PSV OP HET JUISTE MOMENT ZELFBEWUSTE FORMATIE Sepp Maier redder van Bayern M. O.-Europa wacht PSV Pahlplatz in sublieme vorm Westduitse suprematie EC-RESULTATEN us •U I 9? ÊM I ak OVERWEG VELT VELEZ MOSTAR IN LAATSTE MINUUT SPORT 20 DONDERDAG MAART 1975 35 SE 1,50 Zelfvertrouwen Onherkenbaar F (Van onze sportredactie) op 25, ing. B- 8 Gaafste wedstrijd t f. JAN VAN BEVEREN VOORAL EEN (Van onze sportredactie) speelde. Willy van de Kerkhof scoort het eerste doelpunt voor PSV. Messias (midden) en Toni kunnen er niets meer aan doen. onneembaar gelegenheid alle (Van onze sportredactie) FC Twente maakt einde aan dy-laan Theo Pahlplatz: uitblinker (Van onze sportredactie) toren, gonarc ichines len De loting voor de halve finales vindt morgen plaats in Zürich. X a. ui X voor 1 lassen, mare jden. BEKERWINNAARS Ferencvaros—Malmö FF Rode Ster BelgradoReal Madrid Rode Ster won na het nemen van strafschoppen (65). BenficaPSV Dynamo KievBursaspor 1— 0 (0—2) 0—1 (0—3) 2— 0 (2—3) (1—0) (1—5) (0—11 (0—2) (0—0) (1-0) Rijvers roemde zijn hele ploeg. „De jongens hebben geweldig gespeeld. De ploeg was in vergelijking met twee we- icnters, ters, den MÖNCHENGLADBACH-West- Duitsland heeft het hoogste woord in het UEFA Cup-toernooi. Twee verte genwoordigers (FC Köln en Borussia Mönchengladbach) bereikten de laat ste vier. Met FC Twente completeert Juventus het kwartet. o UI 3 (3—11 (0—2) i ndustrieten /cartfcrpuldtr 1—1 2—0 2—3 2—0 0—0 1— 2 2— 0 JEREVAN. Bekerhouder Bayern München, in de nationale competitie zo bescheiden geklasseerd, heeft kans gezien de halve finales van het Euro pa Cup-toernooi voor landskampioe nen te bereiken. De Russische titel houder Ararat Jerevan had gisteren aan een 1-0 overwinning niet genoeg om het verlies van twee weken gele den in München (0-2) ongedaan te maken. Kees Rijvers was na afloop van de wedstrijd Benfica-PSV uiteraard een ge lukkig man. „Wanneer wij hier hadden verloren, was dat geen drama geweest. Nu wij echter bij de laatste vier zijn, zullen wij op twee fronten gaan strij den. Ik heb de jongens gezegd dat de competitie het belangrijkste was, maar dat is nu wel veranderd.” De meeste moeite om het zover te brengen moest Rode Ster zich ge troosten. Pas na strafschoppen gaf tegenstander Real Madrid zich ge wonnen. Rode Ster werkte in de officiële speeltijd de veertien dagen geleden in Spanje opgelopen achter stand (0-2) geheel weg, waarna de ploegen in de verlenging geen kans zagen tot doeltreffende daden te ko men. Bij de strafschoppenserie beging Santillana de voor zijn ploeg fatale misser. In de „normale” speeltijd hadden Dzjajic en Petrovic voor de Joegoslavische bekerhouder gescoord. Kraay. de LANDSKAMPIOENEN Ararat JervanBayern München AnderlechtLeeds United St. EtienneRuch Chorzow ENSCHEDE De tijdcijfers het elektronische scorebord gaven 44 aan. En de duizenden op de tri bunes, ondanks de spanning huive rend in de hoog opgeslagen kragen, verkleumd vaak tot op het bot, voorzagen al een herhaling van het verlengingsdrama tegen Juventus, nu alweer vier jaar geleden. Maar ook in een slijtageslag als FC Twen teVelez Mostar, ook in het grim mig koude stadion Diekman, duurt de laatste minuut altijd nog zestig seconden. DEN HAAG De resultaten van de gisteravond gespeelde wedstrijden voor de kwartfinales van de Europese bekertoernooien zijn (tussen haakjes de re sultaten van de eerste wedstrijd): UEFA CUP: Borussia MGBanik Ostrava FC Amsterdam—FC Köln FC TwenteVelez Mostar Hamburger SVJuventus OVERWINNING OP ONSZELF” Toch liet na afloop de blessure van de Zweed zich niet zo ernsig aanzien. Rij vers geloofde zelfs dat Edström zondag, wanneer PSV de lastige wedstrijd tegen AZ’67 speelt, weer van de partij zal zijn. Rijvers was somberder over René van de Kerkhof. „Hij heeft zich bij een actie voor het doel van Henrique verstapt. Maar misschien is hij wel zodanig op te lappen, dat hij zondag toch kan spelen. Wij zullen hem hard nodig hebben.” Aanvoerder Jan van Bever en was ver baasd over zijn eigen ploeg: „Het is toch 9 Volkomen volgens de verwach tingen distancieerde Dynamo Kiev zich van de Turkse vertegenwoordi ger Bursaspor, die veertien dagen ge leden op eigen bodem al met 0-1 het onderspit had moeten delven. In Kiev werd het, voor 90.000 toeschouwers, 2-0 voor de Russen door doelpunten van Kolosov en Muntian, keurig ver deeld over de beide helften. 4 1 (recht 9 Zoals dat in het verleden al va ker is gebleken, werd ook gisteravond duidelijk dat Anderlecht het tegen Engelse ploegen moet laten afweten. De Belgische club stond na de 3-0 nederlaag in Leeds al voor een vrij wel hopeloze opgave. De hoop op een draaglijke totaalscore verdween in de 75ste minuut toen aanvoerder Billy Bremner het enige doelpunt van de wedstrijd scoorde en er daarmee voor zorgde dat Leeds United ook de twee de wedstrijd won. Voor het eerst sinds 1959 heeft Frankrijk weer een club in de halve finales van het toernooi voor lands kampioenen. Saint Etienne kwam zo ver door een 2-0 overwinning op eigen terrein tegen Ruch Chorzow dat in Polen met 3-2 had gewonnen. Janvien (negende minuut) en Revelli (85ste minuut, stafschop) gaven de 45.000 toeschouwers reden tot jui chen. BELGRADO. PSV zal in de hal ve finales van het Europese beker toernooi voor bekerwinnaars in ieder geval op Oosteuropese tegenstand stuiten. Behalve de Eindhovense for matie slaagden Dynamo Kiev uit Rusland, Ferencvaros uit Hongarije en Rode Ster Belgrado erin zich bij de laatste vier te klasseren. Dit in tegenstelling tot Theo Pahlplatz, aan de andere kant, die zijn gaafste wedstrijd sinds vele manden speelde. Toch was het niet Pahlplatz, die FC Twente vlak voor rust toch nog op 1-0 bracht, maar Zuidema. Juist toen Velez Mostar in gedachte de bianco-stand al In de kleedkamer zag, kopte Primonac, ge hinderd door de ongelooflijk ijverige Jeuring, de bal voor de voeten van Zuidema die van zeker 20 meter een stuiterend schot afvuurde waar Mrgan volledig door werd misleid. schitterende onzekerheid een einde te maken na een overstapje van Quaars. De Zweed schoot echter in zijn haast tegen Henrique op. Twee minuten later deed Van der Kuylen het beter. Dahlquist kreeg de bal plotse ling vrij en passte zuiver op Van der Kuylen, die van de rand van het straf schopgebied met het linkerbeen laag langs de paal schoot: 1-2. 9 Ondanks een teleurstellend ge lijkspel (1-1) kwalificeerde Ferencva ros Boedapest zich op eigen terrein ten koste van het Zweedse Malmö FF bij de laatste vier. De eerste ontmoe ting was door Ferencvaros met 3-1 gewonnen. Gisteravond gaf Sjoberg voor de ogen van 30.000 toeschouwers Malmö al snel weer de nodige hoop. Pas na de hervatting zag Mate kans de score voor de Hongaren gelijk te trekken. Bayern dankte de overwinning vooral aan doelman Sepp Maier, die met name in de slotfase enkele ma len een doelpunt van Ararat wist te voorkomen. Het vrijwel voortdurend aanvallende Russische team (de uit vallen van Bayern waren overigens verre van ongevaarlijk) kwam alleen in de 34ste minuut tot scoren. Andre- assjan had toen met een kopbal suc ces. Het Rasdan-stadion in Jerevan was met 75.000 toeschouwers geheel uitverkocht. Borussia nam simpel afstand van Banik Ostrava, dat op eigen terrein al had verloren met 1-0. In Mönchen gladbach werd het 3-1 door doelpun ten van Nicka (eigen doel), Heynckes en Vogts voor de West-Duitsers en van Hudecek voor de Tsjechen. Er waren slechts 11.000 toeschouwers. Juventus zorgde ervoor dat FC Twente niet nu al zeker is van een Westduitse tegenstander. Juventus verdedigde in een uitverkocht Volks- park-stadion in Hamburg (61.000 toeschouwers) met succes een 2-0 voorsprong tegen HSV. Volgens be proefd Italiaans recept werd het in de Westduitse havenstad 0-0. Doel man Zoff was de absolute uitblinker aan Juventus-zijde. Zowel Rijvers als Pavic hadden hun ploegen voor het tweede bedrijf onge wijzigd gelaten. PSV kwam duidelijk ingesteld op het vasthouden van de 1-1 terug. Het liet Benfica weer komen. Hoe gevaarlijk dat was bleek in de 48ste minuut toen de weer in de aanval op duikende Humberto hard inschoot. Dei paal keerde het schot evenwel. Direct daarna moest Artur aan de andere kant redding brengen toen Quaars op links vrij kon voorzetten nadat twee Portuge zen elkaar in de weg hadden gelopen. De blonde Artur schoot de bal voor de voeten van Willy van de Kerkhof over het eigen doel weg. Tijdens de laatste tien minuten, toen de regen weer in stromen naar beneden kwam en de tribunes veranderden in een woud van paraplu’s, bleef PSV vol overleg en uitermate rustig zijn schitte- ongelooflijk gegaan. Voor mij heeft er een gedaanteverandering plaatsgevonden. Wij speelden vol zelfvertrouwen. PSV heeft een overwinning op zichzelf be haald. De afgelopen weken kregen wij veel meer kansen dan die vier die wij nu hadden. In Lissabon echter gaan er twee in. Dat is toch geweldig.” Milorad Pavic, de Joegoslavische trai ner van Benfica deed geen poging zijn teleurstelling te verbergen. „Wij hebben het niet gehaald. Dat is jammer. Ik heb mijn spelers gewaarschuwd voor de kracht van PSV, vooral voor hun snelle tegenstoten. Voor mij was het dan ook geen verrassing dat wij zijn uitgescha keld. Mijn voetballers geloofden het wel te kunnen redden met een snel ope ningsoffensief. PSV liet zich echter niet afbluffen.” Pavic werd zelfs nog compli menteus. „Een PSV in deze vorm heeft een uitstekende kans de beker naar Nederland te halen.” Opstellingen: FC Twente: Gross; Van lers- sel, De Vries, Drost en Bruggink; Overweg, Van der Vall en Thljssen; Jeuring (Muhren), Pahlplatz (Achterberg) en Zuidema. Velez Mostar: Mrgan; Metlr, Hadziabdic (Prsra), Kvesic en Colic; Primorac, Topic en Halilhod- zic; Bajevic, Vladic en Vukoje. Scheidsrech ter: Jimenez (Spa). 27.000 Toeschouwers Velez Mostar had alle reden tot onte vredenheid, toen tien minuten voor de pauze de alleen uitbrekende Topic van de dienstdoende grensrechter terecht mocht doorspelen, maar Camacho het ten onrechte appelleren van de Twentse verdedigers accepteerde en voor buiten spel floot. De Nederlanders boften nog een keer toen Vladic na een gave com binatie met Vukoje en Bajevic alleen voor Gross opdook, maar zo mogelijk nog verbaasder over die kans was dan Twente’s doelman. Het was een van de weinige keren dat Bajevic overigens werkelijk effectief op trad. De veelvoudige Joegoslavische in ternational, door Spitz Kohn later toch de motor van Velez genoemd, bleef na de ervaringen die hij in de thuiswed strijd met Overweg had opgedaan, bijna voortdurend ver achter zijn aanval han gen. vaA”1,, LISSABON (ANP) Evenals vier jaar geleden heeft PSV de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars bereikt. Dankzij doelpunten vr.a Willy van de Kerkhof (13e minuut) en Willy van der Kuylen (85ste minuut) werd Benfica, dat alleen door verdediger Humberto kon scoren, in het eigen stadion met 2-1 verslagen. Elk gelijkspel, anders dan 0-0, was voor de Eindhovenaren voldoende geweest om in de halve finales te komen. PSV wilde echter overtuigend tot de elite- vier van het toernooi van de bekerwinnaars binnen stappen. Het nerveuze en ge jaagde team dat twee weken geleden in Eindhoven zichzelf voorbjj liep, was in Lis sabon onherkenbaar. ledig in overeenstemming met de belof ten van coach Sulejman Rebac grepen de Joegoslaven op hun beurt elke gele genheid aan om aanval en initiatief over te nemen. Fouten en misverstandjes in het centrum van de defensie bij FC Twente, waar De Vries en vooral Drost meer dan eens ernstig mistastten, ver meerderden het aantal openingen voor de technisch uiterst bekwame formatie uit Mostar. Maar nadat Bajevic in de zesde minuut keihard langs het doel van Gross had gevuurd, was het opvallend te constateren dat de Joegoslaven voor de rest niet aan één echte uitgespeelde kans zijn toegekomen. Zodat doelman Gross eigenlijk nauwe lijks op de proef werd gesteld. In dat opzicht ging het aan de andere kant toch wel degelijk anders toe. Voortdu rend moest Mrgan, nota bene eigenlijk tweede man nu international Marie door militaire dienst al vanaf het begin van de competitie niet beschikbaar is zijn kwaliteiten tonen. Die bleken uitzonder lijk goed. De Joegoslavische doelman voorkwam in kansrijke situaties voor de uitblinkende Pahlplatz, voor Jeuring met een al „getelde” kopbal voor Van der Vall en voor Thijssen, opnieuw opvallend door zijn formidabele actiera dius. Bovendien bleven nog tal van an dere Enschedes mogelijkheden als gevolg van te veel haasten of gebrek aan nauwkeurigheid zonder resultaat. Kohn: „In de rust heb ik mijn spelers daarop gewezen en ik had de indruk dat het later veel beter ging”. PSV ging ineens veel rustiger spelen en na zestien minuten verving Kees Rijvers Edström door Quaars, met wie hij een extra verdediger inzette. De voorsprong gaf PSV zoveel zelfvertrou wen dat de ploeg zich nu veel meer naar voren waagde. Benfica daarentegen werd steeds onrustiger. De Portugezen verwaarloosden de dekking en de ploeg was geen schaduw van het team dat twee weken geleden in Eindhoven zo geroutineerd zijn tegenstander in de greep hield. De Eindhovense defensie die in de thuiswedstrijd onzeker speelde, leek met Nordqvist aan het hoofd Benfi ca goed in bedwang te hebben. In de 24ste minuut, bij een massale Portugese aanval, ging het echter mis. Na een mislukte kopbal van Eusebio kwam de bal voor de voeten van de meegekome* Humberto en tegen diens schot door een wirwar van spelers was Van Beveren machteloos: 1-1. zijn door de toch wel bijzonder verras sende ontknoping van het spektakelstuk in het Diekman. Zijn equipe immers, die zoals verwacht vanaf het begin ■’.11e energie in de eerste plaats aanw^ndde om de uit Mostar meegebrachte achter stand van 1-0 goed te maken, verwierf gedurende lange perioden een duidelijk overwicht. De scoringsmogelijkheden re gen zich aaneen, maar vooral het mag nifieke werk van Slobodan Mrgan in het doel van Velez stond bij herhaling Twents succes in de weg. Velez wenste niet via massaal verdedi gen naar een gelijkspel te streven. Vol ken geleden onherkenbaar. Vooral in de verdediging ging het geweldig.” Rijvers was het meest te spreken over Adrie van Kraay en Björn Nordqvist. „Die jongens hebben daar achter heel wat weg staan halen, vooral Van Kraay toonde zich de grote organisator. En vergeet Lubse niet. Die had op het middenveld een uiterst zware taak, maar heeft die voortreffelijk volbracht. Mijn wisselspelers hebben hier bewezen ook klasse te hebben. Quaars moest er bij voorbeeld ineens, na tien minuten, in omdat Edström een spiertje in zijn dij verrekte bij het bloemen gooien in het publiek. Ik heb hem nog gevraagd of hij kon spelen Hij wilde per se, maar na tien minuten bleek dat het totaal geen zin had.” Op rechts mocht Epi Drost een vrije schop nemen die, in tegenstelling tot veel eerdere pogingen van de Enschedese aanvoerder, ditmaal wel geplaatst arri veerde. De bal daalde neer aan de lin kerkant van het strafschopgebied, en werd door Johan Zuidema vlak voor rust producent van FC Twentes „gelijk makende” treffer teruggekopt op Niels Overweg. De man, wiens naam ook al onverbrekelijk verbonden was aan de achteraf toch wel degelijk perspectiefvol gebleken score van het eerste treffen, haalde verwoestend uit: 2-0. Jimenez Camacho, de Spaanse scheidsrechter, liet nog even aftrappen. Meer tijd was er niet over. FC Twente had het 1-0-resultaat van de confronta tie in Mostar, veertien dagen geleden, op het nippertje, maar juist voldoende overtroffen. Dat was genoeg om, voor de tweede keer sinds de Enschedese club Europees voetbal speelt, de halve finales van het toernooi om de UEFA Cup te bereiken. rende uitzichten op de halve finales verdedigen. Er werd een massieve muur alleeen Van der Kuylen stond een zaam in de middencirkel voor Van Beveren opgetrokken, die voor Benfica bleek. Invaller Dahlquist kreeg zeven minuten voor tijd nog een cchittcrcnda gelegenheid om aan <-"* FC Barcelona had zich reeds geplaatst dankzij twee overwinningen (20 en 30) op Atvidaberg FF. Doorbroken was ook de ban dat FC Twente niet in staat is zich in de strijd te handhaven wanneer het een uitwed strijd verliest zonder een tegendoelpunt te hebben gescoord. Sinds 1970 was dat al vier keer gebeurd, en de regel van de historie leek woensdagavond opnieuw bevestigd te worden. Zelfs Spitz Kohn moet zich over de mogelijke psychologi sche invloeden van een dergelijk nega tieve reeks zorgen hebben gemaakt, want het eerste wat FC Twente trainer na afloop glunderend opmerkte, was: „Nou is het gepraat en geschrijf over die nul gelukkig ook afgelopen In tegenstelling tot zijn gewoonte had Kohn duidelijk moeite om zijn gedach ten te ordenen, moet ook hij overvallen OPSTELLINGEN: Benfica: Henrique, Barros, Humberto, Mes sias en Artur, Martins, Eusebio en Toni, Baptista, Moinhos en Diamantinho. PSV: Van Beveren, Krijgh. Van Nordqvist en Deijkers, Willy van de Kerkhof. Strik en Van der Kuylen, René van dc Kerkhof (Dahlqvist), Lubse en Edström (Quaars). Scheidsrechter: Paterson (Sch), 70.000 toe schouwers. Rebac had al in het begin van de tweede helft de duidelijk door zijn knie blessure gehinderde linksback Hadziab dic in Mostar een van de besten uitgewisseld voor Prsralo, maar werke lijke impulsen kwamen daar niet uit voort. Veel meer verbazing wekte overi gens de dubbele vervanging bij FC Twente in de laatste tien minuten. Kohn zette toen eerst Mühren in voor Jeuring („die had zich volgens opdracht volledig leeg „gefietst”) en vervolgens Achter berg voor Pahlplatz, die een nieu we bovenbeenblessure overgehouden bleek te heben aan een van de vele scherpe duels met Metr. Terwijl die omzettingen het ritme bij FC Twente even leken te verstoren en de verlenging nabij leek, maakte Niels Overweg met zijn machtige treffer aan alle onzeker heid een einde. De ploeg van Rijvers was een forma tie vol zelfvertrouwen, die met overleg Benfica daarentegen, dat in Eindhoven een betere indruk had ach- voor eigen publiek weinig van. Na het ope ningsoffensief van Benfica, dat na een kwartier verzandde in de hechte verde diging van PSV, heeft de Nederlandse bekerwinnaar meer en meer greep op de wedstrijd gekregen. Toegegeven, PSV moest vaak zeven man in zijn laatste lijn voor Van Beveren terugtrekken, maar die lijn bleef dicht en daardoor maakte PSV van Benfica steeds meer een nerveuze ploeg, die gespannen een doel najoeg dat in de regen van Lissa bon onbereikbaar was. PSV stapte jube lend van het natte gras. En terecht. Wat Feyenoord en Ajax ieder twee keer hadden geprobeerd en wat Ajax één keer was gelukt, Benfica op eigen veld verslaan, presteerde PSV bij zijn eerste optreden in het stadion van Benfica. Benfica liet er geen geheim over be staan dat het meteen een doelpunt wilde forceren. De bijna 70.000 toeschouwers het stadion was niet volledig uitver kocht zorgden voor een oorverdovend kabaal maar PSV wist zich langzaam aan de druk te ontworstelen. De Eindho venaren waagden zich ook wat meer naar voren maar kwamen in de beginfa se toch zelden op de helft van Benfica. Een snelle actie van linksbuiten Dia mantinho, gelanceerd door Eusebio, bracht Baptista in kansrijke positie voor het doel van Van Beveren. Hij schoot echter naast. Nauwelijks twee minuten later kreeg PSV een geweldige rugge steun. Bij de eerste echte aanval van de Eindhovenaren kwam Willy van de Kerkhof voor het doel van Henrique, die nog niets te doen had gekregen. In eerste instantie schoot hij tegen Messias aan, maar de tweede keer richtte hij wel goed: 0-1. tergelaten dan PSV, maakte er „nullen-traditie

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25