Kwart ton voor Kort geding over publicaties SPORTSCHOOLHOUDERS IN DE AANVAL ZELFVERDEDIGINGS CURSUSSEN OVER r I inrichting hervormde kerk I 20.- stand heter JwMCnanbvM ixsisjuimiw ori Haarlem Extra laat modenieuws: Wilhelminastraat 27 te fe 4 B o I II 1 o Titelstrijd in Donkey Shot D 6 1975 20 MAART DONDERDAG f N HEEMSKERK Zeef Inhoud Prikkel Onverhoeds C&öl U tncfi ff:-, in zo’n beeldige nieuwe pon van C&A. Doen! Als u in het Beter Bouwen Centrum slaagt kunt u rekenen op tijdige levering, garantie voor een juiste installatie en goede service en garantie achteraf. Komt u vrijblijvend kijken (en neemt u uw architect of aannemer mee). En daar gaat iedereen in Noordholland die plannen heeft voor nieuwbouw of verbouw naar toe. Want u kunt er letterlijk alles uitzoeken wat daarvoor nodig is. Bovendien gratis voorlichting en advies. polyester/katoen in wit, rose of bleu. (36-42) Eilandswal 9 (langs het Noordhollands Kanaal), Alkmaar. Tel. 072 - 18508. De slaapvogels en de nachtvogels en de droomvogels worden allemaal ’n beetje mooier in de laatste uurtjes van de dag. Maak van de Het Beter Bouwen Centrum Alkmaar is dagelijks open: maandag van-13.30 - 17.30 uur; dinsdag t/m vrijdag van8.30 - 17.30 uur; zaterdag van Complete ALNO-keukens en Sphinx-badkamers, vele typen openhaarden, enorme sortering wand- en vloertegels, Eland-Brandt aluminium ramen en deuren, vele soorten bakstenen voor b.v. schoonwerkmuren in de huiskamer, enz. In het Beter Bouwen Centrum van Stoel van Klaveren vindt u dat alles onder één dak. Gemakkelijk voor me vrouw om te kijken of de kleur van de tegel bij de keuken of het bad past. Boven. Beeldig broderie ponnetje met ruches en pofmouwtjes Boerenbedrog Hogepriester (Van onze rechtbankverslag- geefster) HAARLEM Zelfverdedigings- cursussen, opgezet door vijftien sportinstituten in ons land waren woensdag de inzet van een kort ge ding, dat diende voor de president van de Haarlemse rechtbank, mr. L. H. Schimmelpenninck. Deze cur sussen die volgens de instituten be doeld zijn om zelfvertrouwen bij de mensen te wekken en de weerbaar heid op te voeren, waren nogal be kritiseerd in publikaties. Zozeer zelfs dat de desbetreffende houders van sportscholen zich in hun eer en goede naam voelden aangetast. Onder. Dun als batist is dit polyester/katoenen hemdje met brede kant gegarneerd. Wit,bleuofgeel.(34-42) b L' 1 i foeter bovwex centrum Mooi naar bed S: 1 OVERLEDEN: Geertruida H. v. Egmond-Pirovano, 90 jaar; Maria v. d. Loos-Schut, 64 jaar; Rika Pirovano-Meijer, 81 jaar. Het districtsbureau van de Arbeids inspectie te Haarlem wordt per 17 maart 1975 verplaatst naar HEEMSKERK. B. en W. zijn voor nemens uit het fonds voor sociaal-cultu- rele ontwikkeling 25.000,- ter beschik king te stellen aan de Hervormde Ge meente Beverwijk-Heemskerk voor aan schaf van meubilair ten behoeve van de kerk aan het Burg. Nielenplein. ke uitlatingen. De dwangsom was steeds 1000.—. w; de tei De Nc be tri am da en tot de ge pr rir de ,,E ge* vr w< aa ve Di tir fb co N< da br mi oc m; STOEL VAN KLAVEREN tbeter bouwen centruml Ik Telefoonnummer 023-31 91 39 en telex- nummer 41882-SOZA blijven ongewijzigd. Je kunt je niet specialiseren in of wapenen tegen onverhoeds geweld van één of meer mensen met onbekende er is maar een beter bouwen centrum Na deze kritiek kwam het kort geding tegen de heer Schutte, maar óók tegen Damiate Pers. De heer Schutte zou vol gens de eis een openlijke gang naar Canossa moeten maken, in Budo-Echo en in onze bladen die daarin allerwege ter wille moesten zijn. Ze moesten bo vendien zelf verontschuldigingen aanbie den en zich van Schuttes uitlatingen distantiëren. De tekst van de boetedoe ning en de wijze van publiceren stonden erbij vermeld. Verder moest ieder zich onthouden van beledigende en schadelij- methodes. Mr. Van Wijk had deskundi gen gehoord om dat te bevestigen: een Wim Ruska, een John Bluming. Stuk voor stuk verklaarden ze dat zelfverde diging jarenlange training vereist. Dat je dan nóg in onverwachte situaties niet weet hoe te handelen, dat je niets ver mag en krabben, gillen of hard weglo pen het beste is. Les hierin geven, aldus mr. Van Wijk, kan niet omdat het niet „echt” is, omdat het verrassingselement ontbreekt. Thuis oefenen, zoals in het blad is gesuggereerd is onmogelijk, „ten zij in de stonden van een echtscheiding”. En: wat stelt men zich bij dat keihar de lessen voor? „Het enige wat waarne mers konden zien was giechelen en la chen bij de dames leerlingen”. Kortom: mr. Van Wijk keerde zich tegen alle in de advertenties aangevoerde kwalifica ties, deskundigheid zelfstandig onderne merschap (soms) en bevoegdheden. Damiate Pers kreeg te horen dat zij dit alles ook zo maar had gepubliceerd onder de kop „Cursus is Boerenbedrog” (citaat van de heer Schutte). Mr. Van mi he de ko di< Vc ge ge bi; he „II de re: pr ov< aa ge dr he ev m< g SU D( ee O? ve G( ƒ01 ve wc aa St( ha Bé de ve toi ee wi Vugt wees erop dat de uitgeverij statu tair geen invloed op het redactionele beleid heeft. De hoofdredactie krijgt al leen kopij onder ogen met commentaar of een eigen mening, dus niet het onder havige artikel. De verslaggever deed, al dus de advocaat, een objectief verslag van Schuttes vernietigend oordeel en paste hoor en weerhoor toe. Geen één naam van eisers was genoemd, alleen die van de heer Schilder uit Velp, die van repliek kon dienen. De advocaat wees verder op de gele den jurisprudentie ten aanzien van kran- tepublicaties. De drie kranten hebben géén onrechtmatige daad gepleegd zo stelde hij, nergens was de noodzaak tot publicatie van de boetedoening van de heer Schutte. En de zo aangevallen term „boerenbedrog” slaat op verwachtingen die gewekt werden, maar niet waarge maakt konden worden, merkte mr. Van Vugt tenslotte op. Mr. J. H. van Wijk, opkomend voor de heer Schutte, sprak wel degelijk over de inhoudelijke kant van de zaak, omdat die in zijn ogen publicatie rechtvaardig de, juist als waarschuwing in het alge meen belang. In de eerste plaats vocht hij aan dat alle eisers hier ontvankelijk waren en of ze ook allemaal belang hadden bij de zaak. Toen hij hun aantal zo ongeveer tot de helft had verminderd richtte hij zich verder op de zaken waarmee men in de advertenties had geschermd. Zo zou er sprake zijn van „rijksgedi- plomeerde specialisten”. Mr. Van Wijk: zelfverdediging is geen sport waar je het diploma van kunt halen, eisers zijn sportspecialisten, niet in de zelfverdedi ging geschoolden. Schermen, zo zei hij, is een sport, een spel met regels. Duelle ren is geen sport, geen spel, maar het klassieke duelleren ként regels. Zelfver dediging is duelleren zonder regels, met schending van elke regel als enige regel. „Niemand kan hierin specialist zijn”. De advocaat van de eisers, mr. ing. H. Th. G. Schmidt, wilde niet ingaan op het gelijk of ongelijk van Schuttes beoorde ling. Woordgebruik en representatie daar ging het hem om. En het deed hem extra pijn dat Schutte „hogepriester in deze sport met hoge ethiese waarden, min of meer een religie” zich zo had geuit. Behalve dan dat Schutte volgens hem zich niet van de juistheid van zijn feiten overtuigd had, was de ernstigste grief het erbij slepen van de sex wat Schutte had gedaan. Hij had namelijk de foto bij een advertentie van de cursussen enigs zins in de sfeer van de niet van sex ontblote films van De la Parra en Ver hoeven getrokken. Mr. Schmidt sprak weer van hoge ethiese waarden, de sport waarin man met man, vrouw met vrouw en soms man met vrouw vecht, de sport die door inbreng van een sexelement de doodslag zou krijgen. Het kerkbestuur heeft zelf veel geld besteed aan de restauratie van de kerk, die voor vele andere doeleinden dan de zuiver kerkelijke wordt gebruikt. Het college vindt, dat de gemeente nu de hel pende hand moet bieden om de inrichting te voltooien. Het voorstel zal op 27 maart tijdens de maandelijkse openbare verga dering door de gemeenteraad worden be handeld. De gewraakte publicaties waren een artikeltje van de Bloemendaalse tandarts Schutte (Zevende Dan judo) in het blad Budo Echo (45.000 lezers) en een artikel van sportredacteur Theo Klein in Haar lems Dagblad, IJmuider Courant en Be- verwijkse Courant waarin Schutte en de tegenpartij in de persoqon van de heer Schilder uit Velp aan het woord kwa men. De kritiek richtte zich tegen de b(j de deelnemers van de cursus gewekte ver wachting dat ze in drie maanden zich zelf goed kunnen verdedigen („keihard”, „zonder pardon”, „ontdaan van elke sportiviteit” zegt de advertentie) en wees op het gevaar van een zo ontstane arbeid overdosis zelfvertrouwen die geweld kan oproepen. Mr. Booster, officier van justi tie in Maastricht laakte deze „heldenrol” al eens. HEEMSKERK. Zaterdagavond krijgt in het jongerencentrum Donkey Shot aan de A. Verherentstraat ieder een de kans om wereldkampioen „pief-paf-spuit” te worden. Achter deze titel gaat een spel schuil, waarin men moet proberen om met een wa terpistool een kaars uit te schieten. De kaars staat op een plank die be weegt. Hoe simpel het ook lijkt; het spel vereist een behoorlijke dosis „schotvaard'igheid” en stalen zenu wen, zo deelt Donkey Shot mee. Men begint om half negen. Schutte had het ook nog gehad over het averechtse effect van geweld de mogelijke extra prikkel, de opwinding („informatie bij de prostitué’s”) en ook dat achtte de tegenpartij niet erg oir- baar. Volgens mr. Schmidt sprak de heer Schutte geringschattend over de beroeps van sportinstructeurs, en trok hij hun persoonlijke integriteit en die als ondernemer in twijfel. En dat via het geschreven woord, terwijl er zoveel andere wegen openstonden, volgens de advikaat. Is reclame dan verboden vroeg hij zich af, waaraan bijna in één zin toevoegende dat de opzet-commerci- ee is, en de benadering uiterst serieus. De aanpak van de heer Schutte was daarentegen beledigend en schadelijk volgens eisers. Dan het stukje van de heer Schutte: het kwam door de zeef van het blad Budo-Echo, ja, genoemde heer Schilder passeerde het. Sex in het stukje van Schutte? Daar lopen de advertenties van eisers van over, dus ze kunnen moeilijk protesteren. Er was, aldus mr. Van Wijk, niets grievends, beledigends, niets van aantasting van eer en goede naam, nie- mands naam werd trouwens bijna ge noemd. Alles wat er was, was waarschu wen. Nergens toont de tegenpartij aan dat Schutte ongelijk had. En wat de term „Boerenbedrog” betreft die werd volkomen gemotiveerd. Mr. Van Wijk merkte tenslotte op dat er niets tegen inkomstenverwerving is, maar dat het niet langs onverantwoor delijke weg mag gaan. Ten aanzien van de eis merkte hij op dat tegen een verbod op beledigingen niets is aan te voeren. Wel mag men volgens hem schade met schade vergelden. Nu men in Budo-Echo partijen al aan het woord laat leek een boetedoening hem daar volstrekt overbodig, en ook ónmogelijk gezien de mening van de heer Schutte. Hij kan ook een onwaarheid niet in het Haarlems Dagblad laten publiceren. Mr. Van Wijk concludeerde tot afwijzing van de vorderingen. Uitspraak 26 maart. GEBOREN: Rafael z.v. R. Aroca Marquez en M. Morales Delgado; Jeroen P. z.v. T. P. Rijskamp en E. M. A. Deen; Marcel z.v. P. J. van Velzen en H. A. Pastoor; Mar- tijn M. M. z.v. L. J. A. G. M. Weintré en W. F. M. Nollen; Clare E. d.v. Gonzalez Lopez en J. Marti Herrera; Dennis z.v. F. S. Brasser en S. J. Grapendaal; Martijn J. z.v. J. H. Twaalfhoven en F. A. J. Pennarts; Mark R. z.v. H. A. Frantsen en I. W. J. M. Meinders; Maurice z.v. C. J. Robijn en H. Lubbersen; Edwin z.v. F. de Haan en J. Donker; Lotte A. K. d.v. R. A. F. Kramer en I. V. Pol; Eva A. M. d.v. L. W. M. Veldt en M. E. Putter; Ray mond z.v. F. v. d. Hoek en M. C G. van Lint. >s.. GEHUWD: Dirk Buisman, 27 jaar en Johanna A. de Wit; Wouter Compier, 25 jaar en Geertruda A. M. Weelage, 21 jaar; Eduard Spaan, 21 jaar en Els ter Heulen, 19 jaar. ONDERTROUWD: John F. Kamstra, 20 jaar en Elisabeth M. Pereboom, 18 jaar; Herbert W. A. H. Peters, 39 jaar en Freia Springer, 32 jaar; Nicolaas Hendriks, 24 jaar en Alida A. G. Grooteman, 25 jaar. ölöiot o o 0 SEEEE «EBSE sEEg{!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6