Afluisteren berichten buitenlandse correspondenten bepleit BARZANI n ZET STRIJD VOORT Man wilde vrouw met kolendamp vermoorden Amerikanen toch naar Haven energieconferentie Saigon mogelijk over drie weken onder vuur Massale uittocht Zuidvietnamese vluchtelingen Christen-democraten in Italië verlaten communistencongres Mogelijk fout in apparatuur bij narcose Dokter gooit emmer water over vakbondsleider staking in Londen „net nachtmerrie” am Koerden: Succes voor Giscard: VROUW IN COMA STARFIGHTER NEERGESTORT Geen toenadering Oost en West op MBFR-conferentie 3 V R IJ D A G 2 1 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 1975 ivië •ika 144 aar tien je” Explosief Ims Fel tegen len ing Kluchtig dag ling lag LISSABON (UPI) De Portugese communistische partij heeft gisteren een aanval gedaan op de centrum-linkse Democratische Volkspartij (PPD) en erop aangedrongen dat deze partij, die deel uitmaakt van de huidige coalitieregering, niet meer wordt opgenomen in het nieuwe coalitiekabi net dat op het ogenblik gevormd wordt door premier Vasco Goncalves. (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) LONDEN Een dokter in het Londense Westminster ziekenhuis heeft een emmer koud water omgekeerd over de persoon van Jamie Morris, leider van de „Nationale unie van openbare tewerkgestelden in het zieken huiswezen”. De dokter, in een witte jas gekleed, deed dit vanuit een raam op de tweede etage van het ziekenhuis. Zodra hij zag dat de inhoud van de emmer zijn doel had bereikt, verdween hij als een schim in de einde loze gangen. de 3 (Van onze redacteur in Rome) van Een gewonde moeder draagt haar kind naar de Zuidvietnamese kustplaats Tui Hoa. amd nsen 'ken van zoek t de edic rien- i de 3UW isen het fing LONDEN. Een al drie weken du rende staking in de havens van Londen dreigt het einde van een aantal kleinere ondernemingen te betekenen en de on dergang van Londen als wereldhaven te versnellen. De door de bonden niet er kende staking gaat over de vraag wie nu precies gerechtigd zijn om containers te laden en te lossen. Het containerpro- bleem is al jaren de bron van de meeste onrust in de Londense havens. De toestand werd waarlijk kluchtig, toen familieleden probeerden eten bin nen te smokkelen langs de controlepos ten van de stakers en het keukenperso- neel langs slinkse wegen de 42 gerechten (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Juist voor de dramatische wending in de gebeurtenissen had de Russische ge delegeerde, niemand minder dan Kiri lenko, nog verklaard de lijn van Berlin- guer te ondersteunen. Op welke wijze de communistische partij in Italië de socia lisering van het land zou willen realise ren, zo zei hij, is voor de Sovjet-Unie niet belangrijk, als het maar gebeurt Het vliegtuig, dat terugkeerde van een verkenningsvlucht, is de 22ste veronge lukte Starfighter, sedert het type in 1963 in gebruik werd genomen. P 17 De ing- ink- UgS 69 >and van het jftig ;tra- illen ’PR) sma :end leun rika lege l in cht- kla- ;teld 2de- erd, mer leb- isti- wet het idse be de Ims niet de mst ■oor de lïts- eer- te- zijn rok- vol- van Fi- t er alen de i de laar ioor ich- ;gé- ood die tot 20- die ze jlen lere 'or- •ing de ■hooi sge- i de idio- vor- teri- 'den orte iden i ook zo- issie -144 r in ■1 op s de 3 de n. tiënten betalen in het Westminster zie kenhuis 25 pond (ongeveer 150 gulden) per dag. Ze hebben de keus uit 40 gerechten. Kort geleden werden er nog speciaal tarbot met eiersaus en ham met selderij-schotel aan toegevoegd. VEGHEL. Een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht is gisterochtend nabij Veghel neergestort. De piloot heeft zich met zijn schietstoel gered. Het toe stel, dat vanmorgen omstreeks half twaalf storing had gekregen, was af komstig van de vliegbasis Völkel. De Starfighter is neergekomen ir een wei land. Er is geen ernstige schade aange richt. BAGDAD'BEIROET (DPA, Reuter). De legendarische leider van de Koerden en voorzitter van de „Koer dische democratische partij”, Moesta- fa Barzani, zal nóch in Iran in balling schap gaan, nóch zich met zjjn aan hangers aan het Iraakse leger overge ven. Dit is gisteren in betrouwbare Koerdische kringen vernomen. Daarentegen zouden ze het principe van garanties wel hebben aanvaard. Het is echter waarschijnlijk dat die gegaran deerde basisprijzen in de toekomst van land tot land zullen verschillen. De communistische partij (PCP) zegt in een verklaring dat de democratische volkspartij een politiek heeft gevoerd die niet gericht was tegen de reactionai ren, maai tegen de democratische groe peringen. De communisten verwijten de democratische volkspartij dat zij gekant is tegen het door de linkse militaire machthebbers op gang gebrachte revolu tionaire proces, althans wat de wezenlij ke aspecten hiervan betreft. De Amerikanen hebben als olieprodu- cent groot belang bij hoge prijzen. De andere IEA-landen, die alleen maar olie kopen, zijn uiteraard geïnteresseerd in een daling van de prijzen zoals die zich nu inds enige tijd af tekent. Deze funda mentele belangentegenstelling waarop de Fransen terecht altijd hebben gewezen, is door het jongste beraad in het OESO- centrum nog altijd niet overbrugd. Dat Amerika ondanks deze diploma tieke nederlaag toch deel wil nemen aan de voorbereiding van de energiecon ferentie, is voor Frankrijk dan ook aan leiding tot dubbele voldoening- Want de internationale energieconferentie, waar bij behalve de olieproducenten en olie- consumenten ook de Derde-Wereldlan den betrokken zijn, is vanaf het begin een initiatief van Frankrijks president Giscard d’Estaing geweest, met het stre ven de tegenstellingen tussen het Westen en de Arabieren door onderling overleg tot een oplossing te brengen. De Ameri kanen padden daarentegen liever gezien dat een gesloten westers economisch, diplomatiek en eventueel ook militair front van olieconsumenten de Arabieren tot capitulatie zou hebben gedwongen. SAIGON (AP) Reuter Naar schat- Jing een kwart miljoen Zuid-Vietnamese vluchtelingen is thans op weg naar ha vensteden aan de zuidkust van het land. De massale exodus was op gang geko men nadat de regering te Saigon zeven provincies had „afgeschreven” omdat volgens haar die niet meer te verdedigen waren. De heer Morris sprak daarop met wrekende stem: „Kijk, zulke dingen vra gen natuurlijk om moeilijkheden. Het is typisch voor de kleingeestige houding van bepaalde mensen hier”. Berlinguer behandelde weliswaar alle wereld- en landsproblemen uitputtend, maar het zwaartepunt van zijn rede en dat van de werkzaamheden in de com missies ligt toch wel in de „compromes- so strorico”, waarbij communisten en christen-democraten in een sfeer van vriendschap zouden kunnen gaan bou wen aan een gezamenlijke regeringscoa litie. De bedoeling daarvan is bepaald niet zo’n sterke samenwerking al na de eerstkomende verkiezingen, in juni, te laten ingaan, maar het vertrek uit het congres van de Christen-democraten, uit solidariteit met hun collega’s in Portu gal, heeft de zaak helemaal op de lange baan geschoven. APELDOORN. (ANP) Een 54-jarI- ge man uit Apeldoorn heeft gisteren tegenover de politie bekend ongeveer vijf weken geleden zijn 60-jarige vrouw met kolendamp te hebben willen vergif tigen. De vrouw ligt nog steeds in coma in een ziekenhuis. De artsen vrezen voor haar leven. De patiënte werd toen haastig naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht vervoerd, waar ze nu nog in coma ligt. Zowel de verpleegstersbonden als de organisaties van huishoudelijk personeel in de ziekenhuizen voeren al geruime tijd een actie om de bedden in de staatsziekenhuizen vrij te maken voor niet-betalende patiënten. De doktoren zijn er fel tegen omdat ze dan een belangrijk deel van hun inkomen verlie zen, dat naar maatstaven op het Europe se vasteland erg laag zou zijn wanneer ze er geen privé-praktijk naast hadden Particuliere ziekenhuizen kunnen de vraag bij lange na niet aan. De bond die een derde van de Britse verpleegsters omvat, heeft de Labourre- gering nu een ultimatum gesteld: wan neer de privé-patiënten niet tegen 8 mei uit de staatsziekenhuizen verdwenen zijn, komt er weer een staking van. Jamie Morris heeft het nu allemaal op eigen houtje georganiseerd maar het succes dat hij boekte is niet bijster groot. De privé-patiënten kregen hulp en steun van vrijwilligers. Ook in de keu kens voelde men weinig voor de oproep van Morris om de zieken uit te honge ren. Irak heeft laten weten dat het een groot offensief in het noorden van het land tegen de Koerden zal begin nen, als niet vóór 1 april alle verzet van de Koerden is opgegeven en Bar zani zich niet uit de politiek heeft teruggetrokken. Iran heeft aangeboden dat de Koerden tot het eind van de maand over de grens kunnen komen. Er bevinden zich naar schatting al 125.000 gevluchte Koerden op Iraans gebied, waar zij politiek asiel willen hebben of hopen op amnestie van Irak, zodat zij naar dat land kunnen terugkeren. Hoewel Irak heeft verzekerd dat het niet wil onderhandelen met afge zanten van Barzani, heeft men in Bagdad laten doorschemeren dat er „onder bepaalde omstandigheden” wel gepraat kan worden, als Barzani af treedt of met zijn naaste medewer kers wordt afgezet. Ruim 30 Franse intellectuelen, on der wie de schrijvers Jean-Paul Sar tre en Simone de Beauvoir, hebben op internationale organisaties en „de mocratische krachten” een beroep ge daan om een eind te maken aan wat zij noemen „de massamoord op de Koerden in Irak.” PARIJS. De voorzitter van het In ternationaal Energie Bureau (IEA) heeft gisteren na afloop van het beraad van de 18 bij dit bureau aangesloten landen in Parijs verklaard dat ook de Verenigde Staten zullen deelnemen aan de voorbe reidingen voor een wereldomvattende energieconferentie, die 7 april eveneens in de Franse hoofdstad zullen worden getroffen. De communistische partij heeft voorts in haar weekblad Avante gepleit voor het afluisteren van de nieuwsberichten die naar het buitenland gezonden wor den. Bepaalde persbureaus, aldus het blad, bedrijven in Portugal eenzelfde soort activiteit die premier Fidel Castro van Cuba, wijlen president Salvador Al lende van Chili en de Peruaanse presi dent Velasco Alvarado tot optreden te gen hen dwong. De moeilijkheden waarover Morris sprak en hij werd daarover de laatste dagen herhaaldelijk in droge toestand op de beeldbuis geïnterviewd waren er al. Hij is verantwoordelijk voor een bliksemactie tegen de privé-patiënten in de ziekenhuizen van de Britse nationale gezondheidszorg. Morris heeft gezworen dat hij deze privé-patiënten zal uithon geren, zodat ze verplicht zijn hun heil ergens anders te zoeken. De privé-pa- Het was allemaal zo vriendschappelijk begonnen, in Rome’s sportpaleis, waar meer dan duizend gedelegeerden aanwe zig waren. Ook waren er, bij die gedele geerden, de vertegenwoordigers van alle andere politieke partijen in Italië, behal ve dan uiteraard de neo-fascisten. De drie uur durende toespraak van Enrico UTRECHT. (ANP) Bij het onder zoek in verband met een operatie in het streekziekenhuis in Gorkum, waarbij een 38-jarige patiënte ten gevolge van een hartstilstand in coma raakte, konden totnutoe met enige zekerheid eventuele fouten van artsen of personeel worden uitgesloten. Dit heeft de medisch direc teur van het ziekenhuis gisteren meege deeld. Hij zei dat de mogelijkheid blijft bestaan dat een niet van tevoren te constateren storing in het narcose-appa- raat de oorzaak is van de noodlottige afloop van de operatie. Het onderzoek is nog niet afgesloten. WENEN (UPI). De Sovjet-Unie heeft gisteren op de conferentie inzake wederzijdse en evenwichtige troepenver mindering (MBFR) in Wenen aanbevolen de getalssterkte van de Russische en de Amerikaanse strijdkrachten in Midden- Europa terug te schroeven als een eerste stap in de richting van vermindering van de grondtroepen in dat gebied. Zij was een van duizenden vluchtelingen die volgens berichten herhaaldelijk be schoten werden door Noordvietnamese troepen gedurende hun tocht van het centrale hoogland naarXde kust. De vrouw en het kind werden per helikopter geëvacueerd. „We zijn bereid tot een aanzienlijke vermindering van onze strijdkrachten mits do Verenigde Staten hetzelfde doen”, verklaarde de Russische delega tieleider, Oleg Khlestov tijdens de 62ste zitting van het 19-landenoverleg. Khles tov noemde een recent communistisch voorstel met een vermindering van Rus sische en Amerikaanse troepen te begin nen een „compromis tegenover Westerse voorstellen”. De operatie werd op 14 maart uitge voerd. Het ging om een schildklierafwij- king. Daarbij is het volgens de medisch directeur niet uitgesloten dat tijdens zo’n operatie moeilijkheden met het hart ontstaan. In verband met die mogelijk heid waren alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen. Bovendien waren toevallig twee anaesthesisten aanwezig. Toen onverwacht hartstilstand optrad, kon meteen worden ingegrepen. Het hart werkte al snel weer normaal, maar na het afbreken van de operatie bleek dat het bewustzijn van de vrouw niet terug keerde. De christen-democratische partij, zo zegt het manifest, is ervan overtuigd dat zij samen met het sociale en democrati sche centrum (CDS), waarmee zij een lij st verbinding is aangegaan, bij de ko mende verkiezingen een verpletterende overwinning zou hebben behaald. Zij legt :ich echter neer bij het besluit van de revolutionaire raad en zal het pro gram van de Beweging van de Strijd krachten trouw blijven. Op dit ogenblik is de situatie in het Palazzo dello Sport zeer explosief. Het congres wordt in zijn precies omschre ven werkzaamheden belemmerd. Door het een en ander is de regerings crisis, die dreigde naar aanleiding van de debatten over geweld, politie en orde, geheel naar de achtergrond verdwenen en staat de toch al niet zo sterke Italiaanse politiek door innerlijke ont wrichting plotseling op andere wijze op de tocht. gaan sinds het ondertekenen van het bestand te Parijs, nu ruim twee jaar geleden. Hoai Doek ligt 125 kilometer ten noordoosten van Saigon. Namens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gisteren mee gedeeld dat Noord-Vietnam zijn grote militaire operaties van de laatste tijd heeft kunnen voeren dankzij massale leveranties van oorlogstuig door de Sov jet-Unie en China. De woordvoerder kon geen concrete cijfers noemen en zei dat het hem niet bekend was of er door de VS via de diplomatieke wegen tegen de steun van Moskou en Peking aan Noord-Vietnam was geprotesteerd. Wat Zuid-Vietnam betreft, dit land had met de VS niet van te voren beraadslaagd over het besluit het cen trale heuvelland en andere grote delen van het land prijs te geven aan de Noord-Vietnamezen, en evenmin Wash ington meegedeeld dat diit ging gebeu ren. Gisteren is in de Amerikaanse senaat in Washington een wetsvoorstel inge diend ter beëindiging van alle Ameri kaanse militaire hulp aan Zuid-Vietnam met ingang van 1 oktober aanstaande. De indieners waren de republikein Charles Mathias en de democraat Adlai Stevenson. Zij deelden mee het voorstel in te dienen als aanvulling op welk ander ook dat de senaat bereikte en dat beoogde die hulp te doen voortduren na 30 juni aanstaande. Economische en hu manitaire hulp vallen buiten het wets voorstel. De Vietcong heeft gisteren laten we ten dat haar strijdkrachten tijdens het jongste offensief in Zuid-Vietnam bijna 40.000 man Zuidvietnamese regerings troepen buiten gevecht hebben gesteld. Hierbij zijn een infanteriedivisie twee grote eenheden Rangerstroepen, twee tankregimenten en 25 bataljons infan terie. naar boven wisten te werken zonder in handen van de revolutie te vallen, en de aanvoerder van het komplot ten slotte met een stortbad werd verrast. Intussen zagen vijf nieuwe patiënten kans zich in de zachte kussens van de privé-bedden te nestelen, en een keus te maken uit de gerechten, met uitzonde ring van de gegrilde tarbot en de ham met de selderij-schotel, want de nieuw ste gerechten waren ook meteen de eersten die voorlopig van het menu worden afgevoerd. ROME Het veertiende congres van de Italiaanse Communistische Partij heeft een onverwachte klap gekregen door het vertrek van de afgevaardigden van de Christen-democraten- Dit vertrek is een gevolg van de gebeurtenissen in Portugal, waarmee partijsecretaris Ber linguer al in zijn openingstoespraak zijn sympathie betoonde, maar die in hun jongste ontwikkelingen heel sterke te genstellingen hebben opgeroepen tussen communisten en christen-democraten. Het blad zegt dan dat journalisten de vrijwel Ervaren waarnemers te Saigon hebben gisteren gezegd dat, als de opmars van de Noordvietnamese troepen voortgaat, de hoofdstad misschien al over drie of vier weken onder het vijandelijke zware geschut kan komen te liggen, en dat de aanvallers dan vermoedelijk ook over genoeg luchtdoelgeschut zullen beschik ken om tegenaanvallen van de Zuidviet namese luchtmacht af te slaan. Portugese communisten doen aanval op Democratische Volkspartij een voorafgaand akkoord van alle leden van het IEA over de vaststelling van een basisprijs voor olie. Ook afgelopen dagen hebben de 18 IEA-landen, waar toe Frankrijk officiéél niet behoort, zo’n minimumprijs niet kunnen bepalen. Tot dusver hadden de Amerikanen hun deelname afhankelijk gesteld van Vast staat bij dit alles dat het gehele systeem van de Britse nationale gezond heidszorg in zijn grootste crisis verkeert. Dat minister van gezondheid Barbara Castle haar aanzien bij vriend en vijand verloren heeft. Dat steeds meer artsen en specialisten naar Amerika of het continent emigreren. En dat een patiënt nationale gezondheidszorg in dan in een privé-bed gaat liggen als ze al een half jaar tevergeefs op de oproep voor zijn lang verwachte gratis operatie heeft gewacht. De man had op een middag de kachel extra opgestookt. Daarna sloot hij de schuif af. Zijn vrouw werd al vrij snel onwel en raakte bewusteloos. De man zelf ging af en toe naar buiten om wat frisse lucht te happen. Toen de man naar bed ging, sloot hij de huiskamer deur en liet zijn vrouw achter in haar stoel. De volgende dag bemerkte hij dat zijn vrouw nog steeds leefde. Hij ging weg en kwam pas tegen de avond terug. Toen de man meende dat zijn vrouw was overleden, waarschuwde hij een arts. Deze liet het slachtoffer onmiddel lijk naar een ziekenhuis brengen. Te Saigon is gisteren van officiële zijde het verlies van de districtshoofd- stad Hoai Doek bekend gemaakt. Dit Daarom, zo gaat Avante verder, moe ten de strijdkrachten en het ministerie van voorlichting weten wat de buiten landse correspondenten naar het buiten land sturen, buitenlandse „onbeperkte” persvrijheid in Portugal vaak hebben misbruikt om de redactie van dienst te zijn. Britse, Amerikaanse, Spaanse, Franse en Braziliaanse journa listen hebben gehandeld als „echte me deplichtigen van ex-generaal Antonio De Spinola en diens contrarevolutionaire kliek”. Ziekenhuisoorlog in Engeland De christen-democratische partij (PDC) heeft gisteren in een manifest verklaart* dat er politieke discriminatie is toegepast toen de autoriteiten besloten haar uit te sluiten van deelneming aan de komende verkiezingen. De PDC zegt dat de verdenking die tegen haar secre- taris-generaal de naar Spanje ge vluchte Sanches Osorio bestaat, niet voor de partij in haar geheel mag gel den. Ze herinnert er voorts aan dat ze door het hooggerechtshof gelegaliseerd is nadat ze een lijst met 8000 handtekenin gen had overgelegd. Bovendien had het hooggerechtshof het partijprogram in overeenstemming met de geest van het program van de beweging van de strijd krachten geacht. De partij zegt dan dat zij nooit haar toevlucht tot geweld of verstoring van de openbare orde heeft genomen. Een kolonne van zeker 120.000 vluch tende militairen en burgers heeft de kuststad Foe Jen bereikt na ontkomen te zijn uit de provincies Kontoem en Pleikoe, in het centrale heuvelland. Aan het hoofd van deze kolonne, die een kleine 30 kilometer lang was, reden zware tanks die de weg schoonveegden van obstakels zoals oude vrachtwagens waar geen beweging meer in zat. Een officier betitelde de vlucht als een „nachtmerrie”. van de godsnaam was de 36ste van 243 soortgelijke steden in Zuid-Vietnam, die verloren zijn ge-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3