Aya Zikken kreeg laatste Marianne-Philipsprijs T-Bone Walker overleden Geen sfeer in Amstelveen Kevin Ayers zwak Haagse Comedie maakte kittig tafereel van Trijntje Cornelis TELEFUNKEN met J A Marjol Robert Harp voor HELEN LE CLERQ MET HAAR DANSERS Bijzondere onderscheiding verdwijnt Delftse studenten in stuk van Solzjenitsin Nog steeds levende klucht van Constantijn Huygens platenspelers. Mi HM h Beetje vuurwerk, met Handel. DINSDAG 1 8 MAART 1975 KUNST 13 DEN HAAG Een kwart eeuw na de ontdekking „Trijntje van Corneiis” voor het toneel (in Ant werpen nota bene, hoewel dat in verband met de plaats van han deling ook weer niet zó verwonder lijk is), heeft de Haagse Comedie er durven grijpen. naar „Trijntje Cornells” stond als realis tische klucht overigens wel al lang in de literatuurboekjes, maar op de een of andere manier had nooit durven beginnen. iemand eraan AMSTERDAM Maandagavond ging in het Nieuwe de la Martheater de première van Helen’s Dance Ex plosion. Helen le Clercq heeft ver schillende dansscholen (jazz, soul, beat e.a.) en drie dansgroepen, die overal in de wereld met groot suc ces optreden. Eén ding zit Helen en haar dansers echter erg dwars, zo enthousiast als men in het buiten land over haar werk is, zo weinig weet men in Nederland van haar activiteiten. Om daar verandering in te gaan brengen bracht ze deze show. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM jH-dH wereldbekend aroma The Fireworks Music van Handel spat van de plaat als u Tn afdraait op een Telefunken platen speler. Loop even binnen bij uw winkelier en ontdek de magnifieke weergave, zowel in het hoge register, als in de lage regionen. weer eens Dans-explosie zonder spanning de zaal CONRAD VAN DE WEETERING (Van onze kunstredactie) Helen's carsers oarsten los. Foto Ronald van Caem. (ADVERTENTIE) KEES TOPS (ADVERTENTIE) i-is PIET RUIVENKAMP. I Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export een schipper uit Antwerpen vertelde, dat zij op een gegeven moment met hem Ook maakte het haar niet uit of de harp van goud, zilver of van plastic was. De Marianne-Philipsprijs werd in 1951 ingesteld toen de naamgeefster, de be kende Bussumse schrijfster, overleed. In de loop der jaren kreeg de prijs een zeer speciaal karakter. De „vaste jury”, bestaande uit Jeanne van Schaik- Willing, Nico Donkersloot (na zijn over lijden nam Hella S. Haasse zijn plaats in) en H. J. Smeding eerden vooral die auteurs die door oncontroleerbare in vloeden niet die erkenning kregen waar op zij aanspraak maakten. In de door de jury over de afgelopen 25 jaar gemaakte balans valt het bijvoor beeld op, dat in 1954 Nescio de Marian ne-Philipsprijs kreeg: de enige onder- Z1E DE SPECIALE TELEFUNKEN CORNER BIJ MARCON SPECIAALZAAK Alle typen voorradig. Barrevoetestraat 8, Haarlem, 150 meter vanaf parkeergar. Raaks - Walker speelde gitaar en zong even eens, maar zijn gitaarspel was overtui gender dan zijn vokale inbreng. Europa heeft deze musicus verschillende malen leren kennen. Hij werd enkele jaren geleden geestdriftig ontvangen op het festival van Montreux en kreeg ook in Nederland veel succes. DELFT. Het Delftse studentento neelgezelschap brengt maandag 24 maart (20.00 uur) in de Stadsdoelen te Delft „Een kaars in de wind” van Alexander Solzjenitsin. Solzjenitsin zegt er zelf over: „Ik heb een stuk willen scheppen dat ver staat van de politiek en dat is gesitueerd buiten het volksmilieu”. LOS ANGELES. De Amerikaanse bluesmusicus en -componist Aaron T- Bone Walker is zondag op 64-jarige leeftijd aan een longontsteking overle den. T-Bone Walker heeft 51 jaar in de showbusiness gestaan. Hij schreef meer dan 100 songs en scoorde verschillende hits. Al in de jaren ’40 kreeg hij be kendheid met Stormy Monday. Muzikaal gezien wortelde T-Bone Walker in de blues, maar hij verwerkte er zoveel eigen opvattingen in die weinig of niets meer van doen met deze muziekvorm hadden, dat het bluespatroon al spoedig verwaterde. Rick Nicolet als Trijntje berooid in een Antwerps bordeel terechtgekomen, wordt daar gevonden door de klepperman van Lucas Dietens. meeging. Zij leeft in ons taalgebruik voort als „nieuwsgierig Aagje”. Zij werd in een bordeel leeggeschud en van haar dure kleren ontdaan. Huygens verschoof de situatie ietwat, Trijntje werd de vrouw van een Zaanse schipper en hij bedacht hoe het pientere wijfje haar wantrouwige man de mond snoerde en met hulp van haar knecht Kees wraak nam op de snol Marie en haar helper Francesco. De grootste plaag in Ayers’ nieuwe band is Ollie Halsall. Op de laatstver schenen elpee „Confessions of Doctor Dream” was hij al met een enkele solo te horen en hij schijnt nu al zover ingeburgerd te zijn bij Ayers, dat hij samen met hem de nieuwste plaat „Sweet Deceiver” heeft geproduced. En ik moet na het beluisteren van de proef- persing zeggen, dat die samenwerking bevredigend is. Maar op het toneel speelt Halsall met zijn harde en agressieve gitaarsolo’s heel wat Ayers-songs kapot en hangt boven dien nog eens kinderlijk de bink uit. Duidelijk voorbeeld is het nummer „Whatevershebringswesing”, waarvoor op de gelijknamige plaat een wondermooie „Ik gun jullie deze onderscheiding van harte en dan maakt het niet uit waar hij van is gemaakt. Hij komt jullie in elk geval toe”, aldus Meta de Vries. De zilveren harpen werden uitgereikt op de halfjaarlijkse liedjesbeurs, die de stich- was opgesteld door Willem Duys. De ting Conamus organiseert in hotel Gooi- stichting Conamus wil het muzikale pro- land in Hilversum. dukt van eigen bodem bevorderen. Daar toe is deze onderscheiding ingesteld. De zilveren harp was aanvankelijk bedoeld als aanmoedigingsprijs, maar Meta de Vries vond dat nonsens. „Ook zonder deze harp gaan ze echt wel door”, zei ze. „Robert Long heeft van zijn eerste lp met Nederlandse liedjes 150.000 exem plaren verkocht. Dat zegt genoeg”, aldus Meta. scheiding die deze grote verhalenschrij ver ooit heeft ontvangen! Andere prijs winnaars zijn onder anderen: Belcampo, Jacques van Hattum, Rein Blijstra, Jef Last, Bep Vuyk, de vertaler Evert Straat, J. G. van Schagen, Ida Gerhardt, Maurits Mok, Chris van Geel, Gabriël Smit, Sjoerd Leiker, A. Alberts, Alfred Kossmann en (verleden jaar) J. Waas dorp. De reden dat de prijs ophoudt te bestaan, is eenvoudig omdat het geld op is. De juryleden koesteren nog een zwakke hoop dat het fonds uit andere bronnen aangevuld wordt, zodat de prijs, die in de Nederlandse literatuur een heel aparte plaats heeft gekregen, zal kunnen blijven voortbestaan. Maar er waren meer joyeuze elemen ten die van deze dubbele uitklederij een plastisch schilderijtje maakten. De jon ge bezetting bestond voor de rollen van de Antwerpenaren uit Belgen: Eddy Brugman, Liesbeth Celis en Lucas Die tens. Zij vertegenwoordigden in hun uit beeldingen precies het levenskunstig palet dat onze zuiderburen mag worden toegekend. In 1952 stonden Myra Ward, Ida Was serman en Paul Steenbergen in belang rijke rollen en het was voor Jules Royaards als regisseur nu dus een uitda ging om het acteurgeweld van toen te bevechten Met effectieve hulp is hem dat buiten zijn toch al olijke vinding rijkheid goed gelukt. Daar was vooreerst de vertaling van Ernst van Altena, die moeilijk Antwerps en Westfries wist om te zetten welke taaltjes begrijpelijker werden maar toch niet de kleur verlo ren die Huygens eraan gaf. De aankle ding, fris en monter door Mirjam Boe- laars rond een scheepje, dat zich op een open toneel waarschijnlijk net zo best voelde als op de Schelde of op de Zaan. Daarnaast een aardig tijdsbeeld-muziek- je van Jurriaan Andriessen. Helen le Clerq danste zelf een aan drank en drugs verslaafde vrouw, uitste kend van spanning, maar zonder enige nuance, waardoor ook dat niet echt goed overkwam. Een collega van me zei: wanneer be- Huygens was een zo telentvol talen wonder,, dat hij niet alleen vele talen beheerste, maar evenmin met accenten problemen had, zodat hij zijn Trijntje in een authentieke Antwerpse wereld kon binnenloodsen. De dichter van het Haag se Voorhout trok een deel van zijn toneelspel uit een anekdote over een Enkhuizense smidsvrouw, die zo nieuws gierig raakte over de verhalen welke nummers ze alleen HILVERSUM 3. Disc-.iockey Meta de Vries reikte maandagmiddag namens de stichting Conamus de onderscheiding „De zilveren harp” uit aan Marjol Flore en Robert Long. Meta de Vries bediende zich daarbij van het jury-rapport dat Oorspronkelijk zal wel hebben meege speeld dat Constantijn Huygens als ont wikkeld man van aanzien het een „vod- derije” noemde, een ondeugend uitstapje voor vrienden; later zullen Victoriaanse kuisheidsideeën en nog later de inzichten van de officiële kenners wel een rol hebben gespeeld. Je vraagt je af waarom het toneel zich vaak door deskundigen in de luren laat leggen. Nu is het ook weer niet zo, dat „Trijntje Cornells” een uitvinding op dramatisch gebied is, maar er komt zoveel kleurige gouden-eeuwse dartelheid in de beschrijving van de figuren en situaties naar boven, dat in 25 jaar inmiddels zes regisseurs daar brood in zagen. LAREN. Voor de 25e en tevens laatste keer is dinsdag de Marianne- Philipsprijs voor literatuur uitgereikt, De prijs, groot 1500, ging naar Aya Zikken, waarmee het hele oeuvre (15 boeken) van deze romanschrijfster werd bekroond. Daartegenover trokken Kees Coolen al een onverzettelijke schippersknecht en Guido Jonckers als een in te pakken baas van de schit een stugge nuchterheid te voorschijn. Rick Nicolet in de titel rol deed de landelijke prilheid nog meer eer aan dan het uitgeslapen bespelen van haar echtgenoot. In haar tekstver- tolking deed zij soms aan Myra Ward denken en dat mag best een compliment genoemd worden. Er zijn 25 dansers en er stonden niet minder dan 28 nummers op het pro gramma, nummers die in een voortva rend tempo achter elkaar over het to neel gingen. Het is bijna allemaal nachtclub-werk en op een gegeven mo ment begon ik dan ook te vrezen, dat het wel tot in de nacht zou gaan duren, maar dat viel mee, om kwart over elf was de explosie voorbij. Toen hadden we in ieder geval gezien dat Helen (ook al waren lang niet alle dansen door haar gemaakt) erg veel fantasie bezit en beschikt over een waanzinnige energie. We hadden kunnen constateren, dat de aankleding bijzonder goed verzorgd was, evenals de uitkleding op zijn tijd. We hadden ontdekt, dat ze in ieder geval over één bijzonder goeie donkere danseres beschikt en over één blonde die veel mogelijkheden had, maar waarvan ik de namen niet weet omdat er bij de nummers in het pro gramma geen uitvoerenden vermeld staan. De rest was als danser of danse res nauwelijks sterk te noemen. Jammer vond ik dat de hele voorstel ling overgoten was met een saus van heftig schokkende bewegingen, want in dat opzicht mag het best een schokkende voorstelling genoemd wordenl Alles ging met evenveel energie gepaard, zelfs als er plaats zou zijn voor wat poëzie of humor. Op den duur werkt zoiets wel afmattend, zowel op de toeschouwers als op de dansers, die voor de laatste num mers dan ook vrijwel geen kracht meer over hadden, zodat die een beetje in het moeras wegzakten. Op een gegeven moment begon een nummer met een solo van de hierboven al genoemde- met-mogelijkheden in het wit, maar na 30 seconden verschenen er al twee ande re juffrouwen en ontaardde ook dit num mer in veel geschok. Een ander nummer leek een beetje op een indiase dans te gaan lijken maar... zie hierboven. Een nummer van drie poezen had alles in zich om enorm spannend te worden, maar.. .Er was een dans van rondborsti ge meisjes met een Volendammer muts je en klompen, wat best humoristisch had kunnen uitvallen, maar de bewegin gen werden wild en overspannen ge bracht en het geheel zakte weg onder de saus. In veel nummers zat zo weinig opbouw, dat ze alleen maar konden eindigen met het zachter zetten van de plaat en het weglopen van de dansers. AMSTELVEEN. Musici die mooie songs componeren en die songs met een zekere neiging tot perfectie op de plaat opnemen, willen op het toneel nog wel eens tegenvallen. Uitzondering op die ongeschreven regel vormde tot voor kort Kevin Ayers, gitarist, bassist en destijds oprichter van de nog immer bestaande Soft Machine. Zijn eigen optredens, na dat hij de Soft Machine had verlaten, werden gekenmerkt door gemoedelijk heid, humor en het ontbreken van opge blazen show; een sfeertje waarin zijn vaak poëtische en dromerige songs goed tot hun recht kwamen. Deze dagen is hij weer in ons land met een nieuwe band. En na het eerste optreden, gisteravond vngfhet Cultureel Centrum in Amstel veen, moet ik met enige teleurstelling melden dat van dat oude sfeertje niets meer over is. solo van Mike Oldfield werd gebruikt. Door het opdringerige, gezochte gepiel van Halsall blijft daar niets van over. De overige nieuwe groepsleden sprin gen er niet erg uit. Pianist Zoot Money (van de Big Roll Band!), die op de nieuwe plaat zeer goed werk aflevert, bleef slechts steken in wat akkoorden en drummer Tony Newman viel ook niet bepaald op. De enige die nog een beetje boven de middelmaat uitkwam, was bas sist Rick Wills, maar ook hij had niet veel kans tegen Ollie Halsall. Het repertoire was opgebouwd uit songs van onder meer „Joy of a toy” „Whatevershebringswesing” en „Dr. Dream”. Slechts twee nummers van „Sweet Deciever”: het nogal vlakke Ob servations” en het mooie „Farewel Again” Maar ook dat laatste kwam er niet uit. Kevin Ayers zelf zong vrij lakens door het gitaargeweld heen. Wat blijft, is natuurlijk zijn opvallend diepe stem, maar al met al was het een nogal zwakke vertoning. Het toppunt van el lende was wel de elektronische warboel tijdens „Lady Rachel” (nota bene een slaapliedje!). „Catch that train” heette de toegift. Ja, ga er maar eens aan staan, als de trein op een verkeerd spoor is gereden. gint die beloofde explosie nou? Ik geloof dat hij zich vergiste, er was inderdaad wel sprake van een explosie, zoiets als de uitbarsting van een vulkaan. Ik kan me voorstellen dat de spanning vóór die uitbarsting erg boeiend was, maar de uitbarsting zelf was te heftig en duurde in die heftigheid veel te lang, zodat het bijna onverdraaglijk werd. Het publiek, dat in het begin nog erg enthousiast klapte na ieder nummer, ging steeds minder klappen en er werd tegen het eind ook opvallend veel in gegiecheld. De voorstelling zal worden herhaald op 21 en 22 maart ook in het Nieuwe de la Mar theater. Als de spanningen dan wat meer genuanceerd zullen zijn, zal Helen’s dance explosion aanmerkelijk beter uit de verf komen. In ieder geval was het beter dan wat we meestal als show-dans op de TV te zien krijgen maar daar is niet veel voor nodig. a j 3 uw Ml

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13