t Tal van kinderen „dubbel” gekeurd Sportkeuring voor Medische Krasse taal, maar niet beledigend Eerste Paasdag gaat poort kinderboerderij weer open B «gss-. Rita: thuis geniet ik er best van! “‘sHStHaar If iKvruuaii van; I janBlazcr:»K<»achl daarga je Jan IN DIT SPECIALE NUMMER 11 s .et ;riaten van sportv "kosttekomen H'iüU4GEN Faalden NOG STERVEN HERTEN NA ETEN VAN PLASTIC mi NIEUWS PLAATSELIJK 19 7 5 2 6 MAART WOENSDAG Kort IJmondiueuws metnico scheepmaker UITSPRAAK KORT GEDING OVER ZELFVERDEDIGINGSCURSUSSEN 5W - ia w. Statenvragen over kunstijsbaan lis te baar- telde I met heer Kruis «Ml F van Edward VII Romy speelde triest, maar eindigde gelukkig b rhou- m de lood- uken, sani- EXTRA DIK! IANT Vrijheid van mening Zij was rijk;een ware love story De enige nog levende Marx Brother Kennis - - Het geheime plezier leven pil A (Van een onzer verslaggevers) de 1. iirii 5 3 april ■A >^7 (Van een onzer verslaggeefsters) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) Saartje heeft nog meer te doen Weekend onthult... Stop! „Frank Martin, want die behoorde niet tot de Groupe des Six”. Dat was goed! Het was even knap als wanneer dezelfde vraag gesteld was bij de namen: „Willem van Hanegem, Wim Jansen. Stop! Wim Jansen, want die behoorde niet tot de oud-Xerxes-spelers (Eddy Treytel, Nol Heijerman, Radovic). een behoor. Gisteren stond bijvoorbeeld in de krant dat Luud Schimmelpenninck. een van de actievoerders, de pijp aan Maarten heeft gegeven omdat hij niets meer met het gemeentebestuur te maken wil hebben. Maar hebt u hem op het scherm gezien? Of een van de andere, oorspronkelijke actievoerders? Maar wat weten we van de gevoelens van de verliezende partij? Niets toch? Ik heb me laten vertellen dat een arts aan de Kromboomssloot, die veel gewonden te behandelen kreeg van de „rebellen”, nogal geschokt was door de vele hon denbeten die hij te behandelen kreeg. aan- ing de se ge it kort van de pensa- .electie j Ajax vereni- willen van de p pas alleen i in de De kinderboerderij zal deze zomer ge opend zijn op de zon- en feestdagen en de woensdagmiddagen. Schoolklassen en verenigingen kunnen ook op and< re da gen terecht. Een afspraak daarvoor kan worden gemaakt bij het plantsoenbe- drijf, tel. 19023. gen op ook hun gedachten te laten gaan over de viering van „Honderd Jaar Vel- sen” in het komend jaar. eilijk- nwer- n an- i wor- i. Hij an de ig van r zijn de sa- t ver ft het prefe- 1 door leente, onper- t. Als ukken in te poli- ■x’ 3] lx* X- We hebben, wat de strijdende partijen betreft, tot nu tbe alleen de meningen gehoord van de kant van de politie en de autoriteiten, die vaststelden dat er met de nodige terughoudendheid en ge duld was opgetreden door de politie. VELSEN. Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO; geslaagd voor exa men EHBO: de dames M. Boonstra. J. C. van der Born, M. Douwstra. A. Drijver, T. van Duyn, N. B. Fictoor, T. Gravema ker, M. R. Klobedanz, T. de Kooker, J. J. Korf, R. Koerver, D. Mazurel, M. H. M. Retrót, J. C. M. Ruiter, M. W. Zeegers. De heren: D. Bakker, P. van Oorschot, C. S. Schoon, A. E. Timmermans en R. Zwarter. Ook de VPRO zag blijkbaar geen gaatje in de vijf kwartier die hij gisteren tot zijn beschikking had en die geheel wer den opgesoupeerd door een overigens curieuze Russische „alternatieve” film uit 1935. Wat de VPRO betreft zullen we het pas dinsdag te weten kunnen komen of de kraakpanden in de Nieuw- marktbuurt terecht of ten onrechte wer den ontruimd. In Tweekamp wist een van de jongens dat een „tekenaap” een „pantograaf” is. Al eerder zijn vragen over deze kwes tie gesteld door het Haarlemse raadslid J. de Bruin aan het college van B. en W. en door mevrouw H. van de Zijpp-Haar aan het dagelijks bestuur van het ge west (en niet, zoals abusievelijk vermeld, ook aan B. en W. Haarlem). Merkwaardig genoeg deed „Nader Be keken” van de EO er verder niets aan, hoewel het mogeiijk moet zijn om aan de hand van de bijbel aan te tonen dat opstand tegen het gezag uit den boze is. e enveloi sen kunnen kleven is het oordeel van^de temd Is. eling. isalaris gt. Hf iremiei dè; erbon- team, enkele omdat m zijn Ahead i. Mr. rsmen- k wel, wijk en Haarlem, waar het keuringsta- rief overigens 7,50 is tegen nu in Velsen tien gulden. Staande de vergade ring werd in dit verband opgemerkt, dat in die omliggende plaatsen ook sportbe oefenaren uit weer andere gemeenten worden gekeurd, welke gemeenten op hun beurt die sportkeuring subsidiëren; terwijl in Velsen de subsidie bestaat uit het ter beschikking stellen van het ge bouw van de GGD en de apparatuur aldaar. In het jaarverslag van de Sport stichting wordt naar aanleiding hiervan opgemerkt, dat het een verouderde ge dachte is te denken, dat de overheid hier geen verdere subsidiërende taak heeft. Tot de Velser Sportstichting zijn toe getreden de handbalvereniging „IJmond” en de zaalvoetbalclubs „Loek Anderson”; „Poort van Velsen”; „Fransen Schoot” en „Club Twaalf”. Bij het punt be stuursverkiezing werd bij acclamatie in het VSS-bestuur gekozen E. Lokkers van de baseball-afdeling van „Terrasvogels”. Dit in verband met het aftreden aan het einde van dit jaar van penningmeester J. Th. Kroger. Het penningmeesterschap zal worden overgenomen door de heer R. H. Martens. Wat betreft de sport,uitwisseling met Bergisch Gladbach kon worden medege deeld, dat deze zal plaats hebben op 24 en 25 mei alsmede op 31 mei en 1 juni. Sportstichting-voorzitter G. J. Tim mermans tenslotte wekte de verenigin- De heer Schutte had volgens de presi dent weliswaar krasse taal gebezigd maar die was daarom nog met nodeloos kwetsend en schadend. De sportscholen hadden de president gevraagd de gedaagden te bevelen zich in het vervolg te onthouden van beledi gende of schadelijke uitlatingen. Verder vroegen ze publicatie van een veront schuldiging van de heer Schutte waar van ze zelf de tekst hadden opgesteld De president tekent hierbij aan dat ook al zou hij van oordeel zijn dat hier een onrechtmatige daad is begaan, een zo algemeen gebod tot het onthouden van beledigende of schadende uitlatingen een te ingrijpende beperking van de vrijheid van meningsuiting zou zijn. Bovendien vindt hij dat hij een gebod tot het publiceren van die excuses, als ware het Schuttes eigen verklaring, zonder dat die daarachter staat, niet in overweging kan nemen. Ook de Damiatebladen hebben niet onrechtmatig gehandeld, meent de presi dent. In het gewraakte artikel wordt alleen informatie gegeven en beide par tijen komen aan het woord. De president meent dan ook dat dit een objectief verslag is waarin geen onoirbare be woordingen worden gebezigd. De sportscholen zijn veroordeeld tot de kosten van het geding zijnde in totaal 720,-. Maar het journaal heeft er toch uit voerig aandacht aan besteed, zult u zeg gen? En in Hier en Nu kregen we toch niet alleen beelden te zien van traangas bommen, maar ook interviews met „ech te” Nieuwmarktbewoners, Han Lam mers, hoofdcommissaris Sanders en bur gemeester Samkalden? We zaten daar door, wat de Nieuwmarkt betreft toch niet op een droogje? Nee dat niet, maar één van de voordelen van ons televisie- bestel is dat je de dingen nog wel eens van verschillende kanten te zien krijgt. Sluiting bibliotheek. De openbare bibliotheek in Velsen zal op Goede Vrij dag zijn gesloten, evenals zaterdag voor Pasen en tweede paasdag. Deze sluiting geldt voor de centrale bibliotheek en alle filialen. VELSEN De kinderboerderij van Velserbeek gaat aanstaande zondag, eerste Paasdag, weer open. Grote attrac tie zijn drie jonge dwerggeitjes, waarvan de jongste zondag precies twee weken oud is. Er zijn ook twee lammetjes, jonge konijnen, een kalfje en jonge ganzen. Klaverjassen. Op haar beurt houdt thans de voetbalvereniging „VVB” uit Velsen-Noord vrijdag 28 maart een klaverjasdrive in het paviljoen „Konings veld” aan de Grote Hout- of Konings weg. Met de prijzen is rekening gehour den met de komende paasdagen en de eerste kaarten hiervoor zullen om 20 uur worden geschud. VELSEN. Tot dusver zijn via Medische Sportkeuring in deze gemeente vrü veel kinderen „dubbel” gekeurd in die zin, dat zij in feite al in de hoogste klassen van de lagere school en in de eerste klassen van de middelbare scholen een keuring hadden ondergaan, welke voldoende ware geweest voor de voortzetting van het beoefenen van een tak van sport zonder die Medische Sportkeuring. Tijdens de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Velser Sportstichting kwam aan het licht, dat secretariaten van diverse sportverenigin gen op dit punt hebben gefaald, door de jeugdleden niet mede te delen, dat een dergelijke keuring overbodig is. Iets waarvan zij wel op de hoogte waren, door een brief van de Velser Sportstich ting. (Van onze rechtbankverslaggeefster) HAARLEM. De publicaties die de Budo-Echo en het Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Cou rant hebben gewijd aan de zelfverdedi- gingscursussen van 15 Nederlandse sportschoolhouders zijn niet als beledi gend te beschouwen. Dit concludeert de president van de Haarlemse rechtbank, mr. L. II. Schimmelpenninck in de uit spraak die hij vanmorgen heeft gedaan in het korte geding dat de houders van die sportscholen hadden aangespannen omdat ze zich in hun eer en goede naam aangetast voelden. Met name voelden ze zich gegriefd door de naar hun mening onnodig grievende en kwetsende be woordingen, die de heer Schutte in de Budo-Echo en in genoemde dagbladen had gebruikt. president. Daarbij was het onvermijde lijk dat sommige personen in een min der gunstig daglicht geplaatst zouden worden en schade zouden ondervinden. De vier statenleden verklaren dat de gang van zaken in bestuurlijke kringen in Zuld-Kennemerland beroering heeft gewekt. Ze vragen GS of het juist is dat de negatieve beslissing over de subsidie aanvraag al enkele dagen eerder was genomen dan 21 maart, de dag waarop wethouder Voskuilen van Haarlem een gesprek had met gedeputeerde Zuurbier over de subsidiëring. Toen de wethouder tijdens de vergadering hoorde dat er al een persbericht uit was over de afwij zing. heeft hij de bespreking afgebroken omdat hij zich onbehoorlijk behandeld achtte. De statenleden vragen, of GS, indien dit juist is, van oordeel zijn dat de wethouder zich terecht onzorgvuldig be handeld achtte en dat het juister zou zijn geweest de wethouder tijdig voor de bespreking van het GS-besluit in kennis te stellen, zodat het incident zou zijn voorkomen. HAARLEM. De PvdA-statenleden M. Nicolai, T. Kok, A. Regeer en J. de Vries hebben gedeputeerde staten vragen gesteld naar aanleiding van het bericht in Haarlems Dagblad over de afwijzing van de subsidie voor de kunstijsbaan door de provincie. kinderen gekeurd door een schoolarts, die daarvoor een schoolkeuringskaart af geeft. Met deze kaart kunnen de kinde ren zich vervoegen bij de GGD en behoeven dan slechts een gulden te be talen om de gewone sportkeuringskaart te verkrijgen. Dit kan ook geregeld wor den via de secretariaten van de vereni gingen waarvan zij lid zijn. Overigens was bij het begin van de hervatting van de sportkeuring in deze gemeente in september vorig jaar een achterstand van tweeduizend personen. Tot december vorig jaar werden op de maandag- en donderdagavonden 713 personen gekeurd, waarvan 486 mannen en 227 vrouwen, zodat die achterstand op dit moment nog verder is achterhaald. Thans hebben zich 24 verenigingen aangesloten bij het Bureau Medische Sportkeuring. Dit aantal zou de Velser Sportstichting graag opgevoerd willen zien, maar anderzijds heeft men er toch begrip voor, dat in verband juist met die achterstand diverse verenigingen hun le den laten keuren in Amsterdam, Bever- Eergisteren beperkte TROS-Aktua zich tot beelden van de onlusten rond de Amsterdamse Nieuwmarkt, op smaak gemaakt door Wibo van de Linde’s op merking dat hij zich schaamde een Am sterdammer te zijn. Terwijl het hele land zich de hersenen af pijnigde of hij zich schaamde over de Amsterdamse politie, over de Amsterdamse gemeente raad of over al die herrieschoppers met hun Rotterdamse, Haagse of Arnhemse accent (ik citeer nu even een Nieuw- marktbewoner uit Hier en Nu van giste ren), ging de strijd nog even door. Lang genoeg in ieder geval om ook Hier en Nu van gisteren nog tot activiteit te prikkelen. De cursussen waren bedoeld om zelf vertrouwen bij de mensen op te wekken en de weerbaarheid op te voeren. Dat stuitte op kritiek bij de heer Schutte In die hoogste klassen van de lagere scholen en de eerste klassen van de mid delbare scholen namelijk worden de (zevende dan judo) in de Budo-Echo, waarbij deze zich vooral kantte tegen de in advertenties en een televisie-uitzen- ding gewekte suggestie dat men in drie maanden tot goede zelfverdediging in staat zou zijn. Het Haarlems Dagblad, c.q. IJmuider Courant en Beverwijkse Courant besteedde hier vervolgens ook aandacht aan en liet er zowel de heer Schutte als de tegenpartij aan het woord in een artikel van een sportredacteur. De mening van de president van de rechtbank is dat de heer Schutte, gezien zijn onomstreden kennis van en ervaring met judo, ook zonder nader onderzoek naar de precieze gang van zaken op de cursussen tot het verantwoorde oordeel kon komen dat 12, 13 lessen onmogelijk tot goede resultaten konden leiden. Een oordeel dat gestaafd werd door de ver klaringen van andere deskundigen die door de advocaat van de heer Schutte, mr. J. H. van Wijk werden overlegd. Men kan de heer Schutte het recht niet ontzeggen in publicaties zijn mening kenbaar te maken en te waarschuwen voor gevaren die aan dergelijke cursus- Gejuich, volgende vraag. Maar weet u wat een pantograaf is? Of een tekenaap? Het is een toestel om een tekening te vergroten of te verkleinen. Een leerzaam programma, als je over woordenboeken en encyclopedieën beschikt. Het Collegi um Erasmianum uit Rotterdam won met 21-20 var het Willem de Zwijger-Ly- ceum uit Bussum. De meisjes scoorden, in het jaar van de vrouw, 14 voltreffers, de jongens 20, dus ik ben zo trots als tekenaap dat ik tot de jongens Nu het nieuwe seizoen voor de deur staat, spreekt de „pluimgraaf” van de kinderboerderij (beheerder J. Schoon) al zijn zorg uit over de onverantwoorde voedermethoden van sommige bezoekers. Die zorg betreft vooral het hertenkamp „Nog steeds gebeurt het dat de mensen óf plastic zakjes laten slingeren óf her ten het brood met plastic en al geven. En dat plastic is onherroepelijk dodelijk. Er zijn jaren dat vijf herten sterven na het eten van plastic. Het is een afschu welijke dood voor ze; ’t kan soms wel 24 uur duren voor ze dood zijn. De mensen doen soms nqt of ze gek zijn”. In de kinderboerderij zelf zal het dit jaar iets anders zijn. De konijnenberg zal alleen door de kippen worden be volkt. De konijnen blijven voortaan in hun hokken, omdat de konijnenberg dooi de kippen is besmet. Een samenleving van kippen en konijnen blijkt hierdoor niet mogelijk te zijn, omdat de besmet ting voor de konijnen dodelijk kan zijn. Het hertenkamp telt nu zo’n twaalf herten. Bokken en hinden. De jonge hertjes worden .ia juli verwacht. Deze Caapse eend is met haar jongen uit de vijver van Velserbeek gehaald omdat het eigenlijk nog te koud is voor de kleintjes. Door de zachte winter is de natuur helemaal van slag: de normale tijd voor jonge eendjes is eind april of Er moet aan de kant van de anti- metro-groepen een voor Nederland on gebruikelijke portie „oorlogstragiek” te halen zijn geweest (iemand had vrienden opgebeld die in een huis zaten dat ont ruimd moest worden, toen uij belde was de vrouw nog altijd in huis maar zij had haai man al een tijd niet meer gezien en maakte zich erg ongerust), maar ik heb daar niets van op de televisie gezien, noch bij de TROS, noch bij de NCRV, noch bij de VPRO, noch bij de EO. Ik maak daaruit op, dat we ondanks het grote scala aan omroepen onvolledig zijn bijgelicht over deze toch vrij grootse affaire, die in de geschiede nis van Amsterdam wellicht een even markante plaats zal gaan innemen als het Palingoproer in 1886. ook al vielen er dit keer dan geen 25 doden. -- s In de kinderboerderij zijn onlangs drie dwerggeitjes geboren. De jongste is zondag twee weken oud. Uniek voor deze tijd van het jaar zijn de jonge eendjes, die met hun moeder een Kaapse bergeend uit de vijver zijn gehaald om hen te beschermen legen de kou. Toch kwam het opmerkelijkste ant woord van een van de meisjes. „Welke naam hoort niet in dit rijtje thuis?” werd gevraagd, en Judith Bosch somde op: „Francois Poulenc, Frank Martin...” .-s <- s-: ■".•S' .4 ASS-X.-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7