VORM KEERT TERUG BIJ ENITH BRIGITHA Ook prestaties Annelies Maas hoopgevend SPOIWMB Okker wéér Dieks op kop in jeugdschaken Karpov wil tweekamp redden naast zege Onbekende jonge coureur Ceccoto vernederde Agostini 9 B'l I I 'i Geslaagde test in Londen na gedwongen trainingsachterstand a fiU' 21 SPORT 1975 DINSDAG 1 APRIL Opvallend «Sm Moeiteloos SM - <&- herhaalde zijn I ik (Van onze sportredactie) i een ?en Merckx eens indrukwekkend weer internationaal (Van onze sportredactie) van eindigde. Eddy Merckx: zegevierend over de eindstreep van de Gold Race. PETER HEERKENS rste de :ste Irie en en Maertens stopten zo goed af, dat we er niet aan te pas konden komen”. Het opmerkelijkst was Merckx echter op de top van de Cauberg, kort voor de Ken Andersson, de wereldkampioen in de 125-cc-klasse had het in zijn eerste prijs van 1975 evenals Ceccoto, niet moeilijk. Andersson had echter het geluk dat zijn voornaamste con currenten Bianchi en Pirelli al vroeg na de start een onbetekenende tuime ling maakten. Pirelli, hoewel kansloos In de koersge- een opzienbarend Veelvoudig wereldkampioen Agostini werd in de Franse Grand Prix ver nederd door de pas negentienjarige Venezolaan Johnny Ceccoto. ;en aal :ht. en- :i jn de .do de 20 ya- la- de- 7an be- lun en )00 «ria». «gaat nse en. ielk i en- oe- nd. bij cc in- als nig overtuigend. Hij kwam namelijk mede tot stand doordat de Fin Lansi- vuori, die in de trainingen veruit het snelst was geweest, de strijd met motorpech moest staken nadat nog niet een derde deel van de wedstrijd was voltooid. De uitslag: 1. Eddy Merckx (Bel) 238 km. In 6.23.33. 2. op 15 sec. Freddy Maertens (Bel). 3. Op 2.51 Jos Bruyère (Bel.). 4. André Dieriekx (Bel) z.t. 5. Michel Pollentier (Bel) z.t. 6. Kees Bal (Ned) z.t. 7. Ger Knetemann (Ned) z.t. 8. Dieter Thurau (Wdl) z.t. 9. Henny Kuiper (Ned) z.t. 10. Knut Knudsen (Noo) z.t. 11. Bert Pronk (Ned.) z.t. 17. Nidi den Hertog (Fra. op 9.03. 18. op 17.12 Guy Leleu (Fra). 19. Jan van Katwijk (Ned) z.t. 24. Henk Prinsen (Ned) z.t. MONTE CARLO (ANP). De Span jaard Manuel Orantes heeft het heren enkelspel van de open internationale tenniskampioenschappen in Monte Carlo gewonnen. In de finale versloeg hij de Zuidafrikaan Bob Hewitt in twee sets. De Nederlands-Amerikaanse combinatie Okker-Ashe verloor de finale dubbel van de Zuidafrikanen Hewitt-MacMillan. Met 2-6 en 3-6 werd de eerste combina tie van de baan gespeeld. LE CASTELLET (ANP). De ope ning van het „grote” internationale motorseizoen in Europa heeft op het circuit Paul Ricard bij Toulon in Frankrijk een sensationele verrassing gebracht. De in dit werelddeel nog nauwelijks bekende, pas negentienja rige Venezolaan Johnny Ceccoto won zowel de 250- als de 350-cc race. De eerste keer triomfeerde hij door in de laatste ronde de Japanner Katai voorbij te streven. Bij de iets zwaar dere motoren bracht hij wereldkam pioen Giacomo Agostini een verplet terende nederlaag toe. De veelvoudige wereldkampioen herstelde zich bij de halve liters, maar die zege was wei- LONDEN. Enith Brigitha heeft gegokt en gewonnen. Oranjes enige zwemster van wereldniveau riskeerde het afgelopen paasweekeinde tijdens de wereld-invitatiewed- strijden in Crystal Palace een ernstige aanslag op haar toch al enigszins aangetaste zelfvertrouwen. Vooral dank zij haar vechtersmentaliteit heeft zij dat gevaar weten af te wenden en kan ze nu gesterkt haar onderbroken voorbereiding op de wereld titelstrijd, eind juli in het Columbiaanse Kali, voortzetten. Waar Merckx vooral door ging schit teren in deze Goldrace, was de eenvou dige manier waarop hij zijn toch zeer respectabele tegenstander Freddy Maer tens kansloos liet. Samen met hem ont snapte hij uit een kopgroep van 19 die in de buurt van de Kruisberg (na 133 km) was ontstaan en waarin o.a. zaten: Piet van Katwijk, Joop Zoetemelk, Ger tie Knetemann, taymond Delisle, Bert Pronk, André Dieriekx, Hennie Kuiper, Kees Bal en Joseph Bruyère. Vooral dank zij Merckx groeide het gat sensati oneel snel tot ruim een minuut, welke voorsprong in Meerssen was opgelopen tot bijna drie minuten. De verslagen Nederlanders: „De knechten van Merckx de van werd Terwijl Eddy Merckx in de overigens door hem knap gewonnen Milaan-San Remo tot het uiterste moest gaan om zich voorin goed te kunnen handhaven, viel hij in de Goldrace op door de manier waarop hij met Freddy Maertens weren dat de verrassende nederlaag van zijn stalgenoot Agostini veroor zaakt werd door de gelukkige start van Ceccoto. Zelfs toen hij al zeker was van de overwinning zette hij door en tegen het einde van de race won hij per ronde meer dan drie seconden op Agostini. Becky Smith (2.21,34) en de Hongaarse Zsuzsa Czovek (2.23,62) derde werd. Van de overige vier meisjes voldeed alleen nog Tineke Wolthuis, die als 17- jarige echter nog nauwelijks als serieuze kandidate voor de internationa le top kan worden gezien. Weliswaar realiseerde zij twee persoonlijke records (op de 100 meter vlinderslag werd ze zevende in 1.07,17 en op de dubbele afstand vierde in 2.24,53), maar de kans dat zij eind juni slaagt voor het WK- examen is gering. Yolanda Aggenbach, totaal uit vorm en ook nog geplaagd door een ontstoken ROTTERDAM (ANP). Roy Dieks staat na de derde ronde van het toernooi om het Nederlandse jeugdkampioen schap schaken in Rotterdam alleen op kop. Hij versloeg zijn rivaal John Leer en heeft nu een half punt meer dan Paul van der Sterren en Joan Baart, die voorlopig de enig overgebleven concur renten zijn. De IJmuidenaar De Roode heeft nog geen enkel punt weten te vergaren. stoeide. Om de 300, 400 meter versnelde Merckx het tempo even, daarmee Maer tens steeds tot zware inspanningen dwingend. Kilometers lang herhaalde hij dat venijnige spel van ritme breken, zonder wat hij vroeger gedaan zou hebben de beslissende stoot te plaat sen. verstandskies, Wijda Mazereeuw en ook niet geheel fitte Veronica Stel, die duidelijk over haar top heen is, bleken niet in staat hun beste tijden te verbete ren. Voor Wijda Mazereeuw, die in Nederland op de schoolslag op eenzame hoogte verkeert, was de marge echter klein. Zij draaide met een derde plaats op de 100 meter en een vierde op de 200 meter toch nog aardig mee. Van de drie heren stelden Robin Wou- tering en vooral Henk Elzerman teleur. Rob de Gier kon zich evenmin mengen in de strijd om de ereplaatsen, maar hij wist toch nog zijn beste tijden op de 100 en 200 meter rugslag (resp. van 1.04,5 naar 1.02,77 en van 2.20,4 naar 2.19,27) scherper te stellen. Het ziet er nog steeds niet naar uit dat de afvaardiging naar Columbia meer dan een zwemmer zal bevatten. De in Amerika Verblij vende en trainende Karim Ressang is de enige serieuze kandidaat. Internationaal gezien zorgden in Lon den alleen de Australische meisjes Jen ny Turrall en Sonya Gray voor vuur werk. Beide zwemsters hebben het weg vallen van de ongenaakbare Shane Gould voor een groot deel gecompen seerd. Vooral de tengere wat een verschil met de bonkige bouw van de Oostduitse sterren 14-jarige Turrall, gecoacht door de ex-coach van de Ne derlandse Zwembond Forbes Carlisle, lijkt op de wereldkampioenschappen in Columbia de hegemonie van de Oos t- duitse en Amerikaanse zwemsters te kunnen doorbreken. In Crystal Palace heroverde zij het wereldrecord 800 me ter vrije slag op de Amerikaanse Jo Harshbarger en bracht het op 8.43,48. Een achtlandenwedstrijd in het Franse Rou- aan voor zwemmers en zwemsters tot zestien jaar is zondag door Nederland gewonnen. De Nederlandse ploeg had een ruime puntenvoor- sprong op Groot-Brittanlë dat als tweede De belangrijkste uitslagen zijn: 125 cc: 1. Ken Andersson (Zwe) met Yamaha; 104 km in 46.16.2 (gem. 135,616 km.p.u.), 2. Gustafsson (Zwe) met Yamaha, 3. Pirelli (Ita) met Mor- bidelli. 350 cc: 1. Johhny Ceccoto (Ven), 127,6 km in 50 minuten 21,5 seconden (152.292 km.p.u.), 2. Agostini (Ita), 3. Choukroun (Fra) Alle rijders op Yamaha). 500 cc: 1. Giacomo Agostini (Ita) Yamaha 127,6 km in 50.09,8 (152,884 km.p.u) 2. Kanaya (Jap) Yamaha, 3. Reed (Gbr) MV. MOSKOU. Volgens het Russische persbureau Tass is Anatoli Karpov be reid de tweekamp om de wereldtitel schaken tegen Robert Fischer te spelen „volgens het reglement, dat de FIDE heeft goedgekeurd”. De bereidheid tot spelen heeft Karpov telegrafisch .overge bracht aan dr. Max Euwe, president van de FIDE. Van Fischer is na het congres in Bergen niets meer vernomen. Beide spelers moesten voor 1 april akkoord gaan met het nieuwe reglement. Zondag zorgde Florencio Campomanes (Phillipijnen), een van de vice-presiden ten van de FIDE, voor opschudding door in Manilla te verklaren dat de Russische afvaardiging tijdens het in Bergen ge houden congres een blunder van de eerste orde had gemaakt. Volgens Cam pomanes hadden de Russen verzuimd de regel te laten veranderen, die inhoudt dat de wereldkampioen zijn titel be houdt indien de stand na 36 partijen gelijk is. Campomanes zei dat de Russen zijns inziens dan maar beter kunnen toegeven aan de tweede eis van Fischer, die wil dat hij kampioen blijft bij de stand 9-9. De vice-president was juist teruggekeerd van een bezoek aan Los Angeles, waar hij een ■onderhoud had gehad met Fischer. „De wereldkampioen wil absoluut niet bevoordeeld van start gaan”, zei hij „Fischer acht dat unfair tegenover de uitdager. Hij vindt de 9-9- regel veel eerlijker”. Het risico op een teleurstelling bleek achteraf overigens wat minder groot dan was verwacht. De wedstrijden in het fraaie zwembad van het Engelse natio nale sportcentrum stonden op een min der hoog niveau dan in het verleden, hetgeen voornamelijk het gevolg was van de derderangs afvaardiging, die de Amerikanen naar Londen hadden ge stuurd. Weliswaar werd Enith nog wel geconfronteerd met de Australische en Canadese top, maar door de afwezigheid van haar belangrijkste concurrentes de Oostduitse ploeg ontbrak als altijd op deze ontmoeting werd het voor haar toch meer een strijd tegen het horloge en tegen haarzelf. Trainster Wil Storm sprak voor het vertrek naar Engeland over een test. Zij wilde weten in welke mate de gedwongen rust van zes weken een voorhoofd- holteontsteking de vorm van haar pupil had aangetast. De indruk die tien dagen geleden bestond toen de training werd hervat de schade zou wel mee vallen werd bevestigd. Met een derde plaats op de 100 meter vrije slag in 59,51 (haar beste tijd is 57,63) en een tweede positie op de dubbele afstand in 2.07,39 (beste tijd 2.03,73) kwam Enith Brigitha gezien de omstandigheden, tot een meer dan acceptabele prestatie. Ze bleef ook als enige in het Nederlandse gezelschap onder de limieten voor de wereldkampi oenschappen, die eind juni moeten wor den gerealiseerd. „Het viel me inderdaad erg mee; ik had dit echt niet verwacht”, was het commentaar van zowel Wil Storm als Enith zelf. De Amsterdamse zwemster denkt nog vier a vijf weken nodig te hebben om haar oude peil te bereiken. „Ik mag echt niet klagen. De achter- Bij de kwart-liters werd het veld vanaf de start aangevoerd door de Japanner Takai op Yamaha. In de voorlaatste ronde echter werd Takai ingehaald door de Jonge Venezolaan Johnny Ceccoto, die in de laatste om loop zijn concurrent voorbij ging en hem voor bleef. Johnny Ceccoto De Franeaise Gail Chanfreau verraste in de finale damesenkelspel de West- duitse Helga Masthof met 3-6, 7-5 en 6- 2. e De kansen van Tom Okker om zich nog te plaatsen voor de eindronden van het WCT-proftenniskampioenschap wor den met de week kleiner. De Nederlan der neemt na zeven toernooien in de groene groep de vierde plaats in met 290 punten. De eerste twee van elke poule (rood, blauw en groen) gaan rechtstreeks over naar de finalegroep in Dallas (7-11 mei) en daarbij komen de twee spelers met het volgende beste puntentotaal. Zeven spelers hebben momenteel al meer punten verzameld dan Okker, af gezien van de „vaste zes”. Betty Stöve won samen met de Australische Evonne Goolagong het da mes dubbel in een toernooi in Philadel phia. Ze versloegen het Amerikaanse duo King-Casals in drie sets. De Britse Vir ginia Wade behaalde de zege dames enkel. Zij won van Chris Evert (VS). prestatie in de 350-cc race. Aan de finish had hij bijna een kilometer voorsprong op de Italiaanse Yamaha- rijder Giacomo Agostini. Bij de start van deze wedstrijd raakten oud-we- reldkampioen John Dodds en Keiler elkaar. De beide rijders belandden met hun motoren tegen de afraste ring en werden, met vermoedelijk beenbreuken, per hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis in Toulon ge bracht. Ceccoto, die zijn eerste wed strijd in Europa reed, trok zich niets aan van de valpartij van Dodds en Keiler. In het wat chaotische vertrek nestelde hij zich aan de kop van het veld. Niemand echter zal kunnen be- De lof over Merckx werd ook gezon gen door Joop Zoetemelk, die in de kopgroep had moeten afhaken (hij staakte de strijd) door zijn knieholte- blessure, opgelopen in Parijs-Nice. Zoe temelk: „Merckx maakte een geweldige indruk vandaag. Hij was absoluut de sterkste”. En Zoetemelks verslagen knechten Bal en Knetemann, van wie in de finale nog wat vuurwerk was ver wacht: „Toen die twee weg waren, moesten wij het meeste werk doen. Dat ging gewoon niet. Bovendien reed Merckx verschrikkelijk sterk. Zoals hij bij ons vandaan fietste, was indrukwek kend”. De stand na de derde ronde luidt: Dieks 3 pt, Van der Sterren en Baart 2V2 pt., Leer, Egmond, Van Hulst, Gre- ben en Bartels 2 pt., Galesloot IV2 pt., Houtman en Dobbelaar 1 pt. en 1 afg., Wakker, De Groot, De £wart en Carlier 1 pt., Renet V2 pt., De Roode en Huzen 0 pt. V I. stand had veel groter kunnen zijn. Het is vooral een kwestie van conditie. Ik heb voluit gezwommen en op de 200 meter kon ik dat goed merken. Op de laatste 25 meter ging het bijna niet meer. Maar ik heb doorgezet. Ik was ook helemaal leeg toen ik finishte en het duurde erg lang voordat ik weer herstelde. Maar de tijd (2.07,39) was zeker niet gek. Ik had zelf op 2.10,0 gerekend”. Niet alleen het optreden van Enith Brigitha gaf reden tot enige tevredenheid in de kleine, uit zeven zwemsters en drie zwemmers bestaande Nederlandse equipe. Vooral de prestaties van de 15- jarige Annelies Maas, die begin dit jaar eveneens wegens een ziekte lange tijd op non-actief heeft gestaan bieden goede perspectieven. Op de 200 meter vrije slag verraste zij met een derde plaats achter de Australische Sonya Gray en Enith Brigitha in de persoonlijke record tijd van 2.10,25 (oud 2.10,55) en op de sprint bracht zij 60,88 op de chronome ters, waarmee zij zevende werd. Ook rugslagspecialiste Diane Edelijn trad op de voorgrond. Zowel op de 100 als 200 meter scoorde de 14-jarige VZC- zwemster een persoonlijk record. Met 1.07,48 (slechts 1,6 sec. boven de limiet voor Columbia) werd ze achter de Cana dese Becky Smith (1.07,47) verrassend tweede op de 100 meter. Ook op de 200 meter is de prestatiecurve van Diane indrukwekkend. Haar beste tijd was 2.28,0. In Londen tikte ze reeds na 2.25,25 aan, waarmee ze achter opnieuw Van alles wat er in hem aan koersge- woonte veranderde getuigde Merckx in de finale van deze zware klassieker door Limburg, waar hij met verbluffend ge mak zegevierde. Daarbij liet hij de beste Nederlanders (Kuiper, Bal, Knetemann, die na afloop in koor riepen: „Er was geen houden aan”) die fanatiek op resul taat joegen, geen kans. Hij maakte er een schitterend schouwspel van, Eddy Merckx, toen hij zo’n 40 km voor de eindstreep de koers een beslissende wen ding gaf nadat er tot dat moment nage noeg niets was gebeurd. Bijna 200 km lang verliep de wed strijd eentonig met de dappere, maar bij voorbaat kansloze Nidi den Hertog als solist door het Limburgse heuvelland. Tachtig kilometer ongeveer bleef ploeg genoot Harm Ottenbros („ik kon het niet langer volhouden omdat mijn benen zeer gingen doen door gebrek aan trai ning wegens een verkoudheid”) in zijn gezelschap. Den Hertog, die het tot een maximale voorsprong van 4.20 minuten „Ik hoopte dat er een leuk bij zou komen. Maar toen Op de 400 meter vrije slag wankelde ny Turrall finishte Sonya Gray in de wereldtoptijd van de Amerikaanse 4.16,56, waarmee ze slechts 0,29 sec. van Shirley Babashoff. Opgejaagd door Jen- dat record verwijderd bleef. bracht: „Ik hoopte dat er een groepje bij zou komen. Maar Merckx met dat stel aansloot, kreeg ik kramp”. In het Londense Crystal Palace-zwembad bleek dit Paasweekeinde de trainings achterstand die Enith Brigitha heeft opgelopen, geen alarmerende schade te hebben aangericht. finish, waai- hij Maertens had los ge fietst. In de klim van Nederlands be roemdste wielerbult, zette hij zijn tegen stander moeiteloos op achterstand, maar eenmaal boven wachtte hij hem op. Tot tweemaal toe keek hij over zijn schou der naar de achtergebleven Maertens, hij schakelde traag een groter verzet en ging pas weer goed door toen zijn land genoot bij hem was. woonte van Merckx feit. Is hij dan toch, zoals Freddy Maertens in Parijs-Nice voorzichtig signaleerde, vriendelijker geworden tegenover deze collega met wie hij lang in onmin leefde en die hij nu een duidelijke afgang wilde besparen, of durfde hij ondanks alle machtsvertoon een solo toch niet aan? Wie Merckx bezig zag, kon niet anders dan concluderen dat hij zich superieur voelde en veronderstellen dat Merckx bovenal aardig wilde blijven voor Freddy Maertens. Merckx had na afloop duidelijk moeite met het beant woorden van deze vraag. „De Cauberg”, zei hij ietwat verlegen, „was voor mij een test. Ik ondervond dat ik goed reed”. Wanneer men dan een voorsprong heeft en er nog slechts 15 km te rijden zijn, gaat men in zo’n geval door. Het is een simpele theorie van een finale-tech- niek, maar Merckx draaide die juist om. Merckx: „Het leek me gewoon beter om met z’n tweeën die laatste kilometers te rijden dan alleen”. En zo heeft Freddy Maertens pas de laatste 900 meter definitief gelost. „Merckx”, kon de verslagen Vlaming alleen maar vaststellen, „was weer eens formidabel. Hij heeft me op de Keute- berg en de Cauberg gewoon kapot gere den”. voor de overwinning, sprong weer in het zadel en slaagde er nog in de derde plaats te veroveren. De Zweed Ove Andersson is win naar geworden van de Safari-ralley door Oost-Afrika. Genna Sosenko eindigde op een ge deelde vijfde plaats in het toernooi om het open Duits schaakkampioenschap. Zijn puntentotaal was niet voldoende öm hem definitief tot grootmeester te maken. In Salzburg verbeterde Henk Kalf (GVAV-Rapiditas) het Nederlandse re cord over tien Engelse mijl. Hij won de wedstrijd in 49 min. 3 sec. Bij internationale judo wedstrijden in Wenen veroverde Peter Adelaar de eerste plaats in het zwaargewicht. Raak Swift is in Velp gedegradeerd uit de hoofdklasse van de zaalharjdbal- competitie. De Mexicaan Napoles verdedigde in Acapulco met succes zijn wereldtitel in het weltergewicht tegen zijn landgenoot Munis. Frankrijk won het internationale jeugd-rugbytoernooi in Madrid. In de eindrangschikking bezet Nederland de zevende plaats. Het internationale waterpolotoernooi voor jeugdploegen te Heidelberg werd voor de derde keer door West-Duitsland gewonnen. Nederland eindigde op de tweede plaats. Albrecht Krebs heeft op Nürburgring de 300 km-wedstrijd de ADAC gewonnen. Hezemans vierde. MEERSSEN. Sinds een seizoen of twee, drie, is het opvallende aan wieler- vorst Eddy Merckx de variatie in de rijstijl, waarmee hij op een overwinning afgaat. Nu de jaren beginnen te tellen en zijn vorm onderhevig is aan grillig heden die prestaties aantasten, ziet men zijn eens zo gevreesde demarragekracht nog maar zelden en in plaats daarvan een steeds verrassende tactiek. Hij wis selt opzienbarend vlot behaalde zeges af met moeizaam geknok om een ereplaats, hij pakt zijn tegenstanders beurtelings hard en voorzichtig aan en hij lijkt bovenal aardig geworden voor zijn colle ga’s in de strijd, zoals Freddy Maertens dit weekeinde in de door Merckx op schitterende wijze gewonnen Goldrace ondervond. A ji

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21