Na uitsluiting drie partijen bericht socialistisch blad: Benelux” bevestigd Kamerleden willen niet naar Binnenhof lopen Pers krijgt 89 miljoen steun Anarchisten uit Duitsland niet naar Indonesië Westen doorzetten Aanbeveling bij komend Brits referendum: Indira Gandhi voor rechter Acht Ieren voor I „Toenadering tot het „Luchtvaartmaatschappij bomaanslagen streng gestraft IE 99 •f I Nederlandse inspectie Britse „beremutsen” 'NS® Onderhandelingen in VS Rhodesische leider rijdt op landmijn NOTA OVER MASSAMEDIABELEID INGEDIEND Breznjev in Boedapest: 99 WOENSDAG 1 9 MAART 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 (Van onze redacteur in Lissabon, J, van Oostergetel) :ter pen ;eld lort utie (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) sties Indruisen Zwaar geteld ttest 9 - oen iing Idag LONDEN Premier Wilson raadt de Britse kiezers aan om vóór het blijven van Groot-Brittannië in de EEG te stemmen. Wilson verklaarde dit gistermiddag in het Lagerhuis in een rede die een half uur duurde. Toen de premier in het begin van zijn toespraak bekend maakte dat zijn aanbeveling ten gunste van de EEG was uitgevallen, ging er een oorver dovend gejuich van de conservatieve oppositiebanken op. Het referendum zal vermoedelijk op 23 juni worden gehouden. t rol- leninistische Alliantie van Boeren en Arbeiders (AOC). (Van onze parlementsredactie) (Van onze Haagse redactie) 1 tuur van het blad. Wilson zegt HAROLD WILSON 1 (Van onze redacteur in Washington Mr. Henk Leffelaar) De tuchtbevoegdheid van de minister ten aanzien van de omroep dient te verdwijnen. Ook de koppeling van het zijn leien neer van >otste inen- i het aeer- (Van onze redactrice in Wenen, A. Salomonson) Hoewel de stemverhouding in het 23 leden tellende kabinet nog niet officieel bekend werd, wordt aangenomen dat 16 ministers zich vóór de EEG hebben uitge sproken en zeven ertegen. Tot de tegen stemmers behoren de minister voor in dustrie, Wedgwood Benn, die voor han del, Shore, en die voor werkverschaffing Foot. Zjj maken allen deel uit van de linkervleugel van de Labourpartij. heeft de Russische partijleider zeker niet toevallig de 30e juli voorgesteld als da tum voor het begin van de afsluitende topconferentie. De sociaal-democraten zijn echter niet van plan uit de voorlopige coalitierege ring te stappen. In Lissabon wordt ver wacht dat Mario Soares in het gewijzig de kabinet zal worden opgenomen als DEN HAAG. De regering heeft 89 miljoen gulden uitgetrokken om steun te verlenen aan noodlijdende dag- en opi nieweekbladen. Dit blijkt uit de nota LOESAKA (Reuter). De Rhodesi sche nationalistische leider Herbert Chi- tepo is gisteren omgekomen toen zijn auto op een landmijn bij zijn garage reed. Ook een van zijn lijfwachten ver loor het leven. over het massamediabeleid die de rege ring gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend als discussiestuk over het me diabeleid op langere termijn. „De rege ring kiest voor het overeindhouden van de pluriformiteit in de pers, ten minste uit van 1 in het )on- mil- ting ïer- geld inde den ite- na- >rdt ge- nil- ling ter- de stig, loro- ivat- noe- de Mo- sosi- een Am- ifge- bra- joen bben losto waar alder de mer- jl de alja- nan- moe- t om ings- met heer ge- nde- j de pro- iolfs ge- elte- hij aan man lijke gaan mtal ma- kan van rlast win- vrije rdeel Iden- etre- izegd Idag- :me- kan nor- e in met 1973 en- ikte dat ing NO van ■ne- ;ra- de de tact ben Het te LISSABON De Revolutionaire Raad van de Beweging der Strijd krachten (MFA) heeft gisteravond in Lissabon bekendgemaakt dat drie partijen worden uitgesloten van deelname aan dt verkiezingen. Het gaat om de rechtse christen-democratische partij PDC, de maoistische Partij voor de Reorganisatie van het Proletariaat (MRPP) en de marxistisch- In Lissabon heerste gisteravond niet alleen over dit besluit van de Revolutio naire Raad grote opwinding. Het socia listische dagblad „Republica” meldde uit welingelichte MFA-bronnen dat de ver- DEN HAAG. De Tweede-Kamerle- den van de KVP en de CHU maken zich boos over het verlies van hun parkeer plaatsen op het Haagse Binnenhof. Inge volge een aangenomen motie van de DS’70’er Drees zal dit plein binnenkort auto-vrij gemaakt worden. Op dit mo ment is er echter nog geen vervangende parkeergelegenheid gevonden. De KVP- ers en de CHU-ers willen nu dat z(J voorlopig op het Binnenhof kunnen blij ven parkeren. Voor de omroep zal dezelfde diversi teit moeten bestaan als voor de pers. Vrije meningsuiting en -vorming moeten de basis vormen. Er komt geen nieuwe Omroepwet; wel zal de wet hier en daar worden bij gesteld. Er zal een belangrij- kere taak komen voor de regionale om roepen, over de technische aspecten waarvan gelijktijdig de beleidsnota inza ke de aanleg en exploitatie van draad omroepen is verschenen onder verant woordelijkheid van staatssecretaris Van Hulten. WENEN. Moskou zal zijn politiek van ontspanning en toenadering tot het Westen onveranderd voortzetten; aan de dialoog met Amerika blijven de Russen het allergrootste belang hechten. Dat is de kern van de rede die de Russische partijleider Breznjev gisteren voor het 11e congres van de Hongaarse commu nistische partij in Boedapest heeft ge houden. Het was zijn eerste openbare optreden in het buitenland na zijn lange ziekte van deze winter. kiezingen zouden worden uitgesteld van 12 tot 25 april. De Portugese minister van voorlichting, Jorge Jesuino, heeft het bericht met klem ontkend. Er zou den wel „technische moeilijkheden” zijn gerezen, maar, zei Jesuino, „al het moge lijke wordt gedaan om de verkiezingen volgens plan op 12 april te doen plaats vinden”. Een van de punten die voor premier Wilson zwaar hadden geteld bjj z(jn beslissing was geweest zo vertelde h(j dat alle landen van het Gemene best Groot-Brittannië hadden gevraagd om binnen de EEG te bljjven. „En ik ben emotioneel veel meer aan het Ge menebest gebonden dan aan Europa”, verduidelijkte hjj in een televisie-inter- view. Meteen na het Paasreces zal er in het Lagerhuis een uitvoerig debat over de WASHINGTON. De vice-presi dent van de KLM in New York, Fred Kielman, heeft bevestigd dat er on derhandelingen gaande zijn tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg om te komen tot de op richting van een internationale lucht vaartmaatschappij. Kielman zei dat de besprekingen er voornamelijk op gericht waren om door een economi sche samenwerking onder meer het hoofd te bieden aan de pressie die door de Verenigde Staten wordt uit geoefend op een besnoeiing van de transatlantische vluchten van Euro pese luchtvaartmaatschappijen. pre- iling als van jaar bas tij ds scus Minister Callaghan heeft als voorzitter van de Labourpartij bevolen dat het hoofdkwartier van de partij in Londen geen verklaringen zal afleggen die in druisen tegen het meerderheidsbesluit van het kabinet. Het is in dit „Transport House” dat de linkervleugel van de par tij grote invloed heeft. Chitepo is voorzitter van de Zimbabwe Afrikaanse Nationale Unie (Zanu) ge weest, die vorig jaar december in theorie was samengesmolten met de Rhodesische Afrikaanse Nationale Raad 'ANC) maar in feite een eigen identiteit behield. Hij woonde in Loesaka. regering denk te blijven regeren als in een zo kardinaal probleem als het EEG- lidmaatschap zeven ministers openlijk tegen de mening van zestien collega’s protesteren. Premier Wilson en minister Callaghan antwoordden, dat binnen een kabinet zelden of nooit unanieme beslui ten worden genomen. Daarbij vergaten zij er aanvankelijk bij te vertellen dat dit niet wegneemt dat in zo’n geval naar buiten althans een front van eenheid wordt bewaard. NEW DELHI. (AP) Premier In dira Gandhi heeft zich gisteren, bij gestaan door tien advocaten, voor een Indiase rechtbank verweerd tegen de beschuldiging dat zij haar zetel in het parlement vier jaar geleden op on rechtmatige wijze heeft verkregen. „We kunnen met tevredenheid vast stellen dat de betrekkingen van de Sov- jet-Unie en de meeste socialistische lan den met de belangrijkste kapitalistische landen in een normaal vaarwater verlo pen, en dat ze zijn af gestemd op de principes van vreedzame coëxistentie”, zei Breznjev. Als bewijs van deze voor uitgang haalde hij aan dat de meeste landen die op de Veiligheidsconferentie in Genève zijn vertegenwoordigd, voor standers zijn van een snelle afsluiting ervan in de vorm van een Europese topconferentie. Het afgelopen weekeinde minister zonder portefeuille. Majoor Me lo Antunes, het „ideologische brein” van de MFA, zou Soares’ ministerie van buitenlandse zaken overnemen. „Uitstel verkiezingen Portugal Opinieweekbladen die na januari vol gend jaar meer dan een nog vast te stellen verlies zullen lijden, zullen in aanmerking kunnen komen voor com pensatie van papierprijs en posttarieven. Voorwaarde is, dat er een redactiesta tuut bestaat, waardoor de redactie me dezeggenschap bezit in inhoud en signa- Het bedrag van 89 miljoen, met daar naast de opbrengst van vijf percent heffing op de STER-tarieven over dit en volgend jaar, zullen worden onderge bracht in een hiervoor speciaal op te richten bedrijfsfonds. Noodlijdende kranten zullen hierop een beroep kun nen doen, als zij tenminste aan bepaalde voorwaarden voldoen. De Revolutionaire Raad baseerde de uitsluiting op aan de drie partijen toege schreven „anti-democratische daden van geweldpleging en provocaties, waardoor de openbare orde is verstoord en de discipline in het leger ondermijnd”. De sociaal-democratische partij van Mario Soares heeft aangekondigd tegen het be sluit van de Revolutionaire Raad te zullen protesteren. Een zegsman van de ze partij meende dat de maatregel het „emotionele” gevolg was van de misluk te rechtse coup van vorige week. Dat Republica inderdaad over „welin gelichte bronnen” bij de Revolutionaire Raad beschikt, blijkt wel uit het feit dat het blad gistermiddag vóórdat het besluit was gevallen ook meldde dat de regering een aantal politieke partijen zou verbieden. Als de verkiezingen op 25 april plaatsvinden, vallen ze samen met de eerste verjaardag van de militaire revolutie die een eind maakte aan 40 jaar fascisme in Portugal. De twee extreem-linkse partijen die zijn uitgesloten van de verkiezingen hebben inmiddels fel tegen het besluit geprotesteerd. De MRPP deed dit door middel van een grote betoging in het centrum van Lissabon, hoewel elke poli tieke activiteit van de drie uitgesloten partijen is verboden. In Lissabon wordt het besluit van de Revolutionaire Raad toegeschreven aan de invloed van com munistenleider Cunhal, die door het op treden van de links van de communisten opererende MRPP en AOC een gedeelte van zijn aanhang onder studenten en scholieren verloren zag gaan. MRPP en AOC beschuldigen de (Moskou-gezinde) Portugese communistische partij van „sociaal fascisme” en „bondgenootschap met het kapitalisme”. De aanhangers van de goed georgani seerde MRPP en AOC zijn vooral op de voorgrond getreden bij betogingen die congressen van de nu eveneens verboden PDC onmogelijk hebben gemaakt. PDC- secretaris majoor Sanches Osorio is sinds de mislukte coup van vorige week voortvluchtig. De andere christen-demo cratische partij, CDS, die bij de verkie zingen op een gezamenlijke lijst met het PDC zou uitkomen, is niet door het verbod van de Revolutionaire Raad ge troffen. Een PDC-woordvoerder zei gis termiddag in Lissabon dat zijn partij zich bij de regeringsmaatregel neerlegt en de christen-democraten zal oproepen op het CDS te stemmen, Met het vonnis in deze zaak staat de politieke toekomst van mevouw Gandhi op het spel. De 57-jarige premier, die zich als eerste regerings leider sinds de onafhankelijkheid van 1947 voor de rechtbank moet verdedi gen, werd in haar geboortestad Alla habad aan een kruisverhoor van vier uur onderworpen. Zij ontkende heftig dat zij zich bij de laatste verkiezin gen aan onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt. Als de rechter haar schuldig bevindt kan haar dat het premierschap plus haar parle mentszetel kosten en een zesjarig verbod op alle politieke aktiviteit. De beschuldiging is ingebracht door de socialist Rai Marain, die vier jaar geleden in mevrouw Gandhi’s kiesdis trict verpletterend werd verslagen. De huidige premier kreeg toen 183.00 stemmen, Marain slechts 71.000. Ma rain beticht mevrouw Gandhi ervan de uitslag te hebben beïnvloed door het inzetten van hoge ambtenaren, door het besteden van een waar ver mogen en door het manipuleren van de religieuze gevoelens bij de hindoe- meerderheid in het district. Na zijn verklaring had premier Wilson een kruisverhoor te verduren dat werd geopend door de nieuwe conservatieve leidster Margaret Thatcher. De voortdu rend terugkerende vraag is, hoe de De Russische partijleider wees er ook op dat nu de praktische verwerkelijking van de militaire ontspanning op de voorgrond moet komen te staan. Nauw keurige aanduidingen liet hij daarbij evenwel achterwege. Hij herinnerde al leen aan de resultaten van de topconfe rentie met president Ford in Vladivostok en aan de conferenties in Genève (SALT en Veiligheidsconferentie) en Wenen (MBFR). „Stilstand mogen we niet riske ren”, aldus Breznjev, „omdat, nu het kapitalisme een zware crisis doormaakt, de aanhangers van een bewapeningswed loop en van de koude oorlog steeds actiever worden”. DJAKARTA (AP). Indonesië zal de vijf Westduitse anarchisten die op 3 maart, in ruil voor het leven van CDA- politicus Peter Lorenz, werden vrijgela ten geen visa verstrekken. Dit is gistera vond meegedeeld door minister van Bui tenlandse Zaken Adam Malik. De anar chisten, die in de republiek Jemen een voorlopige verblijfsvergunning kregen, zouden de wens hebben geuit om naar Djakarta te gaan. trouwen van Europa in het Verenigde Koninkrijk zou tanen als ons land uit de EEG stapt”. Hij weigerde een privé geda ne opmerking te herhalen dat een uit treding voor Engeland „catastrofale ge volgen” zou hebben. Wel gaf hij toe dat in een dergelijke situatie „onze buiten landse betrekkingen met tal van landen in wanorde zouden raken”. die van dit moment. Er moet een rede lijk aantal dag- en opinieweekbladen kunnen verschijnen, wil de informatie verstrekking breed genoeg kunnen func tioneren”, aldus CRM-minister Van Doorn in een toelichting op zijn nota. haafd, is het aantal leden als grondslag voor de meting van de omvang van de omroep, met het oog op het aantal uren zendtijd. Ook de structuur van de NOS zal worden onderzocht. LONDEN (DPA). De juryrechtbank Old Bailey in Londen heeft gisteren acht Ieren tot gevangenisstraffen veoordeeld van twintig jaar elk. De Ieren, die in Londen en omgeving een reeks bom aanslagen gepleegd hadden, hoorden hun vonnis onbewogen aan. De bom aanslagen geschiedden in het tijdvak januari-april 1974, en eisten geen slach toffers. De Britse regering heeft gisteren Ma rian en Dolours Price die levenslang hebben gekregenvoor hun aandeel in een reeks bomaanslagen in Londen, van de gevangenis te Durham in Noord-Enge land naar de gevangenis van Armagh in Noord-Ierland laten overbrengen. gisteren genomen beslissing worden ge houden. Voorlopig kunnen de partijen in de komende vakantie hun messen scher pen en op aanvalsplannen zinnen. In ieder geval werd gisteren het startschot gegeven voor een van de meest omstre den, en een van de gevaarlijkste onder nemingen waarin een Britse regerings partij zijn eigen aanhang en zijn poli tieke tegenstanders heeft gestort. Achttien maanden lang hebben de Britse autoriteiten geweigerd de twee zusjes Price naar Noord-Ierland te laten gaan, ondanks herhaalde verzoeken daartoe. Zelfs een hongerstaking van zes maanden van de 22-jarige Dolours en de 19-jarige Marian haalde nites uit. De bekendmaking van de Britse legering dat zij nu naar Noord-Ierland, hun ge boorteland, zijn overgebracht, houdt kennelijk verband met de wapenstil stand die de voorlopige vleugel van het Ierse Republikeinse Leger vijf weken geleden heeft afgekondigd. De andere tegenstemmers zijn naar men aanneemt de vrouwelijke minister voor volksgezondheid, Barbara Castle, de minister voor energie, Varley, de minis ter voor Schotland, Ross, en de minister voor planning, Silkin. Premier Wilson had de tegenstemmers opdracht gegeven zich althans tot vandaag stil te houden. Zelf verscheen de eerste minister gister middag en in de loop van de avond herhaaldelijk op de beeldbuis om zijn besluit toe te lichten. Minister van buitenlandse zaken Cal laghan gaf een persconferentie, waarop hij bereid was te zeggen dat „het ver in een brief aan het presidium van de Tweede Kamer (voorzitter en vijf onder voorzitters) hebben de beide fracties ge vraagd om uitstel van het parkeervrij- maken van het Binnenhof, dat voor 1 april op de agenda staat. Als het presidi um niet van plan is om op dit verzoek in te gaan, willen de partijen de zaak opnieuw in de Tweede Kamer brengen. De CHU’er Tolman gisteren: „Dan die nen we desnoods een nieuwe motie in, waarin om uitstel gevraagd wordt. Dit is volstrekt te gek”. In een eerder stadium hebben de Ka merleden in meerderheid genoegen ge nomen 'met de toezegging dat er in de buurt van de Tweede Kamer vervangen de parkeergelegenheid komt. Die is nu gevonden bij het nieuwe Centraal Stati on op ruim 600 meter van het Binnen hof. De Kamerleden vinden deze afstand te groot om met zware tassen te lopen Evenmin voelen ze ervoor om dagelijks een taxi naar het Binnenhof te nemen. Premier Wilson zei na enig geharre war in een televisie-interview dat „de huidige situatie zo uniek is, dat ik mijn ministers bijna heb gevraagd hun eigen standpunt openlijk duidelijk te maken. Tenslotte loopt de verdeeldheid over de EEG ook dwars door heel wat Britse families”. Wilson voegde er echter aan toe en hij deed dit ook al maandag- dat hij zijn ministers had gevraagd om de discussie op „vriendelijke toon” te voeren. Luitenant-generaal A. J. W. Wijting van de Nederlandse luchtmacht en voorzitter van de Nederlandse chefs van staven, in specteert een erewacht van het eerste bataljon van de Britse Coldstream Guards tijdens zijn bezoek aan het Engelse mini sterie van defensie gisteren. lidmaatschap van een omroep aan het abonnement op een programmablad moet verdwijnen. Wat wordt gehand- „ja” tegen EEG De ondernemingsgewijze produktie van kranten houdt het gevaar in dat er economisch gezien steeds minder ruimte komt voor kranten die journalistiek van de in massa-oplagen verschijnende dag bladen afwijken. Daarom, aldus de me dianota, moeten andere produktiestruc- turen worden onderzocht, of, zoals de om advies gevraagde Persraad het noemde, „een nieuw type persexploitatie, waarbij het criterium van de rentabili teit wordt losgelaten”. De SER is bezig dit te onderzoeken. De resultaten van dit onderzoek zouden in de loop van 1978 aan de Kamer moeten worden voorge legd. Co I De besprekingen waren volgens Kielman in het eerste stadium, en werden op gang gebracht door de regeringen van de betrokken landen. Hij zei dat de luchtvaartmaatschap pijen later ingeschakeld zouden wor den. Hij noemde de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS als een voorbeeld van de door de drie Bene- luxlanden op te richten gemeen schappelijke onderneming. Inmiddels heeft het Tweede Ka merlid Van Zeil (KVP) schriftelijke vragen gesteld over de voorgenomen samenwerking aan Minister van Ver keer en Waterstaat Westerterp. Het kamerlid vindt, dat het personeel in spraak moet hebben in het overleg. De bewindsman zou dat moeten be werkstelligen. J| ■.“‘-4U lx ‘s>"è*Aa s -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3