In mei volgt een Europese tentoonstelling voor expositie in Eindhoven Agenda Jonge Onderzoekers uit Velsen uitverkoren LI h U i ■I 1 Activiteiten bij COX EN HALSEMA IN VELSEN i „WETSWINKEL" VOO R INTERIEUR Ij KIC-Velsen Nrd. Veronica's Drive-in-show DUITSE CASTEN BIJ Wasserij DUYN met „Maribel „Het Voetlicht „TERRASVOCELS" DINSDAG 25 MAART 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 4 (Van een onzer verslaggevers) fi Kostbare apparatuur Heemskerk Velsen-IJmuiden Castricum Wijk aan Zee ■JU t Mk Wellicht geïnspireerd door de komst van de zogenoemde „Wets- winkels”, hebben thans ook de heren G. J. Spijker en C. van der Horst uit IJmuiden een bureau voor gratis adviezen opgezet. Al leen behoeft hier geen deskun dige bijstand te worden ver wacht wanneer men op de één of andere manier met wet of over heid in de clinch is geraakt, om dat beide heren zich slechts zul len beperkeh tot adviezen over interieur- en woninginrichting. VELSEN Twee jonge Velse- naren zullen op 4, 5 en 6 april aan staande deelnemen aan een expo sitie van de Stichting De Jonge Onderzoekers. Deze tentoonstelling, waaraan ook een wedstrijdelement verbonden is, wordt gehouden in het gebouw van De Jonge Onderzoekers te Eindhoven. Negen jonge onder zoekers uit het gehele land expo- I seren daar elk een eigen onderzoek project. Uit IJmuiden zal daar een inzending bij zijn van de 21-jarige Frans van Duyvenbode en uit Vel- sen-Zuid komen de resultaten van een onderzoek van de 20-jarige Tom de Witt Hamer. Beverwijk -U 4 f m F jfF i II Y 7* F ■etc -4 y.~- ft 4 |r| tor to ..toto' f tow kruimels - S.1 onderzoek met betrekking tot het rel nrgen van afvalwater. (ADVERTENTIE) ssiasSia s AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 vijfde klas Atheneum van het Ichtuscol- lege. Later wil hij chemie gaan studeren. „Verwerking van bacteriologische ge gevens met behulp van symbolische lo gica” zo heet het onderzoekproject waar mee de IJmuidenaar Frans van Dtiyven- bode nu ook twee jaar bezig is. Frans heeft zich vooral teweer gesteld tegen een ingewikkeld en tijdrovend gebruik van bepaalde tabellen waaruit gedragin gen van bacteriën kunnen worden afge leid. Hij heeft een vereenvoudigd sys teem ontworpen, waardoor fouten door verkeerd af lezen tot een minimum kun nen worden beperkt. Gerard Cox en. Frans Halsema zul len woensdag 2 april in de Vel sense Stadsschouwburg voor de IJmond een tweede opvoeding komen geven van Luxor Theater, Breestraat. 19 en 31.16 u. „Luchthaven in alarm”. zich zonder enige terughouding tot beide heren om advies wenden. Zij zullen hem dan inlichten over de juiste kleurverhoudingen en andere belangrijke zaken, waarbij zelfs nog een gratis schetsje kan worden gele verd. En dit alles zonder een enkele verplichting. Alleen wanneer het bu reau later een opdracht zou worden gegeven, kan men voor de noodzake lijk geworden ontwerpen een reke ning verwachten. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. Dinsdag u.: „Als adelaars vielen ze aan”; woensdag It u.: „Django, schrik van iedere stad”. DIVERSEN WOENSDAG 26 MAART Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u. Bij de sportvereniging „KIC” uit Velsen-Noord is men thans bezig met het realiseren van een bestuurskamer naast de kantine. Ook werd bij het gemeentebestuur van Velsen een ver zoek ingediend voor het verbeteren van de meer dan slechte toegangsweg tot het KlC-gebouwencomplex, waar tot dusver echter nog niet aan tege moet is gekomen. Mogelijk houdt een en ander verband met de reeds in het vooruitzicht gestelde veranderingen aan het totale project. Voorts wordt bij de vereniging nóg uitgezien naar een sponsor voor de afdeling voetbal, waar de heer J. Koster van de hand bal, welke reeds wordt gesponsord door „Bowling Heemskerk”, inmiddels contacten zijn gelegd. De supportersvereniging van „KIC” heeft tenslotte voor zaterdag 29 maart een feestavond voor de mede werkers georganiseerd, te houden in de grote kantine. In verband hiermee bepaalde het bestuur dat de huldiging van actieve leden zal plaatsvinden bij een veertigjarig lidmaatschap, waarna men na vijf jaar opnieuw voor een huldiging in aanmerking kan komen. Het bestuur van de afdeling Velsen van de „Vrienden van de Hartstich ting” wil trachten zich voor de jaar lijkse collecte ook zoveel mogelijk tot de jeugd te richten. Vandaar dat bij de inzet van de „Hartweek” op zater dag 29 maart Veronica’s Drive-in show naar IJmuiden zal komen, ten einde in de kantine van de techni sche school aan de Briniostraat een uitvoering te kunnen geven. De toneelvereniging „Het Voetlicht" uit Velsen geeft vrijdag 4 april in de Stadsschouwburg een opvoering van „Maribel”, blijspel in drie bedrijven door Miguel Mihura, in de Neder landse vertaling van Mies Bouhuys. hun succesprogramma „Wat je zegt dat ben je zelf”. Evenals in novem ber is ook deze voorstelling evenwel reeds geheel uitverkocht. Voor deze avond kunnen niet meer dan ongeveer driehonderd kaarten worden verkocht, die echter in de eerste plaats zijn bedoeld voor de kinderen van leden. Wanneer zij al len aan de beurt zijn geweest, kun nen de eventueel overgebleven kaar ten aan andere liefhebbers worden verkocht. Zaterdag 29 maart begint om 14.30 uur op het Marktplein in IJmuiden ook nog een „buitengebéuren” met verrassingen. De bekende collectezak- jes met aanmeldingsformulier zijn in middels alweer in de brievenbussen gedeponeerd. Tenslotte wordt bekendgemaakt dat leden van de stichting (hartpatiënten) in het voor- en naseizoen weer ge bruik kunnen maken van de door sporthuis „Centrum” ter beschikking gestelde vakantie-bungalows. Voor inlichtingen kan men rich in verbin ding stellen met mevrouw De Boer, Scheiberglaan 57, IJmuiden, telefoon 02550-16228. Frans vertelt: „In mijn opleiding op de laboratoriumschool had ik met die tabellen te maken. Ik vond het erg lastig, je maakt al gauw fouten met het systeem zoals het nu is. Zeker in het begin”. Als respectievelijk interieur-ont- werper en bedrijfsleider bij een aan nemersbedrijf is heit hun namelijk opgevallen dat veel „Doe het Zel- vers”, die een verbetering van het eigen interieur ter hand hebben geno men door een gebrek aan materia lenkennis dikwijls niet of nauwelijks de beoogde resultaten bereiken. Ook zijn rij soms om dezelfde reden duurder uit, omdat hun het bestaan van goedkopere materialen onbekend is gebleven. In dit verband wijzen rij bijvoorbeeld op het gebruik van boomschors en andere natuurproduk- ten, waar een bijzonder attractieve decoratie mogelijk mee kan worden gemaakt. Wanneer iemand nu het plan heeft zijn woning pp te knappen, kan hij Het wedstrijdelement houdt een be oordeling in van de geëxposeerde projec ten en het toekennen van geldelijke steun in de vorm van een kleine studie beurs of voor de aanschaf van appara tuur die voor de voortzetting van het onderzoek noodzakelijk is. Tevens vindt, zoals ook in andere Europese landen, de selectie plaats voor de landelijke afvaardiging naar de „Se venth European Philips Contest for Young Scientists and Inventors", die van 8 tot 16 mei in het Evoluon gehouden wordt. Tom de Witt Hamer heeft zich de laatste twee jaar intensief bezig gehou den met onderzoekingen die betrekking hebben op de behandeling van afvalwa ter. Hij richtte zich daarbij rechtstreeks op de praktijk en vertelt daarover: „Bij een klein bedrijf in Koog aan de Zaan had men te kampen met afvalwa ter dat ontzettend vervuild was. Dat had weer tot gevolg dat er hoge aanslagen kwamen van het Hoogheemraadschap. Toen ik dat hoorde heb ik gevraagd of ik daar eens mee mocht gaan werken. Eerst ben ik begonnen om dat vuile water helemaal te gaan analyseren, zo dat ik precies wist wat er in zat. Daarna heb ik bepaalde chemicaliën aan dat water toegevoegd die het vuil laten neerslaan. Voor ongeveer 85 procent kan ik dat water nu zuiveren”. Het bedrijfje in Koog a.d. Zaan heeft welwillend gebruik gemaakt van Tom’s ervaringen. Tom: „Als het zo gebeurt als ik het gedaan heb, dan is er wel een kostbare apparatuur voor nodig om de chemicaliën in het water te brengen. Dat kan dat bedrijf niet betalen, daarom gebeurt dat nu met de hand. Dat houdt in dat het resultaat wat minder is, maar toch is er voor tweederde een verbete ring opgetreden”. Op een zolderkamertje, dat oogt als een klein laboratorium, staan in gezel schap van talloze analyse-glaswerken twee wekflessen. Eén ervan is gevuld tnet okerkleurig onddoorzichtelijk wate:r het afvalwater dat het Zaanse bedrijf loosde voordat Tom aan zijn proefne mingen begon. In de andere fles prijkt zulk water in gereinigde toestand. Het is bijna helder. Op de bodem van de fles ligt het neergeslagen bezinksel. „Hele maal is het onderzoek nog niet afgerond’’, vertelt Tom. „In het water zit nog een vrij hoog chloorgehalte. Daar wil ik ook verbetering in brengen”. Tom zit in de In plaats van de in druk verschenen tabellen heeft Frans van Duyvenbode nu een „kastje” ontworpen waarin hij met behulp van wiskundige omrekeningen de kolommen uit de tabellen heeft onderge bracht. Door een simpele druk op een knopje kan men dan aan de benodigde gegevens komen. Het prototype ervan Met ingang van 4 april zullen beide heren verder elke vrijdagavond van 19 tot 20 uur gratis spreekuur hou den. Hun bureau „Interior Design” is gevestigd Koningin Wilhelminakade 80, IJmuiden, telefoon 15448. BEVERWIJK BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. 19, 20 en 21.15 uur: „Keetje Tippel”. De vereniging speelde dit stuk al eerder met groot succes in het Ichtus- college in Driehuis, ten bate van het Kuadi-project. De regie is van mevrouw Stien Broekman-Hunsche en de bezetting bestaat uit Hanny Mineur, Wim van der Zwan, Anne Guldemond, Truus van Westbroek, Hein Jansen, Mary van den Brink, Jack Gorter, Marijke van Oevelen, Marlon Kaan, Willy de Groot en Andries Brunekreef. De jeugdafdeling voetbal van de sportvereniging „Terrasvogels” uit Santpoort verleent tijdens het paas- weekeind gedurende drie dagen gast vrijheid aan de leden van de sport vereniging „Blauw-Weiss Hand e.V” uit Bergisch Gladbach. Een en ander in het kader v?n de sportuïtwisseling tussen deze stad en Velsen. Alle Duitse gasten zulljj bij pleegouders worden ondergebracht. Zondag 30 maart (eerste paasdag) beginnen om 11 uur op „Elta” in Santpoort-Zuid drie wedstrijden voor de jeugdige voetballers van tien tot en met vijf tien jaar. Frans van Duyvenbode: Hele apparatuur zal niet groter hoeven te zijn dan een eenvoudige zakcalculator. TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans, Breestraat 122. Expositie grafieken van Jan Hofman; geopend tot 6 april van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18- uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44. Exposi tie foto’s van Erwin Verhei jen; geopend tot 6 april tijdens openingsuren. Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend op woensdag van 14-17.30 uur en op donderdag van 19.30- 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. DIVERSEN Verenigingsgebouw, Schans. 20 u. voorlich tingsavond gemeente over recreatieplan Vis- scherstraat en omgeving. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20. Woensdag 26 maart. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 7-10, 12.30-13.45 en 14.15-15.15 uur. Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag. St. Jozefzaal. Arendsweg. 20 u. algemene ledenvergadering Kath. Vrouwengilde. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 10-12 30, 14-17.30 en 19-21 U.» jeugd 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 14.30-17.30 u. Alarmnummers: Politie en brandweer 25555. milieuklachten 96000. heeft hij al gereed, maar Frans wil het straks allemaal in gedrukte bedrading uitvoeren. Dan zal de hele apparatuur niet groter hoeven zijn dan een eenvou dige zakcalculator. Frans: „Nu heb ik nog niet alle ko lommen van de tabellen in dit apparaat •zitten. Daarvoor moet ik in. ziekenhuizen eerst nog eens een enquête houden. Daar na kan ik het apparaatje verder aanpas sen”. En de toepassing ervan? Frans van Duyvenbode: „Het zou normaal in zie kenhuizen gebruikt kunnen worden. Duur hoeft het niet te worden. Ik denk dat de prijs zelfs beneden de honderd gulden zal kunnen blijven”. De beide Velsense jonge onderzoekers krijgen op de tentoonstelling te Eindho ven elk een drieluik tot hun beschik king. Daar zullen zij hun onderzoekre sultaten zo begrijpelijk mogelijk expose ren en er ook uitleg bij geven. De tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw van De Jonge Onderzoekers, Lindenlaan 14, Eindhoven. BIOSCOOP City, dinsdag en woensdag 20 uur: „Keetje Tippel”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestljn, Rijksweg, Velsen-Zuid, Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks geopend van 14 tot 17 uur. Noordelijk Koetshuis, dagelijks (behalve maandag) 14-17 uur: fototentoonstelling Wil lem Diepraam. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Noord. dinsdag en donderdag geopend van 12 tot 14 uur en op aanvrage onder telefoon 02510-94139. Pleter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, geopend van maan dag tot en met vrijdag van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, van maandag tot en met vrijdag te bezichtigen van 10 tot 12 uur. „Huls Ter Hagen”, Lodewljk van Deyssel- laan, Driehuis dagelijks van 10 tot 21 uur, expositie schilderijen Plet Bruins. Galerie ,,’t Hart”, Koningin Wilhelminakade 74, expositie schilderijen en tekeningen Ruud Cornelisse. Dagelijks geopend DIVERSEN Alarmnummers, politie 19033, brandweer 16400, ongevallendienst 15400. Hoogovens 02510- 96000. Velserbad, gemengd zwemmen, dinsdag van 16.40 tot 18 en van 30 tot 21.30 uur; woensdag van 6.30 tot 8. van 14 tot 15.15 en van 21.30 tot 22.30 uur. Speeltuin „In veilige haven”, Heerenduln- weg, woensdag geopend van 13.30 tot 17 uur. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, woensdag 19.30 uur: C.O.V. .IJmuiden” met „Matthaus Passi on”. BIOSCOPEN Cinema Marquette, Ruysdaelstraat. 1# mi 21.30 u.: „Keetje Tippel”. TENTOONSTELLINGEN Tentoonstellingsruimte. Const Huygens- straat. Expositie „Een schoolvoorbeeld" (te ken-, schilder- en grafisch werk van Pius X- oollege); geopend tot 6 april op woensdag, zaterdag en zondag van 14-17 u. DIVERSEN DINSDAG 26 MAART Progress-soclëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Donkey Shot, A. Verherentstraat. Geopend vanaf 20 u. WOENSDAG 26 MAART Zwembad Waterakkers, Kerkweg. Dagelijks geopend 7-0, 13 15-13 en 20.30-21.30 u. Bowlingcentrum De Boerderij, Vrijburglaan. Dagelijks geopend van 10-12 en 14-16 u. Zandkraai, Handelstraat 20 u. klaverjassen. Progress-soclëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwaa senen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 14.30-17 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. Tom de Witt Hamer, een - - ii8 i - W W h - Jf -< r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5