Beppie Nooy’s successtuk door Frans Weisz goed verfilmd ROOIE SIEN: SPEELSE FILM VOL WARME MENSELIJKHEID De Muggen liepen verder uit in rayoncompetitie I Chinees dorpje maakt een revolutionaire omkeer verrukkelijk nieuws!? DR£)STE kersenbonbons lv smakelijk gepresenteerd in doorkijkdoos 1,. evoluon f8 I I. SUPERTOKO 1.35 ■l Joint Stock met documentaire in Mickery BOEK OVER CONNY Premières Ned. Opera YUKERYSAP 1 LYCHEES 15 WOENSDAG 2 6 MAART KUNST 19 7 5 I 165 gram (15 stuks) voor slechts B3 EERST PROEVEN DAN KOPEN! IN DE DERDE RONDE van de ravoncomoetitie Noord-Hol- land/Zuid, die werd gehouden in het Johezhuis in Haarlem, heb ben de Muggen hun voorsprong vergroot Door een goede eind spurt is de Haarlemsche Amateur Fotografen Vereniging op de der de plaats gekomen, die zij echter moet delen met F.C. Johez. De tweede plaats is voor Fotokring Heemskerk geworden en Foto kring Zandvoort is op de vierde plaats geëindigd. Volrode kersen, gedrenkt in de fijnste likeur, gevat in echte chocolade van Droste kwaliteit '-in de smaken: j y Mango, Tamarinde, Zuurzak en Guave Die lekkere witte Chinese vruchtjes groot blik^75^ 1.95 ZIJLSTRAAT 61 - HAARLEM TELEFOON 023-31 49 16^ iSli» |M XL <■1 Is J van CHARLES BOOST. JAC HEIJER ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Onder redactie van J.P. Bos Een foto van J. de Gier (H.A.F.V.). Beppie Nooij jr. speelt ditmaal alleen de oude Sien die door haar man (Kees De freelance journalist en theatercriticus Joop Bromet (27 jaar) schreef een boek over Conny Stuart. Het werd, gisteren ge presenteerd door Albert Mol tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Nieuwe de la Martheater. Het boek bevat niet alleen een levensbeschrijving, maar ook Conny Stuarts meningen over het theatervak en haar techniek. Op de foto Albert, Conny en het boek. geen A- of B-beoordeling te hebben gehad. Deze laatste ronde wordt door een nieuw jeruy beoordeeld. De datum van deze ronde is nog niet precies bekend. Als u van 't weekend toch met de auto op stap gaatj laat de kinderen f dan eens een snuffelpaal zien. In Eindhoven. Het uiteindelijke compromis is zoals ge zegd, voortreffelijk. Een boeiend scena rio met alle trekken van een verloren gegaan genre, het volkstheater, gecom bineerd met zang en dans, leverde een gevarieerd geheel op dat de bioscoopbe zoeker van nu op diverse niveaus moet amuseren. Niet alleen zou Beppie Nooij daartegen bezwaar hebben aangetekend, de initia tiefnemers tot een verfilming wilden zelf minstens de basiskrachten van het oorspronkelijke stuk behouden. Jules Hamel en Willeke Alberti als het duo Durand in de Rotterdamse kroeg van Belze Marie. De opkomt was voor deze derde ronde niet zo groot als vorige keren. Toch was er een boeiende bespreking, waarbij de aanwezigen zich behoor lijk roerden en de jury aanvielen op gedane uitspraken. De leerzame dis cussies onderstreepten nog eens het feit dat niet de uitslag het belang rijkste van deze competitie is, maar de ontmoeting tussen fotografen. Voor elke van de drie ronden van de rayoncompetitie moet elke deelne- De voorstelling wordt uitstekend ge speeld. Deze Engelse spelers laten zien hoe eenvoudig de kunst van het vertel lend spelen eigenlijk is. Er zit een onge looflijke techniek en groot talent achter, maar het resultaat is zonder theatrale schijn en ijdelheid. Costuums, aankle ding en requisieten zijn al even simpel en toch geraffineerd als het spel. Na „Speakerscorner” vorig seizoen, hebben de regisseurs William Gaskil en Max Stafford Clarke andermaal een qua in houd en vorm belangrijk werk afgele verd. Trouwens, de hele film is een triomf van de luchtige en speelse filmstijl van Frans Weisz die zijn acteurs niet minder in bedwang heeft dan zijn visie op verschillende periodes in het verleden. Naast haar geeft Jules Hamel een prachtige creatie van een ijdele nietsnut en vrouwenjager, speelt Cor van Rijn een Macky Messer-achtige rol van pooi er en vormen Wim van den Brink en Myra Ward een aandoénlijk grootouder paar. wordt wel anders”) begeleiden haar op komst en markeren de tijd die op ver rassend eenvoudige en doeltreffende wijze gekarakteriseerd wordt. recht om in te zenden voor de laatste ronde die samen met het rayon Am sterdam wordt gehouden. Dit moeten wel foto’s zijn die aan de competitie hebben meegedaan, maar behoeven Brusse) vermoord wordt. Jonge Sien wordt de rol van Willeke Alberti, die een heel aannemelijk portret maakt van een opkomende ster in het tingeltangel- cabaret van de twintiger jaren. Liedjes van Eduard Jacobs („Liefde alleen”), van Kees Pruis („Helemaal alleen in je een tje”) van Speenhoff (Daar komen de schutters”) en van Louis Davids („Jij De film loopt met een gemak, een na tuurlijkheid en een vanzelfsprekendheid die men zelden in de Nederlandse film tegenkomt. Geen enkel accent wordt te zwaar aangezet en Willeke Alberti loopt met een routine tussen de dronken en grijpgrage klanten van het café-chan- tant te zingen, alsof ze nooit anders heeft gedaan. AMSTERDAM. IN EEN 25-TAL bioscopen gaat deze week de nieuwe Nederlandse film „Rooie Sien”. Gisteren was de feestelijke première, in aanwe zigheid van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix in het Am sterdamse City, een première waarvan de baten ten goede kwamen aan het Nationaal Jeugd Fonds. Er is niet zoveel fantasie voor nodig om verband te leg gen tussen „Rooie Sien" en dat jeugd- fonds, dat jeugd- en jongerenwerk in nood financieel weer op weg wil helpen. Rooie Sien zou als ze in deze tijd geleefd had, misschien hebben kunnen profiteren van dit jeugdwerk. Maar Rooie Sien was een product van de sociaal moeilijke jaren in de eerste helft van deze eeuw. mer twee foto’s inleveren. De tien hoogst genoteerde foto’s tellen voor het clublokaal. De deelnemers die in de drie ronden een A- of B-beoorde ling hebben gekregen, hebben het AMSTERDAM (ANP). De Neder landse Operastichting zal het wintersei zoen afsluiten met twee werken uit het zogenaamde „ijzeren repertoire”. Het zijn Verdi’s „Nabucco”, een produktie uit het seizoen 1970-71 die ook het jaar daarna op het programma stond en een nieuwe enscenering van „Madame But terfly” van Puccini. De première van Nabucco, onder leiding van Anton Kers jes, is 27 maart in Scheveningen en de eerste voorstelling van Madame Butterfly op 25 april, eveneens in Scheveningen. AMSTERDAM. In Mickery toont de Engelse groep Joint Stock een fasci nerende voorstelling over de revolutio naire ommekeer in het bewustzijn van een primitief boerendorpje in China, nog geen dertig jaar geleden. Deze documen taire is gebaseerd op een boek van de Amerikaan William Hinton, die tussen 1945 en 1953 in China verbleef en een half jaar de gebeurtenissen in het dorp je Long Bo nauwgezet volgde. N En ook de gehoorzame elektronen. En het 1 lichttheater. En de camera die je achterna zit En de Jgeniale vierkante millimeter. En het ongelooflijke Nk- Zcommunicatiewezen. En de insektenverleider. En jr vijfhonderdachtentachtig andere open-mond- kverbazingen. Allemaal in het Evoluon.- Een dag lang van de ene verbazing in de andere. Da's het Evoluon in Eindhoven. Direkt aan de rondweg in Eindhoven. Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.30 - 17.30 uur; zaterdag van 10.00 - 17.00 uur; op zon- en feestdagen van 12.00 - 17.00 uur; 1e Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. CJ Lnt'cc f 3 00 r f' Voo-k nderen t/m 1? en 65 -ers-2.50 De film speelt in drie tijdsepisoden, in 1912, 1923 en 1932 en geeft de ontwikke ling van de „hoeredochter” Sientje, die bij haar grootouders in Rotterdam wordt opgevoed tot gevierd nachtclub-zangeres die alleen in de liefde geen geluk kent. In 1912 is Sientje nog een schoolmeisje die geen vrolijke jeugd heeft omdat haar moeder protituée is, die later door haar vader in een driftbui vermoord wordt. Maar de opgroeiende Sientje heeft een zekere lichtzinnigheid van haar moeder 'geërfd, zij deugt niet in het baantje van dienstmeisje, verwerpt een huwelijksaanzoek van haar buurjongen die inmiddels de kruidenierszaak van zijn vader geërfd heeft (een uitmunten de rol van Peter Faber), en loopt weg met de tweederangs artist Jan Meier (Ju les Hamel). Sien wordt verliefd op Jan met zijn vlotte manieren maar raakt nog meer verzot op het vak van variété- zangeres. weer met discussie en overtuiging. De partij-hiërarchie is 'telkens zichtbaar; steeds is er weer een hogergeplaatst iemand, die weliswaar een beetje pedant is maar toch echt betere argumenten heeft dan die van het werkteam. Niet alleen dat team ziet het in, maar ook ik als toeschouwer. Dit inzicht van zowel het team als de toeschouwer groeit aan de hand van enkele dramatische hoogtepunten in de documentaire. Zodra het team een be paald resultaat bereikt heeft, bijvoor beeld de bekentenis van de autoritaire bullebak van ’n partijvoorzitter in het dorp, dan ben je als toeschouwer blij en opgelucht. Om even later net als het team een domper te krijgen, wanneer het onjuist blijkt te hebben gehandeld. „Fanshèn” gaat over iets dat echt gebeurd is, een historisch stuk dus, Het vermeldt uiteraard niets over het ver volg met de Culturele Revolutie en de veranderingen nadien; ook de persoons verheerlijking van voorzitter Mao ont breekt geheel. Het gaat over een vroeg stadium van de revolutie in een betrek kelijk geïsoleerd dorpje, waar de revolu tionairen nog bezield zijn van een on baatzuchtig idealisme, het communisme in z’n zuiverste vorm. Ik vind dit echter nog geen reden om cynisch over deze voorstelling van zaken te doen. Wat „Fanshèn” namelijk met indringende pre cisie laat zien is hoe een kritisch be wustzijn kan worden bevorderd, en hoe noodzakelijk dat is. In het persoonlijk klassement werd de heer G. J. L. Offerhaus eerste, gevolgd door de heren C. van Baren en N. Schieveen. De derde plaats wordt ingenomen door de heer H. Tromp. In het café van Belze Marie (Rosy Parrish) debuteert ze met groeiend suc ces, zodat na enige tijd een chic cabaret in Den Haag kan worden geopend waarvan het duo Durand, zoals zij zich zijn gaan noemen, de ziel vormt. De jonge Sien krijgt een kind, maar is tegelijkertijd getuige van de ontrouw van haar man. Als deze nieuw succes’ in Amsterdam zoekt, weigert ze mee te gaan en vertrekt tenslotte met haar dochtertje en haar vader met wie zij zich na veel moeite verzoend heeft, te rug naar Rotterdam. Marius Spree schreef over haar en haar moeder een sterk realistisch volks stuk dat zo omstreeks 1917 volle zalen trok. Beppie Nooij jr, die in ’57 haar Amsterdams Volkstoneel had opgericht, deed het stuk na zoveel jaren herleven door het op haar repertoire te nemen. En opnieuw werd het stuk van de volksschrijver Spree zo’n succes, dat in 13 jaar 1500 voorstellingen van „Rooie Sien” gegeven konden worden. Beppie Nooij speelde er zowel de oude als de jonge Sien in. Terwijl Beppie rondliep met het plan het successtuk te gaan verfilmen, zoch ten producent Rob du Mée en regisseur Frans Weisz na „De Inbreker” en „Naakt over de Schutting”, naar stof voor een onvervalst volksdrama. Het was logisch dat beide partijen elkaar op een gegeven ogenblik gouden ontmoeten en tot een overeenstemming komen. Zo ontstond de film „Rooie Sien”, nadat Beppie Nooij met haar zoon Richard en onder het waakzame oog van Rob du Mée, Frans Weisz en Judith Herzberg een bewerking van het bijna 60 jaar oude stuk hadden geschreven, dat als scenario voor een eigentijdse film aanvaardbaar kon heten. Deze eerste stap naar de film moet al dadelijk als uitmuntend worden om schreven. Een volksstuk anno 1917 vol krachtige sentimenten en heftige geba ren is moeilijk aanvaardbaar te maken voor een huidig bioscooppubliek, maar tegelijk is er het probleem die aan vaardbaarheid te bereiken zonder het origineel al te veel geweld aan te doen l Smalstrook-parket heeft een enorme ruimtewerking, ideaal dus voor krappe kamers. Aardige bijkomstigheid: smallere stroken geven minder afval in de zagerij, daardoor is'smal- "x strook’ f 4,- tot f6,- per m2 goed- koper dan de'nor- J male' Uniska vloeren, - die op hun beurt weer I f4,- tot f 10,- goedkoper II zijn dan de andere kwaliteitsmerken. Lil loKd. Tel uit uw winst. ry> rlzrvF Verkoopfiliaal: |*^OI Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, tel. 023-289408/09, Het is duidelijk dat het driemanschap Frans Weisz, Rob du Mée en cameraman Ferenc Kalman Gall voortreffelijk op elkaar is ingespeeld en tot een moeitelo ze stijl van filmen is gekomen. Het resultaat straalt een grote warmte en menselijkheid uit. Het is een stijl die in scherp contrast is met het geforceerd, op erotische scènes toegespitste filmen van dat andere trio: Paul Verhoeven Rob Houwer en Jan de Bont („Keetje Tip pel”) Dat het maken van dergelijke onderscheidingen binnen het Nederland se filmen mogelijk is, bewijst dat men hier langzamerhand toch naar een vorm van volwassenheid is toegegroeid. Het boek en ook de voorstelling heten „Fanshèn”. Dit woord betekent letterlijk „het lichaam omdraaien”, maar in de Chinese revolutie kreeg het een veel bredere betekenis. Fanshèn houdt niet alleen in opstand tegen landeigenaren maar ook leren lezen, gaan studeren, bijgeloof afschaffen, vrouwen gelijke rechten geven. Deze verandering van mentaliteit is het resultaat van een moeizaam geestelijk proces. Over dit proces gaat de documentaire, die de schrijver David Hare samen met de spelers op zeer schrandere wijze uit het boek samenstelde. „Wie is afhanke lijk van wien?” Dat is de vraag waar mee een soldaat v.an het Communistisch Achtste Leger een stel primitieve pach ters en landarbeiders aan het denken zet. Dorpelingen, die zelfs te bang waren om hun mond over collaborateurs met de Japanse bezetter open te doen, wor den revolutionairen. Dan komt een ideo logisch werkteam het dorp helpen bij z’n verdere bewustwording en reorgani satie. Met de grootste zorgvuldigheid toont het stuk aan hoe dit team te werk gaat. Het maakt fouten en ondergaat teleur stellingen, zowel in de dorpelingen als in het hogere partijapparaat, maar laat zich door betere argumenten overtuigen. Wij in het westen geloven maar half dat het principe van elkaar overtuigen zoals dat is toegepast in de Chinese revolutie op het boerenland, geen her senspoeling is geweest. Dit stuk laat zien hoe al te fanatieke fanshèn-ijve- raars in het dorpje Long Bo door hoger partij kader op de vingers worden getikt, niet met autoritaire discipline, maar al- 51 (ADVERTENTIE) I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15