Weekblad beschuldigt minister van Defensie, Van den Boeynants: Thieu „schouder aan KISSINGER schouder” met zijn soldaten Portugees bewind dictator" VS Edgar Hoover was Uitgaansverbod in Loeanda Misvormingen bij geboorten door PV C-f abrieken Sovjet-Unie steunt DEN UYL ZET HANDTEKENING IN AMBASSADE GONCALVES: FEISAL VROEG NOG VERGEVING VOOR achtergrond MOORDENAAR „MEER NATIONALISATIES” 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG 2 7 MAART 1975 oten (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) „Niet gemakkelijk” eerd Dollarkoers epen edan Persconferentie ïring eden Cambodja auze Prijsvoorstellen >eum ssade nsten „Geleide democratie” ikant Amerikaans rapport Chantage exnet isjolie deeld I (Van onze redacteur in Washington, mr. H. Leffelaar) WASHINGTON De Verenigde Staten beleven op het ogenblik een rage die het omgekeerde is van de traumatische wraakperiode in de jaren ’50, toen het land geteisterd werd door de anti-communis- tische terreur van senator Joseph McCarthy. De huidige rage is een direct gevolg van de Watergate-affaire, en kan het best omschreven worden als een nationale boetedoening. - Mirage-manipulaties in België Het persbureau Tass meldt dat de manier Het weekblad signaleert ook hoe Pier re Francois, de Dassault-secretaris-gene- raal, onmiddellijk in Brussel bij Vanden Boeynants op bezoek kwam nadal deze in Den Haag overleg had gepleegd. (Vervolg van pagina 1) WASHINGTON. Over Portugal zei Kissinger dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen stellen om goede re laties te onderhoudena „Maar w(j z(jn ver ontrust over een evolutie waardoor het democratische proces een farce kan wor den en waardoor partijen aan de macht kunnen komen die niet noodzakelijker wijs vriendschappelijk staan tegenover de Verenigde Staten” dezer aange- ubbele as j olie >olitie- nieuw minis- inge- üeuwe gustus i Den jssade russel ladeur maar ilangs Haag bische atieke tot nu 1 Den ik en De Nederlandse defensie-minister Vre- deling zou echter met de Belgische bere keningen niet akkoord zijn gegaan tij- jarige Paulus VI sprak tijdens zijn we kelijke openbare audiëntie die in de basiliek van St. Pieter werd bij gewoond door circa 20.000 mensen. Driehonderd soldaten van de Cambod jaanse regeringstroepen hebben ten oos ten van Pnom Penh hun stellingen ver laten terwijl ten westen van de hoofd stad de regeringstroepen weinig zin meer hebben om tegenstand te bieden aan de oprukkende Rode Khmer, Lon Nol’s mi litairen beseffen dat er wellicht spoedig een einde zal komen aan de Amerikaan se hulp aan Cambodja. Gisteren zijn Pnom Penh en het vlieg veld van de hoofdstad beschoten met 68 raketten. Acht personen werden gedood en twintig gewond. Wijlen Edgar Hoover nam jarenlang een onaantastbare positie in als direc teur van de FBI. voor j ge- ngres en is n dit er de cy in geen was ngres tus- Alge- soneel rijks- e stu- aoger- St be- atieve eid in Stich- Ver- lepen. s ge- Am- 020- igssa- week >egro- „con- ;rdam n ge- spon- Het sione- ndent tfelijk ïrveld kunde m in poor sen is tduitse »n Ne- d tot igenis- jn aan vartier ’73. Minister Van den Boeynants heeft gis termiddag tijdens een inderhaast bijeen geroepen persconferentie de ernstige be schuldigingen ten stelligste ontkend. Hij betoogde aan de hand van reeksen cij fers dat de zeer aanzienlijke verschui vingen in de prijzen van de kandidaat- opvolgers van de Starfighter waren voortgekomen uit de wijze waarop de risico’s in verband met veranderingen in de muntwaarde van de dollar waren berekend. In de versie-Vanden Boey nants zou de Franse Mirage zelfs iets goedkoper uitvallen dan de F-16. Waar dit alles (en nog veel meer dat nooit bekend zal worden) op neerkomt, is dat Hoover, al of niet met een officieel of stilzwijgend mandaat van het Witte Huis of van het ministerie van Justttie, als een potentaat uitmaakte welke personen „goede” of „slechte” Amerikanen wa ren, en welke politieke opinies toe laatbaar. Het is duidelijk dat dit niets meer met democratie te maken heeft, maar op zijn best met een „geleide democratie” - zoals president Soekar- no die term gebruikte om zijn een- mansbewind te voeren. zuur gemaakt, waardoor zij hun ba nen verloren, en telefoons werden afgeluisterd .Hetzelfde gebeurde met de linkse anti-oorlogsbewegingen. BRUSSEL De Belgische minister van defensie Paul vanden Boey nants zou volgens het Nederlandstalige weekblad „Knack” aan het Bel gische kabinet onjuiste gegevens hebben voorgelegd als grondslag voor de keuze tussen Mirage FLM 53 en de F-16. In de samenvatting van de ge gevens uit het dikke rapport van de uit experts van Nederland, België, Denemarken en Noorwegen samengestelde stuurgroep zoals het kabinet van Vanden Boeynants die heeft vervaardigd zouden zowel de prijs verhoudingen als de technische gegevens opzettelijk in het nadeel van de Amerikaanse F-16 zijn weergegeven. Het resultaat ervan was dat Hoover en niet de president, kon bepalen wat wel en niet toelaatbaar was in de Verenigde Staten, en daar had Hoover zijn eigen ideeën over. Een van de ontwikkelingen die Hoover niet aanstond, was de burgerrechtelij ke beweging die er in het begin van de jaren ’60 in het zuiden naar streefde om de zwarte bevolking be wust te maken van hun kiesrecht. Een van Hoovers doelwitten was daarbij een dominee, Donald Jackson. Om Jackson uit te rangeren, liet Hoover zijn agenten een gefingeerde Volgens zijn bevindingen die hij heeft voorgelegd aan een medisch congres in New York, is in twee van de bewuste steden het aantal sterfgevallen aan kan ker aan het zenuwgestel ook hoger dan normaal. Het gaat om de steden Paines ville, Ashtabula en Avon Lake. Terwijl in het geheel van de VS het aantal geboorten met misvormingen 10.14 per duizend bedraagt, is dit aantal in Ashta bula 17,37 en in Avon Lake 20,33. Volgens dr. Infante gaat het om een voorlopig onderzoek waarbij niet een definitieve relatie tussen het bestaan van de pvc-fabrieken en de gezondheidstoe stand van de bevolking is vastgesield. In een gesprek met de „Knack”-redac- teur zegt de Belgische minister var De fensie ten slotte op de vraag wat de Nederlanders eigenlijk bezielt: „Wij we ten het niet precies. Het is niet makke lijk met die Nederlanders. Denk maar aan de reis van Vredeling naar zijn Amerikaanse collega Schlesinger.” in elk geval 300 vliegtuigen moet verko pen om zijn berekeningen te kunnen handhaven, heeft het kabinet van de Belgische minister van Defensie zich de laatste tijd gedragen als een soort ver koopbureau voor de Mi rage-fabriek. Daarbij zou men ervan uitgaan dat uit eindelijk in de regeringen door leken over de aankoop moet worden beslist, aan wie het niet zou opvallen dat over de Mirage hoog wordt opgegeven terwijl allerlei gegevens over het Amerikaanse toestel worden verdonkeremaand. ’eging ag op :e” te I rvan- I r met :ingen over strijd- ft een it uit tanden rwaar jaar. rvaar- ing in geldt n in Bra chten ïmen. i van teren omen iders, niet 1 op m de wel is na t het if te Francois, die op de VARA-televisie indertijd een omstandige discussie heeft gevoerd met het „aan poging tot omko ping blootgestelde kamerlid Daackert”, wilde zéelf namelijk naar Den Haag om daar nieuwe prijsvoorstellen te gaan aanbieden. Volgens Knack zijn de voor stellen waarmee Francois in Den Haag is aangekomen „bij wijze van spreken” eerst in Brussel voorbereid. Omdat, zo zegt het weekblad, Dassault Knack zegt dat i n de versie-Vanden Boeynants de Amerikaanse prijs met acht percent werd opgeschroefd door koersberekeningen waarin de Belgische frank abnormaal laag werd gesteld te genover de dollar, terwijl de Franse prijs werd gebaseerd op de verkoop door Dassault van negenhonderd toestellen, een veronderstelling waarin zo langza merhand niemand meer gelooft. Op die manier werd de F-16 140 miljoen gulden duurder en de' Mirage maarliefst 350 miljoen gulden goedkoper gemaakt. Amerikanen hebben de neiging te geloven dat, wanneer er eenmaal een officieel regeringsonderzoek is inge steld, de oorzaak van het probleem ook is opgelost. Niets is minder waar: geen van de aanbevelingen die in het verleden werden gedaan door de pre sidentiële commissies, zoals die over de misdaad in de Verenigde Staten, zijn ooit in praktijk gebracht. Waar het Congres zich dan ook vooral mee bezig zou moeten houden, is niet alleen welke overtredingen de CIA en de FBI hebben begaan, maar in hoeverre de Amerikaanse demo cratie werkelijk nog democratisch functioneert, en in hoeverre tot nog toe als heilig aangenomen begrippen als „trouw”, „Amerikaans” en „patri ottistisch” misschien een andere defi nitie behoeven. „Hij had, aldus de minister, ons vooraf niet ingelicht en heeft ook nooit gezeg wat daar besproken is. Wat zou er niet geroddeld worden als Vanden Boeynants twee dagen in Parijs zou doorrrengen met zijn Franse ambtgenoot? Toch blijf ik er ig mijn hart van overtuigd dat Vredeling het meeste voelt voor een Franse koop. Zijn partij ook. Zij weten dat een Amerikaanse keuze zeer zware gevolgen zal hebben voor de Europese politiek. Wij moeten ons geen illusies maken. Het zou een bevestiging worden van de Amerikaanse suprematie in het vliegtuigwezen. LOEANDA (Reuter, en AP). De overheid van Angola heeft gisteravond voor de hoofdstad Loeanda een uitgaans verbod voor de nachtelijke uren inge- steld- Dit gebeurt na felle gevechten tussen aanhangers van verschillende be vrijdingsbewegingen. Deze boetedoening bestaat uit het binnenste buiten keren van de bin nenlandse- en buitenlandse veilig heidsdiensten, FBI en CIA, het geven van verzekeringen door de regering dat de belastingdienst (IRS) niet mis bruikt zal worden voor het lastigval len van potentiële opponenten, en dat er niet meer afgeluisterd zal worden, of andere clandestiene activiteiten zullen worden bedreven. NEW YORK (AFP). Het aantal kinderen met misvormingen dat in de periode 1970-1973 is geboren in drie steden in de Amerikaanse staat Ohio met polyvinylchloridefabrieken (PVC) was naar verhouding bjjna tweemaal zo hoog als in de rest van de Verenigde Staten. Dit staat in een rapport van dr. Peter Infante van het bureau voor volksgezondheid van Ohio. Het mislukken Van Kissingers vredes missie in het Midden-Oosten heeft in sommige kringen van het Congres kwaad bloed gezet jegens Israel, dat volgens deze groep het belangrijkste struikelblok zou zijn geweest. Volgens berichten zou ook president Ford zich persoonlijk gebelgd voelen over Israels halsstarrigheid. Kissinger zelf vermeed zich >i’t te laten of het Israel of Egypte is geweest dat een vergelijk in de weg had gestaan. BEIROET (DPA). Voor koning Fei- sal aan zijn verwondingen bezweek vroeg hij nog om genade voor zijn moordenaar. Dit heeft het in Beiroet verschijnende blad AI-Bairak uit Riad vernomen. Uit goed ingelichte kringen wordt echter vernomen dat het belangrijkste punt waarover geen overeenstemming kon w< rden bereikt, de formulering was van de non-belligerentieverklaring die Israel van Egypte eiste in ruil voor het teruggeven van twee strategische passen en de olievelden in de Sinai. MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie steunt de voorlopige regering in Lissa bon bij haar streven een „nieuw demo cratisch Portugal” op te bouwen. De Russische premier, Alexei Kosigin, heeft dit verklaard tijdens een gesprek met majoor Jose da Costa Martins, de Portu gese minister van Arbeid, die een bezoek van een week aan de Sovjet-Unie brengt. Egypte zou voorgesteld hebben de term „non-belligerentie” (wat een inter nationaal juridisch vaststaand begrip is) te vervangen door „geen toevlucht ne men tot geweld”. Israel ging daar niet mee akkoord. Troepen van de Angolese Bevrijdings beweging Unita hebben vorige week vrij dag ’n grenspost aan de Angolese zijde van de grens met Zuidwest-Afrika ver overd. Een aantal Portugese functiona rissen van de post is naar Zuidwest- Afrika gevlucht. Kissinger duidde erop dat Washington zijn NAVO-beleid dan zou moeten her zien, maar dat dit alleen zou gebeuren in overeenstemming met de overige NA- VO-partners. twee bewindslieden van gedachten heb ben gewisseld over de verdere ontwikke ling van de Russisch-Portugese betrek kingen, maar gaf hierover geen nadere bijzonderheden. Tijdens de beëindiging van de nieuwe ministers heeft premier Vasco Goncalves gisteren een toespraak gehouden waarin hij zei dat het land dringend behoefte heeft aan „een politiek van totale bezui niging”. De nationaliseringen van funda mentele sectoren der economie zullen worden voortgezet. Hij zei niet welke sectoren hij bedoelde. Onlangs zijn het bank- en het verzekeringswezen genatio naliseerd. De premier hield de werknemers van de genationaliseerde banken en verzeke ringsmaatschappijen voor dat zij offers zullen moeten brengen ten gunste van de minder bevoorrechten. Deze werkne mers zijn over het algemeen beter gesa larieerd dan die bij andere bedrijven. Generaal Goncalves verklaarde voorts dat de regering bepaalde ondernemingen die onder staatstoezicht zijn gekomen zal moeten reorganiseren. Daarbij zijn de grootste kranten, die eigendom van de genationaliseerde banken waren. Minister van Voorlichting Jorge Cor reia Jesuino zei dat de journalisten waarschijnlijk als ambtenaren be schouwd zullen worden. vra- Klein retge- lering fgelo- voor De Amerikaanse aanvoer van munitie, brandstof en rijst werd gisteren niet onderbroken. Gisteren zijn vijf Indonesische en ze ven Maleisische diplomaten uit Pnom Penh vertrokken. Volgens diplomatieke bronnen zal hun voorbeeld de komende weken worden gevolgd door Japan en Thailand. Deze stappen zouden deel uitmaken van een plan om diplomatieke druk op president Lon Nol uit te oefenen het land te verlaten. Genoemde Aziatische landen zijn in de Verenigde Naties Lon Nol’s krachtigste medestanders geweest. In de laatste minuten van zijn leven had de zwaargewonde koning gevraagd wie zijn moordenaar was- Toen hij de naam van zijn neef hoorde, zei hij met een laatste krachtsinspanning: „Wees hem genadig. Ik voel geen haat jegens hem. Vermijdt conflictenbewaart de eenheid. Wat mij betreft, ik voel dat ik ga sterven”. Toen overleed hij. De moordenaar prins Faisal Ibn Mu- saed, wordt in afwachting van zijn pro ces verhoord door de Saoedische autori teiten De prins wordt vermoedelijk berecht in overeenstemming met de sharia, de strikte islamitische wet die alleen maar voorziet in één straf, voor moord: ont hoofding SAIGON (Reuter, AP) Troepen van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam waren gisteren bezig de laatste haarden van verzet in de door het regime Thieu prijsgegeven stad Hoeé op te ruimen. Op verscheidene plaatsen is de VVR-vlag gehesen. Het laatste verzet wordt geboden door achtergeble ven regeringstroepen, die zich niet wil len overgeven en ook geen kans hebben gezien uit de omsingelde stad te ont snappen. De hoofdmacht van het rege ringsleger is al eerder uit Hoeé terugge trokken. President Ngoeyen Van Thieu heeft zijn troepen in een korte radiotoespraak tot discipline opgeroepen. In een dagor der prees hij hen en zei: „De discipline te velde dient nauwgezet gerespecteerd te worden. Elk bevel moet worden ge hoorzaamd”. Thieu zei dat er een beslissende fase is ingetreden en dat hij „schouder aan schouder” met zijn militairen zal blijven staan. Thieu zei dat „hij bij Da Nang niet zal wijken voor de oprukkende troepen van het Bevrijdingsfront.” De regeringstroepen zullen Da Nang „verdedigen wat dit ook moge kosten”, aldus de president. Paus Paulus VI heeft gisteren met een stem waaruit diepe bezorgdheid sprak opgeroepen een eind te maken aan de oorlog en het lijden in Vietnam. Hij deed een beroep op de mensheid aan dacht te schenken aan „de onbeschrijf lijke beproeving van tranen en bloed” die het Vietnamese volk doormaakt. Het was de meest geëmotioneerde op roep die de paus de afgelopen vijf jaar inzake Vietnam heeft gedaan. De 77- I Volgens „Knack” speelt bij de vraag „Frans of Amerikaans” ook de Belgische binnenlandse tegenstelling tussen Vlaams en Waals een rol. Franstalige hoge officieren in de luchtmacht zijn voor de Mirage (omdat Dassault, de Miragefabrikant, al nederzettingen in België heeft) de Vlamingen wijzen de Mirage af. brief onder het briefhoofd van een universiteit sturen, waarin de domi nee werd aangezegd dat men geen prijs stelde op zijn burgerrechtelijke bemoeienissen en dat men bovendien over een aantal bezwarende feiten over zijn persoonlijk leven beschikte. Jackson trok daaruit de conclusie dat hij zijn doeltreffendheid in de bur gerrechtelijke beweging verloren had, en vertrok (zoals Hoover wenste) naar het noorden. Deze week is verder aan het licht gekomen dat de socialistische partij, die in de Verenigde Staten nooit veel meer dan een symbolische politieke organisatie is geweest, sinds zijn op richting door Hoovers mannen werd geïnfiltreerd. Brieven werden onder schept, partijleden werd het leven Zo werden gisteren Zuidvietnamese vluchtelingen uit het omsingelde Toean An-gebied in schepen gehesen om te worden geëvacueerd naar het gebied van Saigon. tuur op ondemocratische heeft ondermijnd. Premier Den Uyl tekende gisteren in de ambassade van Saoedi-Arabië het condo leanceregister in verband met het over lijden van koning Feisal. Volgens Vanden Boeynants zal voor een definitieve beslissing nog een keer beraad tussen de regeringen van Neder land en België moeten plaatshebben. Ook heeft hij gezegd dat het aantal toestellen waarvoor België aan de geza menlijke aankoop zal deelnemen, nog niet vaststaat. Daaruit zou men wellicht de conclusie mogen trekken dat België ernstig het voorstel-Vredeling overweegt om nu minder toestellen te kopen en het overblijvende begrotingsgeld te besteden aan de ontwikkeling van een Europees toestel waaraan de Europese Luchtvaart industrie levensvatbaarheid zou kunnen ontlenen. Echter, zo zegt Vanden Boeynants, in de overeenstemming met de Nederlan ders zou geen rekening zijn gehouden met fluctuaties in de dollarkoers, die de prijsvorming nadelig zouden 'unnen beïnvloeden. Zoals zo vaak in de Verenigde Staten valt men van het ene uiterste in het andere, zonder dat de eigenlij ke kern van de zaak aan de orde wordt gesteld. Vice-president Rocke feller is met zijn commissie bezig de CIA door te lichten. Een senaatscom missie onder leiding van de Democra tische senator Frank Church doet hetzelfde, vermoedelijk omdat ge vreesd wordt dat de Rockefeller- commissie een wassen neus is die zich eerder ten doel stelt de CIA te beschermen. Beide onderzoekcommissies gaan echter voorbij aan wat er werkelijk beangstigend is in de tot nog toe aan het licht gekomen feiten, namelijk dat zowel de CIA als de FBI, vaak buiten de president en de regering om, een eigen beleid hebben gevoerd dat de Amerikaanse politieke struc- dens de onderhandelingen die de laatste dagen in de Belgische hoofdstad hebben plaatsgehad. In het uiteindelijke akkoord over de uitleg van de bevindingen van de technische en financiële experts blijkt de Mirage nu toch zeven percent duurder te zijn dan het Amerikaanse toestel. Deze ondermijning heeft Amerika aan de rand gebracht van een terreur die maar in weinig opzichten ver schilt van dictatoriaal geregeerde lan den. Deze terreur werd vooral bedre ven door wijlen Edgar Hoover, die jarenlang een onaantastbare positie innam als directeur van de FBI. Pre sidenten vreesden hem, omdat ze wis ten (zoals nu bewezen is) dat hij ze kon chanteren met pikante feiten uit hun persoonlijke leven, die hij in een privé-archief bewaarde. h w Hf11

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3