Boekenclubs PAAS SERVETTEN vooral voor ontspanning Muijs Directie Harnoncourt geen goede impuls Orgelschool Goed opgezette nostalgische VVV-show WENEN IN VAN GOGH MUSEUM p/ezanterie TELEFUNKEN rijdt langs „ELEGANT" „ELEGANT" MODEHUIS MODEHUIS Johannespassion nieuwe stijl Rectificatie In Utrecht radio's. Cheek-to-cheek op een tango van Malando. De Futurum wasemafzuigkap bij HSR „DE GOEDE MENS VAN SEZUAN” BIJ PUBLIEKSTHEATER 13 KUNST 25 MAART DINSDAG 1975 s ft lAftCON SPECIAALZAAK Endioe zou zo'n meeslepend stuk muziek beter tot zijn recht komen dan op eenTelefunken radio? Kijk en luister eens bij uw winkelier. En ontdek dat de Telefunken collectie loopt van portable tot wereldontvanger. (ADVERTENTIE) Goede voorstelling, maar kan Brecht wel scoren? en een' bureau voor JAC HEIJER (ADVERTENTIE) TOON VRANKEN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) TEL. 1-UNaEN S Nu HEIN STEEHOUWER KV V *4 Hl, Gedempte Oude Gracht 97-103-105 Telefoon 32 46 50 10 rn AMSTERDAM Het Publieks- theater geeft van „De goede mens van Suzean” van Bertolt Brecht een in menig opzicht goede voorstelling. Regisseur Hans Croiset heeft zijn spelers zover gekregen dat ze echt hun best doen afstandelijk te spe len, dat wil zeggen: ze pogen het betoog van Brecht eerder recht te doen dan hun individuele acteer- traditie. Al blijft voor mij de vraag open of Brecht zijn doelpunt heeft kunnen scoren, de voorzet was uit stekend opgebouwd. Annet Nieuwenhuyzen als Shen Te, de goede mens van Sezuan. In dezelfde zaal kunstnijverheid van rond de eeuwwisseling, zo modem van vorm vaak, alsof bijvoorbeeld het aarde werk gisteren is ontworpen: strak, wit en zwart. Getuige de slangenstijl in het De heer en mevrouw M. A. NEDERHOF. A'le typen voorradig. Barrevoetestraat 8, Haarlem, 150 meter vanaf parkeergar. Raaks sn. i 2 --v - U schonk ons 37 jaar uw vertrou wen. Hiervoor onze hartelijke dank. Wij menen dat onze mede werkster Mej. de Boer dat ver trouwen ook verdient en hopen dat u daarom de bekende weg naar de Zijlstraat 95 blijft gaan. Uit het onderzoek is ook gebleken welke mensen het meest worden beïn vloed door brochures van een boeken club. Het zijn: vrouwen meer dan man nen; de leeftijdsgroep van 17 tot en met 34 jaar: mensen met een mavo-oplei- dingsniveau; in sociaal-economisch op zicht de middenklasse. AMSTERDAM. De grote, men mag wel zeggen heilige Amsterdamse traditie van de Mattheuspassion in het Concert gebouw op Palmzondag is doorbroken. Voor het eerst sinds jaren werd op deze zondagmiddag niet de Mattheus- maar de Johannespassion van Bach uitgevoerd. Ter vergelijking meldt de Boekman- stichting dat éénderde van de Neder landse bevolking boven de 17 jaar we] eens een boek leent uit de bibliotheek. Ruim een kwart van hen doet dat zeer vaak tot geregeld. Van de Nederlanders kent 82 procent de boekenbon en de platenbon. Keukenkiezers met een goede neus ontdekken Een Zweedse Futurum boven de kookplaats betekent optimale afzuiging via het krachtig werkende randafzuigsysteem. Futurum is voorzien van een labyrintvetvanger, wat een konstante capaciteit garandeert. U ontdekt de Futurum, gemonteerd en wel, in de keuken- toonzaal van HSR. Van Klimt is er hier helaas niet veel te zien. Wèl het type posters, dat door de jongeren van nu zo fel wordt be geerd, doch slechts enkele schilderijen en dan nog uit zijn vroege periode. Van Egon Schiele, de bijzonder indringende schilder van vrouwentypen, is er ook niet veel. Gelukkig valt dan wel op, dat sommige minder bekende schilders het beste peil uit de tijd van het „fin de siècle" eveneens haalden. Een prachtig vrouwenportret van Gottlieb Kempf bij voorbeeld. De tentoonstelling is vakbekwaam op gezet als een uitnodiging om zelf eens in Wenen te komen kijken en met de Weners mee te mijmeren over het Oos tenrij ks-Hongaarse Keizerrijk. Inderdaad gebeurde er toen iets in Wenen, lang niet alleen de befaamde lichte muziek- sitad langs de „Schone Blaue Donau”. Er werd in Jugendstil gebouwd door Klimt lijkt nu een aartsvader, wiens echoënde stem nog doorklinkt in het werk van de jongste Fantastische realis ten. via Gutersloh en later Ernst Fuchs. En het blijkt hier nog altijd een jeugdi ge stem te zijn, ook al klinkt ze uit de verte. Klimt was een alleskurmer, voor op in elke stijlvernieuwing in zijn jaren, een i’erbazend knappe schilder niet al leen, maar ook ontwerper van toegepas te grafiek en nog veel meer. Dat was met zijn vele medestanders en leerlingen ook zo. hangen, zijn figuren als de bekende Alfred Hrdlicka met heel knappe etsen, Fritz Martinez met een grote olieverf, Heinz Klima en nog enigen, die toch ook een grote naam hebben. Wil je ze onder éné noemer brengen, dan valt op, dat ze allemaal bezig zijn met een sterk ont luisterend beeld van de mens: vervallen, gebonden, geteisterd of in confrontatie met de dood. Alles ook nogal explosief geschilderd en getekend in dramatische lijnvoering en kleuren. Het is begrijpe lijk. dit allemaal, want de Weense Ju- gendstilmens is grondig ten onder ge gaan in de waan van het Groot-Duitse Rijk. Daar helpen de Wiener Melange en de Sacher Torte, aangereikt door Am sterdamse meisjes in Dirndl-kostuum en begeleid door walsmuziek, weinig aan. Maar als je dat even vergeet, smaakt dat Weense gebak toch wel heel lekker. HOUTEN. De Utrechtse gemeente Houten had maandag de nationale pri meur van een nieuwe vorm van muziek- onderricht, een rijdende orgelschool, die voorlopig elke week één dag zal worden gestationeerd in de centra van Houten, Breukelen, Maarssen, Vleugen- de Meern, Nieuwegein en IJsselstein. architecten als Otto Wagner en Josef Hoffmann, voor die tijd modem en vooruitstrevend en nu nog altijd boei end. En dan waren er de schilders als Gustay Klimt en Egon Schiele, maar later Oskar Kokoschka en Franz Marc. noncóurt stuit ik duidelijk op inconse quenties. Het koor liet hij veelal strak en onbewogen zingen in een monotoon ritme. De instrumentale bezetting was te luid en de klank van het versterkte Nederlands Kamerkoor met zijn 24 ko risten was daar vaak niet tegen opge wassen. Ook het evenwicht in de kobr- klank lag niet ideaal; de bassen over heersten en de sopraanklank was daar tegen te schuchter. Het openingskoor dat een openbaring zou moeten zijn, was onduidelijk en dreigde zelfs een moment de mist in te gaan. Zo was het althans op het voorconcert van het Nederlands Theatercentrum. AMSTERDAM 700 Jaar Amsterdam, een jubeljaar dus (behalve dan voor de Nieuwmarkters, de actiegroepen, de gemeenteraad, de metrobou- wers en zo nog wat meer). En een stad als Wenen, met een open oog voor „promoting” draagt een jubelsteen bij in de vorm van een nostalgische VVV-show. Een fraaie steen, die decadent glittert tegen een fond van verschoten oud-rose zijde. „Rendez-vouz met Wenen” is de slagzin van de tentoonstelling in het Rijksmuseum Vincent van Gogh. Ze is gewijd aan de glorieuze periode van Wenen, de tijd van de Jugendstil, van Johan Strauss, het bloeiende Prater en nog veel meer nostalgante factoren, de naam „Wien” een sfeer van nog steeds niet vergane glamour gevend, die in de grote benedenhal van het museum fraai aangezette klemtonen krijgt. Een boekenbon wordt gekocht als noodoplossing als men niet meer weet wat men moet geven en omdat de ont vanger vrij is in het kopen van een boek naar keuze. Zo redeneert de helft van de Nederlandse bevolking boven de 17. De prestaties van het instrumentale ensemble verdienen veel lof. Wat in deze uitvoering echter zeker aan het licht kwam is de overtuiging, dat Harnon court geen dirigent is. Hij mag als Barokwetenschapper een autoriteit zijn als dirigent is hij een leek, die met vreemde gebaren en lichaamsbewegingen zijn intenties kenbaar maakt. Dit Wan van invloed geweest zijn op het totaal van de prestatie. Ik had iets bijzonders verwacht, een werkelijke beleving van een nieuw stijlinzicht, een krachtige im puls maar deze uitvoering heeft daaraan maar ten dele voldaan. Een vrouwenportret door Egon Schiele. schijn hooggehouden. Het was nu alsof dé bal van Brecht virtuoos tegen de doelpaal knalde: Zeker, de spelers komen een heel eind in een vertellende, afstandelijke speel- trant. Daar is zichtbaar hard aan ge werkt. De houding en de manier van bewegen van elke speler hoe klein de rol ook is zijn weloverwogen ontwikkeld en vastgelegd. Bij sommige spelers le vert de voor hen ongebruikelijke acteer stijl verrassingen op. Nell Koppen, Sigrid Koetse, Petra Laseur, Jerome Reehuys en tot op zekere hoogte ook Schneider spelen echt anders dan gewoonlijk. An net Nieuwenhuyzen, die zowel de goede mens Shen Te als haar slechte, kapita listische alter ego Shui Ta speelt,’ brengt in stem, gebaar en houding 'precieze nuanceringen aan. Ze laat ook zien dat overeenkomstig de wens van Brecht de goede Shen Te niet alleen goed is en de slechte Shui Ta niet alleen maar slecht. Van zichzelf is ze al een actrice van formaat, die in staat is elk woord en elke blik grote kracht mee te geven. Het publiek stond bij de première dan ook voop^aai;;te juichen. CroiseOn Niels kamel. die hef’ to neelbeeld en de costuums ontwierp, heb ben de spelebs op verschillende manie ren geholpen tot vertellend spelen. Een vondst is om het voortoneel een uit- bouwtje tussen de eerste schouwburge- rijen te geven met een hekje erop. Wanneer er wezenlijke dingen gezegd worden, staat de speler achter dat hek en zegt z’n zegje als een redenaar, recht streeks op het publiek- De scène wordt een ogenblik verlaten, het verhaal mo gen we even vergeten. Er wordt iets gezegd, dat Brecht en/ef Croiset -van algemeen belang vinden, dat de situatie 0 „keel»'"'" e'gen Saterdag ook °P a rtOAö uU^‘ geopend Van deze bevolking koopt 21 procent het liefst een boek via een boekenclub. 56 procent van de Nederlandse bevol king leest een boek voor ontspanning. Van de boekenclubgebruikers is dit per centage 70. Elf procent van de Neder landse bevolking boven de 17 jaar mis koopt zich het meest bij een boekenclub, waarmee alle verkooppunten van boeken in beschouwing genomen een miskoop het meest voorkomt bij een boekenclub. gedreven zilverwerk, zal dat porselein wel een uitzondering zijn geweest. Vlak erbij de Weense mode uit die jaren, nu vergane glorie van zijde, tule, gouddraad, lange en kortere slepen van kant en brokaat, noem maar op, alles „beeldig” en zo te gebruiken in een nieuwe versie van „Keizerin Sissi”. Waaiers natuurlijk ook en andere attri buten voor het hofbal. Er is ook een zaal met moderne schil derkunst. Expressief realisme uit We nen” geheten. Jammer genoeg is het een verkeerde keuze, want deze schilderijen en grafiek zijn niet typisch Weens, al valt er een nagalm van Kokoschka en andere expressionisten in te bespeuren. Typisch Weens zou het exposeren van de beroemde Fantastisch realisten zijn ge weest. Maar goed, de realisten die hier nu De orgelschool is ondergebracht in een oplegger, waarin 17 orgels staan opge steld. De lessen worden ’s middags eh ’s avonds gegeven. De initiatiefnemer van deze rijdende orgelschool een Utrechtse muziekhandel heeft zich verzekerd van de medewerking van de plaatselijke gemeentebesturen en (voor zover aanwezig) muziekschool. Dé ko mende weken worden in diverse plaat sen in de Utrechtse regio kennisma- kingsconcerten gegeven. Men rekent op zo’n 500 cursisten per week. Voor vier lessen moet 37 (inclusief studiemateri aal) worden betaald. De inrichting van de rijdende orgelschool vergde een in vestering van een ton. De legendarische interpretatie van Mengelberg, sterk romantisch, blijft voor degenen die dit ervaren hebben een dierbaar herinneringsmonument. Daarna kwam van Beinum, strakker, beknop ter maar niet minder intens bewogen. Jochum prefereerde weer de romanti sche benadering, hoewel niet in het o verdrevene en werkte zijn klankideaal graag uit in grote bezettingen. Intussen groeide een nieuw Bach-specialisme en streefde men naar een authentieke be zetting en grotere soberheid. Toen kwam als respons daarop twee jaar geleden Leitner en dat was voor velen, ook voor ondergetekende een openbaring Met kleine ensembles van instrumentale en vocale groeperingen legde hij in een transparante totaalklank veelvermoede maar nog nauwelijks gehoorde details bloot. De overdracht van zijn doorlichte visie was daarbij van een ontwapenende eenvoud en geniale exactheid. Zoals bij elk nieuw gezichtspunt brandden ook hier de discussies los maar voor menig een was dit het alpha en omega. Nog zijn de Mattheus-uitvoeringen in den lande niet verdwenen, ook niet ir> Amsterdam: Excelsior o.l.v. Meindert Boekel handhaaft de traditie met twee uitvoeringen maandag en dinsdag. Anton Kersjes heeft de traditie van het Con certgebouw overgenomen met het Am sterdams Toonkunstkoor, en de Bachver- eniging gaat onversaagd en gedegen ver der met liefst drie uitvoeringen in de Grote Kerk te Monnikendam. Maar de teruggang is begonnen. De moderne mens wil zich losweken van tradities: zo is het ook de „Gijsbreght” vergaan en zo ging het in de middeleeuwen niet anders met de mysteriespelen. Alles komt en gaat en keert weer terug met de golfslag van de tijd. Voor de uitvoering van de Johannes passion nieuwe stijl had men de barok- specialist Nicolaus Harnoncourt aange trokken, die zich door diepgaande studie heeft ingewerkt en ingeleefd in de uit voeringspraktijken uit de tijd van Bach. Helaas moet ik zeggen, dat deze uitvoe ring mij teleurstelde en zelfs problemen heeft opgeroepen. In de lezing van Har- charmant getoond een Weense waaier van eer-eergisteren. Op de Kunst-pagina in onze krant van gisteren verscheen de bespreking door Hein Steehouwer van een ten toonstelling onder de kop van een toneelrecensie door Jac Heijer. Beide recensies worden vandaag opnieuw geplaatst. Onze excuses voor de ver warring. Kunstredactie. ZIJLSTRAAT 95 t.o. STADHUIS H.AARLEM ZIJLSTRAAT 95 le etage HAARLEM t.o. STADHUIS ingang „French Connection”) Verwijzend naar nevenstaande an nonce hopen wij dat de cliënten het zo vertrouwde adres zullen blijven bezoeken voor: HOUTE COUTURE Dameskleding naar maat EXCLUSIEVE STOFFEN FRANSE COUPE Knippatronen naar maat en pasklaar A. H. DE BOER. Wat Harnoncourt aan het koor aan expressiviteit te kort deed en juist aan de koorpartijen legt Bach felle acti viteiten op gaf hij aan bepaalde solisten te veel toe. De dramatische in terpretatie van de Christus door Peter van der Bilt paste niet in het sober klankvak. De temperamentvolle evange list Nigel Rogers liet als actief verhaler zijn emoties nogal eens de vrije teugel en ook de tenor van de aria’s Philip Langridge sprong er als lyrisch com mentator met zijn fraaie stem wel dege lijk uit. De alt Marianne Dieleman nog wat onevenwichtig van klank en voor dracht, paste zich met de sopraan Elly Ameling overtuigend aan de passie- nieuwe-stijl aan, maar wat soberheid en stijlvolle expressiviteit betreft zou ik de bas Ruud van der Meer de beste punten willen toekennen. Deze gegevens van markt- en opinieonderzoek in opdracht van de stichting Speurwerk betreffende het boek zijn bekend gemaakt door de dr. E. Boekmanstichting, het sociaal wetenschappelijk studiecentrum vooi kunst en cultuur. Het onderzoek betrof een steekproef onder 906 mannen en vrouwen boven de 17 jaar. Bij een gelijkenis, zoals „De goede mens van Sezuan” er een is, gaat het altijd om de moraal. Let op de laatste zinnen en de bedoelingen moeten duide lijk zijn. Brecht laat op het eind, wan neer het goede niét beloond en het kwade evenmin gestraft is, een speler opkomen met een slotwoord tot het publiek. Daarin zegt hij o.a.: „Het stuk is uit maar open alle vragen. Gaat ’t om een andere mens? Of wereld? Geen geweld? Misschien om an dere góden? Of juist géén? Wij blijven zoeken, maar liefst niet alleen”. De speler roept het hooggeëerd publiek op om snel aan het goede slot te werken. Met andere woorden: Brecht geeft geen pasklaar antwoord, over hoe de wereld eruit moet zien, waarin recht vaardigheid heerst. Hij vraagt in de epiloog om discussie en het stuk draagt daar zeer genuanceerd materiaal voor aan. Vormingstoneel dus van de boven ste plank. Proloog zou het moeten spe len, maar niet kunnen. Het Publieksthe- ater kan het wat de rolbezetting betreft wel, maar is een traditioneel gezelschap, dat „De goede mens van Sezuan” speelt als één in de rij van 's werelds grote klassieken in moderne vorm. Dat is wat anders dan Brecht spelen vanuit de politieke overtuiging, waarin Brecht ze heeft geschreven. Ik geloof dat pas dan stukken als „De goede mens van Sezu an” op het publiek een politiserende werking hebben. Deze voorstelling, hoe mooi en soms ontroerend ook, miste die Dat werd met name duidelijk aan het slot. Het is Eric Schneider, die bovenver melde tekst tot het publiek richt, hele maal vol van ingeleefde oprechtheid, stralende glimlach, witte tanden, epn sierlijk handgebaar- Ik zie een uitste kend acteur en hoor Brecht niet meer. Geen haar op mijn hoofd die eraan denkt, om op Schneiders uitnodiging te werken aan- de verbetering van de we reld. in te gaan. Hij lijkt sprekend op de drie góden, die het spel inzetten én op gang houden. Ze worden hier voorge steld als drie filantropische heertjes, met een mooie maar zeer vrijblijvende mo raal. Schneider is precies zo’n welwillen de liberaal. Waarom lukt het Charles Cornette aan het slot van Mistero Buffo wel een gesprek los te slaan, zelfs on middellijk? Ik vermoed dat dat toch wel aan de maatschappelijke overtuiging zal liggen en niet aan het kunstenaarschap. Waarom had niet de geringste der ac teurs die slottekst van „De goede mens” kunnen zeggen. Dan was althans de DEN HAAG. Bijna een kwart van de Nederlandse bevolking boven de 17 jaar is lid van een boekenclub, negen procent is lid van Boek en Plaat, zeven procent van Europa Club Internationaal, vijf procent van de Nederlandse Boe kenclub er. drie procent van andere clubs. dan wel de strekking van het stuk verheldert. Misschien hadden er meer van dit soort middelen kunnen zijn. Waarom gebeuren de scènewisselingen niet bij vol licht en waarom is er toch niet een plaatsje op het toneel ingeruimd voor de twee musi ci? Ruud Bos heeft de oorspronkelijke muziek van Paul Dessau smakelijk gear rangeerd voor fluit en piano. Dat verge makkelijkt de spelers het zingen. Boven dien kan de muziek nu levend worden uitgevoerd, wat het ritme van de voor stelling moet bevorderen. De spelers, die zingen, hebben goede forse stemmen en zingen bekwaam en zuiver. Maar Mar griet de Groot na lage tijd terug op de planken laat horen wat een echte zangeres allemaal kan doen; ze bereikt zelfs dat typisch geluid, dat liederen van Weill en Dessau zo bijzonder maken. Het toneelbeeld zag er goed uit. Met constructies van smoezelig geverfde lat ten, enige golfplaten en een bijna to- neelbrede rode schutting schept hij een haast abstract beeld van stedelijke ar moede dat toch iets Chinees behoudt. Met de knappe belichting levert dat wonderschone beelden op. Zijn costuums zijn even mooi als intelligent gevonden. De paupers van Sezuan steekt hij in bruine en khaki overalls en stofjassen. De iets rijkere ingezetenen zijn gekleed in fellere kleuren en hebben net dat ordinaire van de kleine kapitalistjes in een povere buurt.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13