Na uitzending AARDGAS IN WEGVERKEER Koning Klant VOORLOPIG NIET MOGELIJK man in arrest RUIM EEN TON WAARD Geringe winst Esso Uit de wereld van de Bonneterie: IWeg 4'25 L I I „Vergissing geluidsbanden niet te vernietigen” Wiekend a lAquascutum. Eli Vauxhall met drie deuren snelheid Gluurpaal controleert i ("paasbeste I paasprijzen paasbeste paasprijzen paasbeste paasprijzen paasbeste paasprijzen en-; CAO-AKKOORD Bouwens Autoverhuur g 1,25 IN CONFECTIE 1,79 tj.VfS 17 WOENSDAG 26 MAART 19 7 5 VARIA 7 Nachtmerrie EEN HANOMAG HUREN? MM Tromp kaas specialiteit Tromp kaas specialiteit Tromp kaas specialiteit Tromp kaas specialiteit Bijbel Jong belegen kaas 500 gram lét?*** (ADVERTENTIE) Haldeman leert ’t nooit f/ 1 HALDEMAN (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 5 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) l 7 Nadat proces-verbaal was opgemaakt is de man op vrije voeten gesteld. (Van onze redacteur in Washington mr. H. Leffelaar) HIJ ONTKENDE dat hij het was ge weest (zoals mevrouw Nixon tegen een vriendin gezegd zou hebben) die de af luisterapparatuur had laten installeren; Dat was ook allemaal betreurenswaar- dig, maar het Witte Huis had er eigen lijk niets mee te maken gehad. Haldeman lachte zijn hopmans glim lach. Er was inderdaad niets veranderd. hoeken geplaatst. Als krachtbron in de nieuwe Chevette fungeert de 1256 cc motor van de Viva. Deze motor le vert een vermogen van 58,5 din-pk bij 5600 t.p.m. De wielophanging werd overgenomen van de Kadett. G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw 138b Santpoort-Z. (023) 375398 G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer) Bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 G. Cronjéstraat 87 Haarlem, telefoon 267007 (naast de brandweer), bloemendaalsestrw. 138b Santpoort-Z. (023) 375398 I Normaal rijbewijs voldoende 12 rrr laadruimte Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 1 Zal aardgas in de toekomst een alternatieve energiebron voor het wegverkeer vormen? Experimenten in Groningen hebben bewezen, dat het mogeljjk is mo torvoertuigen op aardgas te laten rijden. Maar daarmee is de algemene toepas sing van aardgas in het wegverkeer nog niet zeker. Er zjjn zowel technische als economische factoren die dit verhinderen. Zowel benzinemotoren als diesels kunnen op relatief eenvoudige wijze voor het gebruik van aardgas worden omgebouwd. Het probleem blijft echter het vervoer van de nieuwe brandstof. Gebruikt men gecomprimeerd aardgas dan zal men op de auto flessen moeten monteren, waarin het gas samengeperst wordt vervoerd. En wel zodanig dat het volume van één kubieke meter aardgas wordt teruggebracht tot 5 liter. En hoe zit het dan met de ministers die ervoor veroordeeld zjjn?, vroeg Mike Wallace, de ondervrager ongelovig. „Ja, dat was Iets anders en ook wel betreurenswaardig”, zei Haldeman. Zo'n 120.000 gulden zal men uit de knip moeten halen om deze nieuwe Rolls- Royce Camargue voor de deur te krijgen. Rolls-Royce blijft zijn best doen om dergelijke peperdure status-wagens aan de man te brengen. En vreemd genoeg, in deze slechte tijden lukt dat ook nog. De nieuwe Camargue bezit uiteraard een met de hand vervaardigde carrosserie en is verder uitgerust met een 6.75 liter Vs motor, goed genoeg voor zo’n 177 km/uur. Voor de veiligheid zit er een drie dubbel remsysteem op de wagen. Naast „praatpalen” kent Nederland sinds enige tijd ook een „gluurpaal”. Een uitstekende en goed-Nederlandse benaming voor de onbemande camera die de Leddse politie enige tijd heeft gebruikt om de overtreders van de maximum-shelheid op rijksweg 4 vast te leggen op film. De gluurpaal, een combinatie van de rood-licht camera’s in de steden en nieuwe radar-snel- heidsmeetapparatuur, werd in de mid denberm van de autosnelweg opge steld. Automobilisten die op het weg- vak, dat door het camera-oog werd bestreken, ver boven de toegestane 100 km/uur reden, gingen onherroe pelijk voor de bijl. In de experimen- teerfase heeft de Leidse gemeentepo litie de apparatuur zo ingesteld, dat alleen de echte snelheidsmaniakken werden gefotografeerd. Na het ont wikkelen van de filmpjes bleek, dat snelheden tussen de 150 en 170 km/ uur geen uitzondering waren. Het ziet er naar uit, dat dergelijke gluurpalen ontwikkeld door de fa. Gatsonides in Aerdenhout ook op verschillende andere punten langs ons autosnelwegennet zullen verschijnen. Zij vormen een probaat middel om het verkeer voortdurend te herinneren aan de toegestane maximum-sneihe- den. En wie die herinnering niet om zet in daden krijgt na verloop van tijd simpelweg een bon thuisgestuurd. WASHINGTON. Bob Halde man, Nixons eertijds gevreesde rechterhand, gelooft dat zijn enige fout in de miserabele Watergate- affaire een misrekening is geweest van het effect ervan op de publieke opinie. Hij zei dat zonder blikken of blozen in het eerste uitgebreide televisievraaggesprek dat hij sinds zijn vertrek uit het Witte Huis heeft gegeven en waarvoor hij het niet onaardige bedrag van ruim 60.000 gulden bedong. Ook zei hij dat het een grote vergis sing is geweest om de geluidsbanden van het Witte Huis niet te vernietigen voor dat nog iemand van het bestaan ervan op de hoogte was. Nixon had daar eens een balletje over opgegooid, vertelde Haldeman, maar hij (Haldeman) had het afgeraden omdat de banden naar zijn mening van onschatbare historische waarde zouden zijn. En hoe zat het dan met al dat geld dat clandestien aan de Inbrekers en hun advocaten werd betaald? En met de sabotage van de campagnes van de de mocratische kandidaten? Op de autotentoonstelling in Geneve heeft General Motors de Vauxhall Chevette geïntroduceerd: een drie- deurs model, dat bijna 20 centimeter korter is dan de Vauxhall Viva. Ka rakteristiek voor de nieuwe Chevette zijn de verzonken rechthoekige kop lampen en de speller aan de onder zijde van de voorkant. Om ruimte te krijgen, plus een goede wegligging zijn de wielen zover mogelijk op de Brie de Tref Ie 100 gram Zo vers van het mes. fijne romige smaak, beslist niet scherp! Trouwens, vergeet uw boterlammetjes niet, voor een feeste lijke Paastafel! Margotin van f 2.- voor HILVERSUM (ANP)- Naar aanlei ding van het televisieprogramma „Ko ning Klant”, dat maandagavond is uitge zonden, heeft de rijkspolitie in Nuenen een 38-jarige inwoner van die plaats aangehouden. De man wordt ervan ver dacht pakjes onder rembours te hebben gezonden naar vrouwen wier mannen kort tevoren waren overleden. Omdat de vrouwen niet wisten of hun overleden echtgenoten de bestelling hadden opge geven aan handelsonderneming Perez in Nuenen, betaalden zij bij ontvangst het verschuldigde bedrag. 2 De Chevette neeft gescheiden rem systeem, met schijfremmen vóór. Ra- diaalbanden behoren tot de standaard uitrusting. Zeven vrouwen werden met deze praktijken geconfronteerd. De bedragen die zij betaalden varieerden van 8 tot f 60- In totaal gaat het om 400. De vermoedelijke dader houdt Tegeno ver de politie vol dat er een vergissing in het spel is. Volgens hem is er een onbekende opdrachtgever, die hem waardeloze miniatuurtjes naar bepaalde adressen liet sturen. De adessen ble ken uit overlijdensadvertenties te ko men. Nixon zélf had daartoe rechtstreeks op dracht gegeven en niemand had ooit in zijn stoutste dromen kunnen verwachten dat het bestaan van talrijke microfoons in de kantoren van de president aan het licht zou komen. Haldeman maakt tegenwoordig een bijna innemende indruk. Hij heeft zijn haar laten groeien (vroeger had hij de zogenaamde borstelkop), maar ook weer niet zo lang om voor hip te kunnen worden aangezien. Hij heeft Nixon sinds zijn Witte-Huisdagen eenmaal bezocht in diens luxueuze ballingsoord in San Clemente en verschillende keren per telefoon gesproken. Veel hebben we el kaar niet te zeggen, zei Haldeman, ten slotte weten we allebei wat ieder van de zaak weet. HET IS dit punt dat Watergate op zijn hoogtepunt achteraf tot zo’n beangsti gend spektakel maakte. Het zien van Nixon op de televisie terwijl hij de ene aangetoonde leugen na de andere voor droeg alsof hij uit de bijbel voorlas; terwijl hij naast zich een vervalste sta pel afschriften van geselecteerde ge luidsbanden had staan als bewijs van zijn integriteit; terwijl zijn gezalfden her en der in de weer waren de lekken te dichten met nog meer leugens. „Ik hield niet van Nixon”, zei Halde man, „maar Ik respecteerde hem, hoewel hij eigenlijk altijd een ongrijpbare fi- "Kaas uit 't vuistje” of op de boterham, voor op de tosti of bij de borrel, met ana nas, gember of 'n plakje bacon. Lek’- ker! Trouwens, vergeet uw boterlammetjes niet, voor een feeste lijke Paastafel! DEN HAAG (ANP)- Esso Neder land BV heeft over 1974 een winst behaald van 9,9 mln. tegen 43,4 mln in 1973. De achteruitgang van de finan ciële resultaten was voornamelijk het gevolg van de sterke stijging van de aankoopprijzen voor ruwe olie, halffa brikaten en eindprodukten, gecombi neerd met een verdere stijging van de bedrijfskosten, die niet konden worden gecompenseerd door de hogere opbreng sten op de binnenlandse markt. Daarbij daalde het volume van de lokale verkopen en exporten met 22 pet., hetgeen resulteerde in een ongunstiger bezettingsgraad- Terugkijkend op 1974 zegt Esso Ne derland dat het sombere beeld van de lagere verkopen en te lage opbrengsten op de binnenlandse markt overheerst. De vraag naar olieprodukten nam in Neder land af met niet minder dan 14 pet. (West-Europa met 5 pet). AMSTERDAM (ANP). De onder- handelingsdelegaties in de confectie-in- dustrie 35.000 werknemers hebben in principe overeenstemming bereikt over de cao’s voor 1975. Deze voorzien in een initiële verhoging van 1,5 percent met ingang van 1 januari 1975, die per 1 juli 1975 zal worden opgetrokken tot 1,7 percent- Dit hebben werkgevers en werknemers dinsdag verklaard in een gezamenlijk communiqué. De minimum- vakantie-toeslag is verhoogd tot 1.170 voor volwassenen-niet-kostwinners en 1.300 voor gehuwde mannen en kost winners. gienota kan lezen, is het niet gewenst een nieuwe toepassing te stimuleren, die weinig of geen economische pers pectieven biedt. K t Uit dit alles kan de slotsom luiden, dat aardgas voorlopig niet in aanmer- king komt voor algemene toepassing door het wegverkeer. Wat niet weg neemt, dat de experimenten op dit ge bied doorgang zullen vinden.Al was .bei., alleen, mgar om ervaring op te- staat een gevaarlijk, explosief meng- .doen voor een eventueel tijdsbestek „■J.j 30i <M33fCwmi - zonder voldoende olie. Weer zag men zijn zorgvuldig in be dwang gehouden gelaatstrekken en hoorde men zijn niet onaantrekkelijke maar ijskoude stem zoals men hem twee jaar geleden in die lange zomer van 1973 dagen achtereen waarnam tij dens de zittingen van de senaatscommis sie. Er was in wezen niets veranderd. Zoals toen, omzeilde Haldeman de waarheid ook nu. Zoals toen, speelde hij de rol van een beledigde hopman van de padvinderij die van het drinken van een borrel bij het kampvuur is beticht. En zoals toen was hij onschuldig aan alles, zelfs wanneer zijn eigen paraaf of hand tekening op een belastend document had gestaan. Wat het vraaggesprek met Haldeman aantoonde was dat de Nixon-kliek nog steeds gelooft dat men alleen schuldig is aan een verkeerde beoordeling van wat de gevolgen van Watergate zouden zijn. Haldeman slaat zich voor zijn kop dat hij de bandjes niet heeft laten vernieti gen niet omdat ze het bewijs leveren van de criminaliteit waartoe de Nixon- regering in staat was, maar omdat het uitlekken van die criminaliteit op die manier voorkomen had kunnen worden. guur was”. Dit zegt de man die ruim twintig jaar tot Nixons ingewijden be hoorde, die hem dagelijks zag, filmde, en adviseerde. Men kan alleen maar raden naar het soort relatie die deze mannen aan elkaar bond, en ook Haldeman wist daar geen raad mee. „Dat was een andere ik”, zei hij. Watergate betekent voor Haldeman, Nixon en de hunnen, alleen de inbraak in het hoofdkwartier van de Democra ten. Hoe bedoelt u, zei Mike Wallace. De mensen die ervoor veroordeeld werden waren toch in dienst van het Witte Huis? Een stoer weekendjasje van wollen tweed. De ellebogen zijn voorzien van suède stoot stokken. Prijs f.375.-. Deze en andere herenmode van Aquascutum vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. 'n Kaasje uit koemelk bereid, zeer fijn ge kruid met "herbes de provence et ail" of met fijne peperkor rels. Zacht pikant van smaak. Trouwens, ve.geet uw boterlammetjes niet, voor een feeste lijke Paastafel! Camembert Frère Clement van f 2,95 voor 2,59 'n Werkelijk uitste kende Camembert Fijne volle noot- smaak, mooi romig van struktuur. Trouwens, vergeet uw boterlammetjes niet, voor een feeste lijke Paastafel! Het optreden van Haldeman in een uur durend avondprogramma op de na tionale televisie had iets van een tot leven gebrachte nachtmerrie. Voor vloeibaar aardgas, met een temperatuur van 160 graden, wor den sterk geïsoleerde tanks gebruikt. Eéri van de nadelen is hierbij, dat bij stilstand van de auto de druk in de tank stijgt. Per uur zal 'daarbij maxi maal 2 liter gas, in gasvormige toe stand, worden afgeblazen. Deze fac tor stelt strenge eisen aan een goede ventilatie van de ruimte waarin de auto staat geparkeerd. Ander? ont- sel. 30i/R3tó-ö«f’‘ zónder vèiiBenèè olie. Hét gebruik van aardgas in het weg verkeer zal nog op een ander tech nisch front nader bekeken moeten worden. De huidige personenwagen is thans volgens bepaalde veiligheids voorschriften opgebouwd. De wagen heeft een stijve cabine en kreukel - zones vóór en achter. Als in deze uit gekiende constructie de tanks voor het vervoer van aardgas een plaats krij gen, dan kan dit de functie van bij voorbeeld de kreukelzones nadelig be ïnvloeden. Men zou dus, bij plaatsing van de tanks voor aardgas, de gehele constructie van de auto opnieuw moe ten bestuderen. Dit heeft alleen suc ces als het in internationaal verband gebeurt. Iets dergelijks geldt natuur lijk ook voor het gebruik van LPG- tanks. Hiervoor bestaan al enkele voorschriften en deze regels worden thans verder uitgewerkt, om ze ook toepasbaar te maken op het gebruik van aardgas. Men kan echter ver wachten dat de botsingproeven die nu al in veel EEG-landen verplicht zijn bij de type-keuring, ook in Nederland zullen worden vereist. De toepassing op grote schaal van bijvoorbeeld aard- gas-tanks wordt dan vrijwel onmogë- lijk. Ook in economisch opzicht kan nu iets meer worden gezegd over het ge bruik van aardgas door het wegver keer. Verschillende berekeningen we zen uit, dat het gebruik van vloeibaar aardgas in auto’s die een gering aan tal kilometers per jaar rijden, niet goedkoper is dan het gebruik van ben zine. Het aantal auto’s op aardgas zal bovendien vrij groot moeten zijn, om op rendabele wijze aardgas voor dit doel vloeibaar te maken. Daarbij komt dat de beperkte mogelijkheden voor bij tanken, eveneens een remmende in vloed hebben. Tenslotte is aardgas in verhouding tot de vraag naar deze energiesoort slechts beperkt be schikbaar. En zoals men uit de Ener-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17