BEHOUDENS GOEDKEURING GEMEENTERAAD Pieter Vermeulenmuseum meer bij het onderwijs betrokken Ruim 1000 huizen voor Wel een voorhaven, maar geen buitenlanders die bedrijven in Haarlemmermeer? bij Hoogovens werken 179 Plannen voor middelbare horecaschool in Haarlem I 176 Regeling voor huisvuil rond Vrijetijds pakken Mr. J. C. Droste voorzitter van Jaarvergadering Sport-stichting paasdagen s *3 casinocommissie Ij t I L Vragen in Kamer van Koophandel: FAVETEX Geef bonbons van hazenberg U steelt er harten mee 1W FABRIEKSPRIJZEN o.a. deze week ’’MOORD’-STUNT ft «s iw ■I V R IJ D A G 7 2 1 MAART 1975 PLAATSELIJK NIEUWS door Jan van Dam „Rariteitenkabinet” Belangstellin Bioloog Educatief Groene hart K OBE VAN DER KLEI bétere dames-, heren en kinderkleding voor i SS. »ES, Kil o VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” I in de n (ADVERTENTIE) NU h I. ADVERTENTIE) S vanaf VLOTTE MODELLEN DIVERSE KLEUREN OOK GROTE MATEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) HERENMODE unie IJmuiden - Telefoon 1 23 48 bfcj 1 Q) Lange Nieuwstraat hoek Marktplein Een der expositiezalen van het Pieter Vermeulenmuseum, met op de achter grond de grote albatros. :e- i. soen, waarmee het Pieter Vermeulenmu- seum zijn bestaan begon.. Vandaar dat in het rapport de aan stelling van een bioloog in overweging wordt gegeven, die het bezoek dan pro fessioneel kan begeleiden. Ook dient hij zich bezig te houden met het samenstel len en determineren v an de collectie, evenals met het toezicht op lesmateriaal. Daarbij lijkt de werkgroep nog het aan- Maar het laatse woord blijft straks aan de gemeenteraad, dat nog tijdig genoeg kan worden gegeven om het Pieter Ver meulenmuseum nog ip september van dit jaar bij het onderwijs in te schake len. tem, tIJ, verzameling in 1952 door hem aan de gemeente Velsen werd afgestaan. Voor het beheer daarvan riep men vervolgens een stichting in het 1 even, welke ter herinnering aan de vader van de schen ker die in Velsen een bekend onder wijzer is geweest de „Pieter Vermeu- lenstichting” werd genoemd. trekken van een organisatorisch mede werker gewenst, voor het onderhouden van contact met de scholen, de indeling van het bezoek en het regelen van het vervoer. Wellicht kunnen deze functio narissen dan ook worden ingeschakeld voor aanwijzingen voor de schooltuinen en lessen over het milieu. Dit alles eventueel te combineren met strand-,- duin-, en bosexcursies en het opstellen van lessen in het kader van een bewust wording van het milieu. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Kamer van Koop handel heeft bij de provincie op een spoedige beslissing aangedrongen over een plan van de heer J. Kromhout in de Haarlemmermeer, waarvoor nog steeds geen goedkeuring is ontvangen. Op deze wijze kan de bezoeker inmid dels ook worden geconfronteerd met een enorme maquette van het IJmnidense havencomplex, compleet met vuurtorens, sluizen en havens en waar tevens een groot deel van de gemeente Velsen op staat afgebeeld. Dit miniatuur-Maduro- dam werd in de jaren 1957-’58 door acht Velsense bejaarden vervaardigd ter gele genheid van een koninklijk bezoek en nadat het consciëntieus samengestelde werkstuk aan zijn bedoelingen had be antwoord, werd het eveneens in eigen dom aan het Pieter Vermeulenmuseum overgedragen. VERLOVINGSRINGEN Beheerder K. Sprokholt bij de maquette van de IJmuidense havenwerken. Echt NAPPA-LEREN dames- en heren JASJES 10 modellen 10 kleuren Alle maten Om eerlijk te blijven moet worden erkend dat de eerste jaren nauwelijks van een museum kon worden gesproken. De geëxposeerde voorwerpen waren na melijk vrij onoverzichtelijk en zonder een bepaald systeem neergezet, terwijl ook de verdere entourage weinig attrac tief moet zijn geweest. Deze situatie duurde voort tot augustus 1962, toen de heer L. G. Westbroek als beheerder van het museum aangesteld werd. Mede door zjjn bemoeiingen kon successievelijk de nodige orde in de chaos worden gescha pen en werden de voorwerpen ook geca talogiseerd en zo nodig van aanduidin gen voorzien. „Het terrein waarop de gebouwen zijn gepland is bestemd voor bedrijfsgebou wen. Kort geleden werd hier onder meer het Sheraton Hotel geopend. De Groene Hart-theorie speelt hier dus geen rol. Mocht dit wel het geval zijn dan is het mij niet duidelijk waarom enerzijds een bescheiden maar noodzakelijke uitbrei ding van bedrijfsterrein in de Haarlem mermeer wordt tegengehouden, terwijl plannen in de maak zijn voor een voor haven, waardoor prachtige natuurgebie den, door aan- en afvoer, de milieuver vuiling, ernstig beschadigd zullen wor den”, aldus de waarnemend voorzitter. Over de voorhaven zelf merkte de heer Coenen van den Oosterhoff overigent op, dat ir. Posthumus, voorzitter van de Na tionale Commissie Zeehavenoverleg heeft gezegd: „Het is voor mij een klemmende vraag in hoeverre voor de economische de gemeente, Velsen 156 en Alkmaar 143 gezinnen van buitenlanders, die bij Hoogovens werken. Naast deze vestigingen staan echter ook degenen, die na een verblijf in Nederland weer naar hun eigen land terugkeerden. In 1974 waren dat tien Italiaanse en 55 Spaanse gezinnen. Met de naar hun land teruggekeerde gezin- nen van de, voorgaande jaren kwam eind 1974 het totaal van deze repatrianten op 60 Italiaanse en 157 Spaanse gezin nen. Bi Voor meer ruimte komt dan wellicht een vrij gekomen school in aanmerking. Tenslotte werd aan het voorstel door de werkgroep een begroting toegevoegd, welke sluit met 73.400. Hierbij is reke ning gehouden met subsidies van de gemeente en het rijk respectievelijk 70.000 en 25.000. Doordat in de huidige gemeentebegroting voor het museum een subsidie van 22.500 is opgenomen, bete kent het eventueel realiseren van de plannen een extra subsidie van 47.500. VELSEN Dinsdag 25 maart houdt de Velser Sport Stichting haar jaarver gadering. Op de agenda staat ondermeer de bestuursverkiezing, verkiezing kas commissie, de medische sportkeuring in Velsen en de bespreking van het jaar programma. De vergadering vindt plaats in de kantine van het stadhuis, om acht uur precies. ontwikkeling van Amsterdam een voor haven nodig is. Het komt vaker voor dat een middelgrote haven uitstekend kan bestaan naast een grote”. Volgens de heer Coenen van den Oos terhoff zal het moeilijk zijn aan te to nen dat de eventuele financiële voorde len van een voorhaven kunnen opwegen tegen de milieuvervuiling en de verwoes ting van natuur- en recreatiegebieden, nog afgezien van de waardedaling van eigendommen. VELSEN. Het huisvuil wordt rond de Paasdagen volgens een gewijzigde regeling opgehaald. In Santpoort komt de vuilniswagen niet op vrijdag 28 maart, maar al op donderdag 27 maart langs de deur. In de IJmuidense wijken, waar het huisvuil gewoonlijk op maan dag wordt opgehaald, moeten de vuilnis zakken nu op dinsdag 1 april worden buitengezet. Het is raadzaam op die dagen de zakken ’s morgens vroegtijdig buiten te zetten, omdat van te voren niet kan worden gezegd hoe laat de ophaaldienst in de verschillende wijken komt. ot Het bestuur van de Kamer is zich met de kwestie gaan bezighouden op verzoek van de commissie toerisme en recreatie van de Kamer. Deze voof Haarlem nieu we school zou de vierde kunnen zijn in Nederland. De reeds gevestigde scholen bevinden zich in Wageningen, Heerlen en Tilburg. Volgens de Kamer is in dit deel van Nederland zeker plaats voor een dergelijke school. Van de afdeling onder wijs van de gemeente Haarlem is al een zeer positieve reactie ontvangen. Het schooltype voorziet in de behoefte om naast de florerende lagere horeca- scholen en de hogere hotelschool een middelbare opleiding te bieden voor het zelfstandig ondernemerschap en midden kader in dé horecabranche. HAARLEM Op initiatief van de Ka mer van Koophandel is een onderzoek gestart naar de mogelijkheid in Haar lem een middelbare horecaschool op te richten. Tijdens de vergadering van de Kamer donderdagavond deelde de waar nemend voorzitter, jhr. H. P. F. Coenen van den Oosterhoff mee, dat in de loop van dit jaar de noodzakelijke gegevens verzameld moeten worden en overleg plaats moet vinden met verschillende betrokken instanties om te onderzoeken of een definitief verzoek tot goedkeuring van een dergelijk plan naar Den Haag kan worden gestuurd. Toch heeft het jaarlijkse bezoekers aantal de vierduizend nimmer over- Hierin komt men onder meer tot de conclusie dat de huidige collectie hier stellig voldoende mogelijkheden voor biedt. Alleen zal het noodzakelijk zijn de basis, waar het beleid thans op berust drastisch te wijzigen. Het mu seum wordt immers geheel geleid door amateurs, terwijl de personeelsbezetting slechts uit een beheerder bestaat. ’Mi' O Hoewel het merendeel ervan een huurwoning betrok, waren er ook enke len die via bemiddeling van het bedrijf een woning kochten. Drie Spaanse en zestien Italiaanse gezinnen wonen in een eigen huis. De meeste Spaanse en Itali aanse gezinnen hebben zich gevestigd in Alkmaar, Beverwijk, Heemskerk en Vel sen. In de overige gemeenten in de provincie betrokken maar enkele buiten landse gezinnen een woning. Alleen voor Heerhugowaard was de belangstelling wat groter; daar vestigden zich 123 ge zinnen. Heemskerk neemt met 395 buitenland se gezinnen de eerste plaats. Beverwijk heeft 266 buitenlandse gezinnen binnen Voorts fungeert bij de afdeling opge zette vogels een grote, witte albatros als blikvanger, met een vleugel wijdte van bijna drieëneenhalve meter, omgeven door een groot aantal andere gevleugel de dieren. In de vitrines zijn verder allerlei schelpen en zeekoralen onderge bracht, met daarnaast enige eenmaal levensgevaarlijke schorpioenen en grie zelig behaarde reuzespinnen, die men nog steeds met een gevoel van afgrijzen bekijkt. Bij dit alles werden kreeften en krabben niet vergeten evenmin als zee sterren, koralen, sponzen en zeeëgels uit het gebied van de Middellandse Zee, terwijl ook de nodige aandacht wordt besteed aan visserij en zeevaart. Dergelijke verbeteringen hebben toen onmiddellijk een verheugende stijging van de belangstelling ten gevolge gehad, waarbij niet alleen het bezoekersaantal geregeld toenam, doch oök uit de burge rij steeds meer schenkingen binnenkwa men. Zo werd door enige handige knut selaars af en ot e wel eens een fraai scheepsmodel vervaardigd en aan het museum afgestaan, zodat men hiervan thans over een interessante collectie mag beschikken. In vroeger jaren zou een dergelijke collecte, bestaande uit schelpen, opgezet te vogels en op „sterk water” bewaarde uitzonderijke dieren, waarschijnlijk een „rariteitenkabinet” zijn genoemd. Waar overigens nimmer iets denigrerends mee is bedoeld, want in feite is ook het Teyler-museum in Haarlem uit een der gelijke verzameling ontstaan. In 1955 kon voor het geschenk een definitief onderdak worden gevonden in het Cul tureel Centrum aan het Moerbergplant- Wanneer het Pieter Vermeulenmuseum aldus inderdaad meer bij het onderwijs zal worden ingeschakeld, dient men on getwijfeld naar een ruimere huisvesting om te zien. Vooral omdat verder wordt gedacht aan de aankoop van audio-visue- le middelen zoals if lm- en diaprojectie- apparatuur en een overhead-projector. natuur en een enthousiast verzamelaar. Hij was dan ook in het bezit van een uitgebreide collectie voorwerpen met be trekking tot de flora en de fauna, welke De basis voor dit museum werd des tijds gevormd door de heer F. F. Ver meulen, die in deze omgeving bekend stond als een groot liefhebber van de De plannen, die al dateren van het na jaar van 1973, omvatten de bouw aan de Kruisweg van een bedrijfscomplex voor Honeywell International van 24.000 vierkante meter en een tweede complex van 60.000 vierkante meter ten behoeve van andere luchthavenbedrijven. De ge bouwen gaan respectievelijk 1 en 4 mil joen gulden kosten. Volgens de Kamer van Koophandel kan met de bouw van deze projecten een bij drage worden geleverd aan de werk gelegenheid in de bouwsector. Ook zou den de belangen van Schipholbedrijven op het spel staan. Omdat het gaat om luchtvrachtbedrijven die om de ruimte verlegen zitten wijst de Kamer erop dat luchtvracht een steeds wezenlijker deel van de inkomsten uit de luchtvaart gaat vormen, en werkgelegenheid met zich meebrengt. Aangezien op de brief aan Gedepu teerde Staten nog geen antwoord was ontvangen vroeg de waarnemend voor zitter van de Kamer, jhr. H. P. F. Coe nen van de Oosterhoff zich tijdens de vergadering van donderdagavond af, of het de overheid werkelijk ernst is om zoveel mogelijk werkgelegenheid te be houden en om de werkloosheid in de bouw terug te dringen. Veilig, door goede kwaliteit, Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550 - 1 34 05 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. J. C. Dros te, treedt op als voorzitter van de nieuw gevormde Regionale Adviescommissie van de Nationale Stichting tot Exploita tie van de Casinospelen. De commissie heeft de provincie Noordholland als werkterrein. Als leden zijn benoemd mr. B. F. C. M. IngenHousz, oud-lid raad van be stuur Algemene Bank Nederland N.V. de Amsterdamse WV-directeur A. F Luyken, diens Haarlemse collega J. A Schipper, de burgemeester van Zand- voort, A. Nawijn, mr. W. A. Steenstra Toussaint, voorzitter van de raad van bestuur Erven Lucas Bols en J. B Schotman, secretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstre ken. IJmuiden - Plein 1945 nr. 6 Tel. 02550 -16971 IJMOND. Vorig jaar konden door bemiddeling van Hoogovens 140 buiten landse werknemers aan een woning worden geholpen. Het betrof hier 17 Italiaanse en 123 Spaanse gezinnen. Eind 1974 bedroeg het aantal gezinnen van Spaase en Italiaanse werknemers van Hoogovens, dat over een woning be schikt duizendveertien. schreden, zij het dan ook dat de huidige beheerder, de heer K. Spronkholt gedu rende het eerste kwartaal van dit jaar reeds ongeveer negenhonderd houders van jeugdmuseumkaarten heeft mogen ontvangen. Dit betekent bijna een ver dubbeling van het aantal over geheel 1974. Daarbij is het echter de vraag of men in educatief opzicht bij het plaatse lijk onderwijs altijd wel voldoende ge bruik heeft gemaakt van de in het Pieter Vermeulenmuseum aanwezige mogelijkheden. Sinds zijn benoeming tot voorzitter van de stichting heeft ook de burge meester van Velsen, drs. J. Reehorst zich met deze kwestie beziggehouden, waarna op zijn initiatief de reeds genoemde werkgroep werd samengesteld Met als eerste resultaat het rapport, waarmee wordt beoogd het museum beter voor het onderwijs te laten functioneren. VELSEN. Binnen enkele maanden, waarschijnlijk reeds in mei of juni, hoopt het Velser college van B. en W. de gemeenteraad een uitvoerig omschreven voorstel ter behandeling te kunnen voorleggen met betrek king tot de toekomst van het Pieter Vermeulenmuseum. Een en ander mede naar aanleiding van enige .opmerkingen en tijdens commissieverga deringen en begrotingsbehandelingen door raadsleden gestelde vragen. De gegevens voor dit voorstel worden voor een deel ontleend aan een door het bestuur van het museum uitgebracht rapport, nadat een onderzoek was ingesteld naar de mogelijkheden om het Pietei Vermeulenmuseum ook voor het onderwijs beter te laten functioneren. Men is hiervoor allerminst over een nacht ijs gegaan, want er werden enige excursies gemaakt naar andere gelijksoortige musea, zoals in Groningen en het Haags school museum.Voorts werd nog een werkgroep ingesteld, bestaande uit ver tegenwoordigers van het openbaar en bijzonder onderwijs en de consu lent van kleine musea in Noord-Holland. - t' W" I j 4^

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7