Chaplins visie op samenleving ANOUK tegen NOS-cameralieden inkrimping NOS-programma weer aan het werk Korting op deze keuken! 5 bruynzeel t AUTOBEDRIJF HOOGEVEEN B.Vagent Citroen CONCESSIOMA'RE CITRO 500 m2 showruimte. Grijpensteinweg 10 Haarlem hoek Leidsevaart- Randweg Telefoon 24 82 21 W» AIIWR"rOI»ER dJk. u Onthullende Monoloog Uiteenlopende - films met Pasen Tommy Filmmuseum Vier vrienden Huwelijksscènes N achtvoorstellingen Actie tot 15 april opgeschort Residentie-orkest naar Amerika „Monsieur Verdoux” terug in De Uitkijk 13 KUNST V R IJ D A G ,2 8 MAART 19 7 5 12 - koelkast IW)E - wasemkap - oven en kookplaat, vraagt: tijdelijk van f 5943 voor f 5143.-. oor d 9- Bruynzeel geeft tijdelijk (tot 1 mei) forse kortingen op keukens met apparatuur. Zo maar een voorbeeld: deze Alpha-keuken voorzien van DE MEEST controversiële film uit „Charles Chaplins carrière is ongetwijfeld „Monsieur Verdoux”, die destijds naast slechte kritieken en morele bezwaren ook lofprijzingen van onverdachte zijde ontving. Lewis Jacob, de grote Amerikaanse filmhistoricus, noemde de film een mijlpaal, niet alleen in Chaplins lange loopbaan, maar ook in de ontwikkelingsgeschiedenis van de Amerikaanse film. Een befaamde kriticus uit de Verenigde Staten, James Agee, sprak van een onver gankelijk werk. In Europa waren het vooral de Franse kritici (o.a. André Bazin) die „Monsieur Verdoux” hemelhoog prezen en einde loos bleven analyseren. De Belgische filmtheoreticus André Cavens noteerde zelfs: „Verdoux is gekomen. En Chariot werd gewroken. En met hem de mens”. Waarmee Cavens waarschijnlijk doelde op de zwerversfiguur zoals Chaplin die zijn hele leven had uitgebeeld als de „underdog”, de verliezer tegen een harde samenleving, terwijl Verdoux de man is die wraak neemt op de maatschappij door geld te verdienen met het vermoorden van rijke weduwen. L-? 2o= IKS&3 I f Wdfl i (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) f800 (Van onze correspondent) (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) 46 5/47 De onzekerheid duurde tot donderdag avond zes uur. Toen kwamen technische commissaris Van den Bos en personeels commissaris De Wilde met de afwijzing. Er werd aan de cameraploeg voorgesteld het overleg te hervatten. Ruim een uur „SCENES FROM a Marriage” heeft Ingmar Bergman oorspronkelijk voor televisie gemaakt. In een serie van zes afleveringen, ieder van ongeveer 50 minuten onderzoekt hij het huwe lijk van Johann en Marianne en volgt hun relatie onderling en de relaties met anderen over een periode van „The great Dictator”. 'Het waren emo tionele jaren geweest voor de filmer. Hij had zich enige malen laten ver leiden tot politieke activiteiten en uit spraken (het aandringen op het „twee de front” tijdens de oorlog), hij raakte betrokken bij schandaalprocessen, o.a. uitgelokt door een zekere Joan Barry, die hem het vaderschap van een te verwachten kind in de schoenen wilde schuiven en zijn toch al niet te grote populariteit in bepaalde rechtse krin gen daalde snel In die sfeer van ver bittering en ontgoocheling ontstond de momenten die evenals in „Riten” dat ook voor tv-gebruik bedoeld was. bij tijden van een haast onbeschaamd onthullend karakter kunnen zijn. gens koud laat omdat de moeilijkhe den en uiteindelijke bevrijding van de jongeman (Roger Daltrey) hem emotioneel niets doen. Het met DOLFIRAMA-ZANDVOORT voor sprankelende DOLFIJNEN- EN ZEELEEUWENSHOWS Dolfirama Zandvoort naast Hotel Bouwes Palace. Shows dagelijks 10.30 12.00 - 14.00 en 16.00 en dinsd., vrijd. en zaterd. 21.00 uur avondshow. Tel. 02507 - 5741 b.g.g. 2144. Hoosrvtnt Sautet beschrijft de desintegratie van die geïdealiseerde vriendschap als de problemen van deze tijd zich voordoen en zowel in het huwelijks leven als in het zakenleven rake klappen vallen. Claude Sautet heeft zich, in „César et Rosalie”, eveneens met Yves Montant, laten kennen als een filmer die zijn acteurs met grote natuurlijkheid in alledaagse situaties weet te regisseren In deze film met zijn model-bezetting (naast de ge noemde mannen speelt ook nog Step hane Audran mee) kan men genieten van die natuurlijkheid en van de herkenbare problemen waarvoor de vrienden zich geplaatst zien en die door vriendschap niet op te lossen zijn. In die zin doet „Vincent, Fran cois, Paul et les autres” sterk deken aan de Amerikaanse film „Husbands” van John Cassavetes. DEN HAAG (ANP). Het Residen tie-orkest maakt het komend najaar zijn vierde tournee door Amerika. Van 26 september tot 26 oktober worden 23 concerten gegeven in de Verenigde Sta ten en een in Canada onder leiding van Jean Martinon. Gast-dirigent van zes concerten is de jonge Italiaan Guido Ajmone-Marsan. De professor en zijn kleindochter in de film „De Monoloog”. Dat de taak van de NOS om ontmoe- tingsprogramma's uit te zenden voor een belangrijk deel is overgenomen door de omroepverenigingen, die ten behoeve van hun achterban een „breder” pro gramma verstrekken, noemt de ANOUK een lichtvaardige conclusie van de be windsman. Van niet geringe betekenis is dat de NOS in staat is een programma beleid te ontwikkelen, dat met afhanke lijk L van de „smaak” van. de kijker- luisteraar. Daardoor is de NOS de om roeporganisatie geworden, die bijvoor beeld de verzorging van programma'^ voor minderheden voor haar rekening kan nemen. HILVERSUM. De cameraploeg van de NOS, die zoals we hebben gemeld donderdagmorgen in staking ging, heeft vandaag het werk weer herval. De actie is opgeschort tot 15 april. Het is de bedoeling om in die tijd tot een oplos sing te komen. Directe aanleiding voor de staking was dat de NOS-leiding niet bereid bleek vóór 1 april een bouwploeg aan te trekken, een sectie sterke mannen die bij opnamen buiten de NOS-studio’s het opbouwen en afbreken van de camera’s voor hun rekening zouden moeten ne men. Bij het overleg tussen de NOS-top en vertegenwoordigers van dc vakbon den werd aan de eisen van de camera mensen niet tegemoet gekomen. Er werd gesuggereerd dat het niet hervatten van de werkzaamheden akelige gevolgen zou kunnen hebben; het woord ontslag viel en de cameraploeg kwam daarna in een zeer emotionele vergadering met een nieuw ultimatum: 15 april moeten er concrete verbeteringen zijn aangebracht. DE FILM VAN Claude Sautet „Vincent, .Francois, Paul et les au tres” gaat over vriendschap tussen een viertal getrouwde mannen (Yves Montand, Michel Piccoli, Serge Reg- giani, Gérard Depardieu) die tegen de middelbare leeftijd aanlopen maar een hechte clan zijn blijven vormen en in de weekends en vakanties ei kaars gezelschap zijn blijven opzoe ken. Zoeken 4ij de vroegere gebor genheid en beschermende vriendschap van hun jeugd? DE ROCK-OPERA „Tommy” van Ken Russell met medewerking van The Who is een verward en hyste risch geheel. Russell probeert in zangvorm het leven te beschrijven van een geestelijk en lichamelijk lichtelijk beschadigde jongen, die zich via allerlei heftige ontmoetingen met de wereld om hem heen weet te bevrijden. Als ongeboren baby ver liest hij zijn vader op het einde van de Tweede Wereldoorlog en is er later getuige van dat zijn tweede vader (Oliver Reed) al dan niet sym bolisch de teruggekeerde oorlogsheld doodt, een gebeurtenis die het kind doof, stom en blind maakt. Wat er daarna met de opgroeiende Tommy gebeurt, valt niet na te vertelen. Russell zet alleen alle registers van zijn bizar filmtalent open om tot de meest wonderlijke scènes te komen. Ze zitten waarschijnlijk vol diepere betekenissen, maar bevatten voor de onvoorbereide toeschouwer een hoop gestyleerde nonsens die hem overi- BEHALVE DE NIEUWE Neder landse film „Rooie Sten” met Frans Weisz met in de hoofdrollen Beppie Nooij jr„ Willeke Alberti en Jules Hamel die in City gaat en waarover we woensdag j.l. uitvoerig verslag ui-t brachten, staan er nog enige belang rijke premières op de Amsterdamse bioscoopagenda. Daar is allereerst een reprise-na-jaren van Chaplin’s „Mon sieur Verdoux", die De Uitkijk op zijn programma heeft genomen. Ver volgens komt Kriterion met een nieu we film van Claude Sautet, „Vincent, Frangoise Paul et les autres”, Studio K met een nieuwe Russische film, „Monoloog", Calypso en Saskia met een nieuwe Ken Russell, „Tommy" en Alhambra I en Tuschinski 2 met een nieuwe Bergman, „Scènes uit een Hu welijk". Alles bij elkaar een rijke keuze uit zeer verschillende films, die geen van allen het familie-karakter van het Paasprogramma vertonen. Ernstig acht de ANOUK ook het steeds toenemende gebruik van mecha nische muziek voor radio en televisie. Door de sterk aan de mechanische mu ziek gebonden commercie, die een steeds grotere greep op lichte-muziekprogram- ma’s krijgt, ontstaan programma’s zon der eigen identiteit en wordt schade toegebracht aan de werkgelegenheid van musici en artiesten. Een vergelijkbare ontwikkeling is gaande op het terrein van de buitenlandse toneelprodukties, waardoor Nederlandse acteurs onvol doende emplooi kunnen vinden. bekend met moderne verkooptechnieken en met een opl oo middelb. niveau. Evt. autoschool Driebergen. Schriftelijke sollicitaties C. Hoogeveen. Bruynzeel Verkoopfiliaal Houtplein. 34, Haarlem 023-327755 „Verdoux” waarvoor Orson Welles het idee had geleverd en dat in Chaplins behandeling de boodschap meekreeg dat moord een logische uitbreiding is van het zakendoen. Voor zijn in dubbele betekenis nieu we rol had Chaplin zich van een nieuw uiteflijk voorzien. De wereld vreemde, kwasi-chic geklede zwerver met het kleine snorretje werd een deftig Frans heertje met goede ma nieren, de lieveling van dames op leeftijd onder wie hij dan ook zijn slachtoffers koos. „Onder de juiste omstandigheden kan moord komisch werken”, had Chaplin in een persconferentie, voor afgaand aan de première verklaard. Maar behalve dat velen het niet eens waren met die stelling, kwamen ook bezwaren los over de technische en artistieke kwaliteiten van de film. „Verdoux was in twaalf weken ge draaid, een ongewoon korte productie- periode voor de langzaam werkende Chaplin. De haast, waarmee de film in elkaar was gezet, liet zich duidelijk merken. Behalve de komische actrice Martha Raye die voor een van de beste Chaplineske scènes in de film zorgde, waren geen bekende figuren in de rolverdeling te ontdekken. Dat zij weinig leiding tijdens de opnamen hadden gekregen, bewees het hou- delijk door zijn onorthodox gedrag geprotesteerd had. In die zin is „Vgr- doux” een onthullend werd dat nie mand mag missen die iets van de Chaplin-figuur wil begrijpen- terige en onnatuurlijke spel van de meeste bijrollen. Chaplin zorgde er natuurlijk wel voor de moorden steeds discreet en buiten het beeld te behandelen en ze te omgeven met de van hem bekende grapjes. Als reden voor zijn gedrag wordt in de film duidelijk gemaakt dat hij door de crisis werkeloos is ge worden en nu op andere manier mqet zorgen voor zijn invalide vrouw en zijn zoontje Zijn veelvuldige afwe zigheid van de huiselijke haard ver klaart hij met een vage toespeling op de drukke zaken die hij te doen heeft. De beurskracht van ’29 en het optre den van Mussolini en Hitler (via korte Inlassen van journaalfragmenten) worden later voor Verdoux aanleiding ook vrouw en kind te doden. Hij ziet dan ook geen uitkomst meer en geeft zich min of meer vrijwillig aan de politie over. Zijn honingzoet uitgesproken verde diging tijdens het dan volgend proces en de laatste woorden voor hij naar de guillotine gaat tot zijn bewakers en de gevangenispriester zijn van een goedkope filosofie en grappigheid, die beneden het niveau liggen van de le gendarische komiek. Zijn zwijgende mimiek was veelzeggender dan de overvloedige tekst die hij nu in zijn tweede sprekende film (in „The great Dictator” kwam een einde aan het moedige Verhalen” in City 2. legendarische „Casablanca Humphrey Bogart en Ingrid Bergman is in The Movies en „Scarecrow” met Gene Hackman en Al Paino in het Leidseplein Theater. Als „disaster film” „Skyjacked” met Charlton Hes ton in City 1, gemaakt door John Guillermin die ook „Poseidon Adyen- ture” en „Towering Inferno” maakte. DEN HAAG. De Algemene Neder landse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars vreest dat inkrimping van het NOS-programma, zoals bepleit in de medianota van minister Van Doorn, een verschraling van vooral cultri-ele pro gramma's met zich mee brengt. Ook constateert de ANOUK dat de NOS-omroeporkesten en -koren veel meer gepresenteerd worden door de NOS dan door de omroepverenigingen, die er alleen maar aan moeten denken hoe zij hun leden houden. tien jaar. Aan de buitenkant vormen Johann en Marianne (Erland Joseph son en Liv Ullmann) een ideaal echt paar met twee model-kinderen, maar onder de genadeloze camera van Bergman beginnen zich scheuren en zwakke plekken in dit huwelijk te vertonen. In de laatste afleveringen van de serie zijn Johann en Marianne gescheiden en ieder zelfs hertrouwd. Het is een waagstuk geweest deze tv-serie tot een bioscoopfilm te com primeren. De dominerende rol van de beide hoofdrolspelers die bijna steeds close-up op het scherm aanwezig zijn, de geïsoleerdheid van deze twee le vens die nauwelijks een eigen omge ving schijnen te hebben, hun wijze van converseren, het zijn allemaal elementen die op het tv-scherm an ders overkomen dan op het grote filmdoek. Niettemin heeft Bergman’s chirurgische ontleding van een huwe lijk dat alle ingrediënten in zich had om gelukkig te verlopen, aangrijpen- Het was een uiterst warrige staking, waarbij de directe aanleiding (het ont breken van een bouwploeg) de werkelij ke onvrede met de totale werksituatie bij de NOS nogal versluierde. Het psychologisch laboratorium van de rijksuniversiteit in Utrecht had het voorlopige rapportje „Fysieke belasting van cameralieden tijdens afbouwwerk- zaamheden” samengesteld. Daarin werd gesteld dat de belasting zwaar, maar toelaatbaar is. De cameraménsen denken er anders over. KEN RUSSEL’S „Tommy” is ’s nachts ook in Calypso te zien, even als „Vincent, Francois, Paul en de an deren” in Kriterion „Chinatown” van Polanski in City 3, „Ardbeving” met „Sensurround” in Cinema Internatio nal en de Nederlandse film „Zwaar- zwijgen) nodig heeft. Ondanks al deze negatieve kwaliteiten van de film blijft „Monsieur Verdoux” een unieke plaats innemen in het werk van zich zo onomwonden uitgelaten over Chaplin. Nooit eerder heeft de filmer zijn eigen cynische houding ten op zichte van een samenleving die hem tegenstond en waartegen hij herhaal- OP 1 APRIL vertoont het Filmmu seum Anatole Litvak’s „The long Night”, een Amerikaanse re-make van „Le jour se léve” van Marcel Carné. De rol van Jean Gabin in het origineel wordt nu gespeeld door Henry Fonda. Op 2 april een thriller van Edwin L. Marin met George Raft als detective. En op de derde twef films: „Build my Gallows high”, eveneens een thriller, ditmaal van Jacques Tourneur en met Robert Michum in de hoofdrol en een gang sterfilm, van Anthony Mann met o.a. de van de tv bekende Raymond Burr. Alle films zijn uit 1947. Chaplin als vrouwenmoordenaar met een slachtoffer, in „Monsieur Ver doux’’. vergaderden de cameramensen met de vakbondsvertegenwoordigers. Eén came raman stortte tijdens deze tumultueuze bijeenkomst ineen. De ploeg die in de voorafgaande nacht nog tot volledige solidariteit bereid scheen, werd, zoals later werd gezegd, nu „door de intimida tie van De Wilde uiteengedreven”. De cameramensen, die vóór voortzet ten en zelfs uitbreiden van de staking waren (vooral de decorafdeling, waar de onvrede ook groot is, scheen bereid tot solidariteit), verwachtten weinig van het overleg dat in de komende twee weken plaats zal moeten vinden. De teleurstelling was groot en het vertrouwen in een goede oplossing zeer gering. Maar tot 15 april zal de kijker weinig merken van de voortdurende on rust ondei> de NOS-medewerkers. Want Verdoux is een massamoor denaar, een tweede Landru. Het moet Chaplin toch wel enige moeite gekost hebben zijn sympathie bij het grote bioscooppubliek in de waagschaal te stellen door zijn rol van de sympa thieke zwerver die hij zo’n dertig»jaar lang gespeeld had. te verruilen voor die van een cynische vrouwenmoor denaar. Hoe dan ook, alles wijst erop dat „Verdoux” ontstond in een crisis periode in Chaplins leven. De film werd gemaakt in 1947, zeven jaar na MONOLOOG” IN Studio K ten slotte is een interessante Russische film met een erg mooie rol van Mikhail Gloescki. Hij speel de geleer de Stretenski, die als biochemicus naar middelen zoekt om de mens gees telijk evenwichter te maken en beter gewapend tegen de angsten en zorgen van het lever). Hij heeft die onder zoekingen halverwege onderbroken, ook al door een ongelukkig huwe lijksleven en door zorgen over zijn volwassen dochter die ook geen geluk in het huwelijk kan vinden. Hij neemt haar dochter in huis om op nieuw geconfronteerd te worden door verdriet waarvoor hij geen oplossing weet. Hij voelt zich op twee fronten verslagen tot een jong student hem weet aan te zetten zijn onderzoekin gen voort te zetten. Onder regie van Ilia Averbach is een melancholieke film ontstaan over de menselijke ontoereikendheid en tëgelijk een boeiend beeld van een stuk Russisch leven dat een natuur lijkheid bezit die alleen door de wer kelijkheid opgeroepen kan zijn. Mari- na Neelova die onlangs een kort be zoek aan ons land bracht speelt de kleindochter met overtuigende spon taniteit. O "T! 5 aio jW BH

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13