Bij Wim Jonker zijn motief voor symbolische plastieken Groot Limburgs Toneel door conflict uitgehold ZWITSERLEVEN waar vindt u zoveel keuze in 2 zits banken enfauteuils? klassiek tijdloos M^OIrïlSIrïl „IK, JIJ, WIJ ALLEMAAL” KRO is tevreden over Medianota „mens en kosmos” Dick Holthaus blijft met couturecollectie ne boekhouder adm. medewerker/ster 1 opgewekt in de running EXPOSITIE IN HAARLEMS BISSCHOPPELIJK MUSEUM Repertoirespelers tegen vormingsgroep Boek van de maand DONDERDAG 2 0 MAART 1975 12 13 KUNST Tevens is op dezelfde afdeling plaats voor een met tenminste Praktijkdiploma Boekhouden. Ut 1 Nederlandse vestiging van de Zwitserse Maatschappij van Levens verzekering en Lijfrente, zoekt voor spoedige indiensttreding voor de afdeling Beleggingen een Geboden wordt een prettige werksfeer met gunstige arbeidsvoor waarden. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties kunt u richten aan Zwitser- leven, afd. sekre+friaat Apollolaan 153, Amsterdam-Zuid. met tenminste Praktijkdiploma Boekhouden en M.B.A. Leeftijd tot 40 jaar. Ervaring in huizen administratie strekt tot aanbeveling. thuis 6esf ■I' j - I W □TT (ADVERTENTIE) HEIN STEEHOUWER (ADVERTENTIE) 1^* - "4. „Stilte”, een plastiek waarin is gezocht naar een innerlijke harmonie, maar uitge drukt in het evenwicht tussen materiaal en uitsparingen. den tot abstracties. Wim Jonker gebruikt ze echter als grondslagen voor de men selijke figuur of als verbanden tussen figuren. Hij heeft zich aangewend in zijn beeldtaal intuïtief te denken, want anders zouden zijn plastieken niet kun nen ontstaan. Sommige ervan zijn on derworpen aan een even ingewikkelde denkarbeid als de grafiek van Maurits Escher, die binnen het platte vlak met dimensies zijn spel speelde. Wim Jonker doet het echter in werkelijk driedimen sionale vormen, met soms verwijzingen naar een andere dimensie, omdat onder zich wijzigende gezichtshoeken de plas tieken ineens iets anders kunnen voor stellen, dan je op het eerste gezicht meent te zien. Een schijnbaar eenvoudig vrouwelijk figuurtje kan door lichtval of verplaatsing een tweede of soms zelfs derde betekenis krijgen. Er schuilt een groot gevaar in een te ver doorgaan in deze richting, namelijk gekunsteldheid, die Wim Jonker zelf niet bekleed met smaakvolle gobelins, tijdloze stoffen en leer. in het sfeervolle grachtenhuis aan de Raamsingel 42 NI.'7406 Zwarte étamine blazer, grijze flanel rok met kort heupstukje en wit zijden jersey T-shirt met lange shawl, even eens uit de couturecollectie van Holt haus. kan opvallen omdat zijn ingewikkelde beeldtaal hem tot een tweede natuur is geworden. Bij de meest „moeilijke” beel den moet je als toeschouwer soms te 142 Haarlem Tel. 31 51 12 Guus Baas, woordvoerder van de vor mingsgroep GLTwee was dinsdagavond alsnog bereid met de mensen van het repertoiretoneel te overleggen wat er gedaan kan worden om tot een goede vorm van samenwerking te komen. Woordvoerder Marc Camaert van de re- pertoiregroep zei hiervoor niets te voe len. Hat GLT bestaat volgens hem enkel nog maar op papier. De spelers van het repertoiretoneel zijn verbolgen over wat zij noemen „de manipulaties van het vormingstoneel”. Zo zou er politieke druk in Den Haag zijn uitgeoefend en zouden links-geo- riënteerde bestuursleden van het GLT, oud PvdA-voorzitter dr. J. Tans en se nator N Tummers, de acteurs van het gezelschap „schamper” bejegend heb ben. Het werk van Wim Jonker is in Haar lem nogal bekend. Ook het nieuwere, dat hier nu is geëxposeerd naast ouder lijkt vertrouwd, omdat er een duidelijke lijn in zit, die ogenschijnljk geen verras singen biedt. Maar Wim Jonker is ook de wonderlijke man, die telkens varieert op oude thema’s, nieuwe vormoplossin- gen biedt voor oeroude inhoudelijke ge gevens en daardoor kans ziet toch tel kens nieuw te blijven. Wim Jonker verbindt in zijn symbo liek twee schijnbaar onverenigbare za ken met elkaar, namelijk een wiskundi ge symboliek en de diepste vragen om trent het menselijk bestaan, uitgedrukt in de mensfiguur, soms alleen ,soms getweeën en soms in gezinsverband. Die wiskundige symboliek vindt je in de grondvormen en is qua afkomst eigen lijk Grieks, Driehoek, vierkant, cirkel zijn gebruikt in de zin van de oude Pythagoreeërs, die in de wiskunde sacra le aanwijzingen vonden voor de verban den tussen mens en kosmos. De cirkel is ook bij Wim Jonker hetzij als „gat” uitgespaard, hetzij aan gebracht binnen de compositie of als basis gebruikt, een symbool voor het eeuwige, het onkenbare. Het vierkant beduidt de aarde, energie, materie; de driehoek de verzoening van tegendelen en de verwijzing van het aardse naar het kosmische. Het kruis kom je ook tegen, maar altijd teruggehouden of ge reduceerd tot enkele lijnen (of uitspa ringen) binnen de compositie. Het hart komt in zijn werk voor, natuurlijk als symbool van de liefde. Al deze symbolen zouden kunnen lei- AMSTERDAM. Het boek „Ik, jij, wij allemaal” (uitgeverij Kosmos) wordt het boek van de maand april. Het is vanaf 3 april verkrijgbaar in de boekhandel. Het boek bestaat uit twaalf hoofd stukken, die door verschillende auteurs zijn geschreven. Het zijn beschouwingen over de mens en zijn relaties in allerlei levensfasen, geschreven vanuit uiteenlo pende visies. De auteurs zijn de arts B. Bouricius, H. Korteweg, dr. H. Musaph, dr. J. van Ussel, drs. G. de Bruijn, drs. Rita Kohnstamm, P. Dupuis, Gemma Nanninck, prof. dr. M. van Beugen, prof, dr. M. Langeveld, G. van den Berg en dr. M. Nevejan. De eerste oplage bestaat uit 71.000 exemplaren. Tijdens de bijeenkomst onder leiding van irs. Th. van Velzen van het minis terie van CRM bleek dat de vierde subsidiegever, de provincie Belgisch Limburg, de opvattingen van de andere subsidiënten niet deelt. Het bestuur van de provincie Belgisch Limburg heeft al eerder besloten enkel het repertoireto- neel te subsidiëren. Het vormingstoneel GLTwee heeft zich op de bijeenkomst volmondig met de voorwaarden van de subsidiegevers akkoord verklaard. MAASTRICHT. Het Belgisch-Ne- derlandse gezelschap Groot Limburgs Toneel (GLT) dreigt uitgehold te worden door een ernstig conflict tussen de spe lers. Het gezelshap bestaat uit een groep, die repertoiretoneel verzorgt en een groep, die vormingstoneel op scholen en onder werkende jongeren brengt. De vormingsgroep heet GLTwee. De strek uitgedunde repertoiregroep wenst niet langer onder een bestuur samen te wer ken met de vormingsgroep. Deux-pièces met lange shawl van beige zijden jersey uit de voorjaars- en zomercollectie van Dick Holthaus. Willy van Heesvelde, acteur en voor heen directeur van GLT, geeft de reper toiregroep geen schijn van kans meer om zich te herstellen, nu het vormingstoneel het in het gezelschap voor het zeggen heeft. Het verloop onder de spelers is volgens hem zo groot dat er voor het voortbestaan van de groep gevreesd moet worden Willy van Heesvelde ver laat het GLT; hij heeft een contract getekend met de toneelgroep Theater in Arnhem. weer gemanifesteerd en wat mij be treft mag hij nog fijn een tijdje in ons vaderlandse couture-wereldje blijven meedraaien. Hopelijk van u ook! DE AVOND WORDT DUBBEL feestelijk met een kaftan van mous seline de soie waarop glitterborduur- sels waren aangebracht. Even feeste lijk gaat u het avondje uit in zo’n beeldschone taf zij den rok gecomple teerd met een kanten blouse, die dan nog extra wordt verlevendigd met geborduurde banen. Kortom, Dick Holthaus heeft zich voor dit seizoen Een van de moeilijkheden is, dat drie van de vier suosidiegevers van GLT voorstander zijn van samenwerking tus sen beidt groepen. De leden van het repertoiretoneel zien slechts een oplos sing in twee aparte gezelschappen met HAARLEM. In de grote zaal van het Bisschoppelijk Museum en ook in een paar kleine zaaltjes op de verdieping heeft de Haarlemse beeld houwer Wim Jonkers zijn plastieken van de laatste jaren neergezet, meest gipsen ontwerpen voor latere bronzen. Ze staan er tussen de antieke re ligieuze schilderijen en voorwerpen van liturgische aard. Het lijkt een anachronisme, antiek en modern en soms lijkt het een het ander te ver dringen, maar anderzijds is er een grote overeenstemming. De kunst van Wim Jonker is immers in aanleg (en uitwerking) religieus en daarbij is hij ook nog symbolist. 's maandags gesloten HILVERSUM (ANP). Volgens de KRO is er in de Medianota van minister Van Doorn een zeer goede poging ge daan om de betekenis van de media in het licht te stellen en vooral om de verschijnselen, die thans een bedreiging vormen voor de vrijheid en verscheiden heid van de meningsuiting te kanalise ren en daar een passend antwoord op te geven. Er worden zeer behartenswaardige en voor Nederland oorspronkelijke dingen van overheidswege gezegd. Wij moeten nu bestuderen wat de gevolgen van de ter discussie gestelde voorstellen zullen zijn, aldus de KRO. Een belangrijk punt vindt de KRO bijvoorbeeld hoe de voorgestelde rol van de overheid zich feitelijk zal ontwikke len. Een speciaal punt voor de KRO vor men uiteraard de voorstellen ten aanzien van de omroeporganisaties, die op de eerste plaats in hun totaliteiten moeten worden bekeken. Ten aanzien van de loskoppeling van lidmaatschap en abon nement vraagt de KRO zich af of de omroeporganisaties de enige verenigin gen moeten zijn, die aan hun leden een contributie zonder contraprestatie zou den moeten vragen. Dit lijkt een zeer eigenaardige zaak. Het lijkt ook niet te stroken met de bedoeling van dezelfde nota om zo hecht mogelijke contacten tussen de omroepen en hun leden te bevorderen. Daar wordt met de ene hand onmogelijk gemaakt, wat met de andere hand verlangd wordt, zo meent de KRO. elk een eigen bestuur. Op een dinsdag gehouden persconferentie zeiden ze niet bereid te zijn lit standpunt te laten varen, zelfs niet als dit tot de opheffing van het gezelschap zou leiden: De subsidiënten van het Groot Lim burgs Toneel (het ministerie van CRM, het ministerie van de Nederlandse Cul tuur in Brussel en de provincie Neder lands Limburg) hebben dinsdag in Maas tricht nog eens uitvoerig de voorwaar den, waarop zij de subsidies voor het Groot Limburgs Toneel willen verstrek ken, uit de doeken gedaan. Deze voor waarden zijn gebaseerd op de door het bestuur en het gezelschap goedgekeurde beleidsnota en betreft een drietal taken, te weten een beperkte repertoiretaak, een educatieve taak en een algemeen vormende taak. DAT DE NIEUWE HOLTHAUS- couture-operatie uitstekend is ge slaagd, heb ik gisteren in haar volle omvang kunnen waarnemen. Zo zag ik voor u fijne vertalingen van de hoesjurk, die van boven veelal smal was gesneden en lange, strakke mou wen kreeg. Voorts fraaie voorbeelden te over in katoenen jersey, waarbij de hals en de sluitkant met een tegengestelde kleur was afgebiesd. Lange shawls of omslagdoeken com pleteerden de modellen. Andere jurk jes en zo ook blouses kregen in de zeer wijd uitgesneden armgaten, rechte wijde mouwen tot net boven de elleboog. weren zou gaan rusten, blijken achteraf domweg uit de lucht te zijn gegrepen. Onze inventieve Dick wil juist graag nog wat nieuwe lauweren oogsten en zijn fraaie voorj aars- en zomercollec tie is daarvan het klinkbare be wijs geworden. Wel heeft hij met ingang van 1 augustus zijn boe tiek aan de Van Baerlestraat ver huurd aan Barbara de Groot, die thans nog haar bekende Boutique in de Vijzelstraat heeft. Voor het overige blijft alles bij het oude, want Holthaus blijft de couture, demi-couture en de confectie trouw. Het enige, voor u hoogst waarschijnlijk minder belang rijke, verschil is dat hij nu vanuit zijn huis aan de Vondelstraat opereert. ALLE HARDNEKKIGE ge ruchten ten spijt, dat de Amster damse couturier Dick Holthaus er dik genoeg van zou hebben en dientengevolge op zijn vele lau- veel zoeken en dan stuit je op te ge zochte vormoplossingen. In andere ge vallen echter ontstaan er bijzonder gave plastieken, heel eenvoudig en direct aan sprekend, zowel door de vorm als de daar in vervatte symboliek. Maar door telkens weer naar het voor hem hoogste en moeilijkste te grijpen komt Wim Jonker bij oplossingen terecht, hem de klaar heid verschaffende, die je in eenvoudiger beelden terugvindt. Het is zijn typische weg, moeizaam, hard werkend en zich telkens weer confronterend met de oer beginselen van het menselijk bestaan. De onderwerpen kent men: een moe der, die tevens moeder aarde is; een vlinder-engel; mensen binnen een be schermende doorboorde bolvorm; tot de eenvoudigste vormtaal teruggebrachte Emmaüsgangers; ook ingewikkelde se- mi-abstracte vormen, waarin tempel, kruis en mens binnen dezelfde volumen en uitsparingen tot één gestalte zijn samengesmolten. Soms „rammelt” zo’n beeld, een andere keer treft je de gaaf heid, maar boeiend is altijd het meezoe ken met Wim Jonker naar de innerlijke zeggingskracht van zijn plastieken. De beelden van Wim Jonker gaan onbedoeld merkwaardige verbanden aan met sommige schilderijen in de grote zaal van het Bisschoppelijk Museum. Deze plastiek is een „moeder aarde-figuur” gesitueerd rond de doorboring, die symbolisch gebor genheid voorstelt. Er achter bevindt zich een schilderij dat de geboorte van Christus voorstelt, waardoor het beeld een tweede betekenis krijgt. EN WAREMPEL, DE safari-look kwam in het Vondelstraat-pand ook nog even om de hoek kijken met een khaki broekpak en een beeldig katoe nen poplin mantelpak met klokrok. Dick liet hierbij fraaie zijden T-shirts met lange shawls dragen; karakteris tieken, die we door de hele collectie heen zagen opduiken. Van zeer soepe le stoffen waren voorts de kostelijke dteux-pièces met dubbele rokken m een en ander wat meer volume te geven- Voornaamste kleuren in de collectie waren beige, marineblauw en wit. p i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13