HART-DIËTISTE: ETEN IS EEN GROTE VERSLAVING GEWORDEN nl an >g Fw door Kees Tops »e Sceptisch door Leens Macare Recycling S3? mF ij 38 rZTT.X-*-.. 25 W I was erg hoog”, aldus de wethou der. Het zware afval valt in grote lijnen uiteen in metaal, glas en steen. Ijzerhoudende bestandde len worden langs magnetische aantal Nederlandse plaatsen in gang vinden. In verband met het feit dat de afvoerbuizen onder de grond komen te liggen, zal het systeem overigens alleen kunnen worden ingevoerd in nog te bou wen wijken, al speculeerde een vertegenwoordiger van Publieke Werken van Amsterdam op de mogelijkheid om het systeem aan te leggen in delen van het cen trum, wanneer daar een nieuwe riolering wordt aangelegd. Het afval-transportsysteem van Flakt zit, zals gezegd, vrij simpel en logisch in elkaar. Men heeft naar een alternatief gezocht voor het luidruchtige en arbeidsinten sieve systeem van de vuilophaal dienst. In een voorlichtingsfilm, die in Stockholm werd vertoond, vergeleek men het huidige sy steem (vuilniswagens) met het ophalen van tormnen met faeca- liën destijds. Die laatste werk wijze is vervangen door het aan leggen van riolen, dus waarom zou men iets dergelijks niet doen met huisvuil zo luidde onge veer de strekking van de verge lijking. Stockholmse afval-verbrandings- installatie heeft Flakt dan ook een proefinstallatie gebouwd om de verschillende bestanddelen van het huisvuil te sorteren en terug te winnen. „Resources Recycling from Refuse” heet dat systeem. Men scheidt om te beginnen, we derom met behulp van lucht (het is een zogenaamd „droog” sy steem). het zware van het lichte automatiseerd. In de verzamelcen- trale in de woonwijk is zelfs niet één mens aanwezig. Een speciaal geprogrammeerde computer be paalt wanneer de verschillende stortkokers in de diverse flats worden geledigd. Mocht er iets mis gaan wat in Husby en Akalla tot op heden zo ééns per week gebeurt dan wordt dit doorgegeven aan de technische dienst in Stockholm, die daarop binnen het uur met een service- ploeg ter plaatse is. Het is overigens de bedoeling het automatische transportsy steem te laten aansluiten op een eveneens automatische recycling- installatie. Bij de genoemde „als je dit niet doet en dat niet laat krijg je een hartinfarct.” „Ik probeer de voorlichting zoveel mogelijk spelenderwijs over te bren gen”, zegt ze. „Bovendien is verstan dig eten slechts één van de factoren met betrekking tot de kans op hart en vaatziekten. Spanningen, roken, te wennig lichaamsbeweging zijn als oorzaken even belangrijk, misschien wel veel belangrijker. Maar iedereen maakt zich druk over het eten. Met eten gaan veel mensen ook voortdu rend helemaal over de schreef. Bij vermageren denkt iedereen onmiddel lijk aan kuren met rauwe wortels, in plaats van aan wat minder eten en niet snoepen. Zulke hongerkuren zijn ook allemaal maar noodsprongen.” De voedingsvoorlichting van de Ne derlandse Hartstichting wordt gepre senteerd in de vorm van dieet-kooka- vonden. Zo’n avond begint met een kort inleidend praatje waarin de plaats van de factor voeding in het ontstaan van hart- en vaatziekten wordt besproken. Soms vertelt een cardioloog of een plaatselijke huisarts iets over het onderwerp hart- en Het beantwoorden van die vraag met een voor de hand lig gend antwoord wordt uiteraard geremd door de vraag wat dat allemaal moet gaan kosten. Flakt stelt dat het systeem na enige ja- ren rendabel wordt en dan zelfs voordeliger is dan de traditionele manier. De enige manier om er achter te komen welk bedrag men concreet voor het systeem moet uittellen, is echter per geval (dus per gemeente of wijk) een begro ting te maken. En volgens de Utrechtse wethouder W. Vergeer zou die begroting wel eens hoog kunnen uitvallen. „Ik heb een kostenopzet gezien voor een wijk als onze wijk Lunetten en die afzienbare tijd geen vuilnisman meer de Nederlandse nieuw bouwwijken in. De door het bedrijf met „middeleeuws” be stempelde manier van huisvuil ophalen met behulp van vuil niswagens zal dan hebben plaats gemaakt voor een pneuma tisch afval-transportsysteem via ondergrondse buizen. Een soort buizenpost dus, maar dan voor huisvuil. De grootste afstand tussen lo- zingspunt en centrale bedraagt in Husby en Akalla ongeveer 1400 meter. In totaal denkt men het afval tot een afstand van twee kilometer te kunnen aanzuigen, ieder -Van de twee wijken heeft zijn afzonderlijke aanzuig, en verwerkingsinstallatie binnen de centrale. Een stijging van het huisvuilaanbod (momenteel een ton per klein gezin per jaar) kan worden opgevangen door de ledi- gingscyclus opnieuw te program meren. Er zijn in Nederland minstens vijf gemeenten die zich serieus verdiepen in de mogelijkheden van het pneumatische afvoersy steem, zoals dat in Zweden op gang is gekomen. Die gemeenten zijn Amsterdam, Utrecht, Zoeter - meer, Emmen en Schiedam. De vertegenwoordigers van die ge- Niet alleen de basiskennis van de voedingsleer blijkt bij de gemiddelde consument onthutsend gering. Men zit vooral in de maag met het hoe en waarom van de talloze „slank-pro- dukten”, die (meestal voorzien van slechte en eenzijdige „voorlichting”) door de industrie op de consument worden losgelaten. Op de voorlich tingsbijeenkomsten probeert de hart- diëtiste het publiek ook kritisch te maken ten aanzien van zulke pro- dukten door erop te wijzen dat de consument het recht heeft om te weten uxt* er allemaal wel en niet verwerkt zil zulke nieuwigheden. Tonny van Dieijen „De keus is veel te groot. Er zijn te vee' vroduk- ten, er is veel geld. Op eten w'^dt volgens mij in Nederland totaal niet bezuinigd. Het verbruik van aardap pels en brood daalt sterk, men eet niet meer „gewoon”, maar vooral al lerlei tussendoor-hapjes. Het is in feite één grote verslaving.” Voedingsvoorlichting in het alge meen zou in Nederland wel wat speelser kunnen zijn, vindt ze. „Het gaat vaak zo serieus, een beetje Het door Flakt een bedrijf dat is gespecialiseerd in grote ventilatorsystemen ontwikkel de plan wordt in enkele Zweedse steden al op bescheiden schaal toegepast. Óp iets minder be scheiden schaal is dat sinds een jaar het geval in de tweeling- buitenwijk Husby en Akalla, van de Zweedse hoofdstad Stockholm. Om nu de Nederlandse Rijksover heid, gemeentebesturen en reini gingsdiensten in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het systeem, vloog de Nederlandse vestiging van Flakt enige tien tallen vertegenwoordigers van deze lichamen voor een dagje naar Stockholm. Vijf gemeenten hebben belangstelling. Het systeem om met behulp van lucht huisvuil af te voeren is vrij eenvoudig. Als men uitgaat van een nieuwbouwwijk met flats werkt het als volgt. Op iedere verdieping van een flatgebouw bevindt zich een aantal punten waar men zijn (verpakte) huisvuil kwijt kan. Door een rond deurtje (dat nog het meest lijkt op dat van een wasmachine) te openen, stort men de vuilniszakken in een koker, zoals dat ook nu al in veel flatgebouwen gebeurt. Het vuil komt beneden terecht op een ho rizontale afsluitklep, waar het voorlopig blijft liggen. Enige malen per dag wordt de klep automatisch opengeschoven. Het afval valt dan in een hori zontale buis, die naar de centrale verzamelplaats voert. In die cen trale staan hogedruk-ventilatoren die het huisvuil aanzuigen en het boven in een grote cilinder lozen, alwaar het vocht wordt afgeschei den. Onderin de cilinder bevindt zich een drukpers, die het vuil comprimeert tot circa 20 percent van het oorspronkelijke volume en dit pakketje in een container schuift. Zodra de container vol is, wordt deze weggerold om plaats te ma ken voor een volgende. De eerste container wordt nu op een spe ciaal daartoe uitgeruste auto ge reden, die hem naar een elders in Stockholm gelegen vuilverbran dingsinstallatie vervoert. Het systeem is volledig ge- „Voor het begrip gezond eten komt steeds meer belangstelling. In dit werk krijg je onvoorstelbaar veel vragen over voeding, vooral over al die moderne produkten die op de markt komen. Maar er is bij de consument een ontstellend gebrek aan basiskennis vun de voeding. Bijna niemand weet bijvoorbeeld wat be doeld wordt met de schijf-van-vijf, het basisbegrip voor gezonde voe ding”, zegt lerares-dïétiste Tonny van Dieijen. Zij is één van de tien „hart-diëtis- ten”, die in vaste dienst een stuk voorlichting verzorgen voor de Ne derlandse Hartstichting. Tonny woont in een smal huisje in Leiden, studeert twee dagen per week in Wapeningen voor de hogere onderwijsbevoegdheid N-18 (voeding-huishoudkunde) en geeft al bijna vier jaar lang voe dingsvoorlichting op de zogenaamde dieet-kookavonden van de Nederland se Hartstichting. Zulke avonden ko men vaak tot stand in samenwerking met vrouwenorganisaties, maar ook via afdelingen en comité’s van de actieve en over heel Nederland wer- afval. Het lichte bestaat voor het grootste deel uit papier en plastic. Door verhitting laat men het plastic smelten, zodat het papier overblijft. Beide bestanddelen worden af gevoerd. streng in de trant van: dit mag niet en dat mag niet. Maar je kunt men sen toch niet verbieden om bepaalde dingen te doen. Je kunt niet meer dan richtlijnen geven, en dan hopen dat er iets van blijft hangen.” Op de dieet-kookavonden ziet ze vaak vrijwel uitsluitend vrouwen verschijnen. „Jammer genoeg wel", zegt Tonny van Dieijen. „Ik zeg al tijd: laat de mannen toch meekomen. Zij vormen tenslotte nog steeds de overheersende groep die door het hartinfarct wordt getroffen." Wat dat laatste betreft, vermeldt een recente publikatie van de Neder landse Hartstichting de volgende cij fers: per jaar worden in Nederland ruim 30.000 mannen en vrouwen on der de diagnose hartinfarct in ziekenhuizen opgenomen. Ongeveer 12.000 mannen en 6000 vrouwen ster ven per jaar aan een acuut hartin farct. Die sterfte beweegt zich bij mannen in stijgende lijn, maar ook bij vrouwen is de sterfte in de jonge re leeftijdsgroepen (waar het roken van sigaretten toeneemt) in de laatste tien jaar reeds verdubbeld. vaatziekten. In de opzet wordt er naar gestreefd om de inleiding zo kernachtig mogelijk te houden en vooral met praktische voorbeelden te illustreren. Het is de bedoeling dat het publiek daarna zelf de handen 'uit de mouwen steekt en een aantal calone-arme gerechten maakt. Voor dit doel heeft de Hartstichting onder het motto „kook en leef lang en lekker’’ een bundeltje speciale re- kende, vereniging Vrienden van de Hartstichting. Gezond eten, vermageren, dieet houden zijn tegenwoordig, tot uitput- tens toe, geheide onderwerpen van gesprek. Iedereen doet moeilijk over het dagelijks eten en de consequen ties daarvan voor de gezondheid en het uiterlijk. Maar Tonny van Dieijen ziet weinig heil in het kweken van schok-effecten in de trant van cepten achter de hand. Die samen werking met het publiek komt soms moeizaam, maar vaak ook heel spon taan en plezierig van de grond. Put tend uit bijna vier jaar ervaring op dit gebied, vertelt Tonny van Dieijen dat het erg moeilijk is om de inleiding op zo’n avond kort te hou den, doordat er meestal een stroom vragen uit de zaal komt. Vragen die niet zelden naar allerlei zijwegen dreigen te leiden. Vuilverzamelaar Container Vocht-1 ver- weg van het overige zware afval gescheiden. De gesorteerde meta len worden afgeleverd aan gespe cialiseerde bedrijven voor verdere verwerking. Glas en steen worden tot poeder vermalen, waaruit met behulp van chemicaliën het glaspoeder wordt afgescheiden om weer te worden verwerkt. De rest wordt af gevoerd. Ook bij dit systeem is de kos tenfactor een vraagteken, al zou den volgeps het Zweedse bedrijf de baten de kosten na verloop van tijd benaderen. Gewezen wordt in dit verband uiteraard op meenten stonden vrijwel allen nogal sceptisch tegenover de fi nanciële kant van de zaak. De Utrechtse delegatie heeft in Stockholm bouwtekeningen ach tergelaten van de nieuwbouwwijk Lunetten, met het verzoek een be groting op te stellen voor de in stallatie van het systeem in die wijk. Volgens een vertegenwoordiger van de VAM de onderneming die van een aantal Nederlandse gemeenten het huisvuil per trein afvoert naar de stortplaats in het Drentse Wijster zou de huis- A A 1 IrHoge-^^L ^druk- 'X ventilatoren^ 1 :1 w ar 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25