ANOUK niet eens met nota Filmplan slag om Arnhem toneelbestel Behoorlijk debuut van Magda Berg Ook Werkteater uitgenodigd te komen spelen Mickery-project naar festival Nancy Bestuur verlaat Gelders Orkest Vanavond trekt dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! PAASSHOW P Dat z/heet nou? "het betere bromfiets- werk." 3 sa JAZZ FESTIVAL Alphenaar De grootste kollektie leren meubels in Noord- Holland bij: Euroleder, Steenkadel, Beverwijk. V"’ k Eenmens I wilopde ^vrijdagavond..^ MG M uniska „Chris verdrinkt” naar boek van Ryan met zorg gespeeld (20.15- AVRO Ned. 1) HONDA. Hofcomponist Bliss overleden „Een brug te ver” 11 KUNST 19 75 2 8 MAART V R IJ D A G 10 1 O l r Reisbureau Succes voor al uw reizen. U kunt nog op zeer goedkope wijze de regen en kou ontvluchten OP DE PLAAT Elke dag van 9-6 uur! Bij Alphenaar Kruisweg! OOK 2e PAASDAG OPEN vawopiih... parket (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Iedereen in Nederland wil, dat het boek „Een brug te ver” van Cornelius Ryan verfilmd wordt”. Een uitspraak van de man, die deze „volkswens” in vervulling wil doen gaan, filmproducent Joseph E. Levine. En hij lijkt niet te overdrijven want het enthousiasme waarmee hij zijn plannen bekendgemaakt heeft is door velen met niet minder geest driftige reacties beantwoordt. (ADVERTENTIE) Telefoon 023-26 42 94 Haarlem I I JOSEPH LEVINE I Ik I (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I I I I (ADVERTENTIE) tel.023-289408/09. effen- 75 1 JAC HEIJER. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I I de grootste tweewielerfabrikant ter wereld. inlichtingen: Honda Motor NV. Lierenstraat 5 Ridderkerk tel. 01804-16300 Gen. Cronjéstraat 27 12-daagse vliegreis Fuengirola met volledige verzorging 430,—. Vertrek 7 april. 15-daagse appartementsvliegreis Torremolinos 388,—. Vertrek 5 april. 15-daagse vliegreis Benidorm met volledige verzorging 460,—. Vertrek 6 april. 15-daagse appartementsvliegreis Costa del Sol ƒ349,—. Vertrek 2, 16 en 30 mei. 9-daagse appartementsvliegreis Benidorm 295,—. Vertrek 27 april. New Orleans Syncopators The Millers Martin Haak Rudi Brink Festival Jazz serie „Oude Jazz" The Bix Beiderbecke serie „Grootse Platen, Kleinste Prijzen" Toen de uitnodiging van het festival te Nancy binnenkwam, heeft de leiding van Mickery besloten een einde te ma ken aan een van de vele mystificaties rond het project „Fairground”. Het heet te dat de voorstelling werd uitgebracht door het Concept Theatre uit Boston USA naar een idee van Leonard Grehm. Het Concept Theatre bestaat niet. „Fair ground” is een werkstuk van Mickery zelf met hulp van spelers van de People I 5726 n uitlaat. Honda SS50Z KRUISWEG 47-49 HAARLEM TEL 023-320244 levering via uw detaillist COMMENTAAR: Zoals ook uit de kwestie over de subsidie voor Perspekt is gebleken, komt het ons voor dat CRM en de adviserende instanties wei nig inzicht hebben in wat nieuwe instel lingen en groepen op theatergebied aan het onderzoeken zijn. Ook al schrijven Perspekt en Mickery uitvoerige nota’s en is hun werk al neerdere jaren te vol gen, in ambtelijke en adviserende krin gen 'ijkt men bang te zijn voor nieuw en andersoortig werk, dat niet in be staande hokjes blijkt te passen. Dat geldt in zekere mate ook ten opzichte van het vormingstoneel, maar dan om de politieke aspecten ervan. Het zeven man tellende bestuur heeft zich bereid verklaard de lopende zaken tot en met mei af te wikkelen. Uniska parket is zo gemaakt dat u het makkelijk zelf kunt leggen. Een royale kamer doet u in één dag, met één hamer, één zaag en één klosje. 2o verdient j u rap honderden gul- *X dens (plus staande CA-AT) ovaties van familie en vrienden). Bel ons 1 even, dan hoort u de N, datum van de eerst- j volgende parketleg- 1I demonstratie- avond. Bestuur en leiding van Mickery heb ben deze week op CRM wederom over;- leg gepleegd, dat nog niet afgerond kon worden. Mickery blijft bij de beleids nota van 1973, maar het laten weten dat over de door de Raad geadviseerde sub sidie van 550.000 te praten is. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De vakgroep Toneel van de Algemene Nederlandse Organisa tie van Uitvoerende Kunstenaars (A- NOUK) laat weinig heel van de discus sienota toneelbestel van het ministerie van CRM. In een commentaar noemt de ANOUK de nota onaanvaardbaar omdat deze strijdig is met de uitgangspunten van het beleid van minister Van Doorn in de toelichting op de CRM-begroting voor 1975. Wegens de afdeling toneel van de Raad voor de Kunst heeft men inmid dels laten weten de persoonlijke diskwa lificaties over Ten Cate te betreuren, temeer omdat ze niet met argumenten gestaafd zijn. Overigens heeft de afde ling toneel de minister laten weten dat „beëindiging van de activiteiten van Mickery een ontoelaatbaar verlies voor het Nederlands theaterleven zou beteke nen.” Na moeizame onderhandeltngen lijkt de subsidie voor Perspekt rond te zijn. Nu Mickery nog. Het succes van de eigen produktie „Fairground" en de eer volle u'tnodiging van Nancy kunnen een steun in de rug van Mickery betekenen Heemstede: Heemsteedse Dreef 264, Xkan tegen een stootje. Weergaloze N. wegligging, 4 versnellingenX kickstarter, accu, voor- en achtergeveerd. Extra: afsluitbare helmhouder, 2 spiegels, 2 reflectoren opzij van de voor- vork’ oP9ebo9en hééft’t helemaal...* Op de vraag of de Arnhemse Rijnbrug van nu nog een rol gaat spelen in de film, antwoordde Levine: „Er gaat teveel verkeer over, maar ook daar zoeken we wel een oplossing voor. We willen overi gens het dagelijkse leven van de Arn hemmers niet verstoren”. Plannen voor de bouw van de decors en de vooroorlogse Arnhemse huizen worden uitgewerkt door Ted Hayworth. I Verder zijn er nog nodig: Messer- Show uil Londen, The Angels of Light uit San Francisco en een aantal Neder landers, o.a. een standwerker, een cellist en droeg als ondertitel „een studie in mani pulatie” en hield zich bezig met een eerste poging dingen uit onze directe omgeving te vertalen in Theater. Ritsaert ten Cate, artistiek directeur, heeft meer plannen in deze richting en schreef daarover in 1973 een beleidsnota. Hij meent dat Mickery z’n functie in het doorbreken van Je traditionele grenzen van het theater niet moet beperken tot het engageren van buitenlandse voor stellingen. Mickery moet volgens hem ook zelf gelegenheid scheppen en kansen geven aan nieuwe ideeën. Het theater, da bijna tien jaar bestaat, heeft in totaal 236 verschillende voorstellingen georganiseerd. In 48 gevallen was de inbreng van Mickery essentieel. „Fair ground” is daar het belangrijkste voor beeld van. Het is een project dat in de afgelopen veertien dagen elke avond uit verkocht was. Het is overigens nog niet afgelopen. De resultaten van „de studie in manipulatie”” (er zijn uitvoerige enquêtes gehouden) worden nog uitgege ven. (Van onze toneelredactie) AMSTERDAM. Mickery is uitgeno digd met een eigen produktie naar het wereldtheaterfestival in Nancy te ko men. Het is „Fairground”, waarbij het publiek groepsgewijs in rollende tribu nes wordt gezet om van verschillende taferelen kennis te hemen. Het festival in het Franse Nancy haalt nieuwe to neelvormen van overal uit de wereld bijeen. Dit jaar duurt het festival van 8 tot 19 mei. Ook het Werktheater uit Amsterdam is uitgenodigd. De toneel groep Sater wil ook gaan en heeft van CRM al een toezegging voor een reissub- sidie gekregen. Maar de groep wordt niet formeel uitgenodigd; een definitief besluit moet nog vallen. nooit iets zag opvoeren. Ze heeft bij het Instituut voor Onderzoek van het Ne derlands Theater de kans gekregen in nauwe samenwerking met regisseur Jo han Greter en vier spelers een idee voor een stuk uit te werken. Gisteren was het resultaat te zien in het Univdrsiteitsthe- ater. Het stuk heet „Chris Verdrinkt”. Het gaat ovet vier mensen die in een bepaal de relatie tot de jonge Chris staan. Het zijn een oudere vrouw Roos, pen jong meisje Sabien, een eenzelvige jongeman Jochem en een zakenman Maurice, op wiens villa aan de Rivièra ze bijeen zijn. Chris krijgen we niet te zien, wel zijn Hierin werden maatschappelijke uit gangspunten geformuleerd. Deze zijn in de nota niet terug te vinden. De nota koppelt het toneel los van de maat schappelijke realiteit en verwijdert uit het toneel zelfs die elementen die ver wijzen naar een spanning tussen toneel en maatschappij, om ten slotte het res tant aan toneel te regelen in technische zin. Die vormen van toneel die proberen in te spelen op de hedendaagse samenle ving. worden in de nota bevroren. Ge zien het standpun dat de minister ten aanzien van de kunst in de samenleving inneemt, zou hij zich eigenlijk ogenblik kelijk van deze door zijn ambtenaren gemaakte nota dienen te distantiëren. Als gesproken wordt over een pakket van Voorzieningen voor „de bevolking”, legt de nota niet uit wat daarmee be doeld wordt, laat staan dat duidelijk wordt gemaakt wat beoogd wordt met „een rechtvaardige distributie” onder de ze bevolking. De bevolking is volgens de ANOUK in deze nota stilzwijgend ver vangen door „toneelpubliek”, met een zwaar accent op het publiek dat ge vormd is door het aanbod van repertoi- retoneel in het verleden. Het ontstaan van vraag en aanbod van toneel wordt buiten beschouwing gela ten; hierdoor ontslaan de makers van de nota zich van de plicht in te gaan op de kwestie dat grote groepen van de bevol king nog altijd geen deel nemen aan dit spel van vraag en aanbod. Het is geen toeval, dat deze nota met het vormingstoneel geen raad weet. Het vormingstoneel is, aldus de ANOUK, het resultaat van een ontwikkeling die voortvloeit uit de relatie toneel-maat- schappij, die in deze nota wordt ont kend. Omdat de ontwikkeling van het toneel niet samenhangend wordt ge schetst, kunnen er ook niet de juiste conclusies aan worden verbonden. Dit is schadelijk voor een analyse van het functioneren van albe soorten toneel binnen onze maatschappij-' Het toneel wordt erdoor geïsoleerd en ontwikke lingskansen in meer maatschappelijke zin worden aan alle soorten toneel ont houden. Het is volgens de ANOUK duidelijk, dat in de nota het brede repertoiretoneel tot hoeksteen van het beleid wordt ge maakt. Op tal van essentiële vragen gaat de nota niet in. LONDEN De Britse componist Sir Arthur Bliss, sedert 1953 geëerd met de titel „Master of the Queen’s Music”, is op 83-jarige leeftijd overleden. Bliss, die muziek doceerde aan de California-universiteit, maakte in 1922 naam als componist van een symfonie. Behalve symfonieën, concerten, ballet- en operamuziek componeerde hij muziek voor Britse en Amerikaanse films. Als „Master of the Queen’s Music” stond hij het hof ter beschikking voor het compo neren van werken voor ceremoniële aangelegenheden. ARNHEM (ANP) Het dagelijks be- I stuur van het Gelders Orkest is afgetre- den. Het heeft hiertoe besloten omdat I subsidieverleners van het orkest het niet eens zijn met de plannen van het be stuur een nieuwe directeur te benoemen. Deze directeur zou moeten optreden naast de algemene directeur. De benoe ming van een tweede directeur is vol gens het dagelijks bestuur nodig om uit de al maanden lang slepende beleids- moeilijkheden te komen. De nieuwe functionaris zal onder meer moeten zor gen voor de interne en externe contac ten. Sinds zijn aankomst in Nederland, maandag, is Joseph Levinfe van alle kanten medewerking toegezegd. Vijfhon derd Leidse studenten willen voor de film figureren. Zweefvliegers en para chutisten hebben hun medewerking aan geboden. Honderden Nederlandse acteurs en actrices gaven telefonisch en schrif telijk blijk van belangstelling voor een rol in de film. De NOS-televisie heeft voor Levine films uit de archieven gehaald, die nog nooit voor openbare vertoning vrijgege ven zijn. Verder is de NOS van plan om voor het televisiepubliek de hele pro duktie van „Een brug te ver” te begelei den met gedramatiseerde documentaires. Tijdens een donderdagmiddag in een Amsterdams hotel door Levine gegeven persconferentie werd een stukje filmge schiedenis gemaakt, toen vertegenwoor digers van een Italiaanse en een Franse filmmaatschappij zeiden nu al de rech ten van de film te willen kopen, terwijl het script nog niet eens klaar is. Levine riep verrast uit: „Dat is nog nooit ge beurd”. Door dit alles zijn bij hem de laatste twijfels weggenomen over de haalbaar heid van zijn plannen. Er zijn nog vele problemen maar: „We zullen ze stuk voor stuk oplossen”. Met co-producer Elmo Williams en 'art-director Ted Hayworth (die ook aan „De langste dag” meewerkten) maakte Levine dinsdag een helicoptervlucht van drie uur boven de gebieden rond Arn hem en Nijmegen. Door de hevige sneeuwval moest de vlucht voortijdig afgebroken worden, maar er waren al voldoende foto’s van bruggen, rivieren en stukken iandschap gemaakt om de mogelijkheden voor het filmen op loka- tjie te gaan bestuderen en te bekijken wat er verder voor maatregelen geno men moeten worden. In totaal moeten in „Een brug te ver” maar liefst 50 internationaal bekende acteurs meespelen. In dit verband zijn nog twee namen gevallen: Richard At tenborough en Peter O’Toole. Binnen jirie weken zal bekend zijn welke regis- AMSTERDAM. Magda Berg is een jonge vrouw, die al heel wat toneel geschreven heeft maar daarvan nog dromen bestaat. Elk van de vier figuren geeft zichzelf in die droom bloot met name wat betreft de verhouding tot Chris. De andere figuren zijn in die droom de projectie van angsten die de relatie verstoren. Dij; dromendeel zit in genieus in elkaar, misschien te ingenieus. Niet dat alle dromen even spannend zijn - met name die van de Jongeman Joch- gem leek me onvoldoende uitgediept - maar intrigerend bleef het wel. In de slotscène blijkt wat we allang bevroed den, namelijk dat Chris verdronken is. De oudere vrouw blijkt zijn moeder te zijn. De dialoog is naar mijn gevoel wat schraal en moet het van veelzeggende stiltes en blikken hebben Ook de psy chologie van deze vier mensen op zoek naar genegenheid, die ze niet krijgen, is aan de eenvoudige kant. Mapr de vorm steekt verrassend in elkaar en biedt de spelers voldoende kansen. Een heel behoorlijk debuut dus. Het beste var. de vier nieuwe schrijvers, die dit seizoen een kans kregen bij het Instituut van Johan Greter en het Cen trum voor Nederlandse Dramaturgie. De vorige drie stukken („Wind en wolken”, „De val van de houtblazer” en ,,De zwarte paus”) waren min of meer al klaar, toen beroepskrachten er zich aan gingen wijden. De methode van het Instituut, zoals gebruikt met Magda Berg en voorheen met o.a. Judith Herz berg en Henk Bernlef, lijkt me een betere. Regisseur én acteurs zijn er veel meer bij betrokken en de schrijver- k schrijfster heeft duidelijk méér aan de praktijk kunnen toetsen. Johan Greter neeft „Chris verdrinkt” met grote zorg en smaak geregisseerd. Fien Berghegge, Adrienne Kleyweg, Eli as van Zanden en Ad van Gessel geven gewetensvol spel te zien. De sobere aan kleding en de costuums (van Marianne de Jong) warén in fraaie blauwe en witte tinten. De belichting van Johan Vonk speelde een belangrijke rol. Het stuk is vanavond, morgen en zondag nog te zien. Het Universiteitstheater ligt aan de Nieuwe Doelenstraat. De toegang is gratis. De vrees is gerechtvaardigd dat CRM zich gaat verschuilen achter de omstan digheid, dat de onlangs verschenen dis cussienota toneelbestel van minister Van Doorn nog lang niet afgehandeld is. Het lijkt erop, dat CRM-abmtenaren de zaak zoals die nu is willen bevriezen. Het is normaal dat subsidiegevers toezien op c'e bestede gelden. Maar dat wordt anders, als ze air recht op toezicht gaan gebrui ken om het artistieke beleid van de gesubsidieerden te belemmeren. badjas. We horen over hem dat 'hij voor iedereen aardig is, maar kennelijk geen keuze kan maken uit of verantwoorde lijkheid kan dragen voor zijn vriend schap voor de een of de ander. Kortom, hij is een echte Vis. Vandaar dat het stuk aan zee speelt. Na een korte scène voor de kennisma king, krijgen we een lang deel dat uit schmidts, tanks, jeeps en vliegtuigen. Het is de bedoeling origineel materiaal te ge bruiken, geen afgedankte spullen van eerder gemaakte oorlogsfilms. Op de opmerking dat er niet meer aan zweefvliegtuigen uit de tweede wereld oorlog te komen is, reageerde Levine kortweg: „Dan maken we er een paar. Als we er één hebben, kunnen we er in de film 1700 van maken”. Op grond van de beleidsnota van Ten Cate uit 1973 vroeg Mickery voor dit seizoen een subsidie aan van 660.000. enige drumbandleden. „Fairground” Dit bedrag lag veel hoger dan voorheen. -omdat njet alleen de kosten van de buitenlandse groepen sterk gestegen zijn, maar ook omdat Mickery zelf méér wil ondernemen. Niet met een eigen vast gezelschap, maar door zelf experimen ten te ondernemen of te stimuleren. De subsidieaanvrage is zowel door de Raad voor de Kunst afdeling Toneel als de ambtenaren van CRM met enige argwaan ontvangen. De Raad voor de Kunst adviseerde de minister een subsi die te verstrekken van 550.000. Boven dien liet de Raad schriftelijk weten Ten Cate als impresario hoog aan te slaan, maar enigszins te twijfelen aan z’n ca paciteiten van produktieleider. Het bestuur van de stichting Mickery heeft onmiddellijk tegen deze kwalifica ties geprotesteerd bij de Raad en de Minister. Mickery meent dat het zelf het beleid moet bepalen en dat dit beleid méér moet zijn dan het in stand houden van een impresariaat. Mickery vindt dat bet impresariaat en het simuleren van eigen projecten een onverbrekelijk geheel moeten zijn. Alles of niets. seur voor de produktie aangetrokken wordt. Kathy Ryan, de weduwe van Corneli us Ryan en Levine hebben in New York al met prins Bernhard gesproken over diens medewerking aan de film. Hier over wilde Levine donderdag nog niets zeggen, omdat er voor vrijdag een be zoek aan paleis Soestdijk op het pro gramma staat. Tijdens dit bezoek wor den de besprekingen over de medewer king van de prins aan de film afgerond. Zo is het ook de bedoeling om de landing van de paratroepen in beeld te brengen. Daarvoor zijn geen duizenden mensen nodig. „Overigens, wat er ook maar op filmgebied uitgevonden is, van cinemascoop tot quadrofonie, gebruiken we voor „Een brug te ver”, aldus Levine. Het gerucht, dat de rol van veldmaar schalk Montgomery in de film gespeeld zal worden door diens jongere broer, werd donderdagmiddag door de filmpro ducent ontzenuwd. „Al zou hij willen, dan neem ik hem nog niet. Ik wil Dustin Hoffman voor die rol”. SS50Z

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11