VOOR WERKNEMERS PPR WIL .SABBATJAAR misbruiken macht Zwitserland in Vrouw niet bijgekomen na operatie AMATEUR-ARCHEOLOOG ZOU VONDSTEN” VERVALST HEBBEN Nog steeds op aardgas besparen?Waarvoor? Europese slang’ „B- en W. van Rotterdam i I DOoBl^Sffl dit mg] Oxirane voor beroepscommissie: Gegevens gevraagd over eenvoudiger vliegtuigtypen 2 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1975 MAART 1 9 9 99 Val van acht meter 99 Prostitutie Rakettest Hongerstaking Kleine kampen Half miljoen Paspoort 5 dj; Losgeld Rolsuggesties Vrije zaterdagmiddag b. 1 (Van onze parlements redactie) Tweede Kamer wil gewogen loting (Van onze parlementsredactie) f (ADVERTENTIE), WEERRAPPORTEN 0.2 9 DONDERDAG 20 MAART t .11 te V - 1 o Voor onze jekomst. Aardgas is een energie waar we heel wat dingen mee doen: verwarmen, koken, water verwarmen, produkten mee maken. Maar de voorraden aardgas zijn niet onuitputtelijk. Er komt een moment, al duurt dat nog tientallen jaren, dat we op andere energie moeten overstappen. Het ontwikkelen van nieuwe vormen van energie met dezelfde kwaliteiten als aardgas zal nog veel tijd vergen. Daarom is het verstandig zo lang mogelijk te doen met wat we hebben. Hoe? Een voorbeeld: niet denken ’wat is het warm in de kamer, laat ik het raam maar 'n tijdje openzetten’. Nee, temper dan de verwarming liever. Dan vliegt er tenminste geen stukje toekomst de lucht in. Verstandig met aardgas Let op deuren en ramen In het algemeen veel bewolking met plaat selijk neerslag. Aanhoudend vrij koud. Hoog water Laag water geh. bew. geh. bew. geh. bew. regenbui 1. bew. 1. bew. geh. bew. onbewolkt sneeuw geh. bew. sneeuw nno nno no no nno nno nno no nno nno onder 18.52 uur onder 02.07 uur 1 14 17 15 1 13 6 5 12 2 4 16 0 0 18 19 7 18 9 4 6 3 2 4 3 3 3 3 4 5 2 3 1 0 0 2 1 0 1 1 10 2 1 0 0 58 0 6 1 0 3 0.3 0 0 3 23 0 0 12 0 0 1 2 2 5 0 Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen Gisteren berichtten wij over de heer J. Adolfs, die in hongerstaking was ge gaan om te protesteren tegen de onde mocratische wijze van handelen bij de besteding van een bedrag voor een pro ject welzijnsbevordering. De heer Adolfs heeft zijn hongerstaking op moeten ge ven, deels omdat aan zijn eisen gedeelte lijk werd voldaan, maar ook omdat hij ziek is geworden. Op welke wijze aan zijn eisen was voldaan wilde de man nog niet vertellen. De Sovjet Unie heeft één van zijn reusachtige SS-18 geleide projectielen beproefd. De enorme raket kwam neer in de Stille Oceaan, na een vlucht van 12.500 kilometer. De SS-18 is de grootste uit een nieuwe generatie intercontinen tale raketten die men in Amerika het vermogen tot het dragen van een meer voudige atoomkop toeschrijft. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde zw. bew. onweer zw. bew. sneeuw zw. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. 1. bew. sneeuw zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui regenbui 1 0 0 0 11 0 1 6 2 11 4 1 4 0.2 0.1 1 0.1 0.1 0 0.2 0.1 o 2 ■Ss h De bewoners van het regionaal woon wagencentrum in Zwolle willen 3.1 mil joen gulden gebruiken voor de inrichting van kleine kampen in Overijssel. Hier mee wijzen zij het plan om het geld voor de uitbreiding van het bestaande kamp te besteden af. wijs. Volgens hem is het systeem van algehele loting in dit verband het meest rechtvaardig. De bewindsman verzette zich sterk tegen een amendement van de PvdA’er Koltboff om de wet tot 1978 te verlen gen en niet, zoals Klein wil, tot 1979. „Bij een werkingsduur van twee jaar zou de Kamer uiterlijk januari 1977 opnieuw over dit ontwerp moeten spre ken”, aldus Klein. Met het oog op de Een 21-jarige electromonteur uit Am sterdam wordt ervan verdacht de afge lopen vijf maanden bij zeer vele inbra ken voor ongeveer een half miljoen gulden aan goederen en geld te hebben buitgemaakt. BRUSSEL (ANP). De Zwitserse frank mag in principe toetreden tot de Europese „monetaire slang”. Een Zwitsers verzoek daartoe is gisteren in Brusel, eerst door de „slanglanden” van de EEG en later door alle EEG-landen positief ontvangen. Vijf van de negen EEG-lidstaten ma ken deel uit van de slang, dat wil zeggen dat hun munten gezamenlijk zweven ten opzichte van de Amerikaanse dollar, dat de koersverschillen van hun munten on derling geen grotere verschillen te zien geven dan 2,25 percent boven of beneden de speelkoers en dat die landen hun munten onderling steunen als de koers verschillen groter dreigen te worden. Behalve de vijf EEG-landen (Duitsland, de Benelux en Denemarken) doen ook Zweden en Noorwegen aan dit monetaire systeem mee. De Nederlandse minister van Finan ciën Duisenberg maakte overigens duide lijk, dat er nog wel wat technische moeilijkheden opgelost dienen te worden, alvorens Zwitserland een slangland zal zijn. De Madrileense advocaat Raul Moro- do, bekend om zijn socialistische opvat tingen, heeft gisteren zijn paspoort moe ten afgeven op het bureau van de Spaanse veiligheidsdienst ta Madrid. Mo- rodo is de derde politicus van de opposi tie wiens paspoort is ontnomen na een verblijf in het buitenland. De driejarige Willy Veenendaal uit Vlissingen is gisteren na een val van acht meter zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. Spelenderwijs was het meisje uit een raam gevallen. Gisteren werd overigens bekend ge maakt, dat Oxirane Chemie f 200 mil joen zal investeren in een uitbreiding van de chemische fabriek in het Rotter damse Botlekgebied. Het bedrijf acht de vooruitzichten voor 1975 niet gunstig, maar is vol hoop over de toekomst. Oxirane Chemie startte de produktie in 1972. Dat jaar moest het bedrijf met een zwaar verlies afsluiten. ïun 1973 werd het iets beter, maar er werd even eens verlies geleden. Vorig jaar me akte de onderneming voor het eerst winst. de door Rotterdam opgelegde boete vol gens het bedrijf wel erg schril af. De advocaat bestreed de stelling dat de gaswolk gevaar voor de bevolking opleverde. „In een rapport van TNO concludeerde men, dat de omvang van het explosieve deel van de gaswolk bene den de gevarengrens was. De concentra ties van gitigheid waren beneden de daartoe aangegeven waarden”, aldus de raadsman. Het bedrijf gaf toe zelf geen contact met de bevoegde instanties te hebben opgenomen op de bewuste avond. Het meende echter daartoe niet verplicht te zijn, omdat er geen gevaar was. De beroepscommissie zal zich beraden en half april advies aan de gemeente raad uitbrengen, die zal moeten uitma ken of de boete wel of niet wordt opgelegd. WD-fractieleider Wiegel in gesprek met staatssecretaris Klein van Onderwijs. Weer tn binnen- en buitenland 1 11 —12 5 9 16 n windst. windst. o nw no nno o no wnw ono nno no o windst. windst. ono w ono nno z wnw ozo w windst. n no w DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat bij de toelating tot studierichtingen waarvoor een studentenstop gaat gelden, rekening gehouden moet worden met de eindexamencijfers. Zij wijzen daarmee de plannen van staatssecretaris Klein van hoger onderwijs, om alle studenten een gelijke lotingskans te geven, vol strekt van de hand. PvdA-senator Kloos zette in een uitvoerig betoog uiteen, dat de PPR- plannen niet realiseerbaar zijn. „Noch een recht op arbeid, noch een recht op inkomen zijn volledig te garande ren. Die zijn te zeer afhankelijk van een deel leveren. tijd die nodig is voor het inwinnen van adviezen had al vandaag, maar liever nog gisteren, een nieuw wetsontwerp ingediend moeten worden, concludeerde Klein. Bij het nemen van beslissingen over studentenstops is er volgens Klein niet aan te ontkomen om ook rekening te houden met de situatie op de arbeids markt. De KVP’er Ter Woorst diende vorige week een amendement in om dit uit de wet te halen. Volgens Ter Woorst mag er geen structureel element in een tijdelijke wet opgenomen worden. ét: sneeuw geh. bew. geh. bew. motregen Eindhoven motsneeuw Den Helder geh. bew. Luchth. R’dam motsn. Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbrück Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas New York Tunis chineslijper. In de voetsporen van zijn moeder ontpopte hij zich als een harts- tochtelijk stenenzoeker van de Drentse bodem. Zijn woonboot heeft hij inge richt als een klein museum voor belang stellenden. Bij zijn laatste vondsten in 1974 zei hij ze in ieder geval alleen in het buitenland te willen verkopen. Ook op verzoeken van de universiteit om mee te werken aan een onderzoek ging hij niet in. Tjerk Vermaning, die in 1971 de Cul turele Prijs van Drenthe kreeg voor zijn verdiensten, heeft zich volgens préf. Wa terbolk altijd tegen de bestaande arche ologische wetenschap afgezet. On basis De 38-jarige vrouw uit Goudriaan was in het ziekenhuis in Gorkum opgenomen voor een operatie aan de schildklier. De ingreep werd uitgevoerd door een alge meen chirurg, geassisteerd door twee oorspronkelijk uit Turkije afkomstige anaesthesisten. Tijdens de operatie trad •t 'plotseling hartstilstand op. Toen die was opgeheven bleek het onmogelijk de vrouw weer bij bewustzijn te brengen. De patiënte is daarop ijlings naar het AZU in Utrecht vervoerd. De medisch directeur van het streek ziekenhuis heeft meteen de volgende ochtend de inspectie op de hoogte ge steld. Hangende het onderzoek waarin bepaald moet worden of bij de Officier van Justitie een aanklacht moet worden ingediend wilde de directeur geen inlichtingen geven. Prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar in de anaesthesiologie in Utrecht die de vrouw behandelt zei dat er „iets” mis was gegaan tijdens de anaesthesie van de vrouw. Over de te verwachten ont wikkelingen kon hij niets zeggen, behal ve dat de vrouw hersenletsel heeft opge lopen. „Dat is altijd een zorgwekkende zaak”, zei hij. DEN HAAG (ANP).—PVDA Defen siespecialist Dankert wil dat minister Vredeling van Defensie de door hem verzamelde gegevens van de vliegtuigty pen Jaguar, F5e, A7, AIO, Alpha-jet en Harrier ter inzage geeft aan de Tweede- Kamerleden. Het Kamerlid heeft hierom gisteren gevraagd. Kamervoorzitter Vondeling zegde toe het verzoek te zul len overbrengen. I Een dergelijk sabbatjaar, zoals Van Kleef dat noemde, is slechts een van de vele suggesties die de radikaal aan de minister deed om de werk loosheid in ons land terug te dringen. Hij pleitte verder voor een recht op inkomen, zodat mensen, die niet wil len werken, in ieder geval het mini muminkomen zouden kunnen krijgen. PvdA-senator KIoos zette zich daar fel tegen af. Andere suggesties van de radikale senator: (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het chemisch be drijf Oxirane i n het Botlekgebied be schuldigt B. en W. van Rotterdam van machtsmisbruik. De advocaat van het bedrijf zei dit tijdens een pleidooi voor een commissie uit de gemeenteraad van Rotterdam waarbij het bedrijf in beroep is gegaan tegen een boete van 4,5 mil joen gulden die B. en W. de fabriek hebben opgelegd. De raadsman van het bedrijf mr. J. R. Voute, noemde de boete buiten elke proportie. Tevens bestreed hij het recht van het Rotterdamse bestuurscollege een boete op te leggen en de van het bedrijf geëiste meldingsplicht. Tenslotte zette hij uiteen, dat er op de bewuste dag (1 december vorig jaar) geen gevaar dreigde voor de volksgezondheid. Op 4 februari j.l. legde het college Oxirane Chemie een boete op, die het zesvoudige bedroeg van de erf pachtsom. De erfpachtovereenkomst liet deze mo gelijkheid open. Het stadsbestuuur be schuldigde het bedrijf ervan bij het stilleggen van de fabriek een giftige en explosieve gaswolk te hebben veroor zaakt en dat het geen stappen ondernam het gevaar voor de bevolking te beper ken. Overeenkomstig de hinderwet kan een boete worden opgelegd van f 3 a f 4.000. De Wet op de Luchtverontreiniging kent een maximum boete van f 10.000 en een waarborgsom van 50.000. Hierbij steekt De PvdA wil volgens Dankert graag beschikken over bijzonderheden van eenvoudiger vliegtuigtypen, in verband met de nog te nemen beslissing over de opvolging van de Starfighter. Het Ka merlid zei voorts, dat het vertrouwelijk ter inzage gelegde rapport van de stuur groep van België, Noorwegen, Denemar ken en Nederland over de opvolging aangevuld moet worden met gegevens- over nieuwe leveringsvoorwaarden voor de Franse Mirage en de Zweedse Saab- Viggen. van een zelf uitgedokterde theorie stelde hij dat tussen de laatste twee ijstijden Neanderthalers het wild tot in Neder land zouden moeten zijn nagereisd. Een eerste aanwijzing hiervoor was vclgens hem de door hem gevonden vuistbijl op de keileemlaag bij Wijnjeterp in Fries land. Daarna volgden zijn vondsten in 1965 en 1967 bij Hijken en Hoogersmilde in Drenthe, die nu vals blijken te zijn. De theorie van Vermaning dat de Neanderthalers tot in Nederland zijn geweest komt echter, ondanks he+ door de mand vallen van de voorwerpen, niet op losse schroeven te staan, volgens prof. Waterbolk De Eindhovense politie wil hinderlijke vormen van prostitutie strenger gaan aanpakken. Momenteel wordt een aantal beleidslijnen uitgewerkt op welke ma nier het politionele optreden meer kan worden toegespitst op bestrijding van prostitutie voor zover daardoor overlast voor derden ontstaat. DEN HAAG. Het Eerste-Ka- merlid Van Kleef van de PPR heeft minister Boersma van Sociale Zaken gisteren voorgesteld om alle Neder landers het recht te geven om eens in de zeven tot tien jaar een jaar be taald vrij te nemen. Zo’n jaar vrij willige werkloosheid zou bijzonder geschikt zijn om zich eens opnjeuw te bezinnen op het werk. Om dat te kunnen betalen, zouden alle werken de Nederlanders bereid moeten zijn iedereen boven de 60 jaar- moet zelf kunnen beslissen wanneer hij gepensioneerd wil worden; er dient werktijdverkorting te ko men voor iedereen; overwerk moet zoveel mogelijk worden tegengegaan. 20.38 uur 16.04 uur d •SE Ei VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: ASSEN (ANP) 'n Meppel is gistermiddag de amateurarcheoloog Tjerk Vermaning aangehorcon op verdenking van vervalsing van „oudheidkundige vondsten”. .Het gaat om een groot aantal paleoli- tische vuistbijlen en andere vuur stenen werktuigen die Vermaning „gevonden” had bij Hijken, Ravens- woud, Eemster en Hoogersmilde. De „vondsten” leverden hem bij elkaar zo’n 80.000 gulden op. Nederland en Frankrijk zijiP bespre kingen begonnen over de terugbetaling van de 300.000 dollar die Nederland als losgeld heeft betaald aan de leden van het Japanse Rode Leger, die vorig jaar een gijzelingsactie in de Franse ambas sade uitvoerden. Het geld werd destijds aan de Franse ambassadeur in Damascus overhandigd. het moeilijke proces van vraag en aanbod”, betoogde hij. Aanvaarding van werkloosheid' van mensen die niet willen werken, past volgens hem niet in de huidige samenleving. Wel voelde hij voor oplossingen, die gaan in de richting van langere vakantie, kortere werktijd en langere leer plicht. De VVD’er Louwes en de CHU-er Heij waarschuwden minister Boersma van Sociale Zaken voor de explosieve ontwikkeling van de kosten van de sociale voorzieningen. 8.08 uur en 3.36 uur en zon op 06.44 uur maan op 10.24 uur DONDERDAG 20 MAART IJMUIDEN Het Tweede-Kamerlid Vermaat (ARP) diende gisteren bij de voortzetting van de behandeling van de Wet op de Stu dentenstops een amendement in, waarin hij een systeem van „gewogen" loting voorstelt. Naarmate men op het eind examen van het voorbereidend weten schappelijk onderwijs (VWO) een gemid deld hoger cijfer behaalt, stijgt daarbij de kans op een plaats aan de universiteit of hogeschool. Het amendement wordt gesteund door de fracties van KVP, CHU, GPV en SGP. Vermaat wil een indeling van de eind examencijfers in zes klassen: 8,5 en hoger; 8 tot 8,5; 7,5 tot 8; 7 tot 7,5; 6,5 tot 7 en kleiner, dan 6,5. De lotingskan- sen van deze klassen moeien zich vol gens Vermaat verhouden als 2,0; 1,5; 1,25; 1,0; 0,8 en 0,67. Blijft men in de laatste vier klassen van de middelbare school meer dan één keer zitten, dan komt men in een klasse lager dan waar op men op grond van het eindexamen recht zou hebben. De PSP’er Van der Spek wil dat mensen met een gemiddeld eindexamencijfer boven de 8,5 direct worden geplaatst. De CHU’er Van Leijenhorst diende een amendement in om de uitgelotenen een grotere lotingskans te geven als ze zich voor de tweede keer voor een studie aanmelden. De Leeuw (CPN) diende een motie in om uitgelotenen het volgend jaar direct te plaatsen. Omdat dat bij de medische opleiding niet moge lijk isj moet toelating daar gebeuren via een systeem van wachtlijsten. De D’66'er Noteboom kwam met een motie om uitgelotenen het volgend jaar direct te plaatsen als zij bereid zfjn gedurende een jaar maatschappelijk-nuttige arbeid te verrichten. Staatssecretaris Klein hield in eerste termijn vast aan het stelsel yan algehele loting. „De regering blijft van mening dat algehele loting verreweg de verstan digste oplossing is”, zei hij. Overigens is de bewindsman wel bereid een systeem van gewogen loting te aanvaarden als dat niet te veel van zijn eigen systeem van algehele loting afwijkt. Dr. Klein benadrukte dat het diploma van het VWO gelijke rechten geeft op het volgen van wetenschappelijk onder- UTRECHT (ANP). De Inspectie voor de Volksgezondheid onderzoekt de gang van zaken bij een operatie vorige week vrijdag in het streekziekenhuis in Gorkum, waarbij een patiënte in een coma is geraakt, waaruit ze nog niet is ontwaakt. De vrouw ligt nu in het Academisch Ziekenhuis op de afdeling re-animatie. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimumtempe raturen: omstreeks 0 graden. Maximumtem peraturen: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 petcent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. De PvdA-Tweede-Kamerleden Kosto en Langedijk-de Jong hebben bezwaar tegen een op kinderen gerichte folder van het voorlichtingsbureau voor de voeding. „In de folder”, aldus de Kamer leden, „worden in onnavolgbare stijl de jongens gezien als toekomstige straalja gerpiloten, circusartiesten en politieman nen en de meisjes als verpleegster, moe der en stewardess. Gevraagd wordt om een nieuwe folder, waarin de voedings voorlichting niet vermengd wordt met rolsuggesties. De Christelijke Bond van Schoenwin- keliers in Nederland ziet in de vrije zaterdagmiddag een essentieel onderdeel voor een gezonde positie van de midden stander. De heer J. van Dalen, afgetre den voorzitter van de bond, heeft gezegd dat door de verplichte zaterdagmiddag- sluitlng de arbeidstijd van de onderne mers in de detailhandel enigermate kan worden aangepast aan de heersende nor men omtrent de arbeidsduur.. De circa 400 werktuigen uit Hijken werden door Vermaning in 1965 gevon den. Een toentertijd gehouden onderzoek bevestigde de echtheid van de voorwer pen. Gisteren maakte het biologisch-ar- cheologisch instituut in Groningen ech ter bekend dat ze vals zijn en niet lang geleden in de grond zijn gestopt. De twijfel aan de echtheid is gerezen door dat de scherpe kanten van de voorwer pen kunstmatig bleken te zijn bijgesle pen. Ook bleek er verder o.m. een glans- patina op de stenen te zijn aangebracht dat kon worden verwijderd. Bij echte oudheidkundige vondsten is dit niet mo gelijk. Het definitieve rapport ovei het ontdekken van de vervalsingen zal drs. Stapert van het biologisch-archeologisch instituut publiceren in, een vaktijd schrift. Vele honderden van de ontmaskerde voorwerpen zijn aangekocht door musea. Aan de vondsten van Hoogersmilde hebben indertijd prof. dr. J. van der Waals en prof. H. Waterbolk, beiden van de rijksuniversiteit in Groningen, weten schappelijke publicaties gewijd Prof. Waterbolk zei gistermiddag op een pers conferentie vanaf het begin al aan de echtheid van de vondsten te hebben getwijfeld. Op grond van de toenmalige mogelijkheden van onderzoek had hij echter de voorwerpen als authentiek moeten erkennen. Het staat volgens prof. Waterbolk nog niet vast dat Ver maning de vervalser is. „Ook iemand anders kan de voorwerpen in de grond hebben gestopt.” Hij heeft Vermaning altijd een leergierige, fanate, scherpzin nige en zeer kundige onderzoeker gevon den. „Door vondsten bij Norgerwaart, Hijken en Meppel heeft hij zijn sporen verdiend. Het is alleen jammer dat hij niet zoals andere archeologen zijn rigen beperkingen kende, hetgeen blijkt uit zijn strijd om erkenning via de pers Hij is beslist niet miskend. In totaal >ntving hij voor zijn eerste vondsten 125.000 gulden.” Tjerk Vermaning werd in 1929 bij Meppel geboren. Na drie jaren lagere school ging hij handelen in lompen en oud ijzer. Later werd hij grasmaaima- van hun inkomen in te I z F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2