Gymnasium Felisenum viert 25-jarig bestaan als zelfstandige school I t I Vakcentrales: Bouw Oostlijn om Portugees snel af parlement ILLEGALE VUILNISBELT IN IJMUIDEN Kissinger ziet Nadelen „geen impasse” r a I fii. Militair kordon ff f Voetbalwedstrijden direct op H’sum 3 Minister Pronk op 3 april voor rechter Drie Koerden gedood I? „Nixons geloof door Watergate verdiept” I I 4 WOENSDAG 1975 1 9 MAART PLAATSELIJK NIEUWS w door Loes De Fauwe BINNEN- EN BUITENLAND KJ Tegenwicht al< F- Elitair JL#**.,* Ml Sé® <8 ïHiS u UffiWSSk De meest recente foto van het huidige lerarenkorps (echter niet volledig), genomen in september 1973. Geheel links, in de den en viert nu ook haar 25-jarig dienstjubileum. (Van onze RTV-redactie) (Van onze Amsterdamse redactie) om Ml Links de huidige rector van het gymnasium, drs. R. Kofman en rechts de con rector, drs. C. A. Groenhart De heer J. Mulder jubileert ook: sinds de oprichting van de school is hij als docent lichamelijke opvoeding aan het gymnasium verbonden. maar ook sociaal gezien. Zeker in de eerste jaren van het gymnasium kwamen allen de kinderen uit de „betere” milieu’s op deze school terecht. De heer Groenhart: „De breedte van de opleiding blijft aantrekkelijk. En daarme kom je op de zin van het voortbestaan van deze opleiding: een gymnasiale op leiding waarborgt de confrontatie met een afgeronde oude cultuur, zoals de Grieken dat de enkele terrein wegen. en de Romeinen hebben gekend: de basis van onze beschaving. Die ontmoeting is een middel om het gebeuren van nu te relativeren. Die cultuur is toch de grond slag voor onze talen, onze filosofie, onze literatuur en ons recht. Om ze daar even aan te laten proeven, de overeenkomsten en tegenstellingen te laten ontdekken, te laten vergelijken met de wereld van van daag, zodat zij die kunnen objectiveren en relativeren. In het huidige onderwijs wordt al zo vaak alleen gekeken naar wat nuttig is in het bedrijfsleven later. Ik vind dat het tegenwicht zoals dat in de vorm van onze school bestaat er best mag zijn. De intelligente leerlingen moeten toch mogelijkheden hebben”. ee: we zij na ter he Ei nc da lei- het le zi; vt dr ta ze m m m ar A k< tv to ve w w VI di ai P< d; ei w gc ht Pi oj so au fu aa Di m< rrr V li D P li N éi P B ir e: P ti ai De werknemersvertegenwoordigers in de hoofdstad zeiden grote zorg te hebben over de betekenis van Amsterdam als woon- en werkstad in de toekomst „Vanuit dit gezichtspunt achten wij de voltooiing van de oostlijn noodzakelijk, al zijn wij verder ingenomen met het voorstel van B. en W. het algehele metro- besluit van 1968 opnieuw ter discussie te stellen, in aanmerking genomen de ver anderde inzichten en verkeersontwikke- lingen ter zake”. De vakcentrales, die zeiden „vaak po sitief te staan tegenover de nuttige rol die aktiegroepen in het moderne besluit vormingsproces kunnen vervullen”, vra gen de Nieuwmarktgroepen bij de aan vang van de laatste sloopwerkzaamhe den „hun houding van niet-gewelddadig verzet gestand te doen, zodat de betrok ken werknemers hun taak zonder gevaar kunnen uitvoeren”. Eveneens op Hilversum 3 worden tus sen 20 en 21.45 uur flitsen uitgezonden van de wedstrijden FC Twente-Velez Mostar en van AmsterdamFC Köln. De Mammoetwet, door rector dr. A. B. Nederlof (rector van 1957-1973) ooit ver geleken met „een beest, dat op de gaarde van het onderwijs werd losgelaten”, heeft de afstand tussen de lagere scholen ener zijds en de andere scholen voor voort gezet onderwijs anderzijds kleiner ge maakt. Door de instelling van brugklassen met op havo/atheneum en gymnasium hetzelfde programma is de doorstro ming van de ene naar de andere school gemakkelijker geworden. Zo kunnen bij voorbeeld atheneum/havo-leerlingen nu na hun brugperiode zonder al te veel moeite over stappen naar het gymnasium. Hetgeen aantrekkelijk is voor de leerlin gen die bepaalde universitaire studies voor ogen hebben, waarvoor de klas sieke achtergrond die men van het gym nasium meekrijgt op z’n minst nuttig, zo niet noodzakelijk is. AMSTERDAM. Het overlegorgaan van de drie vakcentrales NVV, NKV en CNV in Amsterdam pleit voor een zo spoedig mogelijke afbouw van de metro- oostlijn tot aan het Centraal Station. Dit zou moeten gebeuren „op voorwaarde dat er zonder verder uitstel een gede tailleerd plan wordt voorbereid de Nieuwmarktbuurt opnieuw op te bou wen met gevarieerde en betaalbare huurwoningen”, zo verklaarde het over legorgaan gistermiddag. Het heeft zesentwintig jaar geleden in de gemeenteraad heel wat uren discussië ren gekost voor het voorstel van de toen malige P.v.d.A.-wethouder A. J. van Leu sen werd aangenomen. De stemming op 22 maart 1949 eindigde met 24 stemmen vóór en 4 (WD en AR) stemmen tegen. Met twee nieuwe klassen werd het toen nog Gymnasium Velserbeek in het eerste cursusjaar ’49-’5O onderge bracht bij de lagere Jan Campertschool, het gebouw in Velsen-Zuid waar het gymnasium nog is gevestigd. De school startte met 24 leerlingen: 20 in de eerste klas en 4 in de tweede klas. Rector was dr. P. Brommer. Rector Kofman: „Zo’n twintig jaar ge leden was gymnasium een begrip dat bij een groot deel van de bevolking niet in het woordenboek voorkwam. Bij een be paalde groep wèL En die laatste groep is steeds groter geworden. We hebben nu kinderen uit alle kringen op school. Het gymnasium is sociaal geen elite school meer”. „Ik weet eigenlijk niet of deze school zo elitair was” vult de heer Groenhart aan, „de school had een besloten karak ter. maar wjj hadden indertijd ook de zoon van een koddebeier op school. Dus dat was ook mogelijk. Dat niet alle kin deren, die wel op gymnasium thuis hoor den, er terecht kwamen, was wellicht ook te wjjten aan hun hoofdonderwijzer van de lagere school: die moest de uitschie ters opmerken en de ouders adviseren. Inderdaad werd in die tjjd eerder het advies HBS gegeven dan gymnasium”. De heer Mulder: „Het elitaire zat ’em geloof ik eerder in het intelligentiequo tiënt van de leerlingen, maar ons is in derdaad veel verweten: kom eens uit die Ivoren toren”. te ontdoen, zij moesten echter vernemen, gemeente op deze taluds geen zeggenschap hebben, daar het is van de Nederlandse Spoor- middelste rij op een stoel, zit mej. E. Th. van Eek. Zij is sinds de oprichting als docente Nederlands aan de school verbon- door. Tot in 1972 de Vissering-schoienge- meenschap bekend maakte dat de athe- neumafdeliing ten onder dreigde te gaan omdat men al enkele jaren beneden het minimum aantal leerlingen bleef. Enige redding zou een fusie met het gymna sium zijn, in welke vorm dan ook. De paniek was even heftig als kortstondig: men bleek op de Vissering te hoge nor men te hanteren bij de toelating tot de atheneum-afdeling, waardoor het leer lingenaantal kunstmatig te klein bleef. Een correctie was snel toegepast en de atheneumklassen liepen vol. Het gymna sium haalde opgelucht adem. Hoewel het gevaar van een fusie nu voorlopig is afgewend, is een samengaan beslist nog niet helemaal van de baan. Het is een politieke zaak geworden, die actueel zal worden als straks in decem ber de heer Kofman met pensioen gaat, en een nieuwe rector moet worden aan gesteld. Er zal geen nieuwe rector wor den benoemd als het gymnasium binnen het daaropvolgende jaar als zelfstandige school verdwijnen moet. Het voortbestaan is dus nog een open vraag. Op de school zelf heerst een af wachtende stemming. Maar op dit mo ment is alle aandacht gericht op het ju bileum en op de feestelijke activiteiten. De eerste vijfentwintig jaar zjjn in elk geval volgemaakt. Over het verloop van de volgende jaren valt eind 1975 de be slissing. Ondanks de pessimistische verwachtin gen van de tegenstanders van de oprich ting (Veisen als arbeidersgemeente en de concurrentie van gymnasia in Alkmaar en Haarlem) ontwikkelde de nieuwe school zich goed. In 1953 waren er al 180 leerlingen. Deels uit Velsen zelf, terwijl de toevoer uit de regio en vooral uit Beverwijk duidelijk toenam. Al in 1951 was de na am Velserbeek veranderd in Felisenum en in 1954 werd de bouw van de tweede vleugel afge maakt. Daarmee was het schoolgebouw voltooid. Howel niet als zodanig opgezet, had het gymnasium een zeer elitair en beslo ten karakter. In intellectueel opzicht, ,,’t Is triest, maar we' zullen moeten proberen onze buren her op te voeden’’ verzuchtte een van de goedwillende omwonenden. Ex-president De Spinola van Portugal heeft volgens vrienden „niets te maken gehad met de mislukte staatsgreep van vorige week en hij was al van plan Portugal te verlaten. De eerste 1ste klas. Cursusjaar ’49-’5O: V.l.n.r.: Gabs van Embden, Frits Busscher, mej. E. Th. van Eek, Dick Boosman, Frank Renssen, Trees Bolland, Dswald Rooyaards, Johan („Jootje") Kuyllman, Wim Lotgering, Han Korting, Hugo van Dongen, Rietje van der Schoof (f), Liesje Kruger, Dineke Boosman, Flip Wentink, Eljo Schuite, Daan Scheff, Kees Groenhart (nu con-rector) en Heen van der Esch. De gymnasiumleiding, het merendeel van de staf, de leerlingen en hun ouders zijn het er over eens dat het gymnasium moet blijven. Graham deed verslag van een gesprek dat hij een dag of tien geleden in San Clemente met Nixon heeft gehad en dat tweeëneenhalf uur duurde. Overigens is Watergate daarbij niet ter sprake gekomen en is godsdienst het voornaamste thema geweest, aldus Gra ham. Toen in 1959 de Velsense gemeente raad het principebesluit nam dat het voorbereidend wetenschappelijk onder wijs samen diende te gaan, kwam een golf van protesten los. Dit gebeurde bij de in werkingtreding van de Mammoetwet in 1968. Omdat deze wet te veel dreigde te eisen van de organisatie van het onder wijs binnen de school. Waardoor het be staan opnieuw werd bedreigd. Het gym nasium overleefde de moeilijkheden. In redelijke rust ging het leven op de school De huidige con-rector Groenhart heeft als leerling die eerste jaren meegemaakt: „We hadden les in torenkamer, op zol der. Maar dat was niet zo erg. Erger was dat er geen gymzaal was en dat we dus weer of geen weer, buiten moesten spor ten. Al lag er sneeuw op het hockey veld, we moesten toch spelen’. „Brommer was een echte Spartaan”, aldus de heer J. Mulder, die nu als do cent lichamelijke opvoeding zijn 25-jarig dienstjubileum viert. „Ik herinner wel dat Brommer altijd zei: dat beetje regen, daar kunnen ze wel tegen hoor. Dat zei hij bij elke weersomstandigheid”. De heer Groenhart: „Het was in het begin een uiterst primitieve toestand. Bij de wisseling van de lesuren bijvoorbeeld liep Brommer zelf door de gang te zwaaien met een tafelbel”. „Er waren ook nog geen vaklokalen”, herinnert de heer Mulder zich, „de scheikundeproeven werden op een houten tafel gedaan, met het gevolg dat die telkens in de fik stond”. In het artikel „Milieudefensie wil au toloze IJmond" uit onze krant van giste ren is helaas een ernstige fout geslopen. In de derde alinea van de tweede kolom staat: „De voordelen van het openbaar vervoer.enz.”. Dit moet zijn: „De na delen van het openbaar vervoer zijn daar entegen: de lange reistijden, onhandig en weinig comfortabel, slechte bereikbaar heid van sommige plaatsen, geen open baar vervoer gedurende de nacht. Vanochtend sprak Kissinger aan het ontbijt met premier Jitzjak Rabin. Daar na vloog hij voor een kort bezoek naar Saoedi-Arabië. Na besprekingen met ko- ning Feisal keerde hij terug naar Jeru zalem, waar de Amerikaanse en de Is raëlische delegatie elkaar vanavond weer zouden ontmoeten. Tijdens Kissin gers korte afwezigheid zou het Israëli sche kabinet opnieuw vergaderen. ANKARA (AFP). Aan de Turks- Iraakse grens zijn drie Koerdische op standelingen door Turkse rijkspolitie mannen doodgeschoten. Dit heeft het persagentschap Anatolië gisteren in An kara bekend gemaakt. Volgens de Turkse lezing waren de Koerden op Turks grondgebied doorge drongen en hadden ze het vuur geopend op de Turkse politiemannen die hen wilden ondervragen. wordt neergesmeten omdat men niet wil wachten tot het grove huisvuil wordt opgehaald. Onder bescherming van het avondlijk duister wordt er van alles over het hek gezwiept onder het motto „Weg is weg”. Sommige omwonenden hebben zich met de gemeente in verbinding gesteld en verzocht de hellingen van al dit vuil Hij reed in de nacht van 4 op 5 maart bij Elspeet met zijn auto in de berm, waarbij zijn wagen kantelde. Hij waar schuwde zelf de politie. HILVERSUM. De NOS-radio zal vanavond op Hilversum 3 een recht streekse uitzending verzorgen van de Europa-cupwedstrijd BenficaPSV. De reportage die is opgenomen in de woens- dagavondshow, begint om 2.45 uur. Het vijfentwintig jarig jubileum van het Gymnasium Felisenus wordt uitvoerig met leerlingen, oud-leerlin- gen, ouders en de staf gevierd. Een aantal van deze activiteiten is toe gankelijk voor een ieder die belang stelling heeft. Zondag 23 maart wordt in de school een koffie-oncert gegeven door oud- leerlingen. Diezelfde dag wordt in Beeckestijn een foto-expositie ge opend van (oud-gymnasiumleerling) Willem Diepraam, fotograaf voor on dermeer Vrij Nederland. Maandagmiddag wordt op de school een projectprogramma uitgevoerd over de ontwikkeling van IJmuiden tijdens en na het graven van het N oordzeekanaal. Er is een forum-dis- cussie waarin ondermeer wethouder Ockeloen zitting zal hebben. Woensdagavond voeren leerlingen van de school in de Stadsschouwburg „De mens, het beest en de deugd zaamheid” van L. Pirandello op. Kaarten zijn aan de kassa verkrijg baar. Om organisatorische redenen wor den de feestavonden besloten gehou den. Alleen huidige schoolbezoekers en oud-leerlingen hebben hiervoor uitnodigingen gehad. De foto-exposi tie van Diepraam in het Noordelijk Koetshuis blijft tot 16 april. „Het gymnasium is geen eliteschool meer VELSEN „Het gymnasium is niet alléén zaligmakend. Ik heb zelf ook geen gymnasium als vooropleiding. Maar het is wel een schooltype dat bewaard dient te blijven”. Dit is de mening van drs. R. Kofman, rector van het Gymnasium Feli senum dat zaterdag 22 maart vijfentwintig jaar bestaat. Het wordt een jubileum in de sfeer van overwinning omdat het zelfstandig voortbestaan van deze school eigenlijk altijd een bedreigde zaak is geweest, ondanks de meningsverschillen bij de oprichting, de Mammoet-wet, twee jaar geleden de „dreigende” fusie met de Prof. Mr. S. Vissering-scholengemeenschap. En over enkele jaren zal de confrontatie met het sterk gedaalde kindertal in deze gemeente een grote rol spelen. De meningen over het zelfstandig voortbestaan van het Velsens gymnasium zijn nog steeds zeer verdeeld. Of de school de 35 jaar zal halen, is de vraag. Zoals con-rector drs. C. A. Groenhart zegt: „Niets in het onderwijs heeft eeuwigheidswaarde. Maar wij zien zeker de zin van het voortbestaan van een zelfstandig gymnasium. Zolang een school bloeit, is er geen reden tot opheffing”. Italiaanse Christendemocratische ders hebben boos gereageerd op uitsluiten van hun partijgenoten in Por tugal van deelneming aan de verkiezin gen in april. DEN HAAG (ANP). Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking moet donderdagmorgen 3 april voor de poli tierechter te Zwolle verschijnen voor het rijden met een te hoog promillage alcohol in het bloed. Sinds enige tijd kent IJmuiden een illegale vuilnisstortplaats. Deze wordt gevormd op de taluds ter weerszijden van de spoorlijn welke onder de Juliana- brug doorvoert. Ter weerszijden van de brug namelijk liggen de hellingen be zaaid met allerlei afval. Veelal grof huis vuil, dat door enkele omwonenden naar ons werd verteld daar maar i deelnemen aan de algemene verkiezingen, schreeuwden: met LISSABON (Reuter). Honderden militairen, gesteund door pantserwagens, hebben gisteravond een kordon gelegd het parlementsgebouw in Lissabon toen rond 8.000 betogers zich voor het gebouw verzamelden. JERUZALEM (Reuter en AFP). De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Kissinger, heeft gister avond verklaard niet te geloven dat zijn vredesmissie vrijwel is mislukt. Hij zei dit na een gedachtenwisseling van drie uur met Israëlische leiders. NEW YORK (AFP). Watergate heeft het geloof van Richard Nixon verdiept”, dit zegt evangelist Billy Gra ham, persoonlijk vriend van de ex-presi- dent, in een interview met het dagblad „Tribune” in Albuquerque. De betogers die behoren tot de maoïs tische MRPP, een van de drie politieke partijen die niet mogen „Weg met het fascisme” en „weg het sociale fascisme”. M-1 ■■•«f HE: •rtb -rf -Sy

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4