Surinaamse premier ontkent definitieve plannen luchtlijn Ruim drieduizend gulden Haarlemmerliede: dorpskommen buiten recreatiegebied houden ito dj© vishal „besparend” idee Hilversum IV kost 8 miljoen per jaar Mees en Hope versterkt greep op RCMA Wm een abonnee voor IJmuider Courant of Beverwijkse Courant Loven en bieden over hulp aan Cambodja EEN GEMAKKELIJKE OPGAVE Bon SLM-kantoor noteert wel passagiers Gevonden voorwerpen Vragen VVD over DOOR VERPLAATSING KRAAN 30 MILLE MEER WINST optreden van wethouder van sport Grenzen „Spaarnwoude” op onderdelen gewijzigd OPEN HUIS IN DE BANJAERT Atoomhartprikkelaar ■KKi ZATERDAG MAART 1 975 PLAATSELIJK NIEUWS 4 Spaarndam Nieuwe lijnen mKSKj v ,'L EK. Krijgt Uw buurman IJmuider Courant/Beverwijkse Courant nog niet in de bus? Vertel hem dan dat elk van deze kranten beter is dan een verré vriend! Kennen Uw kennissen de grootste nieuwsbrengers van de Regio nog niet? Doe daar dan iets aan! Is Uw zoon pas getrouwd en dus het huis uit? Zorg dan dat hij IJmuider Courant/Beverwijkse Courant in huis krijgt! Kortom: Geef ’t niet op voordat U een njeuwe abonnee heeft opgegeven! Wij van onze kant zijn niet kinderachtig: U ontvangt maar liefst twee geschenken; een kaartspel t;rt etjn asbak! -= (Van onze luchtvaartredacteur) citeerd. (Van een onzer verslaggevers) (Van onze correspondent) (Van een medewerker) PRIJZEN IN GULDENS op O IJmuider Courant Beverwijkse Courant. Tass meldde gisteren dat de patiënt vorig week in het instituut voor klini sche en experimentele chirurgie in Mos kou is geopereerd. Deze benoemingen vormden een com promis, zoals groot-aandeelhouder J. K. Leutscher uit Huizen dat had voorge steld. Tegen de benoemingen heeft ech ter de Stichting Sociaal Aandeelhouder schap nogal bezwaren. Bijzonder boos is zij over het ontbreken van een bindende voordracht voor de nieuwe directie. MOSKOU (DPA). Een 33-jarige ar beider uit Siberië is de eerste mens in de Sovjet-Unie die een op kernenergie wer kende hartprikkelaar heeft gekregen. Neak Luong, de laatste strategische plaats voor de Cambodjaanse hoofstad Pnom Penh, is gisteren van alle kanten door de Rode Kkmer aangevallen. resultaten van een werkgroep die zich hier onder meer mee bezig houdt, af te wachten. bijzonderheden over tarieven en tijden worden nagezonden. „Wij hopen het eind van de maand alles rond te hebben”, aldus de medewerkster. De liberalen willen tevens van het colle ge weten of het tot de competentie van een lid van het college behoort om een reeds begonnen wedstrijd te laten stop pen op een wijze, zoals zondag 9 maart plaats vond. De laatste vraag handelt over de wijze, waarop wethouder Hooge- boom verzocht de wedstrijd te staken en dit verzoek kracht bij zette door te dreigen met politie-ingrijpen. „Behoort dit ook tot de competentie van een lid van het college”, vraagt de WD-fractie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de bestuursvergade ring van de stichting Spaarnwoude heeft wethouder W. F. Gijzel van Haarlem merliede en Spaarnwoude ervoor gepleit de bebouwde kommen van Haarlemmer liede en Spaarndam buiten het recreatie gebied te houden. Hij verwacht conflic- situaties als in deze dorpskernen straks zowel gemeenten als een recreatieschap bevoegdheden hebben. Hij voelde er weinig voor als het recreatieschap zich met zaken zou gaan bemoeien als win kelsluiting in het gebied, het beheer van kampeerterreinen en de aanleg van plantsoenen. Tal van zaken zullen vol gens hem niet zo plezierig komen te liggen. BEVERWIJK. De VVD-fractie in de gemeenteraad heeft het college van B. en W. schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van het ingrijpen van wethouder A. Hoogeboom in de voetbal wedstrijd DEMZVV, afgelopen zondag. De VVD-fractie wil weten of er in overeenkomsten van de gemeente met de sportverenigingen voor het gebruik van terreinen bepalingen zijn opgeno men inzake het opleggen van een speel verbod op ieder moment als de toestand van de terreinen dit noodzakelijk maakt. In tegenstelling tot mededelingen van de heer Leutscher eerder deze week, waarovei- wij berichtten, heeft RCMA in plaats van een van bijna 3 miljoen, een geconsolideerde winst van een half miljoen geboekt, inclusief claims uit In donesië, zo werd meegedeeld. De bedenker was de 45-jarige papier maker en vervangend ploegchef, de heer G. Boukes. Zijn idee was een kraan van de achterkant van een papiermachine naar het voorpaneel te verplaatsen, zo dat bij storingen minder tijd nodig is om door het stopzetten van die kraan de papiertoevoer te blokkeren. Omdat de papiermachines 60 tot 80 me ter lang zijn, betekent deze verplaatsing een ruime tijdsbesparing. De heer Bakker rekende voor: „Tot de verbetering werd aangebracht was de gemiddelde „breukentijd” ruim 18 minu ten. Dat is nu teruggebracht tot de helft, hetgeen betekent dat wij per jaar veer tien en half uur winnen aan productie tijd, financiëel gelijk aan ruim 30.000 gulden”. Volgens de richtlijnen van de ideeën buscommissie kreeg de heer Boukes als beloning tien procent van het bespaarde bedrag: 3.339 gulden, waar hij zoals hij zei „werkelijk van op keek”. DEN HAAG. De klassieke radio zender Hilversum IV gaat de omroep een bedrag van bijna acht miljoen gul den kosten. Er is bij deze kostenbereke ning uitgegaan van een zendtijduitbrei- ding met 69 uur per week, dat is 17 percent van de totale huidige zendtijd of 30 percent van de huidige zendtijd op Hilversum I en II WIJK AAN ZEE. Op 19 en 20 april wordt in alle Nederlandse Natuurvrien denhuizen „open huis” gehouden en „De Banjaert” in Wijk aan Zee combineert dat met de viering van het veertigjarig bestaan. Voorzitter W. van der Knoop ontraad de ernstig de dorpskommen als enclaves in het recreatiegebied te gaan beschou wen. Voor een goede inpassing in het landschap leek het hem gewenst als de dorpen wel deel uitmaken van het re creatieschap. Hij zei dat bij een goede regeling van de bevoegdheden geen pro blemen hoeven te bestaan. De moeilijk heid is ook, zei de heer Van der Knoop, dat de gemeente voor wat betreft de subsidiëring van bijvoorbeeld jachtha vens „naar de centen kan fluiten” als het betrokken gebied niet in het recrea tieschap ligt. Hij verwachtte geen in greep door het recreatieschap op de gemeentelijke huishouding in de dorps kommen. De heer Gijzel bleef bezorgd over de mogelijkheden te komen tot duidelijke scheidingen en zei met belangstelling de De Raad van Beheer van de NOS heeft de kostenberekening gemaakt. Al leen de VARA kon zich met de begroting niet verenigen; zij zal met een eigen begroting komen. De zendgemachtigden hebben bij de opstelling van deze cijfers rekening gehouden met de beperktheid van de financiële middelen in 1975 en met de technische realiseringsmogelijk heden van het Hilversum IV-programma dit jaar. Naam nieuwe abonnee Adres Woonplaatst Na de proefperiode (14 dagen) wil hij/zij een maandabonnement kwartaalabonnement De geschenken gelieve u te zenden aan: Naam AdresWoonplaats (Deze bon invullen en in open envelop, zonder postzegel, zenden aan yJJmuider Courant/Beverwijkse Courant, Antwoordnummer 416, Haarlem.) Per 40 kg: tarbot 305-199; griet 200- 134; kabeljauw één 107-66;; kabeljauw twee 160-88; kabeljauw drie 142-90; ka beljauw vier 134-114; kabeljauw vijf 120-54; koolvis één 44; koolvis twee 57- 53; koolvis drie 56-42; koolvis vier 39-18; schelvis één en wee 9ó; schelvis vier 70-41; schol één 41-32; schol twee 61-45; schol drie 69-48; schol vier 66-60, wij ting drie 60-38; schar 66-28. In de eerste plaats met zijn zondag hun 25-jarig huwelijksjubileum goed beloonde idee en tevens met het vieren, en mevrouw Goukes Aan de vrijdagmarkt werd aange voerd: 11.600 kg tong; 186 kisten tarbot en griet; 197 kisten kabeljauw; 281 kis ten koolvis; 24 kisten schelvis; 211 kis ten wijting; 3438 kisten schol; 82 kisten schar en 76 kisten diversen. Gewaarschuwd werd voor de ves tiging van bedrijven die uit oogpunt van de belangen van het recreatiegebied on gewenst geacht worden. Om het dorps gezicht vanuit het zuiden te verfraaien en om de aanlegmogelijkheden voor wa tersporters te vergroten verdient het on derzoek te bekijken of de jachthaven aan de Rietpol kan worden verplaatst. In grotere mate geldt dit nog voor de scheepswerf op de Rietpol. Het bedrijf verwacht overigens een moeilijke tijd tegemoet te zullen gaan. Van dividenden zal de komende jaren geen sprake kunnen zijn. Het stichtingsbestuur stemde in met het commentaar dat was opgesteld over het ontwerp-bestemmingsplan Spaarn- dam-Dorpsgezicht. Gewaardeerd wordt de zorgvuldige investarisatie en het zoe ken naar een evenwicht tussen cultuur- historiscfie waarden en ontwikkelingen die noodzakelijk zijn in een levende gemeenschap. Het recreatiebestuur vindt dat de verkeersproblematiek nader on derzoek verdient. Daarbij zou met name bekeken moeten worden of voor het rij wiel verkeer wel voldoende ruimte be schikbaar is. Ook zou duidelijk gemaakt moeten worden in welke mate parkeer- mogelijkheden voor recreanten aanwezig zijn. Bij de beoordeling van mogelijke uitbreiding van bedrijven voor de vis verwerking dient te worden gelet op de daarmee gepaard gaande toeneming van zwaar verkeer. Overwogen zou kunnen worden de toegankelijkheid van de oevers te ver groten door de aanleg van terrassen, aanlegplaatsen en wandelgelegenheid, zonder aantasting van historische en es thetische waarden. Bovenstaande voorwerpen zijn elke woensdag en zaterdag van 14.00 tot 16.00 uur op te vragen aan het bureau van politie te Heemskerk. Volgens premier Arron is minister Bruma met spoed naar Caracas gereisd om daar een handelstransactie af te sluiten en zal hij later dit weekeinde toch in Nederland arriveren. SCHIPHOL. De Surinaamse minis ter-president Henck Arron heeft gister middag op Schiphol verklaard dat mede delingen over de plannen van Surinam Airways een geregelde luchtljjn op Amsterdam te openen zijn gedaan zon der medeweten of toestemming van de Surinaamse regering. Hij ontkende dat de plannen definitief waren. De lieer Arron verklaarde dit nadat eerder deze week in luchtvaartkringen grote opschudding was ontstaan, toen de Nederlander Mike Kosten die door de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij is aangetrokken als adviseur de plannen van de SLM onthulde. Een dag later werden ze ondersteund door grote passa- gierswervende advertenties in diverse bladen. De woordvoerder van het Witte Huis, die dit gisteren bekendmaakte, drong er herhaaldelijk op aan dat het Congres in deze zaak spoed betracht. Hij zei niet hoe groot het bedrag is dat Ford in ruil daarvoor wil laten vallen. De president, zo verklaarde de woord voerder, is het niet eens met de conclu sie van generaal William Westmoreland, die een hervatting van de bombarde menten in Indo-China heeft voorgesteld. Ford had eergisteren een onderhoud met de voormalig bevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in Indo-CHina. In het huis wordt onder meer een tentoonstelling gehouden die de historie van „De Banjaert” en van Wijk aan Zee in beeld brengt. Ook wordt de toekomst van de badplaats onder de loep geno men naar aanleiding van tekeningen en een maquette. Voorts staat er een rond wandeling op het programma en geeft de Nivon-afdeling informatie over ver schillende reizen en activiteiten. „De Banjaert” zal geopend zijn op zaterdag 19 april van tien tot vijf uur en op zondag 20 april van 10 tot 4 uur. Op 3 mei maakt de afdeling een excur sie naar de Belter en Beulaker Wijden bij Giethoorn. Dan wordt onder meer een bezoek gebracht aan de aalscholver- kolonie. Voor deze excursie kan men zich vóór 3 april opgeven bij de heer F. Hagen, Luxemburglaan 359, telefoon 38388 in Heemskerk. De kwestie kwam ter sprake bij een voorstel tot aanpassing van de grenzen van het 'recreatiegebied, noodzakelijk omda't in de praktijk niet meer de begrenzing kan worden aangehouden die destijds in de statuten was opgenomen. Het gaat hierbij om details van secun dair belang. In Haarlem bijvoorbeeld was de noordpunt van het industriege bied Waarderpolder nog opgenomen in het recreatiegebied. Volgens de nieuwe grens valt de industriële activiteit er buiten. Bij Halfweg lag de zuidgrens aanvankelijk een eind noordelijk van de spoorbaan. In het nieuwe begrenzings- plan is de spoorbaan zelf als grens aangehouden. De eerste lijn was getrok ken langs -een denkbeeldig nieuw tracé voor de lijn Haarlem-Amsterdam. Dat is echter nog zó denkbeeldig, dat het geen zin heeft hier nog langer aan vast te houden. Haarlemmerliede had bezwaren geop perd tegen het opnemen van de Rottepol- der in het recreatiegebied. Tijdens de vergadering liet wethouder Gijzel weten dat men er niet zo zwaar aan tilt als de polder wel binnen het gebied komt te liggen, maar men ziet er niet zo het nut van in, gezien de afscheiding door de spoorlijn en de rijksweg Haarlem-Am sterdam. Akkoord ging het stichtingsbestuur met de aanleg van verharding van de wieler baan in het recreatiegebied. De grote afwezige gistermiddag was minister van Economische Zaken, mr.Eddy Bruma, die aanvankelijk met premier Arron mee naar Nederland zou reizen, maar op het laatste moment hier van afzag. De heer Bruma neemt de luchtvaartbesprekingen voor zijn reke ning en heeft zich tot nog toe in het openbaar onthouden van commentaar over de gelanceerde SLM-plannen. Evenals SLM-directeur Bert Maas, die enige maanden geleden Koster als advi- serur heeft aangesteld. „Het is wel zo dat het luchtvaartbeleid van Suriname zich in het internationale vlak zal gaan ontwikkelen”, aldus de premier. „Niemand zal Suriname euvel kunnen duiden dat het zich regionaal, internationaal en ook met betrekking tot Europa wil gaan oriënteren om de Suri naamse Luchtvaart Maatschappij op een hóger niveau te brengen”. Bij zo’n ont wikkeling welde hij de KLM niet uit sluiten. „Het is wel zo dat wij met elke maatschappij die ons naar grotere hoog te zal brengen in zee willen gaan”, herhaalde de heer Arron een eerder deze week gedane verklaring. De Besommingen waren: GO 25 24.000, GO 26 11.800, KW 25 48.800, KW 45 37.900, KW 55 32.500, KW 153 27.000, KW 194 21.700, UK 208 17.000, WR 32 33.000, WR 57 34.000, VD 243 8.100, VD 18 2.400, VD 19 4.700, VD 25 840. De heer G. Goukes, werknemer van Van Gelder Papier, wordt door zijn adjunct- directeur de heer D. R. Bakkgr gefeli- feit dat de heer Van de zendtijd via Hilversum IV (FM) wordt 70 tot 80 percent besteed aan klassieke muziek; de rest zal be staan uit „gesproken woord”, waaronder nieuws, actualiteiten en informatie. Voor nieuws wordt gebracht aan drie maal twee minuten per dag. De kosten zijn berekend op jaarbasis van 1974. Volgens de premier zou de adverten tiecampagne die ook zonder medewe ten van de SLM zou zijn begonnen worden gestaakt. Het kantoor van de SLM in Den Haag ging echter gistermid dag nog rustig door met het noteren van passagiers. Telefonisch verklaarde een medewerkster dat de namen van de mensen die opbellen worden genoteerd en dat hun binnen enkele weken nadere De heer Bakker verklaarde verder: „Dat het resterende bedrag voor het bedrijf is, tja, dat is een onderdeel van ons dagelijks spel”. Per 1 kg: tarbot 9,57-8,99; grote tong 6,78-6,51; grootmiddel tong 9,62-9,18; kleinmiddel tong 10,29-9,94; tong ëën 11.06-10,13; tong twee 10,03-9,74; heilbot 9,57-8,99. HEEMSKERK. In de periode van 25 januari tot en met 12 maart 1975. werden bij de Heemskerkse politie de volgende voorwerpen als gevonden opge geven: oranje autoped; groene zakagen da; zwemdiploma; bril met donkerbruine glazen; bril met metalen montuur; zwart-witte hond, soort dalmatiër; ca- melkleurige hond; zwart hondje; zwart poedeltje; goudfazant; gekleurde kip; verzekeringsplaatje; hondeprikband; bei tel; krat inhoudende flesjes bier; reken liniaal; rol soldeer; 2 legertasjes; kinder- driewieler; groen halsbandje; NS identi teitskaart; bankbiljet (diverse); bruin le ren dameshandschoen; bruine kunstleren want; bruine leren wanten; paar zwarte handschoenen; zwart herenhorloge; nik kelen jongenshorloge; bontmuts; muts met sjaal; grijs-witte bontmuts; ge streept sjaal; bruine damesportemonnee met inhoud; bruine ritsportemonnee met inhoud; bruine knijpportemonnee met inhoud; kinder-bedelarmband; hangertje van halsketting met inscr.; kettinkje met kruis en sterrebeeld; gouden kinderkopje met naam; halsketting met sterrebeeld; zilver- en bedelarmband; Renault auto sleutels; oranje sleutelmap, met 5 sleu tels; bruin mapje met 3 sleutels; 2 sleutels met plaatje; sleutelbos met 11 sleutels; bruin mapje met 4 sleutels; 10 lipssleutels aan ring; rode autoped; jute- tas inhoudende 2 paar handschoenen; rode boodschappentas. WASHINGTON (AFP) President Ford is bereid met minder genoegen te nemen dan de gevraagde 222 miljoen dollar voor hulp aan Cambodja, maar dan moet het Amerikaanse Congres „wel snel besluiten”. AMSTERDAM De buitengewone aandeelhoudersvergadering van Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam heeft gisteren besloten de beide directeuren Van Klaveren en Los onmiddellijk te ontslaan. In hun plaats zal tot aan de jaarvergadering volgend jaar de directie worden gevoerd door de heer D. F. W. Langelaar. onder meer commissaris van Mees en Hope, bankier van RCMA. Hierdoor wordt de greep van de bank op de maatschappij versterkt. In plaats van de aftredende commissarissen C. W. van de Griendt en drs. A. Schuitemaker zijn bij acclamatie benoemd de heer C. van Lookeren Campagne (oud-directeur Dou- we Egberts) en drs. B. W. Bunk (secreta ris Kamer van Koophandel Gouda). VELSEN-NOORD. „Mensen als u, mijnheer Goukes, zijn zo belangrijk om dat u in het dagelijks werk de ogen open houdt en zo tot oplossingen of verbeteringen van de machines komt, waar de figuren achter de bureau’s niet op komen”. Zo sprak de heer D. R. Bakker als adjunct-directeur van Van Gelder Papier de bedenker van een goed idee toe.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4