Overleg op regeringsniveau bedrijven Werknemers Tribune houw ook letterlijk in de kou Vooruitzichten wereldhandel in WHMKGEUJ Gesprek tussen landbouwschap en kabinet Groenevelt voorspelt grote conflicten Voedingsbonden willen goede controle werktijden bakkerij Concentratie bij Hint-group Slechts 27 meldingen knelpunten in bouw De lichtgewicht Singer Starlet t ’75 nog onzeker Brand op werf: schade 7,5 ton A Tweepersoons luchtkussenvaartuig f GATT in rapport: Bij „procedure-commissie” Binnenlandse Zaken Uitstel bezoek Van der Stoel betreurd een miljoen gulden aan prijzen Opvolgers Starfighter op luchtvaartshow Vakbonden vragen boycot van Chileense schepen Wegen in Frankrijk door chauffeurs Lagere winst bij VNU, onveranderd dividend geblokkeerd door Ballast-Nedam F J DINSDAG 1 8 MAART 1975 ECONOMIE 15 z Tweede luchthaven Geheim Permanent Te winnen in de Puzzelaktie Geven voor Leven in deze Krant t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! De kleine compacte lichtgewicht machine van Singer met de slimme „één-hands-greep”. Hij kan zig-zaggen en blindzomen. Maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razend snel knopen aan. En dat is heel wat voor zo’n compacte lichtgewicht. Winkelwaarde 599,— En als u niet wint, heeft u nog geen pech, want er is al een automatische Singer zig-zag voor 349, teit ju. ^1 eg van allendi Bestemmingsplannen - 'Jl M9 g (Van onze redactie binnenland) oorza- (ADVERTENTIE) •SM. DEN HAAG. Gemeente- en provin ciale besturen hebben tot nog toe 27 procedurele knelpunten in de bouw ge meld bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat meldt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten in haar zojuist verschenen weekblad. Ongeveer de helft van de tot dusver gemelde knelpunten betroffen klachten van gemeenten over de lange duur van bestemmingsplanprocedures. De ken lagen veeal bij de Kroon. De onderhandelingen over het samen gaan zijn onder de aandacht gebracht door de Belgische socialistische partij. Een senator van deze partij kondigde gisteren aan de Belgische regering te Vandaag heeft de „Hiswa-motor” in de Amsterdamse Rai zijn deuren voor het publiek geopend. Een van de blikvangers is een tweepersoons Hovercraft. Prijs: circa 12.000 gulden. HAARLEM (ANP). De omzet van Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrij ven NV (VNU) is vorig jaar ten opzichte van 1973 met ruim 13 pet gestegen van ruim 696 mln tot ca. 790 mln. Met name door de tegenvallende resultaten in het vierde kwartaal daalde de winst na belasting met ruim 16 pet van 24,2 mln tot ca. f 20 mln, aldus VNU. (Van onze redacteur in Brussel Henk Kolb) UTRECHT (ANP). De voedingsbon den van NVV, NKV en CNV hebben een dringend beroep gedaan op de leden van de vaste tweede-kamercommissies van Sociale Zaken en van Justitie, om de minister van Sociale Zaken tot andere inzichten te bewegen op het punt van een sluitende controle op de naleving van de werktjjden in het bakkersbedrijf. Staatssecretaris Polak van Binnenlandse Zaken heeft op 6 januari deze besturen in een rondschrijven gevraagd om ver tragingen in de voorbereidingsfase van bouwwerken te melden. Beweerd werd, dat men voor ongeveer drie miljard gul den aan burger- en utiliteitsbouw in de „Procedurele pijplijn” zou steken. Samengaan KLM, Sabena en Luxair overwogen gevallen gevormd is ervoor kunnen zor gen dat de volgende stap op de weg van de procedure werd gezet. De VNG vraagt zich af, of deze pro- jectgroep-ad-hock niet een meer perma nent ombudsteam op rijksniveau voor de gemeenten kan worden. De werknemers van het bedrijf zijn door deze ontwikkeling in een zeer precaire situatie gekomen. „De di recteur laat zijn gezicht niet zien. Hij behandelt de werknemers op een schandalige manier. Waarom laat hij ze niet naar huis gaan?”, aldus districtsbestuurder Stehmann. DEN HAAG (ANP). Bij de reisor ganisatoren, die deel uitmaken van de vorig voorjaar gevormde Holland inter national travel Group (vjjftig percent KLM, Nederlandse Scheepvaart Unie 37.5 pet. en de Nederlandse Spoorwegen 12.5 pet), zal in de toekomst een concen tratie worden doorgevoerd. Verder eventuele ven een rol. Daarvoor is al eens het Brabantse Steenbergen genoemd. Bij een nadere integratie van de Benelux-lucht- vaart zou het Brusselse Zaventem, de Belgische internationale luchthaven, het Met de tot nu toe gemelde werken is in totaal voor „slechts” enkele tientallen miljoenen gemoeid. De staatssecretaris is bij het verzenden van zijn rondschrijven uitgegaan van de gedachte, dat door het versnellen van de ambtelijke procedures een aantal bouwwerken sneller kan wor den aangevat. Dat zou een aanmerkelijke stimulans kunnen betekenen voor de conjunctuur in de bouwsector. Deze voorspelling deed de voorzitter van de industriebond NW Arie Groene velt gisteravond tijdens een vergadering van de Amsterdamse afdeling van zijn bond. De heer Groenevelt is naar zijn zeggen niet bereid zoals zijn CNV-collega Jan Lanser buigingen naar het kapitalisme te maken. „We hebben dat tweeduizend jaar lang gedaan, en het moet nu maar eens afgelopen zijn”, aldus de heer Groenevelt. Hij beseft, dat het kapitalis me zich fel zal verzetten tegen de strijd voor maatschappelijke veranderin gen. „Je hoeft maar naar Chili en Portu gal te kijken wat er gaat gebeuren als de kapitalisten hun bezit in gevaar zien komen, maar wat ons voor ogen staat, is De raad van bestuur handhaaft de eerder uitgesproken verwachting dat de winst in 1975 zich tenminste weer zal herstellen tot het niveau van 1973. Ge zien het incidentele karakter van het lagere resultaat over 1974 zal VNU aan de op 12 juni te houden jaarvergadering een onveranderd slotdividend van f 2,20 in contanten per aandeel van ƒ20 voor stellen. In oktober vorig jaar werd reeds een onveranderd interimdividend van 2 uitgekeerd. PARIJS. De autosnelweg die Parijs met het noorden en dus ook met België en Nederland verbindt, is gisteren weer gedurende vele uren onbegaanbaar ge maakt doordat honderden vrachtwagen bestuurders deze over een afstand van 17 kilometer hadden gebarricadeerd. Te gen het middaguur kon het verkeer weer worden hervat, nadat de oproerpo litie de opstandige vrachtautochauffeurs eerst had verplicht de autoroute te ont ruimen. Eind februari hadden de vrachtwagen bestuurders de noordelijke toegangsweg voor Parijs al eens eerder een hele dag afgesneden. Ze eisen van de regering een verlaging van 50 percent van de prijzen van dieselolie en bovendien leningen op lange termijn voor de vernieuwing van hun materiaal. Aangezien de regering echter onverminderd doof voor die eisen blijft, valt te vrezen dat in de naaste toekomst deze verbindingsweg met het Noorden nog wel eens meer zal worden gestremd. werken op zaterdag en zondag naast zich neerlegt. Blijkens de brief aan de tweede kamercommissies heeft de minis ter dit gedaan om „het moeizaam bereik te akkoord tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties niet te doorkruisen”. De voedingsbonden van NW, NKV en CNV stellen, dat zij het akkoord na drukkelijk aan twee voorwaarden heb ben gekoppeld, t.w. -sluitende, ook pre ventieve, controle door de overheid op naleving van de regering, het voorhanden zijn van effectieve sanctiemaatregelen bij geconstateerde overtredingen. De voedingsbonden tonen zich bijzon der teleurgesteld over de mededeling van de minister, dat een sluitende con trole niet mogelijk zal zijn gezien het uitgebreide werkterrein van de arbeids inspectie en haar mancapaciteit. „De minister zet hiermee de bereikte overeenstemming op losse schroeven”. Bovendien geeft hij ondernemers de mo gelijkheid om ongestoord door te gaan met schending van de arbeidstijdrege- ling”, aldus de bonden. Het had om een onderhoud met het kabinet gevraagd omdat het niet tevre den is met de prijsbesluiten die de EEG- landbouwraad op 13 februari heeft ge nomen. Het schap vindt dat die besluiten geen ruimte laten voor verbetering van de inkomensachterstand in land- en tuinbouw en wil daarom nationale maatregelen op sociaal en fiscaal terrein. HOOGEVEEN (ANP). De vliegclub Hoogeveen zorgt dit jaar wellicht voor een primeur op luchtvaartgebied. Ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan wordt in mei namelijk een luchtvaarts how gehouden als enige in ons land, waarbij men de Mirage, de YF-16 en de Saab-Viggen wil demonstreren. Dit zijn de drie nieuwe gevechtsvliegtuigen waaruit minister Vredeling een keus zal moeten maken in verband met de ver vanging van de Starfighter. Hoger interimdividend Moeara Eniem. NV Petroleum-Maatschappij „Moeara Eniem” zal na ontvangst van het voorgestelde slotdividend 1974 van Koninklijke Olie overgaan tot de uit kering van een eerste interimdividend over 1975 van ƒ11,04 (v. j. ƒ9,48) per aandeel van f 12,50, 149,60 124,40) per winstbewijs en ƒ1396 (ƒ1168) per oprichtersaandeel. I DEN HAAG (ANP). Het kabinet is bereid tot een gesprek met het land bouwschap. Een datum zal nog in on derling overleg worden vastgesteld. Het schap heeft dit in zijn jongste maande lijkse bespreking met minister mr. A. Van Der Stee van Landbouw vernomen. De óverige meldingen hadden voorna melijk betrekking op de sectoren onder wijs en gezondheidszbrg. In de meeste gevallen heeft de projectgroep van het ministerie, die speciaal voor dit soort „Sindsdien zitten de werknemers zon der licht en verwarming in het bedrijf in feite te niksen aangezien ze ook geen werkopdrachten meer krijgen”, aldus districtsbestuurder J. A. Stehmann van de industrie bond NKV. De reden voor de afsluiting is vol gens een woordvoerder van de ge meente „wanbetaling”. „Sinds de cember vorig jaar is er niets meer betaald. Op grond van de verorde ning kan de gemeente niets anders doen dan afsluiten”, aldus de woordvoerder. In het afgelopen jaar is de vertraging die de groei van de wereldhandel te zien heeft gegeven groter geweest dan in enig jaar na de Tweede Wereldoorlog, aldus het rapport. Opgemerkt wordt dat de ontwikkeling in 1975 in hoge mate wordt bepaald door de omvang van de produktie, vooral in West-Europa, de Verenigde Staten, Canada en Japan. In de tweede helft van het afgelopen jaar ging de produktie in die landen sneller achteruit dan was verwacht. willen interpelleren over deze, volgens hem geheime besprekingen. De KLM en de Belgische maatschappij Sabena hebben met de Swissair en de Franse maatschappij Uta reeds een tech nisch samenwerkingsverband in de zoge naamde KSSU-groep. In dat kader over leggen vertegenwoordigers van KLM en Sabena geregeld over verdergaande technische samenwerking. In Brussel merkt men op, dat vooral die mensen op voorspoedige onderhande lingen hopen, die geloven in een Bene- lux-economische unie nu het met de Europese economische gemeenschap niet zo goed gaat. UTRECHT (ANP). Alle 21 werk nemers van de Nederlandse Tribu- nebouw in Bergen op Zoom, aan wie door de directeur van het be drijf ontslag is aangezegd, staan nu ook letterlijk in de kou. De ge meente Bergen op Zoom heeft na melijk de toevoer van gas, water en licht naar het bedrijf laten afsluiten. speelt de kwestie van een tweede Nederlandse luchtha- Philips een doodordinaire uitzuiger is, zijn we samen verantwoordelijk voor hetgeen in de wereld gebeurt”, oordeelde de heer Groenevelt. Groenevelt betoogde verder dat hij een bewonderaar is van premier Den Uyl („een bekwaam bestuurder en een harde werker”), maar niet van zijn kabinet. Als je ziet hoe Van Agt ope reert, heb je al gegeten en gedronken. Dat is het offer dat je moet brengen als socialisten in een regeringscoalitie plaatsnemen, aldus de heer Groenevelt. De 21 werknemers gaan elke dag naar het bedrijf om „aanwezig te zijn in het gebouw”, omdat ze bang zijn dat. als ze thuis blijven, ze ontsla gen kunnen worden door de direc teur wegens werkweigering. En dan zou er geen sprake meer zijn van zogenaamd vrijwillig ontslag, een voorwaarde om in aanmerking te komen voor een uitkering van wege artikel 42a van de werkloos heidswet. Dit artikel verplicht een bedrijfsvereniging tot uitbetaling van loon aan het personeel in vast dienstverband bij een aanvrage tot surséance van betaling of faillisse ment. Dit blijkt uit een bulletin, dat de algemeen-directeur drs. A. P. Houtzager aan het personeel van de aangesloten bedrijven heeft gestuurd, maar dat zoals in het schrijven staat in da eerste plaats bestemd is voor de mede werkers van de afdeling reisorganisatie, waartoe de bedrijven Airtour, Centouri, Fit, Eurotours, de Magneet, Sterreizen, Long Range Travel en Silver jet behoren. Drs. Houtzager heeft alle personeelsle den meegedeeld, dat de afdelingen reis organisatie op het ogenblik worden doorgelicht door een organisatie- en ad viesbureau. Voor velen is dit niet als een verrassing gekomen, zegt hij verder. Naast overleg in een op korte termijn in te stellen vrijwillige centrale onder- nemingscommissie, waarin vertegen woordigers van alle bedrijven zitting zullen hebben, zullen ook de vakbonden worden geïnformeerd over de gang van zaken, aldus blijkt verder uit het bulle tin. De i minister van Sociale Zaken heeft bij de Tweede Kamer wijzigingsvoorstel len voor de arbeidswet 1919 ingediend. Als ze worden aanvaard, verdwijnt de zgn. „bakkerij-paragraaf”, uit de wet. De minister toont zich ingenomen over het tussen werkgevers- en werknemerorga- nisaties in het bakkersbedrijf bereikte akkoord over een toekomstige regeling van de arbeidsduur, die is onder te brengen in het werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen 1936. De minister gaat volgens de drie voe dingsbonden zelfs zover, dat hij de resul taten van een wetenschappelijk onder zoek naar de weerstanden tegen het Toewijzing schatkistbiljetten. Van de op 17 maart ingeschreven bedragen op de schatkistbiljetten is een bedrag toege wezen van 428,2 mln. tegen een ren te van 6 pct. per jaar. Op de inschrij vingen wordt 50 pet. toegewezen, al dus het Ministerie van Financiën. De biljetten hebben een looptijd van vijf jaar en vervallen op 1 maart 1980. Asselberg boekte winst. Asselbergs’ IJzer- industrie en Handelmaatschappij N.V. heeft 1974 af kunnen sluiten met een (voorlopig) resultaat van f 650.000. De omzet steeg met 60 pet. Ondanks het herstel van het rendement zal worden voorgesteld, het dividend opnieuw te passeren, aldus het bedrijf. GENÈVE (ANP). De vooruitzichten voor de ontwikkeling van de wereldhan del in 1975 zijn nog steeds onzeker hoewel de pogingen die allerwege wor den gedaan om de inflatie de kop in te drukken resultaten beginnen op te leve ren. Het in Genève gevestigde secretari aat van de GATT (Algemene Overeen komst voor Tarieven en Handel) zegt dit in een voorlopig rapport over de gang van zaken in 1974 en 1975. Bij de GATT zjjn 83 landen aangesloten. De organisa tie stelt regels op voor viervijfde van de wereldhandel. Bod op Lindeteves door THV rond. THV International NV zal aandeel- en cer tificaathouders van Lindeteves-Jaco- berg aanbieden, hun stukken om te wisselen in aandelen THV, waarbij per stuk van 100 nominaal cum dividend 1974 eenzelfde bedrag aan aandelen THV ex dividend 1974 kan wonden verkregen. Daarnaast zullen de houders van stukken Lindeteves 50 per aandeel in contanten ontvan gen. Lindeteves zal op de jaarvergade ring voorstellen, over 1974 geen divi dend uit te keren, aldus de beide besturen. DEN HAAG (ANP). De Ballast- Nedamgroep heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken in een telegram laten weten het zeer te betreu ren dat de bewindsman zijn reis naar Saoedie-Arabië heeft uitgesteld. De groep, die al jaren in dat land werkt, vreest teruggang van de werkgelegen heid. Ballast-Nedam is bang dat door het uitstel de Nederlandse belangen in Saoe die-Arabië en in de gehele Arabische wereld worden geschaad. „De werkgele genheid in onze onderneming alsmede in onze Nederlandse toeleveringsbedrijven loopt gevaar als wij niet geregeld op nieuw orders ontvangen uit Saoedie-Ara bië,” aldus het telegram, dat ook is gestuurd naar de ambassadeur van Sa oedie-Arabië in ons land. AMSTERDAM (ANP).— Als het con gres van de industriebond NVV in juni akkoord gaat met het beleidsprogramma „fijn is anders” zijn grote conflicten te verwachten. Er zijn groepen in onze samenleving, die niet voor het grofste geweld zullen terugdeinzen om ons de weg te versperren in de strijd voor andere zeggenschapsverhoudingen. Het gewouwel van Van Riel en Wiegel zal daarbij slechts kinderspel zijn BRUSSEL. De regeringen van Ne derland, België en Luxemburg zouden in beginsel niet afwijzend staan tegenover een samenvoeging van de drie nationale luchtvaartmaatschappijen, KLM, Sabena en Luxair. Daarovcer zijn al geruime tijd verkennende besprekingen aan de gang met name tussen de ministers Wes- terterp en Chabert van België. Een samengaan van de luchtvaart maatschappijen zou allerlei luchtvaart- vraagstukken waarmee Nederland en België thans te maken hebben in een heel ander licht stellen. Daarbij “aat het niet slechts om grote verliescijfers die ■door integratie zouden kunnen worden beperkt, doch ook om de onderhandelin gen met de Amerikaanse regering over het vervoersaandeel op de Noord-Atlan- tische route. Het is bekend dat de heer Westerterp destijds te Washington al eens heeft gezegd over de kwestie van het vervoers aandeel op de Noordatlantische route met de Amerikanen liever in Europees verband te willen onderhandelen. De VS hebben echter steeds volgehouden dat zij nu eenmaal bilaterale luchtvaartafspra- ken met de betrokken landen hebben gemaakt. Daarom voelen ze niets voor onderhandelingen in een groter verband, waarin hun positie veel zwakker zou zijn. UTRECHT (ANP). De Chili-werk- groep Havens van de Stichting Ontwik kelingssamenwerking Vakbeweging, waarin de drie vakcentrales samenwer ken, heeft de vervoersfederatie NVV/NKV in een telegram gevraagd acties te ondernemen tegen zeven sche pen met Chileense goederen die tussen 18 maart en 4 mei de Rotterdamse haven zullen aandoen. De lading van de schepen, hoofdzakelijk fruit, is voorna melijk bestemd voor een aantal Neder landse bedrijven en een Duitse handels- maatschappij. percent inflatie, gebruik van goedkope arbeidskrachten om zoveel mogelijk winst naar hier te halen. We mogen er best eens eerlijk voor uitkomen, dat we de kapitalistische samenleving spuugzat zijn. Zolang de niet bij een vakbond aangesloten meerderheid van de Philips- werknemers verzuimt te zeggen, dat waard ervoor te gaan strijden,” aldus de heer Groenevelt. Hij gaf voorts te kennen, dat Philips niet uit naastenliefde in de ontwikke lingslanden fabrieken heeft neergezet. „Ze maken zoals in Columbia, waar de Philips-arbeiders nu staken voor een looncompensatie in verband met 52 AMSTERDAM, 17 maart (ANP). De ad- vieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: Amerikaanse dollar 2,33-2,43, Engelse pond 5,62-5,92, Belgische fr. (100) 6,65-6,95, Duitse mark (100) 100,50-103,50, Ital. lire (10.000) 36,00- 39.50, Portugese esc. (100) 8,50-10,00, Canadese dollar 2,33-2,43, Franse fr. (10) 54,75-58,25, Zwit serse fr. (100) 94,25-97,25, Zweedse kroon (100) 58,75-61,75, Noorse kroon (100) 46,50-49,50, Deen- se kroon (100) 41,75-44,75, Oostenr. sch. (100) 14,30-14,60, Spaanse pes. (100) 4,10-4,40, Griekse drachme (100) 7,20-8,70, Finse mark (100) 66,25- 69,25, Joegosl. dinar (100) 13,25-16,25. LEIDEN (ANP).Op de scheepswerf „Boot” in Leiden is gisteren bij een felle brand voor ongeveer 750.000 gulden schade aangericht. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De brand op de werf, waar luxe jachten worden gebouwd, brak om streeks zeven uur uit. Het vuur, dat in de werkplaats onstond, verspreidde zich snel over de rest van de werf. De brandweer van Leiden, die assistentie kreeg van de brandweer van Leiderdorp, bestreed het vuur met een hoogwerker, een autospuit en een autoladder. De brand kon tot de helft van het bedrijf worden beperkt. Na een half uur was men de brand meester en nog een uur later was het vuur geblust. kostbare aanleggen van eeri tweede vliegveld van formaat in Nederland overbodig kunnen maken. Nu reeds rei zen veel Nederlanders uit de zuidelijke provincies per vliegtuig naar Brussel als aankomst- en vertrekpunt. Het idee voor een nauwe samenwer king tussen de drie luchtvaartmaat schappijen is gerijpt tijdens de laatste vergadering van de conferentie van mi nisters van transport van Europa (CEMT) in Parijs, eind vorig jaar en tijdens een latere bijeenkomst van de verkeersministers van de Europese Eco nomische Gemeenschap, in Brussel. De heren Chabert en Westerterp ken nen elkaar al zeer lang uit het Europees politiek gebeuren vanaf het Europees parlement tot en met ministerraadsver gaderingen in EEG-verband, en in een ruimere Europese opzet met achttien landen. In de marge vooral van die beraadsla gingen zouden de gesprekken over de luchtvaartmaatschappijen gestalte heb ben gekregen. Van beide bewindslieden is bekend dat zij grote voorstanders zijn van een geïntegreerd Belgisch-Neder- lands zeehavenbelfid. Het hoeft dus al lerminst verwondering te wekken dat zij ook worden aangetrokken door de ge dachte aan één luchtvaartmaatschappij, of althans geïntegreerde diensten, die minder zou behoeven te kosten dan drie maatschappijen die onafhankelijk van elkaar alle diensten moeten verlenen die luchtvaartmaatschappijen nu eenmaal op zich nemen. «s SMr.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15