Vervoersnota moet discussie op gang brengen Milieudefensie wil autoloze IJmond van basisschoolleerlingen onderwerp voor Watervliet- en Krijgerschool Druk ‘aar voor gouden TVS Geslaagd Verbaasd ontdekt u tussen andere ATAVUS Rijverbod opgelegd Plantsoenbedrijf 365 dagen service per jaar. 313980 g Ja hoor, onbezorgd overstappen op kleuren-TV. nuio imkwiid ïïHEEcai lezing „Bijscholing” voor ouders gaan samen de Hauenschild houten keuken bij HSR BATAVUS Bromfietsen 813.- Dames- en heren rijwielen l I 1 Project van buurthuis en scholen Kien- en dansavond Aanbetaling? Kennen we niet. Groot merk. Skala kleuren-TV gratis op proef in huis. EJ Huren bij Skala. 365 dagen service per jaar. „Us Memmetael” PLAATSELIJK NIEUWS 1975 6 1 8 MAART DINSDAG Voor- en nadelen vanaf ©systems ft; Veranderingen Grote Houtstraat 162, Haarlem. Ook vestigingen in Amsterdam, Rotterdam, Tilburg en Utrecht. Wilt u bellen? Haarlem (023) ie' (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De Kerngroep IJmond van de Vereniging Mi lieudefensie is met een alterna tief plan gekomen om de ver- voersproblematiek voor dit ge bied radicaal en snel op te lossen. De groep wil dat de plaatselijke overheden alle auto’s in Bever wijk, Heemskerk en Velsen ver bieden. Een ieder zou dan ge bruik moeten maken van het openbaar vervoer, dat sterk moet worden uitgebreid. Grote projec ten vooral op het gebied van wegenaanleg kunnen dan verval len, hetgeen volgens Milieudefen sie niet alleen veel geld en ruim te bespaart. Veel belangrijker vindt de kerngroep dat de leef baarheid van de IJmond aanzien lijk wordt verbeterd. Wegennroiecten F 9 1 Zeewegziekenhuis ge- IJMUIDEN. w diverse modellen en kleuren De bouwers van Hauenschild stammen uit het gilde van schrijnwerkers. Vinden dat in de moderne keuken alle hedendaagse gemakken en snufjes aanwezig moeten zijn. Maar weigeren hardnekkig aan de kwaliteit te knabbelen om een paar gulden voor deliger uit te zijn. Daarom treft u in de Hauenschild keuken nog deuren en Wanneer de overheid in de IJmond „in één klap” het autoverkeer stil Voor de auto’s die de IJmond bin nenkomen moeten er bij de invalswe gen grote parkeerterreinen of garages Ruil uw oude rijwiel in, het is geld waard! Milieudefensie wil met de uitge brachte vervoersnota en het alterna tieve plan voor de IJmond de discus sie in deze streek op gang brengen. Misschien dat deze discussie, zo stelt de Milieudefensie, tot een beter leef milieu in de IJmond kan leiden. Skala is de Nederlandse tak van het grootst? Europese televisie- verhuurbedrijf met meer dan 3 miljoen verhuurde TV’s in Europa. Bovendien: als er ook maar iets mee aan de hand mocht zijn, zijn de gevolgen voor ons. En niet voor u. Skala kleuren-TV’s hebben een schitterende vormgeving en zijn uitgevoerd in noten, palissander of wit. Zie onze etalage. Als u wilt, hebt u morgen al vrijblijvend een Skala kleuren-TV in huis. Om rustig te bekijken en te bepraten of u een Skala wilt huren. Waarom zou u het niet ’ns proberen? Kano IKüchen] KENNEMERLAAN 76-78 IJMUIDEK (hoek Moerbergplantsoen Telefoon 1 57 26 •vet.*’ enve* SkalaTelevisie B.V. A vers exai pooi le g het Ret1 exa: Lan raai Zan nati Voo Zan wisl den. i i. n <1 h( Pi hi Vc st; in oo tr; ne ve va Zr cis da lej no be da be tig oo bei hei hit Nu nie bei on: lar I tw ma bel bas ovs we vai lijk leg gos sla; gro was bru zuii vee gaa zod Hes tiel trol gro V dat gro kre gov „uil het diei suo H als ven dier gaa: zich duw naa Hebt u nog even gewacht met het kopen van een nieuwe TV? Prima. Want nu stapt u probleemloos af van zwart/wit. En als u wilt, hebt u morgen al een geweldig goed, gloednieuw kleurentelevisietoestel in huis. Helemaal zonder risico. Een Skala kleuren-TV. Nog geen halve dag hoeft u zonder kleuren-TV te zitten, als u eenmaal uw Skala in huis hebt. En u weet: juist met kleurentelevisie is service enorm belangrijk. Voor bijstellen en reparatie. Eén telefoontje en een van onze pijlsnelle Skala service-auto's is al onderweg. Alle reparaties die u opgeeft vóór 2 uur ‘s middags worden gegarandeerd dezelfde dag verholpen. En die service verlenen we iedere dag van het jaar. Want ook op zon- en feestdagen zijn we van 9 uur ’s morgens tot 9 uur 's avonds bereikbaar. Milieudefensie diep in op het milieu. Oplossingen brengen deze plannen niet omdat de nieuwe wegen steeds meer verkeer zullen aantrekken.' Mi lieudefensie zegt een oplossing te zien in een andere keuze van vervoer middelen. In dat licht gezien aldus de vervoersnota heeft de IJmond geen vervoersproblemen maar heeft het gebied te kampen met het pro bleem van de keuze van het verkeer de vervoermiddel, namelijk de auto. De auto als particulier vervoermiddel moet daarom worden uitgeschakeld. panelen aan van massief hout Die perfekt blijven sluiten. Jaar in jaar uit. Want vakmanschap tekent ■zich met de jaren steeds duidelijker af. En de warme kleur van het hout gaat nooit vervelen. Doorstaat elke modegril. De Hauenschild woonkeuken staat bij HSR in de keukentoonzaal. Tussen andere bekende keukens. Wat de keuze en 1 het vergelijken wel zo gemakkelijk maakt. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het N.i.v.o.n. heeft voor donderdag 20 maart een lezing georgani seerd over het gemeentelijk plantsoe- nenbedrijf. De lezing wordt gehouden in gebouw Velserduin. De toegangskaarten zijn 2,50 gulden per persoon. Houders van c.j.p.-kaarten betalen 1,25 gulden. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vannacht is voor acht uur een rijverbod opgelegd aan een 39- jarige IJmuidenaar. de man werd niet meer goed in staat geacht zijn auto te besturen. HEEMSKERK.— In de Heemskerkse Vrij burcht houdt de Friese vereniging „Us Memmetael” donderdag 20 maart een dans- en kienavond. Vanaf 20 uur kunnen belangstellenden in de Vrij- burcht terecht. De muzikale leiding is in handen van het duo Cor van Lieshout. degel .i i'i wij hr:w. geren -ip i. tentie doch w. 'i mer niet Dit veri r. ndinc e> deze onmus i: meldt daar' i. duidelijk op ie loppe het nummer van de advertentie waaroj: uw brief reageert Dit tS tl> UW efgp,. t» lanc*’ In de vervoersnota wordt door Mi lieudefensie op een rijtje gezet wat er voor de IJmond allemaal aan nieuwe wegenprojecten op stapel staan: de Westelijke Randweg die het verkeer van Rijksweg 9 met bestemming IJ mond om Beverwijk moet leiden; de Verlengde Coentunnelweg die vanuit Amsterdam komt, bij Heemskerk op zo’n tachtig meter van de huizen loopt en aansluit op de Westelijke Randweg met afslag Heemskerk en Beverwijk; Rijksweg 16, waarvan men verschillende tracés bestudeerd heeft en tenslotte gekozen heeft voor de westelijke variant; een nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal. Al deze plannen grijpen volgens worden gebouwd. Hier kunnen ook de auto’s worden gestald die de IJ- monders zelf willen behouden. Vracht ten behoeve van de middenstand kan op dergelijke centra worden overge laden in electrisch aangedreven be- voorradingsauto’s. Groot transport van en naar Hoogovens zal zoveel mogelijk over het Noordzeekanaal moeten plaats hebben. Verder zullen er maatregelen ge troffen moeten worden om het fiets en voetverkeer te stimuleren. Het geheel zal gepaard moeten gaan met een intensieve voorlichtingscampagne. De ervaring van de cursus in het buurthuis „Wijk aan Duin” is geweest, dat de ouders eerst wat onwennig be gonnen, maar al doende al gauw enthou siast werden. Er is tussen de tijd dat zij zelf op de lagere school zaten en nn zoveel gebeurd binnen het onderwijs, dat een beetje „bijscholing” zeer aan te be velen is als men thuis ook goed wil kunnen begrijpen wat de kinderen over school vertellen. BEVERWIJK. In het buurthuis Wijk aan Duin aan de Wilgenhoflaan is maandagavond de laatste van een serie van drie cursusavonden gehouden, die er op gericht waren aan ouders meer in zicht te verschaffen over de wijze van werken op de basisscholen. Dit project was opgezet in samenwer king met acht basisscholen in de omge ving van het buurthuis. Men kan veel over het onderwijs ver tellen. maar een heel goede methode is de ouders zelf in de praktijk te laten ervaren hoe de lessen verlopen. Zesen twintig ouders van de basisscholen meld den zich voor dit experiment aan en als vak werd gekozen „wereldoriëntatie”, met als speciaal onderwerp het verkeer. Voor de documentatie ging men naar de openbare bibliotheek. Maandagavond zijn de resultaten van de cursus besproken, de werkstukjes be keken, enzovoort. Voor de meeste ouders bleek het toch wel een bijzondere bele venis te zijn geweest. Het ligt in de bedoeling van de buurt huisstaf om met het project door te gaan en in eerste instantie denkt men dan aan lessen in taal en rekenen. De achterliggende gedachte is, dat ouders die zo’n paar lessen hebben meegemaakt, beter in staat zijn hun kinderen bij het huiswerk te helpen. De ouderparticipatie in de school zou er ook zeer mee gediend kunnen zijn. Dat geldt vooral voor een vak als wereldoriëntatie, waar bij de ouders een belangrijke inbreng kunnen hebben als zij eenmaal hebben ervaren hoe die lessen over het alge meen zijn opgezet. SANTPOORT. De Turnvereniging Santpoort beter bekend als TVS viert dit jaar haar gouden bestaansfeest. Ter gelegenheid daarvan zijn allerlei activiteiten ontfikkeld zoals een volley baltoernooi, een kleuterdag. een sport en speldag en een familiedag. slaagd voor het diploma ziekenverzor ging de dames J. M. Dernison, E. M. P. van der Eisen, H. Huizing, R. H. Slager, I. A. Wezepoel en A. P. van der Winden. Dat obstakel hoort bij kopen. De eerste maand betaalt u niet meer dan de tweede of derde maand. En alle service is inbegrepen. Geen bijkomende kosten dus? Nee, of ja, om helemaal volledig te zijn; voor de plaatsings-kosten wordt een klein bedrag in rekening gebracht. TV-tafel nodig? Die krijgt u er gratis bij. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Watervlietschool en de Ir. Krijgerschool in Velsen-Noord zullen samengaan. De oudercommissies van beide scholen hebben hierover giste renavond in het stadhuis van Velsen in een vergadering onder voorzitterschap van wethouder Roessingh overeenstem ming bereikt. De gemeente zal gevraagd worden de fusie formeel tot stand te brengen. De nieuwe school zal de naam krijgen van Ir. L. P. Krijger, die in 1944 in een concentratiekamp om het leven kwam. Ir. Krijger heeft zich altijd verdienste lijk gemaakt voor het openbaar onder wijs in dit noordelijk gedeelte van de gemeente. De leerlingen zullen les krijgen in de bestaande Watervlietschool. Aan de ge meente zal toestemming gevraagd wor den enkele lokalen in de nu nog be staande Krijgerschool te gebruiken voor handenarbeid. De nieuwe school zal ze ven klassen groot zijn. Op rijkskosten zal een extra leerkracht worden aange- trokken. Het kontakt met de kleuter- school „De Bijenkorf” zal worden uitge- I breid. In een speciale „Vervoersnota voor de IJmond” concludeert Milieudefen sie dat veel, zo niet alles in het leven om auto’s draait. Nieuwbouwwijken moeten gemakkelijk bereikbaar zijn, bij winkelcentra wordt veel ruimte in beslag genomen door parkeerpleinen binnensteden zijn dikwijls verstopt met auto’s, het overloopbeleid wordt gerealiseerd omdat gespeculeerd wordt op het snelle vervoer met par ticuliere auto’s. Heel deze enorme vlucht van het autoverkeer heeft vol gens Milieudefensie het gevolg dat ons leven steeds meer wordt aange past aan de auto. Het gebruik maken van andere middelen van vervoer (bijvoorbeeld de fiets, het openbaar vervoer, te voet) kan niet alleen veel geld, maar ook ruimte, hinder in de vorm van stank en lawaai, brandstof fen etc., schelen. Aan de hand van verschillende of ficiële rapporten en nota’s conclu deert Milieudefensie dat ook bij de rijksoverheid langzaam het besef doordringt dat een ongebreidelde uit bouw van het particuliere vervoer niet langer kan doorgaan. Verder wordt geconcludeerd dat het open baar vervoer veel op het particuliere vervoer voor heeft. Meer veiligheid, minder milieuverontreiniging, minder ruimtegebrek zijn waarden die aan het openbaar vervoer toegekend kun nen worden. Het particuliere vervoer zou bovendien veel meer kosten, a- sociaal en crimineel gedrag uitlok ken, meer energie verbruiken en on gewenste planologische ontwikkelin gen in de hand werken. Milieudefensie is wel zo reëel ook voordelen van particulier vervoer te noemen: het is gemakkelijker, ie neemt de auto wanneer je wilt, de auto staat voor de deur en brengt je precies waar je heen moet; het is warm en droog in een auto, men is onafhankelijker. De voordelen van het openbaar vervoer zijn daarente gen: de lange reistijden, onhandig en weinig comfortabel, slechte bereik baarheid van sommige plaatsen, geen openbaar vervoer gedurende de nacht. De nadelen worden vaak in de hand gewerkt door het autoverkeer. De auto’s rijden trams en bussen in de weg. Wanneer echter meer geld besteed kan worden aan het openbaar verboer, zoals korte reistijden, kleine re loopafstanden, verhoging van de regelmaat en beschikbaarheid, betere accommodaties op de stations en bij de haltes, gunstige tarieven plus een beperking van het particulier auto verkeer, zou het kunnen uitgroeien tot een van de meest ideale vervoer middelen, aldus Milieudefensie. legt, is dit gebied onmiddellijk uit alle zorgen. Wel zal daarvoor een groot aantal aanpassingen en veran deringen noodzakelijk zijn. Allereerst de uitbreiding van het openbaar ver voer. Milieudefensie wil een grofma- zig en snel tramnet ontwikkelen, aangevuld met een fijnmazig bus- en/of buxi-net. Het NS-station in Velsen-Noord moet weer geopend worden; bij de NS-stations en tram haltes zijn stallingen voor fietsen; er kan overwogen worden een paar dui zend witte fietsen te verspreiden over deze haltes. De afstand van huis naar de dichtstbijzijnde halte moet niet groter zijn dan vijfhonderd meter: de wachttijd niet langer dan twintig mi nuten. dit' i ea- ridver- Het jubileum-volleybaltoernooi wordt tweede Paasdag maandag 31 maart gehouden in de Zeewijk-sporthal in IJ- muiden en duurt van tien uur 's mor gens tot ongeveer vijf uur ’s middags. Ter gelegenheid van Pasen krijgt elk deelnemend team een vaantje en een fraai paasei. TVS kan weliswaar bogen op een flink ledental sinds de oprichting is dit gestegen tot 900 personen doch dat houdt nog niet in, dat de kas in een zodanige positie verkeert, dat al de voor genomen activiteiten daaruit kunnen worden gefinancierd. WW Kr

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6