Zuid-Vietnam geeft centraal hoogland prijs Oekraïners overwegen arrestatieverzoek Sjelepin mag naar Londen Wijziging testament laten NAVO spreekt Psychologische oorlog berichten in het Midden-Oosten rechercheurs Luns tegen Spookstaat in het Midden-Oosten Finse regering VS leveren beraadt zich Ethiopië over gifstorting munitie achtergrond „Kroesjtsjev wilde Nixon „Inderdaad ■a bij betogingen” vermoorden” van Onassis" 1 n Gevaarlijk Arresteren VAN DER LOUW: 'si DINSDAG 1 8 MAART 1975 BINNEN» EN BUITENLAND 3 e d ie Is tel ng ter ter ren (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) ;en (Van onze redactie buitenland) De Koerden in Irak zijn de laatste tijd in het nieuws geweest ten gevolge van het feit, dat hun verzetsstrijd tegen de overheersing van het centrale bewind in Bagdad onderdeel werd van nieuwe ontwik kelingen in dit deel van het Midden-Oosten, waarbij zowel Irak als Iran en de Verenigde Staten betrokken waren. tor I Uittocht uit Pnom Penh [1 k in aldus de premier. CU „Egypte en Israel spreken eenvoudig ir oek de ler- van Vertegenwoordigers van de 40.000 Oe kraïners in het Verenigd Koninkrijk overwegen stappen om Sjelepin wegens moord te laten arresteren. Een dergelijk initiatief werd genomen toen Sjelepin eind januari van dit jaar een officieel bezoek aan de vakbondsleiders van de Duitse Bondsrepubliek bracht. Een woordvoerder van de NAVO zei dat Luns op een persconferentie in Na pels integendeel verklaard heeft, dat voor een toetreding van Spanje de toe stemming van alle NAVO-leden vereist is en deze kwestie daarom niet realistisch is. Evenmin had Luns gezegd dat een uittreden van Porgugal het best kon worden geneutraliseerd door een toetre ding van Sp^ije. „Indien de Cambodjaanse oorlog zich uitbreidt naar Thailand of er raketten gaan vallen op onze grond dan zullen wij de situatie opnieuw moeten bezien”, lië had zijn ambassadepersoneel reeds in het weekeinde geëvacueerd. e i 1 nsie in jren ing. ?ing BRUSSEL (DPA). De NAVO heeft gisteren in Brussel de persberichten te gengesproken als zou NAVO-secretaris- generaal Luns zich voor toetreding van Spanje hebben uitgesproken. WASHINGTON (AFP, DPA). Wij len Nikita Kroesjtsjev, destijds leider van de Russische communistische partij, is van plan geweest de Amerikaanse oud-president Richard Nixon te laten vermoorden als deze in 1960 tot presi dent van de VS zou zijn gekozen. - 30 dat >ven mee ren- be- eni- nuro taat naar >ben iden se rt et •d w ie :e 4 zal ist- LSt- zan er. eeft ge lijk 'oor n. j i i St. le de a- l. St. in- ;en te- re- art ee- rn 1- ze e- ;to e- ns dt ir- g- sn ti ll, Je ld De Zuidvietnamese regering heeft be sloten het hart van het centrale hoog land, met inbegrip van de steden Pleikoe en Kontum, op te geven omdat het gebied niet langer kan worden verde digd, zo hebben regeringsfunctionarissen gisteravond bekend gemaakt. De voor naamste reden is dat de aanvoer van verse troepen en munitie twee weken geleden is lamgelegd doordat troepen van de voorlopige revolutionaire rege ring alle hoofdwegen in het gebied heb ben afgesneden. HELSINKI (UPI). De Finse rege ring heeft gisteren na spoedberaad verklaard, dat de oliemaatschappij „Nes te” niet zonder vergunning een lading giftig industrie-afval mag lozen in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Dit beweert de rubriekschrijver Jack Anderson in de Washington Post. Ander son beroept zich voor dit nieuws op de CIA, de Amerikaanse inlichtingendienst die de details van het komplot verno men zou hebben van majoor Golitsin, destijds agent van de KGB, de Russische geheime dienst. Golitsin heeft in de jaren zestig, toen hij in Helsinki vertoef de, politiek asiel in de VS gevraagd en gekregen. Anderson zegt dat de CIA 200.000 dolaar aan Golitsin heeft gege ven toen hij naar het westen overliep en dat de Amerikaanse geheime dienst bij na een half miljoen dollar heeft uitgege ven voor de bescherming van de Rus die nu onder een valse naam in de VS zou wonen. Bij de presidentsverkiezingen in 1960 leed Nixon de nederlaag tegen John F. Kennedy. Kroesjtsjev was bijzonder op Nixon gebeten, vanwege diens anti-com- munistische houding. Met dit vliegtuigje zijn later behalve Amerikanen leden van gezinnen van Fi lippijnse diplomaten en vrouwelijke le den van katholieke hulporganisaties naar Bangkok gevlogen. Gisteren zijn ook 130 Franse burgers uit Pnom Penh naar Bangkok geëvacueerd met behulp van een Frans militair vliegtuig. Austra- De Britse afdeling van Amnesty Inter national heeft in een ingezonden brief in de Times meegedeeld niet tegen het bezoek van Sjelepin te zullen proteste ren. „Misschien bevredigt het onze ge voelens van eigen gerechtigheid als we de heer Sjelepin buiten de deur houden. Het is echter onwaarschijnlijk dat ook maar een enkele Russische burger er iets mee opschiet. De man ontmoeten en met hem praten kan geen kwaad. Wel licht kan het zelfs iets goed bewerkstel ligen. En als een gelijksoortige functio naris hier kwam uit Iran of Zuid- Amerika, Brazilië of Indonesië, zou onze reactie precies dezelfde zijn”, aldus Am nesty. riep gistermiddag woedend in het Lager huis uit (nadat de minister zijn besluit bekend had gemaakt) dat de Britse rege ring „een moordenaar” toegang tot het land verschafte. Franse burgers haasten zich aan boord van een C-130 evacuatietoestel op de lucht haven van Pnom Penh. ROTTERDAM (ANP).— Volgens bur gemeester André van der Louw zijn rechercheurs van de Rotterdamse inlich tingendienst de afgelopen jaren inder daad enkele malen beroepshalve aanwe zig geweest bij manifestaties van linkse groeperingen Hij antwoordde dit gisteren op vragen die mevrouw I. Kalma-Staal echtgenote van de Rotterdamse hoofd- inspecteur van politie en PSP-politicus D. Kalma, hem enkele weken geleden in een open brief stelde. Het ministerie van binnenlandse zaken liet weten, dat het storten van de in houd van 690 vaten arsenicumhoudend vergif in strijd is met het regeringsbe leid, maar dat men de tankboot „Enske- ri” niet kon tegenhouden toen deze za terdag de haven van Skoeldvik verliet om het afval weg te brengen. Volgens een regeringswoordvoerder zou, voor zo ver men heeft kunnen nagaan, een lo zing van het gif niet in strijd zijn met enige conventie. Krachtens het beleid var. het kabinet zou de oliemaatschappij echter toch eerst een vergunning moeten aanvragen, waarover de regering pas na een volledig onderzoek zal beslissen. Natuurlijk voelden de mogendhe den die hun grenzen schikten in on derling overleg niets voor dit idee. Bij het einde van de eerste Wereld oorlog hadden de Koerden eveneens bot gevangen. Wel was in het verdrag van Sèvres in 1920 in theorie in de schepping van een eigen Koerdische staat voorzien, maar de geallieerden stelden de grenzen van Syrië en Irak vast in een zodanige vorm dat er niets voor de Koerden overbleef, ter wijl ook Turkije weigerde het verdrag uit te voeren en de Koerden als een ondergeschikte minderheid behandel de. De Britten hielpen, in strijd met de bepaling door de Volkenbond, Irak met de uitroeiing van de Koerden door middel van de Royal Air Force, om zich de vriendschap van het olie rijke Irak te verwerven. Iran, dat toen nog Perzië heette, deed net als Turkije en lijfde het Koerdische ge- niet op dezelfde golflengte”, zei gisteren een Israëlische regeringsfunctionaris. „Wij hebben het over een stap in de richting van vrede, Egypte heeft het al leen maar over gebieden”. Dezelfde func tionaris (ontkende ook niet dat er me ningsverschillen zijn tussen Amerika en Israel. „Maar de besprekingen vinden nog steeds in een vriendschappelijke atmos feer plaats”, voegde hij daar aantoe, met de nadruk op „nog steeds”. Vooralsnog lijkt het erop dat dit soort uitlatingen worden gedaan in het kader van de psychologische oorlogvoering. Kissinger kan zich een mislukking niet permitteren gezien zijn penibele situatie, nu Cambodja en Vietnam op instorten staan, en Israel kan zonder Amerikaanse steun niets beginnen. Daarom moet het Israëlische tegenspel vooralsnog gezien worden als „tegenspartelen” tegen het onvermij delij ke. WASHINGTON (DPA, Reuter). De Verenigde Staten hebben na wekenlange aarzeling besloten Ethiopië voor zeven miljoen dollar munitie te leveren. Tezelf dertijd poogt Washington „met andere (Afrikaanse) landen” een oplossing tot stand te brengen door onderhandelingen tussen Addis Abeba en de opstandelin gen in de provincie Eritrea, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren in Washington meegedeeld. De zeven mil joen dolaar is aanmerkelijk minder dan wat de Ethiopische regering had ge wenst. Troepen van het Ethiopische rege ringsleger hebben na een korte maar hevige strijd met aanhangers van een conservative grootgrondbezitter de plaats Lalibela, een van de grootste toeristische attracties van het land, heroverd. De laatste week is de discussie over de wenselijkheid van Sjelepins komst in hevigheid toegenomen. Minister Jenkins verklaarde gistermiddag in het Lager huis echter dat het verlenen van een visum alleen werd afgemeten aan de vraag of een bezoeker het nationaal gezamenlijke politieke manipulaties het plan smeden om de Iraakse Koerden uit te moorden of weg te jagen.. IN 1945 hebben de Koerden aan de conferentie van San Francisco de eis voorgelegd, dat hun land Koerdistan in eer zon worden hersteld en als souvereine staat zou worden erkend. PNOM PENH (UPI en AP) Gisteren hebben Amerikanen en andere vreemdelingen in groten ge tale de Cambodjaanse hoofdstad verlaten, in de overtuiging, dat de val van de stad nog slechts een kwestie van tijd is. Een raket van de Cambodjaanse opstandelingen trof bijna een vliegtuig op het vlieg veld van Pnom Penh, waarin perso neel van de Amerikaanse ambas sade zou plaats nemen. De raket kwam op ongeveer dertig meter van het toestel terecht en de Amerika nen zochten dekking onder het vliegtuig. Van slachtoffers is geen melding gemaakt. bied bij zijn eigen grondgebied in, terwijl het probeerde de Koerden van hun eigen verworvenheden te bero ven. In weerwil van alle beroepen die de Koerden op de Volkenbond deden, werd Koerdistan gevierendeeld en verkwanseld, terwijl de westelijke mogendheden alleen belangstelling hadden voor de olielanden en zich niet bekommerden om het volk der Koerden, dat zich niet tot Turk, Ara bier of Pers wilde laten omscholen De eis tot inhechtenisneming werd gesteld uit naam van de weduwe van Stepan Bandera, de Oekraïnse nationalis tische leider. De hoogste Westduitse ge rechtelijke instantie het federale hof in Karlsruhe had vastgesteld dat Bandera in München werd vermoord op bevel van Alexander Sjelepin. De Rus dee 1 dit in de functie van hoofd van de beruchte KGB, welke rol hij van 1958 tot 1961 vervulde. De Westduitse regering kon toen niets anders doen dan een speciaal besluit uitvaardigen, dat door de minister van binnenlandse zaken Vogel was onderte kend, waarin Sjelepin van strafvervol ging werd vrijgesteld, om redenen van staat. In zijn antwoord aan mevrouw Kalma wijst de burgemeester erop, dat de poli tie het recht heeft om openbare bijeen komsten bij te wonen en dat van dit recht gebruik wordt gemaakt om de gevoelens onder de bevolking te peilen. Bij de betogingen tegen de Griekse junta en het bewind in Spanje waren recher cheurs van de inlichtingendienst aanwe zig omdat, aldus burgemeester Van der Louw, de kans bestond, dat bepaalde extremistische groeperingen de betogin gen zouden gebruiken voor eigen doel einden belang zou schaden. Vragen van moraal gingen de ambtenaren niet aan. Minister Jenkins wilde het bezoek goed- noch afkeuren. Van de Labour- banken werd echter de uitnodiging door de Britse vakbonden aan Sjelepin bekri tiseerd. Men vroeg zich af of de uitnodi ging nog ongedaan kon worden gemaakt. De moeder van Jacqueline Onassis, mevrouw Bouvier, is met twee kinderen uit het eerste huwelijk van Jacqueline Caroline en John-John Kennedy uit New York in Athene aangekomen. Zij wonen vandaag de begrafenis van de zaterdag overleden Aristoteles Onassis ov het Griekse eiland Scorpios bij. De Britse „Daily Mail” schrijft dat Onassis „enkele uren voor zijn dood” zou hebben besloten „een deel” van zijn fortuin te legateren aan het eerste kind van het mannelijk geslacht dat zijn dochter Christina uit haar „aanstaande huwelijk” met een jonge Griekse reder, Peter Goe- landris, zal hebben. Volgens het blad stonden de 24-jarige Christina Onassis en Peter Goelandris op het punt hun verloving bekend te maken toen Onassis overleed. Deze zou hebben besloten zijn testament te wijzigen nadat zijn dochter hem zou hebben beloofd Peter te trouwen. Anderzijds zou Onassis „een kwart van zijn per soonlijk fortuin, dat geschat wordt op 1,2 miljard gulden”, aan Jacqueline hebben vermaakt. Op de foto. Jacqueline (links) met mevrouw Artemis Garofalidou, de oudste zuster van Onassis. Intussen wordt voor het eerste gespro ken over de mogelijkheid dat de bespre kingen zullen worden afgebroken of „onderbroken”, zoals dat diplomatiek heet. Premier Rabin zou volgens de Israëlische krant Maariv aan Kissinger hebben laten weten dat het geen zin heeft de onderhandelingen voort te zet ten als Egypte geen verdere politieke concessies zal doen. Ook een Ameri kaanse journalist uit het gezelschap van Kissinger zei te geloven dat de bespre kingen zullen worden afgebroken als Kissinger er bij de derde ronde niet in slaagt de kloof tussen Israel en Egypte te overbruggen. Die nieuwe ontwikkelingen dreigen de Koerden in Irak naar totale on dergang te verwijzen. De buitenwe reld maakt zich daar niet erg druk om, want men beschouwt het Koer dische bergvolk als een opstandige stam in Irak, die zich in primitieve levensomstandigheden wil handhaven en zich in het dwaze hoofd gezet heeft dat een zelfstandig Koerdistan reden van bestaan zou hebben, terwijl daar geen enkel argument voor is. DIE BUITENWERELD vergist zich. De Koerden in Irak zijn een onder deel van het Koerdische volk, dat door historische ingrepen en ontwik kelingen verdeeld raakte over Turkije, Syrië, Irak, Iran en Armenië. Ter wijl het grote Koerdistan niet be staat, bestaat het Koerdische volk nog wel degelijk. Het telt ongeveer 10 miljoen mensen met een eigen aard, een eigen taal, een eigen religie en een eigen cultureel en sociaal verle den, die hun eigen land zijn kwijtge raakt en nu in Irak met vertwijfeling vechten om tenminste een stukje van dat eigen land terug te krijgen. Men kan de Koerden vergelijken met ds Palestijnen, maar met dit opmerkelij ke verschil dat de landen van het Midden-Oosten zelf de Koerden van hun staat hebben beroofd en nu in De 25.000 Amerikaanse militairen en 350 vliegtuigen, waaronder grote B-52 bommenwerpers, zullen uit Thailand worden teruggetrokken binnen één jaar, tenzij de oorlog in Cambodja zich tot Thailand zou uitbreiden, aldus heeft de verleden week gekozen premier Kukrit Pramoj gisteren verklaard. Koerdenleider Moella Moestafa Bar zani. Irak gaat na een gevechtspauze waarin de Koerden zogenaamd de gelegenheid krijgen zich te redden door de vlucht, met bombardementen op de Koerdische bergdorpen af. Vluchten kunnen de Koerden niet. In uiterste wanhoop hebben zij een be roep op de Veiligheidsraad van de V.N en op Westerse staatshoofden gedaan. Een somber zwijgen is hun antwoord. Sociaal en cultureel zijn de Koe- den, ook als minderheden in de ande re landen dan Irak een stuk verder dan de meeste volken van het Midden- Oosten. Ook politiek hebben zij een grote zelfbewustheid verworven, doch juist in die andere landen houden zij zich uiterst bescheiden en rustig, wel wetend dat de meestal niet zo tole rante regeringen van die landen zelf standige minderheden niets permit teren. De vraag of er een Koerdi sche solidariteit zal ontstaan als Irak werkelijk tot volkenmoord op de Koerden overgaat, blijft onbeant woord. „Koerdistan”, die spookstaat in het Midden Oosten, is echter een brandhaard die zich wellicht plotse ling kan uitbreiden. Misschien valt Kissingers aandacht vandaag of mor gen ook daarop. JERUZALEM Kissingers twee de onderhandelingsronde in het Midden-Oosten heeft Israel en Egypte niet nader tot elkaar ge bracht. Er is aan Israëlische kant duidelijk sprake van irritatie over wat de Israëliërs het „voorbarig optimisme van Kissinger” noemen. In zijn antwoord ontkent van der Louw de aanwezigheid van leden van de politieke recherche bij een demonstratie ve dodenherdenking in 1967, zoals me vrouw Kalma in haar open brief had beweerd. Volgens de Rotterdamse burge meester is het eveneens onjuist, dat een persfotograaf tijdens een van de destijds in Rotterdam gehouden Vietnam-demon- straties foto’s heeft gemaakt van deelne mers in opdracht van de politie LONDEN De leider van de overkoepelende Russische „vak bondsorganisatie”, Alexander Sje lepin, krijgt van de Britse minister van Justitie en Binnenlandse Zaken, Jenkins, een inreisvisum. Sjelepin was jarenlang de opperste chef van de KGB, de gevreesde Russische ge heime dienst. Hij is voor een offi cieel bezoek door de Britse TUC (overkoepelend vakbondsorgaan) uitgenodigd. De Koerden bleven in opstand tot op de huidige dag en vormden een strijdmacht, die door de Iraakse le gers niet kon worden bedwongen zo lang de Koerden wapens konden ko pen in Perzië. DAT LAATSTE is nu afgelopen. Iran heeft zijn hulp stopgezet en zijn grenzen gesloten. Zo kort na het geslaagde bezoek van premier Wilson en zijn minister van buitenlandse zaken, Callaghan, aan de Sovjet-Unie, zou het de Britse regering bijzonder slecht uitkomen om een hoog geplaatst partijlid als Sjelepin nu voor het hoofd te stoten en hem een visum te weigeren. De discussie over de wenselijkheid van Sjelepins komst wordt echter met grote heftigheid gevoerd, zowel hi de landelij ke pers, de radio en de televisie als in net Britse parlement. Het conservatieve Lagerhuislid dat vragen aan minister Jenkins had gesteld over de kwestie, Dit is voor de regeringThieu het grootste debacle uit de hele Vietnamoor- log. Het betekent dat Saigon drie pro vincies prijsgeeftKontum, Peikoe en Darlac. Ban Me Thuot, de hoofdstad van de laatste provincie, is reeds in handen van de Vietcong en Noord Vietnamese troepen. Op het platteland waren deze troepen al eerder vrijwel heer en meester, met name in de westelijke, aan Cambodja grenzende sectoren. De Zuidvietnamese zegslieden vertel den dat de resterende troepen van Sai gon zich ten oosten van Pleikoe langs hoofdweg 19 een ontsnappingscorridor pogen te bevechten. Duizenden burgers, soldaten en het hoofdkwartier van het tweede legerkorps waren reeds in de loop van de afgelopen dagen per vliegtuig geëvacueerd. de in e<rt in^ >nd! zan sve ng- 1 :rse V zen viel net ony Het Ki K

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3