V oorstellen tot hm havenverbetering Natuurreservaat en recreatie bijna gereed gaan heel goed samen Verkoop van motoren neemt elk jaar toe Beleidsplan voor handballers Haven totfevishal WDELr 1 BW M «I •«paI Nieuwe serie Handig boek over motoren Zware machines jJ| ld motor-accu's T/ Informatiecentrum geopend in recreatiepark Spaarnwoude Kort IJmoïidnieuws BEVERWIJK VELSEN-IJMUIDEN 1 DO 4 NÏEUWS PLAATSELIJK MAART 1975 DONDERDAG 2 0 (Van een onzer verslaggeefsters) I Krenten in de pap Voor de mensen un Vooral Japan Kennemer theater City I Luxor HALFWEG Het informatiecentrum van de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude gaat begin van deze zomer proefdraaien. Bedoeling was aan vankelijk dat het informatiecentrum gisteren na de aanplant door schoolkinderen van bomen en struiken in het kader van de Boomfeestdag in Houtrak-Oost officieel geopend zou worden. Maar er bleek meer voorbereiding nodig dan men had gedacht, zodat het feest niet doorging Wel is het centrum gisteren tamelijk geruisloos in gebruik genomen door medewerkers van de Stichting Recreatiegebied Spaarnwoude (die zich dit jaar nog hoopt om te zetten in een Recreatieschap voor het beheer), Staats bosbeheer en de vertegenwoordigers van de in de stichting deelnemende gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Velsen. (Haarlem en Amsterdam waren de grote afwezigen). O Stadsschouwburg •W groentezaden de middelste soorten TEGELIJK MET City in Velsen wor den ook in dit theater donderdagavond de vertoningen van „Keetje Tippel” in gezet en dat zelfs in beide zalen. Voor de nachtvoorstellingen van vrijdag en zaterdag worden door middel van „The sex-gang” nog allerlei pikante zaken in het vooruitzicht gesteld, terwijl voor de matinee van zondag de tweede prolonga tie van „Pippie Langkous in Taka-Tuka- land” kan worden aangekondigd. Jeffrey Hunter als Martin en Natalie Wood in de rol van Debbie in The Searchers. Ei van verf dooa vier zitte zak( een verf hou. W VOOl vraj mee vooi aan' ook mak het kar: OPENSTELLING POSTKANTOOR. In verband met Goede Vrijdag zal het post kantoor aan de Lange Nieuwstraat in IJmuiden vrijdag 28 maart tot 19 uur zijn geonend. Hiermee komt dus de ge bruikelijke ooenstelling van 19 tot 20.30 uur te vervallen. M bele gadi pun opei de stad ling zou prin sloti Maj gem verf M den zijn schi zies Toe wer van ovei Ree narr ovei gadi zittt tens V Spa kint omd lanc mee Emi Als geei kint 37-j den hij schc vlie les mee O ove: van mae ken ting oom gerr een H wen mis: ren. duic miss kwa kinf stel lend ond, zich begi H priv naai pub raac een véb< rol- D het de S bij vi arbe „I mer hoo: „toe taal grot grar lere best kun lanc ook Spa de D H leen ovei daa: getc moe spec mer Daa gebi mac voll ove: beje De autobezitter die graag wil sleu telen aan zijn wagen, hoeft niet ver te zoeken om aan handboeken voor doe- het-zelvers te komen. Voor de motor- enthousiast zijn deze boeken dunner gezaaid. Dat is jammer, want ook de motorfiets is een gaaf technisch werk stuk, dat best eens van nabij mag worden bekeken. Een van de boeken, die daarbij als hulp kunnen dienen, is het uit het Deens vertaalde naslag werk „Motoren”, samengesteld door Morgens H. Damkier. Kluwer Techni sche Boeken b.v. in Deventer heeft het enige tijd geleden uitgegeven. Het boek staat vol doorknede informatie over vrijwel alles wat met de techni sche kant van de motorfiets heeft te maken. Zo is er ook een uitgebreid hoofdstuk Onderhoud en reparatie op genomen, waarin met behulp van uit gewerkte technische tekeningen wordt uitgelegd hoe de motor in elkaar zit en waar men bij de reparatie op moet letten. Voor hen die naast het rijden op de motor, ook het sleutelen aan dit vervoermiddel leuk vinden, een uiterst handig werk. Volgens de kentekenregistratie van de Rai werden in 1968 3600 motorfietsen en 333 scooters ver kocht in ons land. In 1970 was het aantal verkochte motorfietsen ge stegen tot 3.835 en het aantal scoo ters gedaald tot 91. In 1972 waren deze cijfers respectievelijk 7.869 en 76. Verleden jaar werden 9.758 mo torfietsen verkocht en 71 scooters. Er zullen enkele open dagen worden gehouden, zodra de weersomstandighe den dat zinvol maken. De stichting hoopt dan in de komende zomermaan den ervaring op te doen met de exploi tatie, de openingstijden en dergelijke, want er wordt al regelmatig gebruik gemaakt van het park door recreanten. Volgend jaar hoopt de stichting met een permanente bezetting, in ieder geval in de zomermaanden, te kunnen draaien. DOOR DIT ALLES is „Keetje Tippel” ongetwijfeld de eerste echt geslaagde Nederlandse sterfilm geworden en deze zijn nu eenmaal uitsluitend voor een groot publiek bestemd. De vertegen woordigers daarvan kunnen nu van don derdagavond af ook in City worden ontvangen. Alleen in de matinee van zondag mag niet op Keetje worden gere kend, want in deze voorstelling kan men Christopher Lee nog eens bekijken in ,De wraak van dr. Fu Manchu”. Films m ofe 'in1 tijd veel publiek en de liefhebbers van dit genre mogen zich daarvoor nu zater dag- en zondagavond naar de Velsense Stadsschouwburg begeven. Het plan omvat een voorstel tot wijzi ging van de huidige procedure ten aan zien van de samenstelling van de teams. Ook de IJmond-jeugd komt aan haar trekken want de actieve jeugdcommissie heeft voor de paas-vakantieweek van 1 tot en met 4 april een week vol ver schillende activiteiten in haar program ma. De jeugd kan aldus meedoen aan een grotestad-puzzeltocht, een filmmid- dag, opdrachten-spelen, een middag-eta- lage-wedstrijd in de Beverwijkse Bree- straat, een originele sportdag en ten slot te een boerenkoolmaaltijd, nog aange vuld met diverse andere verrassingsele menten. Voor deze bijzondere week wor den alle pupillen en adspiranten van IJmond verwacht om er een groot suc ces van te maken. Daarnaast wordt plaats ingeruimd voor een educatieve taak van het informatie centrum, voorlichting over de dieren die er leven en de planten en bomen die er groeien. Dit element moet groeien naar de behoefte van de bezoekers. BL. BC IJC FILMS IN DE IJMOND IN IEDER GEVAL is reeds elders bewezen dat „Keetje Tippel” een film is geworden, die in alle opzichten aan de wensen van een groot publiek tegemoet zal komen. En dit is maar gelukkig ook, want met de ruim twee miljoen gulden die hieraan ten koste zijn gelegd, is het tot dusver de duurste film die ooit in Nederland werd opgenomen. Een bo vendien betekent „Keetje Tippel”, na „Turks fruit” nog een belangrijke stap vooruit. HET SUCCES van de nieuwste ram penfilm „Luchthaven in alarm” is in Luxor zo groot gebleken dat prolongatie tot en met woensdagavond noodzakelijk werd. De film draait ook in de tweede matinee van zondag, in de eerste vooraf gegaan door het sensatieverhaal „Zorro’s onoverwinnelijke kracht”. Het nieuwe lichtmetalen wiel bestaat uit drie delen Op de motorshow in de Rai zal ook het nodige toebehoren worden gepre senteerd. Nieuw op dit front is bij voorbeeld een serie accu’s, die in to taal 21 typen omvat. De serie wordt geleverd door Conac; het enige accu- merk, dat zowel voor alle Japanse als Europese merken accu’s levert. De accu’s worden in fabrieken in West- Duitsland en Japan vervaardigd, en op volle capaciteit „drooggeladen” ge leverd. Dit betekent, dat de accu voor de montage eerst met het bij geleverde zuur moet worden gevuld. De nieuwe serie van Conac omvat accu’s die geschikt zijn voor de Honda 50 cc tot aan accu’s die passen op de zware Moto Guzzi’s. Maar er is niet alleen nieuws op het gebied van ac cu’s. Tijdens het motorweekend zal er een nieuwe band worden gepresen teerd met een hoogte-breedte verhou ding van 80 100. Dit houdt in, dat de stabiliteit van deze band sterk is ver beterd. Het is een high-speed band, geschikt voor snelheden tot 210 km/ uur. In combinatie met de Conti RB 2 motorband, is deze nieuwe K 112- band goed geschikt als achterband op zware motoren. Tenslotte komt er nu ook een nieuw driedelig lichtmetalen wiel vooi motoren op de markt. Een driedelig wiel bestaat uit een spaak- wiel-gedeelte met twee velghelften. VOOR DEZE FILM heeft men allerlei suggestieve stukjes negentiende eeuw knap in elkaar gepast, zodat de ontwik keling van Keetje een overtuigend decor Van vandaag tot en met zondag 23 maart wordt in het Amster damse Rai-gebouw opnieuw een motor-weekend gehouden. Geduren de enkele dagen zullen motorfietsen, motorkleding, accessoires en toebehoren worden geëxposeerd. En dit alles in een tijd waarin de belangstelling voor de motor zienderogen toeneemt. Dit bewijst het aantal personen, dat de afgelopen jaren slaagde voor het motor- rij bewijs. wordt achterwege gelaten. Gespoten met chemische bestrijdingsmiddelen wordt er alleen nog bij de zeer jonge aanplant om die een kans te geven boven het kweek uit te groeien. Er wordt klaver ingezaaid om het ander onkruid er on der te houden. Zodra het hout uitschiet, sterft de klaver vanzelf af en wanneer de bomen eenmaal volgroeid zijn, mag het onkruid welig tieren. Want wat vroeger op de boerderij schadelijk heette, vormt nu de krenten in de pap. HET IS DAN ook een film met een enorme vaart. Zoals bekend werd de basis van het verhaal geleverd door de autobiografische geschriften van de Ne derlandse Neel Doff, die tussen 1911 en 1942 in het Frans haar jeugd beschreef in de Amsterdamse sloppen en naar ervaringen als straathoer in Antwerpen. Literair werk dat haar op de nominatie bracht voor een Prix Goncourt en zelfs een Nobelprijs voor Letterkunde. Velsens wethouder Ockeloen en be stuurslid van de Stichting Recreatiege bied, waarschuwt er voor dat al deze weelde niet mag leiden tot de onder drukking van het recreatieve element van het park. Het park blijft voor de mensen, we willen kinderen niet moeten verbieden dotterbloemen te plukken als ze dat graag doen. Het moet er niet naar toe dat straks natuurbeschermers gaan zeggen dat er geen mensen meer in het park mogen, om de vogels en planten niet in gevaar te brengen. De heer Duinker is daar minder bang voor. Na tuurreservaat en recreatiegebied kunnen heel goed samengaan, meent hij. DANK ZIJ DE directie van City wordt de Velsenaren, die hun nieuwsgierigheid naar „Keetje Tip pel” niet langer kunnen bedwingen, in ieder geval een reisje naar Haar lem of Amsterdam bespaard. Zij heeft namelijk besloten van deze nieuwste Nederlandse succesfilm voor eigen rekening een vrij kost bare kopie te laten vervaardigen, zodat reeds donderdagavond met de vertoningen daarvan iiï City een aanvang kan worden gemaakt. En anders zou dit waarschijnlijk nog enige maanden hebben geduurd. De informatie is er op gericht de mensen een inzicht te geven hoe het park gebruikt kan worden, waar men zijn tent mag opzetten, waar gevist kan worden en bootje het fiets- en Bedankt voor beroep. Drs. G. E. Bakker, ziekenhuispredikant van de Ne derlandse Hervormde Kerk in IJmuide, heeft bedankt voor het beroep van de classis Rotterdam-Zuid als geestelijk verzorger van het Delta-ziekenhuis in Poortugaal. In 1970 bedroeg dit nog achtdui zend. In de daarop volgende jaren klom het geleidelijk, totdat verleden jaar ruim elfduizend personen slaag den voor het motorrijbewijs. Opmer kelijk is, dat de belangstelling van vrouwen stijgt. In het begin van de jaren zestig was het „zwakke ge slacht” vooral geïnteresseerd in de scooter. Nadat dit vervoermiddel weg viel uit het verkeer, kwam bij hen de belangstelling voor de motor op. Vo rig jaar haalden 554 vrouwen hun rij bewijs yoor dit voertuig. Deze cijfers zijn afkomstig uit een Rai-enquête onder de pas-geslaagden. Het bleek, dat de jeugd veel belang stelling heeft gekregen voor het mo torrijden. Zestig percent van de on dervraagden was tussen de 18 en 20 jaar oud. Elf percent behaalde het examen op achttienjarige leeftijd. Verder behoren tot de aanstaande motorrijders vooral veel geschoolde arbeiders, studenten, en middelbaar en lager kantoorpersoneel. In het al gemeen dus de lagere inkomensgroe pen. Van hen verdiende 46 percent minder dan 15.000,per jaar. De enquête leverde interessante ge gevens op over het auto- en motor- bezit. Vele motorrijders meer dan een kwart bezaten eveneens een auto. Het bleek, dat de motor vooral voor ontspanning werd gebruikt. Dus minder in het woon-werkverkeer. Tenslotte bleek, dat de meeste motor rijders sterk in de techniek van hun voertuig zijn geïnteresseerd. Ruim zestig percent vindt sleutelen aan de motor leuk werk. kon worden meegegeven. Keetje zelf wordt met grote spontaniteit en lekker bekkend door Monique van de Ven ge speeld en komt daardoor beslist tot le ven. Zij is tevens de ster van de film, zodat alle andere rollen waar Carry Tefsen, Andrea Domburg, Jan Blaaser, Fons Rademakers, Rutger Hauer en nog een vracht min of meer prominente acteurs en actrices verdienstelijke pres taties voor hebben geleverd, toch uitslui tend werden bestemd om haar te dienen. De Japanse motormerken Honda en Suzuki zijn het meest in trek bij de genen die een motorfiets bezitten. Ge volgd door BMW, Yamaha, Jawa en Kawasaki. Een bijkomend verschijnsel is, dat de gestegen verkoop van nieu we motorfietsen, de handel in ge bruikte machines deed opleven. Pas geslaagden voor het rijbewijs A blij ken voor het merendeel een gebruikte motorfiets te willen kopen. Een motor in de cilinderklasse 350 cc is het meest in trek. Daarna volgen de motoren in de klasse 250 cc, 500 cc en 750 cc. Bij velen die njet koopplan nen rondlopen, ligt het accent vooral op aanschaf van een zwaardere ma chine. IJMUIDEN. WOENSDAG GEAR RIVEERD: Yaola, Esbjerg; Bismarkstein, Rotterdam; Arktis, Grangemouth; Ome- ta, Lissabon; Westerbeek, Husum; Dala- vik, Hamburg; Neutron, Rotterdam; Narwal, Bremen, IJmuiden; Else Kuhl Antwerpen; IJmuiden; Sulfirico, Noord zee; Valiant, New Castle; Victress, Ro chester, IJmuiden. WOENSDAG VERTROKKEN: Tho- man Stevns, Skoghall; Vincent, Kings- lynn, IJmuiden; Mod Dredge 6, Den Helder; Tor Augnia, Gothenborg; Bi- schofstein, Hamburg; Autolycus, Gran gemouth; Rijnstroom, Harwich; Embla Antwerpen; Balaklava, Ventspils; Brightling, Belfast; Brasilia, Hamburg; Bilbao, Rotterdam, IJmuiden. DONDERDAG GEARRIVEERD: Ca- nis, Stavanger; Eemland, Bremen; Spit head, Rotterdam; Marty Defilice, Leeds; Brilliant, Oslofjord; Banda, Antwerpen; Aegir, Kirkeness. Thuntung 12, Rotter dam. DONDERDAG VERTROKKEN: Genè ve, Esbjerg; Neutron, Poole, IJmuiden: Orneta, Abenraa; Nicolaas D.L., Le Ha vre; Cape Sear; Venezuela. Eens moet er een officieel bezoekers centrum komen waar voorlichting wordt gegeven, in samenwerking met natuur- beschermingsverenigingen. Vandaaruit gaan folders en publicaties verzorgd worden over de waarde van het park als natuurgebied. Er is voor de natuurbe schermers zeker werk aan de winkel. De eenzijdige flora en fauna die het vroege re landschap kenmerkte door het op productie gerichte gebruik van de wei landen, wordt steeds gevarieerder. De heer C. Duinker van het Project bureau Spaarnwoude vertelt hoe snel de verandering zich voltrekt. De bemesting DE COMMANDO’S, de voor niets terugdeinzende elitekorpsen van het Amerikaanse leger, zijn de modernere helden in de oorlogsfilm van het ogen blik. Zij hebben een harde training achter de rug en kunnen niet alleen alles, maar mogen dit ook, omdat het nu eemaal oorlog is. Ook in „5 for heil” komt een dergelijk groepje soldaten in actie, omdat een brutale aanval op een Duits hoofdkwar tier in Italië aanleiding moet zijn tot tal van bloedige staaltjes van krijgskunde. Dit soort gruwelijke onthullingen over een onverbiddelijke oorlog trekt nog al- IJMUIDEN Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 1325 kg. tong; 17 kis ten tarbot en griet; 137 kisten kabel jauw; 2669 kisten koolvis; 127 kisten schelvis; 295 kisten wijting; 338 kisten schol; 25 kisten schar; 2 kisten haring; 88 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg: grote tong 7,47-7,20; groot- middel tong 10,10-9,55; kleinmiddel tong; tong één 11,01-9 80; tong twee 10,34-9,60; tarbot 10,73-10,50. Per 40 kg: tarbot 347-226; griet 181-139; kabeljauw één 120-100; kabeljauw twee 160-97; kabeljauw drie 154-90; kabel jauw vier 172-96; kabeljauw vijf 96-50; koolvis één en twee 41-36; koolvis drie 55-41; koolvis vier 28-16,40; schelvis één 90; schelvis twee 82-61; schelvis drie 83; schelvis vier 67-40; schol één 49-42; schol twee 61-56; schol drie 81-66; schol vier 73-64; wijting drie 54-35; haring één 48; schar 92-49; tongschar 152-130; leng 76-72; lom 72-70; ham 246-208; ham met kop 126-84. DE BESOMMINGEN WAREN: GO 7 25.000, GO 26 8.200, VD 6 13.950, VD 19 3.060, VL 1 ƒ38.550, VD 34 40.490, VL 90 36.600. Ook de oorspronkelijke bewoners, ak ker- en weidevogels als de gele kwik staart, grutto en kievit nemen sterk in aantal toe Kortom, het recreatiepark wordt een lustoord voor natuurliefheb bers. IN DE MATINEE van zondag gaat het hier echter minder bloedig toe, dank zij de vertoning van „De eend met de gouden eieren”, een van die grappige films uit de gerenommeerde studio’s van Walt Disney. De aangelegde bosranden en oevers van waterpartijen bevorderen ook de vogelstand. De torenvalk kwam naar het Spaarnwouder park, het aantal water en oevervogels neemt enorm toe, berg eenden, kluten, smienten, zaagbekken, verschillende strai.diopers bevolken het in aanbouw zijnde park. De uilenstand neemt aan merkelijk toe, de oplettende bezoeker kan veld-, bos- en steenuilen opmerken. en de aankoop Bangla Desh. BEVERWIJK. Begin april hopen B. en W. van Beverwijk de raad de defini tieve voorstellen tot verbetering van de woonschepen te kunnen aanbieden. Deze voorstellen, die momenteel door de dienst Openbare Werken in tekening worden gebracht, behelzen onder meer de aanleg van een draaimogelijkheid voor het langs de haven rijdende auto verkeer en een eenvoudig groenaanleg- plan. Daarnaast zullen in de raadsvoor dracht de richtlijnen worden opgeno men, aan de hand waarvan de woonark- bewoners uniforme schuurtjes mogen bouwen. Uit Japan worden de meeste motorfietsen ingevoerd. Op de tweede plaats komt West-Duits- laod. De invoer uit Tsjechoslowa- kije bereikte in 1972 een hoogte punt. In de jaren daarna liep de invoer uit dit land sterk terug. Het is gebleken, dat vooral motoren in de klasse van 250 tot 500 cc naar ons land komen. Op de tweede nlaats komen motorfietsen in de klasse 500 tot 750 cc. IN FEITE BETREFT het een vrij povere historie: Keetje reist anno 1880 met haar familie naar een grote stad, waar het gezin in een nog grotere ellen de terecht komt dan die men trachtte te ontvluchten. Daarbij wordt Keetje’s eer belaagd door alsmaar heren in goede doen, de baas van een wasserij, de baas van een hoedenwinkel en de baas van een ziekenhuis, waardoor het meisje dat tenslotte toch ergens van moet leven, tot prostitutie wordt gedreven. DAARNA GAAT het snel bergop waarts en via een sociaal geëngageerde kunstschilder en een ambitieuze bank employé met een goede achtergrond, komt zij terecht in de armen van een idealistisch adelijk persoon. Deze sterft al binnen het jaar en de film laat Keetje schatrijk en als meesteresse over een heus kasteel achter. Beroepen. Bij de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt is C. L Stam uit Langeslag beroepen in Hamilton (Cana da), in Burlington-West en in IJmuiden. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De handbalver eniging „IJmond” die in haar laatste algemene ledenvergadering het besluit nam om ten behoeve van de eerste teams een beleidsplan samen te stellen, heeft hiervoor onder leiding van de heer R. van Aalst en de nieuwe voorzitter de heer Th. Kuijpers een werkgroep sa mengesteld. Deze heeft thans een uitno diging aan alle senior-leden gezonden om tijdens een vrijdag 21 maart in het paviljoen „Koningsveld” aan de Grote Hout- of Koningsweg te houden buiten gewone ledenvergadering dit plan te be spreken. De verbeteringsvoorstellen zijn in nauw overleg met het uit bewoners van de Ringvaarthaven samengestelde Aktie- comité uitgewerkt. Door het college wordt ervan uitgegaan, dat de woonark- bewoners bereid zullen zijn een redelij ke bijdrage in de kosten van de haven verbetering te betalen. Dit mede met het oog op de in te voeren wet woonsche penhavens, die voor de bewoners sowiesc toch al een liggeldverhoging zou gaan inhouden. De door het college volgende maand aan de raad te presenteren voordracht vormt slechts een flauwe afspiegeling van het oorspronkelijke verbeterings plan, waarin onder meer ook het slaan van een nieuwe havenbeschoeiing was opgenomen. Daar de bewoners aldus B. en W. niet bereid bleken in de kosten van dergelijke voorzieningen bij te betalen, zijn de meest kostbare onder delen van lieverlee uit het plan ge schrapt. BEVERWIJK. Burgemeester Bruinsma heeft zijn spreekuur op woensdag van 14 tot 15 uur verplaatst naar maandagmiddag van 15 tot 16 uur. Deze wijziging gaat in op maandag 24 maart. De vier wethouders houden hun spreekuur op woensdagmiddag van 14 tot 15 uur. FEESTAVOND DA COSTASCHOOL De jaarlijkse feestavond van de Da Cos- taschool aan de Noorderlaan in Velsen- Noord zal nu vrijdag 21 maart worden gehouden in de grote zaal van de her vormde Noorderkerk aan het Strating- plantsoen. Het programma, dat om 19.30 uur begint, wordt met uitzondering van die uit de eerste klas, door alle leerlin gen van deze school verzorgd. Speciale gasten zijn de leden van het jeugdkoor onder leiding van Herman Klaver en assistent Leen de Winter. Tijdens de pauze zal men door middel van kienen een loterij geld bijeenbrengen voor aankoop van groentezaden voor i park gebruikt kan worden. waar men met een rubber water op kan. Er worden wandelroutes uitgestippeld. v A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4