Cees Stam: STAYERS IN ACTIE TEGEN ONTSLAG MARTIN WIERSTRA George Knobel praatte met UEFA deelt veel boetes en schorsingen uit SP0RW1E Ipswich versloeg Leeds BORUSSIA VASTER AAN DE LEIDING Van Hanegem Toto en lotto IJshockeyteam werd derde „Dit is een verschrikkelijke blunder van de KNWU” In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpier-strand I I Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aan’n dagtochtje over. 2e Paasdag van 10.00 tot 17.00 uur I S 23 oo V R IJ DAG 28 MAART 1975 SPORT Wereld apart Hobbybasis Brief mW. k, den... r- 38. r (02550 Ipswich ns Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes.De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure 'NS dagtochten 75’. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten.Vakanties van een dag. Verdrukking Cees Stam: handtekeningenactie. Een (ADVERTENTIE) wielersport PETER HEERKENS Nico voor (ADVERTENTIE) Uli Höness: Belangrijk doelpunt. ze week van 2,25 rdinalen or 75 ct. voorra- het oog. aak van dan de clubkleuren de thuiswedstrijd tegen Amsterdam speelde en tevens om dat een aantal spelers zich, als reactie op het bijzonder onsportieve gedrag van de tegenstander tijdens de wedstrijd FC Köln-Amsterdam eveneens had misdra gen. Herta BSC was met louter defensieve plannen naar Gelsenkirchen gekomen. Het streven leek een gelijkspel op te leveren tot Hannes Bongartz, de beste man van het veld. Schalke dertien mi nuten voor tijd naar de winst schoot 'eginner urn me .90 maai i Heemi ch moe der no| gehee dingsbo Iter.kool zuigers lem. Di f 109,50 cm vai n. Zoieti toestvrij net ali ir 216,- og) niet Een vul alfs hee ■rmaardi loon. De s 69,50, ’ype 386, ;och wel maalwej Ipswich Town, in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA-beker uitge schakeld door FC Twente, heeft donder dagavond de halve finales bereikt van het toernooi om de Engelse voetbal be ker. Ipswich versloeg in Leicester Leeds United, halve finalist in het Europese toernooi van de landskampioenen, met 3-2. Ipswich komt volgende week zater dag in de halve finales van het toernooi om de FA-beker uit tegen West Ham United. Leeds United en Ipswich Town stonden donderdagavond voor de vierde keer tegen over elkaar in de kwartfina les van het toernooi om de Engelse beker. De drie voorgaande duels eindig den onbeslist. zal dat met Mahn gaan, als die straks op een wereldkampioenschap bijvoorbeeld de achtervolgingsploeg staat te coachen terwijl wij ons voorbereiden op een wedstrijd? Dan zitten we alleen en dat kan nu eenmaal niet.” Martin Wierstra zelf reageert nogal laconiek op zijn breuk met de KNWU. „Ik ben niet kwaad,” zegt hij. „Ik vind het alleen vreemd. Heel vreemd.” Sar castisch dan: „Misschien willen ze op die manier Frans Mahn ook aan wat me dailles helpen bij een wereldkampioen schap, want daar was het de laatste tijd zo vet niet mee. Bayern heeft na een half jaar weer een uitwedstrijd in de Bundesliga ge wonnen. Bayern had overigens geluk dat het meer aanvallende Werder verrukke lijke kansen liggen liet, de scheidsrech ter een strafschop over het hoofd zag en dat Roth (63.) en Höness (89) het maxi male rendement haalden uit het kleine aantal mogelijkheden dat Bayem kreeg. BERLIJN. De midweekse 25e ronde in de Bundesliga heeft Borussia Mönchengladbach vast aan de top van de Bundesliga gebracht. De „veulens” uit Mönchengladbach wonnen woensdag zelf met 3-1 van Fortuna Dusseldorf en zagen binnen 24 uur de concurrenten punten verspelen. HSV had woensdag ook al verloren tegen Köln en donder dag werd Hertha verslagen door Schal ke. Bayern München, dinsdag de vol gende tegenstander van Borussia, bleef op de weg omhoog door in Bremen met 2-0 van Werder te winnen. De verras sing van donderdag was de derde over winning in successie van Tennis Borus sia (1-0 tegen Rot Weiss Essen) dat daardoor weer contact begint te krijgen met Stuttgart en Bremen. De straflijst van de Europese voetbal unie vermeldt verder nog: HSV Ham burg, 4500 franken boete en een waar schuwing omdat toeschouwers met sneeuwballen en flessen hadden gegooid en vuurwerk hadden afgestoken en om dat een toeschouwer het speelveld had betreden in de wedstrijd HSV-Juventus. Juventus Turijn, 1500 franken wegens wangedrag van de toeschouwers in de wedstrijd Juventus-HSV (herhaling van eerder bestrafte overtreding). Franse voetbalbond, 1000 franken wegens een niet correcte nummering van de spelers tijdens de wedstrijd Frankrijk-Neder- land uit de kwalificatieronde van het toernooi om de UEFA-beker voor jeug- elftallen. St. Etienne: 4000 franken we gens overtreding van het reglement dat reclame op de kleding verbiedt en we gens een verkeerde nummering van de spelers. Jansen: Tweede schorsing Europa-cupwedstrijd. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Midden in zijn voorbereidingen voor het nieuwe seizoen is staycrcoach Martin Wierstra onverwacht ontslagen door de wielerbond. Met als ar gument dat in het kader van een herstructurering de gehele baansport onder super visie komt van full-time coach Frans Mahn, werd hij donderdagochtend de laan uit gestuurd. Die bondsbeslissing kwam als een donderslag bij heldere hemel de natio nale stayerswereld in, want Martin Wierstra (46 jaar) was een algemeen zeer ge waardeerd coach, die het in de loop van acht jaar tot grote successen bracht. door hoofdbestuurslid (penningmeester) P. Nieuwenhuijs uit Amsterdam. „Een man,” zegt Wierstra ter illustratie van de zakelijke sfeer waarmee deze tere persoonlijke kwestie werd afgehandeld, „met wie ik in al die jaren nooit contact heb gehad.” De inhoud van de brief, die zijn afscheid bezegelde: „Het zal ook u bekend zijn, dat er binnen de KNWU gewerkt wordt aan soms zeer ingrijpen de herstructureringsplannen op verschil lende terreinen. Eén daarvan is een nieuwe functie en taakverdeling. Met ingang van heden zal alles wat de baan- snort betreft ressorteren onder de full time baancoach en in deze nieuwe opzet is geen functie meer opgenomen als stayerstrainer of begeleider. Deze taak werd door u gedurende een aantal jaren met inzet en tot onze tevredenheid ver richt, waarvoor wij u gaarne hartelijk dank zeggen. In de toekomst zullen we echter van uw diensten iri verband met bovenstaande nieuwe constellatie geen gebruik meer maken.” (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. „Om Willem van Hanegem terug bij de Oranje- selectie te krijgen zal bijzonder moei lijk, zo niet onmogelijk worden”, al dus bondscoach George Knobel, die woensdagavond in Brussel een ge sprek had met de Feyenoorder. Van Hanegem maakte in Brussel deel uit van het wereldelftal dat daar een benefietwedstrijd speelde voor Paul van Himst. „Ik geloof”, aldus Knobel, „dat Van Hanegem niet meer op zijn eerder ingenomen standpunt om nooit meer te willen spelen voor het Oranjeteam, zal terugkomen. Behalve de schorsing zal ook de leeftijd van Willem van Hanegem wel een rot hebben gespeeld bij zijn besluitvor ming”. Het KNWU-besluit dat aan zijn werk een einde maakte, werd Wierstra don derdagochtend als brief overhandigd Martin Wierstra dus stayerscoach af. Acht jaar lang deed hij zijn werk op hobbybasis. De KNWU gaf hem er een vergoeding voor van 1500 gulden per seizoen. „Een bedrag,” aldus Wierstra, „waar ik bij wijze van spreken mijn onkosten niet eens helemaal van kon betalen, maar dat deed me niets. Ik vond het werk gewoon leuk. Het was een liefhebberij.” Waar Wierstra (drie voudig nationaal stayerskampioen en nog steeds wereldrecordhouder op de tien kilometer met een moyenne van 93 kilometer en 620 meter per uur) vooral door uitblonk naast zijn grote technische kennis, was zijn sterke persoonlijke be nadering van de renners. Juist die aandacht is in het zo speci fieke wereldje van de stayers essentieel bij de voorbereiding. Cees Stam: „Dat zie ik met Mahn niet zitten. Ik heb niets tegen hem persoonlijk, maar om prakti sche redenen vind ik Mahn onaanvaard baar. Ik heb géén vertrouwen in hem.” Martin Venix, de grote belofte van de Nederlandse stayers: „Wierstra was al tijd bij ons. Hij voelde precies aan waar en wanneer hij moest helpen. Maar hoe van dr. Alberto Barbe (Italië) legde meer zware boetes op. De Spaanse voet balbond bijvoorbeeld moet 15.000 fran ken betalen wegens wangedrag van het publiek bij de wedstrijd Spanje-Enge- land uit de voorronden van het UEFA- jeugdtoemooi, die op 18 maart in Ma drid werd gespeeld. Rode Ster Belgrado moet zijn overwinning op Real Madrid in de kwart-finales van het toernooi van de bekerwinnaars „bekopen” met een boete van 13.000 franken, omdat er bui ten het speelveld vuurwerk de lucht in ging en ten tweede omdat Joegoslavische toeschouwers het speelveld bestormden. Cees Stam raakte zo verbolgen, dat hij zich rechtstreeks tot de bond wendde, evenals winterbaankampioen Martin Venix. Samen gaan ze een handtekenin genactie op touw zetten. ..Want.” zegt Cees Stam, „Wierstra moet blijven. Ik ga een brief opstellen die ik alle stayers en gangmakers ter tekening voorleg. M’s- schien beleg ik er een vergaderingetje voor; als het niet anders kan rij ik iedereen persoonlijk langs om zijn hand tekening te vragen.” Loek Sanders, Fred Hemmes en Niek Fleury hebben zich tijdens een internationaal tennistoernooi in Monte Carlo voor de derde ronde in het heren enkelspel geplaatst. Het Nederlandse volleybalteam heeft in Parijs tijdens het Westeuropees kampioen schap met 30 van Denemarken gewonnen. Dé Vereniging van Beroepswielrenners (WBW) heeft na een bestuursvergadering zijn teleurstelling uitgesproken over het beleid van de KNWU ten opzichte van de organisa tie van wielerprofs. In een kort geding tegen de NSF willen de WCS, WON, WBW en VDRP (Vereni ging van draf- en rensportprofessionals) pro beren om toch lid te worden van de NSF, die eerder weigerde om deze verenigingen als lid op te nemen. De Japanner Shibata heeft zijn wereldtitel in het lichtgewicht met succes tegen de Al gerijn Makhloufl verdedigd. PSV zal de thuiswedstrijden op 5 april en 19 april tegen respectievelijk Telstar en FC Twente op zaterdagavond spelen. Sosonko heeft tijdens het schaaktoernooi om het internationaal kampioenschap van WeSt-Duitsland in de twaalfde ronde van de Duitser Eislng verloren. Het Franse voetbalelftal heeft een vriend schappelijke wedstrijd tegen Hongarije met 20 gewonnen. Real Madrid heeft zich geplaatst voor de finale van het basketbaltoernooi om de Euro pese beker voor landskampioenen door in Zadar (Joegoslavië) de tweede wedstrijd tegen de plaatselijke club met 130—117 te winnen. In Spanje had Madrid al met 109—82 gezege vierd. Het Nederlandse UEFA-elftal heeft in Can nes met 1—1 gelijkgespeeld tegen Portugal en is daardoor verder uitgeschakeld voor de strijd om het Europese kampioenschap. DEN HAAG (ANP) De uitslag van lotto en toto is: Lotto no. 12. Aantal deelnemers: 1.091.735. Bru to inleg: 4.240.774. Prijzenbedrag: f 2.014.367. Ie prijs: geen winnaars, het bedrag van de le prijs wordt in gelijke delen verdeeld over de le prijs van de volgende week en de ove rige prijsklassen van deze week. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto 114,147 ontvangen. 3e prijs: 467 winnaars, die elk per kolom f 948 ontvangen: 4e prijs: 14.680 winnaars, die elk per kolom ƒ37 ontvangen. 5e prijs: 15.350 2-4 UUI winnaars, die elk per kolom 35 ontvangen. —5 TOKIO. Nederland is als derde geëindigd in het internationale vierlan- den ijshockey toernooi, dat in Tokio is gehouden. Donderdag zegevierden de Ne derlanders in de wedstrijd om de bezett- ting van de derde en vierde plaats met 6-4 over Joegoslavië. De tussenstanden waren: 0-0 1-3 5-1. Bayern München, 3000 franken we gens het afsteken van vuurwerk (her haalde overtreding) tijdens Bayern-Ara- rat Jerevan. Leeds United,3000 franken wegens het betreden van het speelveld door supporters van die club tijdens de wedstrijd Anderlecht-Leeds United An- derlecht kreeg tevens een waarschuwing omdat de beveiliging van het speelveld onvoldoende is. Ook FC Köln kreeg een waarschuwing omdat de club in andere Gangmaker Bruno Walraven, interna tionaal erkend om zijn klasse: „Die stay erij is zo’n gecompliceerd onderdeel en zo gespecialiseerd, dat het haast niet anders kan of je moet er een aparte coach voor hebben. Dat werk is er niet even bij te doen. Het is een wereldje apart, die stayerij. Ik vrees dat dit KNWU-besluit in de praktijk heel wat problemen zal opleveren.” En Gabby Minneboo, onder Wierstra’s coaching twee keer kampioen van Nederland: „Ik vind het een verrassende beslissing. Het was alsof ik het in Keulen hoorde donderen toen ze me het vertelden. Ik vind het niet juist om Frans Mahn te veroordelen voordat hij gewerkt heeft, maar ik vraag me net als de rest wel af of hij tijd genoeg heeft voor ons. Ik zal dan ook zeker die brief van Stam teke nen.” Jan de Korte (Veendam) en Ted Hen driks (Go Ahead Eagles) zullen tot 31 juli 1976 niet mogen uitkomen in wed strijden, georganiseerd door de UEFA wegens gebeurtenissen tijdens de wed strijden tussen de jeugdelftallen van Frankrijk en Nederland. De Korte we gens handtastelijkheden tegen de scheidsrechter, Hendriks wegens zware belediging van de arbiter. Niet alleen Amsterdam werd gestraft, ook Twente zal de UEFA een boete van 1000 franken moeten betalen. De straf werd opgelegd wegens het afsteken van vuurwerk in de thuiswedstrijd tegen Ve lez Mostar op 19 maart. De strafcommis- sie van de UEFA, onder voorzitterschap ZÜRICH (SID). De strafcommissie van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft FC Amsterdam zwaar gestraft voor de incidenten tijdens de wedstrij den met FC Köln, zowel in Keulen als in Amsterdam. De UEFA gaf Amster dam een boete van 5000 Zwitserse fran ken (4500 gulden) wegens het uiterst incorrecte spel in de eerste wedstrijd tegen Köln op 5 maart. Bovendien kwam er nog een straf van 1500 franken bij wegens het afsteken van vuurwerk op de tribunes in de thuiswedstrijd te gen Köln. Bovendien werden drie spelers van Amsterdam geschorst voor een eventueel volgende wedstrijd in een van de Europese bekertoernooien. Abe van den Ban kreeg een wedstrijd schorsing nadat hij in Keulen uit het veld was gestuurd na het herhaaldelijk overtreden van de spelregels. Jongbloed kreeg de zelfde straf wegens zijn tweede gele kaart en Jansen ontving zijn tweede schorsing voor een wedstrijd wegens zijn derde gele kaart in één seizoen. Het bestuur van de FC Amsterdam had donderdagavond de straffen van de UEFA nog niet in zijn bezit. Wanneer de brief van de UEFA is binnengekomen zal het bestuur van de club zich er over beraden of beroep zal worden aangete kend tegen de opgelegde straffen. Wangedrag Amsterdam werd zwaar bestraft H op de teloos tjes es ;n. De /an sn ren. selijke :e how- sens. i des- s erk draagt eling Tommy Larsson van Malmö werd voor drie wedstrijden geschorst nadat hij we gens handtastelijkheden uit het veld was gestuurd tijdens Ferencvaros-Malmö. Een schorsing voor een wedstrijd kre gen: José Camacho (Real Madrid), Jiri Hudecek (Banik Ostrawa), Marko Colic (Velez Mostar), Kevin Hector (Derby County), Tibor Nyilasi (Ferencvaros), Vladimir Weremjev (Dinamo Kiev), Slo bodan Jankovic en Bratislav Djordjevic (Rode Ster Belgrado). Martin Wierstra toont de brief van de KNWU, die hem donderdagochtend werd over handigd, waarin uiteen werd gezet dat hij zich als ontslagen kon beschouwen. Grote Paasmeubélshow van Tweede Paasdag bent u welkom bij Woontoon vooreen V A Ik grandioze Paasmeubelshow. 4000 m2 Uitgelezen woonkomfort f f I II II met een enorme verscheidenheid aan stijlen. Van klassiek tot y y modern en massief eiken. Gegarandeerd dat daar iets naar uw y smaak bij zit. Wip even langs bij Woontoon in IJmuiden,I I Kromhoutstraat 56, tel. 02550-17150. I I „Wat de KNWU gedaan is belachelijk. Een verschrikkelijke blunder, anders kan ik het niet noemen. Ten eerste heeft Wierstra grote verdiensten voor de stay ersport, ten tweede vraag ik me af waar Frans Mahn de kennis en de tijd van daan haalt om ons te begeleiden. Hij heeft zelf nooit gestayerd, wat ik voor dit onderdeel van de wielersport een voorwaarde vind. Hij moet nu zijn aan dacht geven aan verschillende onderde len van de baanrennerij, zodat ik vrees dat wij in de verdrukking komen. Daar om ga ik actie voeren en ik weet nu al dat 99 percent van de coureurs achter me staat. Maar of het helpt.Ik ben er bang voor. Wie de KNWU kent, weet dat een beslissing onherroepelijk is. Daarom verwacht ik er eerlijk gezegd niet zo veel van, maar ik doe het toch omdat ik vind dat er een daad gesteld moet worden. Een man als Wierstra mag niet zomaar weg.” Hij was de sterke man achter de triomfen van Cees Stam, hij begeleidde Bert Boom op zijn weg naar een we reldtitel, hij voerde Gabby Minneboo naar grote prestaties en laatstelijk ont dekte hij Martin Venix, bij zjjn debuut vorig jaar meteen tweede in het wereld kampioenschap. Het ontslag van Wier stra is dan ook bijzonder slecht gevallen in de top van de stayerij, die het zo opzienbarende vertrek van deze expert als een totaal onbegrijpelijk KNWU- besluit kwalificeert. Wereldkampioen ad®- lE'-’ m

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23