JOE ZAWINUL EINDELIJK TEVREDEN MET DRUMMER VAN WEATHER REPORT Definitief plan voor muziekcentrum Utrecht I. toetst geweten van publiek Concentratiekamp als spel ,Een brug te ver’ wordt verfilmd „An die Musik” van Pip Simmons theatergroep WK international interieurs Meubelfabriek Oisterwijk r? terstal f| de ruijter V R IJ D A G 2 1 MAART 1975 KUNST 21 door Cees Straus „Menselijk” spelen Miroslav Vitous Echte inspiratie Op het Vredenburg Geen subsidie voor LI I klassiek Kennemerlaan 38 Umuiden AMSTERDAM Met Joe Zawinul praten over de muziek die hij met zijn groep Weather Report speelt, dat leidt al vlug tot een onvruchtbaar gesprek. Wie hem vraagt naar de Diepere Achtergronden van deze rock- jazz, grotendeels door Zawinul en Wayne Shorter geschreven, krijgt steeds ten antwoord: „Luister zelf maar, wij zijn de musici en het is aan jullie om voor jezelf uit te maken wat wij spelen. Zelf weet ik het niet eens”. ’t is de moeite waard bij -WF protesttheater 'CT- *edereen kijkt er van «T °P dat DE RUIJTER KLASSIEK zoveel en zo voordelige eiken meubelen heeft, moet U ook niet eens kijken.... F 1F HM JOE ZAWINUL (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) De (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) iti l tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Waarom werd de naam Weather Report (Weerbericht) gekozen? I gasfitte! V D) 4 60 Wagenweg 1. 3 en 15. Haarlem hoek Wagenweg-Houtpiem Componeren? „Ik ga er heus niet mijn nek over breken om een bepaalde compositie te schrijven Ik ga er gewoon voor zitten, achter mijn piano. Dat is de echte inspi ratie. En je voelt het wanneer je inspi ratie krijgt. Onder dergelijke omstandig heden is Jungle Book (van de elpee Mysterieus Traveller-red.) geschreven. Weet je, m’n kinderen waren thuis en ik ging er gewoon voor zitten en ik schreef de compositie zonder dat.ik er bij na dacht. Daarom is het mijn favoriete nummer, het is geheel geschreven op inspiratie”. is gruwelijk realistisch. Je wilt die SS-er op z’n bek slaan, dat meisje van de rek stok halen. Je doet het niet, omdat je tot je schande beseft dat je als goi er zelf medeschuldig aan bent; aan wat er toen gebeurd is en wat weer kan gebeuren. Die muziek is niet voor niets onze eigen ste klassieke muziek. Misschien dat men als Jood zou willen roepen: Het is niét de wil van God dat je vergast wordt, verzet je. De vraag kan worden gesteld, of je als toneelgroep het concentratiekamp der Nazi’s moet doen herleven. Dan zeg ik voor mij persoonlijk, ja natuurlijk. Niet alleen omdat zelfs een officieel anti-se- mitisme weer z’n kop opsteekt, maar omdat je je geweten wat dat ook moge zijn moet blijven toetsen. („An die Musik” is in Rotterdam te zien en komt in april naar Mickery, Amsterdam. Het is waarschijnlijk ook in Haarlem, Toneelschuur, te zien). JAC.HEIJER ARNHEM. Binnenkort worden de eerste opnamen gemaakt voor de verfil ming van de bestseller Een brug te ver van de vorig jaar overleden schrijver Cornelius Ryan. De brug te ver was de brug over de Rijn, die in 1944 het centrum van de gevechten was in de slag om Arnhem. De film wordt geproduceerd door Joe Levine het basis-script is van Cathy Ryan, weduwe van de auteur. De verfil ming zal twee jaar in beslag nemen. Aan de film werken Nederlandse figu ranten mee, naast 50 acteurs uit Holly wood. „De droom van Anne Frank”, een scène uit „An die Musik’’ door Pip Simmons Theatre Group. Foto Bob van Dantzig. „Weet je dat ik echt niet weet wat mij de inspiratie geeft om te schrijven? Misschien het leven, ’s morgens opstaan en om je heen Kijken, naar m’n kinde ren, m’n vrouw. Ook de negatieve din gen in de wereld, zoals rampen en catastrofen geven je inspiratie. Op een andere manier als gewoonlijk, maar het heeft allemaal verband met elkaar”. Zawinul en Shorter, de eerste speelt synthesizer en piano, de tweede in hoofdzaak sopraansaxofoon, kennen el kaar van hun samenwerking met trom pettist Miles Davis aan een groot aantal grammofoonplaten (In a silent Way, Bit ches Brew en Live-Evil onder meer) Josef Zawinul werd in Wenen geboren, maar trok in 1959 naar Amerika, omdat hij de Oostenrijkse hoofdstad vervelend begon te vinden. Voor zijn samenwerking met Davis, speelde Zawinul onder meer lange tijd met Cannonball Adderley. Shorter speel de in die tijd bij Art Blakey. Maar wie woensdagavond het concert beluisterde dat Wather Report in Amsterdam gaf, kon daaruit opmaken, dat de meeste invloed binnen deze groep nog steeds van Zawinul uitgaat, een stijl die toch nog veel trekken vertoont van zijn Ad- derley-periode. Alyrio Lima Cóva: „Ik geef de voor keur aan „menselijk” spelen. Musici we ten soms veel van techniek af, maar ze kunnen niet op een „menselijke” manier, met hun hart, spelen. Voor mij betekent musiceren, dat ik speel met niets in mijn hoofd. Ais je dat wel hebt, dan moet je stoppen en een keus maken. Als je nergens aan denkt, dan kan je al je energie aan de muziek besteden. Een soort geheimzinnige werking dus.” Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9#-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Ik heb met Miles Davis trouwens niet opgetreden, wel hebben we een vijftal albums gemaakt”. Maar als je naar een plaat als Live- Evil luistert, dan hoor je veel terug van wat ook op platen staat van Weather Report. „Luister nu goed naar me. Ik was degene die In a silent Way schreef, niet Miles Davis. Dan is het toch niet vreemd dat je mijn ideeën nu weer terugvindt op de platen van Weather Report. Wat Miles doet, dat komt van Wayne en van mij. Toer In a silent Way uitkwam, had Davis al naam, zodat de mensen zo’n plaat direct aan hem toeschreven en niet aan ons, omdat wij een dergelijke naam niet hadden. Voor Miles was het maken van In a silent Way belangrijk, enorm belangrijk. Elke musicus met wie hij in de studio zat, was een meester op zijn eigen terrein. Davis heeft me nog wel eens gevraagd om een plaat met hem te maken, maar ik zou het niet willen doen. Al weet ik niet waarom”. I ROTTERDAM Het Piccolotheater in Rotterdam is ontdaan van z’n tribunes en versieringen. Een zwarte kale ruimte. Er staan kazernebanken voor het pu bliek. Op het sobere podium een tafel, gedekt met een wit kleed en erop staat een negenarmige kandelaar met Davids ster. Zo begint „An die Musik”, een voorstelling” van de Engelse Pip Sim mons Theatre Group naar een idee van Ruud Engelander. „Wij zijn moeder, een zoon en een dochter. Moe der zet haar gedicht op innig familiege luk en steekt met het middelste kaarsje de acht andere kaarsen op de kande laar aan. De muziek zet in; de musici spelen en zingen op teksten uit het ver haal van de Golem naar Leivick. De fa milie zet zich in gestileerde schokkende beweging aan tafel voor het sabbath- maal, dat verloopt als een nachtmerrie. Deze droom van Anne Frank zit vol angsten van de Jood en vooroordelen van de goi. (Weer moet je als toeschou wer kiezen waar je staat). De joodse mama, die haar zoon (in Lederhosen) af likt en vol brood propt. De joodse vader die z’n dochtertje betast. De SS-er ser veert de hongerende spelers eten: scha len met doodsbeenderen en mensenhaar, een levende witte duif en tenslotte brood in ruil voor moeders juwelen, vaders nette pak en de drie onderbroe ken van de dochter (Anne Frank) schreef in haar dagboek, dat ze er altijd drie droeg voor het geval ze opgepakt zou worden en naar Westerbork zou moeten). De groep Weather Report ontstond aan het einde van de jaren '60. Tot de oprichters behoorde ook Miroslav Vitous, een bassist uit Oost-Europa die onder meer heeft gespeeld bij John McLaugh lin, Larry Corryell en Herbie Mann. Vitous heeft inmiddels plaats gemaakt voor Alphonso Johnson. Als slagwerker kwam naar Amsterdam mee Chester Thompson, terwijl de groep sinds een half jaar in de Braziliaan Alyrio Lima Cóva een uitstekende percussionist heeft. Lima Cova woont pas sinds een jaar in de Verenigde Staten, nadat hij eerst in Marokko had gespeeld. Hij ging oor spronkelijk naar het New England Con servatory in Boston (bekend door zijn fameuze studenten-orkest dat de muziek uit The Sting speelt), maar kreeg er niet de bevrediging die hij zocht: „Ik ging er naar toe om uit te vinden wat ze er precies deden. Dat bleek heel simpel te mer opgenomen dat zo oud is. Maar je levenservaring die je in je muziek ver werkt, die verandert mee, dat is voor anderen ook zo. Maar houdt me ten goede, ik heb werkelijk nooit getracht iemand te imiteren. i’ zijn, ze herhaalden alleen datgene wat eeuwen geleden werd gedaan”. Over het vertrek van Vitous vertelt Zawinul- „Miroslav voldeed niet aan datgene waar we naar zochten om in onze muziek te leggen. We wilden niet iemand hebben die alleen een solist is, maar een musicus die zowel solist kan zijn, maar die tegelijk een basis aan de groep kan geven. Miroslav kon dat niet”. Weather Report heeft altijd een sterk wisselende bezetting gehad. Zawinul vertelt dat Weather Report voortdurend het probleem heeft gehad van een drummer die niet binnen de groep paste. Maar hi; is er van overtuigd dat met Thompson een heel goede slagwerker is Zawinul: „Weer is iets waar je geen greep op hebt, het verandert elke dag. Het weer is er gewoon, je vraagt je niet af waarom het nu bijvoorbeeld regent, verandering zit ook sterk in onze groep. We denken niet aan het weer, we den ken niet aan niets, we trachten ook niet alles met alles te relateren” is zijn enigszins cryptische antwoord. Over zijn periode met Cannonball Adderley (waarin hij ondermeer Mercy, mercy, mercy schreef) en Miles Davis zegt Za winul: „Door geen van beiden ben ik sterk beïnvloed. Ik heb de grootste in vloed van mijzelf ondergaan. Ik schrijf nu muziek die ik 23 jaar geleden al schreef. Op het nieuwste album van Weather Report, Tale Spinnin, dat op punt van uitbrengen staat, is een num- en een filmzaal aangebracht, evenals een café-restaurant met terras. Het muziekcentrum omvat ook een aantal overdekte „passages”, waarin een reeks winkels zijn gedacht. Op de bo venverdieping is ruimte voor kantoren. Door middel van een winkelpier zal het geheel in verbinding komen te staan met Hoog Catharijne. Hertsberger meent dat zijn bouwwerk een meer besloten karakter zal geven aan het Vredenburg. Als de gemeente raad akkoord gaat met zijn plan en met een door B. en W. in oktober in te dienen voorstel tot een bouwkrediet, kan tegen het midden van 1976 worden be gonnen met de bouw, die ongeveer twee en een half jaar in beslag zal nemen. de musici, jullie de analitici” AMSTERDAM (ANP). De Anti- apartheidsbeweging Nederland en de Be roepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK) zijn verwonderd dat het ministerie van CRM geen geld beschik baar stelt voor het optreden van het Zuidaf rikaanse schrij verscollectief „Mayibuye” op 26 maart in theater De Engelenbak in Amsterdam. Het pro gramma heet „Poets to the People”, protesttheater over apartheid en verzet in Zuid-Afrika. De AABN en de BBK hadden voor dit optreden 2500 gulden subsidie aangevraagd. Weather Report op de foto, nu eens niet in een New Yorkse sloppenwijk gemaakt, maar in een van de rottende gaten van deAmsterdamse Nieuwmarktbuurt. Links boven Alyrio Lima Cóva, naast hem Joe Zawinul. Beneden van links naar rechts Chester Thompson, Wayne Shorter en Alphonso Johnson. (Foto Ronald van Caem) UTRECHT. Herman Hertsberger heeft donderdag zijn definitieve ontwerp voor een muziekcentrum aan het Vre denburg te Utrecht gepresenteerd. Dit plan voorziet in een grote muziekzaal met normaal 1500 zitplaatsen, desge wenst door bepaalde veranderingen uit te breiden tot 1900 plaatsen. De zaal heeft de vorm van een regel matige achthoek, waarin een breed podi um is geprojecteerd. Op dit podium is plaats voor een symfonie-orkest en een koor van maximaal 125 zangers. De zitplaatsen lopen amfitheatersgewijs hoog op. Daarbij is de architect ervan uitge gaan, dat het hedendaagse concertpu bliek niet alleen komt om iets te horen, maar dat het ook wat wil zien. De akoestische problemen die dit met zich meebrengt, denken de deskundigen op te lossen door op het podium en tussen de groepen zitplaatsen een aantal „keermu- ren” aan te brengen, die moeten zorgen voor de gewenste weerkaatsing. Het gebouw omvat verder ruimten voor een informatiecentrum, waarin zo wel de WV, het gemeentelijke bureau voor voorlichting en een bespreekbu reau een plaats kunnen vinden. Ook zijn een repetitieruimte, een studiecentrum aangetrokken. „Ik zal proberen deze groep als zodanig bijeen te houden”. Lima Cóva over dat drummerspro- bleem: „Je hebt drummers die rock and roll spelen, bebop-jazz, free en ga maar door. Voor ons bestond het probleem hieruit dat weinig drummers de meeste van deze richtingen tesamen beheersen”. Gevraagd naar de conceptie waarmee Weather Report pleegt te spelen, ant woordt Zawinul: „Dat kan ik nauwelijks uitleggen, luister er naar en probeer er achter te komen wat je er zelf in ziet. Het is een muziekvorm die berust op gevoelens, waarbij we niet denken aan bepaalde opvattingen. We zijn mensen die veranderen en met ons onze muziek, die altijd zal blijven veranderen. Ik kan er niet mijn vinger opleggen om ’t vast te houden. Met wat voor opvattingen wij spelen, dat moet jij maar uitzoeken. Wij zijn de musici en jullie de analytici. We zoeken nergens naar, we doen al leen. Doen, voelen en vervolgens spelen. Niet het onderzoeken, maar het vinden”. Een SS-soldaat komt op en kondigt een operette aan in één bedrijf, getiteld „De droom van Anne Frank”. Vier dode lijk vermoeide musici verschijnen, een zwarte frak en een kleurig vlinder- strikje op verder schamele kledij; één heeft z’n voet in verband. Ze buigen naar het publiek en zetten zich aan hun instrument. Vier andere, angstige men sen komen op. Zij zullen spelen. Het is duidelijk: we zitten in een concentratie- kamp-barak en kijken naar een spel van gevangenen. We mogen, móéten kiezen welk publiek we zijn: medegevangenen of SS-ers te gast. De vier spelers zijn een vader, een Na de operette begint een spel, dat geen spel meer is. De spelers en musici kleden zich om in bruin gestreepte kampkleren met de Jodenster erop. De jongen die de zoon speelde verkleedt zich als SS-er, pakt een roe van bam boe en zet martelingen in. Hij dwingt hen met geraas en getier tot afmattende gymnastiekoefeningen, afgewisseld met cultuurbeoefening.Ze spelen, zingen en dansen op Duitse muziek, Beethoven, Liszt, Schubert. Ze moeten de SS-er ver maken met grappen en kunstjes. Wie het af laat weten, moet aan een te hoge rek stok hangen. Tot slot moeten de gevan genen een Joodse dans uitvoeren. De voorzanger gebruikt twee blikken dien bladen als tamboerijnen. Hij moet de dienbladen tegen z’n eigen hoofd slaan om het ritme aan te geven. Op het hoog tepunt van de dans zakt de voorzanger in elkaar en krijgt de SS-vechtpet op z’n hoofd. Dan kleden allen zich uit, vouwen hun kampkleren netjes op en leggen die op stapels aan de rand van het podium. Ieder zet zich met een instrument op een stoel. Terwijn men iets Duits klassieks speelt vult het podium zich langzaam met verstikkende rook. Een van hen leest een citaat voor van Bruno Bettel- heim, waarin o.a. staat: „We moeten, met resignatie, aanvaarden zoals de Zo nen van Israel dat moeten doen, dat dit is zoals het moet zijn. God heeft het zo gewild”. In de witte rook staan allen op en buigen voor het publiek. Naakt. DIT IS GEEN toneelstuk meer waar je in kunstminnende bewoordingen over kunt spreken. Dit eist van elke toeschou wer een strikt persoonlijke reactie, een standpunt, niet alleen over de Joden vervolging van 30 tot 40 jaar geleden, maar over het goed en kwaad in onze wereld. Al gebruikt de groep van Pip Simmons zeer theatrale middelen en be schikt ze over een enorme kundigheid in spel en muziek, wat je te zien krijgt II X aÈÏÏfc «Siini s£r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21