mu Nocke heel UNIEKE PRESTATIE dicht bij VAN HANS VULTINK (boomgrens Record voor Heerenveen SUPREMATIE VAN HARTONO GEBROKEN RIESSEN BIJ WTT Kampioene Yuki voorbeeld voor Gillian Gilks een miljoen gulden aan prijzen BI „Ik heb altijd gedroomd dat dit zou lukken” ju SPORWfflM 1 Op vrije slag HHH j® - s «Br J jk b-,. 1 rORj IAANDAG 24 MAART 1975 15 SPORT l n Wereldrecords door Pieter Mul Optimaal Deense traditie ii JU Cam- Frfese moest spaar- 1 ■'ll* «1 Lsq LONDEN Met alle kracht die hem nog restte smeet f' 'i zijn racket tegen de diepgroene badmintonmat in Wembley Pco’; ce i ha e'ing die het beginsein was voor een zeer geëmotioneerde vijf minuien. De armen geheven, de vuisten gebald: zo liet de Deense badmintonbeul zich huldigen door de zesduizend toeschouwers van wie vooral het grote con tingent landgenoten van Pri enthousiast te keer ging. En met reden, want luttele seconden daarvoor zag fenomeen Rudy Hartono zijn achtste achter eenvolgende greep naar de officieuze wereldtitel badminton mislukken. Een tegenvallende partij van twee games maakte een einde aan de sinds 1968 durende heerschappij van de Indonesiër, die daarmee uiteraard ongewild voor een grote schok in zijn vaderland zorgde. I Voorbereiding id Svend Pri: eindelijk gelukt. beurt (ADVERTENTIE) Svend Pri geeft Denen hun zelfrespect terug BREMEN (SID-DPA) De Westduit- ser Peter Nocke heeft bij de 18e „inter nationale” van Bremen met 50,57 secon den op de 100 meter vrije slag de snelste tijd voor 25-meterbanen gerealiseerd. Hij bleef daar mee onder zijn eigen beste prestatie, die op 50,6 stond. Maar hij faalde in zijn poging onder de „droom- grens” van 50 seconden te komen. Ook de 200 meter vrije slag werd een triomf voor de vijfvoudige Europese kampioen met een tijd van 1.50,63. Een eveneens fenomenale verrichting kwam op naam van de Russische „vete raan” Nikola Pankin op de 200 meter schoolslag, die hij aflegde in 2.17,84 Nog nooit is een dergelijke tijd op de chro nometers verschenen op deze afstand. De halve afstand viel eveneens in handen van de onverwoestbare Rus met 1.03,77. 0 (0-0). :heids- >uwers, rinning tar het kwam, pel en 2. 01- 2-0, 82 r Van Een endam e met ■erking n zijn, eerste tegen- •t 1-1 1 Wil- Bruin. liddel- C dat In de rede- unters >p van ■4 (1-2). 1-1, 43 78 Sur er. 1500 voudigt uiterst zwakta in weg- „Rudy is zeer gedisciplineerd en weet zelf wat goed voor hem is. Hij moet ook niet teveel met badminton bezig zijn anders kun je geen zeven jaar kampioen worden. Hij speelt pas weer vanaf de cember en sinds half januari hebben we een trainingskamp gehad dat elk week end werd onderbroken. Het geld bede len we bij elkaar. Bedrijven en privé- personen zorgen dat de bond dat alle maal kan doen. Hartono is zeker geen staatsamateur die alleen maar speelt. Ben je gek, hij moet om zijn studie denken anders heeft hij zelf later dt narigheid. 0—36 3! 5—19 31 8— 27 35 3— 29 34 9— 31 33 5—23 33 8—29 33 1—25 32 4— 37 30 1—40 30 8—44 30 8—49 28 1—39 23 0—38 23 1—39 22 5— 41 22 6— 52 21 8—42 W 5—46 19 en NEC Engeland had in 1974 vier combinaties in de finales van de dames- en ge- mengd-dubbels. In deze 65ste uitgave van All England brachten alleen Elliott Stuart en Nora Gardner het zover. Tot grote voldoening van de toeschouwers Pakten zij de mixed-titel via een 15-9 en 15-3 zege op het Duitse tweetal Roland Maywald en Brigitte Steden. game en een 7-1 voorsprong niet meer blijven aanvallen en dat kostte hem tegen een offensieve Hartono de wereld titel. Pri beschikte wél over de vlam mende knal in zijn rechterarm en een fouten makende Hartono vond niet vol doende afweermiddelen. Zelfs in subtili teiten aan het net werd de Indonesiër na een goed begin overtroffen. Hartono kende in de eerste game een 4-0 voorsprong maar ging tenonder via 4-4, 4-8 en 7-13. (game naar Pri met 11- 15). In de tweede game stond Hartono zelfs met 8-4 en 11-8 voor. Toen maakte hij een reeks fouten die de Deen even- zovele scoringskanseh gaven. Via 8-8 en 12 gelijk werd het 14-14. De verlenging werd door de Deen met 3-0 gewonnen en toen was het tijd voor Pri’s vreugde volle uitbarsting. ï-1). 15 1-1, 45 we 2-2. 0 toe- minu- faalde op 3-1 diree ch noj dat eer n vaaW or rusi élmonrf niets. ft NEC Maar niet alleen Pri was hard aan de titel toe, voor zijn land gold dat in net zo hevige mate. De Denen zijn dol op de sport en hebben sinds de oorlog bij de dames en heren een toonaangevende rol gespeeld. Al in de laatste vooroorlogse editie van All England was het Tage Madsen die als eerste vreemdeling AH England veroverde en sinds ’47 verover den Denen de meeste titels in alle on derdelen samen. De Deense bond telt maar liefst zestigduizend leden die, en dat is voor Europa uniek, de beschikking hebben over tientallen hallen die uitslui tend voor badminton worden gebruikt. Nederland bijvoorbeeld heeft er wel ge teld één en het zal wel meer dan toeval zijn dat de club die over die hal be schikt (het Haarlemse Duinwijck) al tien keer landskampioen werd. 1 (0-1) 1-1, <t 3-1. ft. 4000 assende les, dat i vlotte tegen- <tte. De en het rst voor kreeg ït eigen terecht Een mening die Hartono zelf volledig deelt. De 26-jarige Indonesiër kon in de kleedkamer nog best lachen en compli menteerde Pri met diens geweldige spel. „Het lukte me gewoon niet hem in het defensief te krijgen. Ik was degene die verdedigde en Pri heeft zo’n enorme klap in zijn armFeit was echter ook dat Hartono minder in. vorm was dan een jaar geleden. De toen dertigjari ge Punch Gunalan miste echter de kracht die Pri nu wel kon opbrengen De Maleisiër kon na een gewonnen De Nederlandse prestaties bleven over het algemeen aan de zeer matige kant. Slechts een vierde plaats viel het kleine contingent ten deel: Wijda Mazereeuw kwam tot deze verrichting op de 200 meter schoolslag in een nieuwe Neder landse recordtijd van 2.41,31. Robin Woutering nam ook nog een nieuw nati onaal record mee naar huis. Op de 200 meter schoolslag noteerde hij 2.25.80 Sinds All England in 1947 opnieuw van de grond kwam en tot wereldtitel strijd uitgroeide hebben beide landen de toon aangegeven in de strijd om de titel waaraan de meeste waarde wordt ge hecht; die in het herenenkelspel. Tien jaar voerden Maleisiërs de boventoon totdat in 1958 Erland Kops - het jaar daarvoor verliezend finalist - erin slaag de de titel naar Denemarken te brengen. Hij versloeg in de eindstrijd zijn landge noot Finn Kobberö en beiden waren in Londen getuige van Pri’s sensationele tri omf. Bij de heren was het dubbelspel net als vorig jaar een geheel Indonesische aangelegenheid. Opnieuw toonden Tjun Tjun en Wahjudi zich een sterkere com binatie dan het duo Christian Hadinata- Ade Chandra (15-11 en 15-5). talent. Ben je eenmaal de top genaderd dan gaat het peil vanzelf omhoog omdat de beste spelers allemaal in en om Kopenhagen wonen en spelen. Je ont moet elkaar vaak en dat komt het spel alleen maar ten goede.” Pri’s succes betekent ongetwijfeld een nieuwe stimu lans voor het Deense badminton dat echter al weer vooruit heeft gedacht. In september treedt de eerste full time bondscoach in dienst, Hans Hennik Svendsen. Zo op het oog een overbodige luxe voor een sportorganisatie die ook zonder zo’n beroepskracht ongekende triomfen vierde. Pri is het met die opvatting niet eens. „Voor de topspelers is het inderdaad niet nodig maar we moeten om onze jeugd denken. Om hen te begeleiden en op een hoger plan te brengen vind ik zo’n man een goede zaak”. Terzijde: de huidige Europese jeugdkampioen is de Deen Jesper Helle- die terwijl zijn landgenote Inge Borgström de grootste gegadigde is voor de jeugd titel die in april in Kopenhagen valt te verdienen. 0-1). 1! r Ver- .«n veel r maar 'ers die ed had oral na ars zich om de hts met n voor- PRETORIA (Reuter). Tijdens in ternationale atletiekwedstrijden in Pretoria (Zuid-Afrika) heeft Ray mond Heerenveen de 400 meter ge wonnen in de nieuwe Nederlandse recordtijd van 46.33 seconden. Het oude record stond sinds september vorig jaar (E.K. in Rome) op naam van Toine van de Goolberg met 46.46 seconden. (0-2). e 0-2. i toe- aa een endam kreeg aetbal- ransen. slordig Hoog- op ge ste een 'Van o.'ze sportredactie) ROTTERDAM Hans Vultink laat niet gauw iets van zijn emoties blijken, zaterdag deed hij het wel. „Vandaag heb ik de beuk er goed tegenaan gegooid”, glunderde hij na een dag die met gou den letters in de biljarthistorie zal wor den bïjgeschreven. In het wereldkampi oenschap ankerkader 471 in de Rotter damse sporthal Alexanderpolder door brak hij barrières, die nog niet rijp leken om geslecht te worden. De belang rijkste: tegen de Argentijn Berardi pro duceerde Vultink de 300 caramboles in één beurt, een prestatie die nog nooit eerder is geleverd. „Ik heb er altijd van gedroomd dat me dit eens zou lukken”, zei de Groenloër na afloop met een nog wat van ontroering trillende stem. Wat later, uitgelaten blij: „Weet je dat al? Ik heb uitgerekend dat ik vandaag zeven wereldrecords verbeterd heb”. Vultink bezat dat zaterdagavond tegen Berardi allemaal, al moest hij tussen de 200e en 250e carambole af en toe wat correctiewerk verrichten, ’s Middags was Vultink tegen Müller overigens ook al tot een verbetering van het wereldre cord partijmoyenne gekomen. Van aquit maakte hij toen 273 caramboles. Deze fraaie serie brak af toen de concentratie en het ritme even verstoord werd na een kort meningsverschil met de arbiter over het al dan niet vastliggen van de speelbal van Vultink en de andere witte bal. De Groenloër had, als hij de kwestie met een piqué had opgelost, toen waar schijnlijk de 300 caramboles al in één beurt kunnen scoren. Nu had hij, nadat Muller met een serie van 206 die afbrak op een mislukte massé, formidabel was teruggekomen, nog een tweede nodig om de finish te bereiken. - él Eindstand: 1 Hans Vultink (Ned) 12 punten, 300 h.s. 42.76 alg. gem., 2 Jean Bessems (Ned) 10 156 22.06, 3 Francis Connesson (Fra) 8 225 31.20, 4 Dieter Müller (WD1) 6 206 21.10, 5 Johann Scherz (Óos) 6 96 19.52, 6 Osvaldo Berar di (Arg) 6 128 18.21, 7 Günther Siebert (WD1) 4 120 16.96, 8 Jose Galvez (Spa) 4 116 14.38. De 26-jarige inwoonster van Tokio - werkneemster van racketfabrikant Ka wasaki - mocht de beloning incasseren voor het zoveelste jaar van zware trai- ningsarbeid. Niet dat de twee jaar jon gere Gilks er niet tegenaan zou gaan maar het verschil in opbouw is treffend. Terwijl Gilks er zich eerder over be klaagde dat zij na twintig maanden onafgebroken spelen wat badmintonmoe is, lacht Yuki over de vraag of zij in de zomer pauzeert. In een periode van tien jaar won Kops de titel totaal zeven keer en de laatste maal gebeurde dat in 1967. Sinds dien gaf Hartono gestalte aan de uit drukking vakmanschap is meesterschap Pri heeft het tandeknarsend moeten aanzien al mocht de eerzuchtige Deen al twee keer eerder proberen Hartono in de finale de baas te blijven. Zowel vijf als twee jaar terug mislukte de greep naar Hartono’s kroon en met zijn negen entwintig jaar mocht Pri betwijfelen of hij ooit nog een kans zou krijgen zich ’s werelds beste te mogen noemen. Elf jaar al speelt hij topbadminton zonder dat hij All England op zijn naam kon brengen. „Ik kan het zelf ook nog nauwelijks geloven. Op het ogenblik zweef ik een beetje, ik weet niet of ik droom of dat het werkelijkheid is”, wist hij meteen na afloop te melden. Had hij wederom met de tweede plaats genoegen moeten nemen dan was de kans groot geweest dat Pri nog lange tijd achter volgd zou worden door het idee het niet te hebben gemaakt. De hoekige Deen is van beroep sportmasseur (onder andere bij de eerstedivisieclub Fremad Amager) maar leefde de afgelopen jaren voor badminton. Hij won bijna alle titels die er te verdienen zijn en mocht zich erop beroemen Hartono een paar maal te hebben verslagen. Een keer zelfs in Djakarta maar nimmer in het toernooi waar alles vanaf hing: All England. De eerzucht van de luidruchtige Pri dreef hem er zelfs toe jaren terug zijn eigen lijke naam Andersen te laten vallen omdat er al een landgenoot van die naam was die ook heel aardig speelde. „Dat is typisch Europees, een onder breking van de training willen hebben. Ik oefen het hele jaar door, vier a vijf dagen per week ongeveer twee uur per dag. En in mijn vrije tijd, niet tijdens de kantooruren van mijn werkgever”. Gilli an Gilks heeft geen baan en richt zich volledig op haar favoriete sport. „Die moeheid komt misschien voort uit het feit dat ik zoveel heb gespeeld en ge reisd. pc denk wel dat het minder zal moeteri worden. Maar ik ben van plan net als Yuki het hele jaar in training te blijven. Een onderbreking van een maand betekent dat je wel zes tot acht weken nodig hebt om conditioneel op peil te komen. Maar vandaag heb ik gewoon slecht gespeeld, er mislukte veel te veel”. wanneer u meedoet aan de Nationale puzzelaktie Geven voor Leven voor het zilveren Koningin Wilhelmina Fonds t.b.v. de kankerbestrijding in Nederland. Puzzel mee! Vultink werd dus wereldkampioen 471 en in één klap eigenaar van alle nationale, Europese en wereldrecords die er in deze spelsoort maar denkbaar zijn. Dat hij zijn partij tegen Berardi in één beurt uitmaakte, is de meest unieke prestatie te vergelijken met het bre ken van de 40 seconden-barrière op de schaatssprint voor heren of iets derge lijks. Dit feit staat voor altijd in de biljartanalen; dit record plus de drie wereldkampioenschappen die Vultink tot nu toe in zijn carrière behaalde, stempe len hem tot één van de allergrootsten in zijn sport en tot de gelijke van een Marty, wiens kroon in het 47-1 waar om acht jaar niet gespeeld werd hij nu overnam, een Vingerhoedt en een Ceulemans. De Deense topspeelster Lonny Bostof- te: „Die hallen zorgen natuurlijk voor een grote toeloop en dus voor veel F' 0-8. ■schou- s strijd •d. Ik cansen, sch en punten gezegd NEW YORK (UPI) De Amerikaan se proftennisser Marty Riessen, de vroe gere dubbelspelpartner van Tom Okker, heeft zich voor drie jaar verbonden aan „World Team Tennis”. Riessen (33) gaat optreden als speler-trainer van de Cle veland Nets. Riessen zou volgens het contract 600.000 ontvangen. Voor de Cleveland Nets spelen nog Clark Grabner, de Zuidafrikaan Ray Moore en de voormalige Wimbledonkampioene Ann Jones. Pri schreef badmintonhistorie en ongetwijfeld zal hij de erkenning krijgen waar voor hij al jaren lang heeft gevochten. Zijn overwinning op Hartono kwam juist op het ogenblik dat de balans tussen Indonesië en Denemarken in het voordeel van de Aziaten dreigde door te slaan. Een trotse Hans Vultink (rechts) poseert na het behalen van zijn wereldtitel me: de beker en bloemen. Links de eveneens innig tevreden Jean Bessems, die tweede werd. Op dat moment was Vultink overigens ook al zeker van de titel omdat de concurrenten waren afgevallen. De Fransman Connesson de eerste dagen uitgesproken favoriet voor het kampi oenschap raakte achterop door een nederlaag tegen Scherz. Conesson her stelde zich ’s avonds enigszins door Bes sems in negen b'eurten te verlaan. Maar daarmee hielp hij Vultink defini tief aan de titél, want Bessems had bij winst de Groenloër als enige nog kun nen passeren. Connesson zou, zo hadden de biljartcijferaars al vlot uitgerekend bij een zege op Vultink in de finalepar- tij door een slechter algemeen moyenne de titel net niet meer kunnen pakken Dat duel toch geladen met prestige en van belang voor de hoogte van de nieuwe wereldrecords moyenne over meerdere partijen van Vultink werd een klinkende 300-99-triomf in vijf beur ten voor de Nederlander. (Van onze sportredactie) LONDEN. Gillian Gilks faalde op nieuw op het beslissende moment. De lange Engelse stond zaterdagmiddag voor de derde keer in drie jaar in de finale van All England maar moest de eer weer aan haar tegenstandster laten. Net als in 1974 was dat de gedrongen Japanse Hiroe Yuki die haar eerste we reldtitel al in 1969 veroverde. Evenals bij de heren was de eindstrijd eerder spannend dan fraai. Yuki had minder missers dan Gilks en dat bracht haar de partij (11-5 en 11-9). En dat was een juiste schets van een eindstrijd die maar weinig opwindende rally’s kende. Het voetenwerk en de kracht van Yuki brachten de Japanse een verdiende zege. Dat Gilks’ drop shots voor negentig procent in het net of buiten de lijnen vielen was voor haar opponente slechts een plezierige bijkom stigheid. Voor de eindstrijd om de Uber Cup (de landenbeker voor dames) stelde Ja pan nogeens nadrukkelijk de kandida tuur. Het land is al titelhouder en met hun wereldtitel in het dubbel bewezen Machiko Aizawa en Etsuko Takenaka hun vorm. Het tweetal, ook in ’72 en ’73 het sterkste damesdubbel, won in de finale van het Indonesische koppel Widi- astuti-Wigoeno (12-15, 15-12 en 15-9). Heerenveen versloeg in Pretoria de Zuidafrikaan Sakkie Webster, die tot 46.56 seconden kwam. Aan de wedstrijden in Pretoria na men zowel blanke als niet-blanke atleten deel. De Nederlandse lange- afstandloper Jos Hermens was ook uitgenodigd, doch hij besloot enige tijd geleden niet naar Zuid-Afrika af te reizen. De beste prestatie kwam op naam van de Westduit.se kogelslingeraar Riehm, die tot 73.90 meter kwam. Wereldrecordhouder speerwerpen Klaas Wolfermann (Wdld) leed een nederlaag tegen de Zuidafrikaan Her man Potgieter: 81.24 tegen 81.60 me ter. De Italiaan Dal Forno won het hoogspringen met 2.15 meter, de Zuidafrikaan Titus Mamabola de 5000 meter in 13.57.51. ig: FC lem II ïrsfoort- I, Veen- wdrecht Eindho- port. Paasdag: Volen- Zitesse- EC, FC cles—FC Den jnveen. Pri’s wijze van voorbereiding was erg zorgvuldig. Hij verliet Denemarken dit jaar uitsluitend om de open Zweedse kampioenschappen te winnen. De open Deense titel moest hij aan Hartono laten maar in tegenstelling tot de Indonesiër zag Pri er niet tegenop in Engeland ook nog de herendubbel met Delfs te spelen. Hartono mocht alles op een kaart zetten en dit keer mislukte het alhoewel ploegleider Tambunan van tevoren ver klaarde dat de voorbereiding beter was geweest dan verleden jaar. En dat bete kende ondermeer dat Hartono, student economie, geen toernooien hoefde te spe len en ook niet aan de nationale titel strijd deelnam. De jonge Liem Swie King mocht opnieuw landskampioen worden. ”Dat is toch leuk voor die jongen. Dan hebben ze allemaal wat” lachte Tambunan daags voor de finale nog. Drie van deze manden kaas-assortiment van Eyssen - Alkmaar kunt u iedere week voor ƒ1,- winnen De Russische schaatsenrijdster Averina heeft te Alma Ata een nieuw wereldrecord op de 1000 meter gevestigd. Zij reed de afstand in 1 min. en 25.28 sec. Het oude record (1.26.12) stond eveneens op haar naam. Max Merkel, ooit trainer van het Neder landse elftal, heeft zijn contract bij München 1860 met onmiddellijke ingang opgezegd we gens, naar zijn zeggen, „verschil in zakelijke aangelegenheden”. Cees Priem, de nationale wegkampioen, won de wedstrijd „Dwars door België”. Tino Tabak werd tweede, Roy Schuiten tiende en Theo Smit elfde. Cees Bal is in een internationale weg wedstrijd voor profs in Harelbeke (Belg.) op de derde aplaats geëindigd. De overwinning was voor de Belg Verbeeck. Eddy Merckx gaf op. Henk Kalf van de atletiekvereniging GVAVRapiditas heeft in Groningen een veldloop over acht kilometer gewonnen. Frans Sigmans won op een Maico een internationale motorcross in Valkenswaard. Gerrit Wolsink werd tweede. Zaal Kardolus uit Benthuizen veroverde in de Haagse sporthal Overbosch de nationale degentitel voor equipes. Elly Appel heeft in de eindstrijd van het damesenkelspel van het internationale toer nooi te Nice kansloos verloren van de Francaise Gail Chanfreau-Sherriff1-6, 0-6. Het Nederlandse ijshockey team heeft op de laatste dag van het wereldkampioenschap in de B-groep zijn gezicht gered door tegen gastheer Japan het eerste en enige punt te pakken: 1-1. Italië en Nederland zijn naar de c-poule gedegradeerd, tenzij het Ligh-congres in juli besluit de A-groep uit te breiden van zes tot acht teams. Het B-toernooi werd gewonnen door^de Oostduitsers. Gijs van Lennep is op het circuit van Mugello met zijn co-equiper Müller (Zwi) in een Porsche Turbo als derde geëindigd in de tweede race voor het wereldkampioenschap merken. De nationale titelstrijd snelschaken In Moerdijk heeft geen kampioen opgeleverd. De finale tussen Dieks en Van Vliet eindigde tot twee keer toe in remise. Inge Korsten bij de meisjes en Olaf van de Wildenberg bij de jongens hebben in Arnhem beslag gelegd op de Nederlandse jeugdtitels tennis (tot 18 jaar). In het bestuur van de Nederlandse Wan delsport Bond werd in de plaats van de heer J. A. Vermeulen uit Middelburg, broeder Remigius Stevens uit Heemstede gekozen. In Rotterdam, won Tjabel Ras (RWV) een internationale uurwedstrijd snelwandelen. Vn’tink was geprikkeld en in Rotter dam bewees de nieuwe wereldkampioen 471 dan ook dat hij op dit moment nog steeds de sterkste kaderspeler ter wereld is. Dieter Müller, ogenschijnlijk even blij met de prestatie van Vultink als de Nederlander zelf: „Ik ben er enorm van onder de indruk, wat was dit grandioos. Ik geloof echt niet dat ie mand het binnenkort klaarspeelt om óók een partij 471 in één beurt uit te maken”. Dat lijkt inderdaad onwaar schijnlijk. want dat kun je in dit moei- lijkste van alle kaderspelen alleen als je techniek perfect is, de concentratie opti maal en als je risico’s durft te nemen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15