Advies aan bewindslieden: ANfVB: Fraude mogelijk bij uitgifte deel 3 Open School kan in herfst ’76 starten Arron: Vrij verkeer van personen na onafhankelijkheid KNMG-BESTUUR WIL TOETSING NALEVING ABORTUSRICHTLIJNEN I dit 4, 1 r Paasverrassing voor Kamerleden STRAFFEN VAN DRIE TOT ZES JAAR een miljoen gulden aan prijzen n BINNEN» EN BUITENLAND V R IJ D A G 1975 2 1 MAART 2 Voorkeur TU-144 Onacceptabel Sexfilms Ford naar Joegoslavië Moordaanslag Politieke gevangenen Aangiftebiljetten Burgeroorlog Verklaring Vlaggetjesdag Emigratie Zuid-Afrika „Christina-wetje” Echtscheiding Drags Lang haar Ontploffing ito liMm er (Van onze Haagse redactie) Levenslang geëist voor doden van 2 kinderen VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG (ADVERTENTIE) L JM 10 4 12 uur: 95 percent; IZ cent. halen? Voor dit soort mensen dat er geen been in ziet de tekst op zo’n papiertje aan te passen, betekenen die delen handelswaar”, aldus een woordvoerder van de ANWB. onder 18.55 uur onder 03.39 uur zw nno nw no ono no ono ono ono ono no ono ono nno zuid wnw nno ono nno no nno no west wzw nno nnw nnw no 13 16 4 11 5 5 13 6 5 3 17 11 5 2 7 8 7 9 1 0 7 10 3 0 3 13 3 2 1 3 3 2 6 0 0 0 0.5 0 0 2 0 0.3 eindelijk is uitgekomen, „want anders was het misschien nog meer keren ge beurd”. Uitspraak op 3 april. JEANS De commissie wil verder op vrij korte termijn andere projecten voorbereiden en Laten beginnen. Hieronder zal zich ook een HAVO-MEAO-project bevinden, zo als de bewindslieden aan de commissie hebben gesuggereerd. De Amerikaanse president Ford is van plan in de loop van dit jaar een bezoek te brengen aan Joegoslavië. Dit heeft de Joegoslavische premier Dzemal Bijedic bekend gemaakt. Bijedic brengt momen teel een bezoek aan Washington. De president van het Indiase Hoogge rechtshof is aan een vrijwel zekere dood ontsnapt doordat twee handgranaten die in zijn auto werden geworpen niet tot ontploffing kwamen. Een ongeveer 20- jarige jongen gooide de granaten, die vermoedelijk niet ontploften doordat ze te oud waren. Vandaag zullen de zuster van wijlen president Allende van Chili en 94 andere politieke gevangenen naar Mexico wor den gebracht. De Mexicaanse regering heeft toestemming voor de komst van de Chilenen gegeven. Staatssecretaris Van Booijen van Fi nanciën blijft bij zijn standpunt dat er geen aangiftebiljetten in vreemde talen moeten komen. Hij heeft begrip voor de moeilijkheden van buitenlanders die de Nederlandse taal niet machtig zijn, maar vindt dat die niet worden opgelost door alleen maar de biljetten en de toelich ting daarop te vertalen. 1 1 1 1 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven ono nno w noord 18 6 6 6 9 5 6 6 5 5 6 10 19 11 10 7 7 10 0 0 1 -2 3 0 1 0 2 2 5 0 5 0 2 4 2 0 0 0 0 0 12 0 1 1 I 1 o o 0.1 c <0 0 o 2 0.3 0 0 5 Het KNMG-bestuur is voor handha ving van de nu vier jaar oude richtlij nen, die ervan uitgaan dat het verrich ten van een abortus provocatus moet worden beschouwd als het doen beëindi gen van menselijk leven, waartoe alleen mag worden overgegaan na zorgvuldige afweging van alle factoren die van be lang zijn en als uiterste maatregel. De beslissing moet door tenminste twee art sen, eventueel samen met andere des kundigen, worden genomen. Het bestuur acht aanvulling van de richtlijnen nodig Arron meent ook dat een dergelijke soepele toelatingsregeling niet aan een termijn gebonden behoeft te worden Premier Den Uyl liet zich desgevraagd voorzichtig uit over het toelatingsbeleid, waarover nog onderhandeld zal worden in de bilaterale besprekingen met Suri name die maandag in Den Haag begin nen. Behalve het toelatingsbeleid komt bij de bilaterale besprekingen, die de eerste drie dagen van volgende week in Den Haag worden gevoerd, nog een groot aantal andere vraagstukken aan de orde Inmiddels blijft de Surinaamse opposi tieleider J. Lachmon van de Verenigde Hindoestaanse Partij erop hameren dat de Surinaamse grondwet moet worden opgesteld met inschakeling van Hindoe stanen en Javanen. Als dit niet gebeurt is de kans op burgeroorlog' niet uitgeslo ten, aldus heeft Lachmon deze week ge zegd in een gesprek met de vaste Ka mercommissie voor Surinaamse en An tilliaanse zaken. De Tweede-Kamercommissie voor de Filmkeuring heeft gedeelten uit films bekeken die door de filmkeuring niet zijn toegelaten voor vertoning in de Nederlandse bioscopen. De bijeenkomst werd gehouden als voorbereiding voor de wetsvoorstellen tot wijziging van de filmkeuringswet. In het protocol dat na het koninkrijks- overleg werd uitgegeven, staat dat de Nederlandse regering bereid is bezitters van de Surinaamse nationaliteit een „voorkeursbehandeling” toe te kennen Den Uyl: „Hoe deze voorkeur in het kader van het geldend recht inzake toelating van vreemdelingen tot uitdruk king kan worden gebracht, moet nog nader worden bezien. Gaarne willen wij bevorderen dat Surinamers geen visum plicht krijgen”. niet op de resultaten van dat overleg vooruit te lopen, wordt de behandeling van de grenskwestie (ook Guyana be twist een gebied dat volgens Nederland tot Suriname behoort) uitgesteld tot het overleg dat in de tweede helft van mei in Paramaribo zal plaatsvinden. Afgesproken is dat Nederland aan Su riname een verklaring zal doen toeko men waarin het Surinaamse grondgebied is omschreven zoals, aldus minister De Gaay Fortman, „de Bos-atlas sinds 1925 vermeldt, dus inclusief de twee driehoe ken die door beide buurlanden worden betwist”. de man niets af. Na de moord op Bastiaan Bloemena heeft de politie veel moeite gedaan het kleed te identificeren waarin het lijkje werd gevonden. De vrouw van de ver dachte had het kleed herkend, maar op haar aandringen naar de politie te gaan had haar man in een geslaagde po ging zijn vrouw te misleiden gezegd dat hij het kleed jaren geleden had weg gegooid en dat contact met de politie alleen maar moeilijkheden zou opleveren. De raadsman was van oordeel dat zijn cliënt ondanks alles recht heeft op ver pleging. In zijn laatste woord zei de verdachte dat hij niet kon bevatten hoe hij tot zijn daden was gekomen. Hij zei heel veel spijt t e hebben. Hij zei zijn (tweede) vrouw nooit over zijn neigingen te heb ben wiilen vertellen omdat hij bang was dat ook zijn tweede huwelijk er aan stuk zou gaan. Hij was blij dat het Vlaggetjesdag zal dit jaar vallen op 17 mei, de zaterdag voor Pinksteren. De schepen die in de Noordzee ter haring vangst gaan zullen de dinsdag na Pink steren, 20 mei, mogen uitvaren. Het Tweede-Kamerlid Coppes (PPR) heeft gisteren bij de ministers Boersma en Van der Stoel bezwaar aangetekend tegen het verlenen van overheidssteun aan Nederlanders die naar Zuid-Afrika emigreren. door een delegatie PTT-vrouwen die tegen overplaatsing van hun man nen naar het noorden zijn. Opschrift op de dozen: PTT wil niet het haasje zijn. In welingelichte Haagse kringen wordt ervan uitgegaan dat de Surinaamse wens, zoals door premier Arron geformuleerd voor Nederland onacceptabel is, omdat de migratie van Surinamers dan onbe perkt zou kunnen doorgaan. Over de zogenaamde toescheiding van de nationaliteiten bij het onafhankelijk worden van Suriname, waarover woens dag al overeenstemming was bereikt, is op verzoek van Nederland een wijziging opgenomen. Kinderen van ouders die een verschillende nationaliteit kiezen, krijgen niet 25 maar tien jaar de tijd om een definitieve keuze inzake hun nationaliteit te maken. Premier Arron zei dat Suriname thans overlegt met Frans Guyana over het zeer oude grensgeschil met dat land. Om De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft laten weten geen bezwaar te heb ben tegen wat in de fractie het „Christi na-wetje” wordt genoemd. Deze wet houdt in dat Nederlanders die in het buitenland wonen, in een Nederlandse gemeente kunnen trouwen.Hiertoe be staat thans geen mogelijkheid. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zw. bew. AMSTERDAM (ANP) De Of ficier van Justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. F. von Meyenfeldt, heeft gistermiddag aan het slot van zijn requisitoir tegen een 53-jarige man uit die stad de hoogste straf geëist die ons wetboek kent: levenslang. Hij achtte de ver dachte, die ’s ochtends bij de be handeling van zijn zaak met op diens verzoek gesloten deuren een volledige bekentenis had afge legd, schuldig aan het doden in 1971 van Bastiaan Bloemena (toen negen jaar oud) en in 1974 van de tien jarige Helene Isaac. Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft de klacht tegen een huisarts in Oegstgeest, die in verband met een echt scheidingsprocedure een medische verkla ring over de echtgenoot had opgesteld waarin hij zich grotendeels op medede lingen van de vrouw had gebaseerd, ongegrond verklaard. Tweede Kamervoorzitter dr. A. Vonde ling heeft gisteren voor alle Kamerleden een paasverrassing aangeboden gekre gen. De verrassing werd overhandigd De winnaars van deze LOIS jeans kunnen hun keuze maken uit vele modellen en kleuren die Saez-Vo- gels B.V. - Zwanen burg in zijn kollektie heeft. «si Bij het begin van de middagzitting gaf de rechtbankpresident mr. B. van der Waerden een kort résumé van de och tendzitting. Hij vermeldde daarbij dat verdachte volgens zijn eigen bekentenis met zijn beide jonge slachtoffertjes i n zijn woning in Osdorp eerst ontucht heeft gepleegd en hen daarna heeft ge wurgd en met het hoofd onder water heeft gedrukt. Bastiaan Bloemena had hij naar zijn zeggen gedood in een vlaag van paniek toen het kind hard begon te schreeuwen en Helena Isaac had hij gedood toen hij niet tot de bevrediging kon komen die hij gezocht had”, aldus mr. Van der Waerden. In hun rapporten waren de psychiatri sche en psychologische deskundigen tot de slotsom gekomen dat de verdachte toerekenbaar is, zij het in verminderde mate. De officier van Justie zei dat hij die verminderde toerekenbaarheid be twijfelde „gezien de uiterst rationele wijze waarop verdachte na afloop de sporen van zijn daden uitwiste”. Uit het requisitoir en het pleidooi bleek dat de man zijn hele leven be heerst is door sterke pedofiele neigingen. De deskundigen hadden gevoelsarmoede en een grote drift ontdekt in zijn karak ter. Zij achtten de man een gevaar voor de maatschappij. De officier kon het daarmee wel eens zijn. Verder zei hij: „De pedofiele geaardheid van de man ROTTERDAM. (ANP) De recht bank in Rotterdam heeft straffen van drie tot zes jaar opgelegd aan vijf leden van een Zuidmolukse bende, die vorig jaar o.m. twee roofovervallen pleegde en wraak nam op een Turkse caféhouder, waarbij deze werd neergeschoten met een machinepistool. Bij een van de twee roofovervallen, die op een bankfiliaal in Moordrecht, raakte de filiaalhouder le vensgevaarlijk gewond. UTRECHT (ANP). De meerderheid van het hoofdbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Maatschappij tot Bevor dering der Geneeskunst meent dat er een systeem moet komen voor een re gelmatige toetsing van artsen en inrich tingen op de naleving van de abortus richtlijnen die de KNMG in 1971 heeft opgesteld. Een voorstel daartoe wordt op 8 april aan de ledenvergadering voorge legd. hebben laten liggen) een zogenaamd „tweede-weg-onderwijs” (voor mensen die na de leerplicht willen gaan werken en tegelijkertijd studeren) De nadruk moe bij de Open School komen te liggen op zelfstudie, groepsge wijze begeleiding en informatie via de massa-media: „Als het alleen maar radio- en televisieprogramma’s zouden wor den, aangevuld met schriftelijk materi aal, zou grotendeels aan het doel worden voorbijgeschoten”, aldus de commissie. DEN HAAG Suriname wil dat Nederland een vrij personenverkeer toestaat nadat Suriname onafhankelijk is geworden. Surinamers zouden dan dezelfde rechten op werk en sociale voorzieningen hebben als onder danen van de EEG-landen. Dit verklaarde de Surinaamse premier Henck Arron gisteren na afloop van het zogenaamde trilaterale overleg met pre mier Den Uyl en de Antilliaanse premier Evertsz over de problemen die verband houden met het onafhankelijk worden van Suriname eind no vember. zich daardoor dwingen tot een nood greep met alle gevolgen van dien”. De woordvoerder zei het onbegrijpelijk te vinden dat de minister de postkanto ren niet heeft geïnstrueerd om door middel van een knipje of een stempeltje op de delen 1 en 2 te voorkomen dat iemand zich voorziet van zoveel delen 3 als hij maar wil. Een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat verklaarde gisteravond dat het niet juist is te sug gereren dat het verstrekken van de delen 3 via postkantoren aanleiding zon geven tot allerlei knoeierijen. Hij zei dat in „aangezien er twijfel kan bestaan over de juiste toepassing van de richtlijnen in de dagelijkse praktijk”. Dat geldt met name de grote zorgvuldigheid dié bij de besluitvorming tot en de uitvoering van abortus mag worden geëist. Gezien deze twijfel en het bijzondere karakter van de ingreep het wegne men van de- bedreiging van het welzijn van de vrouw door de beëindiging van menselijk leven in ontwikkeling is er volgens de meerderheid van het KNMG- bestuur alle aanleiding voor een regel matige toetsing. Enkele bestuursleden menen, dat een dergelijke toetsing alleen zou mogen ge schieden in het kader van een algemene toetsing van het medisch handelen. Zij staan op het standpunt, dat abortus geen speciale plaats inneemt die een speciale toetsingsstructuur rechtvaardigt. Eén be stuurslid vindt dat een eventuele toet sing, bij het bestaan van een specifieke abortuswetgeving, niet tot de competen tie van de KNMG en de artsen zelf behoort. Hoofdredacteur F. Bol van Medisch Contact tekent in een commentaar bij het bestuursvoorstel aan, dat het hoofd bestuur van de KNMG een principiële beslissing heeft genomen. De algemene vergadering van de Maatschappij Ge neeskunst moet zich erover uitspreken of dit voorstel de abortus terecht of ten onrechte een bijzonder karakter toekent binnen het totaal van het medisch han delen en of dit ten voordele of ten nadele van de patiënt is. alle gevallen de gegevens worden geno teerd en dat het bovendien zo is dat er een jaarlijkse toetsing is omdat men ieder jaar een nieuw deel 3 nodig heeft. Het ministerie geeft wel toe dat leemten in het nieuwe systeem kunnen ontstaan, waardoor het mogelijk is dat iemand met een vast kentekenbewijs toch aan een deel 3 komt of waardoor iemand meer delen 3 kan krijgen. Het opzetten van een handeltje in de delen 3 zag de woordvoerder niet zo gauw gebeuren. Toch was hij wel voor het idee van het „merken” van de delen 1 en 2. regio een visitatiecommissie moeten sa menstellen waarvan tenminste drie artsen deel uitmaken die periodiek ziekenhuizen en erkende inrichtingen in haar gebied bezoekt. Dit voorstel behelst onder meer het door de KNMG instellen van een lande lijk toetsingscollege, bestaande uit artsen en andere deskundigen, van wie er en kele worden aangewezen na overleg met de geneeskundig hoofdinspecteur. Uit zijn midden zou het college voor iedere Iedere week stelt LOIS twee jeans be schikbaar (plm. 50,per stuk) voor de K.W.F.-puzzelaktie. ROTTERDAM (ANP) Het in schakelen van postkantoren bij het uitgeven van deel 3 van het ken tekenbewijs biedt zeer grote mo gelijkheden tot fraude. Dit zegt de ANWB, de geestelijke vader van het nieuwe registratiesysteem, dat onder meer bedoeld is om bedrog onmogelijk te maken. „Wie belet een louche autohandelaar om een groot aantal postkantoren af te lo pen en overal een deel 3 op te onbewolkt onbewolkt geh. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. windstil onbewolkt onbewolkt geh. bew. windstil 17 21 Droog en vrij zonnig met 's nachts plaatse- selijk lichte vorst. Overdag hogere tempe raturen. Aantal uren zon 1 tot 10; Min. temp.: omstreeks 0 graden; Max. temp.: omstreeks 9 graden; Kans op een droge periode van minstens 12 12 uur: 95 percent; Kans op een geheel droog etmaal: 80 per- 23.23 uur 18.26 uur De Amerikaanse marine heeft 69 dienstplichtigen beschuldigd in verband met de verkoop en het gebruik van verdovende middelen aan boord van het marineschip „Dubuque”. Zesenvijftig matrozen werden beboet of administra tief gestraft, de overige dertien zullen door de krijgsraad worden berecht. Het Russische lijnvliegtuig TU-144 wordt niet eerder dan volgend jaar in dienst genomen. De TU-144 lijkt veel op de Frans-Britse Concorde, die volgens de plannen in december van dit jaar op de lijn Parijs-Rio de Janeiro gaat vliegen. WEERRAPPORTEN Weer In binnen- en buitenland Het Amerikaanse leger in West-Duits- land heeft de beschuldigingen tegen eer ste luitenant Matthew Carrol, die te recht stond omdat hij weigerde zijn lange haar te laten knippen, ingetrok ken. Carrol is eervol van rechtsvervol ging ontslagen en heeft een bedrag van 3600 dollar toegewezen gekregen. staat slechts in verwijderd verband met de twee moorden. De uitzinnige drift waarin hij gemakkelijk verviel is alleen al gevaarlijk genoeg”. In de drie jaar na de moord op Bastiaan Bloemena had de moordenaar een langdurige en intense relatie met een jongetje. Mr. Von Meyenfeldt zei dat het duidelijk was dat de verdachte bewust geen verandering wilde brengen in zijn gedragingen, hoewel hij zich realiseerde dat zijn handelen voor kin deren levensgevaar kon inhouden. De advocaat van de verdachte schetste zijn cliënt als een „intens tragische fi guur die nooit zo zou zijn geworden als hij op tijd in psychiatrische behandeling genomen was”. Verdachte was al twee maal eerder in aanraking geweest met de justitie voor het onderhouden van seksuele contacten met kinderen. Beide malen in 1941 en in 1951was het contact met een psychiater gering. De advocaat, mr. R. Abeln, zei dat de justi tie had gefaald. In zijn rapport noemde een maat schappelijk werker verdachte een man die een dubbel leven had geleid. Zijn vrouw en kinderen, die ten tijde van beide moorden op een camping in Epe verbleven, wisten van de neigingen van uur 5.31 uur (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Open School kan in ons land al in september 1976 begin nen. Dat zou moeten gebeuren in de vorm van drie proefprojecten: een voor (gehuwde) vrouwen, een voor werkende jongeren en een voor werkende volwas senen. Het niveau van onderwijs en vorming in deze projecten zou vergelijk baar moeten zijn met dat van het alge meen vormend onderwijs in het lager beroepsonderwijs (LBO) en het MAVO. Dit schrijft de Commissie Open School in h eers'e advies aan de minister Van Kemenade (Onderwijs) en Van Doorn (CRM) en aan staatssecretaris Meyer (eveneens CRM). Deze bewindslieden hebben de commissie ingesteld om ad vies uit te brengen over de toekomstige Open School in ons land. De commissie staat onder voorzitterschap van de oud- minister van Onderwijs Veringa. De Open School moet onderwijs gaan geven aan mensen, die hun schooltijd al achter de rug hebben. Dat kan aanvul lend (beroeps)-onderwijs zijn, vormings- en ontwikkelingsprogramma’s, zoge naamd ,tweede-kans-onderwijs” (voot mensen die tijdens hun schoolperiode een kans op een bepaald soort onderwijs half bew. regenbui onbewolkt onbewolkt onbewolkt ZATERDAG 22 MAART zon op 06.40 uur maan op 12.42 uur ZATERDAG 22 MAART IJMUIDEN Hoog water 10.27 uur en Laag water 5.31 uur en motregen zw. bew. onbewolkt regen onbewolkt onbewolkt licht bew. motregen geh. bew. onbewolkt regen motregen licht bewolkt mist motregen zwaar bewolkt Stockholm onbewolkt zw. bewolkt Zurich geheel bewolkt Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Hij noemde het een „erg verdrietige zaak” dat minister Westerterp zich „blijkbaar” niet heeft gerealiseerd hoe veel tijd en moeite het zou gaan kosten om zo’n nieuw systeem op te zetten „De minister prikt zich vast op een datum, ziet dan dat de zaak vastloopt er laat Bij een explosie in een gebouw in de Italiaanse stad Ferrari is een vrouw omgekomen en zijn zeventien mensen gewond. Alle 34 appartementen in het gebouw werden vernield. De ontploffing ontstond door een gaslek. d -=S E2 1 6 1 5 0 9 6 0 5 0 c S ei. u. L. Et; =E S« s- ono nno zo nno no Den Helder onbewolkt windstil Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Wenen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2