Haarlems Concertgebouw niet de geschikte ruimte ons Amateur- uitgaven in stichting Slag om Arnhem in land op films verenigd I „Mary Stuart” in Rotterdam Sr I 6 Naar boek van Cornelius Ryan Bachvereniging onder nieuwe leiding Nico Verhoeven-prijs ingesteld mi Wessel Ilckenprijs voor De Boventoon „DE GOEDE MENS VAN SEZUAN” BIJ PUBLIEKSTHEATER Werk van Van Gogh in Londen gestolen 7 KUNST MAANDAG 24 MAART 1975 f iLi.* AMSTERDAM 700 Jaar Amsterdam, een jubeljaar dus (behalve dan voor de Nieuwmarkters, de actiegroepen, de gemeenteraad, de metrobou- wers en zo nog wat meer). En een stad als Wenen, met een open oog voor „promoting” draagt een jubelsteen bij in de vorm van een nostalgische VVV-show. Een fraaie steen, die decadent glittert tegen een fond van verschoten oud-rose zijde. „Rendez-vouz met Wenen” is de slagzin van de tentoonstelling in het Rijksmuseum Vincent van Gogh. Ze is gewijd aan de glorieuze periode van Wenen, de tijd van de Jugendstil, van Johan Strauss, het bloeiende Prater en nog veel meer nostalgante factoren, de naam „Wien” een sfeer van nog steeds niet vergane glamour gevend, die in de grote benedenhal van het museum fraai aangezette klemtonen krijgt. Leest n euws. buwsti Den Uyl nieuffl ing, P. pen- ocht ei sboden. t toch! ooit r. HAARLEM Sinds zaterdag nacht, tien over drie, behoort Haar lems eerste jazzfestival tot het ver leden. Twaalf uur lang hebben de 450 betalende bezoekers kunnen luisteren naar tien uiteenlopende jazzgroepen met evenveel stijlen. Met het oog op het zeer gevarieerde programma mag men het festival als geslaagd beschouwen. Trouwens, alleen al het initiatief schreeuwt om navolging. En ook voor het feit, dat men op twaalf uren maar tien mi nuten is uitgelopen, verdient de or ganisatie alle lof. Maar er kleefde één groot, en voor velen met mij, zwaarwegend bezwaar aan de op zet: de omgeving. Wanneer wordt gesproken over een jazzfestival, denk je aan een ruimte, waarin je met een groepje mensen gezellig aan een tafeltje kan zitten kleppen; waarbinnen zich ook de bar bevindt en waar tevens eventuele danslus- tigen zich kunnen vermeien. En daar was in ons plaatselijke concert gebouw geen sprake van, zodat het woord festival wel wat hoog ge grepen was. -4’i Jazzfestival zeer gevarieerd Joseph Levine en Cathy Ryan met het boek „Een brug te ver”. KEES TOPS Dit bezwaar was geenszins nieuw een sue- Goede voorstelling, maar kan Brecht wel scoren? HEIN STEEHOUWER JAC HEIJER t ■I t >«41 itting iking m de met r een met neer Lijke uur- ani- in In dezelfde zaal kunstnijverheid van rond de eeuwwisseling, zo modern van vorm vaak, alsof bijvoorbeeld het aarde werk gisteren is ontworpen: strak, wit en zwart. Getuige de slangenstijl in het gedreven zilverwerk, zal dat porselein wel een uitzondering zijn geweest. Vlak erbij de Weense mode uit die Cees Smals Diamond Five tijdens het jazzfestival gefotografeerd door Arthur Bastiaanse. Maar goed, de realisten die hier nu hangen, zijn figuren als de bekende Alfred Hrdlicka met heel knappe etsen, Fritz Martinez met een grote olieverf, Heinz Klima en nog enigen, die toch ook een grote naam hebben. Wil je ze onder éné noemer brengen, dan valt op, dat ze allemaal bezig zijn met een sterk ont luisterend beeld van de mens: vervallen, gebonden, geteisterd of in confrontatie met de dood. Alles ook nogal explosief geschilderd en getekend in dramatische lijnvoering en kleuren. Het is begrijpe lijk, dit allemaal, want de Weense Ju- gendstilmens is grondig ten onder ge gaan in de waan van het Groot-Duitse Rijk. Daar helpen de Wiener Melange en de Sacher Torte. aangereikt door Am sterdamse meisjes in Dimdl-kostuum en begeleid door walsmuziek, weinig aan. Maar als je dat even vergeet, smaakt dat Weense gebak toch wel heel lekker. Annet Nieuwenhuyzen als Shen Te, de goede mens van Sezuan. de en ng mis >n 1e- ken- lout- van- Dit vond aribo lagen (Van onze kunstredactie) rij ent nacks Ma. t.m. akh. •1. Tel. I ont- leeft satie k de ■ging ega- in”. iigen de ;roep i A. dooi ver- lenis ging de st. r- ie Lindenlai l. 075-831 1-2300 ui i gevraag ge-institu id van 1 mstnassa 1733. e Riolen aks voor de riol iden. De n, schoo ogedruk 1 riolen 124. r leven jonge verdien.' t, wel j assist) nge d« 30 jaar. Levine zegt: „A bridge too far gaat iets heel anders worden dan The Lon gest Day. Deze rolprent, ook naar een boek van Ryan, was helemaal een oor logsfilm. Dit verhaal is voor de helft over de oorlog, voor de andere helft over mensen. Ik ben van plan zoveel mogelijk Hollanders voor Hollandse rol len, Duitsers voor Duitse rollen enz. te gebruiken- Ik wil dan ook dat als twee Duitse soldaten met elkaar praten, die mannen Duits praten, dat maakt het allemaal veel geloofwaardiger. Tenmin ste, ik kan me niet voorstellen dat twee Duitsers onder elkaar Engels spreken. En hetzelfde geldt natuurlijk voor Ne derlanders. Dan moeten we maar met ondertitels werken”. het stond in feite van te voren al vast en was volgens de organisatie niet te vermijden, aangezien de stoelen voor het koffieconcert van zondagochtend weer netjes in rijen moesten staan. Toch blijf ik het een essentieel bezwaar vinden, omdat het de gehele sfeer bepaalt. Nu kwam het er eenvoudig gezegd op neer dat men een uurtje luisterde, een kwar tier de gelegenheid had voor een pilsje en een praatje, om dan weer in drom men naar de zaal te schuifelen. Buiten de zaal was de muziek namelijk niet te horen zelfs niet op de achtergrond. Bij een eventuele herhaling volgend jaar (wat ik ten zeerste zou toejuichen) zou men toch meer rekening moeten houden met de sfeer die een dergelijk festival vereist. Maar terug naar de muziek, waarom het toch uiteindelijk gaat. Die muziek was, zoals gezegd, zeer gevarieerd. Het begon met de Zaanse Caledonians, een 20-mans formatie die gezellig swingende Er is ook een zaal met moderne schil derkunst, „Expressief realisme uit We nen” geheten. Jammer genoeg is het een verkeerde keuze, want deze schilderijen eh grafiek zijn niet typisch Weens, al valt er een nagalm van Kokoschka en andere expressionisten in te bespeuren. Typisch Weens zou het exposeren van de beroemde Fantastisch realisten zijn ge weest. (Van onze correspondente in Amsterdam) AMSTERDAM. Ongeveer 95 procent van de film „A bridge too far”, naar het gelijknamige boek van Cornelius Ryan, over de grote slag om Arnhem in de Tweede Wereldoorlog, zal in Nederland worden opgenomen. De filmproducent Joseph Levine, een goede vriend van de onlangs overleden Ryan, is met diens weduwe overeengekomen dat hij de best seller over de strijd om Arnhem zal gaan verfilmen. Hij denkt minstens 15 miljoen dollar voor de film nodig te hebben en is van plan een enorm aantal (tegen de vijftig) bekende filmsterren voor de hoofdrollen aan te trekken. „A bridge too far gaat een geweldig project worden. Ik ben van plan volgend jaar april met de opnames te beginnen. De tijd daarvoor heb ik echt wel nodig om alle voorbereidingen te treffen. Ik ben nu met mijn vrouw en mijn zoon en de weduwe Ryan in Nederland ik De tentoonstelling is vakbekwaam op gezet als een uitnodiging om zelf eens in Wenen te komen kijken en met de Weners mee te mijmeren over het Oos tenrij ks-Hongaarse Keizerrijk. Inderdaad gebeurde er toen iets in Wenen, lang niet alleen de befaamde lichte muziek- sitad langs de „Schone Blaue Donau”. Er werd in Jugendstil gebouwd door architecten als Otto Wagner en Josef Hoffmann, voor die tijd modern en vooruitstrevend en nu nog altijd boei end. En dan waren er de schilders als Gustav Klimt en Egon Schiele, maar later Oskar Kokoschka en Franz Marc. Klimt lijkt nu een aartsvader, wiens echoënde stem nog dóórklinkt in het werk van de jongste Fantastische realis ten, via Gutersloh en later Ernst Fuchs. En het blijkt hier nog altijd een jeugdi ge stem te zijn, ook al klinkt ze uit de verte. Klimt was een alleskunner, voor op in elke stijlvernieuwing in zijn jaren, een verbazend knappe schilder niet al leen, maar ook ontwerper van toegepas te grafiek en nog veel meer. Dat was met zijn vele medestanders en leerlingen ook zo. Van-Klimt is er hier helaas niet veel te zien. Wèl het type posters, dat door de jongeren van nu zo fel wordt be geerd, doch slechts enkele schilderijen en dan nog uit zijn vroege periode. Van Egon Schiele, de bijzonder indringende schilder van vrouwentypen, is er ook niet veel. Gelukkig valt dan wel op, dat sommige minder bekende schilders het beste peil uit de tijd van het „fin de siècle” eveneens haalden. Een prachtig vrouwenportret van Gottlieb Kempf bij voorbeeld. DEN HAAG (ANP). Toy de Wilde erfgename van de vorig jaar overleden dichter-tekenaar Nico Verhoeven, heeft een poëzieprijsvraag 2.000,uitge schreven. Gevraagd wordt een gedicht in vrije versvorm van tenminste vijftig re gels met als thema „Tweezaamheid in eenzaamheid”. De prijswinnaar zal op 20 augustus, de vijftigste geboortedag van Nico Verhoeven, worden bekendge maakt. UTRECHT (ANP) Met ingang van 1 april a.s. is Pascal A. R. Rijnders benoemd tot directeur van de stichting „De Nederlandse Bachvereniging”, die tegelijkertijd van Naarden naar Utrecht gaat verhuizen. De heer Rijnders is uit het muziekle ven afkomstig. Hij is 12 jaar als direc tiesecretaris in dienst geweest van de Stichting Gaudeamus en is mede-oprich- ter en directeur van de stichting Jr. Jacob van Eyck (promotie muziek van van 1750). swingende solo’s. Tot half acht 's avonds was het muzikale gehalte van het jazz festival wat mij betreft dus alleszins geslaagd en de gerenommeerde New Or leans Syncopators konden daar niets aan af doen. Het vijfkoppige Martin Haak Kwartet en het zesmans kwintet van Joop Schol ten zagen kans mijn enthousiasme enigs zins te temperen. Martin Haak liet zijn pianolklanken overstemmen door drie slagwerkers, onder wie de overigens uit stekende conga-bespeler Neppie Noya. Aangezien de piano tijdens het gehele festival al het slachtoffer was van een slechte geluidsweergave, had Haak het gemakkelijk met één drummer kunnen stellen. Het vrije jazz-element in het festival werd vertegenwoordigd door Joop Scholten’s nieuwe kwintet met on der meer Martin van Duynhoven (drums) en saxofonist Hans Dulfer. Het werd één zware elektrische dreun met scheurende uithalen, die wat mij betreft weinig met free jazz te maken had. Ter onderbreking van al die jazz, leek een bliksembezoek aan De Gravin, waar Bill Brooker’s Jugband optrad, niet on verstandig. Het was een heel andere sfeer in de afgeladen sherry-bodega, waar de Rotterdamse groep losjes zeer inspirerende jug-riedels over de hoofden van de door de muziek heen kakelende menigte uitstrooide. Teruggekomen in het wat tammere concertgebouw, was het toch nog genieten van de fraaie saxofoonsolo’s die presentator Ruud Brink toevoegde aan de muziek van het trio Irvin Rochlin en van het wat rom melige optreden van Boy Edgar’s Big Band. jazz-oude-stijl speelde, maar die helaas als enige band het ongerief had slechts op de eerste tien rijen goed door te komen. Het geluid bleef in de buurt van het podium hangen, iets waarmee later ook Madam Zenja tobde. Niettemin een lekkere opening, de Caledonians. Madam Zenja (eveneens afkomstig uit de Zaanstreek) zong, begeleid door Fred en Wik Horn, vooroorlogse blues. Ze maakte echter niet bepaald de indruk een blues-zangeres te zijn, stond eerder als een zoutpilaar met wat aangeleerde maniertjes achter haar microfoon en kon met haar vrij vlakke stem niet langer dan tien minuten boeien. Het tegendeel gold voor de Diamond Five en The Millers. Dat was ouderwets genieten geblazen! Diamond Five, hergegroepeerd rond trompettist Cees Smal, is een jazz combo van internationale klasse. De composities van Smal zijn om van te smullen, getuige „Blue Bass”, een won dermooi nummer dat het tegen elke Ellington-compositie kan opnemen en dat uitstekend werd gebracht door bas sist Frank Noya. AMSTERDAM. De Wessel Ilc kenprijs 1974 wordt dit jaar toege kend aan het amateurhobby-orkest De Boventoon uit Amsterdam. Het orkest waarvan de leden regelmatig bijeenkomen in het BIM-huis in Am sterdam staat onder leiding van de saxofonist Herman de Wit. Doel is het geven van ontplooiings mogelijkheden aan amateur jazzmusi ci. Het is voor de eerste keer dat een orkest deze prijs krijgt toegekend. Eerder mochten Ferdinand Povel Harry Verbeke en Willem Breuker (allen saxofonisten) en de pianist Leo Cuypers de prijs in ontvangst nemen. De kleine Zweedse zangeres Suzy Möller toonde zich bij The Millers het tegendeel van Zen ja, met dien verstande dat ze er was. De verjongde Millers deden het zeer goed, ook zonder accor- deonnist Johnny Meijer die het om fi nanciële redenen had laten afweten. De royaal besnorde vibrafoon-veteraan Ed dy Sanchez stal de show met enige zeer Hij toont een nagenoeg malende Mary in haar laatste uren. Haar tegenspelers zijn een zakelijke beul en een roofzuch tige hofhouding, die haar zelfs tijdens de tocht naar het schavot de laatste parel snoeren arhandig maakt. Wat Hildeshei- mer ook met dit stuk bedoeld mag hebben, regisseur Cor Stedelinck en zijn spelers slagen er niet in daaromtrent iets duidelijk te maken. Deste erger valt nu op hoe het aan werkelijk dramati sche lijnen ontbreekt. Van meet af aan is er het contrast tussen de vage waan beelden van Mary en de realiteit van haar omgeving. Maar dat contrast ont wikkelt zich helemaal niet. Tussen Mary’s tegenspelers onderling gebeurt genoeg, maar dat houdt alleen maar verband met hun hebzucht. Ook daar onvoldoende dramatische spanning. Ook in de rol van Mary (Josephine van Gasteren) zit geen ontwikkeling; in het begin daast ze uit angst voor de dood, daarna onder invloed van opwekkende dan wel kalmerende middelen. Het hele stuk door staat veel volk op de been in een sober zwart-wit decor van Mario Mocenni, maar de bezigheden die het van Stedelinck te doen krijgt zijn hoogstens illustratief op het onnoze le af. Waarom deze voorstelling uitge voerd moet worden is mij althans een raadsel. jaren, nu vergane glorie van zijde, tule, gouddraad, lange en kortere slepen van kant en brokaat, noem maar op, alles „beeldig” en zo te gebruiken in een nieuwe versie van „Keizerin Sissi”. Waaiers natuurlijk ook en andere attri buten voor het hofbal. iw te is Assi» ïisjes ig. Telt eh. gen 8 dan t.m. 181 :ot 2 1 ren avJ terweg Alles ij terweg I >0219. 1 LONDEN (UPI) Een schilderij van Vincenth van Gogh, ter waarde van enkele tonnen, is uit een kunsthandel in de Londense buurt Mayfair gestolen, zo is zondag door de Britse politie bekend gemaakt. Het schilderij, „De spittende boerin”, moet in de periode van 5 tot 20 maart zijn ontvreemd. ROTTERDAM Tijdens een infor mele bijeenkomst in de Rotterdamse Kunstenaarssociëteit werd besloten tot de oprichting van een landelijke stich ting ter bevordering van de belangen van de „oprechte amateur”, uitgever en drukker. Zitting in het bestuur hebben o.a. Jana Beranova, Bas Lubberhuizen en vertegenwoordigers van beide catego rieën. Doelstelling van de stichting is: Algemene bekendheid en distributie mogelijkheid van produkten van de mi nipress; oprichting van een verzamel centrum; stand van minipressen tijdens het Poetry International Festival van 8-15 juni 1975 te Rotterdam; landelijke landelijke expositie en eventuele markt najaar 1975, o.a. in Rotterdam, Amsterdam, Den Haag, Utrecht; stand op de boekenmarkt in mei 1975. Tevens zal een eigen bulletin verschij nen (viermaal per jaar) teneinde onder linge contacten te leggen en te verstevi gen. Ook de literaire instuif Haarlem heeft zich bij de stichting aangesloten. Voor het tijdschrift van de instuif: „Zomaar wat gedichten en vertellingen” biedt dit de mogelijkheid ervaringen uit te wisse len met tijdschriften die opdezelfde golf lengte bezig zijn. Dit heeft met name geleid tot ruilabonnementen met „Op- wenteling”, poëzie-periodiek „Naar Mor gen” uit Eindhoven en „Brug", literair tijdschrift, uit Delfzijl. ROTTERDAM. Het Stadstoneel Rot terdam heeft „Mary Stuart” op het re pertoire genomen, een stuk uit 1971 van de Duitse schrijver Rudolf Hildesheimer. Geen romantisch drama a la Schiller, geen modern psychologisch spel, geen historisch-materiallstische verklaring van de politieke figuur Mary Stuart. Misschien bedoelt de schrijver te tonen dat ons beeld van de geschiedenis zo absurd is, dat je er van alles bij kunt verzinnen. zelf voor de eerste keer om locaties, rond Arnhem, Nijmegen, waar het boek nog meer speelt, te gaan bekijken. Ik wil overleg plegen met allerlei mensen. Hierna gaan we naar Engeland om onder meer te spreken met de jongste broer van veldmaarschalk Montgomery, dat is een pas gepensio neerde kolonel die er wel voor voelt om de rol van Montgomery in de film te spelen.” Mevrouw Ryan vult aan: „Die man lijkt zo vreselijk veel op de bekende Montgomery, vooral en profile, en zeer sterk in zijn manier van doen. En hij heeft ook dezelfde tamelijk hoge stem waarmee hij razendsnel praat. Ik ben heel erg blij dat Joe het boek van mijn man wil gaan verfilmen. Corry heeft zelfs eens gezegd, toen hij nog niet eens klaar was met het boek: „Joe, ik wil dat jij er een film van maakt”. Levine: „Als deze verfilming ces wordt (het boek is dat al: in Neder land zijn in drie maanden meer dan honderdduizend exemplaren verkocht, de verkoop in andere landen is navenant en van het succes van de verfilming ben ik bijna overtuigd), dan kan dat een geweldige injectie voor de Nederlandse economie betekenen. Alleen al omdat wij hier dan voor een jaar zouden komen wonen: Mijn vrouw kent name lijk haar gelijke niet als het om geld uitgeven gaat!” Mevrouw Ryan: „Als deze film voor Nederland gaat doen wat „The Longest Day” voer mijn man hier heeft gedaan, dan krijgen jullie hier een complete invasie uit de hele wereld”. Levine over zijn plan om zo’n vijftig internationale sterren aan te trekken voor de verschil lende rollen, naast nog tal van acteurs voor de kleinere rollen: „Ik ben ervan overtuigd dat ik iedereen die ik voor deze film wil hebben, kan krijgen. Ik zal de meeste acteurs ook maar zeer kort nodig hebben, vier dagen tot een week en dat vinden ze wel prettig”. Voor wie de naam Joseph Levine niet kent: Het is heus geen kleine jongen die aan dit gigantische karwei gaat begin- nen. Levine heeft meer dan 490 produk- ties op zijn naam staan. Geen geringe prestatie voor een man van 69 jaar- Een andere prestatie (in het wereldje van de film zo mogelijk nog ongebruikelijker): hij is al 36 jaar met dezelfde vrouw getrouw. Levine vertelt contact te hebben ge had met Paul Newman, Steve McQueen, Dustin Hoffman. Cliff Richard en Peter O’Toole, voor de hoofdrollen, maar hij wil niet zeggen of hij al deze toezeggin gen heeft binnengekregen. „In elk geval: als er ooit een film is geweest met wel duizend spelers, dan gaat deze het wel worden. Toen ik voor het eerst het boek las wilde ik het al dolgraag verfilmen; ik heb het nu vier keer gelezen en ik ben er nog altijd zeer van onder de indruk. Mevrouw Ryan zal technische adviezen voor de film leveren en een van de mensen die dolgraag het script willen schrijven is Mario Puzzo, de schrijver van The Godfather, maar ook daarover is nog geen definitieve beslis sing genomen”. Levine wil het niet uitdrukkelijk be vestigen, maar er gaan geruchten dat hij deze week prins Bernhard zal ontmoe ten, om ook met hem over zijn film- plarmen te praten. Hij en mevrouw Ryan hebben de prins overigens al eer der ontmoet, in New York. Levine heeft verscheidene beroemde films uitgebracht, zoals: Huwelijk Itali aanse stijl, en Achtenhalf (van Fellini); hy produceerde o.m. The Graduate, Sol dier Blue en A touch of class. Vele sterren hebben in zijn produkties mee gedraaid, zoals Sophia Loren, Brigitte Bardot, Shirley Mc Laine, Marcello Mas- troianni, Peter O’Toole, Steve McQueen, Peter Sellers, Dustin Hoffman en Mar lon Brando. J J s ^Ki

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7