren-Downer, om de regel in te voeren „vrijdag de regering, dan zater dag de oppositie”. Mevr. Van Someren ried de partij aan nog even geduld te oefenen met het oprichten van een eigen omroep. Beijnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam hebben de raad voor gesteld het principebesluit tot aan leg van een volledig metronet in de stad in te trekken met uitzondering van de in aanbouw zijnde oostlijn van de Bijlmermeer naar het Cen traal Station. Kerkdiensten Kunst Economie Radio en Strips De oplossing van puzzel 23 was:- IIULP AAN ANDEREN IS UW EER STE PRIJS. De weekhoofdprijzen gingen deze keer naar:Auto, type Peugeot 104: S. C. A. Pieterman, Delft Kleurentelevi sie van Philips: H. Hartsuiker, Den Helder; AEG Wasautomaat: mevr L. Wubbolt-Boon GRONINGEN: Bau- knecht vaatwasautomaat: A. Rootsaert Aardenburg-Zld; Olga Springboxcom- binatie: C. P. Brouwer, Den Haag; Peugeot-damesbromfiets: A. R. Sork, Nijverdal-O Singer, Starlet naaima chine: Drs. P. Boekkooi, Hilversum; Home trainer fiets Caimielle: Mej. N. van Mulken, Elsloo-L; vier Coniti- TS autobanden: Th. Vervoort, Nijme gen. De weekprijzen die in ons versprei dingsgebied vielen zijn: Birdy tafel garnituur: mevr, van Elburg, Joh. Wagenaarlaan 54, Heemstede; A. de Niet. Muiderslotweg 69, Haarlem; Ja- go-shawl: Mevr, van Westerlaak Dik Schaeferstr. 19 Haarlem. Een volledige trekkingslijst kunt u inzien op onze kantoren, alsmede bij WV Hillegom, Jhr. Mockkade Hille- gom ’t Haasje, Bennebroekerlaan 85, Bennebroek en Fa. Jansen, Genestet- straat 7 Zandvoort. Op deze adressen zijn ook voorbedrukte briefkaarten verkrijgbaar, zodat u alleen nog de oplossing en uw naam er op hoeft te vermelden. Kissinger sprak van „langzame maar zekere vooruitgang op een aantal con crete punten”; de Israëliërs zeggen dat de besprekingen nog steeds in het eerste als'pnipn.p stadium van vArkpnnpn ziin. RIO DE JANEIRO Een DC-10 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Ibe ria met de gevluchte generaal De Spinola aan boord, is na enkele uren verblijf op het Braziliaanse vliegveld van Rio de Janeiro naar de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires vertrokken. De Spinola was aanvankelijk naar Spanje gevlucht na de mislukte staatsgreep in Portugal. Vóór het vertrek van da DC-10 hadden vier Braziliaanse regeringsfunctionaris sen hem verzocht aan een ander land politiek asiel te vragen. Daarop hoorde de Argentijnse consul van zijn regering dat zij bereid was de Portugese oud-pre- sident te ontvangen. In Argentinië mag hij voor een „overgangsperiode” blijven. Vermoed wordt dat De Spinola uiteinde lijk naar Chili of Paraguay zal gaan. Generaal De Spinola, die met zijn vrouw en 15 Portugese officieren aan boord is, was volgens een stewardes tijdens de reis van Madrid naar Rio „in een verschrikkelijk humeur”. BREDA (ANP). Komt er wellicht binnen niet al te lange tijd een eigen omroep van de VVD? Mevr. Van Some ren-Downer heeft deze mogelijkheid gis teren voorzichtig geopperd in haar laat ste rede als voorzitter van de VVD, gisteravond tijdens het jaarcongres van de partij in Breda. In Zuid-Vietnam zijn een half mil joen weeskinderen en nog eens twee miljoen halfwczen. Via de Verenig de Boeddhistische Kerk verzorgt het Komitee voor Vietnamese Weeskin deren financiële adopties. In Erbij een uiteenzetting over het werk van het komitee en een gesprek met een Haarloms» adoptant. (Van onze correspondent) HOEVELAKEN. Op verdenking van verduistering van een bedrag van 2,5 tot 3 miljoen gulden zit een inwoner van Hoevelaken, een 43-jarige assura deur en oud-raadslid, op het ogenblik in het Huis van Bewaring in Utrecht. De man heeft een bekentenis afgelegd. De zaak zou zich uitstrekken over een peri ode van twee jaar. Het onderzoek naar de juiste omvang van de fraude wordt nog voortgezet. Het zal nog wel geruime tijd in beslag nemen. Er zal o.m. een accountantson derzoek worden ingesteld. Op het ogen blik bestaat nog slechts het vermoeden dat de man het geld in zijn assurantie- bedrijf heeft gestopt. B. en W. willen wèl die in aanleg zijnde oostlijn afbouwen. Maandag zal in de raadzaal een hoorzitting worden gehouden ter voorbereiding van het raadsbesluit van woensdag, waarbij de raad over het intrekken van het metro- besluit van 1968 moet beslissen. Enkele leden van de fractie van de PvdA in Amsterdam hebben gisteravond 19 i Er werd deze week wederom een goede stap gezet namelijk met f 176.867.75, op de weg naar het vijf de miljoen, dat bereikt kan worden wanneer wij allemaal de drie laatste puzzels oplossen en inzenden. De stand van puzel 23 is 4.313.687,54. De extra prijzen pot steeg van ƒ30.552.83 naar ƒ35.584,95. Notaris J. H. Birkhoff heeft nog geen datum vastgesteld waarop hij deze pot in ronde bedragen van 100 uit gaat loten. Blijft dus meedoen om een kans op zo een mooi bankbiljet te behouden. Terwijl het probleem van de Pales tijnse staat letterlijk de gehele wereld in beroering houdt, trekt een ander drama in het Midden-Oosten, dat wat zijn his torische aspecten en zijn meïiselijke kanten betreft met de Palestijnse zaak kan wedijveren, niet de minste aan- de ophanden zijnde uitroeiing de Koerden in Irak, een genocide die door het politieke spel van een groot aantal mogendheden nu eindelijk prac- tisch mogelijk is geworden. Perzië, ofwel Iran, heeft zich verze kerd van stevige vriendschapsbanden met de V.S. en andere westelijke mo gendheden, en tevens een akkoord geslo ten met het buurland Irak na jarenlange vijandschap over grenskwesties. De Sjah heeft ongeveer tegelijkertijd de alleen heerschappij van de nationalistische par tij bevestigd en alle politieke partijvor ming verboden. Of er enig verband be staat teussen deze binnenlandse despoti sche maatregel en zijn buitenlandse po litiek is moeilijk te zeggen. Wel staat vast, dat de Sjah nu zonder enige oppo sitie de Koerden in Irak, die hij tot dusver steunde, kan opofferen. Irak maakt zich gereed om met zijn sterke leger, dat over modern buitenlands ma teriaal beschikt, de Koerden af te slach ten. Deze, Koerden zijn cultureel, reli gieus en sociaal een autonoom volk. Zij wonen in het uitgestrekte bergachtige gebied van Noord-Irak, waar de beroem de berg Ararat met zijn 5000 meter het rotsachtige, onherbergzame landschap domineert. De Koerden omvatten naar schatting 10 miljoen mensen verspreid over een vijftal landen, meest veehou ders en landbouwers, die zich al sinds 1900 tegen vreemde heerschappij verzet ten, maar door politieke verwikkelingen, afspraken en verdragen in het Midden- Oosten voortdurend verkwanseld zijn, zodat de grenzen van Iran, Irak, Turkije, Syrië en de Sovjet-Unie nu het oude Koerdistan grillig doorsnijden. Het zelf standige Koerdistan is een droom geble ven, die al veel bloed gekost heeft. De laatste fase is nu aangebroken: Irak heeft de handen vrij om een naar aard en wezen volledig recht op autonomie hebbend volk uit te roeien. In 1963 hebben de V N. zich het laatst verwaardigd eni ge aandacht aan deze rechtsverkrachting te besteden. Op dit moment schrijven de oliebelangen van Iran en Irak voor, dat iedereen zwijgt. Dat wil zeggen, iedereen die op het internationale forum oliebe langen te verliezen heeft. Waarschijnlijk zal de berichtgeving over de afslachting en uithongering van 2 miljoen Irakese Koerden zeer sober zijn. Hun rechten passen niet in het internationale spel. JERUZALEM. Er zijn duidelijke tekenen van onenigheid tussen de Vere nigde Staten en Israel. Terwijl Kissinger bij zijn terugkomst uit Assoean zich gisterochtend in Jeruzalem aansloot bij het in Egypte heersende optimisme over het slagen van de onderhandelingen, en de tot dusver geboekte vooruitgang, werd van Israëlische kant een veel som berder beeld van de gang van zaken gegeven. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkgeversorgani saties VNO en NCW vinden dat de regering tot belangrijke beleidsombui gingen zal moeten besluiten zowel ten bate van de werkgelegenheid als ter bestrijding van de inflatie. Verschuivin gen in de verdeling van het nationaal inkomen zijn nodig in een politiek op lange termijn. Een dergelijk beleid wordt bij dit kabinet gemist, waartegen over de werkgevers stellen dat zij met hun visie wel voor de lange termijn een weg aangeven. De regering zou ook moeten bezuinigen. De twee belangrijke doelstellingen van de regering volledige werkgelegenheid en besparing op arbeidskosten worden aangegeven zonder uitwerking.Weliswaar is gezegd dat hierover met het bedrijfsle ven zal worden gesproken, maar er mag niet schoksgewijs te werk worden ge gaan. De werkgevers voegen bovendien een derde doelstelling toe: minimale stijging van het reëel besteedbaar inko men. Zo werd gisteren namens de Raad van Nederlandse Werkgeversbonden ge steld in toelichtingen op het adres over de werkgelegenheid aan de Tweede Ka mer en op de nota „Gezond fiscaal beleid”. Opnieuw uitten woordvoerders als mr. Chr. Van Veen, voorzitter van het VNO, en ir. J. de Wit, voorzitter van het NCW, hun zorgen over het grote beslag dat belasting en sociale premies leggen op het inkomen. De werkgevers vinden dat er scheve verhoudingen groeien, waarvan het vrij besteedbaar inkomen de dupe wordt en daarmee het bedrijfsleven, waarvan de rendementen in een jaar al een kwart achteruit gingen. Er is een beleid van lastenverlichting nodig, zodat er in de particuliere sfeer weer wat meer ruimte komt om de inflatie te lijf te gaan en investeringen te doen ter bevordering van de werkgelegenheid. Overheid en bedrijfsleven moeten sa men zo’n beleid opstellen. Daarmee dient spoedig een begin te worden gemaakt, omdat het een kwestie van langere adem is. Er moet een goede uitgangspositie worden geschapen, zodat ons land zijn rol in de internationale verhoudingen goed kan blijven spelen als straks de recessieve ontwikkelingen wegebben. De werkgevers menen dat nu een overgangsstadium moet aanbreken, waarin een aanzet tot verschuivingen moet worden gegeven. Daarin zullen las tenverlichtingen voor het bedrijfsleven moeten worden gegeven. In dit kader worden o.a. maatregelen ter aanwakke ring van de investeringen en ter bevor dering van de afzet bepleit. Er moet ruimte komen voor nieuwe, werkgele- genheidsbevorderende initiatieven, zodat kapitaalsinvesteringen niet langer wor den belemmerd. Lastenverlichtingen als gewenst zullen voor de overheid budgettaire problemen schappen. Minister Duisenberg (Finan ciën) zou op korte termijn inflatoir moeten financieren, maar op langere ter mijn dient hij de bakens te verzetten. De overheid moet haar uitgaven kritisch bezien, zij zal moeten inkrimpen. Haar financiële positie was tot dusver gunstig, Zwaar bewolkt met plaat selijk regen of motregen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Maxi mum temperaturen circa 6 rl Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 De Surinaamse premier wilde zich niet vastleggen op een bedrag dat Suri name als ontwikkelingshulp wil hebben. Verder zei hij dat hij niet van plan is met de in Nederland verblijvende Suri naamse oppositieleider Lachmon te pra ten. In totaal zullen vijf Surinaamse mi nisters deelnemen aan het overleg met Nederland. Maar eerst begint maandag op het Catshuis en Den Haag de rege ringsconferentie tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen. Gedu rende dit overleg zal worden gesproken over het rapport van de Koninkrijkscom- missie, de resultaten van het in januari in Paramaribo gevoerde overleg tussen Nederland en SuHname en het tijdsche ma van de behandeling van de door de parlementen goed te keuren beslissingen. Zij klaagde over de geringe mogelijk heden die de VVD-oppositie heeft om te reageren op de „vrijdagavondvoorstellin- gen van de minister-president”. Volgens mevr. Van Someren-Downer was het tijdens de kabinetten De Jong en Bies heuvel voor de PvdA veel makkelijker als oppositiepartij te reageren op de standpunten van de regering. De topsportcar- rière van Irena Szewinska duurt al meer dan elf jaar. Een onge looflijk lange tijd voor een atlete. Pieter Mul had in Polen een gesprek met haar.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1