Egyptische minister van buitenlandse zaken Fahmi: VS sturen marineschip naar Indochina Topoverleg in Brussel over Ook Da Nang nu geïsoleerd vervanging van Starfighter over Samenwerking gemeente- en rijkspolitie Havenstaking in Londen duurt Proces-Pepermans voort (ITT) begonnen Verkoop Shell- produkten gehalveerd Strijd wordt na bestand niet meer hervat Koerdenopstand is ten einde partijstrijd Ontgoocheld GEWONDE VROUW KST 3 Mevrouw Sacharov mag niet naar Italië voor oogoperatie Op korte termijn Hof moet beslissen Franse ambassadeur in Somalië ontvoerd Billiton Suriname over apparatuur abortuskliniek Brits militair vliegtuig stort neer in Noordzee verhoogt op forse wijze lonen Ï3 Premier van Portugal Staking bij Italiaans spoorwegpersoneel BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 25 MAART 1975 1 Schuld 1 lulp Debacle snig sino latie Razend heid <ken been bloei ikers I en” iSSr BI I liga I - Jij 3 (Van onze parlementsredactie) i .mse Pge- ame Ne- zijn wer- SAIGON (AP, UPI). Noordvietna- mese en Vietcong-troepen hebben giste ren het noordelijk deel van Zuid-Viet- nam afgesloten, waardoor de havenstad Da Nang, geïsoleerd is komen te liggen. >llege tegen istad. het oog- een i be- aan- largi- dienst waar- maart Star- renge- uitbo- laal - bloei outes” (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) De reorganisatie zal worden begeleid door een interdepartementale stuurgroep onder leiding van de regeringscommissa ris prof. mr. J. M. Polak en een nog in te stellen begeleidingscommissie. De Po litiewet hoeft voor de reorganisatie niet gewijzigd te worden, al sluiten de be windslieden een tussentijdse aanpassing op enkele ondergeschikte punten niet uit. Dit hebben de beide ministers gisteren in Den Haag bekendgemaakt. De punten waarop rijks- en gemeentepolitie kun nen gaan samen werken zijn: de surveil lance, recherche, de samenwerking bij rampen, de bereikbaarheid voor het pu bliek en de samenwerking op technisch gebied. De Israëlische oud-minister van bui tenlandse zaken Abba Eban heeft giste ren gezegd, dat Israels politieke positie een van Verwacht wordt dat zich vandaag nog eens vier miljoen arbeiders bij de sta king zullen aansluiten en dat dan onder meer de scholen en alle overheidsinstan ties zullen moeten sluiten. Het treinver keer zal naar verwachting vanavond om acht uur hervat worden. Het Amerikaanse congres heeft giste ren zijn goedkeuring verleend aan een wetsvoorstel voor buitenlandse hulp ter waarde van 3.7 miljard dollar. Meer dan een miljard dollar hiervan is bestemd voor het Midden-Oosten. Het wetsvoor stel zal ter goedkeuring naar president Ford worden doorgezonden. Volgens het Ministerie van Defensie in Londen was het toestel, een omgebouw de Victor-bommenwerper, op een oefen- vlucht waarbij twee vliegtuigen van het type Buccaneer zouden oefenen in het innemen van brandstof in de lucht. (Van onze redacteur in Brussel Henk Kolb) BRUSSEL. Voor de raadkamer van de Brusselse rechtbank is giste ren achter gesloten deuren een begin gemaakt met de gerechtelijke proce dure tegen Frank Pepermans, presi- dent-directeur-generaal van Bell Te lephone, een dochteronderneming van ITT. NEWCASTLE (ANP-Reuter). Een tankvliegtuig van de Britse luchtmacht met vijf bemanningsleden is gisteren ter hoogte van Doggersbank in de Noordzee verongelukt. Eén bemanningslid is opge pikt door het Duitse vrachtschip Hohe- burg, dat het zoeken naar verdere over levenden voortzet. MÜNCHEN (DPA). In een inter view met de Süddeutsche Zeitung heeft premier Casco Dos Santos Goncalves van Portugal zijn „ontgoocheling” uitge sproken over de partijen in zijn land en hun strijd. PARAMARIBO (ANP). De werkne mers bij Billiton Suriname krijgen vol gens een nieuwe afgesloten arbeidsover eenkomst loonsverhogingen van 18 tot 34 percent met daarbij een volledige com pensatie voor de stijging van de kosten van levensonderhoud. in roep ;atie be leeft ge- leeft het ren” in- age- 2 en in 4 van hoge roor- iwde on- was Arn- ossen zijn i Den rgroep ierich- leder- /orden zijn ee op over- enees- tatron vesti- :ouden at de ver- van- ï-van leerd. nees- j, die heeft dat eente isdol- bouw daar- plicht enten iveen, camp ►ruari d - in art- le- op. sbe- ina- Lijk- lulp, ngen s ven. hulp inkse een smde ver heeft ■aad. CAIRO (Reuter-UPI) Israel heeft de „kwade weg” gekozen en de Arabische wereld moet zich mobiliseren en de joodse staat „bestraffen” voor het laten mislukken van de vredespogingen van minister Kissinger. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Ismail Fahmi, heeft dit gisteren verklaard op een bijeenkomst van ministers van buitenlandse za ken en vertegenwoordigers van de twintig leden tellende Arabische Liga in Cairo. >n bij e Ha- hem ebben ■statie vagen ducht ig en agent De staking was uitgeroepen door de vakbonden, die het overheidspersoneel en de landarbeiders hadden gevraagd om 24 uur het werk neer te leggen om betere arbeidsvoorwaarden af te dwin gen. DJIBOETI (AP). De Franse ambas sadeur in Somalië is ontvoerd toen hij uit de kathedraal van Mogadisjoe kwam, zo heeft de radio van Somalië bekend gemaakt. De Israëlische premier Rabin, heeft gisteren in een toespraak tot het parle ment gezegd dat de debacle van de onderhandeling over een interim-vredes- akkoord met Egypte de ernst van het conflict in het Midden-Oosten vergroot, doch dat de Arabische oorlogsdreigingen niets zullen bereiken. Huilende en steunende op de arm van haar man, de natuurkundige Andrei D. Sacharov, zei mevrouw Sacharov voor het visumkantoor in Moskou tegen jour nalisten uit het westen: „In de laatste oorlog heb ik aan het front gestaan. Nu, dertig jaar later, kan ik niet naar Italië gaan om medisch behandeld te worden. De 52-jarige mevrouw Sacharov heeft staar. Ze zegt dat zij het gezicht in haar rechteroog vrijwel kwijt is en dat het gezicht in haar linkeroog snel afneemt. Vrienden hebben haar uitgenodigd voor een behandeling in Italië, in een ooglij- dersziekenhuis in Siëna. De Verenigde Staten hebben besloten een marineschip met helicopters naar de wateren rond Indochina te sturen voor het geval Amerikaanse burgers en ande re in Indochina verblijvende buitenlan ders moeten worden geëvacueerd. Bron nen op het Pentagon sloten de mogelijk heid dat sommige helicopters zullen worden ingezet voor de evacuatie van personeel uit Da Nang niet uit. De troepen van de Vietcong en Noord- Vietaam hebben thans 11 van de 44 provincies van Zuid-Vietnam in handen, hetgeen neerkomt op 40 percent van het Zuidvietnamese grondgebied. <»d tonv riois •Mwfe’iJrrsonoo niz Een-tirouw, die by de beschietingen van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh door een raket werd gewond, wordt weg gedragen. De beschikking is niet naar de eis der wet met redenen omkleed, zo oordeelde de Hoge Raad, die de zaak terugverwees naar het gerechtshof in Amsterdam om opnieuw te worden behandeld. Aldus heeft de advocaat van de kliniek meege deeld. ROME (AP). Het personeel van de Italiaanse spoorwegen heeft gisteravond het werk neergelegd, waardoor het treinverkeer van de Alpen tot in Sicilië tot stilstand kwam. BRUSSEL- Minister Vredeling van Defensie en zijn collega van Buitenland se Zaken Van der Stoel hebben gisteren in de Belgische hoofdstad wederom be sprekingen gevoerd over de vervanging van de Starfighter. De bijeenkomst is een vervolg van de ontmoeting die on langs in Den Haag heeft plaatsgevonden. MOSKOU (UPI). Mevrouw Sacha rov, vrouw van de leidende dissident in de Sovjet-Unie heeft gisteren haar nood geklaagd over het feit dat de autoriteiten haar niet naar het buiten land willen laten gaan voor behandeling van een oogziekte. Zij vreest nu geheel blind te worden. „Ik had nooit gedacht zo’n partijgekib- bel nog eens te moeten meemaken. Ik meende dat de partijen lering hadden getrokken uit wat in de tijd van de eerste republiek is voorgevallen. Helaas, hebben niet veel geleerd”, zei de DEN HAAG (ANP). In het chemi sche bedrijf van de Nederlandse Shell- organisatie heeft zich de laatste twee maanden geen positieve verandering voorgedaan. De verkopen van chemische produkten lagen gedurende januari en februari gemiddeld 50 percent beneden die van de eerste twee maanden van 1974. Alleen de insecticiden van de Shell blijven zich in een grote belangstelling verheugen. Dit is onlangs in een vergadering van de ondernemingsraad door de directie meegedeeld. Ook in de vraag van de markt naar de basisprodukten benzine, petroleum, gasolie en stookolie is gedu rende de laatste twee maanden weinig veranderd. De groei van de consumptie in West-Europa is vrijwel tot stilstand gekomen en voor sommige produkten is de consumptie zelfs verminderd. De pri maire destillatiefabrieken van de Shell werken nog steeds op capaciteit van ongeveer 60 percent, die gedecreteerd wordt door de vraag naar speciale pro dukten, zoals Ipg, smeerolie en bitumen, aldus het verslag van deze o.r.-zitting in het bedrijfsblad „Onder de vlam”. Fahmi zei daarbij dat Israel bij de onderhandelingen „arrogant” is opgetre den en dat het voor het mislukken van Kissinger’s pogingen verantwoordelijk is. „Tegenover deze Israëlische arrogantie moeten de Arabieren hun bekwaamhe den en vele wapens mobiliseren om Israel te straffen overeenkomstig zijn gedrag.” Fahmi Stelde een gezamenlijke campagne voor om Israel uit de Vere nigde Naties en andere internationale instellingen te verwijderen, alsmede een opvoering van de Arabische economische boycot tegen dit land. Israel zou behan deld moeten worden als Zuid-Afrika en Rhodeslë, aldus de Egyptische bewinds man. (Van onze speciale verslaggeefster Bep Udink) TEHERAN. Bij het aflopen van het bestand in Irak eind maart zullen de Koerden de strijd niet meer hervatten. De revolutie van de Koerden in Irak is ten einde. Het georganiseerd verzet is opgegeven. Dit is een besluit van Barza ni en zijn bureau met vijf van de zes commandanten. Het besluit is definitief genomen op 19 maart en één commandant die niet aan het overleg dat aan dit besluit "ooraf- ging heeft deelgenomen, heeft meege deeld dat hij mogelijk zal doorgaan met een kleinere vorm van oorlogvoering harhr ruim 160.000 terwijl er nu dage lijks 1500 tot 2000 bijkomen. Alle koerden, zowel de gevluchten uit het buurland, als ook de Koerden die in Piransharhr wonen, zijn bang en in paniek voor de politie van Piransharhr. De situatie is te omschrijven als één van hevige paniek, chaos overal. Een cproep wordt gedaan om stappen te onderne men bij de regering van Turkije en van Perzië om de grens ten minste een maand langer opengesteld te houden voor vluchtelingen, om te voornomen dat er een tweede Biafra optreedt Het is nu nog niet te laat, maar binnen één of twee weken kan het inderdaad le laat zijn. met een groot aantal van de vrije troe pen die nog beschikbaar zijn. Velen willen deze strijd samen met hem voe ren uit angst voor tegenmaatregelen van de kant van de Iraakse regering. Er wordt zware druk van de kant van Barzani uitgeoefend om de wapens neer te leggen. Een zeer betrouwbare zegs man heeft meegedeeld dat Barzani in Teheran ontboden is geweest door de keizerlijke majesteit en dat hij daar bedreigd is met algehele sluiting van de grenzen, ook voor vluchtelingen, en dat ook de mogelijkheid is genoemd van liquidatie van de totale staf van de Koerden. Wat de vluchtelingen betreft: vorige week was de stand in Pirans- Fahmi schoof de schuld van het mis lukken van de onderhandelingen volle dig op Israel. De Israëliërs stonden erop, aldus Fahmi, dat Egypte de „onmogelij ke” concessie zou doen een eind te maken aan de staat van oorlog tussen Volgens de ambassade van Somalië in Parijs eisen de ontvoerders, die zich hebben geïdentificeerd als leden van het front voor de bevrij ding van Af ars en Issas, de vrijlating van twee personen die in Frankrijk vastzitten. Verder wil len zij een losgeld van 100.000 dollar en een vliegtuig waarmee ze naar de hoofd stad van Zuid-Jemen Aden kunnen vertrekken. De drie weken oude staking is een protest van de havenarbeiders tegen overbodigheid door de grote vlucht die het vrachtcontainerverkeer neemt De vakbonden steunen de actie niet. Rabin zei dat de eisen van Egypte gedurende de onderhandelingen erop ge richt waren de oorlogscapaciteit van Egypte te vergroten en dat Israel van het begin al heeft aangeboden de passen Mitla en Gidi en de olievelden van Aboe Rodeis te ontruimen in ruil voor een niet-vijandelijkhedenverklaring yan de kant van Egypte. Gedurende de pendel tussen Jeruzalem en Aswan door Kissinger deed Israel een beperkter aanbod om zich halverwege de passen terug ter trekken, het ontruimde gebied te demilitariseren en alle olievel den onder Egyptisch burgerbestuur te stellen. „Zonder in bijzonderheden te treden moet ik zeggen dat het antwoord van Egypte op deze voorstellen of nega tief of onvoldoende was”, zo verklaarde de Israëlische bewindsman. DEN HAAG. De ministers Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) willen op korte termijn komen tot een nauwere samenwerking tussen rijks- en gemeentepolitie. Zij wil len daarbij niet wachten tot de gewest- vorming definitief van de grond is geko men, al houden ze voor de toekomst onverkort vast aan de gedachte van gewestelijke politie met daarnaast enke le centrale politiediensten. kan rekenen op AMSTERDAM (ANP). De Hoge Raad heeft de beschikking van de raad kamer van de rechtbank in Amsterdam vernietigd over de teruggave van de in beslag genomen medische apparatuur van een abortuskliniek aan de Sarphati- straat in Amsterdam. LONDEN (Reuter). De hoop dat op korte termijn een einde komt aan de staking van 9.000 havenarbeiders in Lon den is gisteren de bodem ingeslagen toen de stakers op een vergadering tegen hervatting van het werk stemden. De nieuwe CAO heeft een looptijd van anderhalf jaar. De overeenstemming tussen de vakbond en de maatschappij werd bereikt door medewerking van de bemiddelingsraad voor Suriname. Alle werknemers bij Billiton krijgen bovendien een bonus van 650 gulden als compensatie voor de kostenstijging in 1974. In de CAO is verder bepaald dat de vakbond protestacties mag uitroepen als het gaat om zaken die buiten de verhouding werkgever-werknemer lig gen. De bond krijgt ook inspraak bij de werving van buitenlandse arbeidskrach ten. De kinderbijslagregeling zal worden verbeterd terwijl de ouderdoms- en we duwenpensioenen zullen worden ver hoogd met 25 percent. Deze Franse ideeën sluiten nauw aan bij de denkwereld van minister Vrede ling en zij ruimen daarnaast plaats in voor twee elementen van betekenis: het streven naar standaardisatie en Europese wapenaankopen door Europese NAVO- landen benevens een duidelijke binding van een dergelijke onderneming met de EEG. ten bundelen en moeten besluiten bij voorkeur luchtvaartmateriaal aan te ko pen dat zij zelf hebben ontwikkeld in plaats van aanschaffingen te doen in derde landen- Voor Italië en Groot- Brittannië zou binnen dit geheel later plaats worden gemaakt en voor de Brit ten alleen als zij lid blijven van de EEG. Het meest kritieke probleem waar Is raël de komende maand mee te maken krijgt, is de verlenging van het maan- daat van de vredesmacht van de Vere nigde Naties. Volgens berichten uit Egypte zou president Sadat niet bereid zijn dit mandaat te verlengen. Dat hoeft niet te betekenen dat het vertrek van de VN-vredesmacht direct oorlog betekent. Wij kunnen ons heel goed voorstellen dat de bufferzone onbemand blijft” Als Egypte echter zal proberen de bufferzo ne te bezetten, dan zullen de Israëli’s dat als een orlogsverklaring beschouwen, aldus een Israëlische zegsman. Bij dit alles spelen dan ook nog poli tieke overwegingen mee, die zich toe spitsen op de vraag hoe Amerikanen of Fransen zullen reageren wanneer uitein delijk toch het toestel van de concurrent wordt gekozen. De politieke kanten van de vervanging van de Starfightêr1 Zijn steeds meer op de voorgrond gekomen) nu .de industriële compensatie die de Fransen en Amerikanen in het vooruit zicht stellen, niet veel meer uiteenlopen. beide landen en zelfs beloofde neutraal te blijven als Israel in oorlog met Syrië zou geraken. Fahmi vertelde, dat Egypte dit punt heeft trachten te omzeilen door de kwestie om te draaien. „Egypte vroeg van Israel de belofte dat het geen mili taire acties zou uitvoeren tegen Syrië. Egypte wilde daarbij schriftelijk laten vastleggen dat het zijn verplichtingen tegenover Syrië in geval van een Israëli sche aanval op dat land volledig zou nakomen. De Egyptische minister somde aantal details van de voorstellen zijn land op, zoals: Egypte zou alleen akkoord gaan met een Israëlische ontruiming van de olie velden van Aboe Rodeis en de bergpas sen in de Sinai als president Ford een verzekering op schrift zou geven dat de Verenigde Staten „actieve pogingen” zou den doen om voor de helft van dit jaar een soortgelijk op de Golanhoogten be- trekkinghebbend akkoord tussen Syrië en Israel tot stand te brengen. dat Israel duidelijk zou toegeven dat een „permanente en rechtvaardige” vrede in het Midden-Oosten niet bereikt kan worden zonder de deelneming van de Palestijnen. dat geen enkel scheidingsakkoord de hervatting van de Arabisch-Israelische vredesbesprekingen in Genève mocht vertragen. Toen Kissinger nag bezig was met zijn vredesmissie waren Egypte en Israel dicht bij een akkoord over een aantal aanvullende zaken, waarschijnlijk de bovengenoemde inbegrepen. Zij bleven echter onverzoenlijk over het funda mentele punt, de ruil van de olievelden en depassen tegen een non-belligerentie- verklaring. De Londense haven is door de staking verlamd en exportgoederen ter waarde van 200 miljoen pond sterling worden erdoor opgehouden. dent Lon Nol en alle andere leiders zich „alle offers” willen getroosten om land en volk op weg naar vrede te helpen. Uit het feit dat hij herhaaldelijk over „opofferingen” sprak maken waarnemers op dat hij wellicht doelde op de moge lijkheid van een aftreden van Lon NoL Volgens berichten uit Washington zou Lon Nol van plan zijn in de komende weken het land te verlaten. De komende twee weken zullen vier Aziatische ambassades in Phnom Penh hun deuren sluiten teneinde druk uit te oefenen op president Lon Nol om af te treden en Cambodja te verlaten. De ambassades van Japan,Maleisië,Indone sië e'n Thailand zullen „tijdelijk” sluiten, waarna er nog slechts vier ambassades in de Cambodjaanse hoofdstad geopend zullen zijn. Vier landen, Frankrijk, West-Duits- land, Nederland en België zouden zich moeten verbinden om gezamenlijk de toekomstige behoeften van hun militaire en burgerluchtvaart vast te stellen, hun mogelijkheden voor onderzoek en ont wikkeling van nieuwe vliegtuigen moe- Pepermans bevindt zich in voorlo pige hechtenis sedert de naam van zijn bedrijf genoemd werd in de zaak tegen Germain Baudrin, die ervan wordt beschuldigd vele miljoenen van de Belgische telefoon- en telegraaf dienst via toeleveringsbedrijven waarin hij belangen had, naar zijn „Arabische wereld moet Israel afstraffen” Zoals bekend heeft minister Vredeling voorgesteld nu wat minder Amerikaanse F-16-vliegtuigen te kopen teneinde met het dan te sparen geld deel te nemen in de ontwikkeling van een geheel Euro pees toestel dat kan beantwoorden aan de specifieke gevechtstaken van de lan den die bij de gezamenlijke aankoop betrokken zijn: Nederland, België, Dene marken en Noorwegen. Volgens NAVO-kringen hebben de ■FrSnsen in de voorbije dagen vergaande, aanbiedingen gedaan zowel wat betreft de prijs van de Mirage en garanties in verband met eventuele koersveranderin gen van de franc, als ten aanzien van de gehele Europese luchtvaart-industrie. ze premier. Ook om die reden, zie hij, zal de revolutionaire raad van de strijdkrach ten ook na het tot stand komen van een nieuwe grondwet „nog drie tot vijf jaar verder regeren”. In die overganstijd ver wacht hij dat de motorische rol van de beweging der Strijdkrachten gerespec teerd zal worden. De Britse ambassadeur in Portugal Nigel Trench heeft president Da Costa Gomes en minister van buitenlandse za ken Mario Soares gisteren laten weten dat zijn regering zich zorgen maakt over de ontwikkelingen in Portugal. Ook andere NAVO-landen zouden van plan zijn het voorbeeld van Groot-Brit- tannië te volgen. De bezorgdheid van de NAVO-landen over de ontwikkelingen in Portugal is toegenomen na de berichten over het feit dat de Portugese regering een Russische verzoek om een bunker- plaats voor Russische schepen op Madei ra in overweging heeft genomen. De Noordvietnamese troepen liepen gisteren de provinciehoofdsteden Guang Ngai en Tam Ky, die ten zuiden van Da Nang liggen, onder de voet. De wegen naar de noordelijker gelegen oude kei zerlijke hoofdstad Huë zijn afgesloten. De troepen in Da Nang kunnen op het ogenblik alleen nog maar per boot of per vliegtuig worden bevoorraad. Vol gens de berichten van het front zijn er in het gebied tweemaal zoveel Noord vietnamese als Zuidvietnamese troepen. Da Nang, de tweede stad van Zuid- Vietnam, heeft bijna een half miljoen inwoners en dient als hoofdkwartier voor het eerste legercorps dat op papier vier provincies bestrijkt. Hué, dé vierde stad van het land, is thans geheel omsingeld en zal rhet naar verwachting niet lang meer tïilhouden tegen het communistische offensief. Het Amerikaanse congres heeft giste ren een wet op toewijzingen aan buiten landse hulp tot een bedrag van 3,6 miljard dollar aanvaard. Een eerder op genomen bedrag van 522 miljoen dollar voor aanvullende militaire hulp aan Cambodja en Zuid-Vietnam was ge schrapt om oppositie tegen te gaan. Inmiddels verklaarde de nieuwe Cam bodjaanse premier Long Boret dat presi- eigen bankrekeningen in binnen- en buitenland te hebben laten verdwij nen. Germain Baudrin, die al vele ma len vergeefs heeft verzocht uit voor lopige hechtenis te worden vrijgela ten, was de hoogste administratieve ambtenaar bij de Belgische PTT. Zijn rechtszaak werd destijds onderbroken teneinde die tegen Pepermans op gang te kunnen brengen. Het is nog niet bekend welke be schuldigingen uiteindelijk tegen Pe permans zullen worden ingebracht, in het kielzog van de veelsoortige cor ruptie waarvoor Baudrin terecht staat. De hervatting van zijn zaak is voorlopig voor begin april op de rol gezet. nog nooit zo moeilijk is geweest als op dit moment. „Israël moet nu deelnemen aan de conferentie van Genève zonder dat het Amerikaanse steun. De Amerikanen zijn razend. Mogelijk zal Kissinger aftreden, en een andere minis ter van buitenlandse zaken in Washing ton is zeker niet in ons voordeel”, aldus Eban. -• II

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3