Voorbereiden op de terugkeer Grote groep schoolkinderen plantte bomen bij Hoogovens Badhuis in de Snelliusstraat mag nog blijven B. en W. willen voorrang voor bouw nieuw zwembad Turnstrijd in Zeewijk I naar hun vaderland" ps ll 1 Wasserij DUYN I 5$ F TAAL- EN CULTUURLESSEN VOOR SPAANSE KINDEREN met invaller MEER GROEN OP FABRIEKSTERREIN Openbaarheid Raadscommissie in meerderheid akkoord Plan voor Telstars kleedaccommodatie in particuliere sporthal Dienstencentrum morgen officieel open Toezegging bouwgrond als subsidie voor vooruitzicht gesteld r B «is 5 NIEUWS PLAATSELIJK 20 19 7 5 DONDERDAG MAART 4 pg iiffmmHHmmmmnnmimm/i Sluiting dreigt in Velsen-Noord A 4 1 H I I w taigLjrs - ■fc: j (Van een onzer verslaggeefsters) (Door Bert van der Veer) ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) aat enthousiaste mensen onder (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Naast de zondag heeft de NOS een tv- blok op woensdag. Volgens de veelbe sproken medianota moet dat maar eens afgelopen zijn, de NOS-zendtijd zou dan versnipperd worden over het totale pro grammapakket en de NOS zou minder zendtijd krijgen. Minister Van Doorn van CRM acht met name het „ontmoe- tingsaspect” van de NOS niet actueel meer. Naar de zeventien letters van dat woord heeft de minister gelijk. In de uitzending van Jack van Belle’s Zienswijze, afgelopen zondag, over het toeval, zaten de dominee en de pastoor keurig naast elkaar. Maar dat zie je tegenwoordig, zoals afgelopen dinsdag, ook in het NCRV-spelletje Zo vader zo Zoon. De heer Emilio Cuerda is de bi- culturele onderwijzer aan vier lagere scholen in Velsen-Noord. Hij geeft daar lessen in Spaanse taal en cultuur om de Spaanse kinderen voor te bereiden op hun terug keer naar hun vaderland. AMSTERDAMSEVAART 20 'HAARLEM - TEL. 322462 leu- r te ioe- tor- iner de ;rk- mag ken, tien, lag- loor hni- het Het latie hni- t te reid op- uit- ordt zit noet jden i dit ;erst ook >re- bij- to- >rdt cu- als De sst- en ge- ■oor rde n e !t ivat nda de niet ac- 1 er len- ou- de rer- md, cm/ B 2 112- 1 op nu ilen Een tak ten. S:.. IJMUIDEN. IJmuiden staat komen de zaterdag duidelijk in het teken van de turnsport. Die dag namelijk zftn turn- activiteiten op twee plaatsen in Zee wijk: in de Dolfijnzaal zowel als in de Zeewijk Sporthal. „Lisa is onmisbaar” heette het. Even als in de Engelse NOS-aankoop „De betere moordenaar” speelde deze Duitse tv-film in de betere milieus, effectenma kelaar, eindredacteur van een cultureel supplement, mooie beroepen. De proble men zijn luxueus, er heerst geen armoede en woningnood, de NOS en de NCRV wa ren verwiselbaar, al imponeerde „Lisa” meer. Het innerlijk proces van een 42- jarige secretaresse, die nauwelijks een eigen leven leeft of ooit geleefd heeft, werd geloofwaardig en aangrijpend ge maakt. VELSEN. Het college van B. en W. van Velsen wil de realisering van een recreatie, zwem- en instructiebad graag voorrang verlenen boven de bouw van een tweede gemeentelijke sporthal. Dit kwam woensdagavond tijdens de verga dering van de raadscommissie voor sport en recreatie tot uitdrukking. Wethouder Ockeloen zei er sterk voor te zijn het zwembad eerder te bouwen, al is hij er van overtuigd dat er ook aan sporthallen een sterk tekort bestaat in Velsen. „Maar het tekort aan sporthallen kun nen we ten dele wel wat opvangen met gymnastiekzalen”, meende de wethouder. Hij lichtte tevens toe dat de bouw van een sporthal aanmerkelijk kortere tijd vergt dan de bouw van een volwaardig zwembad. „Wanneer dus eerder met de bouw van het zwembad wordt begonnen, dan kan de sporthal gelijk daarmee klaar ziin”. aldus de heer Ockeloen. Ook benadrukte de wethouder dat het college vooral de nadruk wil leggn on de recreatiefunctie van een nieuw zwembad. Bij het concent meert eren plan, dat in deze vergadering werd be handeld. stond de tweede snorthai on het investeringsplan voor het jaar 1976. De zwembadboud was een jaar later ge pland. De commissie kon akkoord gaan met een voorstel de bouw van het zwembad eerder te stellen.Een en ander betekent voorlopig echter nog niet meer dan een planning. ZEEWIJK Het Zeewijk-diensten- centrum voor bejaarden zal niet volgen de week vrijdag worden geopend, zoals eerder bericht, maar deze week vrijdag. De receptie is van 16.00 tot 17.30 uur. zich hiervoor geplaatst na de op 1 de cember vorig jaar gehouden selectiewed strijden in Amsterdam. Sinds enige maanden heeft de NOS bovendien na half negen een tv-spel, meestal Engels, soms Duits, en vrijwel maandelijks ook een Nederlandse pro- duktie. De NOS is onafhankelijk van een achterban, kent geen ledenverlies en hoeft zich ook nauwelijks te bekomme ren om een overtuigend profiel (al klinkt het leuk: uw week breekt met de NOS op woensdag). De omroepen laten de buitenlandse tv-films zonder serie- verband over het algemeen liggen, maar het is wel verdrietig voor de NOS dat juist op de dag na het officieel verschij nen van de medianota, de NCRV op het andere net eveneens een buitenlands tv- spel had geprogrammeerd. „Dit bi-culturele onderwijs is de beste vorm van onderwijs voor buitenlandse kinderen”, aldus de onderwijzer, „zo worden zij het best voorbereid op hun terugkeer naar Spanje”. Zelf ziet de heer Cuerda zijn verblijf in Nederland niet als tijdelijk. Met zijn (Spaanse) vrouw en twee kinderen woont hij in Zoetermeer. Hij zal hier voorlopig zeker blijven: „Het bevalt mij goed in Nederland en ik vind het werk interessant. Maar uiteindelijk zal ik wel terug gaan, want het eigen land blijft toch trekken”. Als de betere moordenaar de betere tv-film was geweest, dan had de NOS toch gezegevierd. De Engelse produktie was wel het uitzenden waard en de NOS heeft het gedaan. Niet de NCRV, die maar eens in de zes weken een woens- dag-uitzending heeft en bovendien nog vele afleveringen van de serie Kojak in voorraad heeft. Als de NCRV belooft altijd op woens dag een Hier en Nu Special als die van een NKV-plan voor de pensioengerechtigde moeten er meer gemeente Velsen, die hiervoor weer wordt gesubsidieerd doqr het rijk. Voor heen werd dit onderwijs gesubsidieerd door het Spaanse ministerie van Onder wijs, via de in Brussel gevestigde In spectie voor het Spaanse Onderwijs in de Benelux. Ook daar is de heer Cuerda nog aan verbonden: via deze inspectie lopen ondermeer de Spaanse rapporten van de kinderen. De heer Cuerda is zelf al zeven jaar in Nederland. Hij besloot indertijd naar Nederland te gaan om zich hier voor het onderwijs aan Spaanse kinderen in te zetten: „Ik was in Nederland bij vrien den op vakantie en ik zag wat er nog kon worden gedaan aan het onderwijs voor de Spaanse kinderen. Nu krijgen de kinderen gedurende de hele lagere schooltijd Spaanse les, net zo gepro grammeerd zoals de lessen taal voor de Nederlandse kinderen. Er is ook een project op komst voor middelbare scho len, zodat de kinderein ook vanaf die opleiding met een geldig rapport over kunnen stappen op Spaanse scholen of universiteiten”. In de hele IJmond zijn zes Spaanse leerkrachten. Andere talen worden niet onderwezen. De behoefte daaraan is nooit gebleken, zo verklaart de gemeen te. Wel zijn bijvoorbeeld op de Moer- bergschool en de Zeewijkschool extra leerkrachten aanwezig, die de buiten landse kinderen helpen bij het leren van de Nederlandse taal. „De oudere kinderen krijgen bij mij langer les dan de kleintjes”, verklaart de heer Cuerda, de oudsten zijn gemid deld vier uur per week bij mij. In de VELSEN. Bij de bouw van een sporthal op particulier initiatief zijn B. en W. van Velsen wel bereid een inves teringssubsidie te verlenen, doch van een exploitatiesubsidie, waaneer zo’n sport hal voltooid is, zal geen sprake zijn. Dit lichtte wethouder C. Ockeloen woensdag avond toe tijdens de openbare commis sievergadering voor sport en recreatie. De wethouder voegde daar aan toe dat in de onderhavige gevallen (IJmuiden en Velsen-Noord) deze investeringssubsidie gegeven wordt in de vorm van het beschikbaar stellen van de bouwgrond. „Wel zal deze toezegging op een gege ven moment aan een termijn dienen te worden verbonden”, sprak de wethouder, „want we kunnen niet ten eeuwigen da ge blijven wachten of de plannen door gaan”. Er was overigens geen enkele interesse van de zijde van de Velsense burgers, de vergadering werd alleen bij gewoond door een verslaggeefster. Die kreeg tot vier keer toe het verzoek van de voor zitter over besproken minder belangrijke zaken vooral niets te publiceren. Dat is een vreemde gang van zaken als een vergadering in het openbaar wordt ge houden. In de Dolfijnzaal, op de hoek van de Eenhoornstraat en de Dolfijnstraat, houdt de Turnvereniging „IJmuiden”. TVIJ haar onderlinge wedstrijden, waar bij gestreden wordt op brug, ongelijk paard, evenwichtsbalk en met vrije oe feningen. Voor het eerst is in deze reeks ook opgenomen de trampolineploeg van TVIJ. In de Zeewijk Sporthal organiseert de Sportbond IJmuiden samen met de Ne derlandse Culturele Sportbond de kam pioenschappen turnen voor meisjes en dames. Het betreft hier individuele kam pioenschappen waaraan 36 meisjes en 26 dames van totaal negen verenigingen zullen deelnemen. Tot hen behoren van de Sportbond IJmuiden tien meisjes en een dame. Al de deelneemsters hebben VELSEN. ..De kleedaccomodatie bij Telstar is ronduit slecht, maar het is niet redelijk om meteen daar weer geld voor uit te trekken. We doen onze investeringen vanuit een schaarste-posi- tie”. Dit zei wethouder C. Ockeloen als antwoord op een vraag uit de commissie sport en recreatie, donderdagavond. Verder deelde de wethouder mede dat hij in contact getreden was „met een groot bedrijf in de IJmond” om daar een financiële bijdrage te vragen voor de kleedaccomodatie op Schoonenberg. Het resultaat van dezeze bespreking is dat d’t grote bedrijf” de belofte deed om de helft van de kosten al op korte termijn voor ziin rekening te nemen, terwijl de gemeente over circa twee jaar dan de andere helft betaalt. „In de nabije toekomst gaat er dus al iets gebeuren als wij die hulp aanvaar den. Maar dat betekent dan wel dat wij ons moreel verol’chten voor die andere helft”, sprak de wethouder en hij kon digde aan dat de commissie een nlan over de kleedaccomodatie bij Telstar kan verwachten. Eigenlijk valt het NOS-blok op woensdag vanuit een regel als „de NOS moet doen wat de omroepen niet kunnen of willen doen” best te waarderen. Er is veel typisch NOS (Van Gewest tot Ge west, tot Staatsloterij), er is ook Panora- miek en Studio Sport en Den Haag Vandaag. Ik geloof best dat de omroepen dat zouden kunnen, en zelfs willen doen- Dat geldt in nog sterkere mate voor incidentele en veelbekeken NOS-uitzen- dingen als voetbalwedstrijden en het songfestival. Maar ik voorzie dan zelfs bloedige gevechten tussen de omroep- bonzen. Ir. W. Singer, geac~ ~:c?r gisteravond over verlaging van leeftijd te maken, woensdagen in de week komen. Een tribune vol leiding van NCRV’s Hans Sleeuwenhoek zat met wat praktische tegenwerpingen van deskundigen gezellig aan een mooi plan te werken. De enquête had geleerd dat 85 percent van het Nederlandse volk ook wel voor het plan voelde. En Farce Majeure zong „Wij willen best een beet je eerder met pensioen.” Weliswaar zon der Ted de Braak, maar dat zit wel goed. Want deze zoon van een machinale houtbewerker zei deze week nog in de VARA-gids over zijn collega’s: „Die heb ben er verstand van en ik niet.” 5^ I T. van de Werf, plant de eerste boom. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentelijk badhuis in de Snelliusstraat zal voorlopig nog open blijven. Dit deelde wethouder C. Ockeloen woensdagavond mee aan de leden van de raadscommissie sport en recreatie. Somberder liet hij zich uit over het Concordia-badhuis in Velsen- Noord. Daarover zei de wethouder: „Als het rode dorp geheel gesloopt is, is het niet onmogelijk dat het bezoekersaantal zodanig terugloopt, dat de mogelijkheid van dichtgaan voor dit badhuis niet moet worden uitgesloten”. De wethouder zei verder dat hij werkte aan de nota over badhuizen, waarin ook de badgele genheid bij de gezinnen onder de loep genomen zal worden. Het Velsense gemeentebestuur moet wennen aan het feit dat de raadscom missies soms in het openbaar vergade ren. Dat is ook deze week weer eens duidelijk geworden toen de raadscom missie voor volksgezondheid bijeen kwam. Op de agenda stond de bespre king van het onlangs vrijgekomen voor stel meerjarenbegroting. Door verschil lende leden werden op deze vergadering onderwerpen aan de orde gesteld, die zich wat de ontwikkeling betreft in een beginstadium bevinden. Wethouder Witte, die de vergadering i voorzat, kreeg zichtbaar tot zijn schrik vragen te beantwoorden over onder meer een op te richten centrum voor voorlichting over alcohol en drugs. De aanwezige pers werd vriendelijk, maar ook dringend verzocht geen melding te maken van deze mini-discussie, ondanks het feit dat de vergadering een openbaar karakter had. De lessen van de heer Cuerda zijn in het gewone rooster gevoegd. De tijd voor de Spaanse lessen wordt afgenomen van bijvoorbeeld gynastiekleffe nof handen- arbeidslessen. „De kinderen die in mijn lessen ko men, spieken over het algemeen al be hoorlijk Spaans”, aldus de heer Cuerda, „toch besteed ik de meeste tijd aan de taal, omdat hun woordenschat niet zo groot is en omdat ze toch ook de grammatica en de spelling goed moeten leren. Naast de taal wordt ook aandacht besteed aan aardrijkskunde, geschiedenis, kunst en ook literatuur. Met het Neder landse rapport krijgen zij bijvoorbeeld ook een Spaans rapport, zodat zij in Spanje geen moeilijkheden krijgen bij de toelating op scholen”. De heei Cuerda is in dienst van de Maatstaf daarbij lijkt te zijn of on derwerpen die op de agenda geplaatst zijn wel of niet tot heftige meningsver schillen, misschien zelfs tot politieke ru zies kunnen leiden. Twee voorbeelden. Toen via krantenpublicaties duidelijk werd, dat binnen het gemeentebestuur van Velsen verschillend werd gedacht over de Voorhaven en burgemeester Reehorst een iets mildere houding aan nam dan zijn wethouder Ockeloen, is over dat verschilpunt een commissiever gadering gehouden met alle fractievoor zitters. In deze vergadering zijn behar- tenswaardige dingen gezegd. Het publiek van Velsen, dat niet al leen veel baat heeft bij alle zaken die over de voorhaven te zeggen zijn, maar daar ook altijd zeer veel interesse voor getoond heeft, wist niets van deze ont moeting af. Hetzelfde heeft zich afge- speeld met alle besprekingen binnenska mers over het bejaardenbeleid in Velsen. Daardoor kon het voorkomen dat door de gebrekkige informatie naar buiten alleen maar verwarring is ontstaan en de be volking nooit geïnformeerd kon worden over de precieze gang van zaken bij het bejaardenbeleid. Op deze manier wordt al het gepraat over democratie en het mondig maken van de burgers teruggebracht tot alleen maar mooie zinnen in de jaarlijks terug kerende aanbiedingsbrief voor de begro ting. Wat de openbaarheid van deze commissievergaderingen betreft zou het gemeentebestuur van Velsen daarom eens duidelijker moeten kiezen. Het is gebruikelijk, dat wanneer de privébelangen van personen, die met naam en toenaam genoemd worden door publiciteit geschaad kunnen worden, een raadscommissie na het openbare gedeelte een besloten karakter krijgt. Maar pri vébelangen speelden hier duidelijk geen rol- Maar ook op andere punten is het beleid van Velsen bij de commissiever gaderingen niet consequent. Uitgangs punt van de nota Heller is door het openbaar maken van deze besprekingen de burgers in een zo’n vroeg mogelijk stadium over nieuwe plannen, ontwikke lingen enzovoorts te informeren. Daaruit zou afgeleid kunnen worden, dat in principe elke commissiediscussie het be sloten karakter zou moeten verliezen. Maar dat is juist een zaak, die door het gemeentebestuur van vergadering tot vergadering wordt bekeken. De Nederlandse Culturele Sportbond (NCS) wordt ook aangeduid als een zogenoemde „sportkoepel” waarbij een aantal zelfstandige verenigingen is aan gesloten. De sporten die onder de vlag van de NCS worden beoefend zijn: tur nen, wedstrijdzwemmen, waterpolo, vol leybal en korfbal, om er maar enkele te noemen. Daarnaast wordt echter ook aandacht besteed aan jeugdwerk, ele mentair zwemonderricht en het hebben van tamboerkorpsen. Met deze korte toespraak van ir. W Singer, bedrijfsdirecteur bij Hoogovens beknopt gehouden in verband met de gure weersomstandigheden werd woensdagmiddag aan ongeveer honderd- zestig leerlingen van vijf scholen uit deze omgeving het aanvangssein gegeven voor het planten van tweehonderd jonge boompjes. Ir. Singer nam hiervan, geas sisteerd door de heer T. van de Werf zelf de eerste voor zijn rekening. Deze aanplant vormde het aandeel van Hoogovens voor de „Boomfeestdag 1975”, waar voor de leerlingen tevens een middag vol attracties van was ge maakt. Zo werden zij eerst met autobus sen van hun respectieve scholen afge haald, om vervolgens met de populaire stoomtrein van Hoogovens naar het plantterrein te worden overgebracht. Hier stond de drumband van de Hoog ovens Harmonie reeds opgesteld, om het gebeuren met vrolijke muziek te bege leiden. En na het planten werden nog herinneringsvaantjes aangeboden, waar na voor het gezelschap in het Ont- vangstcentrum de warme chocolade met koek al stond te wachten. g—r.-iflp r. IJMOND „Meestal aenkt men dat bij Hoogovens alleen maar vuur, rook en stof gedijen en daarom trachten wij geregeld te bewijzen dat ook de bomen hier best willen groeien. Vandaar dat van de fa brieksterreinen al niet minder dan honderd hectare door groen wordt ingenomen”. ii"-SaS i toekomst wil ik graag met de kinderen in niveau-groepen gaan werken. Nu zijn ze nog verdeeld naar leeftijd, maar het scheelt natuurlijk per kind, per gezinssi tuatie hoe hun Spaans is.” Het kan natuurlijk wel eens moeilijk heden geven als de kinderen al Neder lands kunnen spreken en hun ouders vaak de moeder als zij niet werkt nog niet Toch zijn er geen cursussen Nederlands voor de ouders, die overigens wel zelf het initiatief voor dit bi-cultu rele onderwijs hebben genomen. Maar aan cursussen voor ouders schijnt geen behoefte te zijn, aldus de gemeente. Hoewel het toch vrij gemakkelijk door het rijk zou kunnen worden gesubsidi eerd. FEESTAVOND DA COSTASCHOOL. De jaarlijkse feestavond van de Da Cos- taschool aan de Noorderlaan in Velsen- Noord zal nu vrijdag 21 maart worden gehouden in de grote zaal van de her vormde Noorderkerk aan het Strating- plantsoen. Het programma dat om 19.30 uur begint, wordt met uitzondering van die uit de eerste klas, door alle leerlin gen van deze school verzorgd. Speciale gasten zijn de leden van het jeugdkoor, onder leiding van Herman Klaver en assistent Leen de Winter. Tijdens de pauze zal men door middel van kienen en een loterij geld bijeenbrengen voor de aankoop van groentezaden voor Bangla- Desh. VELSEN. „Het onderwijs van de Spaanse taal en cultuur is voor Spaanse kinderen in Nederland zo belangrijk, omdat zij bij terugkeer naar hun vader land toch voorbereid moeten zijn”. Hier mee motiveert de Spaanse onderwijzer Emilio Cuerda zijn werk in de IJmond. Als zogenoemde bi-culturele onderwijzer geeft de heer Cuerda les aan totaal 36 kinderen van Spaanse werknemers. De 37-jarige onderwijzer is nu twee maan den werkzaam in Velsen-Noord, waar hij Spaanse kinderen van de St. Joseph- school, de Da Costaschool, de Water- vlietschool en de Ir. L. P. Krijgerschool les geeft. Op deze vier scholen zitten de meeste Spaanse kinderen. c oor de heer pri"'..-"!; Esp .z. -•ijflfr ff 6

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5