GEMEENTE WACHT UITSPRAAK KORT GEDING AF KOSTUUMS 269 overhemden leans Hcusg er Burgemeester spreekt bij ondernemers Wie nu vooreen proefrit instapt bij Alfa Romeo,wordt een ervaring rijken Én misschien een jaargratis benzine en een all-risk rzekering „Milieudefensie” wil motie aan regering via gemeenteraad it «1 JtmSotS1 iLevrs Vergeefse strijd? Schrijvende lezers Feisals wens l'tökom /faariemse Bloem£i\meis}€$ „VERVUILER MOET BETALEN!” 9 v PLAATSELIJK NIEUWS V R IJ D A G 2 8 MAART 1975 (Van onze rechtbankverslaggeefster) Vomar T uinbenodigdheden Donderslag Onteigening (Van een onzer verslaggevers) Rijksfonds Welzijn f I 29 maart 1975 VAN DONGEN Automobielbedrijf IJMUIDEN B.V. hartje haarlem Vinnig VELSEN „De aan het bestrij den van de milieuvervuiling ver bonden kosten dienen door de lan delijke overheid uit de algemene middelen te worden betaald, omdat deze gelden wel afkomstig zijn van belastingen naar draagkracht”. Zo luidde ongeveer de slotconclusie aan het einde van de „forumavond”, die door de werkgroep „Milieubelasting oppervlaktewater” uit Velsen voor donderdag in gebouw ,,’t Braambos” aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost was georganiseerd. Hiervoor hadden zich nog geen dertig belangstellen den gemeld, hoewel alle fracties van de Velsense gemeenteraad toch in het forum waren vertegenwoordigd. Dit bestond aldus uit de heren J. M. Porck (PvdA), V. N. Koopman (CDA), M. Kotte (VVD), G. Hoorn (CPN), C. Hoek (Progressief Velsen) en H. E. Kloosterhuis (DS’70), ter- wijk ook wethouder H. van der Werff achter de tafel had plaatsge nomen. Voorzitter was Jan Ruyter van „Milieudefensie” uit Beverwijk, waarbij Bart Scheffer uit Heems kerk met een korte inleiding de dis cussies op gang hoopte te brengen. HAARLEM/BEVERWIJK. Bur gemeester en wethouders van Be verwijk hebben donderdagmiddag niet zoals aanvankelijk was aange- kondigd de n de voormalige „Vo- markas” aan de Bankenlaan woens dag plotseling geopende Metro-Meu- belmarkt laten ontruimen. Na af loop van het door de meubel markt tegen de gemeente Bever wijk aangespannen kort geding be sloot het college het bedrijf voor lopig ongemoeid te laten. MUF Meubelmarkt in bloemenkas nog niet ontruimd tnr. In een langdurige rechtzitting (tweeën- ADVERTENTIE) moderne vlotte modellen Vl-N. naat :her- HERENMODE i ■HIK Telefoon 1 23 48 IJmuiden (ADVERTENTIE) r (ADVERTENTIE) aangeslagen, (ADVERTENTIEJ KROMHOUTSTRAAT 62 IJMUIDEN TELEFOON 02550 - 1 68 01 4 t Kb Lange Nieuwstraat hoek Marktplein Alfa Romeo Alfetta v.a. 16.990,- Om vier uur, een uur voor het ver strijken van het ultimatum deelden B. en W- in een officiële verklaring mee dat de aangekondigde maatregelen „uit respect voor de rechterlijke macht” tot na de paasdagen werden opgeschort. Het college dat in de verklaring haar waar dering uitspreekt voor de voortvarend heid waarmee de rechter de zaak heeft willen behandelen, meent eerst de uit spraak van het kort geding te moeten afwachten. Deze is bepaald op woensdag 2 april ’s morgens om tien uur. Hij is hier stellig in geslaagd, want eerst werd er door wethouder Van der Werff nog eens aan herinnerd dat de milieubelasting als bestemmingsheffing in december 1970 op volkomen democra tische wijze tot stand is gekomen. Van daar dat de gemeente Velsen door het rijk kon worden aangeslagen, waarna dë door de burgerij te betalen heffingen door de gemeenteraad werden vastge steld. Uiteindelijk werd op verzoek van de heer Hoorn door het actiecomité beslo ten de gemeenteraad een brief toe te zenden, die dan eventueel als basis zal kunnen dienen voor een aan de regering te richten motie. complete spijkerpakken ook voor jullie van 8 tot 14 jr. Ga maar eens passen bij: LANGE NIEUWSTRAAT 185 IJMUIDEN - NOORDARCADE Tel. 13899. J. OUDENAARDEN, Heemstede. hartstikke gezellig! eenhalf uur) voegde dit kort geding weer een stukje toe aan de lijdensweg die deze zaak nu al sinds begin 1971 bewandelt. „We zijn nu aan de zesde ronde”,' zuchtte de advocaat van de ge meente Beverwijk mr. Obermann dan ook enigszins gelaten. Hierna was het de beurt aan de be zoekers van de vergadering, die zich daarbij allerminst onbetuigd hebben ge laten. Soms was de toon bij de discussies uitgesproken vinnig, zoals toen de plaat selijke overheid ervan werd beschuldigd niet voldoende druk op de regering uit te oefenen, voor het nemen van de noodzakelijke maatregelen. Dit werd van de zijde van het forum weer ontkend, onder meer met een ver wijzing naar de inmiddels zeer streng geworden voorwaarden, waar een nieu we industrie bij vestiging aan moet vol doen. Als socialist ging de heer Porck ver volgens van het standpunt uit dat de overheid het welzijn van de bevolking zoveel mogelijk dient te bevorderen. Het leek hem dan ook billijk dat evenals het In de rubriek „Achtergrond” in uw krant van woensdag 26 maart stond aan het einde een fout. Ik las daarin dat de grootste wens van koning Feisal was eenmaal te mogen bidden in de Al-Aksa moskee, de plaats waar volgens de le gende de profeet Mohammed ten hemel steeg op zijn favoriete witte strijdros Burac. Dat laatste is onjuist. Mohammed steeg ten hemel vanaf een rots, die zich bevindt in de Omar moskee (Dome of the Rock), die tegenover de Al-Aksa moskee staat. Voor de moslems is deze rots de derde heilige plaats na Mekka en Medina. Voor de joodse religie is de rots eveneens heilig. Het is namelijk de rots waar Abraham in 1800 v. Chr. op bevel van God het offeren van zijn zoon Isaak voorbereidde. Later werd rond deze rots de tempel van Salomon gebouwd. JANNEKE VAN DE POL, Haarlem. draagkracht aan wordt meebetaald. Ook toonde hij zich voorstander van een goede voorlichting door actiegroepen, ge meentebestuur en scholen, zodat de bur gerij erop kan worden gewezen op wel ke manier een schoon milieu het best kan worden bevorderd. „Belasting naar draagkracht”, was ook de mening van de heer Hoek, die er verder de aandacht op vestigde dat de vervuiling bij de bron dient te worden aangepakt, zodat het tevens mogelijk zal zijn prioriteiten te stellen. Dus eerst de giftige stoffen eruit en dan de remmen de tegenhouden. Ook achtte hij een stringenter optreden tegen de lozing noodzakelijk, om er tenslotte op te wij zen dat het in een goede democratie mogelijk moet zijn ook de overtuiging van een minderheid te respecteren. Als laatste spreker voor de pauze moest het de heer Kloosterhuis even van het hart dat er helaas bij de burgerij nog een groot tekort aan milieubewust zijn moet worden geconstateerd. Zo staat men over het algemeen te weinig kritisch tegenover de door de televisie- reklame aangeprezen middelen, waarvan een groot deel stellig als schadelijk moet worden beschouwd. De leuze: „De ver vuiler betaalt” sprak hem dan ook wel aan- Raad. Voor de president van de recht bank Haarlem won de gemeente, voor het Hof Zwanenburg. De Hoge Raad vernietigde in cassatie dit arrest en wees de zaak terug naar het Hof Arnhem. Hier verloor Zwanenburg andermaal en de Hoge Raad heeft in februari ’74 dit arrest bevestigd. Volgens de heer Kotte moet het spoe dig weer mogelijk zijn „met de vissen in het Noordzeekanaal te zwemmen”. Een logische oplossing leek hem dan ook een rijksfonds, waar door een ieder naar onderwijs en andere voorzieningen, ook het streven naar een schoon milieu uit de algemene middelen moet worden be kostigd. Daarnaast was hij echter niet blind voor het feit dat „de burger niet zo onschuldig is als hij eruit ziet”, om dat van deze zijde wel degelijk tot de vervuiling wordt bijgedragen- Daarom noemde de heer Porck. het een eerlijke zaak, wanneer een deel van de kosten op de inwoners wordt verhaald. Op zijn beurt was de heer Koopman van mening dat wij tenslotte gezamen lijk toch voor de vervuiling verantwoor delijk zijn, zodat ook de problemen ge zamenlijk onder het oog moeten worden gezien. Het leek hem daarom niet onbil lijk dat per gezinslid naar draagkracht in de kosten wordt bijgedragen. In dit verband wilde de wethouder er nog wel even op wijzen dat het volgens hem een misvatting is te veronderstellen dat de industrie niet aan de bestrijding van de milieuvervuiling meebetaalt. Zo heeft Hoogovens hiervoor reeds ongeveer vijftien miljoen gulden uitgegeven, welk bedrag binnenkort nog moet worden verdubbeld, terwijl de kleinere indus trieën eveneens worden naar mate zij vervuilen. Hoge Raad heeft echter gesteld dat het alleen gaat om het gebruik van het bouwsel, niet om de vraag of dit zo is gebouwd dat het overeenkomstig zijn agrarische bestemming ook kon worden gebruikt. De Hoge Raad, aldus mr. Van der Plas laat de vraag of de bestemming al dan niet is verwezenlijkt uitdrukke lijk open en die vraag was dan nu aan de orde- De kas, zo stelde hij kon niet zo worden gebruikt, die agrarische bestem ming is nooit verwezenlijkt bij de bouw. Hij was gebouwd in volledig overleg met de gemeente, die wist dat er geen bloemenkas maar een supermarkt zou komen - ja, de burgemeester opende hem zélf feestelijk. Vele bouwvoor schriften zouden met voeten getreden zijn als dit een „groeikas” moest zijn. In overleg met de gemeente vond Zwanenburg hierna een andere plek in Beverwijk voor haar zelfbedieningszaak. Op 15 januari waarschuwde de gemeente Van Bragt: er mocht géén verkoop plaatshebben in de kas, tenzij van tuin- produkten. Inmiddels is een nieuwe huurder op de proppen gekomen: Metro Meubelmarkt waarvan de heer H. Goed hart de eigenaar is- Volgens Van Bragt sloten ze enkele maanden geleden een contract. Hetgeen volgens Van. Bragt de onderhandelingen met de gemeente over onteigening (hier komt een stukje Wes telijke Randweg) niet doorkruiste: „Die kunnen gewoon worden afgewerkt. La ten we de zaak nu maar eens pratend oplossen en niet, zoals bij de Vomar, knokkend.” Het resultaat zager) we gis teren voor de rechter. Een ongetekend afschrift van een ont- werp-huurovereenkomst met Goedhart ging naar B. W. en doorkruiste daar mee de genoemde onderhandelingen. In ’68 kreeg de NV Bloembollen kwe kerij en handel fa. A. van Bragt Zn een bouwvergunning voor de bouw van een „bloemenkas” aan de Bankenlaan, in overeenstemming met artikel 7 van de bebouwingsvoorschriften tér plaatse ho rende bij het uitbreidingsplan Westelijk Beverwijk van 18 juli '68. Deze plaats heeft een agrarische bestemming: de „bloemenkas” verkocht bloemen, pot planten, tuinbenodigdheden e.d- Op een gegeven ogenblik kwam er een nieuwe bewoner: Zwanenburg, beter be kend als de „Vomar”, die zich prijsbre- kend en links en rechts door korte gedingen wandelend in korte tijd bekend heeft weten te maken in deze contreien. Zwanenburg verkocht in de gehuurde kas levensmiddelen - de gemeente pro testeerde ingevolge de Bouwverordening tegen dit onrechtmatig gebruik. Toen er politiedwang dreigde kwam er een kort geding, wat weer uit zou lopen in een gerechtelijke procedure tot aan de Hoge VELSEN. H$t bestuur van de Velser Ondernemers Centrale (V.O.C.) heeft voor donderdag 17 april een contactavond ge organiseerd, te houden in de Testauratie van de Rabo-bank aan Plein 1945. Hier voor fungeert de burgemeester van .Vel sen, drs. J. Reehorst als gastspreker over het onderwerp „Haalt de Velsense .on dernemer 1984?”. Het ligt in de. bedoe ling de leden tot discussie in de gelegen heid te stellen. Als fervent tegenstander van abortus vraag ik mij toch af of de strijd tegen de abortus al niet een bij voorbaat vergeefse strijd is? Abortus is al bijna zo oud als de wereld en evenals de strijd tegen de prostitutie zal hij ver geefs zijn- Met een strenge anti-abortus wetgeving spelen we de kwakzalvers in de kaart en zal abortus duur en ondes kundig worden gepleegd. Een betere re geling, maar dan ook een regeling van het vraagstuk, zal een deskundige be handeling van ongewenste zwangerschap tegen een redelijke prijs mogelijk ma ken. Alle andere gepraat over deze kwestie is volmaakt zinloos. en bijpassende misschien het gebouw leeg en dus goed koper onteigenen? Tenslotte ging hij uit voerig in op de verbindendheid van het uitbreidingsplan en bestemmingsvoor- schriften. Mr. Obermann merkte namens de ge meente op dat Beverwijk zich toch ui terst coulant heeft opgesteld jegens de eigenaren-huurders van de „bloemen kas”. Hij zei dat men best zo redelijk wilde zijn de uitspraak van de rechter af te wachten, maar dat daartegenover een uiterst onredelijke tegenpartij stond die dagen eerder begint dan ze afspreekt en zich niet aan beloftes houdt. Uitgaan de van de genoemde arresten was er volgens hem wel sprake van dat hier de agrarische bestemming gehandhaafd zou blijven- Het al of niet aanwezig zijn van diverse voorzieningen zoals een betonnen vloer deed volgens hem daar weinig aan af. Hij vroeg zich verder af waarom de firma geen vrijstelling van de bouwver ordening had aangevraagd, en waarom men nu zo plotseling naar de rechter liep terwijl dit toch al sinds januari bekend was. Tenslotte wierpen beide partijen elkaar nog voor de voeten dat ze wederzijds verrast waren, maar even zeer dat ze wederzijds wel op de hoogte konden zijn van alles, door bijvoorbeeld vriendschappelijke gesprekken tussen beide kampen. Mr. Van der Plas wees verder op de onteigening, die voor de deur staat: Van Bragt heeft een contract van een jaar en 11 maanden aangeboden aan Metro met mogelijke eerdere ontruiming, mocht de gemeente dat nodig achten voor verwezenlijking van stadsuitbrei ding. Wat wil de gemeente nu dan met die kas, vroeg hij zich af. Werkelijk tot tuinsupermarket maken, enorme investe ringen voor échte landbouw doen - of De heer Hoorn maakte van deze gele genheid gebruik er nog even aan te herinneren dat de CPN-fractie in de gemeenteraad zich destijds tegen de ver ordening heeft verklaard, omdat men van mening was dat hiermee van een progressieve heffing geen sprake kon zijn. Eenzelfde bezwaar kan bijvoorbeeld tegen de hondenbelasting worden aange voerd. Daarom bepleitte de heer Hoorn eveneens een kostenbestrijding uit de algemene middelen. „Het optreden van de gemeente kwam als een donderslag bij heldere hemel”, vond mr. Van der Plas, die optrad voor Metro Meubelmarkt. „Die hemel rom melde dan toch al een tijdje behoorlijk”, vond de president mr. Schimmelpen- ninek. Waar de advocaat hem geen on gelijk in kon geven. Hij hield een lang betoog over de tot nog toe tot stand gekomen „Vomar’ arresten van dë „Be- verwijkse tuinkas”. Het cruciale punt hierin is meent hij, dat de vordering van Zwanenburg was afgewezen op het feit dat de bestemming niet agrarisch was en dus de verkoop van levensmiddelen strijdig met het bestemmingsplan. De Dinsdagmiddag organiseerde de gemeen te een gesprek met de betrokkenen. Er werd een ultimatum van ontruiming op donderdagmiddag 5 uur gesteld. Metro zou op Goede Vrijdag open gaan - opeens gingen de deuren woensdag al open. De gemeente wilde nu optreden met politiekracht omdat de bloemenkas in strijd met de bestemming was ge bruikt- Metro Meubelmarkt stelde daar tegenover dat er géén verbindende ver bodsbepaling is die zulks toelaat en eiste van de president een verbod van het politie-optreden op straffe van een dwangsom van tien mille. Een der zalen van ,,’t Braambos” tijdens de forumavond van „Milieudefensie”. -’O: H e v -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9