Agenda I met 1 Dertigduizend gulden voor biljartclub RIL"II\II\1» Vormingscentrum De Velst Open huis” geopend 1 achie '0 Buurtverbeteraar" verbouwde eigen winkelpand zonder vergunning ■I I I I I 195?5 ff 192. ff WAT STORY DOET, DOETSTORYGOED. 40,- bril van (niet van bril”inn") I 1 wil van bril”inn” Ambtenaar Bouw en Woningtoezicht betwist noodtoestand VOORLOPIG NOG FLINKE OVERCAPACITEIT 1 V R IJ D A G Terugloop ■BH V s etei mei (Van onze rechtbankverslag- geefster) waar u zelf kiest en vakkundig wordt geholpen Kennemerlaan 92 IJmuiden, tel. 02550 - 15072 o en rijdi huidige :uwe ctor, >t. U zul kinder- I-bod. vooru gulden bank- of ruilprijs 5 :n F Nu te koop r bij uw bladenman en overal in de winkel. Wijk aan Zee In en om Haarlem Heemskerk 'kaasA®* HAARLEM „Iedere spijker die hij nu verkeerd slaat kan hem een omzetting van die maand voorwaar delijke hechtenis kosten. Dat is mijn cliënt bij de kantonrechter te ver staan gegeven”. Aldus de Haarlem se advocaat mr. Jager, toen hij voor de rechtbank zijn cliënt in hogei beroep verdedigde die door de kan tonrechter wegens verbouwen zon der vergunning tot een maand voor waardelijke hechtenis en f 1000 boete was veroordeeld. Beverwijk Velsen-IJmuiden PLAATSELIJK NIEUWS SUEDE - NAPPA KLEDING kunt v uiacn-iNuui u, zaterdag van9 4a: 5' aaiiipc iet „Duin en Schans. 20.30 u. her crazy papa’s”. met u.: in. 44: agtde bara- Kerkweg. (ADVERTENTIE) Songfestiv (ADVERTENTIE) J-, I naar al kan stort Ier. i iverde aarticu gebied ng van iie- n, die Men hield van vier uur ’s middags tot ’s avonds tien uur „open huis” en alle genodigden mochten het fraaie gebouw, dat vorig jaar juni in gebruik is geno men door de partieel leerplichtige jonge ren, bekijken en een drankje drinken. De officier van justitie mr. Remmerts de Vries legde het verweer, dat hier ontslag van rechtsvervolging op grond van overmacht of ontbreken van alle schuld moest komen, naast zich neer. Hij meende dat dit verweer geen steun vond in de bouwwerkzaamheden die veel meer dan alleen een tijdelijke noodop lossing vormden, waartoe wél vergun ningen te verkrijgen zijn. Nu verdachte, mét vergunning, in de Vijfhoek verder verbouwt, vond de officier ook de voor waardelijke straf niet zo vreemd: het kan een waarschuwing zijn niet weer de ge 19-22.30 9-17 N.C.S., rei kiek’! C. uur: uur: 17.15- Raaks 34 Tel. 310685 ij Zijlstraat 29 Tel. 310766 lurlijk. Damesbril in zeer bijzondere vormgeving van Christian Dior Die straf, aldus mr. Jager, was op zich al ten onrechte, omdat zjjn cliënt eigenlijk van rechtsvervolging ontslagen had moe ten worden. Moest er dan tóch bij schuldigverklaring een straf volgen dan geen voorwaardelijke hechtenis. Want dat zou een rem zijn op de activiteiten van de man in het aankopen en opknap pen van huisjes in de Haarlemse wjjk de Vijfhoek. Een nieuw model van Christian Dior voor heren- Nieuwe elpee van de 'nnaars. meentelijke voorschriften te negeren. Hij vroeg daarom bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Mr. Jager meende dat je niet het werk kunt uitsplitsen in een stukje noodop lossing en verbouwing, je moet het als totaal zien er was ook voor het totaal vergunning gevraagd. Daarom, zo meen de hij, gaat een beroep op de over- machtssituatie van schuld hier wél op. Die huizen zijn nou eenmaal slecht ge construeerd en oud, er was kans op grote schade bovendien aan de zaak en handelen was onvermijdelijk. Deze keihard werkende zakenman had in zijn dynamische ontplooiing wellicht wat moeite met ambtenaren en dat had het beeld wat vertroebeld, veronderstel de hij. Nu zijn de contacten echter goed, zodat hij zijn lofzang op zijn cliënt als buurtverbeteraar kon besluiten met de waarderende woorden dat hij toch slechts Haarlem ten voordele kan zijn. De rechtbank doet 3 april uitspraak. Damesbril in multi-colour DIVERSEN VRIJDAG 21 MAART Openbare biblioheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 19-21 u. ZATERDAG 22 MAART Openbare bibliotheek. De zwaanstraat 4a:- volwassenen en jeugd 10-12.30 u. De centrale ontmoetingsruimte het vormingscentrum met de „praatkuil” en op de achtergrond de bar. er niet over oordelen wat was immers oorzaak en gevolg hier. De man durfde echter wel te stellen dat er geen dringende noodzaak voor verbouwing was geweest. Mr. Vink, ver baasd: „Maar u bent er niet geweest”. De man: „Nee, maar ik heb er sinds ’68 gewerkt en volgens een onderzoek van '72 was het pand bouwkundig goed”. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) Vandaag en morgen 20.15 u.: Toneelgroep Centrum met ,,De babyfoon”. Toneelschuur (Smedestraat 23) Zaterdag 20.30 u.Camera Oscura met „Oracles” en „Mea sure for measure”. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 21.30 u „Keetje Tippel”. DIVERSEN VRIJDAG 21 MAART Vrijburcht, Vrijburglaan. 20 u. kabaret door Friese vereniging „Oan ’e Dunkant”. Zandkraai, Handelstraat, 20 u. open vond. Lichtboei, Maasstraat. 20 u. klaverjassen. Donkey Shot, A. Verherentstraat. 20.30 u. Animal Crackers. Assumburg-théater, Jansheeren 20.30 u. kabaret Gerrit en Truus. ZATERDAG 22 MAART Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Geopend van 11-13 en 14-16 u. Bowlingcentrum De Boerderij, Vrijburglaan. ■sooè de de president nogal. Dat was in de eerste plaats dat er alleen op het zien van tekeningen vergunningen verleend kunnen worden, zonder dat er iemand ter plaatse gaat kijken. In dit geval werden de plannen dus afgekeurd, maar achteraf kwam de vergunning er toch maar. Tóén was de verbouwing helemaal klaar, toen kon niemand meer zeggen hoe die „noodtoestand” dan voorheen ge weest moet zijn. De desbetreffende ambtenaar kan dat alleen maar toegeven. Hij zat toen in de buitendienst, en was niet direct bij deze verbouwing betrokken. Wel wist hij er van en toen hij van buitenaf zag dat er toch verbouwd werd waarschuwde hij zijn directie die B. en W. weer op de hoogte bracht. Daarna volgde het pro- ces-verbaal. Niemand behalve de perso neelsleden, architect en ondernemer we ten dus, wat er achter de verbouwings- muren precies is gebeurt. Ja, er kwamen foto’s op tafel. Maar de ambtenaar kon Spelen de gemeentelijke instanties nou niet in op zo’n noodsituatie, informeerde de president mr. Vink. De verdachte schudde het hoofd: „ik moest wachten. Ze konden moeilijk anders, die ambte naar was steeds bij de vorige verbou- l wing geweest en had dat nota bene goed gekeurd”. De desbetreffende ambtenaar I was ter zitting aanwezig en vertelde dat als er een dringende noodzaak is er wel vergunning tot stutten of sloop kan wor- den gegeven niet tot verbouwen. Deze man was bepaald niet bijzonder geliefd bij de ondernemer. „Aan hem heb ik maling, niet aan alle ambtenaren” was de reactie van de verdachtenbank. „Het komt meer van zijn dan van mijn kant” aldus de ambtenaar, „vanaf ’68 heeft hij steeds weer beterschap beloofd en er kwam niets van terecht”. Mr. Vink vroeg hem of hij dat verwijt over fouiten bij de eerste verbouwing kon delen. De man, schouderophalend kon moeilijk meer zeggen dan dat hij naar eigen in zicht juist had gewerkt. De methode van de gemeente verbaas- Nu zijn het in hoofdzaak de partieel leerplichtige vijftien- en zestienjarige werkende jongeren die het gebouw be volken. Het vormingscentrum „De Velst” is qua bouw berekend op ruim vierhon derd jongeren. Dit cursusjaar startte men met 316 deelnemers(sters). Het zijn ér helaas nu nog maar ruim tweehon- derdvijftig, die één of twee dagen per week komen, want de controle op de na leving van de partiële leerplicht schijnt weinig waterdicht te zijn en de aantrek kingskracht van het vormingscentrum is blijkbaar toch niet groot genoeg om de jongeren die aan het begin van het cursusjaai nog wel komen tot het einde van het jaar te binden, gezien het ver loop. Voorlopig heeft het gebouw nog een flinke overcapaciteit. Het nieuwe, nu officieel geopende, gebouw biedt aan de vaste staf van vijftien personen in elk geval optimale mogelijkheden om aan het vormingswerk voor de werkende jongeren die uitbouw te geven, die kan leiden tot het ten vollle benutten van de thans beschikbare fraaie en kostbare accommodatie, waarop menig vormings centrum in Nederland jaloers kan zijn. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Op weinig specta culaire wijze is donderdag het vormings centrum „De Velst” in de Heemskerkse wijk „De Die” officieel geopend. Wars van alle vormelijkheid als vormingswer kers plegen te zijn werden er geen toespraken gehouden en geen officiële handelingen verricht. Het alternatief om maar in de taal van het vormings werk te blijven was, dat er eigenlijk helemaal niets gebeurde. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. B. en W. hebben aan de raad voorgesteld uit het fonds sociale en culturele ontwikkeling Heemskerk 10.000 als schenking en 20.000 als renteloze lening te verschaf fen aan de biljartvereniging „O.B.I.S.” voor de aanschaffing, reparatie- en in richtingskosten van een clubgebouw. De keuken was te bezichtigen, de speciale video-ruimte, de donkere kamer voor de fotografie, de fraaie sportzaal, de judoruimte, net handvaardigheidslo- kaal met de bijbehorende ruimten en de centrale hal met „praatkuil” en bar. In drukwekkend waren de apparatuur, de accommodatie en de ruimte waarover dit vormingscentrum beschikt, maar verder kreeg de bezoeker weinig idee van wat er nu eigenlijk in zo’n vor mingscentrum gebeurt. De cursisten le ken zelf oo knauwelijks bij het ope- ningsgebeuren betrokken te zijn geweest. De wethouders Roessing van Velsen en Van Herpen en mevrouw Vervelde uit Heemskerk kwamen even een kijkje ne men en voorts bestuursleden, vertegen woordigers van Hoogovens, stafkrachten van zusterinstituten, het onderwijzend personeel van dichtbij gelegen scholen ih „De Die” wat ouders en vaste relaties. Het vormingscentrum is een voortzet ting van de voorheen aan de Schouwe- hdarsstraat in Beverwijk gevestigde Ma- Haarlem De grootste speciaalzaak in Suède Nappa en Leder-kleding uur: concert Dagelijks geopend van 12-01 uur. Kinderboerderij, Vrijburglaan. Geopend van 14-16 u. Zaal Dam, Ruysdaelstraat. 14 u. vogelmarkt van volièrevereniging Tropica met koop-, ruil- en verkoopmogelijkheid. Dr. Prinsenhal, Maerelaan. Zaterdag en zon dag vanaf 9.30 u. badmintontoernool. Lichtboei, Maasstraat. 20 u. Folksanger Da vid Fiskei. Progress-sociëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Zelf heeft deze „buurtverbeteraar” die in Driehuis woont, een winkel in de Vijfhoek. Daar ging het in deze rechts zaak om: hij had de verdieping erboven zonder vergunning verbouwd. In de bin nenstad geldt een voorbereidingsbesluit, wat betekent dat er geen bouwplannen verwezenlijkt kunnen worden zolang er geen definitief bestemmingsplan op ta fel ligt. Kleine verbouwingen kunnen wel, mits met vergunning van B en W na toestemming van Provinciale Staten en met de voorwaarde dat de bestem ming niet gewijzgid is. In augustus loopt het voorbereidingsbesluit af. Als er dan geen nieuw bestemmingsplan ter visie is gelegd, kan er verbouwd worden. Dan moet natuurlijk nog altijd wel aan de voorwaarde worden voldaan dat bij ont trekking van ruimte aan het woonruim- tebestand voor aanvullende woonruimte is gezorgd. In het onderhavige geval werd, zij het achteraf, alsnog een ver gunning verleend. Die vergunning was aanvankelijk vooral uitgebleven omdat de onderne mer de verdieping onttrok aan het woon- ruimtebestand. Er woonde een vrouw die zoals ze later verklaarde er altijd plezie rig had gewoond tot de winkelier zijn ex- pansiezucht begon bot te vieren. Deze vrouw die nu elders woont, dacht niet dat de woning op instorten stond, maar er waren wel her en der slechte plekken en scheuren, volgens haar door de con tinue verbouwingen in het pand sinds 1968. Ze had dan ook zeer regelmatig Bouw en Woningtoezicht gewaarschuwd. Mr. Jager zou in zijn pleidooi die kwestie van de vervangende woonruim te nog toelichten: zijn cliënt creëert wel wegelijk volgens hem nieuwe woon ruimte in de Vijfhoek, alleen knapt hij bestaande op die al als woning op de kaart staan en niet als nieuwe kunnen worden aangemerkt. De man werkit nu hard om zo’n ruimte te creëren. Aan biedingen zijn al driemaal afgewezen. Zonder vergunning, maar omdat hij vond dat zijn pand gevaar liep begon de ondernemer vorig jaar te verbouwen Tegen de muur van het huis ernaast werd een nieuwe muur opgericht. An dere muren werden gesloopt, een nieu we uit balken en kolommen bestaande staalconstructie werd aangebracht, op de eerste verdieping werden binnenwanden verwijderd en achtergevel en vloer wer den gedeeltelijk afgebroken. Dat alles in zo’n slechte staat was, verbaasde hem overigens, omdat de hele zaak net ver bouwd was voor anderhalve ton. Hij had er ook een architect bij gehad die de gebrekèn en de gevaarlijke toestand on derschreef: zwiepende vloeren, een schoorsteen op te dunne ijzerbalken, geen verbindingen meer tussen voor- en ach tergevel De architect gaf overigens toe dat het verstandiger ware geweest als i hij zelf onverwijld naar Bouw- en Wo lf ningtoezicht was gestapt om de urgentie van verbouwing te onderstrepen. 19 en ter Amabilis, het instituut dat destijds honderden werkende jongeren, die toen vrijwillig de cursussen volgden, zowel overdag als ’avonds, wat meer ontplooi ingskansen bood. „De Mater” werd een begrip in deze contreien, onder leiding van de directeur, mevrouw C. W. Zee- lenberg, die de bouw van het nieuwe vormingscentrum „De Velst” nog wel voorbereidde en begeleidde, maar die wegens ziekte er zelf dit cursusjaar niet in heeft kunnen werken. Wel was zij donderdag even aanwezig tijdens het „open huis”. MUZIEK Concertgebouw (L. Begijnestr.) 20.15 u.: Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Paul Hupperts Zaterdag 15 u. t.m. 03.00 uur: Jazzfestival m.m.v. 120 musici. Concertzaal Kadens (Smedestr. 31) Zaterdag 20.15 u.: Zolderconcert door Jaat Nederhorst, Truus Tichelman. Sylvia Prinsen-Veelo en Jaap Prinsen. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr. 15.30 en 19.30 u.: „Gejaagd door de wind”, 14j. Vandaag en morgen 24 u_: „Terriers in uniform”, 14j. Zaterdag 13.31) u.: „Stan Laurel en Olivier Hardy”, a.l. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.15 u.: „Man of the East”, 14j. Vandaag en morgen 23.30 u.: „De doodskus van dr. Fu Manchu”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Karate amazones”, 18j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 18 45 en 21.15 u.: „Keetje Tippel”, 18). Rembrandt (Gr. Markt) 14, 19 en 21.15 u.: „Luehthaven in alarm”, 14j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 uur: „Chinatown”, 18J. Vandaag en morgen 24u: „Bekentenissen van een politiecommissaris”, 18j. Studio (Gr. Markt) 19 en 21.15 u.: „Easy Rider”, 14j Zaterdag 14.15 u.: „Oom Ferdi nand en dé toverdrank”, a.l. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19, 20, 21.15 en 23 u.: „Keetje Tippel”, 23.30 u.: „The sex- gang”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: „Luchthaven in alarm”. TENTOONSTELLINGEN VRIJDAG 21 MAART Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie grafieken van Hofman; geopend tot 6 april van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Exposi tie foto’s van Erwin Verheijen; geopend tot 6 april tijdens openingsuren. DIVERSEN Centrum De Schans, Schans. 20.30 u. jazz met „Lazy mama and her crazy papa’s”. Wijk aan Duin, Wilgenhoflaan. 20 u. prijsuit- ;iking in kader expositie „100 piek voor een ikiek’’. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 u.; Kingsford Smithstraat 110a: jeugd 19-21 u ZATERDAG 22 MAART Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Animal Farm, Willem Alexanderplantsoen Geopend op zaterdag en zondag van 10.30-17.30 u. Slof, Moensplein. 20 u. dansavond Tropen vrienden. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen en jeugd 10-12.30 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. Herenbril, laag model in fijne uitvoering BIOSCOPEN City, vrijdag 20 en zaterdag 19 en 21.30 uur: „Keetje Tippel’’. Stadsschouwburg, zaterdag 20 uur: „5 for heil”. TENTOONSTELLING EN MUSEU Museum Beeckesteijn, Rijksweg, Velsen- Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwer pen, dagelijks geopend van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, Velsen-Noord, dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur en op aanvrage onder telefoon 02510-94159. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerb.ergplantsoen, geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 to 16.30 uur. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminaka- de 74, expositie tekeningen en etsen van Ruud Cornelisse. Dagelijks geopend. „Huis Ter Hagen”, Lodewijk van Deyssellaan, Driehuis, dagelijks van 10 tot 21 uur: expositie van Piet Bruins. DIVERSEN Alarmnummers: politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400, Hoogovens 02510- 96000. Veiserbad, Briniostraat, gemengd zwemmen vrijdag 16.45 tot 18 en van 19.30 tot 21 uur: zaterdag van 6.30 tot 8, van 9-10 van 10.30 to 11.45 van 12.15 tot 13.10 van 14 tot 15.15 van 15.30 ot 16.45 van 19.30 tot 20.45 en van 21 tot 22 uur. Badhuizen, Snelliusstraat en Velsen-Noord, geopend vrijdag tot 21 uur en tot 12:30 en van 13 tot 18 uur. Sporthal „Zeewijk”, vrijdag: basketballcompetitie; Zaterdag gymnastiekkampioenschappen 1 22.30 uur: basketbalcompetitie. Landgoed „Duin en Kruidberg”, Santpoort, zaterdag 8.30 uur: trimmen met „Duin en Kruidberglopers” ingang no. 74. Stadsschouwburg, Vrijdag 20 met show IJmuider Harmonie. Noordelijk koetshuis Beeckestijn, 20.15 uur: kamermuziek door Ans Bouter en Jan en René He^merg. (ADVERTENTIE) w .dg L^ 1 1 1 w* 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11