VANDAAG BEGRAFENIS IN MOSKEE VAN RIAD Aanslagen in Midden-Oosten Majoor Antunes vervangt Mario Soares Baltzar von Platen Advocaten Baader-Meinhof-groep Grootste wens van Feisal ging niet in vervulling 1 „Energiecrisis opgelost” I 99 Brand in Amerikaanse kerncentrale 3 BINNEN- EN BUITENLAND 2 6 WOENSDAG MAART 1975 ?ens (Van onze speciale verslaggever) DM Stroman rder Rouw aad Groot verlies den ven pan ters ind (Van onze redactie buitenland) ing Jeruzalem ing Vijand ird Met zijn doorgroefde gezicht, zijn haviksneus en zijn 1,90 meter lange gestalte was koning Feisal, tweede zoon van de legendarische vorst Ibn Saoed, meer dan enige andere Arabische leider een zoon van de Arabische woestijn. Maar zijn betekenis ontstijgt aan het lei derschap, zolang door hem vervuld, van het land met de rijkste olie bronnen ter wereld: Saoedi-Arabië. Spookproces SL l-W Chaled geen „sterke Volgens een Hassan een slechts in van Zweedse uitvinder ministers is mijn vijand”. Israel was de vijand, en als de Verenigde Staten Israels vriend wilden zijn, dan moesten ze Feisals vijand zijn. Zijn grootste wens was eenmaal te mogen bidden in de Al-Aksa moskee in Jeruzalem. De plaats waar volgens de legende de profeet Mohammed ten hemel steeg op zijn favoriete witte strijdros Burap. Die pelgrimage wilde hij maken zonder een voet op Israëli sche bodem te zetten. Een wens die niet meer in vervulling zal gaan. Op de bezette westoever van de Jor- daan was de burgemeester van Hebron een van zijn grootste bewonderaars. Zo telen issen e le- itge- en in aken door van dat per Voor >ging per irge- ïl de luro- j de mee: stige grij- zordt rien.” het een n de via aan- heb- i op, l, en kend het vlak nog pan. anse 7-3-1951: Hadj Ali Razmara, pre mier van Iran, vermoord door een lid van een fanatieke organisatie. 14-7-1958: Koning Feisal van Irak de erfprins en premier Noeri Said vermoord door militairen die de re publiek uitriepen- 28-11-1971: Wassfi Tall, premier van Jordanië, in Cairo vermoord door een Palestijnse commando. De dader van de aanslag, Emir Feisal Ben Abdel Aziz heeft volgens een ver klaring van het kabinet de aanslag ge heel alleen uitgevoerd. Er bestaan geen van anderen, aldus het kabinet. Volgens Franse radioberichten is het Saoedische leger echter in staat van alarm gebracht en heeft de koninklijke garde een veilig- heidscordon om het paleis in Riad ge legd. dood van koning Feisal spanningssituatie in het verder zou kunnen ver- Door de brand, die zaterdag ontstond, is geen radio-activiteit ontsnapt, zo is van officiële zijde gezegd. zeer zelfs dat hij na de plechtige belofte die Feisal ten aanzien van Jeruzalem had gedaan, een straat in Hebron om doopte in „Koning Feisalstraat”. een Zij :ien De de den be- het de een :este lan- der- te i. In iwse wse dit oor- tan- ieve aan aan ten ■net ulp ar- be- T.S. ;ring isten ?hei- haar i de der- 'eken van wa- reeds jven. ider- i nog acten heeft aken rvra- >nder 3R), 3SP las- nng van De iard ren, ■ren be- dat eeft den een zou ge- rie- Toen in 1962 na de afzetting van de Imam in Jemen de burgeroorlog uit brak steunde Saoedi-Arabië de roya listen, terwijl het Egypte van presi dent Nasser troepen en wapens zond naar de republikeinen. Vijf jaar later kwamen Nasser en Feisal overeen hun steun aan de elkaar bestrijdende LISSABON (AFP, Reuter en DPA). In de nieuwe Portugese regering van premier Vasco Conpalves die gisteren is gevormd, is minister van Buitenlandse Zaken Mario Soares vervangen door ma joor Ernesto Melo Antunes, tot dusver minister zonder portefeuille. De socialis tische leider Soares blijft in het kabinet als minister zonder portefeuille. Feisals reputatie, in de Arabische wereld en daarbuiten, werd onlangs bondig samengevat door de corres pondent van het Russische persbu reau Tass in Cairo: Feisal heeft nog nooit een politieke fout gemaakt. Die beoordeling van deze geschoolde waarnemer krijgt des te meer gestal te sinds Feisal, dank zij de overvloe dige stroom oliedollars, zich de laat ste jaren steeds meer had ontwikkeld tot de man die in het Midden-Oosten werkelijk aan de touwtjes trok. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De advocaten van de vier kernleden van de Baader-Meinhofgroep, Ulrike Meinhof, Andreas Baader, Jan Carl Raspe en Gudrun Ensslin, hebben gisteren op een persconferentie in Stutt gart gedreigd de verdediging van het viertal te zullen neerleggen. Zij menen dat zij ernstig worden beperkt in hun rechten als verdediger. Voorlopig zullen ze met „alle juridische middelen” probe ren de verdediging voort te zetten. Op de persconferentie kondigden ze aan een klacht bij het constitutionele hof in Karlsruhe in te dienen tegen de uitstoting van twee verdedigers, en ver der zullen ze protest aantekenen tegen de nieuwe procesorde die in Stuttgart wordt toegepast. De advocaten hebben door laten sche meren dat als zij de verdediging neer zullen leggen, ook de vier kopstukken van de Baader-Meinhofgroep niet aan het proces, dat op 21 mei in Stuttgart zal beginnen, zullen deelnemen. In de speciaal voor dit proces gebouw de rechtszaal, zullen dan alleen de rechtbank en de zogenaamde plichtver- dedigers, die door de rechtbank zijn benoemd en die het vertrouwen van de vier kernleden niet genieten cn geen enkel contact met het viertal hebben, het proces afwikkelen. Volgens een spe ciale wet, die in de wandeling „Lex Baader-Meinhof” wordt genoemd, en die na de moord op de hoogste rechter van West-Berlijn, Günter von Drenkmann, door de Bondsdag werd aangenomen, is deze gang van zaken legaal. In de westelijke hoofdsteden was de reactie, dat de de gevaarlijke Midden-Oosten scherpen. Koning Chaled, 62 jaar oud, is een zwak en ziekelijk man, die nog onlangs in de Verenigde Staten een open-hart- operatie heeft ondergaan. De combinatie Chaled-Fahed wordt als een bijzonder handige politieke zet gezien, daar deze twee halfbroers de twee machtigste stammen op het Saoedi-Arabische schier eiland vertegenwoordigen. Dit wordt als de reden gezien dat Fahed er mee in stemt dat Chaled als koning optreedt. In het Saoedische vorstenhuis zijn de belangrijkste families verenigd, allemaal via de stamvader met elkaar verbonden, maar allen van andere moeders. Groot vader Saoed was eens een onaanzienlijke Nomadensieik. die er in geslaagd is de macht in Saoedi-Arabië te veroveren. Israëlische deskundigen zijn van me ning dat de nieuwe koning Chaled niet meer dan een stroman is van zijn mach tige broer Fahed, die een van de voor naamste adviseurs van Feisal was. RIAD. Na de moord op de 69- jarige koning Feisal van Saoedi- Arabië gisterochtend heeft de fami lieraad van de koninklijke familie eenstemmig kroonprins Chaled Ben Abdel Aziz tot de nieuwe koning ge kozen. De 62-jarige kroonprins was De begrafenis van Feisal heeft van daag plaatsgevonden in de grote moskee van Riad. De rouwplechtigheden, waar- staatsleiders uit alle delen van de we reld werden verwacht, waren afgelopen nacht al begonnen. De nieuwe koning is ook vandaag tijdens een openbare cere monie op de troon bevestigd. Het bracht het bericht Feisal Saoedi-Arabië is het enige belangrijke Arabische land, dat geen diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onder groepen stop te zetten, waarna de strijd in Jemen langzaam uitdoofde en de weg werd vrijgemaakt voor een toenadering tussen Feisal en de meeste andere Arabische landen. Iro nisch genoeg zou de toenadering wor den bespoedigd door de Arabische nederlaag in de juni-oorlog van 1967, die Nasser dwong zijn manschappen uit Jemen terug te halen. DE ISRAËLISCHE annexatie van de oude stad van Jeruzalem had tot gevolg dat Feisal zich veel nauwer betrokken ging voelen bij de strijd in het Midden-Oosten. Zodra het nieuws van de moord op Feisal gisteren rond het middaguur be kend werd, werd de westoever in rouw gedompeld. De viering van de verjaardag van de profeet Mohammed werd onder broken en er werden zwarte vlaggen uitgestoken als teken van rouw. Arabi sche kranten in Oost-Jeruzalem werden overstroomd met rouwadvertenties voor de betreurde koning. Delegaties van de westoever zijn naar Saoedi-Arabië vertrokken om de begra fenis van de koning bij te wonen. Aan het hoofd van de delegatie staat Sjeik Jaabri van Hebron, een vriend en geest verwant van de vermoorde koning. beschikking heeft gesteld”, aldus Crois sant. Hij bestrijdt, dat de verdedigers handlangers van de gevangen genomen Baader-Meinhofleden zijn en is van me ning dat deze beschuldigingen alleen ten doel hebben om de geëngageerde verJ >- digers uit het proces te verwijderen. De justitie meent echter over voldoen de bewijzen te beschikken die het tegen deel aantonen. Vandaar de uitsluiting van een tweetal advocaten, waaronder Croissant. Bij een doorzoeking van de vellen van de vier kernleden van de Baader-Meinhofgroep in de gevangenis van Stuttgart-Stammheim heeft de jus titie tal van persoonlijke papieren in beslag genomen. Een recente foto van de vermoorde koning Feisal van Saoedi-Arabië (links), met naast hem zijn broer Chaled Ben Abdel Aziz, die hem is opgevolgd. Feisal bracht zijn militante Arabi sche critici tot opperste verwarring door het oliewapen te gebruiken en naar het Het bericht van de dood van Feisal heeft in de Arabische wereld tot veel rouwbeklag geleid. Alle Arabische radio stations onderbraken hun normale pro gramma’s en zongen lezingen uit de Koran voor. De in Cairo vergaderende Arabische ministers van Buitenlandse Zaken braken hun beraad van de Arabi sche Liga af en keerden naar hun hoofdsteden terug. De Egyptische presi dent Answar Sadat, zei: „Ik heb een beminde broeder en vriend verloren die mij steeds veel hulp verleend heeft”. In Egypte en Marokko werd officiële rouw afgekondigd. De moord op koning Feisal van Saoedi-Arabië is de achtste in het Midden-Oosten op staats- en rege ringshoofden sinds de tweede wereld oorlog. De vorige zeven zijn: TOEN DE eerste Egyptische troe pen de Sinai binnentrokken handelde Feisal volgens het oude Arabische gezegde: „De vriend van mijn vijand al in 1965 tot troonopvolger be noemd. Hij gold als een van de naaste vertrouwelingen van Feisal. houdt. Er hebben nooit formele banden tussen beide landen bestaan. Volgens het Kremlin vertegenwoordigde Feisal „de Arabische reactie”. Israël heeft de moord veroordeeld met de woorden: „Het is een betreurens- waardige en een te veroordelen methode van Arabische regeringswisseling die de onstabiliteit van de Arabische regeringen onderstreept”. De Israëliërs verwachten dat de nieu we koning geen verandering zal brengen in de anti-Israëlische koers van Saoedi- Arabië. Het wordt wel mogelijk geacht dat Chaled de extreem anti-joodse toon van zijn voorganger wat zal matigen. Feisal maakte er geen geheim van, dat hij joden als ketters, godsmoordenaars en samenzweerders zag. Minister-president Den Uyl heeft in de Eerste Kamer zijn medeleven uitge sproken met het tragische lot, dat de familie van de overledene en het gehele volk van Saoedi-Arabië heeft getroffen. „Wij mogen slechts hopen, dat de geest van gematigheid van Feisal en de wil om oplossingen in het Midden-Oosten te bereiken moge voortleven”, aldus Den Uyl. Het herstel van de Arabische rech ten in Jeruzalem werd voor Feisal het hoofdbestanddeel van een „recht vaardige en duurzame vrede”. Feisal was behulpzaam bij het opvij zelen van de Egyptische economie, en werd, met Koeweit en Libië, de belangrijk ste financier van de Arabische strijd en daarmee tot een gerespecteerd staatsman in de Arabische wereld. „Eeuwigheidsmachine 20-7-1951: Koning Abdullah van Jordanië, beschuldigd van verraad en vermoord door een Palestijns natio nalist in de Aksa-moskee in Jeruza lem. In een vraaggesprek met het dagblad Svenska Dagbladet, onthulde hij gisteren een revolutionaire ontdekking te hebben gedaan op het gebied van de energiewin ning. Zijn patentaanvraag is al bestu deerd door verschillende Zweedse insti tuten. die ook in overeenstemming met buitenlandse wetenschapsmensen tot de conclusie zijn gekomen, dat Von Platens uitvinding nu in de praktijk getest dieht te worden. De mensheid krijgt de beschikking over een onbegrensde en volledig onge vaarlijke bron van energie, verklaarde lijkt px-ojxuiat Ine, een'p^rpe- tuum mobile heeft ontdekt van de twee de orde. Zelfs als zijn project niet 100 percent slaagt, betekent het in veel ge vallen een omwenteling op het gebied van brandstofgebruik”. Von Platen beschrijft zijn energiewin- nende proces ongeveer als volgt: „Theo retisch is het mogelijk in een sterk krachtveld een thermodynamisch cirkel- proces te starten. Hierbij wordt gebruik gemaakt van vloeibare ammoniak, stik stof en ammoniak in gasvorm. Deze stoffen worden in een turbine door mid- delpuntvliegende kracht aan het reage ren gebracht, waarbij warmte vrijkomt via een ingewikkeld proces. De uiteinde lijke energie wordt verkregen uit zoge naamde condenseringswarmte”. De voorlopig berekende brandstofbe- sparing voor Zweden bij een realiseren van dit project wordt berekend op 6 miljard kronen (3,6 miljard gulden) per jaar, zelfs al bij een gedeeltelijk slagen ervan. Saoedi-Arabische troepen Syrische front te sturen. Op binnenlands gebied was Feisal de feodale alleenheerser, die echter toch gemakkelijker toegankelijk was voor zijn onderdanen dan veel voor uitstrevender machthebbers. „Ieder een kan de koning op de weg tegen houden en hem zijn klachten onge hinderd vertellen”, zei hij eens. „Be staat er een grotere vrijheid dan deze?” Elke avond ontving hij, infor meel en zonder afspraak, Saoedi-Ara bische mannen van elke rang en stand en luisterde naar hun verzoe ken, hoe onbeduidend die ook waren, en gaf vervolgens zijn medewerkers opdracht de passende maatregelen te nemen. In tegenstelling tot het park limou sines dat zijn broer Saoed er op na hield reed Feisal jarenlang in een en dezelfde auto, slechts vergezeld door chauffeur en een bescheiden lijf wacht. Bij zijn vier vrouwen kreeg hij acht zonen en zes dochters. Van twee vrouwen is hij gescheiden, een is overleden, en met zijn laatste vrouw Iffat, van Turkse afkomst, is hij bijna 40 jaar getrouwd geweest. WASHINGTON (AFP). De kern centrale van de „Tennessee Valley Au thority” in Athens, in de Amerikaanse staat Alabama, heeft haar activiteit voor enkele maanden gestaakt in verband met een brand. Dit heeft maandag een woordvoerder van de onderneming mee gedeeld. Zijn conservatisme en zijn nauwe banden met de Verenigde Staten maakten Feisal niet geliefd in de progressievere Arabische staten, waar hij als „Stroman van Washington” werd afgeschilderd. 24-2-1945: Ahmed Maher Pasja, premier van Egypte, vermoord door een nazi-gezinde advocaat van 26 jaar, nadat Egypte aan Japan en Duitsland de oorlog had verklaard. ZIJN MACHT wordt niet door kruist door democratische spelregels. Behalve koning was hij ook premier en. minister van Buitenlandse Zaken. Omdat er geen parlement is fungeren de uitgebreide koninklijke familie- stamhoofden, en de islamitische gees telijkheid als instantie die toezicht houdt op de politiek en het bedrag van de vorst, zoals bleek bij de afzetting van Saoed. Hij bad, in overeenstemming met de voorschriften van de koran, vijf maal per dag. Feisal sprak Frans en Engels, maar gaf er de voorkeur aan via een tolk met buitenlanders te spreken. Als hij de lunch gebruikte mochten bezoekers zonder uitnodiging mee eten. Feisal, van wie bekend was dat hij maagklachten had, gebruikte zelf alleen lichte kost. Hij stond bekend als een zwijg zaam man. Een van zijn favoriete spreekwoorden was „God heeft de mens twee oren gegeven en één tong, opdat wij tweemaal zoveel zouden luisteren als spreken.” .’s.n ito :o. ti’a giH.iiSon iu^hi niemand heeft een enkele principiële fout kunnen vinden. Het hij een leèuwigheidsmadn: „Verdedigers in rechten beperkt” 26-1-1965: Hassan Ali Mansoer, premier van Iran, op wie vijf dagen tevoren een aanslag was gepleegd door een lid van een uiterst rechtse religieuze sekte. 8-2-1963: Generaal Kassem, Pre sident van Irak, doodgeschoten bij een militaire staatsgreep. In de daaropvolgende jaren bracht de macht van de olie Feisal op het niveau van de staatsman waarmee de wereld rekening zou moeten houden. De Arabische aandrang' op Feisal om de nieuwe macht daadwerkelijk te gebruiken werd steeds sterker. De koning aarzelde echter nog steeds om de Verenigde Staten voor het hoofd te stoten en vreesde tegelijkertijd voor een toenemende invloed van de Sovjet-Unie. Eerst probeerde hij met overreding - en ofie en geld - de Verenigde Staten tot een pro-Arabi- sche koers te bewegen. Mede door Feisals toedoen zette president Sadat van Egypte in 1972 de Russische technici uit Egypte. Vervolgens bood Feisal Washington levering van olie tegen gunstige voor waarden aan in ruil voor Amerikaan se hulp bij de industrialisatie en ver dere ontwikkeling van Saoedi-Arabië. Toen de gewenste resultaten uitble ven waarschuwde Feisal de Verenig de Staten in het openbaar dat hij zich gedwongen zou kunnen zien de olieproduktie te beperken. President Nixon deed het dreigement af als „Arabische bluf”. De oktober-oorlog zou Feisal tot daden brengen. Eén van de advocaten, Ströbele, is van mening dat als het proces op deze wijze gevoerd zal worden men van een „Spookproces” kan spreken. Volgens één van de verdedigers, dr. Klaus Croissant, is elke verdediger, wel ke politieke opvatting hij ook heeft, verplicht om de motivatie en de doel stelling van zijn cliënt duidelijk te ma ken en in een politiek proces moet hij de politieke instelling van zijn cliënt trachten over te brengen. „Dat kan hij alleen doen bij de verdediging van revo lutionairen, als hij de aanvalsobjecten van de revolutionaire acties dus de kapitalistische machtsstructuren, die ook achter een rechtstaat staan op de beklaagdenbank zet”, aldus Croissant. Dat betekent niet dat een advocaat zich identificeert met de ideologie van zijn cliënt, maar dat betekent dat hij deze ideologie duidelijk moet maken. Croissant noemt zich dan ook een „geëngageerde advocaat, die duidelijk moet maken waarom zijn cliënt besloten heeft revolutie te gaan voeren tegen een kapitalistische staat, die deze cliënt als mensenvernietigend beschouwt”. „De verdedigers strijden met de strafproces orde en met de grondwet in de hand. Het zijn geen revolutionairen. Ze strij den met de wapens, die de wet ter Von Platen zelf gisteren, en kernenergie kan bij volledig slagen van mijn theorie afgeschreven worden. Docent Sam Nilsson van de internatio nale federatie voor voortgezette studie: „Zover ik het kan beoordelen is dit een fantastische ontdekking. Goed be schouwd betekent het dat bij verwerke lijking van deze uitvinding auto’s, sche pen, treinen, verwarmingsinstallaties, enz. hooguit de helft brandstof nodig zullen hebben bij een gelijkwaardig ef fect. Ik heb Von Platens patentaanvra- ge, net zoals vele anderen, bestudeerd en man” woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken zou de moord een „groot verlies voor de Amerikaanse positie in het Midden-Oosten” kunnen betekenen. Russische persbureau TASS van de dood van een korte melding. «ti» w 'too (Van onze redacteur in Stockholm,'Henk RuyssenaarSj •- STOCKHOLM De 77-jarige Zweedse ilifVfridëf' Baltzar ’Von Platen is er heilig van overtuigd de energiecrisis met zjjn laatste uitvinding te kunnen oplossen. Von Platen, in 1922 uitvinder van de ijskast, werkte onder meer samen met Thomas Edi son, fabriceerde de eerste kunstmatige diamanten en werkt verder in samenwerking met Volvo-Daf aan de ontwikkeling van een elektrische auto. Hij heeft nu patent aangevraagd voor iets wat hij zelf omschrijft als een soort eeuwigheidsmachine, een perpetuum mobile van de tweede orde, iets waarmee Leo nardo da Vinei mislukte. Al minister zonder portefeuille fun geren eveneens Alvaro Cunhal, alge meen secretaris van de Communistische Partij, Joaquim Magalhaes Mota, stich ter van de Democratische Volkspartij (PPD), Francisco Pereira de Moura, lei der van de Democratische Volksbewe ging (MDP), die nieuw is in de rege ringscoalitie. Andere ministers zijn: Mario Murteira, vice-gouverneur van de circu latiebank (Economische Coördinatie), Jo sé Joaquim Fragoso (Financiën), Joao Cravinho (Industrie), Fernando Oliveira Baptista (Landbouw), Jose Silva Lopes, tot dusver minister van Financiën (Bui tenlandse Handel), José de Carvalho da Borges (Sociale Zaken), kapitein-ter-zee Silvano Ribeiro (Defensie). De vorming van het nieuwe kabinet, dat van 17 tot 21 leden is vergroot, heeft dertien dagen geduurd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3