Amro en Pierson willen gaan Arabische deelname winning Noordzee-olie mogelijk samenwerken Minister Westerterp over samenwerking met Sabena en Luxair Korter werken regering economie r bedrijven politieke speelbal is nu een s bij NDI voor 110 man Spinnerij wil steun van Boersma erg somber over „Bouw lijn rf S Blokkade GELD wk van vissersschepen |j|| n w wil i NATIONALE INVESTERINGSBANK IN JAARVERSLAG 1974 Beurs New York dood Feisal ibii VOORZITTER COMMISSIE BOUWBEDRIJFSLEVEN NOORD-NEDERLAND 99 een miljoen gulden aan prijzen weer te boven N- 19 26 WOENSDAG MAART 1975 ECONOMIE BI Afvloeiing Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt. EE IN EK ren in Groningen tijdens de noorde lijke bouwdag uitgesproken door een ander'lid van de commissie. GRONINGEN (ANP). „De bouw is een bedrijfstak waar ernstig mee wordt gesold. De bouw is een politieke speelbal geworden en hierin zit een bron van het grote kwaad van de discontinuïteit”. Dit waren de woorden van de voorzitter van de commissie bouwbedrijfsle- ven Noord-Nederland, de heer ing. S. Dijkstra. Wegens ziekte van de heer Dijkstra werd zijn rede giste- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De KLM moet meewerken aan een onderzoek dat ge richt is op zeer nauwe samenwerking met de Belgische Sabena en de x.uxtmburgse Luxair. Minister Westerterp heeft dit maandag meegedeeld ?n een brief waarin hij de Tweede Kamer ervan in kennis stelt in de afgelopen maanden besprekingen van die strekking te hebben gevoerd met zijn collega’s Chabert van België en Mart van Luxemburg. Het on derzoek naar de samenwerkingsmogelijkheden zal op zo kort mogelijke termijn moeten beginnen, aldus Westerterp. De KLM-directie staat open voor een dergelijk onderzoek, zo heeft zij laten weten. (Van onze redactie economie) KLM doet mee aan integratie-onderzoek ADVERTENTIE) ïn i (ADVERTENTIE) i van A anwo-pierson ïun investering van naar schatting 90 miljard nodig zijn. In het verslag wordt gesteld dat in vrij snel tempo zeer grote investerin gen moeten worden gedaan voor de utiliteitsbouw-werknemers zonder werk zit. Bij de grond-, wegen- en waterwer ken is dat percentage zelfs vijftig. ‘*l - In zijn openingswoord gaf de spreker verschillende sociale aspecten aan. die bij de werkloosheid in de bouw aan de orde zijn. Hij noemde onder meer het terugbrengen van de bedrijfsstilstand en het bestrijden van de werkloosheid. De heer Dijkstra stelde vast, dat ruim twin tig percent van de noordelijke bouw en >>- W- de huidige verwachtingen uitkomen, dan zouden in 1985 de off-shore- gebieden voor 40 percent voorzien in de wereldbehoefte aan rume olie, te gen 18 percent nu. zogenoemde off-shorewerken, werken buitengaats. De vraag doet zich daar bij voor of het bankwezen wel in staat zal zijn de nodige aanvullende middelen voor de financiering van de plannen beschikbaar te stellen. Het gaat om zulke grote bedragen, dat ook de grote oliemaatschappijen een beroep moeten doen op externe fi nanciering. Tegen die tijd zouden dan twee maal zoveel booreenheden werkzaam moeten zijn als nu het geval is. Wat de kosten betreft, voor de produktie op de Noordzee van een vat ruwe olie per dag is nu al een investering van 13.000 of meer vereist. Voor het tot produktie brengen van de olie- en gasvoorraden op het Engelse deel van de Noordzee zal gedurende de eerst komende tien a elf jaar een totale te winnen in onze puzzelaktie PEUGEOT BROMFIETS MODEL 102 MS 35 kg licht, met vóór- en achterwielvering Zoals bij alle Peugeot brommers heeft ook dit model een zowel in de hoogte als in de breedte verstelbaar stuur. Het kan in combinatie met het verstelbare zweefzadel aan iedere lichaams bouw worden aangepast. DEN HAAG. De Nationale In vesteringsbank vraagt zich in zijn verslag over 1974 af of het mogelijk zal zijn de aandacht van de Arabi sche oliestaten, die een belegging zoe ken, ook te richten op de financiering van de olie- en gaswinning in de Noordzee en elders. In dit verband zou kunnen worden gedacht aan de oprichting van een nieuw gemeen schappelijk financieringsorganisme. Bank of Tokyo (Holland). Ondanks de algemene economische recessie en de storingen op de internationale valuta markten is 1974 een zeer gunstig jaar geweest voor de Bank of Tokyo (Hol land) NV, aldus de bank. De winst na belasting is meer dan verdrievoudigd en steeg van 1,1 mln tot 3,8 mln waar van 3,7 mln aan de algemene reserve wordt toegevoegd. Het balanstotaal nam toe van 525 mln tot 756 mln. Het debiteurentotaal bedroeg 560 mln eind 1974 tegen 389 mln eind 1973. enzovoort. Ook de werkgelegenheid zal niet onaangetast blijven: werd in no vember 1974 een aantal van 155.000 a 160.000 werklozen op jaarbasis verwacht, dit aantal zal enkele tienduizenden ho ger uitvallen. Minister Boersma noemde het onjuist de hoop te koesteren dat de internatio nale situatie op korte termijn een ople ving te zien zal geven. Veel kansen op een geheel onafhanke lijk naast ellkaar voortbestaan bieden deze aspecten van onderzoek niet, zoals óo kblijkt iut de uitgangsstellingen „De mogelijke voordelen van de samenwer king moeten volledig worden benut”, aldus de brief aan de Kamer, waarin als andere uitgangspunten worden genoemd dat voldaan moet worden aan de eisen van een „gezonde bedrijfsvoering om de financiële zelfstandigheid te waarbor gen”. Ook moet worden gestreefd naar AMSTERDAM. De raad van be stuur van de Amsterdam-Rotterdam Bank NV en de firmanten van Pierson, Heldring en Pierson hebben besloten een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid een samenwerking tussen beide instellingen tot stand te brengen. Hierbij zal worden uitgegaan van het handha ven van de eigen identiteit van Pierson, Heldring en Pierson, zo heeft de Amro- bank bekendgemaakt. Meer dan zestig Britse vissserssche- pen hebben gisteren de haven van Grimsby geblokkeerd. De vissers wilden hiermee voorkomen dat bui tenlandse vissersschepen hun vang sten zouden komen lossen Voorts versterking van de marktposi tie zowel in het luchtvervoer als op de kapitaalmarkt, en bij de aanschaf van materieel Verbetering van de onderhan delingspositie voor het behoud en ver krijgen van landingsrechten en ten slot te het bereiken van een zo groot moge lijke zekerheid en stabiliteit op sociaal gebied. Van een groep oliemaatschappijen, die meer dan driekwart van de ruwe olie van de niet-communistische we reld produceert, is berekend dat de in 1973 benodigde financieringsmiddelen voor 73 percent uit eigen bronnen De kosten van de olieproduktie op de Noordzee zijn ongeveer tienmaal zo hoog als die van de produktie op het land en nog vijfmaal zo hoog als in de Golf van Mexico. De NIB vindt het aanbevelenswaardig uit een deel van de opbrengst van huidige energiebronnen de ontwikkeling van nieuwe bronnen, bijvoorbeeld offsho re, te bekostigen. Daarmee zou dan zoveel mogelijk een gelijktijdig ge bruik van een verscheidenheid van bronnen kunnen worden bewerkstel ligd. Fusie OGEM-Retam rond. De fu- siebesprekingen tussen OGEM in Rotter dam en BV Retam Kabel in Poeldijk (Z.H.) zijn met gunstig gevolg afgesloten. Retam zal toetreden tot de insta) latiedi- visie van OGEM. Bij Retam zijn 120 mensen werkzaam. Met de toetreding van Retam is thans binnen het OGEM- verband een groep bedrijven werkzaam die in staat is te voorzien in zowel exploitatie en beheer van kabeltelevisie- projecten, als in de technische ontwik keling, de voorbereiding en de uitvoering daarvan, aldus OGEM. BLERICK (ANP). De Nederlandse Draadindustrie NDI BV Blerick (volledi ge dochter van Estel (Hoogovens- Hoesch) zal binnenkort een aanvraag voor werktijdverkorting aanvragen voor 110 van de 316 werknemers. In eerste aanleg zal deze aanvraag zich richten op een periode van zes weken. De Nationale Investeringsbank ziet in de komende jaren goede kansen voor het Nederlandse bedrijfsleven in de zeewinning van olie en gas. Voor 1974 wordt de omzet op een a ander half miljard gulden geschat. In de komende decennia wordt sterk uit breidende bedrijvigheid verwacht. Als Hogere winst en dividend VMF. De VMF (Verenigde Machinefabrieken NV) zal aan de op 25 april te houden jaar vergadering voorstellen het dividend over 1974 te verhogen van 12 tot 13,50 per aandeel van 100, zo heeft de VMF bekendgemaakt. De nettowinst steeg met 35 pet van 18,4 mln tot 24,8 mln. De dividendbetaling vergt 11,4 mln. Aan de reserves wordt IS,4 mln toegevoegd. De resultaten over 1975 zul len, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, niet achterblijven bij die van 1974, aldus het concern. Zonder dat gesteld wordt dat één luchtvaartmaatschappij in de plaats zou moeten treden van de drie genoemden, zegt Westerterp met zijn Beneluxpart- ners te zijn overeengekomen dat de volgende aspecten zullen moeten worden onderzocht: beëindiging van de verliezen en aanzienlijke verbetering van de be drijfsresultaten. Dit zou bereikt moeten worden door „het vermijden van over bodige onderlinge concurrentie, hogere produktiviteit, rationalisering en ouder lingen afstemming van de werkzaamhe den”. Fors lager dividend Hero. NV Hero Conserven in Breda zal voorstellen over 1974 een dividend uit te keren van 5 pet in contanten, waarvoor de benodigde middelen ten dele aan de extra reserve zullen worden onttrokken, zo heeft het bedrijf medegedeeld. Over 1973 werd een dividend van 12 pet geheel uit de winst uitgekeerd. Amerikaanse dollar 2,34-2,44; Engelse pond 5,64-5,94; Belgische franc (100) 6,65-6,95 Duitse mark (100) 100,25-103,25; Italiaanse lire (10.000) 36,50-40,00; Portugese escudo (100) 8,35-9,85; Ca nadese dollar 2,34-2,44; Franse franc (100) 55,00- 58,50; Zwitserse franc (100) 93,50-96,50; Zweedse se kroon (100) 58,75-61.75; Noorse kroon (100) 46,75-49,75; Deense kroon (100) 42,25-45,25; Oos tenrijkse schilling (100) 14,25-14,55; Spaanse pe seta (100) 4,12-4,42; Griekse drachme (100) 7,40- 8,90; Finse mark (100) 65,75-68,75; Joegoslavische dinar (100) 13,25-16,25. werden gedekt, tegenover ruim 87 procent in 1963. Gezien de omvangrij ke investeringsprogramma’s, de sterke kostenstijging en de hoge afdrachten aan regeringen de mogelijkheden tot eigen financiering steeds meer zullen achterblijven bij de behoefte aan middelen. sfc.. Hoewel de extrawerken-programma’s enige verlichting in de noodsituatie brengt zei hij groot bezwaar te hebben tegen het systeem van stootsgewijze toe diening van gelden voor dergelijke aan vullende werken. De heer Dijkstra be pleitte dat ook het bedrijfsleven zelf meer betrokken zou moeten worden bij het op de markt brengen van bouwpro jecten. Het 13 de bedoeling bij de Europese commissie voor beperkingen te pleiten, aldus de directie van Tubantia. Het ge meentebestuur en de vakbonden zijn van de ontwikkelingen op de hoogte ge steld. NEW YORK (Reuter, ANP). De New Yorkse effectenbeurs heeft het nieuws van de moord op koning Feisal van Saoedi-Ara.bië gisteren uitcindelijk goed verwerkt De handel begon met een golf van verkopen en een daling van de koersen, maar al na korte tijd trad een herstel in. De slotkoersen waren voor het eerst in zes dagen algemeen hoger dan de voorgaande dag. DEN HAAG (ANP). Minister Boersma van Sociale Zaken heeft in de Eerste Kamer een somber beeld van de economische situatie geschetst. Tijdens het beleidsdebat over de be groting van Sociale Zaken zei de minis ter dat de verwachtingen ten aanzien van de groei van de wereldhandel te optimistische zijn geweest. Deze groei in november nog gesteld op 2,5 percent zal een bijstelling in bene denwaartse richting moeten ondergaan. Er is zelfs sprake van stilstand. Alleen al dit gegeven zal zijn weerslag niet missen op bedrijfsinvesteringen, woningbouw De KLM heeft van 1971 tot en met 1974 een verlies geleden van in toaal 198 miljoen gulden. In dezelfde periode leed de Sabena, waarvan de produktie een 30 tot 40 pet kleiner is dan van de KLM, een verlies van ruim 460 miljoen gulden. Van beide maatschappijen worden de cijfers over 1974-’75, binnenkort bekend; de KLM rekent op een verlies van 80 a 100 miljoen gulden. Het netwerk van KLM en Sabena vertoont grote overeenkomst; ten minste 25 steden buiten Europa worden zowel door de KLM als door Sabena aange daan. In Noord- en Zuid-Amerika zijn dat Anchorage, Montreal, New York, Mexico, Buenos Aires, Santiago de Chili en Montevideo. In Afrika 10 steden tus sen Tunis en Johannesburg, waarbij de Sabena in totaal op 18 Afrikaanse steden vliegt. In Azië zijn ten minste 10 steden gezamenlijk reisdoel, waarbij alle Sabe- na-bestemmingen ten oosten van Tehe ran ook KLM-bestemmingen zijn, tot en met Djakarta en Tokio. De Sabena vliegt niet naai Australië. Zowel KLM als Sabena gebruiken Jumbo’s van Boeing-747 en DC-10-typen. De KLM-vloot omvat 55 vliegtuigen, die van de Sabena ruim 30. Onderhoud, renovatie en restauratie zijn projecten die enorme hoeveelheden werk bevatten en daardoor de werkloos heid kunnen terugdringen. Hierbij kan een delegeren van bevoegdheden naar provincie of gemeente stimulerend wer ken. De inspraak van het bedrijfsleven is dan ook effectiever te realiseren. Hij wees op het belang van het blijven opleiden van jonge mensen in de bouw. Er vindt een snelle afvloeiing plaats in deze bedrijfstak, hoewel het arbeidsaan bod momenteel nog groot is. In de toekomst zullen we echter toch behoefte aan werknemers in de bouw hebben. Verder sprak de heer Dijkstra over de invloed die milieu- en actiegroepen heb ben op de voortgang in de bouw. Het is natuurlijk goed dat er een waarschu wende vinger geheven wordt, maar er is volgens hem in verscheidene gevallen geen sprake meer van zakelijke argu mentatie, maar van een „zekere demago gie”. De heer Dijkstra eindigde met te ver klaren dat er van de kant van het noordelijk bouwbedrijfsleven graag mee gewerkt zal worden aan het integraal structuurplan van het noorden van het land. een vooruitstrevend sociaal beleid, en een op hoog peil staand dienstbetoon. De samenwerking met andere maat schappijen zal eveneens verder worden nagestreefd en de bestaande samenwer kingsovereenkomsten op dit gebied zul len worden gehandhaafd. De KLM heeft samenwerkingsovereenkomsten met 13 maatschappijen, in hoofdzaak op het ge bied van vliegtuigonderhoud, verhuur (al dan niet met bemanning) van vliegtui gen en training van vliegend personeel. Met de Sabena bestaat geen ander ak koord dan de pool inzake het verkeer tussen Schiphol en Brussel respectieve lijk Antwerpen. Het ziet er naar uit dat op betrekke lijk korte termijn nog ruim 1800 werk nemers in de noordelijke bouwbedrijven zullen moeten afvloeien. Daarentegen zijn er andere bouwbedrijven in het noorden van het land die verwachten 656 personeelsleden aan te zullen moe ten trekken in verband met de uitvoe ring van aanvullende werken. Aldus een enquête die werd gehouden door de commissie bouwbedrijfsleven. Pierson, Heldring en Pierson, met als voornaamste deelnemingen de Grenswis selkantoren NV in Amsterdam (samen met de Nederlandse Spoorwegen en het verzekeringsconcern Amev), Broekman’s Commissiebank NV in Amsterdam en Vlaer en Kol in Utrecht, had eind 1973 een balanstotaal van 2.605,2 mln. „Tegen de achtergrond van de cao- onderhandelingen in het bankbedrijf sta ik uiterst gereserveerd tegenover de sa menwerking van de Amrobank en Pier son”. Dit zei de heer P. M. de Wit, voorzitter van de christelijke bedrijfs- bond HBV, gisteren over het samengaan. „Op het gebied van het personeelsbe leid is de bankwereld nu niet zo voor uitstrevend dat je erover kunt juichen. De vraag is dan ook, of de bonden een dergelijke transactie zonder kritiek hoe ven te slikken”. De overeenkomst is voor hem een volslagen verrassing. ENSCHEDE (ANP). De spinnerij Tubantia in Enschede 450 werkne mers heeft steun van de regering gevraagd in verband met moeilijkheden waarin het bedrijf op dit ogenblik ver keert. Deze houden verband met de goed kope importen uit Brazilië, Griekenland, Turkije en andere landen, die garens aanbieden tegen prijzen die 30 a 40 percent lager liggen dan die van de Westeuropese spinnerijen. Een beleggingsdeskundige gaf als com mentaar: „De stemming op de beurs is op het ogenblik niet van dien aard dat de mensen gauw in paniek raken. De situa tie in het Midden-Ooten was toch al zorgwekkend door het mislukken van de onderhandelingen van minister van Buitenlandse Zaken Kissinger en de daardoor toegenomen kans op een nieu we oorlog. De koersdaling bij de opening was eerder het gevolg van gebrek aan vraag dan van een algemene vlucht uit aandelen’ ■y, ju -Si I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19