VAL VAN KUST-ENCLAVE QUI NHON OFFICIEEL •BEVESTIGD Amerikaans gezin Spoorwegongeluk Blokkade van Britse havens uitgemoord in Zweden door boze vissers Spaanse politieman Aanslag op de vermoord Joegoslavische vice-consul in Lyon Einde crisis in Turkse regering Kind schiet zijn moeder in buik Egypte weet initiatief in het Midden-Oosten te behouden Suez-kanaal op 5 juni open, mandaat VN-troepen in Sinaï verlengd Veel auto’s Vijf maanden in Amsterdam voor ontvoering leeggestolen dochtertje b 1 DOOR BASKEN Sluipschutter gepakt Ontvoerde Franse ambassadeur terug Lawine in Oostenrijk BINNEN» EN BUITENLAND DINSDAG 1975 1 APRIL Verbod Krachtig Tijdelijk Saoedi-Arabië K I ■*- iilli" 1 Ai X I Ifc.. ge- (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Barcelona) de en frontatie met Israel wil vermijden. HAMILTON, (Reuter, UPI). Een Amerikaans gezin van elf mensen, onder wie acht kinderen, is zondagavond ver moord terwijl zij aanzaten aan het paas- diner. op zijn rug, gaat deze Zuidvietnamese vader zijn gezin voor langs hoofdweg-1, 45 km ten noorden van Na Trang, naar welke stad de familie lopend onderweg is na een haastige vlucht uit Qui Nhon. ANKARA (AFP). Soeleiman Demirel, voorzitter van de conr- servatieve Turkse Rechtvaardig- heidspartij, heeft gisteren een coalitieregering gevormd, die zal bestaan uit vertegenwoordigers van vier rechtse partijen. Hier door is een einde gekomen aan een regeringscrisis die meer dan een half jaar heeft geduurd. Het Russische persbureau Tass meldde gisteren al dat de Vietcong Qui Nhon had veroverd. Het pers bureau zei ook dat „de voorlopige revolutionaire regering nu de hele dicht bevolkte strook van het Zuid vietnamese kustgebied tussen de 17de en 13de breedtegraad in han den heeft.” De helft van de Zuid vietnamese bevolking en bijna 80 percent van het grondgebied wordt nu door de V.R.R. beheerst. AMSTERDAM (ANP). Wegens het ontvoeren van zijn tweejarig dochtertje is een 22-jarige Portugees vanmorgen door de Amsterdamse rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee maanden voor waardelijk. De officier van justitie had twee weken geleden zes maanden geëist. Sadat zei, dat Egypte bijeenroeping van de Geneefse conferentie heeft geëist. „Onze eis zal zijn, dat Israël zich terug trekt op de grenzen van 5 juni 1967, en STOCKHOLM (AFP, UPI). Giste ren is ongeveer 200 km. ten zuid-westen van de Zweedse hoofdstad een trein ontspoord, waarbij 14 mensen gedood werden en 50 gewond. Ten aanzien van het mandaat van de VN-troepenmacht zei Sadat in zijn rede, dat hij niet emotioneel wilde reageren na het mislukken van Kissingers bemid deling. „Ik geef de voorkeur aan rede, maar ik sta slechts een verlenging van drie maanden toe. Dit omdat ik de wereld niet voor een plotselinge crisis wil stellen, en ook omdat ik de wereld wil laten weten dat er tijdsgrenzen zijn en grenzen aan geduld”. KLAGENFURT (AFP). Gisteroch tend zijn te Mallnitz in het Oostenrijkse Karinthië de lijken geborgen van acht bewoners van bungalows, die door een lawine waren getroffen. Zeven mensen konden tijdig door reddingsploegen ge red worden. Op 16 januari had de man zijn doch tertje, dat onder de voogdij van de vere niging van hulp aan onbehuisden was geplaatst, onder de neus van de Hollandse moeder ontvoerd. Hij had dit gedaan, omdat naar zijn mening het gezag over zijn in Port ugal geboren dochtertje bij hem rustte. Inmiddels heeft de Portugese consul de kinderrechter verzocht de man het gezag over zijn dochtertje weer terug te geven. Op 22 april moet daarover de beslissing worden genomen. In Cam Ranh grendelde militaire poli tie de toegang tot de haven voor militai ren af. Maar de niet meer gehoorza mende soldaten slaagden erin door de afzetting te breken en klommen aan boord van vertrekkende schepen of vor derden auto’s waarmee zij zuidwaarts vluchtten. De voornaamste reden voor de moord lijkt politieke berekening te zijn ge weest. Sommige waarnemers vermoeden dat de ETA (de organisatie van strijdba re Basken) had gehoopt op een heftige reactie van de autoriteiten omdat de ETA, zoals dat heet, „martelaars nodig heeft”. Het commando van vier is waar schijnlijk, zoals altijd gebeurt, over de Franse grens gevlucht. de rechten van het Palestijnse volk waarborgt”. Hij heeft de leiding van de PLO (de Palestijnse bevrijdingsorgani satie) voorgesteld zich op de conferentie te laten vertegenwoordigen door de Ara bische Liga. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. Egyptes president Sadat heeft door zijn belofte om het LYON, (AFP). Het „Kroatische Verzet” heeft gisteren de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanslag die zaterdagavond is gepleegd op de vice- consul van Joegoslavië in Lyon, Mladen Djogovic. De vissers keren zich tegen de invoer van diepgevroren vis uit landen buiten de EEG, voornamelijk Noorwegen. Ze hebben echter verklaard dat zij veerbo ten en bevoorradingsschepen voor de Engelse booreilanden niet zullen hinde ren. Intussen is de blokkade van 43 havens voor de overige scheepvaart een feit. BILBAO. De Spaanse politie maakt sinds zaterdag jacht op vier Basken die een onderinspecteur van de politieke po litie in de Baskische provinciehoofdstad San Sebastian hebben vermoord. De doden zijn mevrouw Ruppert, haar zoon Leonard, diens vrouw, Alma, en de acht kinderen van het echtpaar. Een vrouw had een schot in de borst en de andere slachtoffers een schot in het hoofd, zo is van overheidszijde verklaard. Naderhand is bekendgemaakt, dat de politie iemand heeft aangehouden op be schuldiging van moord op 11 mensen. Het is de veertigjarige James U. Ruppert, een werkloze tekenaar. De slachtoffers zijn zijn moeder, broer, schoonzuster en neven en nichten. Tranen vloeiden ook bij dit kleine meisje, dat met nog 6.000 andere vluchtelingen uit Da Nang was vertrokken aan boord van een koopvaardijschip en hier een zaam op de kade van Cam Ranh zit te wachten op eten en drinken. Op twee schepen met vluchtelingen uit Da Nang zijn Zuidvietnamese militai ren aan het muiten geslagen. De Ameri kaanse bemanning van de „Pioneer Con tender” was hierdoor gedwongen zich in een hut te barricaderen, waarna moord en plundering losbrak, zo hebben passa giers verklaard. Gisteravond was er sprake van dat de vissers een gesprek zouden kunnen heb ben met de onderminister voor Schot land. De minister zou vooraf naar alle waarschijnlijkheid eisen dat de blokkade moet worden opgeheven voor er gepraat wordt. De vissers hebben brandstof voedsel voor een week aan boord. De Spaanse politie heeft zondagnacht twee Belgische parlementsleden en een Amerikaanse journalist over de grens met Frankrijk gezet wegens deelname aan de verboden betoging in Guernica van Baskische nationalisten. om de bevelhebber op te halen en naar Saigon te brengen. Deze weigerde echter mee te gaan en bleef aan boord van het voor Cam Ranh liggende schip, waarop hij zijn hoofdkwartier heeft gevestigd sinds de VVR-troepen Da Nang verover den. De regering in Saigon had zaterdaga vond alle contact met haar strijdkrach ten in Da Nang. eens de grote basis van de Amerikaanse mariniers, verloren na dat nog een laatste Amerikaanse Boei- ng-727 letterlijk volgestampt met vluch telingen in Saigon was aangekomen. De Egyptische president kondigde aan dat hij krachtig zou terugslaan als er een aanval op het Suez-kanaal of op enige stad op de westelijke oever ervan gedaan zou worden. „Zij (Israel) ver wachten van mij dat ik het kanaal gesloten houd, maar ik zal juist het tegenovergestelde doen. Dit is voor het welzijn van mijn volk en van dat van de wereld. Wij willen het kanaal hero pend hebben, en dit willen de volkeren van de wereld eveneens. Wij zijn in staat het kanaal te beschermen, evenals de steden die wij aan het kanaal gebouwd hebben”. Het kanaal werd gesloten na de Arabisch-Israelische oorlog van 1967. MOUNT HOLLY (AP). Een sluip schutter, die twee politiemannen doodde en een derde verwondde, is vrijdag gear resteerd nadat 100 politiemannen het huis hadden bestormd, waarin hij zich verschanst had. De man was met bloed overdekt toen hij het huis werd uitge sleurd. De sluipschutter had de politie vier uur lang vanuit het huis beschoten. Op 160 km ten zuiden van Qui Nhon langs de steeds kleiner wordende kust strook die nog in handen is van de regeringstroepen kwamen alarmerende berichten uit Na Trang dat eveneens wordt bedreigd door de snel oprukkende WR-troepen. In Saigon arriverende rei zigers zeiden dat militairen van de rege- ringsstrijdkrachten in Na Trang aan het muiten en plunderen zijn geslagen. Schotland tot de noordoostelijke havens van Engeland. Zestig vissers uit het graafschap Sussex aan de Engelse zuid oostkust zouden zich nog bij edprotest- actie voegen. Daarbij zal de haven van Newhaven worden geblokkeerd, wat de vraag oproept of de veerboten naar Frankrijk zullen kunnen blijven varen. De prins die koning Feisal van Saoedi- Arabië heeft vermoord is na een onder zoek geestelijk normaal bevonden en zal volgens de islamitische wet worden be recht en gestraft, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken van Saoedi-Ara- bië, prins Naief Bin Abdel Aziz, zondag bekendgemaakt. De islamitische wet stelt onthoofding in het openbaar als straf op moord. Saoedi-Arabische juris ten achten het waarschijnlijk dat deze straf voor prins Feisal Bin Moesaid zal gelden. Slechts de snelsten, de sterksten en de gemeensten uit een geweldige menigte hadden zich een plaats verworven in het toestel, zo schreef UPI-correspondent Paul Vogle die de vlucht meemaakte. Er stierven mensen bij pogingen aan boord te komen en anderen stierven door een val van honderden meters in zee omdat zelfs hun wanhoop hun de kracht niet meer gaf om zich vast te klampen aan het landingsgestel. Toen het vliegtuig vertrok, overviel waanzin de achterblijvenden en openden militairen het raur. Iemand gooide een handgranaat naar de vleugel. De explo sie beschadigde de open kleppen en het uitstaande landingsgestel. Op afstand ontploften raketten van de belegeraars. Toen het toestel op Tan Son Nhut landden werden de militairen die het vliegtuig hadden bestormd weggevoerd. Uit het landingsgestel werd het geplette lichaam van een soldaat gehaald. Hij had zijn lift gekregen maar dood zijn in Saigon is hetzelfde als dood zijn in Da Nang. Enkele tientallen soldaten kwa men koud maar levend uit het bagage ruim. Blijkens de aangiften bij de politie werden 89 auto’s leeggestolen, waaron der 53 Duitse en 27 Nederlandse. De buit bestond uit geld, autoradio's, cassettere corders, kleding en foto-apparatuur met een waarde van ca. 45.000. Aangehou den werden een Nederlander, een Ame rikaan, een Italiaan en twee Algerijnen, die op heterdaad bij diefstal uit een auto werden betrapt. Van zakkenrollers werden 42 mensen de dupe. De slachtoffers waren meren deels Nederlanders (25) en verder acht Duitsers, zes Fransen, twee Engelsen en een Amerikaan. Zij werden in totaal 5400 armer. Acht mensen deden aangifte dat zij op straat waren beroofd. Het ging hierbij om zeven Nederlanders en een Duitser. De buit bedroeg ongeveer 1500. President Ford gaf de Amerikaanse schepen bevel zich tot op veilige afstand terug te trekken en drukte de comman danten op het hart het schieten niet te beantwoorden. Volgens Sadat was het Kissinger vóór het begin van zijn laatste reis door het Midden-Oosten duidelijk geweest dat Egypte niet zou kum en instemmen met het opheffen van de oorlogstoestand, en ook niet zou instemmen zolang twee derde van de Sinaï nog door Israel bezet bleef. Ondanks het tijdelijk af nemen van de spanning is men in regeringskringen in Jeruzalem niet tevreden met de toe spraak van Sadat. De overeenkomst in zake de troepenscheiding behoort telkens met een half jaar verlengd te worden, en niet met drie maanden. „Dit is een voor ons onduldbare vorm van pressie, en wij wensen niet onder druk van dreigementen te onderhandelen”, aldus Jeruzalem. De bezorgdheid van de Israëliërs gaat verder: Sadat heeft door zijn manoeuvre zijn image van een gematigd man beves tigd, terwijl Israel de grootste moeite heeft om uit te leggen waarom het de voorstellen van Egypte en Amerika niet kon aanvaarden. Nu het acute gevaar voor een mili taire confrontatie aan het Suez-kanaal is opgeschort, zijn de ogen wederom ge- Sadat deed zijn aankondigingen in het afgelopen weekeinde in een 55 minuten durende rede voor het Egyptische parle ment. Hij gaf de schuld van het misluk ken van de missie van de Amerikaanse minister Kissinger aan de Israëlische regering en aan „zekere kringen” in Israel, die tijd willen winnen tot de Amerikaanse politieke leiders weer in een verkiezingsstrijd gewikkeld zouden zijn. Aanvankelijk werd verondersteld dat de Britse marine zou ingrijpen om de blokkade te breken. Maar hoewel de vissers daar om propagandistische rede nen misschien op hopen, is de kans dat dat gebeurt gering. De moeder van het jongetje, een 27- jarige gescheiden vrouw, droeg het pis tool al enige tijd in haar tasje bij zich omdat ze zich bedreigd voelt door een man. Toen de vrouw even niet op de activiteiten van haar zoontje lette, had de peuter het wapen uit haar tasje genomen. Korte tijd later ging het wa pen af. Hoe de vrouw aan het pistool is geko men, is niet duidelijk- In een boodschap aan de redactie van het dagblad Le Progrès heeft het Kroa tische Verzet meegedeeld de aanslag te hebben gepleegd omdat Djogovic „in wezen hoofd van het consulaat en hoofd van de OEDBA, de politieke politie van Tito was”. Öok zou Djogovic zijn neergeschoten omdat hij in het geheim anti-Kroatische activiteit bedreef. Het Kroatische Verzet stelt meer aanslagen in het vooruitzicht. De belangrijkste verdachte is de 27- jarige Perez Beotegui, die door de Spaanse politie ook wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan een ontvoering en aan de moord op premier Carrero Blanco in 1973. Na een onderhoud met Fahri Koroe- turk, de Turkse president, verklaarde Demirel tegenover de pers, dat de lijst met leden van de nieuwe regering spoedig zal worden bekendgemaakt. Demirel heeft met zijn coalitiege noten een protocol getekend waarin de grote lijnen zijn aangegeven van hun gemeenschappelijk actie-program: vastberadenheid in het buitenlands beleid en in het bijzonder in de aan- gelegenheid-Cyprus, strijd tegen het communisme in het binnenland en herstel van de economie. LONDEN. De blokkadeactie van ruim duizend Britse vissersboten heeft zich tijdens de paasdagen uitgebreid van De gezagvoerder van een ander vluch telingenschip, de „Pioneer Commander”, seinde nadat hij uit Da Nang vertrokken was dat hij vreesde dat een aantal „communistische saboteurs” aan boord was geglipt en dat zij zouden proberen het schip te kapen. Er waren meer dan vijfduizend mensen aan boord. richt op de Golan, waar de volgende maand het mandaat van de VN-troepen moet worden verlengd. De Saoedische minister van buiten landse zaken, prins Saoed al Feisal, heeft gisteren in opdracht van koning Chaled verklaard dat de politiek van zijn land dezelfde zal zijn als die van koning Feisal. Saoedi-Arabië zal al het mogelijke doen om de samenwerking van de Islam te versterken. Via de radio liet de koning verklaren dat Saoedi- Arabië zal blijven strijden voor de be- vrijding van Jeruzalem „uit de klauwen van het zionisme”, voor de bevrijding van de in 1967 bezette Arabische gebie den, en voor de rechten van de Palestij- nen. Vluchtelingen op de evacuatieschepen verklaarden dat vaak meer dan een derde van de passagiers bestaat uit ge vluchte militairen, die zich met geweld van een plaats aan boord hebben verze kerd. Dat is tegen de voorschriften, want er mogen alleen burgers met deze sche pen mee. PARIJS (AP). Jean Gueury Franse ambassadeur in Somalië die vijf dagen lang gevangen is gehouden door anti-Franse Afrikaanse rebellen, is za terdag naar Parijs teruggekeerd. Gueury was vrijdag in Zuid-Jemen vrijgelaten tegen 100.000 dollar in goud en de vrij lating door Frankrijk van twee gevange nen, die lid waren van een groep die streeft naar onafhankelijkheid voor de laatste Franse kolonie in Afrika, het gebied van de Afars en Issas. De groeiende ongehoorzaamheid aan de regering in Saigon werd zondag gede monstreerd door de Zuidvietnamese be velhebber in de gevallen noordelijke provincies, luitenant-generaal Ngo Quang Truong. Volgens militaire kringen had de president een helikopter gestuurd Door de Amerikaanse regering stuurde schepen om vluchtelingen uit Da Nanag op te pikken kwamen zondag onder vuur van de VVR-troepen te lig gen. De operatie werd toen stopgezet. AMSTERDAM (ANP). Het Paas- weekeinde heeft in Amsterdam een ver hoogde activiteit van auto-inbrekers en zakkenrollers te zien gegeven. Zuidvietnamees leger valt uiteen (Vervolg van pagina 1) De actievoerende vissers eisen een on middellijk verbod op de invoer van goedkope vis van buiten de EEG, en de instelling van een visserijgrens tot 50 mijl uit de kust. Verder willen zij een subsidie voor kleine vissersboten. Het zijn ook voornamelijk de kleinere vis sersschepen, welke gewoonlijk dicht on der de kust vissen, die aan de acties deelnemen. Suez-kanaal op 5 juni te openen, het initiatief behouden in het Midden- Oosten. Door hetmandaat van de VN-troepen in de Sinaï met drie maan den te verlengen, heeft hij bovendien bewezen dat hij een militaire con- Het ongeluk gebeurde om 11.00 ’s mor gens onze tijd in de buurt van Vallstorp, in het midden van Zweden. Vijf rijtui gen van de sneltrein zijn uit de rails gelopen. Enkele rijtuigen lagen een twintigtal meter verwijderd van de spoorbaan. Volgens de politie is de verongelukte sneltrein Stockholm-Malmö geramd door een auto even buiten de stad Mjölby. „Alle seinen werkten. De auto reed te snel en beukte in op de trein vlak na de eerste rijtuig”, aldus een woordvoerder van de Zweedse staatsspoorwegen. De sneltrein vervoerde ongeveer 300 mensen. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door een sneeuwstorm en door ijs vorming. DEN HAAG (ANP). Op Eerste Paasdag heeft een driejarig jongetje uit Den Haag zijn moeder ernstig verwond door haar met een pistool in de buik te schieten. De vrouw werd onmiddellijk in een ziekenhuis geopereerd. Haar toe stand was gisteren goed. i ■i 1 ilht aMUiiniiiiiHitlIm» c 1 jii" 1 ƒ-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3