Aardbeving Alle registers uitgetrokken in Witboek Da Nang puilt uit vluchtelingen van Soares stelt lands boven partijbelang Turkije weert vluchtende Koerden Maandag begint proces tegen Rechter stelt Martsjenko ONTVOERDERS VAN PETER LORENZ Brandt in VERSPREIDEN PAMFLETTEN ongelijk r WERELDRAAD VRAAGT OM STEUN PORTUGESE SOCIALISTISCHE PARTIJ DRIE ONTVOERDERS VAN LEUPIN GEPAKT „Gift van bouwonderneming aan CDU-verkiezingskas” BINNEN- EN BUITENLAND 28 1975 V R IJ D A G MAART Moeilijkheden Geen illusie cel Foto (Van onze redacteur in Londen, Rudolf Bakker) ien leur aad iten into ing ling laus LONDEN In het gisteren dooi de regering-Wilson uitgegeven EEG,-witboek worden alle registers uitgetrokken om de stemgerechtig den in het komende referendum er van te overtuigen dat een uittreden uit de gemeenschap schade aan land en volk zal toebrengen. GENÈVE (Reuter, AP) De We reldraad van Kerken heeft een drin gend beroep op de wereld gedaan onmiddellijk tenminste een miljoen dollar bijeen te brengen voor de vluchtelingen in Zuid-Vietnam, de door de Voorlopige Revolutionaire Regering beheerste gebieden inbe grepen. Da Nang waar normaal 400.000 mensen wonen puilt nu uit door de ongeveèr 800.000 vluchte lingen. I j J I 1 hl I Wilson (Van onze redacteur in Lissabon) (Van onze redacteur in Bonn) gevangenisstraf Op de voorzijde van het pamflet staat BONN Vier weken na de ontvoering van de CDU-voorzitter van West-Berlijn, Peter Lorenz, hebben diens ontvoerders zich gemeld. In een aantal huizen en tele fooncellen in zes Westberlijnse wijken verspreidden ze enkele dozijnen pamfletten, die tien pagina’s tellen. Hierin werden naast een spotlied op de politie, dat met noten was voorzien, ook enkele papieren afgedrukt die Peter Lorenz bij zich had toen hij werd ontvoerd. Bij een aardbeving in het noordwesten van Turkije is in de stad Gallipoli aan zienlijke schade aangericht. Er kwamen zijn jaar rige :ven bij de ver ting van laar slid van ook den van de Er ler en Kirt, ven de op d BOGOTA (DPA). De Columbiaanse politie heeft woensdagnacht drie man nen aangehouden die hebben bekend op 31 januari in de buurt van de provincie hoofdstad Cali de Nederlandse honorair consul in die plaats, Eric Leupin, te hebben ontvoerd. Van de consul ont breekt nog elk spoor. een foto van Lorenz, die ze destijds ook de poliie stuurden. Lorenz wordt door hen afgeschilderd als een vertegenwoor diger van het kapitalisme- om Premier en ter daarbij geen mensen om het leven. Ook in Griekenland en Bulgarije werden de schokken gevoeld. ■partij. Hij heeft haar in die acht maan den een grote voorsprong kunnen ver schaffen op de partij van Soares. Reel ibas- and) voon Bei eren nter jaar cha- x>d- arig oten ging i en aan- bli- wet Hen is tio- sche igen ;edde ape- mei verp ging her- A. tij- ge- eren :hap rder aan ge- ,Het zich iken □ver Dio de ;oek van van in Tont st *sto- roer- •erg- een. idag een be- ster- raak door rden ra- tel- sse- zer- het Mil- ning Min kan ver- tudie even het wel- sen”. iting uitse tl in tuele aeide >nder nali- phal. vele igere be- énga- Een uittreden uit de EEG aldus het witboek zal betekenen dat onderhan- delingen zouden moeten worden begon nen over nieuwe handelsrelaties met de gemeenschap en met de rest van de wereld: dit zou zeker moeilijkheden op leveren. De Wereldraad zegt dat naar schatting meer dan een miljoen mensen direct door de huidige strijd zijn getroffen. De MOSKOU (Reuter). Maandag be gint in de Russische stad Kaloega een proces tegen de dissidente schrijver Anatoli Martsjenko. Hij wordt ervan beschuldigd de voorschriften te hebben overtreden die hem na zijn straftijd in een gevangenkamp waren opgelegd. Wie vanaf de regeringsbank spreekt, behoort de mening van de regering te verkondigen, aldus Wilson, en die me ning is pro-EEG. Een rechtbank in Stuttgart heeft gis teren opnieuw een van de verdedigers van Andreas Baader, de Hamburgse ad vocaat Kurt Groenewald, verboden zon der toezicht zijn cliënt te bezoeken. De Westberlijnse politie is erg terug houdend met commentaar. Men hoopt nieuwe sporen te kunnen vinden. Voor lopig houdt men echter rekening met de mogelijkheid dat niet de ontvoerders, maar sympathisanten van de „Beweging van de 2e juni” de vlugschriften hebben verspreid. Het pamflet wordt als motivatie en als propaganda beschouwd. Het spotlied op de politie behoort tot de tactiek van de stadsguerrilla. Na het onzeker maken van de bevolking, volgt het belachelijk maken van de autoriteiten, zo leest men in een van de handboeken voor de stadsguerrilla’s. De hele ontvoering heeft zich tot nu toe volgens de aanwijzingen in dit handboek afgespeeld. plaatselijke hulporganisaties werken volle toeren. De nood is groot en getroffenen zijn wanhopig, zo verklaarde Jean Fischer, waarnemend directeur van afdeling hulpverlening van de Wereld raad. De socialisten hebben geen illusies over de rol. die zij in de nu aangetreden regering zullen kunnen spelen. Zo publiceerden de ontvoerders een cheque van een Westberlijnse bouwon derneming, die een gift van 10.000 mark in de verkiezingskas van de CDU had gestort. In het pamflet staat verder te lezen dat Lorenz in negen maanden tijd 194.000 mark aan honorarium ontving voor saneringsprojecten. De ontvoerders schrijven dat zij niet beschouwd moeten worden als een groepje „lieden die volgens het motto: hoe erger, des te beter, er willekeurig op los slaan waar de gelegenheid zich voor in hun communiqué vestigen zij er de aandacht op, dat de regering gebaseerd is op personages (daarbij wordt kenne lijk gedoeld op Perreira de Morura van de MDP,,die tot de regering toetrad) en niet op de beginselen waaruit de partij en leven. Wat de regering ook zal doen, steeds is er de Revolutionaire Raad, die haar besluiten zal beoordelen en al dan niet voor uitvoering vatbaar zal verklaren. In het bes’uit van de raad, waarbij de banken en verzekeringsmaatschappijen werden genationaliseerd, is de regering niet eens gekend. Door dit toezichthou- dende staatsorgaan konden de militairen het zich veroorloven het aantal officie ren in de regering van negen in het vorige kabinet terug te brengen tot acht in het nieuwe, bij een toeneming van het aantal burgers van acht tot dertien. Hij krijgt bovendien niet langer toe stemming om de procesakten in te zien. Ook zal de briefwisseling, die hij voert met de leden van de Baader- Meinhofgroep die hij verdedigt, worden gecontroleerd. De Westberlijnse1 procu- reur-generaal, Siegfried Buback, had de rechtbank Grote aandacht wordt besteed aan het argument van de anti-EEG’ers, dat het Verenigd Koninkrijk binnen de EEG tot zo iets ais „de lijfeigene van Brussel” zal worden gedegradeerd. Als terechte reactie op de redenering van de anti’s, dat het land zijn onafhan kelijkheid binnen de EEG verliest, wordt in het witboek uiteengezet dat geen land ter wereld nog langer absoluut onafhan kelijk van een inder land is. zelfs de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet. Bovendien zo wordt er in het wit boek aar. toegevoegd „is het Verenigd Koninkrijk meer afhankelijk van de in ternationale handel dan de meeste ande re landen. De regering is in staat ge weest om te verzekeren dat standpunten zoals die ingenomen zijn door de ge meenschap en die voor groot belang zijn voor onze handel en financiële belangen, de gezichtspunten van het Verenigd Koninkrijk weerspiegelen”. De regering-Wilson althans de meerderheid van het kabinet laat via het witboek de kiezers weten: „Een samenhangend Europa is een essentiële zuil van het Atlantische bondgenoot schap Een beter uitgebalanceerde politiek ten aanzien van handel en hulp kunnen worden ontwikkeld met betrek king tot de ontwikkelingslanden, zodat de landen van Azië zowel als die van Afrika er voordeel van ondervinden. Dit zal er toe bijdragen dat een confrontatie tussen de ontwikkelde en de ontwikke lingslanden kan worden vermeden”. En dan komt de waarschuwing, die de twijfelaars zich ter harte kunnen ne men: „In het standpunt van de regering zouden de gevolgen van het uittreden varT he.. Verenigd Koninkrijk uit de gemeenschap een averechts effect heb ben en het zal resulteren in onzekerheid. Deze onzekerheid zou steeds groter wor den en zij zou schadelijke gevolgen heb ben”. Martsjenko moest zich namelijk elke week melden bij de politie van Taroesa waar bij sinds zijn terugkeer woonde- Ook moest hij elke avond na 8 uur thuis blijven. Martsjenko bevindt zich sinds 26 fe bruari in arrest. Hij ging onmiddellijk in hongerstaking. Volgens de natuurkundige Andrei Sacharov wordt hij onder dwang gevoed. Op overtreding van de voorschriften die Martsjenko heeft genegeerd staat een maximum-gevangenisstraf van twee jaar. Hij is voor hetzelfde feit al twee maal beboet. Gewoonlijk volgt de derde maal gevangenisstraf. De 37-jarige Martsjenko is de auteur van het kritische relaas „Wat ik zeggen wou” over strafkampen in de Sovjet- Unie. In december vorig jaar zond hij president Podgorni een telegram waarin hij meedeelde van zijn staatsburgerschap af te zien en toestemming vroeg voor emigratie naar de Verenigde Staten- doet”. Ze zeggen het werk in de fabrie ken te kennen en delen mee dat enkelen van hen niet in de gelegenheid zijn geweest om de school af te maken. Uit het pamflet valt af te leiden dat de ontvoerders zich nog in West-Berlijn bevinden en dat ze voor drieste acties niet terugschrikken; ook niet nu de klopjacht naar hen onverminderd voort duurt. Gisteren is een begin gemaakt met de overbrenging van meer dan een half miljoen vluchtelingen uit Da Nang. Een gecharterde Boeing-727, ontdaan van alle zitplaatsen om meer ruimte te ma ken, haalde enkele honderden vluchte lingen op van het zuidelijk van Da Nang gelegen vliegveld, dat door opruk kende WR-troepen wordt bedreigd. De stad is door de troepen van de regering- Thieu prijsgegeven. Er bevinden zich alleen nog enkele resten van de oorspron kelijke drie divisies, die zijn terugge trokken. Ooggetuigen verhaalden van schrij nende tonelen op het vliegveld. Gezin nen werden gescheiden terwijl Zuidviet- namese militairen probeerden zoveel mogelijk mensen in het vliegtuig te proppen, dat vierhonderd personen in een keer kan meenemen. Rond het week einde zal een Boeing-747 voor de lucht brug worden ingezet. Dit toestel heeft een capaciteit van meer dan duizend plaatsen. Het eerste transport vluchtelingen is overgebracht naar Nha Trang, ruim 300 km noordoostelijk van Saigon. De mees ten zullen worden ondergebracht in een haastig gebouwd opvangcentrum in Cam Ranh, eens de grootste marinelucht- machtbasis van de Amerikanen. In Da Nang zelf is het uitgaansverbod verscherpt nadat de plaatselijke autori teiten hebben bekend gemaakt dat circa vijfhonderd zich als vluchtelingen voor doende commando’s van het Bevrijdings- fron In de stad waren geïnfiltreerd. Er zijn ook vijf sleepboten en zes aken gecontracteerd om aan de evacua tie deel te nemen. Deze schepen doen over de tocht van Da Nang naar het zuidelijker gelegen Cam Ranh drie da gen. „Uittreden van Britten uit de EEG is schadelijk” En als er geen bijzondere tarieven kunnen worden bedongen zal dat directe gevolgen hebben voor de Britse export, met name die van chemicaliën, automo bielen en textiel. Van de regeringsbank in het Lager huis werd gistermiddag bekend gemaakt, dat de gehele operatie-referendum de belastingbetaler 6,5 miljoen pond ster ling zal kosten. Aan de overkoepelende pro- en anti-EEG-groepen die in de campagne rond het referendum de toon zullen aangeven, zal ieder 250.000 pond sterling worden uitgereikt. Premier Wilson heeft nieywe en strenge richtlijnen vastgesteld voor het gedrag van de ministers die tegen de EEG ageren. Anti-EEG-minister voor Handel, Shore, nad het vragenuurtje in het Lagerhuis deze week gebruikt om in volle hevigheid tegen de gemeenschap uit te barsten, daarbij gebruik makend van persoonlijk gekleurde om het beleefd te zeggen feiten. Wilson heeft dit nu verboden. LISSABON. De socialistische partij van Mario Soares heeft bij de samen stelling van de nieuwe regering het landsbelang boven dat van de partij gesteld. Daarom neemt zij deel aan de regering in samenwerking met dc Bewe ging van de strijdkrachten hoewel haar leider, Mario Soares van zijn portefeuille van Buitenlandse Zaken werd beroofd en nu minister zonder portefeuille is. Aldus een communiqué dat dc socialisti sche partij gisteren uitgaf naar aanlei ding van de regeringwisseling. Soares kan zich nu meer gaan wijden aan zijn partij en haar voorgaan in de verkiezingsstrijd die op 2 april aanstaan de losbarst. Dan zullen alle twaalf aan de verkiezing deelnemende partijen na melijk beginnen aan het gebruiken van hun negentig ninuten televisie- twaalf uur radiozendtijd die heh beschikking zijn gesteld. Het wordt de hoogste tijd voor Soares zich diepgaand met zijn partij te be moeien want zijn rivaal, de communisti sche minister zonder portefeuille Cun- hal, heelï zich in de vorige kabinetsperi ode, toen hij evenmin gebonden werd door verantwoordelijkheid voor een be paalde opdracht, kunnen uitleven in het organiseren van zijn communistische ANKARA (Reuter). Turkije heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd langs de grens met Irak om te verhinde ren dat opstandige Koelden zich een weg in Turkije vechten op hun vlucht uit Noord-Irak. Premier A. I. Sadi Irmak zei het parlement dat de regering een verzoek om asiel voor 150.000 Koerden heeft afgewezen. De Koerden zouden „botweg geantwoord hebben” dat zij dan geweld zouden gebruiken om Turkije binnen te komen. De regering kondigde daarop de staat van beleg af voor de provincies Mardin, Siirt, Divarbakir en Hakkari. Premier Irmak heeft duidelijk ge maakt dat hij niet wenst dat de Koer den „ontevredenheid zullen zaaien” on der de vijf miljoen Turkse Koerden. Woedende jongeren in de Zuidvietna- mese hoofdstad hebben geprotesteerd tegen maatregelen van het regime-Thieu, om 'de dienstplichtige leeftijd te verlagen tot 17 jaar. Op de foto beneden een hui lende vrouw uit het centrale bergland van Zuid-Vietnam dat de afgelopen dagen werd veroverd door het Bevrij- dingsfront. Zij kreeg te horen dat haar man bij de gevechten om Tuy Boa was gedood. om deze maatregelen ver zocht. Hij is van mening dat Groene wald een centrale rol vervult bij het doorgeven van informatie aan de gevan gen genomen leden van de Baader- Meinhofgroep. Eerder al zoals gemeld waren dezelfde maatregelen genomen tegen een andere verdediger van Andre as Baader, de Stuttgarter advocaat Klaus Croissant. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De rechtbank in Bonn heeft tijdens een kort geding gisteren de voorzitter van de Westduitse Sociaal- Democratische Partij, Willy Brandt, ver boden om te beweren dat CSU-leider Frans Josef Strauss de Bondsrepubliek „een varkensstal” heeft genoemd. Brandt zal bij herhaling van deze beschuldiging een boete opgelegd kun nen krijgen, die maximaal een half mil joen bedraagt, of een gevangenisstraf kunnen krijgen van maximaal een half jaar. Strauss had op Aswoensdag in de Nibelungenhalle in Passau over de coali tiepartijen gezegd: „De eigen politieke prestatie wordt in het bewustzijn van meerdere kiezersgroepen indrukwekkend aangevuld door het eclatante falen van hen, die er op uittrokken om Duitsland te hervormen en een varkensstal zonder weerga hebben aangericht”. De advocaat van Brandt zei, dat het woordje „varkensstal” duidelijk op „Duitsland” sloeg. s w-s- W.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3