T TREYTEL NIET TE TROOSTEN Coerver: Dit is schandalig Ér" w Coerver: „Wat zegt een blunder, de trainer is toch de schuldige” Kr wM f i BW K SP3RT 1975 APRIL 17 1 r r I Handicap - Wantrouwen Nadeel Uitblinker lil 1 DINSDAG Onvoordelig - EB Competitie blijft spectaculair I' (Van onze sportredactie) SPORTIEF 'V KRITIEK VAN SPELERS OP HUGHES Ontsnappingskans Haarlem is gering (Van onze sportredactie) ling altijd één stap te laat”. Of deze ■BUMS’: 1 (Van onze sportredactie) MARC SERNË B9IVS IgiiMWIMl» S^MBMBMMMI sfi „Ik ben de eenzaamste man ter we reld”, treurde Treytel na afloop. „Zo’n verschrikkelijke ervaring is gewoon niet seling een vrij veld voor zich, trok op tijd voor naar Hamberg die in eerste instantie rustig kon missen voordat hij het de tweede keer beter deed en Boers- ma opnieuw passeerde. lli I Wageningen en Go Ahead Eagles hebben nu respectievelijk drie en vier punten voorsprong op de hekkeslui- ters in de eredivisie Haarlem en NAC. Haarlem heeft het vervelende Zo lag de situatie zaterdagmiddag toen Haarlem zich al min of meer gedegra deerd waande. Een te zachte terugspeel bal van Van den Berg stelde Ponsen in staat om Boersma voor de eerste keer te passeren en de goed keepende Haarlem- doelman ging bij het tweede doelpunt van Wageningen zelf niet vrijuit toen hij een voorzet van Hamberg niet goed onderschepte en Blotenberg deze mis greep gemakkelijk kon afstraffen. Dat betekende het einde van een Haarlem dat met uistekend voetbal alleen maar de eerste twintig minuten van het duel, toen Sadek (met Wentink de uitblinker) evenals tegen Utrecht een kans miste die de wedstrijd heel anders had kunnen beïnvloeden, waar kon maken dat het voor zijn laatste kans vocht. Toen het elftal eenmaal op achterstand was gezet, accepteerde het dit al snel met de gela tenheid van een team dat dit seizoen al teveel tegenslagen heeft moeten incasse ren. Wat dat betreft leek de wedstrijd van gistermiddag een herhaling op te leve ren. Opnieuw zette Haarlem Wageningen vijfenveertig minuten vruchteloos onder druk maar het waren de Gelderlanders die opnieuw twee goals maakten. Eerst nam de opgekomen Wellerdieck schitte rend een hakbal mee uit een één-twee combinatie met Ponsen, waardoor de Wageningen-ausputzer plotseling oog in oog met Boersma kwam en hem vervol gens ook passeerde. Nauwelijks bekomen van deze klap was het vijf minuten na rust al 0-2. Blotenberg kreeg, door het op alles of niets spelend Haarlem, plot- Een nadeel is wel dat Haarlem eigen lijk in plaats van drie, vier punten op Go Ahead en Wageningen achter staat, omdat de club een veel slechter doelge- middelde heeft. Mochten twee teams aan het einde van de rit gelijk eindigen, dan zal dat beslissend zijn. Maar er is toch nog hoop voor Haarlem. Zeker als men toch ook weer de periode van goed spel tegen Wageningen in ogenschouw neemt, die duidelijk aantoonde, dat het Haar- lem-potentieel voetbaltechnisch zeker niet onder hoeft te doen voor een stuk of tien andere clubs in de eredivi sie. Hoopvol was ook het optreden van jeugdspeler De Kip. Zaterdagmiddag al ingevallen toonde hij gistermiddag dat Haarlems modekreet van „we hebben zo’n geweldig jeugdteam” niet een holle frase hoeft te zijn. Zich niets aantrek kend van de reputatie van gevestigde eredivisie-tegenstanders speelde De Kip (Hughes: „Een voetballer naar mijn hart”) als linksbuiten een opmerkelijke partij. Er zijn nog zes wedstrijden te gaan. En hoewel Haarlems positie er na gistermiddag niet rooskleuriger op is geworden is er nog een kleine kans op ontsnapping. Alleen zal dan zondag wel Ajax moeten worden verslagen. Hughes: „Het klinkt misschien wel opschepperig als je tegen Ajax speelt maar we moe ten zondag domweg winnen. Je hoeft mij echt niet te vertellen hoe moeilijk dat zal worden maar er is geen andere mogelijkheid.” nadeel dat het elftal ook nog een slechter doelgemiddelde heeft, waar door de achterstand in feite ook vier punten bedraagt. Na dit Paasweek- einde is Haarlems achterstand op de naaste concurrenten in punten niet groter geworden maar de situatie is in feite verslechterd omdat het elftal nog maar zes wedstrijden heeft om de achterstand in te lopen. Het reste rende programma van Haarlem luidt: Ajax, Den Haag, MW, Sparta, Excel sior en tenslotte NAC. Met het zekere afvallen van Fransz. plus het feit dat Haarlem met Peys, Van der Aar. Wentink en Van den Berg, nog maar vier spelers heeft waarvan het contract ook na dit seizoen nog door loopt, zal zeker in een eerste divisie- situatie een geheel „nieuw Haarlem” ontstaan. Niet zo’n ramp misschien, maar het is wel tekenend dat nu al bij voorbaat een motie van wantrouwen tegen het beleid van het bestuur dat nauwelijks weet wat er onder de eigen spelers leeft, wordt ingediend. Eén van de klachten van enkele spelers zaterdag middag: „Als je nu alweer hoort wat voor nieuwe namen tnen voor het vol gend seizoen op de lijst heeft staan, dan rijzen je haren ten berge. Er worden de verkeerde mensen aangetrokken en in gezet omdat er van dit bestuur voetbal technisch gezjen geen enkele visie uit gaat.” ROTTERDAM. Domme onder schatting van de tegenstander! Dat is volgens Wiel Coerver de belangrijkste oorzaak van de sensationele neder laag van Feyenoord maandagmiddag tegen FC Amsterdam. „Na die ge makkelijke 3-0 overwinning in Am sterdam dachtén de jongens: Wat kan ons nog gebeuren? Maar vlak voor de wedstrijd tegen Amsterdam in de Kuip heb ik nog tegen ze geroepen: aanpakken, aanpakken, niet onder schatten! Het is schandalig dat full- profs, die al zo’n tien jaar betaald voetbal spelen, een tegenstander nog zo kunnen onderschatten”, brieste Wiel Coerver. te verwerken. Het is de ergste blunder uit mijn hele carrière. Er is maar één troost: niemand heeft me een verwijt gemaakt.” Natuurlijk, ook Wiel Coerver- zei het onmiddellijk: „Niemand heeft Eddy een verwijt gemaakt. Het is nu eenmaal zo dat ook een keeper een fout kan ma ken”. Maar later kwam het verwijt toch over de lippen van Coerver, toen hij snerend opmerkte: „Ach, je weet het, als Feyenoord geen kampioen wordt, is er maar één schuldige: de trainer. Maar iedereen vergeet dan dat een paar min der goede momenten van een doelman kunnen beslissen over het kampioen schap. Die laatste goal was een ver schrikkelijke blunder, maar dat eerste schot was ook te houden.” aan is de situatie zo mogelijk nog onoverzichtelijker. NAC ontpopt zich alsnog als een concurrent van Haar lem door na een 2-1 nederlaag op eigen veld AZ ’67 met 4-2 in Alk maar te verslaan. Dat was het einde. Als tenminste Wel lerdieck niet was uitgevallen. De lange verdediger was iedere Haarlem-aanval- ler in de lucht volledig de baas. Nadat hij echter geblesseerd het veld had ver laten en Hughes de lange Hoeben in had laten vallen was de organisatie bij Wa geningen zoek. In een flitsend kwar tiertje, dat nog eens duidelijk accen tueerde dat het helemaal niet nodig hoeft te zijn dat dit Haarlem-elftal zou degraderen, kwam Haarlem terug. Eerst hinderde Wetzel doelman Van Geffen waarna Pot tijdens een scrimma- ge-situatie de bal in het doel kon kop pen, vervolgens rondde Marijt voortref felijk een actie van de zonder een greintje zelfvertrouwen opererende Van den Berg af en tenslotte stelde Hoeben Derksen in staat om met een vlammend afstandsschot de zege veilig te stellen. Wageningen-trainer Korbach later: „Na tuurlijk was het uitvallen van Weller dieck een enorme handicap maar ik vind het toch te goedkoop om daar deze nederlaag op af te schuiven. Tegen dit Haarlem hadden we toch nooit een 2-0 voorsprong zo maar weg mogen geven. Dit Haarlem liep toch helemaal niet te vechten als een elftal dat voor zijn laatste kans knokte”. En Hughes: „Het is natuurlijk karakter wat de boys deden om van 2-0 op 3-2 te komen. Ik zag het al toen Wellerdieck uitviel. Toen was de organisatie helemaal zoek. Ik ben na tuurlijk erg blij met deze overwinning. Na 2-0 dacht ik ook: Jezus het is helemaal afgelopen. De grootste tegen valler is voor mij dat Go Ahead er nog in geslaagd is om een punt van Twente te pakken. Anders hadden we op twee punten gestaan.” Het was duidelijk: Toen zaterdagmid dag het doek gevallen leek was iedereen al bezig met het Haarlem dat volgend seizoen eerste divisie zou moeten gaan spelen. Murw gemaakt door de vele wisselingen dit seizoen, het in grote lijnen totaal mislukte aankoopbeleid ge durende dit en vorig jaar, zagen die spelers dat somber in. Wentink bijvoor beeld: „Het zou én voor mij én voor de club erg onvoordelig zijn om door te gaan als we volgend seizoen eerste divi sie gaan spelen. Dan moet je gaan ver jongen. Je hebt misschien een routinier nodig op het middenveld en in de spits, maar op die backplaats moet dan een ander komen.” Weer anderen wisten ze ker dat zij Haarlem zouden gaan verla ten. Pot wil naar een club in Rotterdam of omgeving, Hoeben stopt ermee, Marijt (vorig seizoen nog één van de beste voorstoppers van Nederland) zou het liefst Haarlem verlaten maar hij zal veel geld moeten kosten, Sadek vertrekt weer naar Polen en een voetballer als Popadic komt nooit meer terug. De meest beklagenswaardige man in het Feyenoordkamp was zonder twijfel de arme Eddy Treytel, die zich mag rekenen tot de beste keepers van Neder land, maar die nu even afgrijselijke als fatale blunders maakte. Over zijn eerste misgreep op het schot van Nico Jansen viel nog te discussiëren, hoewel Jansen ver buiten het strafschopgebied aanlegde en het schot allerminst als loeihard was te kwalificeren, maar de bal sprong wel met effect over de grasmat. Bij de tweede en beslissende voltreffer maakte Treytel echter een blunder die de mees te keepers alleen maar in hun vreselijk ste nachtmerries kunnen beleven. Het ge beurde veertien minuten voor het einde van de strijd, op eén moment dat Feye noord al met 1-1 gelijk stond. Husers trok de bal voor het doel, waar de 20- jarige Otto voor Treytel stond. Maar de kopbal van Otto was niet alleen zacht, maar bovendien recht op Treytel gemikt, die echter de bal eerst door zijn handen en vervolgens door zijn benen in het doel liet rollen: 1-2. Ook Willem van Hanegem werd dui delijk heen en zeer geslingerd tussen medelijden en verbittering toen hij zijn zegje deed over de zwartste dag uit de sportloopbaan van Treytel: „Neen, we hebben hem geen moment een verwijt gemaakt”, bromde de Kromme, maar even later schamperde ook hij: „De ellende begon toen die eerste bal gewoon in het doel huppelde.” AMSTERDAM-ROTTERDAM. —Het kan verkeren! Schamper zei Wiel Coer ver zaterdagavond in het Olympisch Stadion in Amsterdam, na de bijna moeiteloze 0-3 zege van Feyenoord op FC Amsterdam: „Nico Jansen is geen schim meer van de gevaarlijke spits die hij dit seizoen geweest is”. Maar diezelf de Nico Jansen, van wie het nota bene heet dat juist Feyenoord grote belang stelling voor hem heeft, legde nog geen twee dagen later, op de middag van tweede Paasdag, de basis voor de groot ste verrassing in het dubbelprogramma van de eredivisie. Al in de vierde mi nuut van die tweede wedstrijd glipte hij, na een pass van Meijer, ongrijpbaar langs zijn vaste bewaker Rainljak en legde onmiddellijk aan voor een effectvol schot, waaruit de bal langs de handen van de verbijsterde Eddy Treytel in de hoek dook: 0-1. Die vroege voltreffer van Jansen zaaide zoveel onrust in de Rotterdamse gelederen, dat Feyenoord maandagmiddag vrijwel steeds een klas se minder bleef spelen dan zaterdag avond en tenslotte ontgoocheld met een 1-2 nederlaag van de grasmat stapte. uitspraak: „Zeven jaar geleden is Ajax voor het eerst echt Europa cup-voetbal gaan spelen. Daarna is het voetbal vooral in Nederland op een enorme manier geëvolueerd. Hughes heeft zich daar nooit in verdiept. Dat is langs hem heengegaan.” De schitterende vorm van Wim Jan sen, die bijna nooit een doelpunt maakt, werd ook duidelijk geïllustreerd door de twee treffers die hij in het paasweekein- de scoorde. Zaterdagavond opende hij de score voor Feyenoord, na een voorzet van Rijsbergen en een kopbal van Kreuz, en maandagmiddag realiseerde hij de gelijkmaker voor Feyenoord in de vierde minuut na de rust, door na een voorzet van De Jong en een kopbal van Willem van Hanegem de bal in het doel te prikken. Met Schoenmaker, Jansen en De Jong op het middenveld en met Rijsbergen en Everse als voortdurend opkomende verdedigers, hield Feyenoord zaterdagavond Amsterdam voortdurend onder druk. Het volkomen logisch ge volg was een 3-0 zege door doelpunten van Jansen (35e minuut), van een ra zendsnel opkomende Jan Everse die eerst Husers passeerde en vervolgens keihard diagonaal raak schoot (10e mi- nuuut na de rust) en een treffer van Kreuz, die de bal na een voorzet van Ressel en een fout van Jongbloed in het doel frommelde (29e minuut na rust). In Amsterdam waren 15.000 toeschouwers. Wageningen: Van Geffen-Peeters, Vermeer, Wellerdieck, Tomas-Ooms, (gele kaart), Zul- dersma, Ponsen-Blotenberg, Groenendijk, Hamberg. Haarlem: Boersma-Wentink, Fransz, Marijt, Peys, De Haan (De Kip), Van den Berg, Sadek, Wetzel, Pot, Boszhard (Hoeben). Scheidsrechter Van Dijken, 7000 toeschou wers. Haarlem: Boersma-Wentink, Fransz, Marijt, Derksen-Peys, Van den Berg, Sadek-Wetzel, Pot (Hoeben), De Kip. Wageningen: Van Geffen-Peeters, Vermeer, Wellerdieck, Tomas-Ooms, Zuidersma, Ponsen (Menting)-Blotenberg, Groenendijk, Hamberg. Scheidsrechter Jonker. 4000 Toeschouwer». WAGENlNGEN-HAARLEM. Het is in de voetballerij een ongeschreven wet dat het resultaat allesbepalend is. Voor het wel en wee van een club, voor het voetbal dat het elftal ’s zondagsmiddags etaleert, voor het bestuursbeleid en voor de capaciteiten van de oefenmeester. Wat dat betreft werkte de wedstrijd WageningenHaarlem erg ontnuchte rend. Toen na de 2-0 nederlaag van Haarlem op de Berg duidelijk werd dat de Paasdubbel, die Haarlem op zjjn minst drie, maar liefst vier punten had moeten opleveren, al voor de gistermid dag te houden return min of meer op een mislukking was uitgelopen, was de spelerskritiek niet misselijk. Het was alsof de Haarlem-spelers ruw uit een langdurige slaap waren gewekt toen za terdagmiddag duidelijk werd dat degra datie naar de eerste divisie langzaam maar zeker een onontkoombaar feit dreigt te worden. Opgekropte frustraties van dit verloren seizoen en ook wel gedeeltelijke rancune vonden plotseling een uitweg. Vooral,in de richting van de technisch verantwoordelijke man voor het fiasco, trainer Barry Hughes. Van zijn eigen spelers waren zaterdagmiddag de woorden: „Hughes is even slecht als de Engelse economie. De methoden die hij hanteert zijn uit de tijd en lopen De inleiding tot Haarlems gelijkmaker. Van de Berg (14) wint het duel van Ooms (10) Enkgle seconden later zal Marijt zich om- achter. Hij is in zijn voetbalontwikke- draaien om het voorbereidende werk van Van den Berg doeltreffend af te ronden. ling altijd één stap te laat”. Of deze Juichend begroeten de Amsterdam-spelers Otto (16) en Bianchi (6) het laatste fluitsignaal van arbiter Van der Kroft. Het wonder is geschied. Amsterdam heeft in de Kuip gewonnen. Wim Jansen (geheel links) en Lex Schoenmaker maken een ontgoochelde indruk. HAARLEM. Terwijl algemeen werd aangenomen dat er na het Paasweekeinde enige tekening zou komen wat betreft de beslissingen in de eredivisie is de situatie zowel aan de kop als onderaan de ranglijst na de Paasdubbel onberekenbaarder dan ooit. Bovenaan greep het geen punt verspelende PSV weer de leiding, maar de Eindhovenaren krijgen nog een uitwedstrijd tegen Ajax. Onder- fï---- gf ■iüüii Lr ikm 'rJ

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17