Door hoge voedselprijzen en werkloosheid 1 een miljoen gulden aan prijzen i Voor iedereen een eigen spaarvorm. Let op de zeerhoge rente bij de Rijks- postspaarbank Rijkspostspaarbank 0 I BEURS 1111 3 7;-MIS» Gewoon sparen iSr SABENA nt Bk dag ld irtier ant, t het al uw nationale spaarinstelling Jeugd sparen JKSE NT 11 ECONOMIE 1975 ZATERDAG 29 MAART Go Belgian. Go Sabena. Een derde Krachtig i V Beleggingsrekeningen met opzegtermijn Beleggingsbewijzen 3 jaar vast 4 jaar vast 3 maanden 1 jaar le inieg minimaal f 1.000,-; voor jongeren t/m 20 jaar 100. 4U‘. Rente rekening (voor houders van een postrekening) Plus- rekening (voor houders van een postrekening) Opzegtermijn 3 jaar Triest voorval Een van de fijne prijzen die u kunt winnen in de puzzelaktie van het KWF. Onderga de magische verrukkingen van een reis naar dit land met zoveel herinneringen. U kunt weg wanneer u wilt. De Sabena vertrekt twee maal per week naar Djakarta. RPS- boekje RPS- spaar- rekening (zonder boekje) Zilvervloot sparen met 10% premie - 2 6541' engtl dop an het turen, roorl .an eei nto, tauraï ehandi iou wel tn kunt! ioM Ml r L Li Lolly’s voor energie Voorzichtigheid Begrotingstekort coupures van f 1.000,- en f 5.000,- Wilt u meer weten? Ook over de direkte opvraagbaarheid? Bel gratis 0017 Vraag informatie bij het postkantoor Schrijf - zonder postzegel - naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam met ingang van 1 april worden geen bewijzen van 9% meer uitgegeven. Opzegtermijn Opzegtermijn Opzegtermijn 3 maanden 1 jaar 2 jaar Bonnetje Ondergronds f (ADVERTENTIE) Ondervoeding in Detroit personen belgian world airlines aan op de beurs Politiek gaf toon r r t Burgemeester Young vertelde in fe- Ook op het Damrak kwamen de klap pen hard aan. Vooral de aandelen Ko ninklijke Petroleum moesten fors terug, in navolging van de olie waarden in Wall Street. De paleisrevolutie in Saoedi-Ara- bië, de belangrijkste olieleverancier van Burgemeester Young voorspelt sombe re tijden voor Amerika: „Detroit loopt voorop in tijden van voor- en tegen spoed. In onze stad zijn mensen die hongeren. Dit Detroit van vandaag is het Amerika van mot gen”. „Ik probeer te volstaan met twee maaltijden per dag”, zegt een voormalige Chrysler-employé. „Maar tegen het ein de van de maand raakt mijn uitkering op en ik moet medicijnen kopen, dus eet ik maar lolly’s voor wat energie en gebruik ik de theezakjes drie dagen”. En hjj voegt eraan toe: „Maar de lolly’s worden kleiner en de theezakjes zijn weer duurder geworden”. Win n retour naar Indonesië voor twee het Westen, bevroor het internationale olïeklimaat, hetgeen uitliep op forse koersdalingen. Het is nog te vroeg om de juiste betekenis van deze bestuurswisse ling te onderkennen, maar koning Feisal was de laatste tijd de grote pionier in het matigen van de olieprijzen. Trou wens, de volledige wijziging in de inter nationale politieke constellatie na minis ter Kissingers mislukte vredesmissie in het Midden-Oosten, noopte vooral voor de oliewaarden reeds tot herziening van de beursstandpunten. zich trekken het meest voor de bestrij ding ervan te hebben gedaan. Want na enkele dagen van dalingen trad direct weer een fors herstel op. De beurs is eigenlijk niet omlaag te krijgen, het geen grotendeels moet worden toege schreven aan de overal aangekondigde stimuleringsmaatregelen voor de econo mie en het grote doel waarover iedere regering thans spreekt: de recessie ver drijven. 2330 dollar per jaar 6,20 dollar per dag. De directeur van de gezondheids dienst beschouwt ondervoeding als het grootste probleem. „Er is reden tot grote bezorgdheid over de gevolgen hiervan voor de oudsten en allerjongsten in onze stad”. Onder deze omstandigheden is het dus niet zo vreemd dat het Damrak de laatste tijd al een toenemende voorzich tigheid aan de dag ging leggen, evenals trouwens de beurs van New York. Wel bleef de ondergrond steeds positief en kon elke winstneming snel worden ver werkt. Zelfs boekten de meeste beurzen in de maand maart nog de tot dusver hoogste koersstand van het jaar. Maar toen deze week de politieke hoop op internationale ontspanning sterk ver vaagde, brak een krachtige baisse door het optimisme heen. Wall Street verloor in enkele dagen 20 punten en kwam daarmee 40 punten beneden de eerder deze maand behaalde top van het nieu we jaar. Daarom vielen per saldo ook in Am sterdam de koersdalingen nog mee, maar de eerste dagen kwam de klap toch wel hard aan. Zo verloor Elsevier tijdeüjk 17, Fries-Groningse Hypotheekbank, Furness, Norit, Chamotte Unie en Cinriu tegen 5. Ennia, Pakhoed, Desseaux en Océ-Van der Grinten tegen de 10, wel ke verliezen echter nadien ten dele wer den bijgeslepen. De val onderstreept echter wel het kwetsbare van de huidige beursposities. i ‘c (Van een onzer verslaggevers) DETROIT Het „gezicht” van Amerika wordt voor niet-Amerika- nen vooral bepaald door de buiten landse politiek van dat land. De be middelingsactiviteiten worden veel meer onder de aandacht van de we reld gebracht dan de binnenlandse politieke en economische problemen waarmee Amerika heeft te kampen. Dit verhaal gaat over dat „andere” Amerika, eens het land van onbe grensde mogelijkheden. Een uit drukking die thans voor veel Amerikanen een lachertje is, omdat ze dagelijks geconfronteerd worden met werkloosheid, armoede en zelfs ondervoeding. De koersreactie op bovengenoemde mislukking bepaalde zich niet alleen tot de oliehoek. Over een breed front, zowel in Wall Street als Amsterdam, werden hoogopgeschroefde noteringen terugge trokken. Toch bleek ook bij deze reac ties weer eens hoe krachtig de beurson dergrond in diepste kern nog altijd is. doorzoeken naar etensresten. Als dat zo is, dan hebben wij de problemen in eigen land over het hoofd gezien”. Linda Clark is moeder van zeven kinderen. Zij werkte als modinette en toen zij vorig jaar oktober werd ontsla gen, had zij recht op levensmiddelen bonnen. Tot op heden zijn de bonkaar ten echter nog niet ontvangen en moet het gezin rondkomen met een werkloos heidsuitkering van 374.84 dollar per maand. Als hoedennaaister verdiende zij 680 dollar. „De enige keer dat we nu vlees zien, is op de televisie. En als we tv-kiiken, doen we dat bij de buren”, aldus mevr. Clark. Zij verkocht haar tv in februari „om wat melk en andere levensmiddelen te kunnen kopen”. Mevr. Clark en haar gezin zijn niet de enigen die zo leven in de binnenstad van Detroit, een zwart getto, waar bijna de helft van de beroepsbevolking werkloos is. Net als mevrouw Clark komen velen in deze wijk in aanmerking voor voed selbonnen. In de hele stad worden nu al meer dan 200.000 voedselkaarten ver strekt, en per dag komen er zo’n 400 nieuwe aanvragen binnen. Ondertussen beginnen de monetaire autoriteiten zich toch ongerust te ma ken. De president van het centrale bank wezen waarschuwde voor het enorme begrotingstekort, wat ongetwijfeld niet bevorderlijk is om de inflatie binnen de redelijke perken te houden. Het ziet er dan ook naar uit dat de centrale banken van dat land geen nieuwe discontoverla- ging meer zullen doorvoeren. Tegenover het lichte optimisme van diverse ministers van financiën in Euro- Ook deze week gebeurde er op het rentefront opnieuw bitter weinig. In de koersontwikkeling op de obligatiemarkt zat hoegenaamd geen schot. Belangstel ling was. er ook niet. weer, ;lame- zo en, al» 4* want In Detroit bijvoorbeeld, waar in de krottenwijken sarcastisch wordt gegrapt dat de mensen er graag op een houtje bijten. Niet dat er in de stad van het American Motors-concern mensen rond lopen met gezwollen buiken of knokige ledematen, maar toch zijn honger en ondervoeding er een groeiend probleem als gevolg van de inflatie en de alom heersende recessie. De voedselprijzen zijn sinds midden 1973 met 21,7 percent gestegen. De werkloosheid is in deze periode verdrie voudigd pn opgelopen tot 24 pet, dit is voornamelijk het gevolg van ontslagen in de automobielsector. Burgemeester Coleman Young maakte bekend dat 200.000 mensen op een inwonertal van 1,5 miljoen ondervoed zijn. Vol gens ambtenaren van het onderwijs zijn veel kinderen op school lusteloos en maken zij een vermoeide indruk. In de VS komt ongeveer acht percent van de bevolking vanwege het lage in komen in aanmerking voor dit soort hulo. In Wayne County, het district dat Detroit behelst, is dit percentage 18. Ambtenaren in Detroit menen dat bijna een derde van de bevolking bijstand zou moeten krijgen door middel van voed selbonnen. Chris Gereledin, 28 jaar en vader van twee kinderen, raakte afgelopen winter zijn baantje kwijt bij de Chrysler auto- fabriek. Net als veel ontslagen collega’s kriigt hij een ontoereikende werkloos heidsuitkering. Gereledin heeft derhalve de maaltijden van zijn gezin aangepast. „Vlees is uit, vermicelli is in”, zegt hij. ..Wij drinken nu water bij het eten. Vroeger dronk ik gewoonlijk bij iedere maaltijd een liter melk”. Volgens de winkeliersvereniging van Detroit is de omzet van levensmiddelen thans 10 percent lager dan in februari 1974. De chef van een grote supermarkt in de binnenstad voert zijn bezoeker bij de arm door het zijpad. „Weet u wat er gebeurt”, zegt hij, „de lege verpakkingen liggen door de hele winkel verspreid. Men eet het voedsel in de winkel op zonder te betalen. De lege doosies ver bergen ze achter de stapels blikken met bonen. Het zijn doorgaans oudere men sen uit deze buurt.en de kinderen, de schoffies. We zouden ze wel op heter daad kunnen betrappen, maar het zijn nu eenmaal moeilijke tijden”. 5 5 5 7 71516 7 818 Op de openbare school worden tegen woordig de bonnetjes voor een warme maaltijd tijdens het eerste lesuur uitge reikt. Voorheen gebeurde dat vlak voor de lunch. „Bijna alle leerlingen komen nu op tijd”, zegt Alton Shelley, een gemeentelijk opbouwwerker uit een van Detroits arme wijken. Een met overheidssubsidie gesteunde particuliere organisatie, de Stichting De Hoop, bracht een jaar geleden met voed selpakketten uitkomst aan 15.000 onder voede vrouwen en hun kinderen; thans zijn het er 22.000. Het dagelijks voedsel voor de kinderen wordt volledig ver strekt door de Stichting, terwijl de moe ders iedere dag een aanvullend pakket krijgen. Gouverneur William Milliken en andere functionarissen hebben zich tot het ministerie van Landbouw gewend voor meer hulp, zodat men minstens 35.000 vrouwen uitkomst kan bieden. x Het ministerie heeft het verzoek echter bruari ten overstaan van regeringsfunc- - - --tionarissen van de commissie voor bij stand een triest voorval, dat zich nu dagelijks in zijn stad afspeelt. „Een deel van de oudere ingezetenen van Detroit zit met een kop koffie irr de restaur an ten en wachter tot zich de gelegenheid voordoet om de maaltijdresteri van de borden der bezoekers te schrapen”, aldus Young. „Weer anderen doorzoeken zater dags het afval van de wekelijkse markt in de hoop een aardig maaltje voor hét weekeinde te bemachtigen'’. Gëmeeenteambtenaren in Detroit be vestigen dat er van de 240.000 mensen boven de 65, er minstens 50.000 rond moeten komen met een inkomen bene- den het aanvaardbare minimtïm van (Van een medewerker) AMSTERDAM Voor Amsterdam was het ditmaal een korte beurs week. Ook een roerige en emotievolle, zowel wat de hoofdstad zelf betrof wat aan de beurs gelukkig grotendeels voorbijging als wat de inter nationale stemmingen aangaat. Er is in deze vier dagen meer gebeurd dan in menige beursweek daarvoor. Wel was het deze week voornamelijk de politiek die de toon aangaf. Maar daarom juist waren de koersbewegingen uiterst heftig. Daarbij kwam dat zowel in Wall Street als Amsterdam de beursontwikkeling langzamerhand rijp werd voor een neerwaartse aan passing, omdat de sterk aangetrokken noteringen van de afgelopen drie maanden tevergeefs wachtten op opbeurend economisch nieuws. En dat laatste is uitgebleven. Wel blijven ook nu de meningen in de hoogste kringen, die het dichtst bij het vuur zitten, verdeeld. De ministers van financiën van de Duits-sprekende lan den, vorige week in Wenen bijeen, on derstreepten de zienswijze van hun col lega’s van de EEG, dat de industriële wereld door het ergste heen zou zijn en dat zich in de tweede helft van 1975 een opleving in de economie zou kunnen voltrekken. Zij onderstreepten echter wel een belangrijke voorwaarde daartoe: de economische politiek van de Verenig de Staten moet positief gericht blijven. En op dit gebied bestaat er in Amerika nog steeds een duister geharrewar. Het Amerikaanse Congres is daarom thans overvoerd met tegen elkaar opbie dende of ondermijnende voorstellen ter stimulering van de economie. Het gevolg van al dit gekrakeel is dat na vier maanden vrijwel nog geen enkele econo mische maatregel tegen de recessie en de nog altijd stijgende werkloosheid van kracht is geworden. Alleen werd deze week door de Senaat een belastingsver- lagingswet aangenomen. Wel heeft het rentefront in Amerika sterk krimp gege ven. Werd vorige week 7,5 procent het nieuwe leenniveau voor omvangrijke kredieten, deze week waagde een kleine re bank in een wat geïsoleerd gebied het om z’n rente op 7 percent te brengen. Alweer een stap verder naar beneden. afgewezen, omdat Detroit al meer dan zijn deel krijgt van de voedselhulp. Een door de gemeente speciaal in het leven geroepen dienst voedingstóezicht schat dat 150.000 moeders en hun kinde ren tot zes jaar slecht gevoed zijn en geholpen zouden moeten worden door de Stichting De Hoop. Gp grond van een onderzoek door dokters van deze stich ting kwamen in april vorig jaar al 105.000 mensen voor voedselhulp in aan merking. In januari 1973 waren het er 70.0Q0. Henry Ford II, president'van de Ford automobielfabriek, zei over de huidige situatie: „Ik heb in de krant gelezen dat er jmensen zijn die de vuilnisbakken De problemen rond de economische politiek van de Verenigde Staten zijn zelfs zo groot geworden, dat de Ameri kaanse president zijn gebruikelijke ï’aasvakaniie er Voor opoffert om in het Witte Huis te künnen blijven. Zelfs de zo broodnodige stimuleringsmaatregelen zijn; inzet geworden in. de reeds onder gronds uitgebroken verkiezingsstrijd voor de in 1-976 te kiezen nieuwe presi dent van het lalid. Ook op dit terrein ondervindt president Ford, zoals op het vlak van de buitenlandse politiek, enorm veel Veerstand van het door de Demo craten beheerste Congres. Beide partijen willen straks in 1976, als de recessie inderdaad zou verdwijnen, de eer aan pa over de kansen op een opleving in de economie, liet deze week onze minister Boersma echter weer uiterst sombere geluiden horen over de werkvoorziening voor de rest van het jaar. Ook in de orderposities en ontvangsten van ons bedrijfsleven is nog weinig van een opleving te merken. In vele streken van ons land zijn de meeste fabrieken nog niet eens op halve-jaarbasis van werk voorzien, zodat hier zeker een krachtige opleving nodig is, wil er geen ramp uitbreken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11