Recette Programma voor staartclubs Haarlems r, WW® «Si k e I grootste probleem SPORTÉF1 99 99 e lil CASTENMILLER WIL PUBLIEK AAN CLUB BINDEN D 25 SPORT 28 V R IJ D A G MAART 1975 (Van onze sportredactie) Niet schotvaardig Geen schulden Radio Daling Subsidie Verantwoording van de ranglijst Barry doet geen oog meer dicht THEO KLEIN Telstar niet gezapig (Van onze sportredactie) divisie. Hut: MARC SEINE Joop Castenmiller: „Begrip voor financiële situatie”. BERT BREVOORD - S? „Ik heb”, zo deelt htf mee, „in de loop van dit seizoen een aanbieding gekregen om voor de radio te gaan werken. Toch ben ik daar uiteindelijk niet op inge gaan. Daarvoor ben ik te veel met het voetbal vergroeid. Er kunnen zich nog zoveel problemen voordoen, wanneer ik gen en AZ’67 met het veroveren van één winstpunt moeten volstaan of geheel puntloos blijven. In dat geval lijkt red- Onder leiding van Jan Rab reikte het elftal van Telstar vorig seizoen naar de zesde plaats in de eredivisie. Die klasse ring, de beste in het elfjarig bestaan van de IJmcndse voetbalstichting, werd alge meen beschouwd als het plafond» van de mogelijkheden. Castenmiller: „Als je ziet op welke plaats we nu staan (zevende, samen met Roda JC - red.) en als je je realiseert hoeveel punten we eigenlijk onnodig hebben vergokt, dan weet ïk nog zo net niet of er voor Telstar niet 6 7 5 4 3 12 13 12 14 14 22-41 25- 46 30-53 26- 56 22-49 Het resterende programma voor de vijf staartclubs is als volgt: NAC: thuis tegen AZ’67.'Roda JC. Go Ahead Eagles en Haarlem. de stront met je elftalNa zo’n reac tie slap ik maar weer in de auto.” Hoewel hij er momenteel dagelijks tien tallen keren aan herinnerd wordt, wil Hughes liever nog niet over een degra datie praten. „Ik probeer er ook niet aan te denken. Het zou erg zijn wanneer we degraderen. Het zou het verschrikkelijk ste moment uit mijn leven zijn”. Uit tegen Wageningen, FC Den Haag, Sparta en NAC. Wageningen: thuis tegen Haarlem, FC Amsterdam Feyenoord en FC Utrecht. Uit tegen Haarlem, FC Twente, Roda JC en Go Ahead Eagles. De Graafschap: thuis tegen Excelsior, PSV, Ajax en MVV. Uit tegen Excelsior, AZ ’67, FC Den Haag en Sparta. Go Ahead Eagles: thuis tegen FC Twente, MVV, Excelsior en Wageningen. Uit tegen Excelsior, Sparta, NAC en Telstar. 20 '20 19 16 15 26 26 26 26 8 6 9 8 9 .v. mij”. Enige weemoed klinkt er vervolgens door in zijn stem, wanneer hij de naam Aston Villa laat vallen. De Engelse club, die Hughes voor het seizoen voor drie maal zijn Haarlemse jaarsalaris wilde hebben, doet het in de Britse competitie uitstekend. Hughes: „Ja, daar denk ik maar niet aan terug, dan hoef ik er ook geen spijt van te hebben. Aston Villa, het aanbod was groots. Maar hoe gaat dat. Het is mooi weer in Haarlem, we organiseren een uitstekend jeugdtoer- nooi, iedereen ziet het zitten en dan blijf ik toch maar weer I nog in de strijd om lijfsbehoud be trokken. ding voor de hekkesluiters van dit mo ment vrijwel uitgesloten. Ter illustratié. de stand aan de staart Haarlem: thuis tegen Wageningen, Ajax, MVV en Excelsior. Het grote probleem van het huidige Telstar is een tekort aan schotvaardig- heid. In 26 wedstrijden werden slechts 28 doelpunten gescoord. Omdat de de fensie, (uitgezonderd in de bekersof tegen AZ ’67) goed voor haar taak berekend bleek boekte Telstar een ongekend hoog maar en Go Ahead Eagles 26 De Graafschap Wageningen Haarlem NAC Toch zal Haarlem bij een eventuele degradatie proberen om als dat financieel haalbaar is binnen één jaar weer terug te keren naar de ere- ,,Je krijgt dus in die eerste divisie een scherpe recetteda- ling. Als je dan verantwoord wilt blijven draaien dan zullen de kosten drastisch omlaag moeten. Je hebt na tuurlijk de vaste kosten als doorlo pende contracten van spelers en trai ners. Dan is het onvermijdelijk dat je op de salaris- en premiepost moet gaan bezuinigen. Je zou ook kunnen overwegen om een kleiner aantal spelers te contracteren.” Hoewel de Britse oefenmeester de vol ledige verantwoording voor een eventue le fatale afloop van de competitie voor zijn rekening neemt, gelooft hij niet dat hij na degradatie vrijwillig zijn biezen moet pakken. „Nee, wanneer ik dan vertrek, dan lijkt het alsof ik de hand doek in de ring gooi. Komt Haarlem in de eerste divisie terecht, dan wil ik er ook weer aan werken om de ploeg volgend jaar terug te brengen”. Het is duidelijk dat Barry Hughes niet aan meer in kan zitten. Nu weet ik wel dat ook andere clubs punten hebben ver speeld die ze niet hadden hoeven verspe len, maai toch HAARLEM. Hoewel de Paas- I dubbel tussen Haarlem en Wage- I ningen voor de strijd tegen degra datie naar de eerste divisie van evident belang is, zal een beslissing omtrent de definitieve bezetting I van de laatste en voorlaatste plaats i: pas in een later stadium van de competitie vallen. Behalve Wage- L ningen en Haarlem zijn vooral NAC, De Graafschap en Go Ahead Eagles Voor Hughes betekent dat letterlijk slapeloze nachten. Hij vertelt: „Wanneer ik dat zeg is dat niet maar zo een grapje. Ik lig van die zaken ’s nachts echt wakker. Het is voor mij erg moei lijk om me van de voetballerij los te maken. Wanneer het goed gaat heb ik daar al moeite mee, maar nu het slecht gaat lukt me dat helemaal niet. De laatste maanden is me zelfs de lust voor andere hobby’s helemaal ontgaan. Paard rijden doe ik niet meer sinds ik een keer van een paard gevallen ben en ook andere dingen die me anders wel aan trokken, verwaarloos ik nu het zo span nend wordt. Er zijn al zoveel mensen geweest die me gezegd hebben het me niet zo aan te trekken, maar toch blijf ik dat doen. Wat dat betreft maak ik het mezelf erg moeilijk. Ik maak van de problemen met Haarlem veel te veel persoonlijke affaires, maar ik ben nu eenmaal geen type dat gemakkelijk de handdoek in de ring kan gooien”. Het tragische van de figuur Hughes is dat hij bereid is dag en nacht voor „zijn” club te werken, dat hij voor „zijn jongens” door het vuur wil gaan, maar dat resultaten uitblijven, al zijn inspan ningen ten spijt. Sinds zijn tweede sei zoen bij Go Ahead werkt de 38-jarige oefenmeester nu al onder hoge pressie. Waar collega’s als Ron Groenewoud en Jan Notermans aan de spanningen be zweken bleef Hughes echter fier -over eind. Hughes: „Wanneer ik er zo aan toe was dat ik een rustkuur moest nemen, dan hield ik er onmiddellijk mee op.” Een ontboezeming die vrijwel niemand serieus zal nemen, want Hughes zonder trainingspak lijkt even onwaarschijnlijk als vierkante bal. Daarom zal hij waar schijnlijk zijn hele’ leven op de een of andere manier bij het voetbal betrokken blijven, al kent hij ook zelf momenten dat hij daaraan begint te twijfelen. De posities van Haarlem en NAC, die respectievelijk drie en vier punten ach terstand hebben op het als zestiende gfeklasseerde Wageningen, is evenwel be duidend zorgelijker dan die van de ande re bedreigde clubs. Omdat het competitie- restant nog een fors aantal rechtstreekse confrontaties tussen degradatiekandida ten te bieden heeft, zal de situatie de eerstkomende weken nog wel niet hele maal duidelijk worden. Tenzij Haarlem en NAC dll weekeinde tegen Wagenin- jeugd een paar die ik gebracht heb, dan krijg ik daar gewoon weer een kick van. Dan ga ik weer door met het voetbal, in de hoop dat die spelers me in de toekomst aan een beter elftal zullen helpen. Een feif is dat ik altijd het liefst en het best met jeugdige spelers kan werken. Ik train dolgraag met wils krachtige jonge voetballertjes”. De grootste problemen doen zich dan ook voor wanneer de geëmigreerde Brit geconfronteerd wordt met spelers van „gevorderde” leeftijd, wie het allemaal niet meer zo veel kan schelen. Aan zo’n instelling heeft Hughes, die zijn ploeg het liefst bouwt op karakter en doorzet/ tingsvermogen, enorm het land. Hij ver telt: „Wanneer ik een ploeg had die helemaal uit mijn type voetballers be stond was er geen enkele moeilijkheid. Dan kwam T publiek en dan verkeerden we nu niet in degradatiegevaar. Maar de waarheid is dat ik, op mijn eerste perio de bij Haarlem en mijn eerste jaar in Deventer na, voor een groot deel moet werken met spelers die eigenlijk mijn typ niet zijn. Spelers bij wie mijn bena dering niet aanspreekt. Tegenover hen moet ik mijn houding aanpassen en dat is voor mij niet gemakkelijk. Diplomatie is mijn sterkste kant niet. Ik bots steeds weer daar waar ik te maken krijg met de typische instelling van de semi-prof. Ik ga bijvoorbeeld door de grond wan neer ik een trainingskamp in Zeist geor ganiseerd heb en ik dan twee spelers tegen elkaar hoor zeggen dat ze liever thuis blijven. Op zo’n moment kookt mijn bloed, maar ik kan er niets van zeggen. Ik moet onder die omstandighe den van de Barry Hughes-lijn afwijken omdat ik die man er niet naast kan zetten zolang we in degradatiegevaar verkeren. Maar het liefst zou ik hem er natuurlijk uitschoppen, want met zo’n instelling kan je het in een keiharde voetbalwedstrijd natuurlijk nooit ver brengen”. „Ondanks zijn hardnekkige weigering om te capituleren („Ik maak tegên de buitenwereld vaak grapjes, maar dat is meer om mijn teleurstelling te camoufle ren”) kan ook Hughes niet voorkomen dat het ononderbroken spanningsveld aan zijn zenuwen vreet. Ook zijn zelfverze- aantal puntendelingen (dertien), bleef bei aantal overwinningen (zes) nederlagen (zeven) aan de lage kant. Vorig seizoen pleegden de Telstar-spe- lers een geduchte aanslag op de schat kist door zich via een opvallend sterke eindsprint te verzekeren van een niet te versmaden extra premie. Zo groot was de financiële aderlating, dat een herha ling althans dit seizoen tot de onmoge lijkheden behoort. Castenmiller: Maar je moet natuurlijk een doel hebben om naar te streven. Daarom ben ik ook blij dat Telstar dit jaar heeft ingeschreven voor de Intertoto. Om die te bereiken moeten we op 6 april bij de eerste zeven staan. Het is misschien gek, maar zo’n uitdaging spreekt ook betaalde voetballers vaak meer aan dan wanneer ze (zoals nu met de dubbel tegen FC Utrecht het geval is - red.) in een week- kend 960 gulden kunnen verdienen. Bo vendien heeft het publiek er recht op dat eer. club tot en met de laatste wedstrijd knokt. Juist de laatste weken heb ik de indruk dat er meer contact is tussen spelers en publiek. Natuurlijk wil ik niets liever dan dat dat zich nog sterker gaat manifesteren. Misschien is het een reactie op het nieuwe speltype. Ik streef naar wat meer agressie in het elftal, in de goede zin van het woord wel te verstaan. Daarom ben ik ook vooral op zoek naar wat meer agressief ingestelde spelers. Daarmee wil ik in het geheel niets ten kwade zeggen van de huidige selectie, waarin nogal wat goed gesettelde spelers zitten. Als ik kijk naar de manier waarop een maatschappelijk geslaagd? voetballer als Tonnie Fens zich na een lange blessure heeft terug geknokt in het elftal, dan kap ik daar alleen maar respect voor opbrengen. Als ik het woord agressief zo nadrukkelijk laat vallen, dan doe ik dat vooral maar om net publiek in de IJmond duidelijk te maken waar we met Telstar naar toe willen.” iets moet durven investeren wil je een sprong kunnen maken. Maar als het bestuur van Telstar zegt: de financiële risico’s die je met het aantrekken van een dure speler neemt wegen niet op tegen bet feit dat je met die speler misschien één plaats hoger komt op de ranglijst, dan kan ik dat echt wel billij ken.” HAARLEM De doorlopend slechte resultaten van de voetbalver eniging Haarlem in dit seizoen heb ben het bestuur van de ere-divisie- vereuiging met enkele harde (finan ciële) feiten geconfronteerd. Na de recettedomper tegen PSV (toen er door de regen slechts 3000 toeschou wers binnenstroomden) wedijvert Haarlem op dit moment met Excelsi or welke club dit seizoen het minste aantal toeschouwers in de eredivisie heeft getrokken. Wellicht niet eens zo’n ramp wanneer Haarlem er als nog in slaagt om het eredivisieschap te behouden maar met de uiterst belangrijke Paasdubbel tegen Wage ningen nog in het verschiet houdt het bestuur, dat ook volgende week wat meer duidelijkheid heeft, nu ook re kening met een „eerste-divisiebegro- ting”. Het hoeft weinig betoog dat deze begroting een weinig opwekkend beeld geeft. Los van het feit dat het zelfs voor eredivisiedegradanten steeds moeilijker wordt om weer te promoveren naar de ere-divisie (er wordt zo hard gevoetbald in de eerste .divisie en er zijn zoveel onzekere factoren in deze slopende race met zijn nacompetities) zal voetballen in de laagste afdeling van het betaalde voetbal voor Haarlem uiterst onaan trekkelijk worden. Maar als Haarlem een stap moet terugdoen dan zal dat niet eens zoveel consequenties hebben voor het geld dat de vereniging van derden ontvangt. Het contract met de geldschieter Nationale Nederlanden, dat jaarlijks inclusief het geld voor materiaal en advertentiekosten) onge veer tachtig duizend gulden aan Haarlem spendeert, zal ook bij eerste divisievoetbal nog drie jaar voor het zelfde bedrag doorlopen. Bovendien is het niet waarschijnlijk dat de ge meente (voorzitter Henk Hut: „Die heeft zich enkele jaren geleden voor betaald voetbal in Haarlem uitgespro ken”) Haarlem bij eerste-divisievoet- bal minder geld zal toestoppen dan het nu al doet. Wat voor Telstar nodig is ook, want geld voor spectaculaire aankopen is er niet. Castenmiller: „Telstar is met zijn toeschouwersgemiddelde niet in staat fi nanciële reserves te kweken. Aan de andere kantis het, en ook dat mag wel eens gezegd worden, een van de weinige betaalde clubs zonder schulden. Natuur lijk is het zo dat je in het zakenleven Uit tegen AZ ’67, FC Amsterdam, Feyenoord en FC Utrecht. Maar hoe men het ook keert of draait, een dergelijke politiek gaat altijd ten koste van de kwaliteit. Wat dat betreft heeft Haarlem ook leer geld betaald met de transfer van Vosmaer naar AZ ’67. Gedeeltelijk is de 350.000 gulden die Haarlem voor deze voetballer heeft ontvangen geïn vesteerd in nieuwe voetballers maar ook een aanzienlijk gedeelte van het bedrag is aangewend om het exploi tatietekort te dekken. Dit geeft een aardig beeld noe een exploitatietekort op de levensvatbaarheid van een ver eniging kan inwerken. Een weinig florissant uitgangspunt als men er zelfs al bij Haarlem van uitgaat dat het voetballen in de eerste divisie allem maar zo’n tekort kan opleve ren. Hoe goed de prestaties eventueel ook zullen zijn. Aan gemeentesubsidie ontvangt Haarlem direct ongeveer zo’n 71.000 gulden per seizoen, terwijl de club ook nog een renteloze lening van 250.000 gulden heeft lopen waarvan men jaarlijks 50.000 gulden terugbe taalt. Een nadeel is natuurlijk wel dat Haarlem door zijn tegenvallende resultaten zijn eisen niet kan opvoe ren bij die gemeente. Het is in deze situatie ook niet onbegrijpelijk dat het CDA-raadslid Van Niekerk recent nog opmerkte dat ook betaald voetbal een produkt is dat verkocht moet worden. En dat is dit jaar evenals vorig seizoen trouwens wel erg slecht gebeurd bij Haarlem. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Met het verstrijken der dagen stijgt de spanning in huize Hughes. „Mijn vrouw Ellis gaat door een hel”, biecht Barry Hughes op, daarmee doelend op de allesbehalve gemakkelijke houding die hij na een verloren wedstrijd inneemt. „Wanneer ik na zo’n match thuiskom ga ik alleen boven zitten. Ik beantwoord wat telefoontjes, maar voor de rest ben ik alleen. Avonden peins ik over alles wat nu weer fout gegaan is, over de andere mogelijkheden die er misschien geweest zouden zijn. Op die momenten ben je als trainer verschrikkelijk alleen.” Drieëneenhalf jaar worstelt de Britse Nederlander nu al week in week uit onder hoogspanning tegen het degradatiespook. Twee seizoenen wist hij ’t met Go Ahead te redden en ook vorig jaar ging het bjj Haarlem op het laatst nog goed, maar momenteel ziet het er voor de Haarlemmers niet zo best uit. In het komende weekend moeten beide duels met mede-degradatiekandidaat Wageningen gewonnen worden, willen de „rood-blauwe leeuwen” een redelijke kans op hun eredivisieplaats behouden. zie dat er in de jongetjes doorbreken Maar erger is dat in de eerste divisie de recette ongetwijfeld zal teruglopen. Henk Hut: „Ik schat toch wel dat je bij een onaantrekkelijke wedstrijd in de eredivisie als Haar lemDe Graafschap toch wel drie keer zoveel toeschouwers zult trek ken als in een wedstrijd Haarlem Veendam.” Maar penningmeester F. Bastiaenen: „Ik heb de cijfers nog eens bekeken van het seizoen toen Haarlem eerste divisie speelde en die cijfers verschillen niet zo gek veel van de getallen waar wij nu op uitkomen. Hierbij moet ik natuurlijk wel aantekenen dat wij toen in de top van de eerste divisie meedraai den. Die zekerheid heb je natuurlijk niet altijd. Maar wat dit seizoen be treft denk ik dat we ongeveer op een exploitatietekort van 8000 toeschou wers uitkomen.” Castenmiller: „Ik heb het nooit als een excuus willen gebruiken, maar als je .een tussenbalans van dit seizoen op maakt, kun je niet om het plotselinge vertrek van Wytze Couperus en het wegblijven van Jerzy Willim heen. Toen Wytze ermee moest stoppen ivas hij op dat moment wél topscorer. In aanval lend opzicht zal er, al wordt het gemis van die twee spelers nu dan redelijk gecompenseerd, aanvulling moeten ko men.” Behalve met een te gering aanvallend potentieel heeft Telstar te maken met een zekere „vergrijzing” van het elftal. Castenmiller: „Het elftal is gemiddeld vrij oud Er is weliswaar een aantal jonge spelers ingebouwd (Helling, Bijl, Jonkéri, maar wil Telstar zich op het niveau van nu handhaven, dan zullen er op korte termijn spelers gevonden moe ten worden die op hun beurt snel inge bouwd kunnen worden. Wat dat betreft zal er veel afhangen van de scouting, iets waaraan op dit moment erg veel aandacht wordt besteed.” VELSEN. Ook Joop Castenmiller is tijdens zijn nu bijna één seizoen duren de bewind als trainer van Telstar al herhaalde malen geconfronteerd met de bij de buitenwacht rotsvast levende overtuiging dat bij de Velser eredivisie club gezapigheid troef is. „Toen ik trai ner was bij Excelsior”, zegt Castenmil ler, „hoorde ik dat ook wel eens, maar dan sta je er uiteraard minder bij stil dan wanneer je zelf bij Telstar werk zaam bent. Dat imago ach.het irri teert me wel eens, maar ik weet inmid dels-wel beter. Zo gezapig is het hier echt niet. Er lopen in de selectie jongens genoeg rond die er wel voor zorgen dat ik wakker blijf. Daar ben ik maar wat blij mee, laat daar geen misverstand over bestaan.” vertrekken denkt, zolang het Haarlem- bestuur achter hem blijft staan. En mocht dat niet meer het geval zijn? Hughes: „Dan ben ik niet bang dat ik niet meer aan de slag zal komen. Er is nog altijd belangstelling genoeg voor kerdheid is niet meer zoals hij geweest is, Hughes: „Wanneer je er steeds alles aan doet en de resultaten blijven uit, dan komen de frustraties. Op het laatst lijkt het dan of alles wat je aanpakt fout gaat. Ik bekijk mijn eigen werk ook heus kritisch. Ik denk er uren over na wat er nl weer fout gegaan kan zijn”. „De ene keer denk ik we moeten meer op de bal trainen maar als we dat drie weken gedaan hebben, dan hoor ik weer: we trainen veel te veel op de bal. Een andere keer dacht ik dat ik de spelers zelf wat meer verantwoording moest geven, maar toen vroeg men zich al snel af: wat is er met Hughes aan de hand? Wanneer ik er dan vervolgens toch weer de beuk in gooide, dan kwam er kritiek dat ik te hard trainde. Ik ben nu langzamerhand op het punt dat ik van alles verwacht. Ik ben nu besloten dat we tussen de wedstrijden tegen Wageningen niet in trainings kamp zullen gaan omdat de meeste spe lers met Pasen thuis willen blijven. Maar ik zal niet raar opkijken wanneer er zaterdag op de terugweg aan me wordt gevraagd waarom we niet direct door naar Zeist zijn gegaan. Ik zal dan voorin de bus recht voor me uit blijven kijken, maar m'n bloed zal weer koken”. Na zoveel jaren ellende lijkt ’t Hughes een zalig idee om met een topploeg als bijvoorbeeld Feyenoord te kunnen werken, om na bijna iedere wedstrijd met een overwinning naar huis te kun nen gaan. Hughes: „Willem van Hane- gem heeft weleens tegen me gezegd dat ik volgens hem een goede trainer voor Feyenoord zou zijn. Hij vindt dat de Feyenoord-spelers geen oefenmeester meer nodig hebben die hun het voetbal bijbrengt, maar iemand die de profsfeer goed aanvoelt en de ploeg goed kan stimuleren.” En dan, bij voorbaat genietend: „Het lijkt me heerlijk om dan zondagsavonds zo thuis te komen: Dag, Ellis we hebben weer met 5-0 gewonnen. En zij: ging het weer zo gemakkelijk Barry, had je daar speciaal op getraind? Nee hoorhet ging weer als vanzelf. Nu kom ik thuis en dan zegt ze: ik heb het alweer op de radio gehoord. Hoe is het mogelijk dat jullie nu weer verloren Nu de beslissende fase van de competitie voor de deur staat, leeft Hughes bijna als een kluizenaar. „Ik kom maar zo weinig mogelijk buiten. Iedereen her kent je en zoals iedereen krijg ik ook liever schouderklopjes, dan dat ik gekat word. Maandag had ik het nog in Amsterdam. Eerst schreeuwt er één te gen me: Hughes je had gelijk hoor, het was geen doelpunt van De Graafschap. Je had met je hele ploeg van het veld moeten lopen. Maar dan staan er ook direct weer anderen die roepen: ach Hughes, wat weet jij er nou van, zak in De realiteit waarmee Joop Castenmil ler de afgelopen maanden te maken had komt, zo beaamt hij grif, vrijwel exact overeen met de visioenen die hij ten aanzien van zijn huidige werkgever had op het moment dat hij zijn werkzaam heden nog moest beginnen. „Er was een aantal factoren dat me erg aansprak. De trainingsaccommodatie, de kwaliteit van het voetbal, de sfeer, het staat allemaal toch wel een trapje hoger dan bij Excel sior. Die zaken leken me toen ik hier nog moest beginnen erg aantrekkelijk en in dat opzicht ben ik ook niet teleurge steld.' Wel vind ik het jammer dat er op het gebied van het aantrekken van nieu we spelers weinig te realiseren valt. Wat dat betreft lagen mijn verwachtingen wat hoger dan de realiteit blijkt te zijn. Dat is voor een trainer natuurlijk jam mer, maar nu ik alle aspecten van het voetbalbedrijf Telstar wat beter ken,, heb ik er begrip voor.” ind!

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25