Bill Brookers jugband in Haarlem Animal Crackers, de We zijn niet de muzikale omlijsting van een dolle boel met feestneuzen RPO wil meer mogen betalen Met Zawinul en Shorter in Concertgebouw aan musici Herman v. Veen kreeg viool hensen Weather Report: perfecte rockjazz vol spanning Beatles in Upstairs Soosagenda Flails in Arnoldushoeve KWARTET VAN LIER IN CAFE DE GEUS o DONDERDAG 20 MAART 19 7 5 KUNST door Kees Tops TIJDELIJK HAARLEM „een oude naam terug in een nieuwe vorm" GROTE- MARKT vrijetijdskleding PAARLAARSTEEG 1 023-326750 Inbreng Iets eigens AMSTERDAM „Woensdag avond ligt het centrum van een hogedrukgebied boven het Concert gebouw in Amsterdam. Kom je daar ook?”, vroeg een charmante platenpromotrice dezer dagen. „Ze ker om naar het weerbericht te luis teren”, merk ik snedig op. „Daar heeft het allemaal mee te maken”, gnuift ze tevreden. Aldus nieuws gierig gemaakt zat ik gisteravond reeds om zeven uur op de fiets na met ongezonde haast de laatste aardappels te hebben weggeslikt. M - Openneer). 574, av: av. (ADVERTENTIE) CEES STRAUS Joe Zawinul, hier op synthesizer, in het Concertgebouw gefotografeerd door Ro nald van Caem. De leden van de groep hebben bij Negram een vrij grote inbreng in de AMSTERDAM (ANP). Woensdaga vond heeft de Buitenveldertse Monteso- rischool de cabaretier Herman van Veen een viool geschonken. Dit als dank voor zijn belangeloze optreden voor leerlin gen, oud-leerlingen en hun ouders van BILL BROOKER’S JUGBAND haha, daar komt die vent met die kruik weer Een avond die speciaal bedoeld is voor de „oude zestigers” die opkomst, glorie en overlijden van de Beatles aan den lijve hebben meegemaakt en in deze dagen van recessie en muzi kale degeneratie nog eens willen mij meren over de goeie ouwe tijd. Huis vrouwen met Beatle-nylons, directeu ren die erbij waren in Blokker, derti gers met Beatle-kapsels, iedereen is welkom. Nee, helaas is niemand ter wereld meer in staat de levensechte Beatles en groupe op het podium te brengen. Upstairs op de Zomervaart 170 „be helpt” zich zondagavond dan ook met informatie, muziek, witte elpees en de muziekfilm „Let it be”. brengen de heren een elpee uit die overigens alleen tijdens optredens voor een tientje te koop is. Tekenend voor de a-commerciële aanpak van deze groep die het beluisteren waard is als je ook eens wat anders wil. Voor de komende weken staan in Donkey Shot optredens op het pro gramma van de Dizzy Mans Band (4 april), Massada, Bintangs Raisers. groep hebben bij ROTTERDAM Men neme een kruik. Men zette de kruik aan de mond en. drinke, zal de argeloze lezer zeggen. Mis! De kruik is leeg. Toch kan men zich ook met een lege kruik een plezierige avond bezorgen, en wel door te trachten er muziek aan te ontlokken. Sommige mensen kunnen dat. Het bewijs daarvoor is te vinden op talloze grammofoonplaten van het einde der jaren twintig, die met authentieke ruis de pres taties van jugbands weergeven. Grote namen op dat gebied waren in die tijd de Memphis Jugband en Tampa Red. Die treden uiteraard niet meer op, maar jugmuziek wordt nog steeds gespeeld. Door Bill Brooker’s Jug band bijvoorbeeld, een Rotterdamse band die middels een succesvolle plaat en enig televisiewerk nogal in de belangstelling is komen te staan, en die wat voor de Haarlemse liefhebbers belangrijker is zaterdagavond te beluisteren is in bodega De Gravin, Gravinnensteeg, Haarlem. Een be zoek is warm aanbevolen. Ter hoogte van Sloterdijk moet ik voor de eerste keer afstappen. Er staat een stevige bries en drank laat haar sporen na. Op het Bos- en Lommerplein doet een striemende regen me besluiten de fiets defini tief aan de kant te zetten en hijgend arriveer ik tenslotte in de Van Baerlestraat. We komen tot de conclusie dat het deze avond niet anders dan een heel goed concert moet worden, want Wea ther Report, de groep waarom het gaat, bevat als kern twee verschrikkelijk bes te musici. Dat is de sopraansaxofonist Wayne Shorter en componist-toetsenbor- denbespeler Josef (Joe) Zawinul. Deze ROTTERDAM (ANP). Het Rotter dams Philharmonisch orkest wil snel toestemming van minister Boersma van Sociale Zaken, om de salarissen van zijn musici te verhogen. Geeft de minister die toestemming niet, dan loopt de kwa liteit van het orkest gevaar door gebrek aan mogelijkheden om goede musici aan te trekken of te houden. Dit zei de heer J. Oosterlee, directeur van het RPO, woensdag op een persbijeenkomst, waar de plannen voor het komende concert- seizoen werden bekendgemaakt. Het geld, benodigd voor een salarisverhoging, heeft het RPO. De gemeenteraad van Rotterdam stelde het orkest eind vorig jaar een half miljoen gulden extra be schikbaar. Langzamerhand kregen ze aanbiedin gen om in sociëteiten te spelen en dat doen ze nu nog, met dien verstande dat ze nu genoeg aanbiedingen hebben om te kunnen selecteren. Henk: „Het aanbod is nu groter dan we kunnen verwerken”. Dat is in niet geringe mate te danken aan de verschillende TV-uitzendingen Het RPO wil voor zijn musici dezelfde status als die van de leden van het Concertgebouworkest in Amsterdam. Dezen verdienen, omdat zij deel uitma ken van het volgens de Rijksoverheid nationale orkest, twintig percent meer. Het gevolg hiervan is, aldus de heer Oosterlee, dat het Rotterdamse or kest voor vele Nederlandse musici niet zo aantrekkelijk is. Zij zouden geneigd zijn om naar Amsterdam te trekken. De moeilijkheden die men ondervindt bij het aantrekken of houden van goede Nederlandse musici dwingen het RPO er nu al jarenlang toe om in het buitenland te gaan zoeken. Momenteel bestaat het RPO voor meer dan 30 percent uit buitenlanders, veelal afkomstig uit Ja pan en Oost-Europa. Maar daarmee is volgens Oosterlee het probleem niet op gelost. „Deze vaak jonge buitenlanders blijven meestal niet lang.” Of het RPO zijn zin krijgt van minis ter Boersma is afhankelijk van het ad vies van minister Van Doorn van CRM. Het gaat erom of Van Doorn vindt, dat er in Nederland plaats is voor een toporkest naast het Concertgebouwor kest. Voor directeur Oosterlee is dat geen probleem. Hij meent dat het RPO inmiddels bewezen heeft toporkest te zijn. HAARLEM. Vanavond m 22 uur begint in politiek De Geus, Kleine Hout straat 40, een optreden van het kwartet van Kees van Lier. Het concert staat onder auspiciën van de The Global Village en is gratis te bezoeken. Het kwartet bestaat uit Kees van Lier, saxofoon; Peter ten Have op piano, Henk Bephe, bas en Guus Lick, slag werk. Zaterdagavond in de Hoofddorpse Arnoldushoeve de Rotterdamse for matie Flails. Een jonge groep die rond de Waterweg snel bekend is gewor den met hun stevige rockmuziek, op gebouwd met bas, gitaar, drums, or gel, piano, elektrisch mellotron en sax. Begin dit jaar boekte de groep veel succes met een promotie-avond in Rotterdam die de basis was voor optredens overal in het land en di verse contacten met platenmaat schappijen. Aan vang: 20 uur. Entree: vier gul den. rietblazer banjo (Dick Daar staat voor de loketten al een lange rij wachtenden in wie ik tal van jazzcoryfeeën meen te herkennen. Zo zie ik de talentvolle pianist Martin H. in gezelschap van zijn lieftallige vrouw wier hand ik voor een moment mag vasthouden. Martin vertelt me in be- hoeftevclle omstandigheden te verkeren; hij maakt nu overuren bij de Hoogovens om vrovw en koters een dak boven het hoofd te kunnen bieden. Zo ziet men waartoe het jazzmusiceren kan leiden. Om van de overige musici aan wie ik hautain voorbij ga, maar te zwijgen. waaraan ze hebben meegewerkt. Stef: „We hebben bijvoorbeeld meegedaan met „Muziek in uw straatje”. Dat is leuk werk. Je bent lekker buiten om te filmen en je kunt er iets eigens van maken. Verder hebben we een paar kinderprogramma’s gedaan en „Toi toi toi met Ted”. Het is wel een goede ervaring om het te doen”. Dat Bill Brooker’s Jugband aanbiedin- van origine Oostenrijker heeft de jazz in de jaren ’60 enige onsterfelijke melodie ën geschonken, zoals het honderden ke ren misschien wel meer uitgevoerde nummer Mercy, mercy, mercy en Oh’- Babe. Weather Report werd aan het einde van de jaren ’60 door deze twee musici geformeerd, nadat Zawinul bij Cannon ball Adderley had gespeeld en Shorter bij Art Blakey voordat ze elkaar in de studio troffen bij plaatopnamen met trompettist Miles Davis. De groep die gisteravond in het volle, maar niet uit verkochte Concertgebouw speelde, be stond voorts uit Alphonso Johnson op basgitaar de Braziliaan, Alyrio Lima Cóva, percussie en Chester Thompson slagwerk. Het werd inderdaad een heel goed optreden, vol met interessante muzikale vondsten en een hoop spanning in per fect gespeelde rockjazz. De muziek van Zawinul c.s. heeft zoveel facetten dat het etiketje rockjazz maar nauwelijks kan weergeven wat dit soort muziek werkelijk inhoudt. Er wordt tamelijk vrij gespeeld, de ruimte voor invallen en half-improvisaties lijkt tamelijk groot. Toch weet Zawinul on dertussen een bijzondere communicatie op te bouwen, die leidt tot een hoogop- gezweepte spanning. Het zijn bijna steeds up-tempo stukken, maar dan wel een tempo dat razend snel wordt opge voerd. Chester Thompson moet de snel ste slagwerker zijn die er op het mo ment op het continent rondloopt. Wat hij vaak deed, grensde bijna aan het onmogelijke. Lima Cóva ging daarbij in zijn peicussiekraampje als een wilde tekeer, gebruikmakend van een dikke dertig slag-, blaas-, roffel- en wapperin- strumentjes. Om het geheel te relativeren krijgen sommige nummers een van de rest van de inhoud afwijkende intro mee. De ene keer kruipt Joe Zawinul achter zijn vleugel voor een romantisch en klassiek stukje, de andere keer mag Lima Cóva naar voren komen voor een solootje op een eensnarig harpje. Shorter levert bij dit alles op zijn sopraansax de verbin dende teksten, met een funky soul in slag. Weather Report is een groep die ken nelijk nergens concessies aan wil doen. Want al hoor je af en toe wel eens een bekend thema, je merkt toch duidelijk dat steeds naar een eigen weg, een eigen oplossing wordt gezocht. Behalve in nummers van de twee laatste platen, Sweetnighter en Mysterious Traveller, werd dat nog het meest duidelijk tijdens enkele voorbeelden die werden gegeven van de nieuwste elpee. (Tale pinnin’, die binnen enkele weken moet uitkomen) en die vooral door de sterke ritmische in breng, ook van de bassist, opvallen. Nu de PEN in IJmuiden voorlopig met optredens van groepen is gestopt, houdt sociëteit Donkey Shot in het IJmuidense de popeer hoog. In de Verherentstraat in Heemskerk ver schijnen vrijdagavond de Animal Crackers, bijgenaamd „de band zonder stekkers”. De enige plaats in ons tochtige landje aan de zee, waar de muziek van was bord, kruik, kazoo en straat floreert, is Rotterdam. Makker, Rakker en Stakker (eind vorig jaar in Deining) komen er vandaan, en jaren geleden zeer popu lair de Endattemejugband, die overi gens weer in de oorspronkelijke bezetting is bijeengekomen. Het huis waar ik op een zonnige zondagmiddag, nog enigszins versuft na een zeer lange zaterdagnacht, met een gezellige fles pils word ontvan gen staat dus in Rotterdam. Aanwezig zijn Henk Houtgraaf (piano, kazoo), Stef Schoonen (jug, lepels) en Dick Tenwolde (zang, kazoo). Bill Brooker’s blijkt in 1967 te zijn opgericht door Dick en Stef. Dick: „Ja, het bekende verhaal. Een microfoontje en een oude radio. Voor vijftien gulden optreden voor de speeltuinvereniging. Langzamerhand werden we in deze om geving bekend. We zijn op de Lijnbaan begonnen, evenals de anderen. Óp ko ninginnedag heb je geen vergunning no dig. We speelden ook ’s avonds na de bioscoopvoorstellingen. Dan vingen we dertig gulden en dan gingen we naar de kroeg en maakten het op”. de school. Het optreden vond plaats in de aula van de Vrije Universiteit in het kader van een feestweek die de school had georganiseerd naar aanleiding van de opening van het schoolgebouw in Buitenveldert. Herman van Veen is zelf oud-leerling van de heer A. Mok, het huidige hoofd van de school. Toen Harman van Veen negen jaar oud was, heeft hij op initia tief van de heer Mok, die destijds zijn leraar was op de Montesorischool in Utrecht een viool gekregen. Door dit geschenk werd een basis gelegd voor Hermans huidige carrière. Het is de bedoeling dat Herman van Veen de viool weg geeft aan een muzi kaal getalenteerd kind. Hij mag zelf kiezen wie. ,Zo van: haha, daar komt die vent met die kruik weer!” Het gaat Bill Brooker’s dus in de eerste plaats om de muziek. Om het leuk te houden treden ze ook niet meer dan driemaal in de week op. Zij zijn en blijven amateurs, het moet plezierig blijven. Dick: „Van die lachwekkende act krijg ik zo’n eng gevoel. We kunnen best gek doen, maar dan moet het wel spontaan zijn. En dan is het voor ons ook een feest”. Ut Cafaatje, Spaarndamseweg (naast Jachtwerf), zaterdag: muziek uit de Balkan door ensemble KES. Tioli, Laan van Angers, wijkcen trum, zatav.: disco Blow-Up en Eag- les-special; zondagmi: disco Blow Up met elpee top-10. Upstairs, Zomervaart 170, zondag- av.: Beatles-avond met informatie muziek waaronder zeldzame witte el pees en de muziekfilm „Let it be”. Arnoldushoeve, Hoofdweg Hoofddorp, zaterdag: de Flails. Youth for Christ, Turf steeg 2, zat.: koffiebar met rockgroep Dust uit Driebergen. Donkey Shot, A. Verherentstr. 1. Heemskerk, vrijdagav.: Animal Crac kers. Jeugdland, Theemsplein, H’lem- Z.W. zat: drive-in disco Wipe Out. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr. elke av.: bar-dancing-disco. Tamberlain, Grote Houtstr. elke beh. ma en di: discotheek. Bluesette, Krusemanstr. 34. Oost. vr„ zat. en zo.: bar-dancing-disco. Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zondagmi: discodansen. Esperanza, Kerkweg 2, Spaarnwou- de, elke weekeind: dansen. ’t Plein, Balkanplein 4, zatmi en av.: open huis; zo-ochtend: muziek workshop; zondagmi.: film en docu mentair programma. gen voor televisie-uitzendingen kreeg, is weer te danken aan de grammofoon plaat Lady Delicious Land” (vertalen maar!) die vorig jaar is uitgebracht en die zeer goed is ontvangen. Het nummer „Passaneda” daarvan werd op single ge lanceerd. Dat brengt ons op de muzikale formule van de band. Dick: „Onze muziek is gebaseerd op de authentieke jug. We hebben op platen wel ongeveer alles wat op dat gebied is uitgebracht. Maar wij zijn verder ge gaan. De Endattemejugband heeft altijd die authentieke jugmuziek op authentie ke wijze gespeeld. Wij hebben het uitge bouwd. Wij bewerken ook nummers uit andere jaren, uit alle periodes kan je wel zeggen. Het is niet onze bedoeling de jugmuziek te verkrachten, maar we hebben bijvoorbeeld ook een nummer van de Bonzo Dog Band”. Stef: „Het komt er op neer dat we alles pakken wat goed is voor onze bezetting”. De groep heeft de afgelopen jaren in Nederland bekendheid gekregen door de afwijkende muziek ouder wetse jazzmuziek en de uitermate soontane, gezellige show die daarbij pebouwd wordt. Animal Crackers brengen muziek uit de oude doos in de originele setting met onder meer kazoo’s. dwars- en neusfluitjes, was bord en dergelijke. Hoofdinstrumen ten zijn: koperwerk en viool (Etienne Francois); rietblazer (Reginald Grütters); banjo (Dick Turksma)' sousaphone (Gijs Horstink); wasboard (Herman Openneer). Eind maart keuze van het op te nemen repertoire. Dick: „We zoeken het allemaal zelf uit. Op het ogenblik zijn we bezig met het uitproberen van een nummer dat Leo nard (Beuger ukelele, mandoline, sli de-whistle, kazoo) heeft geschreven om op single te worden uitgebracht. Negram wil dat natuurlijk. En dan zeggen wij: oké, maar we wachten wel tot we iets hebben dat ook voor ons aanvaardbaar is”. Ook voor een tweede elpee wordt al materiaal bijeengezocht. Dick: „We zijn nu weer wat anders aan het proberen. Bijvoorbeeld „Sweet Sue” waarin vrij wel alle instrumenten door de neus worden gespeeld; dus kazoo-neuzen, tu- ba-neuzen en zo. En we zijn bezig met „Sonny Boy” in een heel lichte bezetting Het enige bezwaar van de eerste plaat was dat hij een beetje eentonig was”. Henk: „Van die dreun moeten we een beetje af. Er is geen bezwaar tegen, maar hij mag niet overheersen”. Waar men wel bezwaar tegen heeft is de omstandigheid dat Bill Brooker’s al tijd wordt af geschilderd als een stel lolbroeken. Dick: „Vroeger deed ik veel blues. Voor mezelf wilde ik meer de vrolijke kant uit. Maar nu schrijven ze: het wordt een gezellige boel, en dan komen de mensen vragen of we „Oh when the Saints” willen spelen”. Henk: „In het promotiestencil worden we persiflerend en pretentieloos ge noemd. Nou, persiflerend.we gaan de boel niet belachelijk maken. En we hebben wel één pretentie: dat we mu ziek maken”. Dick: „We zijn dus niet de muzikale omlijsting van een dolle boel met feest neuzen. Dat dachten ze een keer met carnaval dat we een hoempa-bandje waren. We maken wel vrolijke muziek, maar geen carnavalsmuziek. Dan kondi gen ze ons aan.met onze lachwekken de act!” Henk: en

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11