PROTEST TEGEN MISHANDELINGEN DOOR POLITIE Bomexplosie: Wat deed u 13 gewonden Kabinet-Moro wenst Voor ambte- VN-troepen te verlengen Ambassadeur naren geen witte fietsen vandaag BETOGINGEN IN ATHENE Plunderaars krijgen kogel in Da Nang Frankrijk in Somalië vrij „Sadat is bereid mandaat „recht en orde” „Je kan niet leven van je titel” I j El r V W r- AMERIKAANS CONSULAAT DICHT MISDAAD IN ITALIË BESTRIJDEN SENATOR MCGOVERN OP RONDREIS DOOR MIDDEN-OOSTEN: Choleraslachtoffers 1 op Comoren fep 2 ZATERDAG 29 MAART 1975 BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redacteur in Athene) een oud ioud jaar elde uro- De- een leest ge- dde- iten t en igste oon- nen- :hik- die rden 11 in irte- aan Lei- ge- ’eldt i in idt. jren lieg- elei- land we- oor- eren szig- zou oud ging nten land :out- Iden van rdag atie res- ter van bin- ctie. ratie seid. is, i al aan- sge- rge- Izië met »ost- Van zijn het tno- Ge- ndia 446 oor- ti te voor naar aan tulp ring het nam me- iren. i de voed nen per- nne- slen. s in vóór de plus en. aier rker cord Het >ves- op van iden De r is aga- (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Volgens de Amerikaanse senator McGovern, die op het ogenblik een rondreis maakt door het Midden-Oosten, zou de Egyp tische president Sadat bereid zijn het mandaat van de vredesmacht van de Verenigde Naties met drie maanden te verlengen. McGovern heeft in Cairo met Sadat gesproken. Verkiezingen LONDEN (UPI) Niemand afgezet weet beter dan Je man die ge woon als „meneer Michael” aan geduid wenst te worden wat het betekent ex-koning te zijn. „Je kan niet leven van de titel ex- koning”, zegt hij. F S| I 1 1° 1 O II 0 0 I h-0 i 1 0 V V 3 (Van onze parlementsredactie) (Van onze redacteur in Rome) Uit- „Dorfbarbier" (Jkfünchen.) „Toch 's kijken, of ik mijn woning nog kan verhuren, eer de nieuve ROME. Het christen-democratische kabinet van Aldo Moro heeft gisteren een aantal harde maatregelen genomen. Zo krijgen politie en justitie meer be voegdheden, er zal strenger worden op getreden tegen terreurdaden en de zoge naamde anti-Maffiawet zal consequenter worden toegepast. Door deze maatrege len lijkt het kabinet niet meer voor de nieuwe verkiezingen van 15 juni in ge vaar te komen. tieke Plytas, de man die door de junta als burgemeester was afgezet en sinds dien vanuit Londen actie voerde tegen het bewind, waarbij hij zelfs zijn staats burgerschap verloor. De gewezen aartsbisschop van Athene en primaat van Griekenland Hieronymos mos zullen wegens medeplichtigheid aan hoogverraad worden vervolgd, zo is vrij dag officieel in Athene bekendgemaakt, en 104 oud-ministers uit de militaire re geringen zullen wegens medeplichtigheid aan hoogverraad worden vervolgd, zo is vrjjdag officieel in Athene bekendge maakt. DEN HAAG. De ambtenaren van Binnenlandse Zaken krijgen geen „witte fietsen.” Aanvankelijk bestond er voor het voormalige provo-vervoertuig veel belangstelling. Het idee kwam in handen van de Ideeëncommissie van het depar tement. zet zijn werk als vliegtuigverkoper voort, nu vanuit een villa in Zwitser land. Lam Dong is de twaalfde van de 44 Zuidvietnamese provincies die sinds het begin van dit jaar in handen van het Bevrijdingsfront zijn gevallen. Meer dan Israël een diplomatieke vertegenwoordi ging hebben. Het is alleen niet duidelijk wat voor compromis er alsnog uit de bus zou kunnen komen, gezien de onverzoenbare standpunten van Israel en Egypte. eren De :eor- n de staal die i lid •mo lden an- vor- iden den. een de doet ind- leest oin- PARIJS (AFP). De cholera-epide- mie die sinds meer dan een maand heerst op de Comoren, een eilanden groep in de Indische Oceaan, heeft al aan 400 mensen het leven gekost. Aldus een officiële mededeling in Parijs van het secretariaat van Overzeese Gebieden. In Pnom Penh hebben studenten hun felste anti-regerings betogingen sinds maanden gehouden. Zij eisen het aftre den van het regime Lon Nol. In Jeruzalem is zoals gemeld, een bom geëxplodeerd in een autobus. Daarbij werden dertien mensen gewond. Op de foto een overzicht van de ravage in de bus. Al spreekt iedereen nu over een her vatting en mislukking van de Geneefse vredesconferentie, toch wordt in Je ruzalem de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Amerikanen zullen proberen hun bemiddeling voort te zetten. Dat zou dan niet door middel van een pendeldienst moeten zijn, maar via besprekingen in Washington (of een andere plaats) waar zowel Egypte als Een gewond Zuidvietnamees kind in Tay Ninh ten noordwesten van Saigon waar ook hevig wordt gevochten tussen het Bevrijdingsfront en militairen van het regime-Thieu. De 7000 soldaten die in de bufferzone in de Sinai zijn gelegerd, kunnen daar volgens het mandaat van de Veiligheids raad tot 24 april blijven. Wordt het mandaat verlengd, dan moet er in die tussentijd geprobeerd worden alsnog een uitweg uit de impasse te vinden, die ontstaan is door het mislukken van de missie van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. de helft van Zuid-Vietnam is nu in handen van het Front. politie en de justitie snelle en afdoende maatregelen te nemen om de algemene veiligheid te beschermen, zal ruimer worden gehanteerd. Elders in Zuid-Vietnam hebben troe pen van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam successen geboekt. Deze troepen veroverden giste ren de provincie Lam Dong in het centrale bergland en bedreigen nu een districtshoofdstad in de centrale kust vlakte. Intussen laat Israel de stroom van kritiek uit de Verenigde Staten lijdzaam over zich heen gaan. Daardoor is Michael vrijwel uniek in het gezelschap van ex-koningen en troonpretendenten in Europa. De meesten zijn na hun troonsafstand goed terechtgekomen. De enige die in feite echte armoede heeft gekend was koning Ferdinand van Bulgarije, die tijdens de Eerste Wereldoorlog werd In Cambodja is de Amerikaanse luchtbrug naar de belegerde hoofdstad Pnom Penh gisteren onderbroken nadat de troepen van de Rode Khmer de luchthaven Pochentong hevig hadden bestookt. De Amerikaanse vliegtuigen op de luchthaven zijn bij de raketaanvallen echter niet geraakt. SAIGON (AP). De commandant van het garnizoen in de Zuidvietnamese stad Da Nang, waar de bevolking door meer dan 800.000 vluchtelingen is ver dubbeld, heeft zijn soldaten opdracht gegeven elke betrapte plunderaar of on ruststoker standrechtelijk dood te schie ten. Er is gisteren geschoten in de stad. Naast het ludieke aspect zag de com missie er veel voordelen in voor het personeel, dat moet koerieren in het over geheel Den Haag verspreide minis terie. De commissie hield een enquête onder de ambtenaren, waaruit bleek dat de belangstelling vrij plotseling gezakt was. „Verdere stappen ter uitvoering van dit plan blijken niet gerechtvaardigd, ’t Is jammer maar helaas waar”, stelt het personeelsblad van binnenlandse za ken treurig. PARIJS (AFP, Reuter en DPI). Drie Somalische guerrillastrijders heb ben gistermiddag de Franse ambassadeur in Somalië, de 57-jarige Jean Gueury, vrijgelaten. Hij werd geruild tegen twee Somalische nationalisten, die in Frank rijk gevangen zaten. Verder ontvingen de guerrillastrijders een kwart miljoen gulden in goud. De uitwisseling speelde zich af op het vliegveld van Aden. De ambassadeur is vorige week in Mogadisjoe, de hoofdstad van Somalië, ontvoerd. Hij is inmiddels, vermoeid maar ongedeerd, aangekomen in Djibouti de hoofdstad van het Franse gebied Afars en Issas. De ontvoerders en de vrijgelaten ge vangenen hebben onder strenge bewaking het vliegveld van Aden in een militair voertuig verlaten met onbekende be stemming, zo meldt het Iraakse persbu reau. Nu woont de voormalige vorst in Zwitserland waar hij allesbehalve een vorstelijk bestaan leidt. Hij treedt op als vertegenwoordiger van een Amerikaanse firma van effecten makelaars en hij heeft een aandeel in een klein technisch bedrijf. Vergele ken met de rijkdom die hij als telg van de Roemeense tak van het huis Hohenzollern had geërfd is dat niet veel, maar toch al meer dan hij had toen hij uit Roemenië naar Engeland uitweek. Daar kocht hij een boerde- rijetje, waar hij eigenhandig aardap pels verbouwde en varkens hield. Met hard werken onderhield de ex-koning zijn vrouw, prinses Anne van Bour- bon-Parma en hun vijf dochters. Het bevel van de commandant is inge geven door een incident dat zich in de vroege ochtenduren afspeelde. Een tjok volle Boeing-727 werd op de luchthaven van Da Nang bestormd door een wanho pige groep mensen die nog meewilde terwijl het toestel al naar de startbaan taxiede. Naar aanleiding van dit incident werd de grootscheepse vluchtelingen luchtbrug van en naar Da Nang voorlo pig opgeschort. Het Amerikaanse consulaat in Da Nang heeft gisteren zijn kantoren geslo ten. Alles duidt erop dat de door het Bevrijdingsfront omsingelde stad aan chaos ten prooi is gevallen. De afgelopen twee dagen zijn uit Da Nang 300 Amerikanen geëvacueerd, waaronder 85 bij het consulaat werkza me mensen. In Saigon is intussen Frederick Wey- nand, stafchef van het Amerikaanse le ger, aangekomen. Hij heeft gisterochtend meer dan een uur gesproken met presi dent Thieu. Weynand, die de laatste Amerikaanse opperbevelhebber in Viet nam was, is door president Ford naar Saigon gestuurd om zich op de hoogte te stellen van de militaire situatie en vast te stellen welke extra hulp gewenst is. Enige weken geleden heeft de sociaal democraat Fanfani „recht en orde” tot onderdeel van zijn nieuwe verkiezings- koers gemaakt. De meeste maatregelen van het kabinet-Moro liggen dan ook op het terrein van de openbare orde. Na een debat van elf dagen zijn een wetsontwerp ter bestrijding van de mis daad en een daarmee samenhangend ontwerp ter verbetering van het politie apparaat en de wijze en het tempo van berechting goedgekeurd. De groep van drie miljoen 18- tot 20-jarigen zal aan de verkiezingen mogen deelnemen. Het kabinet heeft op het terrein van de openbare orde de volgende maatrege len genomen: De voorwaardelijke invrijheidstelling zal veel minder worden toegepast. Een al bestaande wet over het recht van de Koning Albert de Laatste van België: huisbaas me de deur uitzet”. De zogenaamde wet-Scelba, die het opnieuw oprichten van een fascistische partij onmogelijk wil maken, zal stren ger worden toegepast. Hierbij worden de straffen op verboden wapenbezit en on geoorloofde samenkomsten verzwaard. De controle zal worden verscherpt. De politie zal meer dan tot nu het geval was gebruik mogen maken van wapens. Het politieapparaat zal efficiënter worden gemaakt. Voor een verhoging van de salarissen zal een bedrag van 200 miljard lire per jaar (bijna een miljard gulden) worden uitgetrokken. en op hoge leeftijd straatarm overleed. ATHENE. De Griekse journa listen hebben gisteren een 24-uurs- staking gehouden als protest tegen de mishandeling van twee journa listen door de politie, afgelopen woensdag bij het gerechtsgebouw in Athene. Er werd daar toen een de- monstratie gehouden tijdens een proces tegen een maoistische stu dent die bij een demonstratie agent te lijf zou zijn gegaan. ..„SS/SSSsss' De staking van de journalisten, die door vele buitenstaanders werd gezien als ongebruikelijk althans vanuit jour nalistiek oogpunt, strekte zich ook tot de nieuwsberichten op radio en televisie uit. Ook gisteren kwam het voor het Atheense gerechtsgebouw tot demonstra ties ter gelegenheid van een nieuw en intussen verdaagd proces tegen twee fascistische en vijf linkse studenten, be trokken bij een vechtpartij tijdens de parade van 25 maart. Aangezien het gerechtsgebouw aan Athene’s drukste boulevard ligt, leidden al deze betrekkelijk kleine demonstraties tot urenlange verkeersopstoppingen als ook tot grote ergernis bij de bevolking. Dit zou van invloed kunnen zijn op het Atheense resultaat van de burge- meestersverkiezingen die dit weekeinde worden gehouden. In veel plaatsen, waaronder Athene en Piraeus, zijn kandidaten gesteld die de steun hebben van een soort volksfront van centrum tot en met uiterst links. Van regeringszijde zijn officieel geen kandidaten gesteld, maar wel is betreurd dat de oppositie deze verkiezingen een landelijk politieke kleur wil geven. Wanneer de eerste zondag geen kandi daat de absolute meerderheid haalt, worden de verkiezingen 6 april herhaald tussen de twee kandidaten die de meeste stemmen behaalden. Verwacht wordt dat dit in Athene zal gaan tussen de cen- trum-linkse Papatheodorou en de a-poli- Aartshertog Otto van Habsburg, pretendent voor de troon van het inmiddels ter ziele gegane keizerrijk Oostenrijk-Hongarije, is grootgrond bezitter in Spanje en schrijft over politiek. Hij weigert terug te keren naar zijn geboorteland omdat hij dan een eed van trouw aan de huidige regering zou moeten afleggen, waar door de rechten van zijn nakomelin gen in het gedrang zouden kunnen komen. Ex-koning Simeon van Bulgarije, wiens vader onder geheimzinnige om standigheden na een bezoek aan Hit ler in 1943 overleed, woont in een sjieke wijk in Madrid, samen met zijn vrouw, de dochter van een rijke bankier. Een van zijn buren is groot hertog Wladimir, pretendent voor de Russische troon en getrouwd met een rijke weduwe. Prins Lodewijk-Ferdinand, hoofd van het huis Hohenzollern, dat de Duitse troon in de Eerste Wereldoor log kwijtraakte, is een in de buurt van Bremen wonende grootgrondbe zitter. Evenals zijn voorvader Frede- rik de Grote componeert hij kamer muziek. Prins Paul, hoofd van de afgezette Joegoslavische koninklijke familie, handelt in Parijs in antiek en kunst. Faoed de tweede, zoon van de laatste koning van Egypte, Faroek, sluit de rij van „werkloze monarchen”. Hij woont in Zwitserland en naar het zich laat aanzien mankeert het hem niet aan financiële midddelen. Ex-koningen moeten werken voor de kost Officiële reacties op de verklaring van president Ford dat Israel de schuldige is van het mislukken van de onderhande- lingen, blijven achterwege. Israëlische zegslieden beperken zich tot de uit spraak dat de onverzoenlijkheid van de Arabieren gestimuleerd wordt door Is rael de schuld te geven. De „Bond van Werkloze Koningen”, zoals het gezelschap wel eens is ge noemd, kreeg zijn jongste aanwinst in december vorig jaar toen koning Konstantijn van Griekenland het re ferendum verloor dat hem, naar hij had gehoopt, terug zou brengen op de Helleense troon. Konstantijn woont nu comfortabel in een landhuis in Chobham, een voorstadje van Londen, dat wel de wijk der effectenmakelaars wordt ge noemd. Hij rekent erop dat de Griek se regering hem een aantal miljoenen zal uitkeren als schadeloosstelling voor zijn genationaliseerde persoon lijke bezittingen. Intussen wordt Konstantijn, zegt men, financieel gesteund door vrien den, onder wie de sjah van Iran. Eventueel kan hij nog terugvallen op de beroemde Romanoff-juwelen, die zijn vrouw, koningin Anne-Marie, wist mee te nemen toen zij in decem ber 1967 uit Griekenland vluchtten. Een andere hard werkende persoon van koninklijke bloede is prins Victor Emmanuel van Italië, zoon van ex- koning Umberto, die trouwde met de Zweedse erfgename van een biscuit- fortuin. Hij voelde er echter niets voor van het geld van zijn vrouw te leven en wist zich op te werken tot een succesrijk verkoper van hef- schroefvliegtuigen. Hij en Umberto zijn nu rijk, want de Italiaanse rege ring heeft enkele jaren geleden het geblokkeerde fortuin van de familie vrijgegeven. De prins heeft het wer ken er echter niet aan gegeven, hij WASHINGTON (AFP) Amerika nen die willen weten wat hun pre sident op een bepaalde dag heeft gedaan of gezegd kunnen vanaf nu het telefoonnummer 456-2233 in Washington draaien. Het Witte Huis heeft een automati sche telefoonbeantwoorder geno men die dagelijks een samenvatting geeft van het doen en laten van de president. Michael, de voormalige koning van Roemenië, was eens eigenaar van 159 kastelen. De waarde van zjjn lande rijen liep in de miljarden. In 1947 kwamen de communisten aan de macht en moest hij aftreden. *4 o o o o o O o o o o o o X o o 1 o o o oÖ| o o oil I o t L o 3 o 0 Oj 0 ‘l

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3