Advies aan staatssecretaris ,Geen landelijk ziekenhuisplan’ Metro is luchtballon die niet wil stijgen Wet studentenstops maar 2 jaar verlengen Boycot Outspan Actie strijdt nu op drie fronten Actie tegen emigratie naar Zuid-Afrika I „PATIËNT IN AMBULANCE IS WEERLOZER DAN EEN ZIEKE KOE” M -ifl d es En f E. 3» wereldreis ft IW A Él Even pauze tijdens RW I I WD-RAADSLID PAIS: ■L Kamer tegen Kleins voorstel Veroordeling van ronselaar voor Rhodesië 1 BINNEN» EN BUITENLAND 20 197 5 MAART DONDERDAG Boycot Hartaanval Kansspelbelasting Protest Taptoe Eindelijk Borstkanker Mishandeling Stadsbussen Waltmans naar Rusland Brandbeveiliging WEERRAPPORTEN Dijkverhoging Sluis op instorten Grafschending Folder Rolpatronen Korting 1 i 1 w „Oorlogsmisdadigers’* Po I ;i -| w!i‘ w* Dit (Vervolg van pagina 1) heeft gezorgd. (Van onze parlementaire redactie) (Van onze Haagse redactie) 1 20 DEN HAAG „Emigreer niet. Gevaarlijk! Praat eerst met zwart Zuid-Afrika”. Met dit aan het hek van de Zuidafrikaanse ambassade vastgeketende bord werd de actie van de Boycot Outspan-actie (BOA) tegen de emigratie naar het land van de apartheid woensdag inge luid. De politie had het bord binnen enkele minuten verwijderd. i i nno zo n wnw onder 18.54 uur onder 02.57 uur 9 1 13 6 10 0 18 17 21.46 17.01 9 —7 9 16 4 2 0 12 2 4 1 2 0 10 6 0 5 1 0.6 2 0 8 0 3 0 0.1 MÜNCHEN (UPI, Reuter). De in Duitsland geboren kapitein van het Rho- desische leger Edgar Thelen is gisteren in München tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens pogingen Westduit- sers aan te werven voor militaire dienst in Rhodesië. Over de ontwerp-uitvoermgsvoor- schriften waarin een EHBO-diploma als minimum-eis wordt voorgesteld, zegt de heer Smulders, dat daarvoor als argument wordt aangevoerd, dat Het WD-kamerlid Joekes heeft van de regering een duidelijke verklaring gevraagd over haar standpunt met be trekking tot de boycot van Joodse be drijven en banken door Arabische lan den. Aan de zuidrand van het Usselmeer zullen wellicht plaatselijk dijkverhogin gen moeten plaatsvinden. Onder extreme omstandigheden zijn de dijken bij het Ketelmeer en Zwarte meer aan de lage kant. 1 i I 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven t 1 1 1 I I i c s c 1 1 1 I i 1 I 1 o 7 0 4 —2 0 11 4 10 12 0.3 0 0 0 1 23 7 0.1 1 3 0 3 19 1 27 3 1 0 1 0 0 9 2 0 2 1 0.6 0 UTRECHT (ANP). Veeverloskun- digen worden voor de rechter ge daagd als zij een zieke koe aanraken. Zonder uitvoeringsvoorschriften van de Wet Ambulancevervoer zjjn patiën ten in een ambulancewagen thans weerlozer dan de vaderlandse veesta pel. Indien de uitvoeringsvoorschrif ten niet meer dan een verplicht EHBO-diploma voor begeleidend per soneel opleveren, zal de ondeskundig heid wettelflk worden gemaskeerd. zegt de geneesheer-directeur o. S£ £2 4 5 5 3 S 4 4 De 40-jarige Thelen, die schuld heeft bekend, kreeg geen boete. In plaats daarvan moet hij ruim 3000 gulden ge ven aan het Westduitse comité voor oorlogsgraven.Thelen, die gediend heeft in het Franse vreemdelingenlegioen en de strijdkrachten van diverse andere landen, is onmiddellijk op vrije voeten gesteld. B. en W. van Goes maken zich bijzon der ongerust over de slechte staat waar in de sluis bij het Goese Sas aan de Oosterschelde zich bevindt. De binnen- vloed-ebdeuren zijn zo slecht, dat zij ieder moment ingedrukt kunnen worden. van de GG en GD in Breda, de heer A. Smulders, in het Tijdschrift voor Sociale Geneeskunde. De ongeveer 700 ambulances, die er op he< ogenblik in Nederland rondrij den, zijn bemand door mensen met zeer uiteenlopende beroepsopleidin gen verpleegkundigen, ziekenverzor gers, EHBO’ers en soms artsen. In februari 1973 is de nieuwe wet ambulancevervoer voor een groot deel van kracht geworden, maar om dat het eisenbesluit nog steeds op zich laat wachten, weet nog niemand aan welke eisen de ambulances en de bemanningen moeten voldoen. Er is een geheel van beleidsuitgangspunten, aanwijzingen, richtlijnen en procedures voor het tot stand brengen van deelpannen per gebied of per categorie van voor zieningen. De Delftse taptoe gaat dit jaar niet door, omdat de voorbereidingstijd daar voor te kort is. Minister Vredeling van Defensie heeft verder laten weten, dat volgend jaar de civiele inbreng in de taptoe groot moet zijn. Weer In binnen- en buitenland uur uur De Chinese Volksrepubliek heeft giste ren 293 „oorlogsmisdadigers” vrijgelaten. Zij waren aanhangers van president Tsjiang Kai-Sjek van Taiwan en hebben bijna 25 jaar gevangen gezeten. De vrij gelaten gevangenen hebben hun dank baarheid betuigd tegenover Mao Tse- Toeng, omdat hij voor hun vrijlating no no no ono ozo no no ono no zo nnw zzo n o w ozo zzo w nnw ono ono nnw windstil 5 4 0 5 19 windstil 12 windstil 10 n o nno nnw o nno windstil 18 nno ozo ozo zzo wacht als de politieke machtsverhoudin- gen in Zuid-Afrika zich hebben gewij zigd”, aldus de BOA- De internationale anti-emigratie-cam- pagne (ook Zwitserland, Engeland, Ier land, België en West-Duitsland doen mee) is niet alleen bedoeld om door het terugdringen van de emigratie zwart aan een wat rechtvaardiger positie (ge schoold werk is een blank privilege) te helpen. Het is vooral ook een protest tegen de Ariër-verklaring die de Zuidaf rikaanse ambassade van potentiële emi granten verlangt. Eén van de vragen luidt letterlijk: „Is u en al die betrokke persone van suiwer blanke afkoms?” 6 6 6 5 6 5 5 6 4 3 8 18 11 9 7 2 7 1 4 5 5 15 De BOA wil daarom dat de Neder landse regering alle propaganda-activi- teiten voor emigratie naar Zuid-Afrika er niet genoeg verplegers aanwezig zijn. En dat terwijl de opleidingen tot verpleger en ziekenverzorger uitpui len en de GG en GD-ambulancedien- sten met 320 verplegers geen vacatu res hebben en een toenemend aantal grote particuliere diensten evenzeer verplegers aantrekt, aldus de heer Smulders. Een ander argument is, dat de eis dat er een verpleger in de wagen aanwezig moet zijn, de gara gehouders, die meestal als neven- bedrijf ambulancediensten verle nen, in moeilijkheden zou brengen. „Alsof het hier een wet betreft ter bescherming ^an garagehouders.” In het buurtschap de Noord (gemeente Heerhugowaard) hebben onbekenden zes graven geschonden. De plaatselijke dorpsraad gaat het college van Heerhu gowaard vragen om een beter politietoe zicht. Amerika, Azië, Noord-Afrika en een groot deel van Europa voert. Hij hoopt in 1977-84.000 km laterweer in zijn vaderland, terug te zijn. te regelen via een systeem van algehele loting, leed schipbreuk. De Kamer nam een amendement van de Antirevolutio nair Vermaat aan, waarin hij een sys teem van „gewogen” loting voorstelde. In dit systeem waarover wij gisteren berichtten wordt de kans op een plaats aan de universiteit of hogeschool groter naarmate men een hoger gemid deld cijfer op het eindexamen heeft behaald. Tegen dit amendement stemden de fracties van de PvdA, CPN en PPR, alsmede de PSP’er Van der Lek. Vier leden van de PvdA-fractie stemden voor, drie leden van de KVP-fractie stemden tegen. Ook op het punt van de arbeidsmarkt leed dr. Klein een nederlaag. Met alge mene stemmen nam de Kamer een amendement aan van de KVP’er Ter Woorst, waarin hij stelde dat er bij de bepaling van studentenstops geen reke ning gehouden mag worden met de situ atie op de arbeidsmarkt. DEN LAAG. De Machtigingswet Inschrijving Studenten, die de studen tenstops regelt, wordt niet verlengd tot 1978 zoals staatssecretaris Klein van hoger onderwijs wilde maar tot 1977. De Tweede Kamer nam gisteren met algemene stemmen een amendement van de PvdA’er Kolthoff aan om de wet met maar twee jaar te verlengen. De Kamer toonde zich niet gevoelig voor het argument van Klein, dat hij dan eigenlijk nu al een nieuw wetsont werp had moeten indienen om dat in januari 1977 in de Kamer te kunnen behandelen. Een amendement van het Tweede-Kamerlid De Leeuw (CPN) om de wet met maar één jaar te verlengen, werd verworpen. Het plan van staatssecretaris Klein om de toelating tot de studierichtingen waarvoor een studentenstop gaat gelden Tussen de duiven op de Dam in Amster dam rust de 34-jarige Japanner Kojiro Hirayama even uit. Hij maakt een fiets tocht door de wereld, die hem door 1 daar 20 percent ongevalsletsel te be handelen krijgen. Dagelijks betreden, onder bescher ming van blinkende ambulancewa- gens, EHBO-ars in witte jassen de ziekenkamers om vloeiende vrouwen, mannen met paratyphus en kinderen met meningitis zonder kennis van zaken te benaderen, aldus de heer Smulders. UTRECHT (ANP) De gedachte aan één landelijk ziekenhuisplan moet worden losgelaten. In plaats daar van moet er een „dynamisch planningssysteem” ko men, niet gericht op een eindpunt van een ontwikke ling, maar steeds bijstelbaar en dat kaders biedt voor een belemmering vormt voor de uitvoe ring van de in 1971 afgekondigde wet. (Daarvan zijn tot dusver nog maar vijf artikelen in werking getreden, waaron der dat over de instelling van het Colle ge voor Ziekenhuisvoorzieningen). Dat de huidige wetsprocedure is ge richt op een planning van aantallen bedden en niet op een planning van ziekenhuisfuncties, is eveneens een strui kelblok voor het opstellen van een bruikbaar ziekenhuisplan. Verder zijn blanke potentieel in Zuid-Afrika wil sterken. Daarom ook is een andere eis: „Een onlangse foto van die gesig, reg van voor geneem”. Want dat gezicht mag vooral niet bruin zijn, de neus niet groot en de ogen niet scheef. Dolf Coppes van de BOA, beter be kend als Kamerlid voor de PPR, gelooft dat de beslissing van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) om niet naar Saoedi-Arabië te gaan, omdat ze daar geen joden toelaten, de actie van de BOA tegen emigratie naar Zuid-Afrika gunstig zal beïnvloeden, dat wil zeggen de emigratie zal doen afnemen. Desondanks werd het voorstel, dat hij samen met zijn fractiegenoot Van der Vlis had ingediend, met 26 tegen 19 stemmen verworpen. In de motie stelde hij onder meer voor, de passage in het voorstel van B. en W. waarin de afbouw van de oostlijn werd bepleit, te laten vervallen. Een soortgelijk voorstel van de WD-raadsleden Pais, Goekoop, Lauxstermann en Groothoff die te vens de nadruk legden op de behoefte aan onderzoek naar alternatieven (bij voorbeeld een sneltram) haalde even min een raadsmeerderheid. Fractievoorzitter Pais was van mening dat de voornaamste motieven die in 1968 voor de aanleg van de oostlijn werden genoemd, met het vervallen van een geheel metronet, niet meer gelden. „Daarmee komt de oostlijn in de lucht te hangen”, aldus Pais, die in meer algemene zin opmerkte, het gehele pro ject te zien als „een luchtballon die maar niet wil opstijgen”. Er wordt steeds meer ballast overboord gegooid: eerst Riethof, nu weer het principebe sluit. Maar waar moet die ballon naar toe?” Het derde voorstel dat was ingediend was dat van de PPR-raadsleden Van de Ven en Lankhorst en Els Agtsteribbe (PSP). Het drietal pleitte voor „vertram- ming” van de metro, door een vrije trambaan aan te leggen langs de Gelder se Kade, waarop via een helling de metrobuis aansluit. In het voorstel vroe gen Van de Ven cs. aan B. en W. op korte termijn de mogelijkheid daartoe te onderzoeken, maar ook dit was tever geefs. Wethouder Lammers suggereerde op getergde toon dat het „de raadsleden die alsmaar moties voor opschorting en stu die indienen” te doen was om de gehele metrobouw te stoppen. „Het hele land begint het in de gaten te krijgen. Dat gaat me te ver”, aldus Lammers. Ex- wethouder Riethof noemde de gang van zaken een „geheelonthouderspolitiek”, bedreven door lieden die veranderingen willen tégenhouden, in plaats van be heersen”. In een zeer felle afscheidsrede ver klaarde Huib Riethof overigens, dat hij geen slachtoffer was van de metro. „Als ik ergens het slachtoffer van ben, dan is het van het progressief akkoord of, juis ter gezegd van het moordend gebruik dat van deze, op zich niet slechte, instel ling wordt gemaakt. Op papier klopt het allemaal prima met dat akkoord. Maar dat is juist het probleem, want papier is de enige plaats waar het akkoord nog bestaat”, aldus Riethof. regels nodig voor de sluiting van zieken huizen, omdat het maken van een plan onmogelijk is als bestaande ziekenhuizen een onaantastbaar gegeven vormen voor het plan. Het college pleit in zijn advies voor een beroepsprocedure, die past bij een dynamische planning, daarbij moet het zwaartepunt liggen bij het indienen van bezwaarschriften. De betrokkenen moe ten inspraak krijgen. Wegens de rechts zekerheid zou volgens het College in de wet ook een periode moeten worden vastgelegd, waarin een plan niet kan worden gewijzigd. De werk- en taakverdeling met de provinciale overheden moet volgens het College worden verduidelijkt met het oog op de gewenste decentralisatie. Ver der meent het, dat concrete plannen in fasqn ofwel trapsgewijze moeten worden goed- of afgekeurd. De procedure zou parallel moeten lopen met het bouw plan. Als plannen al in de voorbereiden de fase worden beoordeeld, kunnen voorbereidings- en ontwikkelingskosten beter in de hand worden gehouden en is een snelle en doelmatige beoordeling mogelijk. Een zorgvuldige regeling van de in grijpende bevoegdheid, ziekenhuizen te sluiten, vindt het college van groot be lang. Volgens artikel 18 van de wet kan het worden verboden om zonder toestem ming (superspecialistische) verrichtingen te gaan uitvoeren en (kostbare) appara tuur aan te schaffen. Het college stelt vast, dat er in deze regeling twee lacu nes zijn: er is geen ministeriële goed keuring nodig voor verrichtingen of ap paratuur die er bij de invoering van de maan egel al zijn en bovendien werkt de vrij lange periode tussen de aankondi ging en de uitvaardiging van zo’n maat regel in de hand,, dat ziekenhuizen „op de valreep” snel beginnen met verrich tingen of overgaan tot de aanschaf van apparatuur di^ aan vergunningen zullen worden gebonden. Het Nederlandse juristencomité voor de mensenrechten uit Leiden heeft een klacht ingediend bij de reclamecode-commissie over reclame-uitingen, waarin wordt opgewekt naar Zuid-Afrika te emigreren. Dergelijke advertenties zijn volgens het comité namelijk in strijd met de waarheid, de goede smaak en fatsoen, de openbare orde en goede zeden en bovendien strijdig met het alge meen belang. „Alleen al het feit dat in die advertenties wordt „vergeten” te melden dat uitsluitend blanke emigranten, en dan nog het liefst van protestantse huize, welkom zijn, rechtvaardigt onze actie”, aldus het comité. Ongeveer tachtig percent van een groep van 1600 Nijmeegse vrouwen heeft gehoor gegeven aan een oproep mee te doen aan vroegtijdige opsporing van borstkanker. Bij circa twee percent van de onderzochte groep werd een afwij king geconstateerd. AMSTERDAM. „Het voorstel dat B. en W. ons willen laten aannemen is koppelverkoop in strijd met de waren wet. Aan de ene kant zeggen ze: oké, we laten het metrobesluit 1968 vallen; maar dan moeten jullie wel de afbouw van de oostlijn goedkeuren”. Met deze woorden vatte het Amsterdamse PvdA-raadslid Pitt Treumann na urenlange beraadsla gingen op het Prinsenhof het wezen van de voordracht van B. en W. tot intrek king van het metrobesluit 1968 samen. op Nederlands grondgebied verbiedt. Van de emigratiecentrales en de gewestelijke arbeidsbureaus, die nog bemiddeling ver lenen, wordt geëist dat ze hun activitei ten staken. Nederlandse dag- en week bladen wordt gevraagd geen advertenties meer op te nemen die oproepen tot emigratie naar Zuid-Afrika. De BOA acht het ook volstrekt onjuist, dat de KLM kortingen van omstreeks 500 gulden geeft aan emigranten naar het land van de apartheid. Coppes meent verder dat het culturele verdrag tussen Nederland en Zuid-Afri ka moet worden beëindigd. „Volgens dat verdrag heeft de Nederlandse regering geen bezwaar tegen het discriminatoire toelatingsbeleid van de Zuidafrikaanse regering. Bovendien wordt er ook aan Nederlandse zijde gediscrimineerd. Want rijksgenoten zijn uitgesloten”, aldus Coppes. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft naar aanleiding van vragen geantwoord dat hij heeft goedge keurd, dat de gemeente Dordrecht over gaat tot bestelling van 36 nieuwe stads bussen met een Mercedes-Benz chassis. Dordrecht is de enige stad met een eigen openbaar vervoersbedrijf die geen Daf- bussen bestelde. De rooie vrouwen in de PvdA hebben een project opgezet om bestaande rolpa tronen bij schoolkinderen te doorbreken. Ze hebben maatschappij lessen samenge steld, die zijn afgestemd op de lagere scholen. De rooie vrouwen menen dat ook kinderen moeten leren beslissingen te nemen over zaken die op hen zelf of op hun directe omgeving betrekking hebben. Hoog water Laag water VRIJDAG 21 MAART zon op 06.42 uur maan op 11.29 uur TSR 8Jf De 82-jarige Amerikaanse generaal Omar Bradley is begin deze week na een hartaanval opgenomen in een. ziekenhuis. Bradley was één van de belangrijkste geallieerde bevelhebbers tijdens de twee de wereldoorlog. Tweehonderd Groenlanders hebben tijdelijk het ministerie van Groenland in Kopenhagen bezet. Zij protesteerden hiermee tegen het feit, dat de minister voor Groenland door de Deense regering gemachtigd is concessies te verlenen voor het zoeken naar olie en gas voor de westkust van Groenland. Dit is een van de belangrijkste punten uit het advies dat het College voor Ziekenhuisvoorzieningen gisteren heeft uitgebracht aan staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid over de wijziging van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen. De staatssecretaris heeft het College in no vember 1974 om dit advies gevraagd. Het College is het eens met de heer Hendriks, dat de door de huidige wet voorgeschreven methode van het opstel len van een nationaal ziekenhuisplan Naar aanleiding van vragen heeft staatssecretaris Glastra van Loon meege deeld, dat de Tweede- Kamer wordt ingelicht over het resultaat van het onderzoek naar mogelijke zware mis handeling in de Scheveningse gevangenis van één van de bij de gijzelingszaak in deze gevangenis betrokken mannen. Tij dens de rechtzitting had de man die ook bij de gijzeling in Deil betrokken was geklaagd over mishandelingen. regen, regen regen geh. bew. regen Den Helder geh. bew. Luchth. R’dam Twente Vllssingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Inpsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew.' Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Er wordt een gericht onderzoek inge steld naar de vraag in hoeverre de wettelijke bepalingen inzake brandbevei liging geen gelijke tred gehouden hebben met de explosieve ontwikkelingen in de industriële sector. Het onderzoek zal en kele maanden gaan duren. De BOA strijdt nu op drie fronten. De acties tegen het kopen van Zuidafri kaanse produkten (citrusvruchten voor al) en tegen investeren in dat land gaan onverminderd door. Jaarlijks emigreren ongeveer 30.000 blanken uit West-Europa naar Zuid- Afrika. Daar zijn zo’n 1500 Nederlanders bij. Vóór de schietpartij in Sharpeville, nu 15 jaar geleden, waarbij 69 zwarte demonstranten werden neergeschoten, waren het er meer. Volgens de BOA zijn veel blanken van die zwarte demonstra tie geschrokken. „Velen beseffen echter nog niet voor welk politiek doel ze worden gebruikt en ook niet welk lot hen Een 143 jaar oud bolwerk van de Britse traditie is gevallen. Een vrouw is toegelaten tot de eetzaal voor de leden van de exclusieve Carlton club. Margret Thatcher, de voorzitster van de conser vatieve partij, is dinsdag tot deze club toegelaten en zij werd plechtig begeleid naar de kabinetstafel. daags bezoek aan Rusland. Hij is daartoe uitgenodigd door het Russische comité voor Europese veiligheid en samenwer king. In de folder van de BOA, die uiterlijk als twee druppels water lijkt op het officiële geschrift voor potentiële emi granten van de ambassade, staat: „Om het risico zo klein mogelijk te houden, dat ziph misschien een Chinees of een Javaan onder uw voorouders heeft be vonden, moet u bij aankomst in Zuid- Afrika nogmaals verschijnen voor goed getrainde immigratie-ambtenaren. Zij bekijken de vorm van de schedel (smal of breed), uw haar (lang, golvend of krullend), de kleur en vorm van uw ogen en uw gestalte.” In Nederland moet de ambassade al een beeld hebben van de man die het De Kamer van Koophandel van Maas tricht vreest dat het doorvoeren van de 25 percent kansspelbelasting het voort bestaan van illegale speelholen in de hand werkt en het toerisme niet bevor dert. wed een concept-eisenbesluit dat het bezit van het EHBO-diploma als mi nimum-eis stelt, voor het begeleidend personeel. De Bredase GG en GD-directeur vindt dat absurd, temeer daar de ambulances gemiddeld maar in ruim 20 percent van de gevallen ongevals- slachtoffers vervoeren. Verreweg het grootste deel van de ritten maken de ambulances voor het transport van zieken. Het zou volgens de heer Smulders even absurd zijn als de kruisverenigingen op het platteland in de wijkverpleging met EHBO-ers gingen werken, omdat de wijkzusters Het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) brengt volgende week een vijf- VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Droog, geleidelijk meer opklaringen en min der koud. Aantal uren zon: 1 tot 9. Minimumtempera tuur: omstreeks 2 graden. Maximumtempe ratuur: omstreeks 8 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 per cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. regen regen regen regen onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. regen regen geh. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. licht bew. geh. bew. geh. bew. onbew. half bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. half bew. licht bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. regen onbew. regen VRIJDAG 21 MAART IJMUIDEN 9.06 uur en 4.23 uur en ds

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2