n KANTKLOSSEN MET VRUCHTEN HANDIG HANDBOEK n E *3 a w. VEILIGHEIDSDOP VOOR FLESSEN VERFSPUIT MET MEMBRAAM- POMPJE tips voor vrije tijd Rte ■Ite F Tegels in huis huishoudelijke voorlichting' Jeannette Burema over door Loens Macaré Bewustwording aan de basis Volwaardig werk Bijzondere groepen n 21 ZATERDAG ■I I 3|P Doel van de nieuwe stichting was destijds het geven van goede huishoudelijke voorlichting aan de platte landsbevolking, als wapen in de strijd tegen de ge volgen van de crisis. Via cursussen in voedingsleer, in het zelf maken en repareren van kleding en huishoud- textiel, konden huisvrouwen uit de getroffen bevol kingsgroepen zo efficiënt mogelijk leren werken met het weinige dat beschikbaar was. De tijd waarin dit werk op dood spoor dreigt te wor den gezet vertoont opmerkelijk veel overeenkomst met de periode waarin het gestart is. Ook het begin, veertig jaar geleden, lag midden een economische depressie. o lii ng) nog altijd niet geleerd’ 4 en 9 i) I „Vrouwen hebben nooit geleerd om methodisch en efficiënt in huis te werken. Denkend huishouden wordt nog altijd niet geleerd”. Dit concludeert Jean nette Burema, een van de directieleden van de in 1935 opgerichte stichting voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande. Vorig jaar wankelde het bestaan van de stichting bedenkelijk doordat de overheidssubsidies voor het werk op korte termijn dreigden te worden in getrokken. Die dreiging is voorlopig afgewend: tot 1 juli 1976 kan „huishoudelijke voorlichting ten platte lande” alsnog op overheidssteun rekenen. In de tussen tijd zal worden bekeken welke taken van de stichting met overheidssteun moeten worden voortgezet. at zij kan ties ioet De eveneens van overheidswege ge subsidieerde stedelijke huishoudelijke en gezinsvoorlichting is drie jaar geleden vrij abrupt en definitief van de kaart geveegd. In de heftige discussie rondom dat verdwijnen, is onder meer het ver wijt gevallen, dat het voorlichtingswerk verzand was in een „gezelligheidsclub”, een argument dat ook wel wordt gehan teerd tegen de nu op het spel staande activiteiten van de huishoudelijke voor lichting ten plattelande. Een begrip als huishoudelijke voorlichting komt op de buitenwereld blijkbaar vaak nog over als het (hartgrondig verfoeide) „vastpin nen” van de vrouw in haar huis. In het hoofdkwartier van de stichting aan de Segbroeklaan in Den Haag, zegt Jeannette Burema over dit onscherpe beeld van de werkzaamheden van dë stichting: „Men realiseert zich niet dat ook wij de huisvrouw een opstapmoge- lijkheid bieden naar andere ontwikke- lingszaken. Huishoudelijke voorlichting ten plattelande is al 40 jaar bezig met een stuk bewustwording aan de basis. Je spreekt iemand tenslotte het beste aan op zijn of haar werkterrein. Huisvrou wen stappen via een cursus beter bewe gen over naar een cursus spreekvaardig heid die weer de weg kan openen naar een cursus op een volkshogeschool. Dat is niet zomaar een enkel mooi voorbeeld, maar een praktijkervaring die in ons werk schering en inslag is.” f J hii indmklx»'»» Tot en met 26 april wordt in het Bouwcentrum te Rotterdam onder de titel „Tegels in huis” een expositie van keramische wand- en vloertegels gehouden. - binnendop met nokken Het zijn twee van de meer dan 25 verschillende cursussen die via huishou delijke voorlichting ten plattelande kun nen worden gevolgd. De onderwerpen variëren van informatie over voeding, creatief werken met textiel en het mini- huishouden van de kamerbewoner tot consumentenvoorlichting, tuin en milieu, en het „beter, meer en spelend bewegen” van de mens, om er enkele te noemen. Via ruim 60 leerkrachten in vaste dienst plus een aantal part-time krachten be reikt de stichting jaarlijks ongeveer 70.000 personen, voornamelijk huisvrou wen: 30.000 via korte cursussen, de ove rige 40.000 via lezingen, demonstraties, streekdagen en spreekuren voor consu mentenvoorlichting. buitendop met wirmk* pullen GEZINFORMATIE Anno 1975 lijkt het werk van de stichting in dit opzicht opnieuw de wind mee te hebben: in een tijd van groeien de werkloosheid en stijgende prijzen en uurlonen, groeit de belangstelling voor „huishoudelijke voorlichting” in een zeer ruime zin des woords. Die groeiende interesse geldt in de allereerste plaats de cursussen in zelf kleding maken. „In Drente, Groningen en Limburg merken we duidelijk dat vooral meer vrouwen van werklozen naar deze cursussen ko men”, zegt Jeannette Burema „Daarnaast is de cursus karweitjes in huis erg gewild, ook bij mannen”. De 90.000 adhesiebetuigingen, die in de afgelopen maanden bij de stichting zijn binnengekomen, zeggen wel iets over de waardering ten aanzien van de werk zaamheden van „huishoudelijke voor lichting ten plattelande”. Eén van de jongste activiteiten is gericht op de li chamelijk gehandicapten onder de huis vrouwen, voor wie naaicurussen worden georganiseerd. Speciaal voor deze groep wordt ook gewerkt aan voorlichting over efficiency in de huishouding. Andere „bijzondere groepen”, waar voor de stichting bij een mogelijke voortzetting van het werk aandacht en faciliteiten zou willen vragen, zijn, on der andere, de nieuwkomers (ook bui tenlanders) in een gemeênte, en de we- duwnaren in Nederland (er zijn er ruim 13.000 met kinderen beneden de 18 jaar). Jeannette Burema aan het slot van ons gesprek: „Onze grootste zorg is dat de overheid ons werk alsnog onmogelijk zal maken. Daarmee zou een veertig jaar oud stuk werkervaring op dit terrein met één klap renteloos komen te liggen. Ik geloof dat geen enkel reëel denkend mens het daarmee eens zou kunnen zijn.” Twee nieuwe boekjes op het gebied van handvaardigheid: „Fins weven’ draden. De techniek wordt vanaf het prille begin beschreven. Als men de techniek eenmaal onder de knie heeft, krijgt men te lezen, dat men zelf dingen moet bedenken en uit werken. Ook weer aan de hand van voorbeelden. Om iets te noemen: men snije een rode kool doormidden, be- kijke hoe fraai de vormen daarbin nen zijn en ga die vormen dan na klossen. Het boekje over Fins weven is voor degenen, die de eerste begin selen van het weven al beheersen. Het gaat hier om dubbelweefsel, een oude techniek, die modern wordt toe gepast, zoals de ondertiteling van het boekje aangeeft. Men krijgt techni sche aanwijzingen en een fikse serie prachtige voorbeelden. Er is sinds kort een bleekmiddel in de handel in een verpakking, die een speciaal beveiligde kindersluiting heeft. Het gaat hier om het merk Lodac met een Clic-Loc kinderveilige sluiting. Deze sluiting kreeg in Ame rika een officieel veiligheidscertifi- caat van de Food and Drug Associati on. De fabrikant Kortman Schulte in Dordrecht zal de nieuwe sluiting ook op de verpakking van spiritus en ammonia aanbrengen. Het systeem van de Clic-Loc kin derveilige sluiting berust op het tege lijk uitvoeren van twee handelingen: drukken én draaien. Een combinatie die volwassenen snel onder de knie hebben, maar die voor kleinere kin deren vrijwel altijd te moeilijk is. Uitvoerige tests in Amerika en Enge land hebben dat aangetoond. Terwijl volwassenen de dop moeiteloos open den, kreeg 99,5% van de kleuters de dop niet van de fles. Bovendien geeft de Clic-Loc sluiting bij verkeerd ge bruik als extra waarschuwing een duidelijk hoorbaar ratelgeluid. Bij de konstruktie van veiligheids- sluitingen geldt als uitgangspunt: voor kinderen te moeilijk, maar voor vol wassenen heel gemakkelijk om los te draaien. In Amerika ontwikkelde de Food and Drug Association strenge testvoorschriften om te onderzoeken of doppen aan deze voorwaarden vol doen. Sluitingen worden daarbij eerst voorgelegd aan een groep van 200 gezonde kinderen in de leeftijd van 42 tot 52 maanden (een kategorie waarin de meeste ongelukken voor komen). De kinderen moeten, zonder enige aanwijzing, proberen de fles te openen. Na vijf minuten wordt de groep uitgelegd hoe het mechanisme van de sluiting werkt. Vervolgens mogen de kinderen nogmaals trach ten de fles open te krijgen. Hierbij krijgen ze aanwijzingen om het des noods ook met de tanden te proberen. Dit laatste is van belang omdat kin deren op die leeftijd met hun tanden drie maal zoveel kracht kunnen ui toefenen als met hun handen. De Food and Drug Association heeft als norm ingevoerd dat alleen sluitingen worden goedgekeurd die door ten minste 85% tijdens de eerste test en ten minste 80% tijdens de eerste test en ten minste 80% bij de tweede test niet kunnen worden geopend. De door Lodac gehanteerde Clic- Loc kinderveilige sluiting scoorde op vallend goed: 99% van de kinderen kreeg de fles niet open in de eerste test-fase; na demonstratie zakte het percentage slechts naar 92%. Naast de kinder-test voerde de FDA ook onderzoeken uit onder vol wassenen. Uit een steekproef van 100 mensen, waarvan 70 vrouwen, moet bij deze test 90% de sluiting binnen vijf minuten geopend hebben. Bij de Clic-Loc sluiting was er maar één volwassen deelnemer, die de verpak king niet open kreeg. De doornappel (links) is doorge sneden als patroon genomen voor een kantkloswerkje. Het patroon is op tekening (midden) uitgewerkt. Rechts is alles kant-en-klaar. door Ingrd Arlenborg en Ulla Felt- zing (uitgeverij Zomer en Keuning, Wapeningen) en „Vrij kantklossen" door Csontance Nieuwhoff (uitgeverij Becht, Amsterdam). Om met ’t laatste te beginnen: bij dat kantklossen denkt iedereen waarschijnlijk direct aan die nijvere vrouwtjes in stadjes als Brugge en Gent, die driftig klos sen door elkaar goochelden en met spelden in de weer waren met als uiteindelijk resultaat dat witte fijne kant. Maar dit boekje leert aan de hand van de tekst van Constance Nieuwhoff en uitvoerige illustraties, dat kant ook heel iets anders kan zijn: het hoeft niet dat witte wolkje te zijn, maar b.v. grover vlechtwerk. Want klossen is in feite vlechten met in wezen maar twee slagen, die be rusten op het draaien en kruisen van Met de expositie wordt getracht een zo goed mogelijk beeld te geven van wat er aan tegels op de Neder landse markt is, zonder dat overigens van een volledig marktoverzicht kan worden gesproken. Onder de vloerte gels, die op de expositie te zien zijn bevinden zich verglaasde en onver glaasde plavuizen, zowel handge- vormd als machinaal vervaardigd; wel en niet verglaasde splijttegels; machinaal gevormde vloertegels, zo wel gedcoreerd als effen. Al deze tegels zijn te zien in verschillende vierkante en rechthoekige formaten en sommige ook in fantasie vormen. Aan wandtegels zijn er verglaasde gedecoreerde tegels met klassieke en moderne dessins te zien, ook met dessins die vele tegels beslaan. Verder effen, gewolkte of gemêleerde tegels en relieftegels. In het informatieve deel van de expositie zijn onder meer de verschil lende manieren te zien waarop tegels zelf gelegd en gezet kunnen worden op diverse soorten ondergrond. Openingstijden: maandag 13.00- 17.00 uur. Dinsdag tot en met zater dag 9.00-17.00 uur. Er zijn heel wat boeken over doe- het-zelf in omloop. Daar is maar dan in een opvallend formaat en in een bijzondere opzet een nieuw exemplaar aan toegevoegd. Alabastine Holland BV heeft de uitstekende ge dachte gehad beslag te leggen op „Home Handyman in pictures” en dat in het Nederlands uitgebracht onder de naam „Handig handboek”. Het formaat dan is langwerpig en het bijzondere schuilt hierin, dat het boek allerhande klussen in tekening (met wat toelichtende tekst) geeft. Om een voorbeeld te noemenhet vernieuwen van een closetpot. We hebben nog in geen enkel doe-het- zelf boek zo simpel en duidelijk het karwei voor ogen gekregen. Er wordt met tekeningen als ware het een stripverhaal duidelijk gemaakt, wat er vanaf het begin tot aan het eind gedaan moet worden, waarbij de voordehand liggende zaken toch even worden aangestipt om ellende en na righeid te voorkomen, zoals in dit geval het afsluiten van de waterlei ding. De auteurs zijn ervan uitgegaan, dat men met amateurs te doen heeft, met mensen, die zelf klusjes willen opknappen. Maar wel mensen, die niet overal het fijne vanaf weten. De Wagner-verfspuit (op de markt gebracht door Nieboer, Bomholm- straat, Groningen) is de eerste electri- sche handspuit met kunststof-mem- braam-pompje voor de doe-het-zelver (type Wagner TM 100). Het voordeel is, dat het gebruik erg simpel is. Het materiaal gaat er in en de stekker kan in het stopcontact. De verf moet wel vantevoren even gezeefd worden om een beter resultaat te verkrijgen. Men moet ook zorgen voor een goede spuitkop. Mocht het pompje verstopt zijn dan is het in tegenstelling tot het traditionele spuitgereedschap met cylinder-zuiger gemakkelijk te vervangen. Men behoeft niet het hele apparaat uit elkaar te halen. Twee klemmetjes losmaken is voldoende. De spuitresultaten met deze mem- braan-spuit zijn gelijkmatiger. Er is nl. een constante druk. Een ander In de officiële publikaties van de stichting voor huishoudelijke voorlich ting ten plattelande, wordt de doelstel ling als volgt omschreven: „Het geven van voorlichting aan volwassenen om trent het voeren van de huishouding: doen verwerven van kennis, inzicht en vaardigheden, de toepassing daarvan en het regelmatig aanpaSsen aan weten schappelijke en technische ontwikkelin gen, conjunctuur, wijzigingen in struc tuur en cultuurpatroon” Dat mag zwaarwichtig klinken, het maakt wel duidelijk, dat in de visie van de huis houdelijke voorlichtsters net (onvermij delijke) huishoudelijke werk eruit ziet als een stuk volwaardige en onmisbare arbeid dat bewust (lees: zo doelmatig en snel mogelijk) kan worden verricht. Niet meer uitsluitend door vrouwen, ook en steeds vaker voor een bepaald deel door mannen. Jeannette Burema vat in duidelijke taal samen: „De gemiddelde vrouw heeft niet geleerd het huishoudelijk werk za kelijk aan te pakken en doelbewust te werken. Maatstaf is nog altijd de manier zoals moeders, grootmoeders en buur vrouwen het deden, en nog doen. Doel bewust huishoudelijk werken betekent, dat je meer kunt doen met je tijd en energie. Het onderhoud van dingen is bovendien economisch belangrijk, het verslonzen ervan kost geld”. voordeel van deze fraai gestileerde Wagner is, dat het verf reservoir aan de bovenkant zit, hetgeen een goede verftoevoer garandeert. Er is nu nl. geen aanzuiger nodig om de verf naar boven te halen. De spuit kan natuurlijk ook voor andere doelein den gebruikt worden, zoals voor het bespuiten van planten en bomen, voor het aanbrengen van een glans laag, het schoonmaken van een auto motor enz. Denkend huishouden wordt M oooc oooc o o o o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21