Buitengewoon congres van FIDE had venijnig begin FC TWENTE-SPITS ZETTE CONTRACTPROBLEMEN OPZIJ een miljoen gulden aan prijzen OLGA springbox,’n superbed Feyenoord en RWDM e OLGA „Ik ben een pure Rijnlander, daarom ben ik nooit weggegaan” „Zoef” terug gelijk 1X1 niet gen- i hele ill METEEN CONFRONTATIE AMERIKANEN-RUSSEN laren plannen is vooruitzien hV fl WOENSDAG 1 9 MAART 1975 SPORT 18 door Theo Klein Sterke periode Vaste man Wijzigen Knokken België I* I W' j OVERATH r Wolfgang Overath: „Wat FC Amsterdam deed, viel me lelijk tegen". (ADVERTENTIE) Zuidema (Van onze sportredactie) vorig seizoen op (ADVERTENTIE) 1 A Vöxjo. 1 I Aan het besluit om na de wereldkam pioenschappen van vorig jaar voor het Duitse team te bedanken, lagen voor een 31-jarige Overath drie voorname rede nen ten grondslag. „In de eerste plaats”, vertelt hij, „wilde ik meer vrije tijd hebben om me aan de opvoeding van zsterdag uit in Stuttgart en de woensdag daarop alweer tegen HSV. Als we daar geen steken laten vallen, hebben we een goede kans dat we de titel binnen ha len”. wvwvw erkocht. Broek veg 218 (02550)- i 11060. Brochures en inlich tingen: Olga L.M.F. b. v. Leiden, postbus 16, tel. 01710-42341 z ningruil ol.-Plei- aan de muiden, Inl. Kerk telefoon NU AL DE TITEL PAKKEN” ENSCHEDE Allereerst wil Johan Zuidema graag even een misverstand uit de weg ruimen. „Ik weet niet wie dat bericht in de wereld heeft geholpen, maar ik ver zeker je met de hand op mijn hart dat ik nooit contact heb gehad met Cor Coster over de verlenging van mijn contract bjj FC Twente. Mijn tweejarig contract loopt dit seizoen af, maar tot nu toe heb ik alle onderhandelingen zelf gevoerd. Vorige maand zou de hele zaak eigenlijk worden afgerond, maar financieel zjjn FC Twente en ik het niet eens kunnen worden. Ik wacht nu maar rustig af tot het eind van de competitie. Voorlopig heb ik alles van me afgezet, en wil ik alleen nog maar aan voetballen denken”. Edmonson heeft in de eerste zitting een voorsprong op punten genomen. In de stapel paperassen, waarmee hij in druk wil maken op de afgevaardigden (zeventig van de 91 aangesloten landen zijn vertegenwoordigd), vlocht hij een zinnetje waar de Russen briesend op af stoven: „De Russen willen het wereld kampioenschap zonder er om te hoeven spelen”, stelde Edmonson terloops vast- Grootmeester Averbach noemde dat een regelrechte belediging, eiste excuses en vroeg een nadere verklaring. Edmonson had zijn antwoord klaar. Hij beschuldig de de Russen van omkoperij bij de beslissende stemming tijdens het congres van Nice vorig jaar en van sabotage van alle compromis-voorstellen die sindsdien zijn gedaan. Ook verwees hij naar de documentatie die de Russen hebben uit gedeeld en waarin met zoveel woorden Wie de gelukkige winnaars zullen worden, weten we nog niet.maar het staat wel vast dat zij binnenkort met meer plezier aan hun bed denken dan ooit tevoren! Wat een luxe, wat een komfort, wat een ruimte. Een Olga springbox domineert de hele slaapkamer. Prachtig om te zien, heerlijk om op te sla pen. Kompleet met matras, hoofdbord, sluimerrol en 2 sierkussens. Een fantas tische prijs om te winnen! Verkoopprijs f. 1100,-, Zuidema: „Via Nico de Bree heb ik weliswaar contacten gelegd met een Belgische tweede-divisieclub, maar het liefst zou ik toch bij FC Twente blijven. Het bevalt mjj hier uitstekend. Finan cieel wil ik van FC Twente echt niet het onderste uit de kan, want ook al ben je profvoetballer, in dit soort situaties moet je toch rekening houden met de finan ciële positie van de club. Het maakt voor mij ook geen enkel verschil of ik nu een éénjarig of een meerjarig contract teken. Voorlopig houd ik echter vast aan mijn standpunt. Want pakken we bijvoorbeeld de beker, dan zal dat mijn onderhande lingspositie alleen maar versterken. Het zijn in elk geval allemaal factoren die meespelen”. De bondscoach moest een keuze ma ken en daarmee begon een jarenlange strijd om de overheersing op het mid denveld. In 1972 leek de rol van Overath uitgesneeld, toen hij door een operatie de eindstrijd van het toernooi om de Europese titel moest missen. De Keulse prof logenstrafte in 1974 echter alle pessimisten door de inmiddels naar Real Madrid vertrokken Netzer voorbij te streven. Overath werd op de wereld kampioenschappen de vaste man op het centrale middenveld, Netzer mocht het verloop van de strijd vanaf de reserve bank volgen. Die laatste uitspraak is in feite type rend voor de nuchterheid en de professi onele instelling die Johan Zuidema er zowel binnen als buiten het speelveld op na pleegt te houden. Bewust heeft de nu 26-jarige Fries de eigen contractproble- men voorlopig totaal ondergeschikt ge maakt aan het collectieve belang. BERGEN (ANP). Het eerste buiten gewone congres in de geschiedenis van de wereldschaakbond (FIDE) is gisteren in het conferentieoord „De Vluchtheu vel” in het Noordhollandse Bergen be gonnen met een confrontatie Rusland- Amerika. Niet tussen Fischer en Karpov, de combattanten in de tweekamp, die hoofdonderwerp van gesprek vormt, maar tussen Ed Edmonson, die zichzelf heeft uitgeroepen als Fischers afgezant en de kopstukken van de Russchische schaakbond, onder wie de voortdurend met een bandrecorder in de weer zijnde oud-wereldkampioen Petrosjan. AMSTERDAM Wolfgang Overath heeft vorige week woensdag thuis in een luie stoel de televisiebeelden van de „interland der wereldkampioenen” tus sen West-Duitsland en Engeland ge volgd. Het was zeer wel mogelijk ge weest, dat de Keulse spelverdeler zelf op Wembley in actie was gekomen. Hij had daarvoor maar ja boeven knikken toen bondscoach Helmuth Schön hem voor de zoveelste maal vroeg of hij weer voor die Mannschaft in actie wilde komen. Overath: „Maar ik had nu eenmaal al gezegd dat ik niet meer voor het natio nale elftal uit wilde komen en daar houd ik me aan”. Overath: „Die uitverkiezing is voor mijn zelfvertrouwen erg belangrijk ge weest. In de laatste anderhalf jaar voor de wereldkampioenschappen speelde ik erg wisselvallig. Dat kwam door de on zekerheid rond mijn plaats in het Duitse elftal. Dat sloeg ook terug op mijn spel voor de FC Köln. Door het kampioen schap ben ik daar echter weer helemaal overheen gekomen”. Overath, sinds zijn 18e jaar onafge broken verbonden aan FC Köln, speelt momenteel weer een seizoen dat als een van de sterkste uit zijn loopbaan wordt aangemerkt. Overath: „Ja, dat komt ook omdat de jonge spelers in ons elftal dit seizoen aansluiting hebben gekregen bij king hadden op het Enschedese equipe. Het congres is opgezet om de regle menten zodanig te wijzigen dat Fischer alsnog besluit zijn titel tegen Karpov te verdedigen. Een tweekamp waarvan de FIDE enigszins voorbarig plaats (Manilla) en scheidsrechter (Klein uit „FC KOLN KAN Met die eerlijke ontboezeming lijkt Zu.dema zijn positie aan de onderhande lingstafel in niet geringe mate te hebben ondergraven. Maar ook daaraan hoeft de frêle Fries nou weer niet zó zwaar te tillen, want FC Twente is doorgaans niet de club die uit zulke situaties onmiddel lijk munt probeert te slaan. Bovendien heeft Zuidema „België” nog altijd als een aantrekkelijk alternatief achter de hand, terwijl er daarnaast ook binnen de eigen landsgrenzen voldoende belangstel ling bestaat voor de agressieve centrum spits. Veel behoefte om van voetbalwerkge- ver te veranderen heeft Zuidema voorals nog echter niet. Volledig afgezien van zijn kwaliteiten, zou een club als Ajax hem bijvoorbeeld ook niet aanspreken. Zuidema: „Ik ben echt niet zo gek op geld dat ik uitsluitend daarvoor van club zou veranderen. Wanneer ik in een rotte sfeer zou moeten voetballen, kapte ik er liever mee. Schrijvers en Notten zijn duidelijk voor het geld naar Ajax „Omdat”, redeneert de twee jaar gele den van SC Cambuur overgekomen spitsspeler, „FC Twente een ontzettend belangrijke fase van de competitie in gaat. In het toernooi om de KNVB- beker moeten we minimaal de finale kunnen halen, voor de UEFA Cup heb ben we uitzicht op een halve finale- mijn zoontjes (3 en 6 jaar oud) te wijden. Zij hadden hun vader de laatste jaren bijna niet thuis gezien. Daarnaast was het voor mij belangrijk dat ik op het hoogtepunt van mijn carrière kon stoppen als international. Ik had me geen beter afscheid voor kunnen stellen: als laatste wedstrijd de finale tegen Nederland, waarin Duitsland de wereld beker veroverde”. „Ik heb als international alles bereikt wat er te bereiken is. Drie wereldkampi oenschappen heb ik meegemaakt. We haalden in die tijd met onze ploeg een eerste, een tweede en een derde plaats. Ik vond na München het moment geko men om mijn plaats vrijwillig af te staan, zodat Helmuth Schön die kan gebruiken bij de opbouw van een nieuw elftal, dat over drie jaar in Argentinië de wereldbeker moet verdedigen”. Met het afscheid van Overath kwam er een einde aan een interlandcarrière van in totaal 81 wedstrijden, waarin de begaafde Keulse middenvelder aanvan kelijk met Beckenbauer een ijzersterk duo op het middenveld vormde. Toen „der Kaiser” zijn positie op het midden veld ruilde voor de ausputzerplaats, vond Schön een bekwame vervanger in de persoon van Günther Netzer. In de praktijk bleken Overath en Netzer ech ter niet met elkaar overweg te kunnen. Het Nederlands amateurelftal heeft in Altenburg (DDR) een oefenwedstrijd tegen het jeugdteam van de DDR met 5-0 verloren. Een experimenteel Go Ahead verloor in Deventer met 0-3 van het Zweedse IF Equador) al heeft vastgesteld. Vorig jaar besloot het congres de tweekamp over maximaal 36 partijen te laten gaan. Fischer wil een onbeperkt aantal par tijen, in de hoop dat de remises zullen afnemen. Hij verlangt echter dat Karpov tien winstpunten scoort, terwijl hij bij negen dë titel zal behouden. Remises tellen daarbij niet. Karpov moet dus een verschil van twee punten bewerkstelli gen. Fischer slechts één. Over deze kwestie gaat een groot deel van de documentatie die de Russen en Edmon son aan het congres hebben voorgelegd. Uitgaand" van dezelfde cijfers komen de Russen tot de conclusie dat het huidige systeem (met één punt verschil) ge handhaafd moet blijven en concluderen de Amerikanen dat de kansen van de uitdager bij hantering van het systeem van Fischer betere kansen heeft gekre gen. Vandaag zal het congres beslissen, zo heeft dr- Euwe aangekondigd. Fischer heeft tot 1 april de tijd om zijn stem te laten horen. Net als trainer Cajkovski praat Over ath gemakshalve over de 5-2-nederlaag heen die FC Köln het afgelopen week eind in het bekertoernooi leed tegen Fortuna Düsseldorf. De Keulse voetbal lers beschouwen dat verlies als een on belangrijke misstap, waaraan de Am sterdammers voor?' niet te veel waarde moeten hechten. In het eerste duel met FC Amsterdam had met name de technisch begaafde en fysiek kwetsbare Overath veel te lijden onder de harde charges. Hij kreeg daardoor geen enkele kans om in zijn eigen spel te komen. Overath: „Dat wil de ik op den duur ook niet meer. Wanneer ik merk dat de tegenstanders er niet op uit zijn om voetbal te spelen en ik in de gaten krijg dat ik, steeds wanneer ik een speler gepasseerd ben, van achteren gehaakt wordt, dan ga ik mijn gezondheid voorop stellen. In zulke wedstrijden geef ik de ballen liever zo snel mogelijk aan mijn medespelers af. De houding van Amsterdam is me in Keulen erg tegengevallen. Als een be wonderaar van het Nederlandse voetbal had ik beter verwacht. Maar wie weet wordt er hier weer wat goedge maakt”. de oudere kern. We hebben nu weer een uitgebalanceerd team. En daarin is het voor mij natuurlijk gemakkelijker spe len”. Zoals Piet Keizer aan Mokum hangt, zo verknocht is Wolfgang Overath aan Kernen. ..Ik ben een typische Rijnlan der”, verduidelijkt hij. „Ik voel me in de buurt van Keulen het beste thuis. En dat geldt ook voor mijn vrouw. Ik heb meerdere malen bijzonder aantrekkelij ke aanbiedingen van clubs uit het bui tenland gehad. Vorig jaar nog kon ik in Spanje, maar ook in Nederland en in België veel meer geld verdienen. Ik ga er echter vanuit dat ik nooit mijn beste vorm kan spelen wanneer we ergens terechtkomen waar we ons niet hele maal thuis voelen. Daarom heb ik die aanbiedingen altijd gelaten voor wat ze waren”. FC Köln speelt in de volgende opstelling: Schumacher, Glowacz, Cullmann, Konopka en Stracke, Simmet, Neumann en Overath, Lau- sche, Müller en Löhr. Zuidema: „Toen we vorig seizoen op kop stonden, was de inzet elke wedstrijd maximaal. Die werklust liet eind vorig jaar duidelijk te wensen over. Zoiets werkt automatisch door op de gehele ploeg. Nu zijn we die problemen duide lijk te boven. Iedereen is zich bewust van de belangen die op het spel staan, en is ook bereid daarvoor te knokken”. De wurgende onzekerheid over de in houd van een nieuw contract kwam het spel van Zuidema al evenmin ten goede. Net zo min als de voortdurende positie wisseling binnen het elftal. Zuidema: „Ik heb echt even over die contractverlen ging ingezeten, maar toen ik eenmaal alles van me had afgezet, was er ineens een duidelijk stijgende lijn in mijn spel. Nadelig voor mij is natuurlijk ook, dat ik dit seizoen bijna nooit op een con stante plaats in het elftal kan spelen. Mijn voorkeur gaat duidelijk uit naar het centrum van de aanval”. „Als buitenspeler voel ik me opgeslo ten, ben ik minder vaak aan de bal, heb ik minder mogelijkheden om „diep” te spelen, en komt mijn werklust veel minder tot zijn recht. Ik ben echter contractspeler bij FC Twen’e. Twee jaar geleden heb ik mij aan deze club ver bonden om te voetballen in het belang van de club en niet in het belang van mezelf. Daarom heb ik er ook betrekke lijk weinig moeite mee wanneer een trainer mij een andere opdracht geeft”. Johan Zuidema: nu op voetballen con centreren. „Nu alleen voetballen” Weten wat er morgen, volgende week, over een maand moet gebeuren. Tijdig ingrijpen en wijzigen, dat kunt u met een goed plan en een goed bordeen (Sn planbord I Kom de mogelijkheden bekijken in ons Informatiecentrum. 4K ASPA-ZAANDAM BV peperstraat 86 (075) 123450* uw gesprekspartner voor kantoorefficiency staat te lezen dat zij niet meer aan FIDE-toemooien zullen deelnemen als in Bergen aan de besluiten die vorig jaar in Nice werden genomen wordt getornd. De Russische reactie op Edmonsons beschuldiging was nogal tam. Waar schijnlijk omdat Edmonson niet heeft kunnen waarmaken namens wie hij nu eigenlijk optreedt. Bij de hele documen tatie die hij het congres ter beschikking stelde, was niet één door Robert Fischer ondertekende verklaring. Van Fischer is eigenlijk alleen bekend dat hij vorig jaar in een moment van gramschap afstand heeft gedaan van de titel. Een geste die door FIDE-president dr. Euwe niet is geaccepteerd. (Van onze sportredactie) LISSABON. De Deense ex-interna- tional Bent Schmidt-Hansen, die na een rugoperatie lange tijd op non-actief heeft gestaan bij PSV, heeft maandag de trainingen hervat. De eerste trainingen zijn zo goed verlopen, dat men er bij PSV van uitgaat dat Schmidt-Hansen, eertijds liefkozend „Zoef” genoemd, nog voor het einde van het seizoen zijn rentree kan maken. „Hij zal natuurlijk nog wel flink wat snelheid missen”, aldus Kees Rijvers, „maar het is inderdaad verbazend om te zien wat die man op de training alweer presteert na zo lang uitgëschakeld te zijn geweest’*. In de wedstrijd Benfica-PSV, die niet rechtstreeks op de Nederlandse tv-scher- men te zien zal zijn, komen de Eindho venaren in dezelfde opstelling uit als twee weken geleden in de eerste wed strijd. Dat betekent een formatie met Van Beveren in het doel, Krijgh, Van Kraay, Nordqvist en Deijkers als verde digend kwartet, Willy van de Kerkhof, Strik en Van der Kuylen op het mid denveld en René van de Kerkhof, Lubse en Edström als spitsen. plaats en in de competitie mikken we op de vierde periodetitel. Voor FC Twente zou het een ramp betekenen wanneer de club volgend seizoen geen Europees be- kervoetbal kan spelen. Daarom zijn de persoonlijke belangen op dit moment niet belangrijk; alleen die van FC Twente tellen”. Er zijn weinig spelers in de top van ons nationale voetbalbestel die hun ei genbelang zo gemakkelijk opzij kunnen schuiven. Maar het is ook een zakelijk weldoordacht plan. In theone bestaat nog altijd de mogelijkheid dat Zuidema volgend seizoen niet meer op de loonlijst zal staan bij FC Twente, hoewel hij zelf met die mogelijkheid nauwelijks serieus rekening houdt. gegaan, maar wanneer je die twee in hun hart zou kunnen kijken, zouden ze liever bij FC Twente zijn gebleven. Bij Ajax is er toch voortdurend haat en nijd”. Tal van oorzaken hebben er de laatste maanden toe geleid dat FC Twente in prestatieniveau duidelijk is teruggeval len. Ook Zuidema ontkwam niet aan die terugval, en benaderde deze competitie slechts sporadisch zijn vorm van vorig seizoen. Arbitrale dwalingen, een over vloed aan blessures, het keepersprobleem en de affaire-Notten, het waren alle maal factoren die een negatieve uitwer- moreel van de z z (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feyenoord heeft gisteravond in Rotterdam in een vriend schappelijke wedstrijd met 2-2 gelijkge speeld tegen RWD Molenbeek, momen teel met zes punten voorsprong op An- derlecht lijstaanvoerder in België. Feyenoord speelde in een fantasie- opstelling, want Van Hanegem, Treytel, Schneider en Ressel waren er niet bij. Na de pauze kwam Van Hanegem toch opdraven en bleven Jansen en Everse aan de kant. RWDM nam voor de rust tegen de verhouding in de leiding door ex-Feyenoorder Boskamp. Twee treffers van Willy Kreuz brachten Feyenoord, dat voor het eerst sinds lange tijd Steen Olsen in de gelederen had, op een voor delige stand, maar kort voor het einde zorgde Wellens voor de gelijkmaker. Er Waren 10.000 toeschouwers. Als het nieuwe stadion van FC Köln in het komend najaar officieel in ge bruik wordt gesteld, hoopt Overath daar nog een of twee jaar in te kunnen spelen. Daarna wil hij zelf het tijdstip bepalen om definitief met voetballen te stoppen. Hij is vol vertrouwen dat te kunnen doen als een speler van een Duitse topclub, zo niet de Duitse kampi oen. Want volgens hem gaat zijn club weer een ijzersterke periode tegemoet. „Wanneer we het fysiek vol kunnen houden, dan worden we dit jaar al kampioen”, verzekert hij. „De komende weken zullen beslissend zijn. Na de wedstrijd tegen Amsterdam spelen we - 'lf i r I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19